MET INDONESIË OP TWEESPRONG Minister Sassen vraagt ontslag WIJKT DE REGERING VOOR INTERNATIONALE DRUK'r ENGELSE STAP in Den Haag? A fsluiting der duinen tussen Katwijk en Wassenaar t .Zijn offer en ons gebed brengen de overwinning' Hongaarse verhoor-methoden Onthullingen van dr.Tibor Ham GoNGg Landelijk protest tegen proces in Boedapest vl eerkericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Advies tot zich houden aan Veiligheidsraad Mciar dan voor een recreatie-oord Nederland protesteerde officieel V.N.-commissie naar Sukarno State Department contra Fox-contract jm nog met naar Tirol •■1 Oproep tot de vrouwelijke jeugd LAGEN De vliegvelden potdicht Doodstraf voltrokken Twee broers verdronken Steeds overweldigender belangstelling 71ste JAARGANG ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 No. 20850 Minister Sassen heeft aan H. M- de Koningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese Gebieds delen. In de boezem van het kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doelstel lingen met betrekking tot de her vormingen in Indonesië. De re^s bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden na gestreefd en voor zover dat van e regering afhangt op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele kabinet wenste vast te houden aan cle ver klaring van dr. J. H. ^n Royen, op 28 Januari j.l. in de Veiligheids raad afgelegd namens de regering, rees meningsverschil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen ge dragslijn. Naar wij vernemen, zal minister Van Maarseveen optreden als mi nister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim. V0°r waadplaatsen groter en en geheel afgesloten door Tegen uitlating van Australië's ministerie Een man met het echte pioniersbloed is "de 60-jarige lieer Bruyn. Hij hezat voor de oorlog op Java een groot boerderijbedrijf dat tengevolge van de Japanse inval ophield te bestaan. Ondanks deze tegenslag en zijn leeftijd is de heer Bruyn van plan opnieuw op Java te beginnen. Vanmorgen zijn een aantal koeien, varkens en kippen op de Frieslandvan de Kon. Rott. Lloyd ingeladen voor de lange reis naar het nieuwe vaderland. KATHOLIEK DEN HAAG BIDT VOOR KARD. MINDSZENTY /T Een takelwagen is bezig een zware vrachtauto en een personenauto uit e-kaai te trekken, die gisteren te Den Haag tijdens dikke mist, botsten. De chauffeur van de personenauto t de wagen behoorde toe aan de gezant van Venezuela werd op slag gedood. Avondwake tijdens protest- meeting in Amsterdam -J AOG IS POLES1 MET VERLOREN..- En een gratieverlening TIJDELIJK REGEN op- DE KANTOREN zijn gevestigd te, Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAAIA AST NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Officieel wordt medegedeeld: Mr. Sassen, die in het kabinet Drees— Van Schaik, dat 7 Augustus j.l. optrad, voor het eerst een ministersportefeuille aanvaardde, was toen sedert twee jaren lid van de Tweede Kamer. Op 8 'Septem ber 1911 is hij geboren en deed in 1936 aan de R. K. Universiteit te Nijmegen zijn doctoraal examen in de rechten. Hij heeft jarenlang het beroep van advocaat en procureur uitgeoefend; voorts was hij lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, mede-oprichter en bestuurslid van de stichting „Christofoor" curator der R. K. 'Lycea in Den Bosch. Hij vertegenwoor digde in 1945 de Ned. regering ter confe rentie van de raad van bestuur der Intern, arbeidsorganisatie te Quebec (Ca nada) en behoorde tot de Ned delegatie naar het uitvoerend comité uit de com- missie van voorbereiding, der U N O. *-o Londen in 1946. In 1947 werd mr. Sassen lid van de Ned. delegatie bij de alge mene vergadering der Verenigde Naties over de verdeling van Palestina. Voorts was hij lid van de staatseommissic-Rut- ten ter voorbereiding van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor de mijnindustrie. Korte tiki was hij ook bestuurslid van de stichting Radio Nederland en van de Wereldomroep alsook lid van de commis sie van Negen voor overleg met de rege ring met betrekking tot de staatsrechte lijke reconstructie van het koninkrijk. Dat er vlak voor de fatale datum van 15 Februari waarop er een interim- regering tot stand zal moeten gekomen zijn, wil men voldoen aan het tijd schema van de Veiligheidsraad, nog een minister-crisis uitbreekt is er wel een bewijs voor, hoe moeilijk de situatie is waarin het Indonesische vraagstuk is gekomen. In het regeringscommuniqué wordt uitdrukkelijk voorop gesteld dat het gehele kabinet, de afgetreden minister Sassen incluis, nagenoeg over alle pun ten eenstemmig was. Deze eenstemmig heid heeft, volgens het communiqué, vooreerst betrekking op de staatsrechte lijke doelstellingen die men steeds heeft nagestreefd. Hiermede wordt natuur lijk bedoeld dat men onverkort vast houdt aan de steeds nagestreefde figuur van een Unieverband. Het is belangrijk dat te vernemen, daar er geruchten de ronde deden, dat er in het kabinet ook bepaalde voorstanders van een nieuwe figuur waren, waarin de Unie band tussen Nederland en de Ver. Staten van Indonesië plaats had ge maakt voor een volkenrechtelijke ver houding. Ook bestond er eenstemmigheid over, dat moest worden vastgehouden aan de verklaring van dr. Van Roy en in de genoemd lichaam de verzekering ge geven, dat de resolutie, die de raad heeft aangenomen, door Nederland zou worden uitgevoerd, voorzover deze te verenigen was met de verantwoorde lijkheid van Nederland voor de hand having van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië. Het meningsverschil, dat tussen minis ter Sassen en, de overige leden van het kabinet is gerezen, gaat natuurlijk over de vraag wat wel en wat niet te ver enigen is met Nederlands verantwoorde lijkheid. Hoe de lijn, die op dit punt minister Sassen van zijn collegae scheidt, precies loopt, zegt het communiqué ons met. Het is bekend, dat er bepaalde punten in de resolutie zijn, die tot nog toe door allen, die in deze zaak te beslissen hadden, als onaanvaardbaar werden af- gewezén. Hieronder behoorde de ont ruiming van Djokja, de bemoeienis van de Unci met de vorming van een fede rale interim-regering, haar bevoegdheid om te bepalen, wanneer gebieden onder republikeins gezag moesten worejen teruggebracht, alsook wanneer onze troepen een of ander gebied zouden moeten verlaten. Het zal spoedig bekend worden in hoever men aan deze punten in het kabinet nog vast meent te kunnen houden en in hoever men onder inter nationale druk bereid is hier conces sies te doen. Het is wel zeker dat mi nister Sassen minder geneigd is ge weest voor deze druk opzij te gaan dan bijv. minister Stikker, die in de Kamer er op gewezen heeft, dat men volgens zijn mening niet al te vasthoudend moest blijven staan op het niveau van het recht, maar men rekening moest houden met de politieke werkelijkheid. Deze laatste is er blijkbaar in ge- Veiligheidsraad. Gelijk men weet, heeft slaagd de andere ministers voor deze de regering door deze verklaring aan opvatting te winnen. Van regeringszijde in Londen werd gisteren volgens A.P. medegedeeld, dat de Engelse ambassadeur in Den Haag. Sir Phillip Nichols, enkele dagen ge leden een bezoek heeft gebracht aan minister Stikker. Hij had daarbij, vo.- gens de woordvoerder, namens de. En gelse regering het advies gegeven de gevangen genomen republikeinse lei ders zo spoedig mogelijk in vrijheid te stellen en te voldoen aan de door de Ver. Naties gegeven richtlijnen voor een regeling van het Indonesische ge schil. Bovendien had hij mr. Slikker gewaarschuwd voor de gevolgen, die een niet opvolgen van die richtlijnen op de publieke opinie in de wereld en in Engeland zou hebben. Sir Phillip deelde mr. Stikker mede, dat indien de republikeinse leiders „bin- li?n niet al 'te lange tijd" hun vrijheid met herkrijgen, dit een hoogst ongunstige ~"„£rkl«g zou hebben op de openbare EneS in de wereld er. Engeland, tiee vervolgde hij, was in een las- ners in h t Seraakt tegenover zijn part- P-iVictan a Gemenebest- ZOals India, van tat' hU noerrm enJ?e/lo,n tengevolge ting van de vlnfun «Nederiands bespot- Eik dezer donunfa a A pathie voor de ?^l0°nns ,.voelt TuT" geland, standpunt Sf^and'gebee) Azie en een groot deel f wereld door zijn optrede," d° „iel, m het treden in Indonesië tegen zich in het narnas heeft seiaaad verklaarde de zegsman. gejaagu Een en ander werd aan mr. stikker een door Staatsbosbeheer aan tepeggen (Van onze correspondent). De laatste tijd doen allerlei geruch- ten de ronde over een afsluiting er duinen tussen Katwijk en Wassenaar, over het aanleggen van een jachtterrein voor herten en over het openen van een recreatie-oord in de duinen- Wat daarmede samenhangt heeft de directeur der Leidse Duinwater Maatschappij, dr. ir. p c Lindenbergh ons een en ander medegedeeld en als we het Sacd z"fn- kan hier de gelegenheid w-orden geschapen v°°r de lnrichting Van een zeldzaam stuk natuurschoon. Grote uitgestrekte terreinen liggen in dc onmiddellijke nabijheid van het dient- bevolkte eesten van ons iand> maar VQor ^..„„Kte deel zijn ze ontopira„i,„i,, het grootste dee' z j1". za °ntoegankelijK voor bezoekers^Getadeljrtt zijn de verse wal geworden draadversperri nuergh ons mededeeWe m noodzakelijk geworden, om- was zulks noou van plaatsen ver dat de duinen 01 door bezoekers en ontreinigd werae incn geplaatst werd door vee, dat in de Sedert korte tijd door diverse eigena;a etl vast te staan, is wetenschappelijk K ,aarmede koeien, dat t. b c.-bacillen, rf zijn besmet geiten en schapen dik ,u;nstreek dicht het water, dat in deze „ezig is. kun onder de oppervlakte aa nen besmetten' duinen be- Evenwel. de afsluiting 0 Katwijk een tekent voor de badplaats want niet groot verlies aan ontspanning. d leVert alleen de zee. ook het duing weinig gezondheid, zoals men maai nrom dat elders kan opdoen- Het is daa'rk;rg de directie der L. D. M. in sam s net met diverse betrokken ins£a" oek aan voornemen heeft opgevat het net, dg de duinen attractiever te maken aanleg van een tiever te mas-c" met groot recreatieoord, f beplanting, dat men hier e2J-|. 'recrearie- tuurreservaat zou krijgen- - oord zou een oppervlakte beslaan van circa 600 ha. Niet onmogelijk is hét ook aan ue grens van het afgesloten f^erwin- dan zover mogelijk van de ^water plaatsen, een hertenkamp in ti hetgeen het geheel niet we,inig attract ver zou maken. mondeling overgebracht; een formele nota werd niet overhandigd. Men neemt, aldus A. P., aan, dat de leiders van het Foreign Office vrezen, dat indien de Nederlanders de Uno-richt- Üjnen blijven negeren, dit een stap tot ten uitvoerlegging van de sanctie-clausules uit het handvest tengevolge zou kunnen hebben. Ook Amerika in actie Uit Lake Success bericht A. P. voorts, dat daar gisteren weitd gezegd, „dat Wes- lijke landen, die Nederland vriendschap pelijk gezind een sterke druk op de Ned. regering uitoefenen om een eind te ma ken aan het feit dat de Ned. regering zich inzake de Indonesische kwestie niet stoort aan de Veiigheidsraad." Een Amerikaanse woordvoerder memo reerde, dat Merie Cöchran lange bespre kingen heeft gevoerd met Nederlandse ministers in Den Haag en voegde er aan toe: „U kunt uw eigen conclusies trek ken". Gisteren werd te Den Haag officieel verklaard, dat het protest van de Neder landse gezant in Australië, mr. P. E. Teppema, tegen de rede, die de Australi sche minister van immigratie Woensdag in het huis van afgevaardigden hield, „een officieel protest" was. Dit werd me degedeeld in antwoord op de verzeke ring van dr. Herbert Evatt, dat het voor hem „geheel onmogelijk was verslag uit te brengen inzake een particulier onder houd" met mr. Teppema. In welingelichte kringen in Den Haag beschouwde men de aanval van minister Caiwell op de Nederlandse regering tact loos en ongevraagd. Toegevoegd werd, dat, indien dr. Evatt „zeer verstoord" was inzake „moei lijkheden tussen de Australische en Ne derlandse regering", hij liever naar mi nister Caiwell moet zien dan naar een officieel bezoek door de Nederlandse ge zant tot het indienen van een „sterk pro test". Een communiqué van de commissie van de V. N. voor Indonesië meldt, dat he den leden van de commissie op uitnodi ging van Hatta naar Pangkalpinang op Banka reizen voor besprekingen met Su karno en andere republikeinse leiders inzake de resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari. Nog dezelfde middag keren zij naar Batavia terug. Zij worden vergezeld door enkele republikeinse vertegenwoordigers te Batavia. Er liepen de laatste dagen in Amerika geruchten dat 't State Department thans zijn goedkeuring had gehecht aan 't be ruchte Fox-contract. Naar aanleiding daarvan heeft t departement zulks Don derdag ten stelligste tegengesproken en integendeel zijn bezwaren daartegen her haald. Deze richten zich, zoals men weet, vooral tegen het monopolistisch karakter der overeenkomst, terwijl Amerika bo vendien vreest, dat zijn neutraliteit in de Indonesische kwestie •!n verband met 't lidmaatschap der Unci in het geding zou kunnen kome». De heer Fox weigert-echter het con tract ongedaan te Inaken „omdat hij zijn Indonesische vrienden geen nadeel wil be rokkenen". Naar wij van de algemeen secretaris van het Koninklijk Huis vernemen, is het bericht, als zou H. M. de Koningin dit weekend in Sankt Anton doorbrengen, niet juist. Een overweldigende menigte uit alle rangen en standen heeft gisteravond gevolg gegeven aan de oproep van het Comité „Katholiek 's Gravenhage" om de kerkelijke bijeenkomst bij te wonen in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat teneinde door gemeenschappelijk gebed Gods bijstand af te smeken voor kar dinaal Mindszenty en voor allen, die om het geloof vervolgd worden en te luisteren naar de woorden van pater Eusebius Peters O.E.S.A. Om kwart voor acht was de St. Jaco buskerk reeds tot in de uiterste hoeken gevuld. De zitplaatsen waren bijna dub bel bezet eu in alle gangpaden stonden de gelovigen dicht opeengepakt. Er kon werkelijk geen mens meer bij. Het voor plein voor de kerk stond ook stampvol, terwijl men zich in de Parkstraat nog in dichte rijen kerkwaarts begaf. Aan de menigte buiten werd, toen meegedeeld, dat ook in de St. Teresia-kerk een bijeen komst zou worden gehouden. Degenen, die in de St. Jacobuskerk geen plaats Aeer konden vinden, begaven zich toen naar de kerk in het Westeinde, die spoe dig geheel vol liep en zelfs niet eens alle bezoekers bleek te kunnen bevatten. In de St. Jacobuskerk celebreerde deken Pompe een plechtig Lof, dat werd bijge woond door de Pauselijk Internuntius Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe en vele he ren geestelijken. In zijn predicatie herinnerde pater Pe ters aan de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, het proces en de geestelijke martelingen, die hij heeft ondergaan en die hem tot een moderne martelaar heb ben gemaakt. Héél de wereld is opgeko men tegen dit proces. Daarop zullen Mos kou en Boedapest niet gerekend hebben. (Van onze Parijse correspondent). Toen in Juni 1947 de Hongaarse lei der der klein-agrarische party, Ferenz Nagy, Hongarije ontvluchtte, werd een ander parlementslid, dr. Tibor Ham, als medeplichtige in het zogenaamde complot der klein-agrariërs gearres teerd,, mishandeld en tot een „sponta ne bekentenis" gebracht en aangeno men mag worden, dat daarbij dezelfde methode is toegepast, als die, waarvan kardinaal Mindszenty het slachtoffer is geworden. Maar na acht maanden gevangenisstraf gelukte het dr. Tibor Ham Hongarije te ontvluchten en h(j woont te Parijs. Dr. Ham heeft thans in de „Figaro" buitengewoon duidelijke verklaringen afgelegd omtrent de wijze, waarop hij voor de zgn. bekentenissen werd voor bereid en zijn mededelingen hebben bijzonder gezag, aangezien dr.- Ham zelf geneesheer is. Dr. Ham beschrijft dan eerst de volg orde van de voorbereiding van het ga- rechtelijk ingrijpen tegen hem, propa- Sanda-actie, waarbij maandenlang het gekozen slachtoffer door de „communis- .tische partijorganen beschuldigd wordt van„£ascisme en van een volksvijand te zijn'. Door het voortdurend herhalen van leugens wordt een psychose gewekt. Gegevens omtrent het vroegere lever worden verzameld en als b.v. blijkt, dat men weerstand heeft geboden aan ds nazi s dan worden de feiten verdraaid. Dr. Ham zegt dan: „Neem het geval var- kard. Mindszenty b.v. Deze werd, toen hij nog bisschop van Veszprem was, door de Gestapo gearresteerd. Men kan hem dus niet openlijk van collaboratie met de fascisten beschuldigen. Het geval werd dus „bewerkt" en het bureau, dat zich met hem bezig hield „ontdekte" dat de kardinaal niet gearresteerd werd we gens tegenstand, maar op grond van zwarte handel en het verbergen van le vensmiddelen en kleding. Is men zo ver, dan krijgen de commu nistische organisaties bevel .de arbeiders op te zetten om op straat te manifeste ren tegen het slachtoffer en een gerech telijke straf te eisen. De politieke po litie arresteert dan tie# of vijftien per sonen uit de omgeving van het slacht offer, in de eerste plaats de naaste me dewerkers. De zaak krijgt dan de ge wenste belangrijkheid, of het karakter van een complot. Het uur der spontane bekentenissen heeft dan geslagen. De hoger geplaatste volleerde Russi sche politieman werkt in omgekeerde richting van de psychiater. Van gezonde mensen, die normaal denken, maakt liii neuropath en". Bij de verhoren wordt het slachtoffer eerst er toe gebracht, bezwaren tegen het regime uit te spreken. Dit geschiedt nagenoeg zonder pressie. Van die ver klaringen weet men hem wel te bren gen tot de erkenning van een complot tegen de staat door hem op te sluiten in de kelders van het politiegebouw aan de Andrassystraat (waarin ook kard. Minds zenty gevangen werd gehouden) of in de folterkamers van het politiek-militair departement. Avenue Bartok Bela, waar in de voorbereiding plaats neeft van hen, die voor het volksgerecht moeten verschijnen, ofwel in de militaire gevan genis van het sovjet-leger in de Avenue Vilmar Kirallyno. De volgorde dier voorbereiding is: hongerkwellingen, totdat het lichaam on dermijnd is, de geest werkt eerst in af nemende mate, totdat totale apathie in treedt. De psychopathische toestand van het slachtoffer woidt duidelijk. Vervol- ens wordt het slachtoffer in een duister lokaal ondervraagd, door vijf of zes poli tieke speurders omringd en zelfs in een hel lichtschijnsel, dat van de tafel komt, geplaatst. Enkele vragen worden gesteld (aan dr- Ham eerst over geneeskuftde) om te zien of het slachtoffer reeds voi doende geprepareerd is. Is dat niet het geval, dan wordt de zitting uitgesteld en de behandeling herhaald. De folteringen worden verscherpt. In 1944 door de Gestapo gearresteerd, heeft dr. Ham ook folteringen onder gaan. Ze zijn thans overbekend. Maar dr Ham vertdaart. „dat de communisten het foltersysteem kwasi wetenschappelijk toe passen". Na die folteringen kunnen slechts Wanneer Maandag in Amsterdam de grote protestmeeting tegen de arrestatie en veroordeling vac Kardinaal Mindszenty wordt ge houden, zal de vrouwelijke jeugd van het Bisdom Haarlem zich daarmede in gebed verenigen om Gods bijstand af te smeken over Kardinaal Mindszenty en alle Christenen, die omwille van hur. geloof vervolgd worden." Het Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem roept name lijk alle jeugdleidsters op Maan dagavond 14 Februari een avond wake te houden en zich daarbij te bezinnen op de nood der Chris tenen, vooral in Oost-Europa, hen door haar gebed te steunen en het besluit te nemen de christe lijke beginselen ook in een over tuigde levenshouding tot uiting te brengen. weinigen nog weerstand bieden. Men is bereid alles te bekennen wat men maar vraagt. Maar dat is niet genoeg. Men wil ook verklaringen, die andere on- schuldigen kunnen overleveren. Men laat de slachtoffers een middel innemen, dat een angsttoestand verwekt. De formule van dit middel, dat in fabrieken te Boe dapest wordt bereid, werd in Hongarije niet openbaar gemaakt. Het slachtoffer wordt dan met de voe ten aaneengesloten met het gezicht te gen de muur geplaatst, wat duizelingen verwekt na een paar uur. Het slachtof fer moet hele dagen onbeweeglijk blij ven en de meesten storten daardoor na de 'weede of hoogstens derde dag in. „Ik zelf heb het zeven dagen uitge houden, niets te bekennen, maar na een paar dagen zou men zeggen, dat in de aderen geen bloedsomloop meer plaats heeft. Een oedeem, dat bij de enkels be gint, doet de huid vocht afscheiden. Dit bevochtigt de schoenen en de voeten en die voeten gaan opzwellen. De rech te houding, waartoe de bewakers dwin gen, verwekt dan een volstrekt ondraag lijke pijn. Of men wil of niet, het weer standsvermogen moet na korte of langere tijd gebrc-ken worden. Na twee of drie dagen aldus dr. Ham was ik nog bij bewustzijn, maar daarna trad een soort trance-toestand in. Ik begon eelf te geloven, dat ik een misdadigei was. De zevende dag of mis schien eerder reeds mengde men mor phine in wat men mij te drinken gaf. Ik ken het effect van morphine en de geestestoestand, die erdoor wordt ver wekt. Plotseling leed ik niet meer. Ik be kende alles, ondertekende alles, het was mij niet mogelijk te realiseren, dat het proces-verbaal, dat men mij voorlegde te ondertekenen niet alleen mijn eigen veroordeling maar ook die van slachtof fers kon betekenen, aan wier val door mijn beulen meer belang werd toege kend, dan aan de mijne- Aan liet einde van de zevende Gag verloor ik alle bewustheid omtrent wat gebeurde en aan gjles wat verder plaaU greep „heb ik geen herinneringen". Dr. Ham zegt als geneesheer de we reld te willen inlichten omtrent de me thoden, die van helderdenkende wezens gewillige ledepoppen en kwasi-krankzin nigen maakt. Folteringen, exiterende en narcotische middelen, de afschuwelijke houding tegen de muur, dit alles werkt samen om een psychopathische toestand te verfvekken. Als bij de rechtszitting het slachtoffer niet voldoende onder de invloed is, wordt de behandeling van de zaak opgeschort en vangt opnieuw de preparatie aan. „Ik zelf kon bij de rechts zittingen zeggen, dat men mij gefolterd had, maar de ondervrager zeide mij daarop: „Als ge nog weer begint, zul je de zon niet terugzien". Dr. Ham is ervan overtuigd, dat jegens kard. Mindszenty en diens medewerkers dezelfde methoden zijn gesteld als bij het proces van de klein-agrariërs. Wij tekenen protest aan tegen deze be handeling en tegen het ontnemen van de vrijheid om de leer en de dienst van Christus'. Kerk te belijden, zei pater Pe ters, maar ons protest moet dieper gaan. In dit verband herinnerde hij aan het woord van zijn ordestichter St. Augusti- nus, dat, als wij protesteren, wij dat moe ten doen tegen het kwaad dat wij zelf be dreven hebben. Door ónze zonden tegen de naastenliefde staan wij mede schuldig aan het feit, dat het communisme is op gekomen. Paters Peters wekte op tot naastenliefde en gebed, tot gebed vooral ook voor de oude moeder van Kardinaal Mindszenty, voor de priesters en voor al len, die mét hem vervolging lijden. Zijn offer en ons gebed brengen de overwin ning, aldus eindigde de gewijde spreker. Hierna werd gezamenlijk de litanie van Alle Heiligen gebeden en het „Paree Do- mine" gezongen. Heel Nederland bevond zich gistermor gen in een zeer dikke mist, waardoor het luchtverkeer onmogelijk is geworden. Schiphol was onbruikbaar, er werd noch geland, noch gestart. Het K.L.M.-toestel uit Johannesburg heeft Parijs als vlucht- haven opgezocht, terwijl het K.L.M.-toe stel uit New York in Prestwick is blijven staan. Tegen 12 uur kwam een kleine op klaring, maar in de namiddag werd nieuwe mist verwacht. Van de buitenlandse vliegvelden was Londen „slecht" en Brussel „twijfel achtig". Kopenhagen Parijs en de vlieg velden in Zwitserland waren goed bruik baar. Na Rusland, na Roemenië, na Honga rije, na Tsjechoslowakije, staat Polen nu voor een crisis tussen Kerk en Staat. Zulks kan niet anders, want dat heeft, het communisme met liet katholicisme ge meen: een wereldbeschouwing eist de volle mens in al zijn handelingen. Een wereldbeschouwing is geen confectiepak voor bijzondere gelegenheden. Een ge volg van het niet voor honderd procent vasthouden aan beginselen is, dat er zo wel duizenden zogenaamde communisten als tienduizenden naam-katholieken zijn. Vele „communisten" in actie zonder juiste kennis van de leer/nog meer katholieken met wel de juiste kennis zonder actie. Met rode betogers alleen op bijeenkomsten is geen communistische staat te stichten, evenmin als een wereldbekering is uit te voeren met katholieken, die practisch alleen in 't Zondagse kerkuur „getuigen". Echte communisten en goede katholieken ontmoeten elkaar op elk terrein van het leven inbotsingen. Er is geen com promis mogelijk. Polen staat nu voor een crisis. „Nog is Polen niet verloren" kunnen we zeggen. Maar we kennen de methoden. Over waar het eigenlijk om gaat: het recht op vrij katholiek onderwijs en christelijke opvoe ding wordt uiteindelijk gezwegen. En ook daar evenals nog zo pas in Hongarije, zal hoogverraad opgeld doen, omdat de strijd om behoud van rechten wordt ge karakteriseerd ,als politieke ontrouw en als verzet tegen de staat. Wat men noemt de zaken omdraaien. Een voorproef van het binnenkort ook in het Poolse land door te voeren sys teem gaf reeds de communistische minis ter van onderwijs, Stanislaus Skrezes- zewski. Onthoud deze naam, want, hoe onuitsprekelijk ook, hij zal nog wel vaak ter sprake komen. Deze rode heer heeft zich o.a. als volgt uitgelaten: „In overeenstemming met de volkse vaderlandsliefde zullen wij door middel van het onderwijs van de jeugd het in ternationalisme aankweken.... Wij zul len de jeugd leren de Sovjet-Unie te waarderen en lief te hebben. Wij zullen de betekenis uitleggen van de bijdragen van de Sovjet-Unie tot de geschiedenis der mensen, de cultuur, de wetenschap, de kunst en de technische vooruitgang. Wij zullen het jongere ge slacht de Russische taal leren, de taal van Lenin en Stalin. Bij ons onderwijsprogram zullen wij de worsteling voegen om een nieuwe zedenleer, die berust op socialistische basis. Tegenover de mystieke elementen in hun opvattingen zullen wij de op vatting stellen, die gefundeerd is op de moderne kennis van de wereld. Wij zullen met concrete voorbeelden onze leerlingen de bewijzen geven, dat een zedenleer, die op het socialisme berust, hoger, beter en edeler is dan de zeden leer, die zijn grond vindt in een mys tieke wereldbeschouwing. Om dit programma uit te kunnen, voeren, moeten wij de kinderen losruk ken van de leraren en de scholen, 'die onder invloed staan van de reactie, en in het bijzonder van een reactionnaire, politiek-gezinde geestelijkheid. Particuliere onderwijsinstellingen, in het bijzonder die door religieuzen wor den geleid, zullen door de Staat wor den overgenomen". Deze taal is klaar, ofschoon niet nieuw. Het christendom en op de eerste plaats het katholicisme is daarom der commu nisten doodsvijand. Daarom met hen geen enkele relatie, voor hen geen enkele nieuwsgierigheid, noch verontschuldiging. Maar we moeten ook zelf en dat is tegenover God en de naaste tenslotte het voornaamste de con sequenties van ons katholicisme in voor beeld en daad aanvaarden. Dan is Neder-, land nog niet verloren. HENK VAN DER MAZE Bij Koninklijk besluit is afwijzend be schikt op het gratie-verzoek van M. Jan sen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Het vonnis is inmiddels vol trokken. De doodstraf bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden op gelegd aan M. Vonk, is bij wijze van gra tie veranderd in levenslange gevange nisstraf. Te Doornenburg in de Over-Betuwe zijn Donderdag de twee zoontjes van de familie J.t jongens van negen en vijftien jaar door het ijs gezakt en verdronken. De jongste zakte het eerst door het ijs en toen zijn broer hem wilde redden, kwam ook hij in het water terecht. (Van onze Amsterdamse redacteur). De belangstelling voor de protestmee- t:ng in het Concertgebouw te Amster dam in verband met het proces tegen kardinaal Mindszenty, is zo overweldi gend groot, dat de organisatoren der Kath. Garde alle middelen meenden te moeten beranfen om alsnog aan de aan vragen van duizenden te voldoen. Dat de medewerking zeer groot is bleek b.v. uit het feit, dat een volledige, luidspre ker-installatie werd aangeboden om te trachten het Museumplein als openlucht terrein te kunnen inschakelen. Deze in derdaad prachtige oplossing stuitte ech ter op zoveel technische moeilijkheden, dat na rijp beraad hiervan helaas moest Worden afgezien. Andere wegen bleven echter over en zo is het niet uitgesloten dat toch- nog duizenden deze meeting zul len kunnen bijwonen. Met toestemming owel van de De ken van Amsterdam als van pastom D. Vis van de St. Wülibrord buiten de Veste, is nu het plan in bewerking deze grote kerk telefonisch te verbin den met het Concertgebouw. Bespre kingen in die richting met de P.T.T.- autoriteiten zijn gaande en zelfs wordt in overweging genomen nog meer kerken, wij denken aan de Ger. Ma- jella in Oost en aan de „Chasséstraat" in West, in dit plan te betrekken. In verband met de aanwezigheid van Z. Em. Kard. de Jong en andere bis schoppen in liet Concertgebouw, zal op tijd worden begonnen en gaan de deu ren om acht uur dicht. Men moet dus op tijd aanwezig zijn. Indien soms per sonen door ziekte of andere redenen plotseling verhinderd zijn, verzoekt het secretariaat van de Kath. Garde (Kram— nierstraat 12, tel. 25853) hun, de toe gangskaarten aan haar terug te zenden, opdat het daarmee andere personen kan gerieven. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vanavond en vannacht tijde' fk regen. Morgen overdag enkele plaat selijke buien en opklaringen. Wei nig verandering in temperatuur Tijdelijk krachtige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zondag 13 Februari: Zon op 8.00 uur; onder 17.49 uur; maan op 17.56 uur, onder 8.35 uur. Maandag 14 Februari: Zon op 7 58 uur, onder 17.51 uur; maan op 19 30 uur, onder 8.52 uur. I'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1