Een absolute loongrens bij Ziekenfondsverzekering HEDEN BEGINT „PROCES TE SOFIA Franse collaboratie met Moskou Thorez werd door de Kamer gebrandmerkt Weerbericht Helicoptère-piloot op de koffie 4000 tapijten „geïmporteerd" Op de IrIBUNE Grote gezinnen in nadelige positie De vredespogingen in China Rusland versterkt garnizoen Joegoslavië doet concessies Medeplichtigen van Kardinaal voor het gerecht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tegen 15 protestantse geestelijken Sovjets verbieden Kolpingvereniging Kremlin hééft er de zweep ovei gelegd Wegens handel in vreemde valuta Duitsers vechten in Griekenland Priesters vermoord Ongeoorloofde landing Chaamse familie grossierde De splitsing van Berlijn Prins Bernhard licht ongesteld De schoenmaker wórdt duurder *Ihte JAARGANG VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 No. 20861 VRIJWILLIGE VERZEKERING IN HOGERE KLASSÉ Kanttekening op een rapport Bezorgdheid te Washington over het lot van Amerikaanse consuls LANGS DE NOORSE GRENS Naar A. P. te Helsinki van wel ingelichte zijde verneemt, heeft Rusland zijn garnizoenen ver sterkt langs de Noors-Russische De zegsman verklaarde, dat deze Russische versterkingen afkom stig zijn uit het Moennans - gebied. De troepenbewegingen houden klaarblijkelijk verband met Noorwegens voorgenomen toetreden tot het Atlantisch pact. Weer „een politieke aangelegen heid» godsdienstvrijheid niet in 't geding" Minister In 't Veld onthult de gedenkplaat van de 50.000 na de oorlog gebouwde of herbouwde woning, welke plechtigheid gisteren te Tiel plaats had. Ten gunste van Oostenrijk In SST. beplanting M» tuin borend bij Huh ten Bosch es '\jorl rte gemeente 's-Gravenhage is thans bezig het H°JaaZ Bos bij het Paleis door de aanleg van vijvers beter tot zijn recht - te doen kom,en. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Met 386 stemmen tegen 182, dat is alle met-communistische par tijen tegenover de communisten, heeft de, franse nationale ver gadering hedennacht om 1 uur haar afkeuring uitgesproken over de communistische leider Thorez, die m een vraaggesprek te Rijssel een verklaring had afgelegd, dm hierop neerkomt, dat als de Kussen te Parijs zouden komen, dezelfde houding zou worden aangenomen, als die van de vazalstaten die met alleen de be- zetting van hun land toelaten, maar met de bezetter collaboreren. De „Humanité" heeft die verklaring met een commentaar van Fa jon afgedrukt en de minister-president heelt verklaard, dat de republiek verdedigd en de wet gehandhaafd zal worden en de ondermijning van het gezag in het leger zal worden vervolgd. Inderdaad vernam men onmiddellijk na de stemming, dat de mi nister van justitie Lecourt het geval Thorez-,,Humamte onder de aandacht van de procureur-generaal heeft gebracht, zodat er de eerste plaats vervolging van de „Humamte is te verwachten Thorez LATER WEER TOE NEMENDE BEWOLKING VERSTERKTE DEGRADATIE EN DE VIERDE KLASSEN „Mop" zit in België DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van dev „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 '"er kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSBIR O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVASi NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DR ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1--. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wanneer wjj <je verschillende sugges ties, ontwikkeld in het rapport van de commissie inzake de organisatie van de Ziekenfondsverzekering aan de Stichting van de Arbeid onder de loupe nemen over de inhoud berichtten wü reeds valt ons in de eerste plaats op, dat bij het bepalen van de loon grens geen rekening wordt gehouden met het kindertal van de verzekerde, zulks betreuren wij. Terecht wees het hoofdbestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin on langs in een adres aan do minister van Sociale Zaken op de onbillijkheid, daar in gelegen, dat de loongrens, waarboven de verzekeringsplicht komt te vervallen, voor alle werknemers, ongeacht nun sociale positie, dezelfde is. In dit request belichtte adressant o.m., dat zodra men niet meer onder de verzekeringswet valt, men Se risico's, die het Z ie sluit voor de verzekeringsphcha0en weg neemt, alleen door vrijwillige vei zeke ring tegen belangrijk hogere premies kan dekken. Door nu geen. ondeisieheid m acht te nemen tussen gehuwden, op zich zelf staande personen S kostwinners enerzijds _em tussen gehuw den zonder en met kinderen te hunnen laste anderziids, maar vooi alle catego rieën hetzelfde bedrag als loongrens vast te steUen is toch het in zich zeer onbil- iiike gevolg opgeroepen, dat gehuwden met kinderen, wier .loon slechts weinig boven de loongrens is gelegen, voor zich en hun gezin op vrijwillige verzekering ziin aangewezen, terwijl ongehpwden, wier salaris de loongrens nadert, in de voordelen van de verplichte verzekering delen, hoewel zij zonder twijfel van beide groepen de economisch sterksten zijn. Het valt ons bitter tegen, dat het rap port dit vraagstuk zonder meer voorbij gaat Immers tot de instanties, welke van oordeel zijn, dat met kindertal rekening dient "ehouden te worden bij het bepa len van de weistandsgrens, behoorde des tijds ook de ziekenfondscommissie van de Stichting v regeringsmaatregel om de grens voor de Ziektewet tot ƒ6000 op te trekken. In tussen blijft de vraag, of de grens voor alle sociale wetten en de Ziektefondsver- zekering gelijk gesteld zullen worden. Een goede suggestie 'ijkt ons toe de mening van een deel der commissie, dat boven de loongrens de mogelijkheid dient opengesteld tot vrijwillige verzekering tegen de z,g. zwaardere risico's. Tot deze verzekering zouden, zoals gezegd, allen dienen te worden toegelaten, die zich daartoe aanmelden en derhalve zonder dat daarbij een selectie zou worden toe gepast en zonder enige loongrens. Men zou o.i. hiermede eventueel de "bezwaren on dervangen tegen de z.g particuliere ziek teverzekeringen. Deze dekken n.l. niet de risico's van reeds bestaande ziektever schijnselen. Zulks in dikwijls niet zo be zwaarlijk, als men jong in de verzekering treedt. Maar hoe is de gang van zaken veelal? Wanneer men zijn carrière begint, valt men als regel onder de verplichte ziekenfondsverzekering. Door studie en toewijding klimt men hoger op en op middelbare leeftijd bereikt men een sa laris, hetwelk boven de welstandgrens ligt. Gevolg: schrapping. De ziektever zekering wil zo'n persoon wel opnemen, maar de ziekteverzekering kan niet anders handelen met uitsluiting van bepaalde risico's. En die zijn er op die leeftijd in het gezin van de werknemer vaak aanwezig. De oplossing blijft o.i- in zo'n geval: overgaan naar een hogere klasse van het ziekenfonds doch dan zonder wachttijd en zonder uitsluiting van risico's. En deze oplossing nu menen wij in boven geciteerde mening van een deel der commissie te zien n.L verzekering tritito%ast° te"stellen in verhouding met heOokUhririm" 1946 gepubliceerde plan tot reorganisatie van het ziekenfondswszen, opgesteld door de vereniging van direc teuren en administrateurs van zieken fondsen in Nederdand, schonk aan deze kwestie aandacht. In genoemd plan werd voorgesteld, de bevolking onder te ver delen in drie afdelingen en deze verde ling afhankelijk te doen zijn van regionaal vast te stellen weistandsgrenzen met in achtneming van burgerlijke staat der verzekerden, bindertal enz. Doch zoals gezegd, in het door ons in a- aanhef bedoelde rapport geen woord over het vraagstuk: loongrens naar draag- commissie wenst vast te houden i Remlichte vérzekering en ook het aan de >'erp „cnr,pei verplicht verzekerd Overheidspers j in de lijn der ver- wil zien, hft liet ons juist voor, wachting. Medek uitkering genieten .de Arbeid, welke advi- bongreins een differen- Uri geheel in de lijn der ver- G urvmt het ons juist voor, g. Mede k uitkering genieten dat ook zij, die ee de verplioht- of gesteund wordemon den dienen verzekerden opgenomen te worden. achtten het Insiders, die wij sprak loong.reJls onwaarschijnlijk, dat men een men van ƒ3750 zal kunnen handhaven, noemde ow een grens van j /t° rband kwam ons vreemd voor m dirt vei niets te lezen over de destijds verwa tegen zwaardere risico's zonder selectie. Dat intussen de particuliere spekteverze- keringen van oordeel zijn, aan bedoelde bezwaren tegemoet te moeten komen, bleek ons uit een mededeling, volgens welke deze een regeling in onderzoek hebben, waardoor de verzekerden niet- gedekte risico's afzonderlijk kunnen dek ken door verzekering bij een door de ziekteverzekeringen gestichte maatschap pij. Intussen leven wij nu in afwachting van het ontwerp van wet van de Zie kenfondsraad en van dat, hetwelk uit eindelijk door de minister aan het par lement ter goedkeuring zal worden aan geboden. Wij hopen, dat dit laatste niet een loongrens zonder meer zal bevatten. Mocht het wetsontwerp niet voldoen aan de alleszins billijke wensen, als uiteen gezet in het aangehaalde request van c-e Katholieke Bond „Voor het Gezin", dan mag van de Katholieke Kamerfractie verwacht worden, dat zij op de bres zal staan voor de belangen van het grote gezin, zodat de verwachting van de mi nister in zijn antwoord op dit adres geuit dat n.l. bij de behandeling van een ontwerp Ziekenfondswet in de Ka mer aan de door het hoofdbestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin' naar voren gebrachte wensen, de nodige aandacht zal worden besteed, vervuld zal worden. Dat de minister voornemens is, zoals uit het rapport blijkt, om kinderen van 16 t.m. 20 jaar, die dagonderwijs genieten en de geestelijk en lichamelijk gebrek kige kinderen van die leeftijd onder de indirect-verzekerden op te nemen, con stateren wij met voldoening- Maar over het rapport in zijn geheel kunnen wij zelfs niet tevreden zijn, iaat staan voldaan. J. G. v. D. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Nanking is een metapolitieke vredes- delegatie uit Sjanghai-gisteren begonnen met het voeren van inleidende vredes besprekingen met de Chinese communis tische leider Mao Tse Toeng. De Chinese regeringsdelegatie staat on der leiding van dr. W. Yen, een ervaren staatsman en van de voormalige ambassa deur te Moskou, dr. Sliao Li Tse. er- wacht wordt, dat zij tijd en plaats zal vaststellen voor de later_ te voeren officiële vredesonderhandelingen tussen de regering en de communistische lei ders. Te Washington is men bezorgd over net, lot van ruim 20 Amerikaanse consulaire ambtenaren in het door de communisten bezette deel van China. Sinds 18 Novem ber is-het contact verbroken met de Amerikaanse consul-generaal in Moekden. Volgens reizigers uit Moekden hebben communistische soldaten hun intrek ge nomen in het Amerikaanse consulaat al daar. I Vandaag begon te Sofia, in het paleis van justitie, het proces tegen de 15 pro testantse geestelijken, die volgens de tegen hen ingebrachte beschuldigingen „op heterdaad zijn betrapt als spionnen van Engeland en Amerika" Dit proces zal worden gevoerd ter wijl dat tegen de Hongaarse prins-pri maat kardinaal Mindszenty nog vers In het geheugen ligt. Het proces wordt natuurlijk in de rode pers behandeld als een „politieke aangelegenheid". De bladen schrijven, dat de beklaagden „spionnen in dienst van de westelijke mogendheden zijn geweest. De gods- dienstvrjjheid is dus in het geheel niet In het geding". Tot de beklaagden behoren de voor naamste leiders van de vier protestantse kerken in Bulgarije, die samen bekend aaa als de „verenigde evangelische ww?ntJfn Bulgarije" en in totaal 13.490 vniiHno op Qen totale Bulgaarse be- TH Irnïï «^ioeifc er Van beschuldigd, een i^t Hnof inli>H?m te hebben gevormd met I11ttm te heK^®® te veriamelen en uit gestreefd naar bezet. R de westelijke mo gendheden Rusland te hebben bele digd, zwarte handel te hebben bedreven en gedurende cte vredesconferentie te Parijs de,A®e"il®al\So Engoelse dele gaties inlichtingen te hebben verschaft over de besluiten van de Bulgaarse dele gatie. De Bulgaarse regering ileeft gisterer) een equivalent van het Hongaarse geel. boek" uitgegeven en daarin beWeerdf dat de beklaagden „op heterdaad zijn betrapt bij het bedrijven van spionnage, landver raad en duistere deviezenpraktijken". In de acte van beschuldiging werden tien Amerikanen en drie Engelsen ge noemd als opdrachtgevers van de beklaag., den. De beweerde opdrachtgevers zijn voor het merendeel leden van de betret- fend legaties of 'militaire missies. De sovjet-autoriteiten hebben alle ac tiviteit verboden van de Kolpingver- Sne de bekende katholieke jeugd organisatie in Duitsland, aldus heeft een hoge R.K. functionaris te Berlijn medegedeeld. De vereniging had nim mer officieel de sovjet-Russische goed keuring ontvangen, doch mocht tot heden ongestoord haar werk doen. De sovjet-Russische veiligheidspolitie te Weimar heeft Heinz Baumanii, hoofd redacteur van het christen-democratische blad „Thueringer Tageblatt" gearresteerd. Volgens het sovjet-hoofdbureau te Wei- mar zou de arrestatie van Baumann „niet op grond van zijn bezigheden als jour nalist of partijlid" zijn geschied. v>:-w.v.y Naar Reuter uit Londen seint, heeft dr, Bebler, plaatsvervanger van 'Toego- slavië's minister van buitenlandse za ken, gisteren aan de andere betrokken plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken, te Londen bijeen, om een ontwerp-staatsverdrag voor Oostenrijk te formuleren, verklaard, dat de Joegoslavische regering bereid is, compromis-voorstellen wat betreft Joegosiavië's eisen aan Oostenrijk in te dienen. De hoofdlijnen van „het te bereiken com promis zouden volgens Bebler als volg» zijn: 1. Rectificatie van de tegenwoordige grens. 2. Politieke, economische en culturele autonomie voor dat deel van „Sloveens Karinthië" (meest zuidelijk deel van Oostenrijk), dat deel zou blijven uitma ken van de Oostenrijkse republiek. 3. Oostenrijk moet nader vast te steUen üerstelbedragen aan Joegoslavië uitke ren. 4. Waarborging van minderheidsrechten aan die Kroaten en Slovene:», die bui ten het autonoom gebied zouden blijven- in De uitspraak van de Kamer werd uit gelokt door de -afgevaardigde Scherer. die niet zozeer de regering in terpelleerde, als wel Thorez aan wie gevraagd werd, ziel*. duidelijker uil w drukken. Zoals het gewoonlijk gaat met de ophitsingen van de communistische leiders, overwegen zij hun uitdrukkin gen zodanig, dat zij duidelijk genoeg zijn voor de volksmisleiding, maar daaren tegen voorzichtig en nevelig genoeg om pP - 28 Februari zullen 14 „mede plichtigen" van kardinaal Mindszenty voor een arbeidersgerecht te Boeda pest moeten verschijnen wegens ..aevuezenspeeiiJatieiT, beklaagden zijn: drie priesters, i»n? ba ers en makelaars en dr. Ga- T».m rITat, de secretaris van vorst u' Esterhazy, die tegelijk met de kardinaal veroordeeld werd. Zij worden er yan beschuldigd, 2500 dollar naar het buitenland en 20.000 dol lar m Hongarije te hebben verkocht zonder ^machtiging van de nationale bank. Hieidoor werden „de financiële belangen van het land geschaad". Voorts zouden de beschuldigden hebben ver zuimd, aan de Nationale bank het be zit van SO.oOO dollar in contanten en een cheque van 15.300 dollar te melden De Latijns-Amerikaanse gedelegeerden bij de V N. zoeken^ nog steeds naar de meest geschikte wijze om hun protest tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty in de V N te brengen Er is echter nog geen besluit genomen Het verluidt echter, dat de Latwns- Amprikaanse republieken overwegen om de zaak zowel in de Veiligheidsraad als de algemene vergadering aanhangig te maken- Een gedelegeerde vertelde, dat misschien zal worden gevraagd om sancties tegen Hongarije te nemen op grond van het handvest dei V N. Ruim 1500 katholieke studenten heb ben gisteravond voor het gebouw van het Belgisch-Russisch genootschap re Brussel geprotesteerd tegen dei varo 1- delmg ran kardinaal Mindszenty c^n aantal studenten wist door het po.uie- cordon heen te breken en bekogelde net aan het optreden van Thorez een be langrijke meer onmiddellijk waarschu wende kant, n.l. de aanwijzing, dat Mos kou niet tevreden is over de resultaten van de Franse communisten, om door hun actie het Marshall-plan en de tot standkoming van de Westerse en Atlan tische verdedigingsbond te verijdelen. De Kominform heeft blijkbaar er de zweep over gelegd, waardoor de Franse afdeling van Moskou's troepen in het mijngebied van Noord-Frankrijk tot een zuivering is overgegaan, waarbij de plaatselijke communistische vakvereni gingsleiders het gelag moeten betalen voor de mislukking der stakingsactie. Het is ook niet toevallig, dat de com' munisten weer een uitgangspunt zoeken om, nu de prijzen wel niet gedaald zijn, doch tengevolge van het vallen van de landbouwprijzen tenminste niet meer stij gen, toch weer een toonbeweging met stakingen te hervatten. Het is dus zo kwaad niet geweest, dat het Kamerdebat plaats had, ook al mag omtrent een ge rechtelijk optreden wel. enig scepticisme worden gekoesterd. De interpellant Scherer heeft in twee uitstekende redevoeringen de vragen aan Thorez duidelijk gesteld, doch zelf ,de beantwoording moeten geven, want, al hoewel twee lange redevoeringen in de middag door Thorez en Duclos uitge sproken, door de Kamer in de grootste kalmte werden aangehoord, gelukte het aan de communistische leiders alle posi tief antwoord te ontwijken, waaraan een rechter bij opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid houvast zou heb ben voor vervolging. Sovjet Rusland kan in een conflict vol gens de communistische dialectiek nooit de aanvallende partij zijn Alles wat de wereld onderneemt om zich tegen Russische overheersing te verdedigen, is voor de communisten nu eenmaal een aanval op het sovjet-paradijs en word Amerikaanse aanvalslust genoemd Voo heet het, dat Rusland de wereld f?ered heeft en daarvoor worden de histousche feiten volslagen verdraaid. Die s'imme Russen lieten in Augustus l£39_de w:, terse staten bij hun pogingen to. behoud van de vrede in de steeK en heten m 1940_'41 Engeland alleen Daladier neef. in pen buitens©woon kracüt,ise rede de feiten recht gezet en ook aan Moskou hertonerd, dat zo het later aan de Duitse aanval het hoofd heeft kunnenbieden, dit geschied is. dank zij de materiele steun, door Amerika aan zijn. bewapening geschonken. Verschillende sprekers, en ir. net bij zonder. Daladier, Rcné Mayer en de mi nister-president, hebben voor de thans ontworpen „bevrijding door de Russen' bedankt door te wijzen op het lot, van Polen, Tsjechoslowakije. Roemenië, Hon- eariie'. hetwelk allermintt door Frankrijk stiagen van heftigheid in de voltallig aan wezige communistische groep gepaard kon gaan en dat over en weer, vooral' in de avonduren, de interrupties als het vuren van een mitrailleur knetterden, is in het Franse parlement nu eenmaal usance. Er waren er onder, die de communisten in razernij brachten, b-v. toen Thorez zeide: als een aanval plaats heeft Kan alle kanten werd geroepen: „dan poetst gij de plaat". Of toen eencommunist tegen Mayer „Rotschild" riep en de oudste minister van financiën uitriep: „Inder daad ben ik in d-e particuliere industrie maar ik heb tenminste mijn ffi dienstplicht gedaan". ont- hen aan de strafrechter te doen snappen. Dat Thorez, Duclos, Fajon. of de stok oude, maar nog giftige Marcel Cachin, stevig zouden worden aangepakt, is nog niet de algemene overtuiging. Er zit gebouw met stenen en andere voorwer pen. De politiemannen slaagden erin hen terug te dringen, doch arrestaties wer den niet verricht. De studenten mar cheerden na dit incident langs de bou levards van de hoofdstad onder het uit roepen van „Leve de vrijheid" en ,Weg met de communisten". In de stoet wer den tal van spandoeken met anti-com munistische leuzen meegedragen. Volgens Duitse bladen werven Griekse communisten in de sovjet-zone Duusers voor de Griekse burgeroorlog. Een spe ciale delegatie, naar Berlijn gekomen voor het onlangs gehouden partijcongres van de S.E.D., is achtergebleven om wervingsbureaux in te richten Volgens „Der Tag" (Britse licentie) laten de sovjet-autoriteiten deze open lijke werving toe. De weerverwaebting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Gedurende de nacht over het al gemeen weinig bewolking, met plaatselijk lichte nachtvorst en ma tige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Morgen overdag geleide- liik toenemende bewolking met la ter voornamelijk in het Noord-Wes ten van het land plaatselijk enige regen* Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zaterdag 26 Februari: Zon op 7 34 uur, onder 18.13 uur; maan op 7.40 uur, onder 16.32 uur. De versterkte degradatie aan het eind van deze trouwens nu reeds op een cor na gevilde voetbalcompetitie is al wel eerder onderwerp van gesprek geweest in dit hoekje. In deze dagen is zij hst hoofd thema van vrijwel elk voetbalgesorek, vandaar dat wij er nog eens op terug komen. Men hoort wel de mening: Het systeem van degr wedstrijden voor de ars. laatst èn vóórlaatst is onjuist. De Bond had, als er toch twee aspirant-degradanten moe ten zijn, beter gedaan door alleen nr, laatst direct te laten degraderen en nr. voorlaatst degr. wedstrijden te laten spe len. Een van de twee aspiranten moet immers toch degraderen. Maar nu is er een kans, dat een ploeg die zeer evident nr. laatst is, er met enig geluk in de degr. wedstrijden toch nog in slaagt om haar plaats te behouden, ten koste dan van de in feite betere nr. voorlaatst. Dit standpunt is er echter met een dat valt of staat met de huidige degradatie regeling. Altijd, ongeacht de samenstel ling qua aantal of krachtsverhouding der deelnemende ploegen, zijn prom. degr. wedstrijden aangelegenheden waarin het geluk en het toeval belangrijke factoren zijn; de bewijzen daarvan zijn Jegio en het meest recente is wel geleverd dcor SW, dat twee jaar geleden tegen de wer. kelijke krachtsverhouding in niet promo veerde, verleden jaar op 't kantje af dan wèl in de eerste klas kwam en onlangs zijn recht op die in eerdere instantie af gesprongen promotie wel zeer duidelijk aantoonde met zijn kampioenstitel Promotie-degradttie-wedstrijden zijn nu eenmaal onbillijk. Maar zo lang de Bond ze in stand houdt, ls er niets aan te deen. Bij de huidige regeling zou het ineens degraderen van de nr. laatst alleen tot gevolg hebben, dat de kans van de over- blijven^en stijgt van 1 op 4 of 5 tot 1 op 3 of 4. Maar ook dat is nu eenmaal niet zo. En dus krijgen we zeer binnenkort op alle fronten de, naar wij hopen, niet al te onverkwikkelijke strijd van twee aspi rant-degradanten tegen twee of drie lagere-klas-kampioenen: om één plaats. Toen wij de vorige keer in dit hoekje over dit onderwerp spraken, maakten we o.m. uitvoerig melding van de degradatie uit de 2e, 3e en 4e klassen van District II (zulks parallel met de uitvoerige Maan dag-overzichten over deze klassen in dit blad). De laatste tijd echter bereiken ons steeds meer suggesties van de kant van betrokken verenigingen, als zou het. niet waar zijn dat ook uit de 4e klassen (naar de onderafdelingen dus) versterkte degradatie zou plaats vinden. Naar aanleiding daarvan zijn wq voor alle zekerheid naar het Bondsbureau van de KNVB in Den Hagg gestapt Daar ver wees men ons naar de (door ons destijds overgenomen) publicaties in „De Sport kroniek" van 27 Juli en 3 Augustus j.i. En die publicaties maken inderdaad mel ding van versterkte degradatie ook uit de 4e klassen van District IL Er is dus ln principe niets veranderd. Maar,... men deelde ons tevens mede, dat het niet onmogelijk is, dat er nog een nieuwe regeling zal worden gemaakt voor de degradatie en promotie van de 4e klassen naar de onderafdelingen en omge keerd. Zeker is dit echter geenszins; het overleg met de onderafdelingen is nog gaande. Het is nog met geen mogelijk heid te zeggen, hoe het resultaat van dit overleg zal zijn! Veiligheidshalve make men zich dus niet blij met een dode mus en houde men zich dus ook in de staart van de 4e klas sen maar aan de versterkte degradatie. Vooral de ploegen die in de 4e klassen op de nominatie staan voor de voorlaat ste plaats zijn het meest gebaat bij het devies „veiligheid voor alles". SUPPORTER. De Franse legatie te Rangoon heeft gisteren bevestigd, dat de Franse mis sionaris pater Mareohal vermoord Is in het district Tharrawaddyl. Twee andere priesters, beiden Karanen.-werden.even eens vermoord. Pater Marechal zou om het leven zijn gebracht, omdat hij vluchtelingen onder dak verschaft had. garije, begeerd wordt. Zij hebben, evenals Scherer, goed doen uitkomen, dat, Zo lang de communisten de slaven blijven van de kominform en de bevelen van Moskou, het niet mogelijk is hen in eni ge. samenwerking te betrekken Dat. zulk een debat niet zonder uifcbar- In' November van het vorig jaar vroeg het hoofd van de dienst Operations der KLM aan de piloot van het nefscbroef- vliegtuig. de Sikorsky S 51. of hij op ae kleine in de nabijheid van zijn woning gelegen speelweide kon landde De piloot beaamde dit en zette de helicoptère op de aangeduide plek aan de grond Toen de twee na even in het huis van de KLM- employé een kopje koffie te hebben ge dronken weer wilden opstijgen, stond er bij het toestel een actieve politieagent uit Nieuwer-Amsi die bet met deze lan ding niet een. Het resultaat van deze ontmoeting was: een ambtenaar van het O.M., die 100 gulden boete eiste we gens overtreding van het luchtverkeers- reglement en tegen het vonnis van de kantonrechter: ontslag van rechtsvervol ging, appel aantekende De officier van Justitie van de Amsterdamse rechtbank eiste 25 gulden. Hij htold er rekening mede. dat er van bijzonder onvoorzichtig heid van de piloot geen sprake was Ver rassing wekte de mededeling van de p'loot S. l.t.z. vlieger en bedrijfsleider van de stichting hefschroefvliegtuigen. da-l hij de vereiste toestemming voor deze landing binnen de bebouwde kom ongetwijfeld had verkregen van de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, daar hij zelf diens adviseur is. Op 10 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. De bijzondere politierechter te Breda heeft de behandeling voortgezet van de bekende tapijtensmokkel. Thans moesten verschillende leden van de smokkelaars- familie M. uit Chaam terecht staan. Zij hadden een groot aandeel in deze affaire. Zij smokkelden de tapijten en brachten ze voor een deel aan de man. waardoor zij belangrijke winsten maakten, want naar schatting zijn er 4000 Belgische ta pijten door de bende naar ons land ge smokkeld. De grootste booswicht dezer familie was de man, die luisterde naar de bij naam „Mop" Bij verstek is deze ver oordeeld tot 1 jaar en 3 mnd. gevan genisstraf en 1 jaar rijkswerkinrichting. Hij werd destijds gearresteerd, doch wist te ontsnappen. Samen met zijn vrouw wist hij uit te' wijken naar België, waar het hem zo goed schijnt te gaan, dat hij thans over een eigen pantserauto zou beschikken, zijn vrouw werd tot 500 boete en 5 mnd. voorwaardelijk veroor deeld. De moeder van M„ tegen wie 1500 boete werd geëist, werd vrijgesproken Een jongere zoon van deze vrouw werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 9 mnd. rijkswerkinrichting. De zaak tegen een nog jongere zoon en een dochter moest worden aangehou den voor een nader onderzoek. Zij zei den namelijk zich niets meer te kunnen herinneren. Vier getuigen, die plotseling aan „geheugenstoornis" ieden, werden ter zitting gearresteerd onder verden king van meineed. Een jaar, waarvan 7 mnd, voorwaar delijk, kreeg B. T. uit Oosterhout te ho ren; terwijl hij bovendien uit het grens gebied werd uitgewezen. Lek in het kommiezencorps Tijdens zijn requisitoir deelde de of ficier van justitie mee dat een verdacn- te door een lek in het kommiezenkorps niet gegrepen is kunnen worden De of ficier zeide dat er zeer straffe maatre gelen genomen zullen worden om „lek ken te dichten In tegenstelling met hetgeen op de vorige zitting naar voren scheen te ko men aangaande de gebr. Van den B. uit Den Haag, blijken deze nu slechts hand langers te zijn geweest van de familie M Met hun drie auto's, die in beslag genomen zijn, zijn de tapijten van de Belgische grens af naar elders vervoerd. Zij hadden de verkooporganisatie in handen, terwijl de M.'s de importeurs" waren. Dat de gebr. Van den B. smok kelwaar gestolen zouden hebben van hun „concurrenten" en deze bij de po litie zouden hebben aangegeven, is on juist gebleken. thans ook voor ziekenhuizen doorgevoerd Het geallieerd militair bestuur te Ber lijn heeft beslist, dat patiënten, die wet telijk verblijf houden in de sovjet-sector van Berlijn of in de sovjet-zone van Duitsland, niet meer opgenomen zullen worden in' ziekenhuizen van West-Ber- lijn. Men nam dit besluit „met tegenzin aldus de bekendmaking, op grond van het ongewoon hoog percentage patiënten uit de door de sovjet-unie bezette gebieden. De kosten vam de verpleging dezer pa tiënten, kwam geheel ten laste van de westelijke sector. Een uitzondering wordt gemaakt, vooi ongevallen en spoedgevallen. De in ae westelijke ziekenhuizen aanwezige p - tiënten uit de sovjet-sector en -zone1 a i pet. der bedden) zullen geleidehjk. voor zover hun toestand het toelaat, ontslagen worden. Naar wij vernemen, zal de reis van he» koninklijk gezin van St. Anton naar Zermatk welke morgen zou plaats hen- ben enige dagen worden uitgesteld we gens een lichte ongesteldheid van Z.K. H. Prins Bernhard, Het staat te vrezen, dat het briefje van de schoenmaker, althans voorzover „et reparaties met leer betreft, binnenkort ho ger bedragen zal vertonen Tot nu toen zijn de kosten van reparatie met rubber en leer gelijk Er zijn ec, onderhandelingen gaande tussen de orga nisaties van schoenhersiellers en rectoraat generaal voor de Pr,Jtc - regeling te ontwerpen, waarbij de p i zen van reparaties met leer wora hoogd en die met rubber verlaagd Omtrent het ixircentage van deze ^r andering is men nog aan het praten. Wanneer overeenstemming is bereik de nieuwe regeling ter goedkeuring aan de minister worden voorgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1