We ebben deftigveul plezier ge ad In Lier was Schiedam te gast Moeilijkheden Duitse herstel betalingen LAATSTE BERICHTEN Handelsverkeer met O.-Europa KANS OP BRITSE PARLEMENTS- ONTBINDING Republikeinen willen doorvechten Stille Omgang 1949 Kabinetszitting met dr. Bee] Aclit doden bij overval Receptie S.V.V. MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 PAG0A 2 H Het stadhuis van Lier en het stadhuis van Schiedam hebben beide trappen en een bordes. Maar daarmee houdt de. gelijkenis volkomen op. Het smeedwerk, dat de gasten in een lijstje zet, is van de grote kopersmid Boeckel. Het is maar een van zijn kwistig over Lier uitgestrooide juwelen. Het was een „deftig" volle zaal, die Martin v. Eyk en Wim Middendorp een open doekje gaf voor het ontroerende spel in het vierde bedrijf van Kinderen van ons Volk. Tot en met de laatste plaats was de zaal voor ruim 500 mensen bezet en dat in de week voor Carnaval. Zes grote toneelavonden en uit- voeringen van eigen gezelschappen hadden de belangstelling voor de Schiedammers ernstig afbreuk kunnen doen. AUTORIJSCHOOL WALDOH JAARVERGADERING H.K.W. „St. Franciscus van Assisië" WIT-ROOD-WFTMARTINIT 2-3 SCHIEDAM-TERLAAK 3-1 ZWARTE-HANDELSPRAK- TIJKEN IN OOST-EUROPA Tito's goud in Zurich BURGERLIJKE STAND Tot lieden voor RM 387 millioen toegewezen De Limmertoren is 'n wonder van precisie-uurwerk. Daar is een wij zer, die over 248 jaar een maal rond zal zijn geweestNee, de Schiedammers staan daarop niet te wachten. Meneer de Jonge heeft gezegd, dat hij tegen die tijd even terugkomt om te controleren of het waar is. EEN VERKIEZINGS THERMOMETER Op hol geslagen door overwinningsfanfares CONFERENTIE TE GENèVE EXAMENS „Dan komt Jupiter d' god van d'n donder. Da's voor den Donder dag behalve de hele installatie van de Limmertoren loopt ook het prevelement van de gids op rolletjes. ARGENTIJNSE TARWEPRIJS Onder de vele geschenken die het bij gelegenheid van het behaalde kampioenschap recipiërende bestuur van S.V.V. j.l. Zaterdag mocht ontvangen, bevond zich ook 'n roodgroene imitatie Zilveren Bal, welke hier door de Zilveren Bal-promotor C. van Hasselt aan voorzitter C. Maltha wordt overhandigd. ACCIJNZEN IN BENELUX- LANDEN SLAPERIGE GR 4DUS BEZORGT ZI JN R A AS PIJN k Want behalve dat Lier tien toneelgezel schappen heeft, is er momenteel in België een crisis, die de heer Leo Arras bijna even ernstig noemt, als die van het diepte-jaar 1935. Op de markt van Lier zoudt gij dat zo niet zeggen, als een onaf gebroken stroom Kaiser-Frazers, Buicks. Fords 1949 en Mercurys een permanent concours d'élégance houden. Maar als het onderwerp van de ge sprekken direct op deze crisis komt, dan moet er iets fout zijn. In het koffiehuis „de Valk" ontwikkel de zich dit eerste gesprek achter koffie filterglazen, die deden begrijpen, waarom zo'n groot deel van het Belgischege zelligheidsleven zich in oafé's afspeelt. Het duurt nog al even, eer de koffie ge filtreerd is. De ontvangst was zonder speeches, hoge hoeden of geklede jassen geweest. We daalden met tulpen en narcissen (en kruikjes) beladen uit de touringcar en werden een etablissement binnengeloodst. De eerste grage blikken, die hier en daar waren uitgeworpen naar Nylons en der gelijke Eva-paradijselijke artikelen moes ten voorlopig opgeborgen worden, want de toneelvoorstelling begon al vroeg en de aardappels in de Handelsgasthof wa ren al afgegoten. Het werd een eenvoudige, maar goede maaltijd. Regisseur Tubbing zat op hete kolen, want hij kende de Sohouwburgzaal Vredeberg, waar de kleedkamercom plexen een labyrinth vormen, dat de spe lers dwingt een plattegrond te gebruiken bij het opgaan. Zaal Vredeberg is een oude Gothisehe kapel, welke geheel ge moderniseerd is. De zaal is veel kleiner dan het Passage-theater, maar veel ge zelliger, zeer goed te bespreken en met een behoorlijk, hoewel niét volmaakte toneel-accommodatie. Voor amateurtoneel een zaal om van te dromen. Een koffiekamer behoefde niet te wor den gebouwd, want aan de overkant was natuurlijk een café, waar de toe schouwers. die zich niet op straat ver- treedden, hun koffie of potteke bier gin gen halen. De opvoering was een groot succes. De burgemeester van Lier, notaris Cauwen- bergh, was er met een van zijn dochters, terwijl wethouder Alberts tijdens de voorstelling langs kwam wippen. De sohepene van Onderwijs en Cultu rele Zaken, dr. (medicijnen) S. v. Hoof, achtte het peil van het spel hoger dan dat van de na-oorlogse Lierse gezel schappen. Er is een neiging naar het oppervlakkige, korte en luchtige De jonge mensen hebben geen zin en volharding meer om iets anders in te studeren dan cabaret-sketches en liedjes. De prestatie van Brederode had echter de gemoederen zeker wakker geschud. Het applaus en vooral het open doekje waren ondubbelzinnige uitingen van waardering. „Deze Lierenaren zijn zeer gereserveerd en klappen niet, als het niet echt ver diend is", zei onze zegsman. De spelers van Brederode van hun kant hadden hun appreciatie voor de houding van hét publiek Het was zeer rustig en stil, zowel voor als tijdens de voorstelling. De Lierenaren inspireerden allé spelers tot de hoogste prestatie, zodat de moord van Godefriedus op Giel een hoogtepunt van toneelspel werd, waarin de ontstellend-doorleefde angst van Ma rieke opviel. Van vele kanten hoorden wij haar spel prijzen. Het einde van de voorstelling verborg een kleine teleurstelling voor de spelers in zich. Met de vriendelijke gestes, waar mee wij, Hollanders, bloemen onze tolk laten zijn, bleken de Vlamen minder ver trouwd. Het werd een koud einde, dat echter maar een pauze bleek te zijn. Thuis, bij de gastheren, of. in hun tweede thuis de estaminee werd alle leed spoedig door de hartelijke gezelligheid van man tot man verdreven. En wat ons betreft: Niet om onvriende lijk te zijn voor eigen fabrikaat, maar als u ooit in Lier komt, stap dan eens aan bij Nieuw Elzenhof op de Grote Markt (u behoeft niet eens erbjj te vertellen, dat wij u gestuurd hebben) en vraag om of trapiste auxgroseilles, een drankje als ze in de hemel op een zonnige Zon dagmiddag moeten drinken. Daarna de bestijging (hoogte plm. 1.50 M.) van de twijfelaars in de Handels- gasthof. Sehoengn al te optimistisch bui ten de deur en de koude voeten onder het dik pak dekens. Weltesster! De H. Mis in de St. Gummarus werd een gebeurtenis, want met muziek en vele vaandels voorop werden wij ter kerke geleid. Niet te onzer eer overigens. Het Christe lijk (Katholiek) Vak Verbond van Lier had het 4ÖQ0e lid ingeschreven en dat moest met een speciale H. Mis plus feest predikatie gevierd worden. De vaandels zijn de trots van Vlaan deren. Alleen de voetbalvereniging Lyra 1 (dat gebeurde tussen Baron Caroly en Camille Huysmans) en dat de eerste daarom zijn verzameling in Schiedam onderbrengt tezamen met een som gelds om een uniek fraai museum in te richten. Dat was een wonder van Lier. Het andere lag meer op natuurkundig en cosmografisch terrein. Na het museum bezochten we de Zimmertoren. Een gids droeg de wonderen van de buitenkant uit zijn beklakte hoofd („Zimmer-Toren") voor, terwijl we binnen o.a. leerden, dat Saigon maar eens in de 24 uur vloed heeft. Daarover nog eens een apartje een dezer dagen. Rondom ons heen zijn de gemoederen in onrust over de prestaties van de ere- af deling en de le afdeling A en B van de Belgische Voetbalbond. We zitten te wachten op de eerste Schiedammers, die ons komen vertellen van het kinderzangspel: „De blauwe diamant". Het begin hebben we gezien. Goede muziek, goed uitgevoerd door een bekwaam orkest onder leiding van de componist P. van Wassenhoven, een kleurrijke en tot in de puntjes verzorg de enscenering met karakteristieke en voorname costuums. Dansen, die met be grip voor uitdrukking en beweging wer den uitgevoerd, een zeer duidelijke Vlaams—zaohte-dictie en dragende zang. Nu staan we op de valreep een tas koffie en wat broodjes te verorberen (voor zover de Cote d'Or nog plaats heeft gelaten). Als de douane vanavond "even vlot is als gistermiddag, ziin we nog zo vroeg bij Moekes, dat we alle uren nacht rust, die we dank zij de Belgische café sluitingstijd achterop geraakt zijn, m één nacht inlopen. i Wij herinneren hierbij de leden nog maals aan onze Jaarvergadering, welke zal worden gehouden op Donderdag 24 Februari a.s., in zaal 6 van het gebouw van de K. A. B-, Lange Haven 71, alhier. In verband met de huldiging van onze Jubilarissen wegens hun 25 jarig lid maatschap en installatie van onze nieuwe leden verwachten wij een grote opkomst. De heer J- A. de Ries, 2e Voorzitter van de H. K. W., zal komen spreken over: ..De daadwerkelijke betekenis van de hulp van het Marshallplan in verband met de opbouw van het Nederlandse Be drijfsleven". terwijl op deze avond Mej. Keesen enige declamaties ten gehore zal brengen. Bij de Bestuursverkiezing en benoe ming van een nieuwe Voorzitter dien: óók Uw stem gehoord te worden, toont daarom collega's, door Uw opkomst, blijk te geven van Uw medeleven met het werk van Uw vakorganisatie. W. R. W. zag haar degradatie zorgen vergroot, door met 32 van Martinit te verliezen. Technisch was Martinit de Briellenaren verre de baas, enthousiast vocht W. R. W. echter voor de overwin ning. Met goed open spel, G. H. v. d. Bout blonk deze middag wel bijzonder uit door zijn knappe spelverdelen, opereer de Martinit steeds weer voor de W. R. W. veste. Voor de rust kwam de bal, buiten be reik van de W. R. W-doelman, tweemaal tegen de lat. Tegen de verhouding in nam W. R. W. na een half uur spelen de leiding door een misverstand in de ver dediging 10. Na de rust trok Martinit direct ten aanval. Na 4 min. spelen in de tweede helft was de I0 achterstand omgeze; in een 21 voorsprong, door twee prach tige kopballen van C. H. v. d. Bout en Joh. Veldt. W. R. W. gaf zich echter nog niet ge wonnen en vocht met de moed der wan hoop om de punten thuis te houden. 10 min. voor het einde had W. R. W- succes De rechtsbuiten trok er snel ussen uit en gaf met een goed schot de Martinit doelman geen kans 2-—2. Binnen 2 min. had Martinit echter weer de leiding. Joh Veldt omspeelde keurig de W. R. W. ver dedigers en gaf ook de doelman geen kans 23. Kort daarop schoot Struyk keihard tegen de lat, de bal bleef echter op won derbaarlijke wijze uit het doel. Direct hierna floot scheidsrechter v Bart, die een goede wedstrijd leidde, voor de laatste maal. In een spannende wedstrijd wist Schie dam gisteren op eigen terrein de zege te behalen op één van haar concurrenten voor de onderste plaats. Door deze zege kwamen onze stadgenoten gelijk in pun- tenaantal met deze club, terwijl beiden nog één wedstrijd voor de boeg hebben Ook Spoorwijk staat practisch gelijk, en het zal er dus om spannen, daar de twee ondersten degradatiewedstrijden moeten spelen. Daarom is er niets van te zeggen vóór de laatste Wedstrijd gespeeld is. De overwinning was volkomen ver diend door het betere veldspel, hoewel beide ploegen in enthousiasme elkaar weinig toegaven. Jo v. n. Touw was de maker van twee fraaie doelpunten, die de wedstrijd beslisten. Volgende week zal het dus weer span nen op de Boshoek, Wanneer Germinai op bezoek komt. Een aardig staaltje van de valuta- en deviezenpractijken, waartoe o.a. de scheiding tussen West- en Oost-Europa aanleiding geeft, vormt ongetwijfeld het volgende geval, hetwelk mede in ver band met hetgeen men Kardinaal Minds- zenty op dit gebied ten laste heeft ge legd, de aandacht verdient. Zoals bekend, waren de V.S, enige tijd geledén niet ongeneigd om, toen zich de bekende verwijdering tussen maar schalk Tito van Joegoslavië en de Ko- minform, d.w.z. Rusland voordeed, eerst genoemde de helpende hand te bieden, teneinde het contact met het Westen te vergemakkelijken en o.a. de invoer van Westerse producten mogelijk te maken. De Amerikaanse autoriteiten waren zelfs bereid om in verband hiermede aan Joegoslavië een bepaalde hoeveelheid goud ter beschikking te stellen. Naar nu achteraf is gebleken, is dit goud op de Zwitserse zwarte markt terecht gekomen, alwaar het door Joegoslavië is verkocht. Toen men van Amerikaanse zijde van deze affaire op de hoogte geraakte, was men natuurlijk daar danig in zijn wiek geschoten, met het gevolg, dat men via het Intern. Monetair Fonds bij de Zwit serse autoriteiten heeft aangedrongen op een meer stringente toepassing van het goud in- en uitvoerverbod, hetwelk niet- officieel blijkbaar niet werd nageleefd. Vermoedelijk zal Tito het voortaan zonder Amerikaans goud moeten doen. Overigens is het wel een typering van de praktijken, die men in Oost-Europa van officiële zijde er op na houdt. De Katholieke mannen en jongelingen van Schiedam zullen op Zondag 20 Maart aan de Stille Omgang naar Amsterdam deelnemen- De algemene intentie van dit jaar is: „Dat God allen, die te lijden hebben om Christus met zijn bijzondere genadekracht moge zegenen". Zaterdagsavonds eerst het gebruike lijke Lof met predikatie in de Singel kerk. De St. Dominicuskerk aan de Spui straat te Amsterdam in speciaal voor de Schiedammers gereserveerd. Eerst wordt vanaf 't station naar de kerk gegaan. Na de plechtigheden in de kerk wordt de omgang gehouden. i Zoals ieder jaar is voor Schiedam een gedeelte van een extra-trein gereser veerd. Vervoergelegenheid per touring cars wordt dit jaar door de Rijksver keersinspectie niet toegestaan. De to- taalkosten zullen per deelnemer 4.50 bedragen. De kaarten zullen t.z-t. ver krijgbaar zijn bij de fa. Willems de Er li sting. GEBOREN: Cornelia d. v. J. J. p. ae Grijs en S. A. Lasschuit; Cornells A. z. v. G. F. Stijger en D- v. Ieperen; Yvonne L. M. d. v. R. L,. M. v. Lingen en J. C. Maagdenberg; Gerard H. z. v. H de Jon-, ge en P. W. Kevenhorater; levenl. kind v. W. Kerkhof en C. de Gelder. OVERLEDEN: T- J. Bor, 79 j. weduwe van C. Th. v. Put. De secretaris-generaal van het lntar- gealiieerde Bureau voor de Herstelbèta lingen (I-A.R.A.) te Brussel, N.E.P. Sut- heeft er veertien, alle even fraai bewerktj neeft een verslag gepubliceerd over en kleurrijk. de werkzaamheden in 1948. Van een beschrijving van de kerk moet I u ons voorlopig ontslaan. Wij moeten Dc-' secretaris-generaal verklaart, dat er spoedig terug naar Lier, want er is in dit begin 1948 goede redenen waren om aan stedeke van 28.000 inwoners geen straat, j te nemep, dat de bezettingsautoriteiten in hoek of geen doorkijkje of het is interes- Duitsland de aan de ledenstaten toegewe- sant en schoon. Na de kerk hebben wezen industriële uitrusting sneller ter be iets van Lier leren kennen. Vluchtig. i schikking zouden stellen dan tot op dat tijdstip het geval was geweest. Deze hoop. Wij kwamen in het Museum en lang-j aldus het verslag, is ijdel gebleken. In zaam zakten onze monden open en werdde loop van 1948 ontstond o.a. van de zijde het stil. Dit is iets zo mooi, zo verras- van het Amerikaanse congres en van het send, zo rijk en zo smaakvol ingericht, Britse Lagerhuis verzet tegen de ontman- dat we beschaamd begonnen te worden, teling der Duitse fabrieken, terwijl ook Breugel hing er naast Velasquez. Cuyk naast Murillo en daarom heen groepeer den. zich de groten van het tweede plan onder een unieke belichting in zalen, waar het mogelijk was afstand te nemen tot de werken. De modernen waren niet minder repre sentatief vertegenwoordigd. Een zeer fijne verstilde de la Haye, in 'n pointiile, dat alles overtreft wat we in dit genre kennen. „Het is niet onbelangrijk voor een museum in de provincie", zei de secre taris van Lier's Benelux comité, de heer Arras, bescheiden. In onze oren klonk deze oprechte reserve als een hoog moedige „understatement". Maar goed. Ook daarvoor gaan we nog eens terug om alle spreekwoorden op Breuge's schilderij te ontraadselen en de Chinese schaal in de kamer van Baron Caroly te gaan bemediteren. Het is Schiedam nooit ten deel geval len, dat de schatten, die hier verdiend zijn, in blijvende rijkdom van waarlijk mooie dingen zijn omgezet. Het zal ook wel nooit gebeuren, dat een van Rotter dam's grote kunstverzamelaars ruzie krijgt met de minister van Onderwijs van de kant der geïnteresseerde Duitse kringen een systematische propaganda werd gevoerd tegen deze ontmanteling. Het gevolg van een en ander was, dat, ondanks de strenge houding van de ge allieerde bezettingsoverheid, de Duitsers de demontage van verscheidene fabrie ken hebben weten te verhinderen. Voor het gehele jaar 1948 werden door de bezettingsautoriteiten slechts 157 fa brieken en gedeelten van fabrieken ter beschikking verklaard van de 858 fabrie ken, die voorkomen op de lijsten, welke in October 1947 door bedoelde autoriteiten werden opgesteld. De in 1948 toegewezen 157 fabrie ken en gedeelten van fabrieken verte genwoordigen een waarde van 140 millioen rijksmark (waarde 1938) Sedert de op richting van het agentschap in Januari 1946 werden tot heden 354 fabrieken en gedeelten van fabrieken toegewezen met een totale waarde van 387 millioen rijks mark. Het verslag stelt verder in 't licht, dal de eerste sovjet-Russische tegenprestatie in 1948 werd verricht. Het betreft hier producten, die geleverd moeten worden dóór de U. S. S- R. in roil tegen de indu striële uitrusting, die ZÜ heeft ontvangen uit de Westelijke zones, na deze eerste le vering werd echter geen regeling getrof fen voor een verdere tegenprestatie. In 1946 was bépaald- dat bijna de ge hele Duitse koopvaardijvloot verdeeld zou worden tussen de ledenstaten van I. A. R. A., doch in 1948 werd slechts één zee schip en twee onvoltooide en door bom men beschadigde schepen toegewezen. Wat betreft de defmitieve regeling van de schulden der neutrale landen inzake de Duitse bezittingen in het buitenland is, volgens het rapport, geen enkel be vredigend resultaat bereik' Noch Zwitser land, noch Zweden hebben de fondsen ter beschikking gesteld ,van de I- A. R. A. die dit bureau op grond van de m 1946 gesloten verdragen zonder beperking mefenue te mogen verwachten. Het agentschap voor de herstelbetaiin gen heeft echtei al het mogelijke gedaan om de ledenstaten hun rechten te doen gelden in genoemde landen. In Mei 1948 is een overeenkomst met Spanje getekend en een eerste som van 80 millioen peseta's is ter beschikking van de I- A. R. a ga steld. HEILZAME PRIJSDALING De recente prijsdaling is een „heil zame" ontwikkeling, waardoor de prij zen óp een peil zullen worden gebracht, dat gehandhaafd zal. kunnen blijven, al dus verklaarde de hoofdadviseur van president Truman voor economische aan gelegenheden, Edwin Nourse. aan de pers Edwin Nourse voegde hieraan toe. dat de regering alles in het werx stelt om de economie te stabiliseren op een peil. dat hoger ligt dan de vooroorlogse prijzen, doch beneden de na he* einde van de oorlog vastgestelde maximum prijzen. Hij wees echter op* de mogelijk heid. dat zich nieuwe prijsschommelin- gen zullen voordoen en hij merkte op dat hoewel in kringen van het bedrijfs leven de toon soms eerder pessimistisch ts. een sterk vertrouwen valt waar te nemen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De mogelijkheid, dat de labourre- gerlng besluiten zal tot ontbinding van het parlement en uitschrijving van al gemene verkiezingen vóór de vijf ja ren van het tegenwoordige parlement om zijn, wordt in politieke kringen meer en meer besproken. Deze week wordt in het Londense district South Hammersmith een tussentijdse verkie zing gehouden en indien deze een re sultaat heeft van dezelfde aard als dc vorige week de verkiezing te Batley, dan meent men, dat er voor de labour- regering goede redenen bestaan nog voor deze zomer verkiezingen uit te schrijven. In Batley was weliswaar de meerder heid van de socialistische candidaat sinds de algem re verkiezingen van 1945 ver minderd. uoch hij had bijna 2000 stem men meer op zich verenigd, dan zijn voorganger vier jaren geleden en hoe wel ook het aantal stemmen van de con servatieve tegencandidaat was toegeno men, n.l. met ongeveer 5000, werd toch het resultaat terecht als een succes voor de socialisten tfeschouwd. Eén van de voornaamste oorzaken van dit succes is vermoedelijk de populari teit van de in het voorjaar van 1948 in werking getreden nieuwe gezondheids dienst, terwijl ook andere maatregelen van de regering, die door de opposiiie worden becritiseerd, omdat zij econo misch ongunstige consequenties zouden kunnen hebben, door de voordelen, die zij aan milüoenen personen bieden, grote populariteit hebben verworven. In het bijzonder de critiek van con servatieve zijde uitgebracht, op de sup plementaire ramingen voor de gezond heidsdiensten en andere posten, wordt door de socialisten bij de verkiezing m South Hammersmith zoveel mogelijk ujt- gebuit, gelijk trouwens te Batley het geval geweest is en aangenomen wordt dat,, onder de indruk hiervan, bij alge mene verkiezingen binnen korte tijd dr labourpartij in een betere positie zal ver keren, dan wanneer eerst tegen het einde van het leven van het tegenwoordige parlement tot ontbinding en verkiezingen werd besloten. Aan de and-ere kant is er weinig geest drift onder het algemene publiek voor de nationalisatieplannen der regering voor de chemische industrie, scheepsbouw, verzekering en wellicht andere particu liere bedrijven. De toekomstplannen vöor de reorga nisatie van de distributie-industrie zou den eveneens de socialisten op vele stemmen te staan kunnen komen. Het ia daarom, dat op dit ogenblik de omstan digheden voor de socialisten gunstiger schijnen dan zij misschien zullen worden in d-e toekomstige twaalf maanden. Wordt deze indruk'bevestigd door de binnen en kele dagen plaats hebbende verkiezing in South Hammersmith, dan zal, dus, naar in politieke kringen sin<3s enige dagen reeds aangenomen wordt, en naar thans door de politieke medewerker van de „Daily Telegraph" in het bijzonder wordt belicht, de regering alle redenen hebben om tot spoedige parlementsont- binding, waarschijnlijk in het lab <-oor_ jaar of de vroege zomer, te. besluiten. We hebben melding gemaakt van de mededelingen, die Palar in New-York deed over de daverende successen van de republikeinse guerilla's op Java en Sumatra. Zijn mededelingen warn gebaseerd op berichten van de „noodregering" op Su matra en deze berichten hebben blijk baar een zeer sterke invloed op de hou ding der republikeinen. De New-York Times bevatte Zondag n.l. een telegram uit New-DelhA van de correspondent Robert Trumbull, waarin wordt gezegd ,dat volgens een bekend making van het bureau van de Indone sische republiek aldaar, de „republikein se noodregering, nota nemend van de militaire successen, die ten opzichte van de Nederlanders behaald zouden zijn, liians terugkeer tot de overeenkomst van Linggadjati verzoekt. Zij verkiest Uit boven de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari 1949 als basis van een oplossing". Volgens de bekendmaking heeft de noodregering de -volgende voorwaarden voor beëindiging van het verzet gesteld: 1. Herstel van de status-quo, zoals deze erkend werd in de overeenkomst van Linggadjati. 2, Vestigng van- een fe derale interim-regering, bestaande uit Indonesiërs en bekleed met de volmach ten tot uitoefening van de souvereini- tei-t de facto over geheel Indonesië. 3. De Vórming van een constituerende ver gadering tot voorbereiding van 'n grond wet en een bestuur, waardoor - de de facto-souvereiniteit zal worden uitge breid tot souvereiniteit de jure". In de bekendmaking wordt toege voegd: deze verzoeken zijn niet buiten sporig en de Nederlanders hebben in de overeenkomst van Linggadjati hun in stemming hiermede gegeven". „In-geval van niet aanvaarding van deze voor waarden, zal de republiek de voorkeur geven aan vaartzetting van de noodza kelijke strijd". Trumbull verklaart nader: „De bekendmaking vari heden kris talliseert het gevoelen, dat vorige week officieel tot uitdrukking werd gebracht door republikeinse -leiders alhier, die 'n bureau onder leiding van minister Ma- ramis vormen. Zij deelden mede, dat de republiek thans voortzetting van de strijd zou prefereren in verband met dè guerilla- successen, daar zü meende, dat de Nederlanders uiteindelijk- door het slechter worden, van de militaire ai- tuatie gedwongen zouden worden be tere voorwaarden toe te staan dan die van dc resolutie van de Veiligheids raad. Onze stadgenoot, de heer G. v. d. Voet slaagde deze week te Delft voor werk tuigkundig ingenieur. Sinds enige weken zijn te Genève be sprekingen tussen deleSatles van 25 Oost- en West-Europese landen, waar ook de V S. zich bij heeft gevoegd. Het probleem van de uitbreiding van de Europese handel wordt hier uitvoerig besproken. Zoals het zien laat aanzien is de stemming er niet ongunstig. De Oost-Europese landen verklaren, dat zij uitgerust met op crediet §e X?rde ma chines en materialen uit het Westen de productie van voedingsmiddelen en grondstoffen voldoende zouden kunnen opvoeren om te voorzien m een belang rijk deel van de behoeften van West- Europa. waardoor dollars zouden worden bespaard. Het Westen vroeg hierop een schat ting van de potentiële export van de Oostelijke landen, die echter beweerden hiertoe eerst de behoeften van het Wes ten te moeten kennen. Nu is men er op vorstel van de Poolse afgevaardigde toe gekomen het behoefte schema van de Organisatie voor Euro pese Economische samenwerking te Parijs als uitgangspunt 'e gebruiken Hiertegenover zouden dan uiteindelijk de Oostelijke landen hun potentiele export cijfers moeten plaatsen- Het opmerkelijke is. dat hier voor de eerste maal door de communistische lan den een onderdeel van net Marshall plan. n.l. het rapport van de O E.E.S., wordt aanvaard als basis voor enigerlei bespreking. Van Tsjechische zijde wer den wel bezwaren naar voren gebracht, maar deze waren niet van politieke aard, doch hielden verband met het feit, dat dit land een industrie-land is dat dus ook behoefte heeft aan grond stoffen, terwijl het niet aan het. E.R.P deelneemt. Volgens de laatste berichten is raser dagavond overeenstemming bereikt over een voorzichtig program voor uitbrei ding van de handel tussen Oost en West. Het voornaamste programmapunt is het besluit, waarbij men zal trachten lijsten op te stellen van goederen, waaraan de j meeste behoefte is in de handel tussen Oost en West. De conferentie instrueerde de economische commissie der V. N. voor Europa, die de bijeenkomst bijeenriep, 'n lijst op te stellen van goederen, waaraan Europa gébrek heeft en met name van d> goederen, die op het ogenblik met dollars gekocht worden. Deze lijst, die hoofdzakelijk zal zijn gebaseerd op de lijst van import-behoeften, die reed® doqr de Marshall-landen werd samengesteld, zaï aan de Oostelijke landen worden aan geboden op een bijeenkomst te Genève in Mei van dit jaar. Hun zal dan ver zocht worden, mede te delen tot op welke hoogte zij, met hulp van het Westen, hun productie van voedsel en andere grond stoffen kum.en opvoeren om aan de be hoeften van de Westelijkt landen te vol doen. Verwacht wordt dat de Oostelijke lan den dan tevens zullen aangeven, welke leveranties en credietcn zij voor dit doel van het Westen nodig zullen heb ben. De credieten ouden kunnen wor den verstrekt door de 'ndividuele Wes telijke landen, of door de Wereldbank. Argentinië heeft zich teruggetrokken als actief deelnemer aan de internationale tarwecónferentie, mededelende, dat het niet in staat is exportverplichtingen aan te gaan tegen de prijzen, waarover thans wordt gediscussieerd. De Argentijnse ge delegeerde, dr. Juan Scarpati, beweerde, dat zijn regering op het ogenblik aan de binnenlandse producenten prijzen betaalt, die zeer dicht liggen bij het niveau der maximumprijzen, dat ter conferentie is voorgesteld. Naar verluidt ontvangen de Argentijnse producenten 1,85 per bushel, hetgeen een aanwijzing vormt van de maximumprijzen, waarover de conferentie thans achter ge sloten deuren onderhandelt. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de tussen Nederland, België en Luxem burg gesloten overeenkomst betreffende de unificatie van de accijnzen, die 16 December 1948 in Den Haag is onder tekend, is door de Belgische minister van financiën bij de Kamer ingediend. Vandaag is het kabinet weder bijeen geweest. De beraadslagingen betreffende Indonesië werden bijgewoond door de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel. Vóór de ministerraad een aanvang nam heeft in de loop van de ochtend een be spreking plaats gehad tussen de minis ters Van Maarseveen en Stikker, dr. Beel en enige adviseurs. Van militaire zijde te medegedeeld, dat acht PeI"?0." nj+ gedood vijf burgers en drie ïlitairen toen een herstelploeg van de water leiding nabij Poerwokertoin een hinder laag viel. Onder de gedode burgers is het hoofd van de waterleiding -te Poerwo kerto. Een onafzienbare rij al dan niet veel soortige en fraaie geschenken aandragen de sprekers kwarn Zaterdagmiddag he- stuur en spelers van SVV complimen teren met het ben-aaide kampioenschap. Vertegenwoordigers van de Gemeente- lijke Sportcommissie, de Schiedamse Bond v- d- Rich. Opvoeding, van liet fondsbestuur van de K.N.V.B., van as medische sportkeuring, van de afd. Rot terdam, van de Zilveren Voetbal Com missie, van de naaste buurman de RKi Excelsior 20, van de gezamenlijke Schie- damse sportverenigingen, van 'de Neder landse Sportpers en tal van verenigin gen. Aax, Blauw Wit, Volewijckers, feijenoord, The Rising Hooe. DWS, Olympia, 't Gooi, Emma, HBS, DOs>, Quick H„ DHC en OW. Het was over weldigend. Maar toen men aan de dag bladreclame toe kwam en een tweetal couranten van de gelegenheid misbruik ging maken om zichzelf buiten alle gren zen omhoog te steken, .zijn wij er tussen uit gegaan. Excuus aan de sprekers die nog volgden. 'M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2