Nieuws uit STAD en OMTREK Een exempel in filmtaal EIGEN HAARD OF een ROOD LUNAPARK LAATSTE BERICHTEN Nederland en de eiligheidsraad Nu liet beheer onzer mijnen verdwenen is Wederom opgravingen op het Utrechtse Domplein Turmac ligt weer stil VERZEKERINGS-PROBLEMEN IN DUITSLAND 1° S8&&SS STtt T S- H- Morgenavond K. V.P.-vergadering E-rïï- M° "nSSvtï Amerikaans advies de resolutie uit te voeren Ongestoorde samemverking de hartgrondige wens Bijzonderheden omtrent de geschiedenis der Kerk Kath. jongeren houden protestmeeting De luchtverbinding niet Indonesië Moeilijkheden na de geldsanering WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 HET RAFFINEMENT VAN DE EENVOUD om- DE TUCHTRECHTER BLEEF IN 1948 ACTIEF Zwarte handel neemt af En nou nazeggen: 2 en 2 is 5, 2 en 2 is 5. MEVR. BRAÜN in SCHIEDAM ka.v.-knifcursus CONTACT EN UITWISSELING MET LIER (BELGIE) burgerlijke stand proeftocht van hel ni.s. „IJSSEL" U MOET KOMEN! Na verscherpte actie der E.V.C. TONEELJUBILEUM JAN VAN EES POSITIES TROEPENSCHEPEN MOEILIJKHEDEN DRIEGEN BIJ WEIGERING DE AANVAL OP FRANKRIJKS MINISTER VAN JUSTITIE Voorlopig weer afgeslagen PAGINA AMSTERDAMSE HAVEN STAKING WORDT VOORTGEZET DE KON. FAMILIE IN SANKT ANTON NED VRACHTENMARKT iMü De brand, die in September j.l. het koelhuis Amerikaverwoestte en het koelhuis „Australië" ernstig beschadigde, beide van de N.V. BlaauwhoedenveemVriesseveem te Amsterdam, veroorzaakte een ernstig verlies voor de toch reeds na de oorlog zo beperkte koel- huisruimte in ons landIn snel tempo worden thans de complexen die gedurende de oorlog in Rotterdam werden verwoest, herbouwd. Aan de Rijnhaven is het gebouw van de „Pakhuismeesteren" zijn voltooiing genaderd. ZO OUD EX NOG MET WIJZER Onze Middel-Nederlandse^ literatuur, de letterkundige s legenden en deleeuwen, kent tal ^dingC van^zonda- Maagd Maria. ExemDelen worden zij genoemd, de toehoorders en lezers van mirfe toenooruciö cu ieders hpt virhaal voorbeelden willen zijn van God's barmhartigheid en Maria's sme- kende almacht. Om «1* moderne mensen deze Middeleeuwse exempelen te kun nen lezen, moet men het Middel-Neder- iands kennen, een van de tegenwoor dige volkomen verschillende taal. Het is "bovendien noodzakelijk iets to be- «rijpe11 van ëe Seest, waarmee zij ge schreven werden. Men moet zich kun nen voorstellen, dat de duivel de ge daante van ee nmens kan aannemen en dat hij zulks ook doet. Hij vecht zelfs om een ziel met de Moeder Gods, Zonder dit geloof 'in het werkelijke bestaan, zowel van de duivel als van de kracht van Gods genade en Maria's sme king .moet men deze verhalen wel als kinderachtige verhaaltjes verwerpen. Voor het Waarderen van „Het spel van We® naar hemel" doen zich dezelfde moeilijkheden voor. Deze exem pel werd geschreven in filmtaal, een taal. Waarvan het idioom en de gram matica even goed geleerd moeten worden ais van Engels, Frans of Duits. Wie de fi-mtaal niet verstaat, kan niet doordrin gen tot de kern van grote schoonheid, die dit werk kenmerkt. Het Katholiek Cultureel Genootschap heeft ons de gewoonte getrouw m staat gesteld kennis te maken me- een zeldzaam gaaf werk. Een volle zaai Volgde de ontwikkeling van het verna van Mats Ersson, wiens verloofde ver brand wordt, beschuldigd van heksei j, die daarna God ggat opzoeken om verantwoording te vragen, en d hoogmoed een prooi van de dmvei fe worden, talrijke misstappen °e' oe- Het filmverhaal vertelt deze schiedenis aan de hand va ..,d van foelvoorstellingen^die de^ kamer hëèft afgebeeld. EUggerercn, hoe wij „nnrakihg komen met allen dagelijks m aanr j;_ _._u issen uit de telkens weer anders herhMen, knap van eenvoud en toepassing van de filmische middelen. Daarbij is het een wenk, dat vanaf het eerste tot het laatste beeld zo'n sterke samenhang vertoont, dat men later teleurgesteld was over het feit, dat men de inleiding niet reeds met de volle aandacht bekeken had. Immers de wandschilderingen, welke de schilder toont, zijn de sleutel voor de ontwikke ling van het verhaal. Een volledige behandeling van deze rijke film vraagt om meer ruimte, dan wij kunnen opeisen. Het exempel als zodanig, had voor de moderne en weinig naieve toeschouwers niets meer te zeggen dan het lezen 'van een Middeleeuwse Marialegende of het bekijken van een schilderij uit die tijd, Naturlijk, dat is al genoeg, want er is de schoonheids-ontroering en de bewon dering voor een geloof, dat in staat is de dingen zo reëel in eigen land gebeu rend te zien. Maar er was niet het grijpen, van de film in eigen zielsleven tot het wakker schudden van het besef van duivelse machten en de voorspraak van Maria. Daarvoor zal toch de moderne Katho lieke filmer gevonden moeten worden, die het aandurft niet langer te vluchten in de veilige afstand van de folklore of het tijdsverschil, maar die de moderne filmmiddelen waartoe ook de psycho logische ontleding behoort zal moeten aangrijpen oon eens een paar flinke win kelhaken te maken in de pantsering van onze rationalistische geloofs-kijk. Hoewel ten opzichte van 1947 een ver mindering valt te constateren, had het Tuchtgerecht voor de Prijzen in het ar rondissement Rotterdam in 1948 toch 5097 zaken af te doen (verleden jaar 7313). waarvan er 3107 (3765) resulteer den ln boeten, tezamen tot een bedrag van 966.166.36 (ƒ1.207.575,89). In 377 (889) gevallen werden schikkin gen getroffen te zamen tot een bedrag van 203.104,57 16.589,64); zoals blijkt nam het bedrag per schikking te Rotter dam in hoge mate toe. Een nieuwe figuur is te Rotterdam het (naast boete) doen betalen van een z.g. aanvullend geldsbedrag, zijnde de bere kende of geschatte winst welke met de overtreding is behaald. Deze bijkomende straf werd in 44 gevallen toegepast. Andere bijkomende straffen als slui ting; verbod tot uitoefening van beroep; verbeurdverklaring; openbaarmaking, werden in 291 (715) gevallen opgelegd. Deze vennindering wordt door insiders beschouwd als een teken, dat de typi sche zwarte handel, waarvoor zulke straffen meestal worden toegepast, af- neemt. De betere goederenvoorziening speelt hierbij uiteraard een rol. Rest nog te vermelden, dat in 233 (247) gevallen met een waarschuwing zonder kosten werd - volstaan en dat in 6 pet. (4 pet.) van de gewezen vonnissen hoger beroep werd aangetekend. het dorp op de wand van :eft afgebeeld. De filmer wil ons allen dagelijksjn ^'Ye'Bijbel, die zich Jnï doende om de toeschouwer te tliffr-n dat Mats God ter verant- overtu g roepen voor het onrecht ^verlooide aangedaan. Omdat er veel f i„i<* vertaald was, bleef vaak in het duister^ waarover de spelers het hadden- Bij een' filmisch volmaakt geheel had dit zonder de dialoog even goed mogelijk overigens toch geraffineerd nm vooral niet te laat te zijn voor de vnieende Olympiade, is mevr. Braun mo menteel al ijverig bezig diverse Sport- fondsenbaden af te reizen om daar te zoeken naar piep-jonge Nel van Vliets in de dop. Zij hoopt zo de natuurtalenten te kunnen selecteren en met deze een nieu we wereld-verbazende ploeg op te bou wen. Zij bracht ook een bezoek aan het Schicdamse Sportfondsenbad. Zou Schie dam behalve op voetbalgebied, ook op zwemgebied een hoog woord gaan mee spreken? ven bij mevr. v. d. Hoek, wv landsestraat 43b. Zaterdag a.s., 12 dezer, zal een dele gatie uit de Belgische stad Lier, bestaande uit burgemeeter, vergezeld van 2 zijner schepenen alsmede vertegenwoordigers van het Lierse Benelux-comité, op uit nodiging van het plaatselijke gemeentebe stuur een bezoek aan Schiedam brengen. Het gezelschap maakt de reis per auto en wordt te circa 11 uur v.m. hier verwacht. De eerste begroeting van de bezoekers zal dan plaats vinden op het Stadhuis, alhier. Geboren: Hendrikus, z. van G. van Stijn en H Lupker; Adrians, dr. v. A. Pasztje- r k en A. C. van Laarhoven; Ronald, zn. c Oosthoek en N. Lader. Vaovfrledcir P- C. G. van Brakel, echt- ♦e van T A. Bogerd 67 jaar; M. B. genote van t. H de Koning 75 j.; B,ep.1 Hg\4n daer £oo, 88 jaar. Gisteren werd met succes de ptoeiVaai^ volbracht van het door dB viissingen Maatschappij „De Schelde te ,.llen gebouwde motorschip „IJssel De romp hiervan was gedurende de be:ze o in opdracht van de Duitsers, gebouwd na de bevrijding liet het ministerie va Verkeer en Waterstaat het casco voor zijn rekening voltooien, echter nu op de werf van A. Vuyk en Zoon te Capelle aan de IJssel. Het lag in de bedoeling het schip ia elffndt>rn over te dragen aan de N.V. „Houtvaan" te Rotterdam. Tijdens de proeftocht werd met de gebruikelijke ceremonie de ijssei" eerst overgenomen door pr- J- Oyevaar namens het mi nisterie en vervolgens door de N.V. „Hout vaart De K.1 8* 7,ai het schip ochter in timechaitei nemen. Het m.s. is het vierde en laat ste schip V ufatvaart"\ waarmee de vloot van "Homvaart is verrijkt. De hnofdafmetingou zijn. lengte over alles q, m breedte op buitenkant spanten, 13 50 M holte in dc zijde tot het shrnmn dek 820 M Het draagvermogen bedraagt hii ppn /omerdiepgan." van 5,625 M. ruim pJeen z0ViL cohio is voorzien van een 3100 ton. Het kelwerkende tweetact zes cylinder en£ lende 1800 APK Storkmotor, °n™ r minuut, waar- bij 140 omiX'enteünë knopen bedraagt, bij de snelheid ruim Wanneer wij oude exemplaren van ons blad zo uit de dagen van 1937 leggen naast die van deze tijd, da nspringt dui delijk het verschil naar voren. Niet, om dat de omvang nu zoveel kléiner is dan toen; niet omdat de opmaak zoveel ver anderd is maar vooral om de totaal an dere instelling. Vroeger ging het Stads nieuws voorop. Kleine berichten en veel persoonlijke kwesties. Nu opent de krant met het wereldnieuws. In deze dagen zelfs met het afschuwelijkste wereld nieuws, dat denkbaar is: het scherts proces tegen Kardinaal Mindszenty. De verandering, die de krant doorge maakt heeft, is dezelfde die zich in de mensen heeft voltrokken. De oorlog en de berichtgeving van de clandestiene blaadjes heeft de aandacht van de mensen op andere landen gericht. Namen, waar van zij nooit gehoord hadden, zochten zij op de kaarten op, om de nadering van de bevrijders te kunnen volgen. Zo is het na die tijd gebleven. De be richten uit eigen stad worden nog graag uitgespeld en gelezen, maar men beseft, dat het wereldnieuws belangrijker is. Te gelijkertijd echter heeft dit bij de men sen sterker de gedachte gewekt, dat alles buiten hen om en zonder hen beslist wordt. Zij voelen zich min of meer in een draaimolen, die bediend wordt door een spullebaas, die stoppen zal als het hem belieft, ook al worden zijn klanten dol van het draaien. Zoals de kermis-klanten zich ver dwaald voelen op het wereld-lunapark, zo voelen zij zich ook als vreemdelingen in het landelijke en plaatselijke politieke gebeuren. Het zijn zaken, die hen niet raken. Zij willen uit die verwarrende drukte naar huis. naar de rust, naar de haard. Daar willen ze bomen over alles wat hun voor de mond komt, maar asje blieft geen politiek standje in het open baar. Maar och arme, het blijkt ook kermis. Zij kunnen niet de veiligheid van de haard opzoeken, want de Rode spulle- bazen hebben zich ook daar genesteld. Niets is meer veilig. De rust is verdwe nen. Wat nu? Hoe komt er weer rust in huis? Hoe beëindigen wij het leuzen-lawaai van de het Rode Lunapark, waar tot op heden gelukkig in Nederland de schiettent nog niet verschenen is. Wij zouden zeggen door zelf deze spul- lebazen rechtuit aan het verstand te brengen, hoe wij over eigen huis en haard denken. Wat onze mening is over Katholieke Gezinspolitiek. Dat is nu juist wat ook het hoofdbestuur van de K.V.P. van ieder van ons wil weten. Om in de Kamer naar voren te komen met een mening, die nauw aansluit met die van het Katholieke volksdeel in Ne derland, wil het hoofdbestuur van ons weten „welk onderdeel van de Gezins politiek moet de K.V.P. op dit ogenblik het sterkst beklemtonen?" Is uw eigen haard U'nog goud waard, heb er dan een avond voor over om de belangen van uw gezin naar voren te brengen in de Eerste Meningspeiling. Op de jaarvergadering van morgen avond 10 Februari komt in de Volksbond deze kwestie ter sprake. Komt naar deze jaarvergadering. Het werk bij de Turmac sigarettenia- briek te Amsterdam dat Maandag door 65 van de 110 arbeiders als gevolg van een schrijven van de directie was hervat, is Dinsdagmiddag om drie uur op advies van het plaatselijk bestuur van de alge mene sigarenmakers- STi tabaksbewer kersbond (N.V.V.) wederom neergelegd. Het bestuur van deze bond heeft dit advies, zonder de directie hiervan in kenis te stellen, gegeven daar het be vreesd was voor molestaties van de ar beiders. In de buurten daar dezen wo nen zijn n.l. door het centrale stakings. comité pamfletten verspreid, waarin ds* werkende arbeiders met naam en adres genoemd van de Turmac als „maffers" worden betiteld, „die deze staking proberen te breken en de ar beiders verraden". De algemene bond van werkers in de tabaksindustrie tE.V.C.) bevestigde, dat de stakingsleiding tot verscherpte maat regelen is overgegaan en inderdaad pam fletten met genoemde inhoud heeft ver spreid. De wedstrijd voor de hoofdklasse competitie van de K.N.S.B. tussen de Rotterdamse verenigingen N.R.S.V. en Spangen, eindigde in een 64 over winning voor Spangen. Pe 52-jarige acteur en auteur Jan van Ees zal Zaterdag a.s. in De Kleine Kome die te Amsterdam zijn 35-jarig toneelju bileum vieren. De ministers Spitzen en Stikker hebben in het ere-comité zitting genomen. Namens vrienden en bewonde raars zal de jubilaris een geschenk wor den aangeboden. De „Zuiderkruis" arriveerde hedenmorgen van Batavia te Soerabaja. De „Groote Beer", op reis van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Malta. In verband met de nadering van de tijdslimiet van 15 Februari, vermeld in de recente resolutie van de Veiligheids raad (indien vóór 15 Februari geen overeenstemming zou zijn bereikt over het vormen van een interim-regering op 15 Maart a.s., zou de commissie van de V. N. hierover moeten rapporteren aan de Veiligheidsraad en aanbevelingen doen voor het bereiken van een oplos sing), verklaarden Amerikaanse rege ringsfunctionarissen Dinsdag tegenover de diplomatieke correspondent vèn Ane- ta, dat zij hoopten dat deze overeen stemming tijdig zou worden bereikt. Hoewel zij toegaven dat de Indonesi sche situatie ingewikkeld en moeilijk is, spraken zij nochtans als hun mening uit, dat de procedure, aangegeven in de re solutie van de Veiligheidsraad de beste was voor de partijen in het gesdhil en de meest aanbevelenswaardige wijze om te komen tot een duurzame oplossing, die zou kunnen dienen als hechte basis voor de in het vooruitzicht gestelde Nederlands-Indonesische Unie. Deze functionarissen wezen erop, dat een Ne derlandse weigering om mede te werken aan de uitvoering van de resolutie, waar schijnlijk verdere ongunstige ontwikke ling van de Amerikaanse en internatio nale politieke opinie tot gevolg zou heb ben met de daaruit voortvloeiende ver sterkte druk op de V. N. Terwijl zij verklaarden geenszins te twijfelen aan de ernst van de Neder landse regering bij het streven naar vervulling van het aangekondigde voornemen om Indonesië het volgend jaar volledige onafhankelijkheid te geven, zeiden deze Amerikaanse func tionarissen, dat de Nederlandse rege ring vermoedelijk met» meer en meer moeilijkheden te kampen zou krygen, indien zij er de voorkeur aan zou ge ven een eigen plan uit te voeren, dat onverenigbaar zou zyn met de formu le van de Veiligheidsraad. Zij legden er de nar'/:uk op, dat deze mening geenszins voortvloeide uit on (Van onze Utrechtse redacteur). Zoals bekend wordt op het Domplein te Utrecht voor een breed muurvlak van de kerk, juist tegenover de toren, een monument opgericht voor de Utrech ters, die in de .strijd tegen de bezetter gevallen zyn. De onthulling van dit i^Ii!uTent' dat gemaakt wordt door de W lrl°^SteL mevr" c- Franzen-Hes- WCTkzLmh»H S0Steld op 5 Mei as" De werkzaamheden voor het leggen van de fundamenten hebben er aaztleidina toe gegeven opmeuw met opgravingen te be ginnen op dit historische plein, waar zich 19 eeuwen geleden een Romeinse nederzetting heeft bevonden, teneinde daarover meer bijzonderheden aan het licht te brengen. Men zal zich de be faamde opgravingen van vóór de oor log onder leiding van prof. Vollgraff ongetwijfeld nog herinneren. Thans «mrdt onder leiding van de bekende archeoloog prof. Van Giffen naarstig ™urd Aanleiding tot deze nieuwe gespeurd. het £pit dat men bij hPfmakln van een kuil voor het monu ment op een roodstenen vloer stiet, waar- bij tevens enkele graven werden bloot gelegd. Bij onderzoek bl-eek men te doen te hebben met de vloer van een vroegere Domkerk. Het vermoeden bestond, da. het de vloer was van Adelbolds kerk. Deze vloer ligt 1 M. onder de grond en drie M. dieper wist men de Romeinse bodem. Om het werk voor het monument nu niet te stagneren, heeft men op enige afstand van deze plaats in de richting van het standbeeld van Jan van Nassau een nieuwe groeve gemaakt en hier werd reeds bij een diepte van 60 c.M dezelfde vloer bereikt. De plek, waar men thans gegraven heeft, is wel van bijzondere waarde, omdat hier juist het kruispunt was van twee grote wegen, de via principalis en de via praetoria, die door het Romeinse casteilum liepen. Prof. Van Giffen hoopt hier aanwijzin gen voor verschillende Romeinse neder zettingen, zoals de kazernes van de 1e gioensoldaten en de stallen, te vinden, doch momenteel is men hiervan nog ze ker een halve meter verwijderd en thans wordt het graafwerk door de vorst geremd. Intussen zijn wel tal van bijzonder heden omtrent de geschiedenis van de Utrechtse Dom ontdekt. Gebleken is, dat de breedte van de kerk in latere eeuwen gelijk gebleven is aan die van de Romaanse kerk, waarmee na 1000 door Adelbold is begonnen. Het scnip van de tegenwoordige kerk is dat van de Romaanse, die slechts geleidelijk aan door de Gothische kerk vervangen werd Hendrik van Vianden begon .om- streeks 1250 met het koor en in 149^ werd de voltooide Dom door bisschop David van Bourgondië ingewijd. Bij een orkaan werd in Augustus 1674 het schip vernield en ontstond het te eenwoordige Domplein. (Van onze Limburgse redacteur) Minister van den Brink is een voort varend man. Op een onverwacht ogenblik heeft hij een streep getrokken door het Beheer van de Nederlandse Steenkolen mijnen. Sinds 1 Januari j.l. is dr. Groot hof f belast met de afwikkeling van alle aangelegenheden die met dit beheer ver band hielden. Deze ingrijpende verande ring is eerder gekomen dan over het al gemeen verwacht werd. Wel stond het van het begin af aan vast, dat aan het beheer slechts een tijdelijk bestaan be schoren zou zijn, doch ingewijden ont kwamen toch niet aan de indruk, dat deze instelling wel eens langer in stand ge houden zou worden dan menigeen lief was. Op het ogenblik zijn de directies der particuliere mijnondernemingen dus weer baas in eigen huis. Nu zij het bestuur op nieuw ter hand genomen hebben, zijn wij gaan Informeren wat men in die krin gen over de voltrokken wijziging dacht. Van bevoegde zijde werd ons verklaard, dat men de onder beheerstelling be schouwde als een maatregel die niet al leen volkomen overbodig is geweest, maar tevens ernstige gevaren met zich bracht. Het was niet nodig geweest de directies der particuliere mijnen uit te schakelen, want kort na de bevrijding van Heerlen, die op de historische 17e September 1944 een feit werd, waren zij er reeds in geslaagd haar bedrijven weer behoorlijk op gang te brengen. Natuur lijk liep alles direct nog niet zo vlot als men destijds wenste en waren er moeilijk heden met transport e.d. te overwinnen, maar de liften der schachten gingen dag en nacht weer op en neer, brachten een bevredigende voorraad kolen naar boven en dat was hoofdzaak. Percentagegewijs was de productie van de particuliere mij nen op het tijdstip van de onderbeheer- stelling niet ten achter bij die van de Staatsmijnen. Enige aanwijzing, ais zou den de particuliere ondernemingen in de verhoging van de productie achterblijven, was dan ook niet aanwezig. Tegen het advies van vooraanstaande autoriteiten op mijngebied in heeft het kabinet-Gerbrandy niettemin het beheer ingevoerd. Volgens officiële verklaringen werd dit noodzakelijk geacht om de pro ductie op te voeren. Het land verkeerde toen in zware economische nood; het be drijfsleven was ontwricht, gasfabrieken, electriciteitscentrales, scheepvaart, spoor wegen en alle mogelijke industrieën zaten dringend om kolen verlegen. De produc tie van steenkool moest derhalve straf in één hand worden gelegd- Het klonk allemaal z° begrijpelijk en vanzelfsprekend. Maar insiders sloegen deze ontwikkeling met bezorgdheid gade en vroegen zich af of net beheer niet de eerste schuchtere schrede kon vormen op de weg, die naar nationalisatie leidt? Speelde de Partij van de Arbeid in deze zaak soms een berekend politiek spel? En was dit socialisatieplan, waarvoor jhr. mr. Van der Goes van Naters zich in de mijnstreek zo uitsloofde, Wel in het be lang van ons volk? Volgens de wettelijke bepaling mogen de mijnen alleen dan onder beheer wor den gesteld, wanneer deze maatregel in het belang van de productie noodzakelijk wordt geacht. De tegenwoordige minister van economische zaken heeft zich er van overtuigd, dat dit op het ogenblik niet het geval is. Omdat er dus geen dwin gende redenen voor aanwezig waren, hief hü het beheer op en veranderde daar mede de koers, welke iet kabinet-Ger brandy voor de toekomstige ontwikkeling van onze steenkolenmijnen bepaald had, vriendelijke gevoelens tegenover Neder land, doch integendeel geïnspireerd door vriendschap voor Nederland, aangezien zij er diep van overtuigd zijn, dat niet alleen de Indonesiërs, fnaar ook de Ne derlanders uiteindelijk voordeel zouden hebben van de koers, welke door de Veiligheidsraad is aangegeven. De regering van de Verenigde Staten heeft grote verwachtingen van de resul taten van de Nederlands-Indonesische Unie, welke resultaten over een zeer lange tijdsperiode van de grootste bete kenis zouden kunnen zijn voor Neder land zowel als voor Indonesië. Zij gaven te verstaan, dat huns inziens een nauwe samenwerking' tussen Nederland en In donesië in de toekomst ontwikkeld en voortgezet dient, te worden, daar elke andere ontwikkeling ongetwijfeld scha delijk zou zijn voor de belangen van beide landen, doch dat de vooruitzichten voor zulk een samenwerking in gevaar zouden kunnen worden gebracht door het psychologisch effect in Indonesië zelf, van een eventuele intransigente houding van Nederland ten aanzien van de aanbevelingen van de Veiligheids raad. In het belang van het gehele mijnbe drijf zijn er tijdens het beheer enige diensten in het leven geroepen, waartoe b.v. de opleiding van jonge mijnwerkers, de voorlichtingsdienst en het psycholo gisch instituut behoren. Deze hebben nut tig werk verricht en voldoen nog altijd goed. Het ligt allerminst in de bedoeling der particuliere ondernemingen deze er fenis zonder meer af te wijzen. Er zal over beslist worden wat er mee gebeuren gaat. Niemand kan bij benadering voorspel len hoe de steenkoolindustrie zich in an dere landen ontwikkelen zal, maar wel wordt in onze mijnstreek nauwkeurig gevolgd wat zich daar op dit gebied vol trekt Op het ogenblik liggen de verhou dingen al weer anders dan onmiddellijk na de bevrijding het geval was, want in Engeland en België gaat de kolenwinning op bevredigende wijze vooruit en de steenkoolproductie van het rijke Ruhr- bekken is zich ook al weer aardig aan het herstellen. Men acht het niet onmoge-. lijk, dat de structuur van de internatio nale kolenmarkt zich binnen afzienbare tijd grondig zal wijzigen. Dit zou voor ons land ernstige problemen kunnen scheppen. Een nauwe en eensgezinde samenwer king tussen de directies van alle mijn- zetels wordt derhalve zeer gewenst ge acht. Het doet er immers weinig toe of de aandelen in handen van de Staat der Ne derlanden of van particuliere personen zijn. Op kolendelving komt het aan. Dat is het voornaamste. Daarom wenst men thans rust in het gehele bedrijf om zich met onderling overleg te beraden over de vraagstukken die aan de orde zijn en zich vermoedelijk nog zullen voordoen. Ophitsing, gestook, hinderlijke belangstel- 1 ig of onbezonnen, voorbarige en onge motiveerde critiek van mensen, die niet tot oordelen bevoegd zijn, zouden thans slechts storend kunnen werken. L. (Telef. van onze Parijse correspondent.) De Franse nationale vergadering heeft in de afgelopen nacht met 322 tegen 219 stemmen onder de laatste waren er 183 communistische, verder enige Gaul listen en leden van de vrijheidspartij van het uiterste rechts een dagorde aan genomen," waarin gezegd wordt, dat de minister van justitie in de ordonnantie van Algiers van 1944 de bevoegdheid vindt, Qju zaken van economische collaboratie buiten vervolging van het daartoe bestem de uitzonderingsgerechtshof te stellen en in de tweede plaats, dat geen enkele schijn van bewijs is gelevérd vbor de beschul digingen, tegen minister van justitie An- dré Marie ingebracht en de agitatie tegen republikeins regiem en landsbelang wordt veroordeeld. Voor de aanneming van deze dagorde was nog na twaalf uur overleg in de groepen nodig, waarbij op verlangen der M.R.P. wijziging in de oorspronkelijke lezing van de vertrouwensmotie werd ge bracht. De communistische dagorde en die van Legendre, het Gaullistisch ex-M.R.P.-lid, waren vooraf verworpen. Men kan bij deze uitslag niet zeggen, dat minister André Marie versterkt uit dit tweede parlementaire debat is getre den. In de kamer heerste een gevoel van onbevredigdheid en de communisten, die André Marie heftig hebben aangevallen, kondigden dan ook aan, de strijd te zullen voortzetten. Ook de Katholieke jongeren van Ne* derland zullen zich niet onbetuigd laten in het koor van protesten tegen de behandeling van Kardinaal Mindszenty. Naar wij vernemen zullen ztf op -0 Februari a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een grote protestmeeting houden. Bijzonderheden daaromtrent konden echter nog niet worden mede gedeeld. Zoals gemeld vertrèkt hedenavond een K.L.M.-Constellation, onder gezagvoerdcr Le Good, via Khartoum en Mauritius naar Batavia. Dit toestel neemt alleen post mee en wel ruim vier ton. Aanvankelijk was besloten dat Vrijdag avond nog een Constellation zou vertrek ken. Thans is bepaald, dat dit toestel, onder gezagvoerder Höfelt, Zaterdag avond om zeven uur zal starten. Deze machine zal zestien passagiers meenemen benevens een hoeveelheid post. Ook zij volgt de route via Mauritius. De stakende Amsterdamse havenarbei ders hebben besloten het advies van de stakingsleiding en de Alg. Bedrijfsbond Transport (E. V. C.), „doorzetten", op te volgen. Gistermorgen had de E. V. C. in Bel- levue een vergadering belegd, waar de landelijke voorzitter, de heer D. Kleinsma, mededeelde, dat stakingsleiding en be stuur, gezien de uitslag van de stemming op de vorige vergadering en het feit, dat een aantal vaste arbeiders zich bij de stakers had aangesloten, besloten heelt het parool „doorzetten" te geven. Voorts zeide de heer Kleinsma, dat een schrij ven aan de directies van de S. H. B. en de Scheepvaartmaatschappijen zal uit gaan, waarin de eisen voor loonsverho ging, nachttoeslag en ploegsterkte zullen zijn vervat. Er -zal van deze directies dr: schriftelijke garantie worden gevraagd de besprekingen over deze punten met de E. V. C„ bedrijfsbond of met com missies uit de stakers te openen, zodru het werk wordt hervat. Uit Sfnkt Anton in Tirol wordt be richt, dat men er koningin Juliana nu niet voor het einde van de week ver wacht. De Franse hoge commissaris in Oostenrijk, generaal Bethouard, die naar het dorp was gekomen om H. M. te ver welkomen, blijft wachten op haar aan komst. De prins en de prinsesjes gebruiken de maaltijden aan een gereserveerde tafel in de eetzaal van het Posthotel. Ook Von Klastersky, de chef van het kabinet van het Öostenrijkse staatshoofd, dr. Renner, vertoeft in dit hotel in af wachting van de aankomst van Koningin Juliana. x ...n België heeft be- ■O De prins-regent van dp OTde van noemd tot ridde Harpman, pro- Leopold II de heer L. «a Lim_ curatiehouder der N t0 Maas„ burgse Electriciteits-My. tricht. ROTTERDAM, 8 Febr.: 20° t0" ton Stein; 110 ton chili Vroomshoop, elk; 1,1 1,WW,..,V..U| delharnis; 200 ton Idem SteenwiJk; idem Smilde; 100 ton meel Hdyarei.^ ton Idem Breda; 87 ton dwarshgg® Stein; 110 ton cmn vroom»»»--gen; idem Musselkanaal; 100 ton idem Mid- 80 ton idem Roermond; 200 ton dem idem Steenwijk; W ton meel Hilvarenbeek, 07 87 ton dwarsliggers ton oud-ijzer IJmuiden, recht; 500 a.d. IJ.; 90 t0" bl)fc balken Ouderkrek ».u. 7nnm: Leeuwarden; 274 ton kunstmest, ws HM 250 ton idem Goes; 145 ton sparren Westraan, ton cokes Het verzekeringswezen in Duitsland Gunstiger regeling voor lijfrente heeft wel een zeer bewogen geschiedenis achter de rug. Twee wereldoorlogen, daartussen door een inflatie. Waarna eni ge economische crises, een onvoorwaarde lijke overgave en een grondige geldher- vorming even zovele etappes waren om dit bedrijf als het ware een genadeslag toe te brengen. Tijdens de laatste oorlog beleefden de Duitse verzekeringsmijen een buitenge wone bloeiperiode, waardoor zij zich kon den opwerken tot een element van door slaggevende betekenis op de Duitse ka pitaalmarkt. Terwijl in 1932 het aantal levensverzekeringen dat werd afgesloten 16,2 millioen beliep met een verzekerd bedrag van ruim R.M. 18,8 milliard, was in 1944 het aantal verzekerde personen opgelopen tot 48 millioen bij een verze kerd bedrag van R.M. 45 milliard, terwijl het jaarlijks premieinkomen R.M. 1,5 mil liard bedroeg. De chaotische gevolgen van de politieke en militaire ineenstorting van Duitsland bedreigden eveneens het gehele verzeke ringswezen bij onze Oosterburen op losse schroeven te zetten. Het vertrouwen der verzekerden in de instellingen waaraan zij hun kostbare spaarpenningen hadden geofferd moest wel een zeer zware proef doorstaan, welke echter nog aanmerke lijk in zwaarte steeg met de doorvoering der geldhervorming tengevolge waarvao andermaal een decimering der laatste re serves noodzakelijk bleek. Tegelijk met de verordeningen inzake de munthervorming zorgde een bijzonde re verzekeringswet toen echter er voor dat de overgang naar de nieuwe geld- en waardeverhoudingen geleidelijk en zon der al te grote hardheid kon geschieden. Een bijzondere regeling werd getroffen voor levensverzekeringen, waardoor al naar gelang termijn van afsluiting, da tum van verval en reeds betaalde pre- miën, gestaffelde waardeverminderingen intraden, met instandhouding der vólle- dige premiebetalingen. Daarbij bleven al le na de capitulatie afgesloten verzeke ringen onaangetast. Reeds thans kan worden vastgesteld dat behoudens 10% der verzekerden, dat nog geen besluit heeft genomen omtrent het voortbestaan hunner verzekeringen, ongeveer 70 pet der levensverzekeringen gehandhaafd kunnen blijven. Toch is hier mede aan de moeilijkheden in deze nog geen einde gekomen, omdat gebleken is, dat vele verzekerden door de gewijzigde omstandigheden niet meer in staat zijn hun premie ten volle te betalen en der halve zich genoodzaakt zien het verze keringsbedrag te verlagen. Een bijzonder doornig terrein is dat der lijfrente-verzekeringen. De verzekerings mijen verkeren nu eenmaal in de onmo gelijkheid de verplichtingen uit deze verzekeringen voortkomende ten volle na te komen. Een rentebetaling in de ver houding 10:1 zou niet alleen voor de ren tetrekker een ondragelijke hardheid be tekenen. maar ook tegenbver de sociaal verzekerden een aparte onrechtvaardig heid betekenen, omdat deze laatste cate gorie ook na de geldhervorming in het genot is gebleven van de uitbetaling kunner rente in D.M. van het volle be drag. De bond van Duitse verzekeringsmijen heeft zich reeds terstond na de geldher vorming tot de bevoegde instanties ge wend met het verzoek, een bedrag van D.M. 200 millioen ter beschikking van de verzekeringsmijen in de Westelijke zones te stellen als overbruggingscrediet, tegen een rente van 3M> pet. waarvan jaarlijks een bedrag van D.M. 7 millioen door de elf landen van het betreffende gebied op' gebracht zou moeten worden. Indien aan dit voorstel inderdaad gevolg zou wor den gegeven, hopen de verzekeringsmijen in staat te zijn de maandelijkse renten tot 50 R.M. ook in het vervolg in de verhouding 1:1 te kunnen blijven beta len, terwijl voor bedragen van 50 tot 100 R.M. een waardevermindering m de verhouding van 2:1 ingaat. Pas bij lijf- renten die hoger zijn dan 100 R.M., wier gezamenlijk aantal echter slechts 6 pet uitmaakt van het totaal der lijfrentetrek kers, zou een waardevermindering in de verhouding 10:1 noodzakelijk blijken. Een rente-trekker die tot dusverre dus 135 R.M maandelijks ontving, zou dus voort aan 78.50 D.M. ontvangen. Wanneer het verzekeringsbedrijf in Duitsland na de geldsanering alweer een noemenswaardige opleving begint te ver tonen, dan mag dit niet alleen gez\en worden als een vertrouwensvotum tegen over de verzekeringsmijen, maar ook als een uiting van vertrouwen in het nieuwe geld in de periode van Juli tot October 1948 werden meer dan 350.000 levens verzekeringen met een totaalbedrag van ongeveer D.M. 400 millioen afgesloten. Ongetwijfeld werd het algemeen ver trouwen in de levensverzekeringsmijen nog verhoogd door het feit, dat de mijen hun verplichtingen ten opzichte van de algemene verzekering, ondanks de sterk gestegen prijzen tot nu toe volledig zijn nagekomen. Ook hun traditionele functie als insti tutionele beleggers en financieringsinsti tuten hebben verschillende levensverze keringsmijen weer opgevat en zijn weer als kapitaalverstrekkers op de markt ver schenen, in die mate zelfs, dat de Bond van levensverzekeringsmijen in een cir culaire tot matiging in dezen meende te moeten adviseren, om het steeds m het levensverzekeringsbedrijf hooggehouden principe van een gave veilige risico-\ er- deling, te kunnen blijven handhaven. Het vermogen der levensyerzekenngs- bedrijven bedroeg op het eind van 194b in het Duitse RijksgebiedR.M. L.o nul- liard waarvan R.M- 4 milliard betrekking had op de drie Westelijke zones, R.M. 8 25 milliard op Berlijn en R.M. 850 mil lioen op de Russische zone, terwijl het resterende gedeelte op andere gebieden viel Voor 46,5 pet bestond het totale ver mogen uit Rijks- en Staatsleningen, voor 20 pet uit hypotheken, voor 8,8 pet uit leningen, voor 4 pet uit grondbezit en voor 3,3 pet uit pandbrieven. Algemeen wordt aangenomen, dat na de geldhervor ming het vermogen in de drie Westelijke zones tot D.M. 600 millioen geslonken is. waarbij nog gevoegd moet worden het banktegoed der levensverzekeringsmijen dat vóór de geldhervorming ongeveer ti. M. één milliard beliep, doch nadien aan zienlijk in waarde zal zijn gedaald. Dat niettemin het gezamenlijke verzekerings bedrijf ondanks alles nog D.M. 100 - lioen voor de woningbouw meende te kunnen stellen, schijnt garantie te zijn voor de he™'°"£e" \fe kracht van het Duitse verzekenn^swezen en zal er ongetwijfeld toe bijdragen hei vertrouwen van het Duitse volk te vei meerderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3