Staatkundige eenheid van de katholieken moet verstevigd Andriessendrama - Mindszenty een gruwelijke les Nf Oost en West aan de opbouw van een verenigd Europa Churchill: Een beweging, sterker dan baat en wraakgedachte Gongc 12 Maart Rondetafelconferentie te Den Haag Vervroegde overdracht van souvereiniteit Weerbericht Politie-actie tegen de Franse communisten Dr. Beel te Batavia jsrs Teleurstelling in Batavia Ds. Naumov verheerlijkt voor rechters het communisme J fagg>3Ss-& DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Practische m 1 MM LAGEN Republikeinse leiders worden vrijgelaten Het koninklijk gezin te Sankt Anton Bekeringente Sofia zijn r&jss»- 71ste JAARGANG ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 No. 20862 Bii de opening van de Partijraadsvergadering der K.V.P., Vrijdagavond te Utrecht, heeft de Partijvoorzitter, de heer W. Andriessen, gewezen op het gruwelijke drama van Boedapest, waar een Prins der Katholieke Kerk, Kardinaal Mindszenty, zogenaamd is berecht. Hoe waar is in dit proces de encycliek „Divini Itedemptoris" over het Godloze communisme gebleken. Hoe begrijpelijk is de wereldverontwaardiging over der rechts- schennis en hoe weldadig doet het aan, dat allen, die nog enige waarde aan het Recht toekennen, m de scherpste bewoordingen hebben geprotesteerd. Gods wegen zijn onnaspeurlijk en m onderwerping buigen wij voor Hem onze knie. Doch dit onthelt ons niet van de plicht en de roeping uit het diepst van onze ziel, ook in deze vergadering van de K.V P. hartstochtehjk te protesteren tegen zoveel onrecht, Kardinaal Mindszenty aange laan Snreker zou aan de vergadering willen vragen goed te keuren dit protest ook hij de Hongaarse regering te doen weer klinken- Er zullen brochures verschijnen r®sPe?" tievelijk over de gemeentepolitiek en ae gezinspolitiek. Omstreeks pas®"Jj| da TrrdefchterhT^ De herbouw van Europa Mededelingen ONTEVREDENHEID OVER REGELING OORLOGSSCHADE N w 4^ SST' Winston Churchill sprak gisteravond te Brussel tot het congres van de Europese bewegingRechts van de Engelse oorlogsleider België's premier Spaak. Te Brussel» in het statige Paleis der Academiën, het oude paleis vaij de prins van Oranje, heeft gisternamiddag de openingszitting en de eerste werkzitting plaats gehad der Brusselse bijeenkomst van de internationale raad der Europese beweging. De belangstelling was zeer groot. Niet enkel West- Europa vulde de zaal, ook van ieder Oost-Europees land waren afgevaardigden present. In deze geest zijn uitnodigingen gericht tot alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovenge noemde conferentie. Aan de Unci is medegedeeld, dat de Nederland se regering haar aanwezigheid bij deze conferentie op prijs zal stel en, teneinde deze commissie in staat te stellen haar bijstand te verlenen. Officieel wordt het volgende bekend gemaakt; In het regeringscommuniqué van Woensdag 23 dezer is mede gedeeld dat bij het overleg tussen de Nederlandse regering en de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige besluiten zijn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat voor een be vredigende oplossing van de hangende vraagstukken een ver vroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een renrespTitatieve federale legering de aangewezen weg vormt. Zii heeft daarom het besluit genomen te trachten deze overdracht, welke overeenkomstig haar vroegere plannen in de resolutie van Veiligheidsraad van 28 Januari j.i. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doelt'-dfip te doen Plaats vinden °P een aanmerkelijk vroeger j 12 Maart LATER TIJDELIJKE opklaringen Om tot een daadwerkelijk over leg te geraken heeft de regering besloten het initiatief te neinen lot het bijeenroepen van 'n ronde- tafelconferentie, welke zo spoe dig mogelijk namelijk reeds op a.s. te 's Gravenhage zal aanvangen. Op deze confe rentie zal overleg zijn te plegen over de voorwaarden en modali teiten, waarop een zoveel mogelijk vervroegde souvereiniteitsover dracht in tie zin als hierboven aangegeven, zou kunnen plaats vinden, over de gelijktijdige tot standkoming tan de Nederlands- Indonesische Unie, alsmede over voorzieningen voor de tussen liggende periode, waaronder de instelling van een federale inte rimregering, zulks mede in het licht van deze vervroegde souve r einiteit sov er dracht REACTIES IN V.N.-KRINGEN ROUW EN JUICHKREET .JK BEN TROTS OP ONZE REGERING" ARRESTATIES EN HUIS ZOEKINGEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. Do Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 rer kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr ST^TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Dit proces betekon" Honiv gaan de a schreei - „Dit nu is belicht wel fel ee"mluw waarheen wij van 4 Februari: in regelrechte partijbestuur gereed te zijn .•1 alleen slechts datgene als het goddelijk geen overeenstem „eboderl> maar ook recht en met G iedel. mens ievende met de van natur staatsrecht behoort overtuiging, den aan een heilige on getoetst te w eode van persoonlijk heidsrechten en gemeenschapsrechten". t het licht hiervan komt de betekenis ™,e K V.P. wel heel sterk tot uiting, rf immers staat voor de naar onze me- vJiuiste opvatting van het staatsrecht He bres en zü bestrijdt tot haar laatste Iderntocht Opvattingen, als die in Honga rije worden gehuldigd en toegepast. In dit 0pZicht is ook Hongarije voor ons Katho lieke volksdeel weer een gruwelijke les, waaruit wij de consequenties glashard moeten trekken. Eén dezer consequenties is dat in onze tijd en in onze verhoudin gen de staatkundige eenheid der Ned. Katholieken onverzwakt dient te worden „handhaaf d en verstevigd. Het getuigt mijn wijze van zien van een grenze- n;l overmoedigheid in deze tijd van „iosteliike worstelingen, waarbij de hnoeste goederen der mensheid op het nel staan, aan die eenheid afbreuk te Hoen Europa groepeert zich; ook West- Europa doet daaraan mede. Het groepeert zich echter niet alleen staatkundig, doch ook naai levens- en wereldbeschouwing. De heer Andriessen wees vervolgens op de nieuwe verhoudingen, welke bij de herbouw van Europa ontstaan, in welke fSwïBÊêtfn® pok ons land Zijn rol zal hebben te, spelen. Als staatkundige partij bullen wij i» Practische staatkunde j „Série niet alleen rekening hebben te daarmede nodig stimulerend moe- houden doen We hebt)en hier ™o ten -optreden- Qodig.-zorgen we, dat ook ^tfnlh ke volksdeel ze kan leveren, ons Katholiepfc ij0naa] de ons tQe_ opdat we ook m i(röte geheél kunnen komende rol m hei t .spelen; s Nopen de verhoudingen"^eidfook iU verband tot grote werkzaamheid naöl veroana xoi groie wc,»--- nationaal vragen belangrijke i er aandacht van de Partij. Spreker w ,g op, dat van de zijde der Kath. aangedrongen op klaarheid in de loon prijspolitiek. Principieel staande achter regering, mag zij .verlangen, dat deze va haar politiek een overzichtelijke eenheid maakt en geen mozaiek, dat bij stukjes en beetjes wordt uitgelegd. Indien ergens dan is ook hier de grote lijn nodig. Dan betoogde hij, dat de fractie en de Partij open oog hebben voor de rechtma tige belangen van de middenstand, en kwam hij op tegen de klacht over het gemis aan „de grote, lijn", welke bij de werkzaamheden der fractie te constateren .zou zijn. 'I Ten slotte betoogde spr. de wenselijk, held van meer systematische politieke scholing en vorming van onze kiezers en zeede hii toe, dat het partijbestuur een krachtige actie zal Ontwikkelen om de organisatie van de Kath. gemeenteraads. °eden en leden van Prov. Staten sterk te maken. Moties Een motie van dé kring-Den Helder betreffende, het proces van kardinaal Mindszenty werd verwezen naar Katholieke Tweede-Kamerfractie. Een motie van de kring-Overijssel, waarin werd aangedrongen op een «poe dige kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen, werd voor kennisgeving aangenomen, daar de betreffende com. missie het voorontwerp-wet van de com' missie-Michielsen reeds, bestudeert. Naar de Kamerfractiewas reeds verzonden een motie van dezelfde kring, waarin het niet gerechtvaardigd werd genoemd, dat een christelijke natie als Nederland nog langer de anti-christelijke Sovjet-rege ring, 8®?.le? de laatste gebeurtenissen in de satellietstaten, erkent. Me.dege4'ee'd werd, dat op initiatief- van 't gemeenschapsoord Drakenburgh onder auspiciën van de P. en het Gentrum voor Staatkundige Vorming, 0p 25 en 26 l\/Tnoi-4 Arttl "Audie-weekend £al worden cm. werking van de meningspeiling in de partij, waarvoor thans 211 antwoorden van afdelingen, vertegenwoordigend 5000 6000 aanwezigen op haar vergaderingen en 2500 persoonlijke antwoorden zijn binnengekomen. Het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming inzake de werk loosheid onder het overheidspersoneel is thans gereed. De voorzitter verwelkomde met een hartelijk woord oud-minister prof. dr. Jos. Gielerj in het partijbestuur, die bij accla matie door de vergadering tot tweede onder-voorzitter werd benoemd en die als opvolger van mr. E. Sassen de zorg voor de buitenlandse betrekkingen op zich zal nemen. Aanvaard werden verder de resoluties van het partijcongres 1948. Het voorstel van de kring-'s-Hertogen- bosch inzake tariefsverhoging van porti voor militairen in Indië, welk voorstel door de maatregelen van de regering is achterhaald, gaf de heer Hemel uit Koe- vorden aanleiding een ernstig waarschu wend woord te doen horen, dat de rege ring onze jongens in Indië niet verder zal gaan beknibbelen. Naar aanleiding van een voorstel van genoemde kring over de schifting van arbeiders, werkzaam bij de DUWachtte het partijbestuur het wenselijk mede met het oog op de handhaving van 't huidige karakter van de D.U.W., waarbij het denigrerend karakter van de vooroorlogse werkverschaffing is verdwenen, dat bij de afkeuring van arbeiders overleg zal worden gepleegd met de sociale organi saties. Eén voorstel, eveneens van Den Bosch, om de kostwinnersvergoeding om te zet ten in gedeeltelijke schadeloosstelling voor het verlies van het inkomen van de dienstplichtigen, werd warm verdedigd door de heer Thijssen uit Oudenbosch, doch door 'de voorzitter niet acceptabel geacht, omdat men de consequenties thans niet kan overzie» en men een nieuwe regeling dient af te wachten. öe meerderheid van de partijraad ver- gering ingestelde zaak 1 bestudeert commissie-Kruyt de klaarde zich echter bij stemming voor het voorstel-Den Bosch .en het partij bestuur zal nader overwegen hoe 't dient uitgevoerd te worden. liet hulpprobleem in de grote gezinhen De kring Utrecht had een motie van de afdeling-Amersfoort overgenomen, waar in het partijbestuur werd uitgenodigd on verwijld stappen te doen ten aanzien van het hulpprobleem in de grote gezinnen. Het partijbestuur was van oordeel, dat hier op de allereerste plaats een taak is weggelegd voor het particulier initiatief, dat door bemiddeling van de landelijke stichting Gezinszorg steun en subsidie kan verkrijgen. De heer Van Meegeren deed enige suggesties als één jaar dienstplicht voor huishoudelijk werk, een zekere toeslag aan moeders om de dure lonen te betalen en meisjes beneden zestien jaar te ver bieden in de fabrieken te werken. Er ligt verder hier ook een mooie taak voor de standsorganisaties. De voorzitter zei persoonlijk geen be zwaar te hebben tegen dienstplicht voor meisjes, maar dan toch zelf te willen uitmaken waar zijn kind terecht komt, Mr. dr. Sens adviseerde deze zaak te doen behandelen door het Centrum voor Staatkundige Vormin,_ Het Tweede-Kamerlid mej. Agnes Nolte constateerde een sterk mannelijke visie op dit probleem en wilde deze aange legenheid vooral door vrouwen doen be handelen. De voorzitter zag de kern van de zaak hierin, dat een beroep gedaan moet wor den op de offerzin van de meisjes in de grote gezinnen om haar diensten aan andere grote gezinnen aan te bieden. In ieder geval zal 't partijbestuur dit vraag stuk grondig bekijken. De heer Koops (Venlo) betuigde na mens alle oorlogsslachtoffers zijn grote ontevredenheid over. de memorie van antwoord inzake de materiële oorlogs schade en deed een dringend beroep op het partijbestuur en de Kamerfractie, dat van de dertien punten van de resolutie van het partijcongres niet zal worden af geweken en men geen slag om de arm zal houden. Er mag geen onrecht geduid worden. Ook andere afgevaardigden uitten zich in die zin, integrale vergoeding werd absoluut noodzakelijk genoemd en dit recht werd ook bepleit door niet-slacht- offers. Schandelijk laag werden de be dragen genoemd, waarmee huizen in West-Brabant uit de bus zijn gekomen. De voorzitter antwoordde, dat de Kamerfractie inderdaad rekening zal moeten houden met de resolutie van het partijcongres Men lean van spr. echter thans niet een uitspraak over de houding van de fractie verwachten. De zaak is te ernstig en te ingewikkeld dan dat ook nu de vergadering er een uitspraak over kar. doen. Na ampele bespreking werd bij stem ming verworpen een voorstel' van de kring-Tilburg tot directe afschaffing en - zo dit niet aanstonds te verwezenlijken valt mitigatie van het classificatie systeem. welk voorstel door het partij bestuur ontraden werd, daar het op dit Het college van beraad In het late avonduur werden rog be sprekingen gehouden over bet college van beraad, waartoe het partijbestuur wijziging van het reglement voorstelt. De voorzitter stelde voorop, dat dit college niet bedoeld is voor dissidente meningen en ook rtiët als debatingclub. Door een der afgevaardigden werd bezwaar ge maakt tegen reglementering van een der gelijk college. De voorzitter ontkende, dat deze zaak een rechtstreeks gevolg is van de actie- Welter. Het gast er om tegemoet te komen aan een aandrang, die in het katholieke volksdeel leeft. Het college van beraad moét in het reglement worden opgenomen om hét te creëren tot een partij orgaan. Om twaalf uur werd devergadering geschorst tot vanochtend tien uur. Dr. L. J. M. Beel, hoge vertegenwoor diger van de Kroon en dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de H. V. K., zijn vanmorgen om negen uur in Batavia aangekomen. Zij werden verwel komd door prof. dr. Husein Djajadi- ningrat, secretaris van staat voor onder wijs en opvoeding, generaal Spoor, sul tan Hamid II, Human Djajadiningrat, leden van de commissie van de V. N. voor Indonesië en anderen. Van het vliegveld gingen dr. Beel en dr. Koets terstond naar het paleis. ^*1 Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Nog vóór de openingsvergadering had den de mensen van een .patriottische ver eniging een motie bij minister president Spaak ingediend, om te protesteren tegen de aanwezigheid op het congres van een delegatie uit West-Duitsland Met deze holle motie werd natuurlijk geen reke ning gehouden, alleen al om de overwe ging, dat in een Europese Beweging Duitsland niet kan worden uitgeschakeld. Het congres staat onder erevoorzitter schap van Churchill en Spaak, verder van de Pauselijke. Nuntius te Brussel, van de Italiaanse senator Ruini. van de Franse vakbondsleider Jouhaux en van uesiuui „uu.™ - - - de Amerikaanse ambassadeur Hamman, ogenblik niet gewenst is wederom op dit (Niet minder dan 22 landen komen op de vraagstuk in te gaan, nu de door de re- Ujst der delegaties voor: Belgie. Dene- marken; Frankrijk; Engeland;Grisken- land; IJsland; Italië; Luxemburg. Oosten rijk; Noorwegen; Nederland; Zweden; Zwitserland; Turkije; West-Duitsland; Bulgarije; Hongarije; Polen; Roemenië, Joego Slavië; Spanje en Tsjechosiowakije In feite waren er eigenlijk maar zestien delegaties aanwezig. De aanwezige ge delegeerden van de onder sovjet-regiem zuchtende landen waren natuurlijk ban nelingen Groot was de belangstelling voor de eerste zitting met een goede 150 gede legeerden, plus een dertigtal experts en ongeveer 150 journalisten en cineasten, Het publiek is talrijk. De Italiaanse pre mier de Gasperi eri de Franse staatsman Blum hadden op het laatste ogenblik be richt van verhindering gezonden. Het was de Belgische premier Spaak, die het eerst aan het woord kwam Als wij niet het ideaal der eenheid van Europa bereiken, begon hij, zal het zijn uitstraling en zijn prestige verliezen en zullen wij misschien eens het verval moe ten constateren van dp beschaving, die net vertegenwoordigt Het congres van dei Haag was een groot gebeuren. De Euro pese gedachte is daar uit dé sfeer van de droom gewekt, om in het domein der werkelijkheid te treden Na dat congre* werd een consultatieve Europese assem blee in het leven geroepen Ook dat is aar den Haag te danken. Doch de taak is nog Maart een studie;A^fuu?nomiWI0rden ge organiseerd °ve wordt m en de practijk. Overwogen wordvoorts om in de derde week van Juni kaderdagen op Rolduc te houden. Uiteraard vereist de Weerverwachting geldig van he den- tot Zondagavond: Gedurende de avond en °aa„d zwaar bewolkt met tijdelijk eng regen. Morgen overdag wlssefoidp bewolking met enkele ve^Tsp buien, voornamelijk in het Noo v4n net land, en iets kouder «indaag. Matige tot krachtige Noorden van het land tijdelijk wind tussen West en Noord-W esu uitvoering van dit plan de _op^„n alle voortvarende samenwerking door partijen. De regering meent, dat i wen allen begeerde doel het ver n. wettigt, dat voor een dergelijke wor_ werking ook bij allen bereidheid zal dein Sverband met de wenselijkheid verwijld een aanvang te kunnen mia met een overleg voor een spoedige standkoming van de souvereme Verems de Staten van Indonesië, en teneinde ui voering te kunnen geven aan het ten aanzien van de vrijlating in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse rege ring besloten de beperkingen van de be wegingsvrijheid van de republikeinse leiders, voor zover zulks nog niet Is ge schied, op te heffen. Nader overleg met de betrokkenen zal worden gepleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorbereidingen, welke alsdan voor hun vestiging aldaar nog moeten worden getroffen. De Nederlandse regering is bereid in «emeen overleg met de betrokken partijen efkè door een dezer partijen ter conferen tie voorgestelde oplossing op haar merites e onderzoeken en na te gaan m hoeverre deze met haar verantwoordelijkheid overeen is te brengen. verre van geëindigd: de fakkel is ontsto ken. haar licht moet thans hoog en schit terend oplaaien. Dan stond, langzaam en massief, Chur chill op. Na een paar beleefdheidsformules aan het adres van België en van de afwe zige Blum en de Gasperi, sprak hij als zijn mening uit, dat de zaak der Europese Be weging veld wint. Nauwelijks vier jaar na het moorddadigste van alle conflicten heeft de Europese Beweging zich in menig opzicht al sterker getoond dan de haat en wraakgedachte, natuurlijk gevolg van de wonden, welke de tegenstanders elkaar hebben toegebracht. Niet alleen staan de geallieerden naast elkaar in de gemeen schappelijke 'stryd voor het nagestreef de ideaal maar als vrienden en makken roepen wij een welkom toe aan de verte- tegenwoordigers der grote staten en van de rassen, waarmede wij in de vreselijke oorlog zijn gewikkeld geweest Wij ver welkomen ook de vertegenwoordiger van de H. Stoe Wij ontvangen in ons midden met de meest hartelijke gevoelens en een volledige sympathie de vertegenwoordigers van de Europese landen, die zich momen teel in de klauwen bevinden van era nog vernielender dictatuur dan die van Hitier Hierna gai spreker een samenvatting van wat sedert het congres van den Haag voor de Europese Beweging werd bereikt Wij moeten thans een belangrijke stap verder zetten, zeide nij. voor het tot stand brengen van een waarlijk geunifieerd Europa. De Tyroolse padvinders, die In 1937 deelgenomen hebben aan de wereldjam boree te Vogelenzang, hebben Koningin Juliana dank gebracht voor de uitste kende ontvangst, die zij toenmaals on dervonden, en de vorstin een boekwerk in prachtige uitvoering over de stad Innsbruck overhand gd. Tijdens een gala-ontvangst in het ho tel „Pest" nebben „Les pe'its chanteurs dTnnsbruck" Tyroolse en Nederlandse liederen g-zongen ter ere van het Ko ninklijk gezin. Omtrent de ontvangst van de verkla ring in Batavia meldt United Press: Kringen der V.N. noemden de Neder landse politieke positie, zoals die van daag officieel bekend werd gemaakt, zowel „vaag als. nevelachtig" en zij gaven te kennen, dat de commissie per 1 Maart de limiet waarop de resolutie van de Veiligheidsraad moet zijn toegepast de gehele kwestie weer naar de Veilig heidsraad zou verwijzen. Nadat negen uur na aankomst van dr. Beel het Nederlandse standpunt bekend was gemaakt, gaven pro-republikeinse Indonesische kringen zowel als kringen der V.N.-commissie uitdrukking aan hun teleurstellingen en een Indonesiër vroeg: „Is dat nu, waar we een maand lang op gewacht hebben? Het is noch specifiek, noch veelbelovend". Kringen der V.N. zeiden: „De Haagse bekendmaking heft duidelijk de restric ties niet op ten aanzien van de bewe gingsvrijheid der republikeinse leiders en vermijdt volkomen de kwestie van hun terugkeer naar Djokja en^hur erken ning als regeringsautoriteiten „„„„i- Men merkte verder op: „Het gehele communiué omzeilt de Veitigheidsraaas- resolutie van 28 Januari en daar deze commissie alleen kan werken bmnav de beüalingen van die resolutie zal zij bij- Sg direct aarr de Veiligheidsraad rapport over de huidige situatie moeten uitbrengen". Indonesische federalistische krmgen waren niet onmiddellijk voor commen taar bereikbaar. Republikeinse, kringen zeiden, dat de Nederlandse verklaring buiten het raam valt van het V.N.-plan voor oprichting van een souvèrein Indonesië en voegden hieraan toe: „Indien de republikeinse leiders de uitnodiging zouden accepteren om op 12 Maart de ronde-tafel-conferen- tie te Den Haag bij te wonen, dan zou dit waarschijnlijk tot resultaat hebben, dat zij gedesavoueerd zouden worden door duizenden, thans te velde staande guerilla's. Het is deze week een jaar geleden, dat in enkele dagen de volksdemocratisehe re publiek Tsjechosiowakije in elkaar werd getimmerd. Bij dit een-jarig bestaan rouwt een lid van Benesj' lijfwacht o.a. in „Trouw" o.a. Een ieder wist, dat 't voor de komen de jaren met de vrijheid en democratie gedaan zou zijn. Het waren verschrikke lijke dagen, dagen, die niemand, die ze niet meegemaakt heeft, zich goed zal kunnen voorstellen. U zult zich waar schijnlijk afvragen: „Waarom heeft het Tsjechoslowaah.se volk dan geen weer stand geboden. Was het daartoe dan niet in staat?" Het Tsjechoslowaakse volk had willen vechten tegen de rode overheersers en in het begin waren er velen, die het standpunt van dr. Benesj kwalijk namen. Zij vroegen zich af, waarom hij geen burgeroorlog wilde. Dr. Benesj wist pre cies, hoe dat afgelopen zou zijn. Het Rode Leger, dat aan de Oostenrijkse en Hongaarse grens met gemotoriseerde eenheden klaar stond, had nl. aan de communisten algehele hulp beloofd en zou, in geval van tegenstand, in minder dan 24 uur de gehele republiek bezet hebben, met het gevolg, dat alle offers voor niets zouden zijn geweest. Wij weten van de arbeiders zelf, hoe hun leven thans, in het z.gm. „arbeiders paradijs", is: Werkdagen van 12 uur en langer; Zondags werken voor den we deropbouw der republiek, hetgeen ech ter in werkelijkheid voor den onver- zadigbaren roden slok-op is. Men weet reeds, dat er onder Russische druk duizenden Duitsers naar Tsjecho- slowakijë moeten worden gedirigeerd, om de productie te steunen. Ook „De Waarheid" heeft artikelen bij het eerste jaarfeest gepubliceerd. Dit blad juicht o m.: Iedere dag werden in de straten en pleinen van het oude Praag grote de monstraties gehouden. En de politie trok in deze stoeten mee naast de ar beiders. Dat was een teken van de tijd. Want het staatsapparaat was reeds voor het grootste deel in handen van de (rode) arbeidersklasse en dat maakte een snelle overwinning van de (rode) arbeiders mogelijk De nieuwe regering van communisten en linkse sociaal-de mocraten trad snel op In deze twaalf maanden is een nieuwe democratische grondwet opgesteld. Ar beiders en boeren hebben de arbeiders klasse in één politieke partij verenigd. Zij hebben hun macht geconsolideerd. In Tsjechosiowakije is werk voor al len. Thans is er niemand te vinden, die geen werk heeft. Ru hebben de arbei ders betaalde vacanties, een uitgebreid schema van sociale verzekeringen voor ziet in alle moeilijkheden, die kunnen optreden. Er is zelfs zoveel arbeid, dat zeven dagen in de week dient te worden ge werkt. Een dergelijke regeling zouden overheid en werkgevers hier eens moeten voorleggen. Overigens blijkt uit de boven gegeven citaten, hoe de vijfde colonne en het rode leger aan de grens zulk een snelle ont wikkeling hebben mogelijk gemaakt, In Frankrijk hadden we zo pas het ge val Thorez. En hier? Uiterlijk zijn de kansen gering voor een rode springvloed. Doch het is alleszins van belang, dat we' zo sterk mogelijk staan. Daarom is het gelukkig, dat we aan de hand van de „Kabopost", het nieuwe orgaan van de per J Januari samenge smolten bonden „St. Petrus" der postman nen en „St. Paulus" (van het H. Kruis) van het overheidspersoneel weten, dat 22.000 katholieken in rijksdienst pal staan voor vaderland en Kerk, op grond van, gelijk de G. A. Rector Kraakman in het eerste nummer schreef, ..hun geloof, hun sociale principes en idealen, hun afkeer tegen afbrekende systemen links en rechts, hun opvatting over Overheid en gezag, hun dienst vaardige vaderlandsliefde". Van dergelijke pijlers, van dergelijke elitetroepen kunnen we nooit genoeg hebben. Het Hitler-regime lustten we niet, maar we moeten ook de Kremlin-potentaten buiten de deur zien te houden. Maar dat eist meer kracht dan één Weesgegroet bidden, jammeren en lelijk kijken. HENK VAN DER MAZE. Gisterochtend om kwart voor tien is te Sofia het proces tegen de 15 protestantse geestelijken, beschuldigd van spionnage. hoogverraad en zwar te handel begonnen. Volgens -O, p. W as de atmosfeer in de rechtzaal rustig en oo maa'; alleen het aantal toeschouwers was onge woon groot. Onder hen bevonden zich 25 vertegenwoordigers van de buiten landse pers en Balgaars sprekende waarnemers van de Britse en Ame rikaanse legatie. Er waren 77 getui gen, 53 a charge en 24 a decharge, opgeroepen. Nadat de openbare aanklager, Dimitri Georgiev, de tenlastelegging had voor gelezen, werd begonnen met het ver hoor var, de beschuldigden. Als eerste werd dominee Nikola Naumov verhoord, de 49-jari ge president van de Opper ste raad der verenigde evangelische kerken. Onder tranen bekende hij schuldig ie zijn aan het hem ten lastegelegde. Bijna zonder onderbreking van de pre sident sprak hij in de vroege uren van de middagzitting bijna drie kwar tier aan een stuk. Hij verklaarde uit eigen vrije wil dat hij in de gevan genis „uitstekend verzorgd was en niet gemarteld -of gepijnigd". Herhaaldelijk wiste hü zich met een zakdoek de tranen van het gezicht en bracht hulde aan het communistische regime in Bulgarije. Ook betuigde hij zijn spijt over zijn vroegere anti-ge zindheid. Hij ging, volgens V. P., zelis zo ver te verklaren: „Nimmer in de geschiedenis van Bulgarije is er zoveel godsdienstvrijheid in het land als thans. Het communisme bouwt een nieuwe wereld op van rechtvaardig- I heid en veiligheid". Hij zou zijn pas verworven communis- tisebe gezindheid bewijzen als-men hem „nog een kans" gaf en noemde de vei ligheidspolitie een „school voor politieke opvoeding", die „een nieuw mens van hem had gemaakt". Hij zeide „trots te zijn op de Bulgaarne communisten en de regering". Ds. Naumov bekende in alle opzichten schuldig te zijn aan alle hem in het „Geelboek" ten laste gelegde feiten en zëi, dat 6e protestanten werden gesteund door een aantal financiële magnaten, w.o. Rockefeller. HU noemde de wereldraad van ker ken, die naar zijn zeggen hem en zijn medebeklaagden In ruime mate finan cieel heeft gesteund voor hun spton- nagewerkzaamheden, een „Amerikaan se organisatie, welke ten doel heeft alle kerken te verenigen in de strijd tegen het communisme". De tweede beklaagde, ds. Ivanoff. be kende ook schuld, maar beriep zich op de verzachtende omstandigheid, dat hij was grootgebracht onder Amerikaanse invloed Zijn karakter, zo zeide hij, was voor een groot deel gevormd door Ame rikaanse missionarissen van de Metho- distenkerk, die voor de financiering var. hun werk grotendeels afhingen van Amerika en bijna uitsluitend Ameri kaanse leesstof gebruikten. Voorts had hij een sterke Duitse invloed ondergaan tijdens zijn theologische studies in Duits land van 1923—'26 en aldus was zijn „wanbegrip" omtrent het communisme ontstaan. Nadat ds. Ivanoff vier verklaringen afgelegd had, werd de zitting verdaagd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het was te verwachten, dat het ka merdebat van Donderdag inzake Thorez gevolgd zou worden door een politie optreden, maar niet ™'nd«r- de communistische rode vakbonden m be weging zouden komen om een actie tegen de communistische leiders te be lemmeren. Aangezien het communis tische hoofdorgaan, de „Humanitehet meest is blootgesteld en de directeur van het blad, Marcel Cachin, wel het eerste ter verantwoording zal worden geroepen, verspreidde zich reeds tij dens het debat in de Nat. Vergadering het gerucht, dat de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid voor Cachin, die lid van de Nat. Vergadering is, zal worden gevraagd, inderdaad is die aanvraag bij het bureau van de Kamer gedeponeerd. De minister van binnenlandse zaken kon in de loop van cl- dag mededelen, dat een oude bediende van een officiële missie in Frankrijk, die als een agent van de Kominform moet worden be schouwd en medewerker van ••Rfgar„ is, Donderdagavond, toen hij het com munistische hoofdkwartier aan de rup ae Chateaudun betrad, erop betrapt werd, dat hij documenten bi- z(ic ff^ naf in- nationale verdediging betreffen. - dividu was Friedland. die medewerker is aan „Regard". Zijn verhoor leidde tot de Tantd^nhUStkldfn' communistische gen neemt weer toe en ffltete ren van Parijs - K-ncr rnmfier water, doordat m y** W1-'K diensten het personeel zonder afgaande waarschuwing m staking gegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1