Verstandige mensen sparen voor hun wensen Tegen Kohier doodstraf geëist Het pompstation in. het zilver Gemeenteraad van SCHIEDAM Bioscopen deze week LANGS DE L Kruis woord-Puzzle Reclame TOERISME IS VOOR LIER DE ENIGE UITKOMST SPAARBANK ANNO 1820 IJN „Ik heb ook vergeven en vergeten Vastenavond Katholieke Kring Partijraad der K.V.P. Maakt ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 Zoals de zitkamer van Baron Caroly tijdens zijn leven was ingericht, zo moest zij in het museum worden teruggevondenDe oplossing dié voor deze opdracht werd gevonden is het beste bewijs voor de aesthetische zin der Lierenaren. MAAR DAT WORDT BEGREPEN Een stad vol kleinodiën WATERVOORZIENER VAN SCHIEDAM KAB.-REIS VERENIGING BURGERLIJKE STAND WAID0 Als men, verwonderd om belich ting en museumschat, de eerste zaal heejt doorlopen, opent zich plotseling een doorkijk naar andere ruimten, die het Lierse Museum tot een der mooiste maakt, die wij kennen. IN 20 MINUTEN KLAAR distributie-mededelingen MAASSLUIS kiezerslijst. LAATSTE BERICHTEN College van beraad aanvaard HELLO! GRADUS KREEG VERBINDING VOOR MEVROUW VAN BENEDEN DRAADBREUK BIJ ELECTRISCHE SPOOR VLAARDINGEN VIJFTIEN JAAR VOOR DUITS KAMPCOMMANDANT AMERIKA'S BEZETTINGS LEGERS NED. VRACHTENMARKT MET MELK EN AUTO'S NAAR INDONESIË MYSTERIEUZE KRACHTEN IN DE letterkunde HOOFDKANTOOR: LANGE HAVEN 80 m w m - -w - BIJKANTOREN: LELIESTRAAT 1 EN ST. LIDUINAPLEIN 4 Van cultuur alleen kan de schoor steen niet roken» Die waarheid drong in het verleden tot verscheidene Vlaamse steden door. De verzanding van de Schelde-arjnen heeft enkele Vlaamse steden tot dode steden ge maakt, waarin het moderne toerisme nieuwe welvaart moet brengen, nu de handen-arbeid steeds minder in staat blijkt te concurreren tegen de machine- arbeid. Lier kent deze moeilijkheden. Het is merkwaardig, dat het bevolkings aantal van de stad tientallen jaren op hetzelfde peil is gebleven. De uitwoc- kerlng van de stad tot drie maal de oorspronkelijke omvang, zoals Schie dam die kende is onbekend. Maai' de volksgezondheid en de huisvesting stel len steeds oninlosbaarder eisen aan da oude stadswijken, zodat zelfs zonder bevolkingsaanwas nieuwbouw noodza kelijk is. De karakteristieke oude straatjes zullen langzaam ontvolkt ra ken en waar de mens verdwijnt, ver schijnen verwaarlozing en ineenstor ting. De schepen van Openbare Werken, de heer v. d. Velden, zoekt tevergeefs naar een oplossing van dit probleem, maar de Nethe legt hem zoveel natuur lijke hindernissen in de weg, dat zelfs wethouder v. d. Kraan hem niet zal be nijden, al kent deze zijn spoorweg- en Maasprobleem. Lier ligt als het ware op een eiland, dat door de zich ten Zuiden van de stad splitsende en ten Noorden ervan weer samenvloeiende Nethe wo.rdt gevormd. Dwars door de stad loopt dan bovendien nog de binnpn-Nethe, zodat men van een uniek stadsbeeld zou kunnen spreken, als we niet met moderne maatstaven moesten werken. Hoe kan men het organisch prachtig gegroeide karakter bewaren. Het stadhuis ligt nü nog precies in het Hart, zoals onze Grote Markt in het oude stadsbeeld het natuurlijke mid delpunt "was. Iedére Uitbreiding naar enige kant moet gaan over de Nethe en zal een puist vormen. De meest natuurlijke uitbreiding zou zijn Anfwerpen-waarts, omdat de in dustrie daar aan steeds meer Lierenaren arbeid geeft. Maar het openstoten van deze kant zal een einde maken aan de stimulerende beslotenheid van de stads gemeenschap. De economische toestand van Lier ziet* er minder rooskleurig uit, dan de culturele. Van de 28.000 inwoners zijn er 3000 werkloos. Vestiging van in dustrieën is niet te verwachten, omdat 'deze naar het water trekken voor goed kope verbindingen. Zij worden naar de Schelde, ten Westen van Antwerpen, of naar het Albertkanaal de verbinding tussen Antwerpen en de Rijn gezo gen. Lier ligt van d't kanaal nog steeds meer dan 15 Km. weg. Het ligt voor de hand, dat het toe risme een steeds belangrijker, bron van inkomsten zal moeten worden. Dit wordt goed begrepen. Er bestaan plan nen om de Nethe. die de stad bijna tot vijand geworden zou zijn, weer dienst baar te maken aan de welvaart. Men wil gondelvaarten door en rond de stad gaan organiseren. De kademuren van de blnnen-Nethe, welke nu bekleed zijn met wilgen de foto was niet bij machte.de volledige schoonheid weer te geven zullen tot boulevards worden gemaakt. De wilgen vallen daarbij on der de bijl, want hun wortels vreten de kademuren van de Nethe aan. Op de kaart van Lier vindt men ver uiteen 18 punten aangegeven van waar uit men bijzonder mooie kijkjes heeft. Dit bewijst, dat de mooie plekjes niet op eikaar geduwd zijn, maar verspreid zijn over de gehele stad. Een kruistocht door geheel Lier is een aaneenschake ling van wandelings-genot. Behalve deze 18 punten met mooie kijkjes zijn er vele bezienswaardighe den. Daar is allereerst het Begijnhof. Langzamerhand maken de begijntjes plaats voor de gewone ouden van da gen, zodat de unieke menselijke stoffe ring over enige jaren verdwenen zal zijn. Het karakter van het hof zal daar door totaal veranderen, maar voorlopig is hier nog menige minuut aan stille be schouwing van dit intieme leven ts vin den. De kunstzinnige vreemdeling zal het museum Wtuyts -Van- Campen-Caroly graag bezoeken, omdat hij zich niet te vreden behoeft te stellen met een wel willende beleefdheids-beschouwing, maar werken vindt, waarvan de makers niet voor niets wereldnamen kregen. Wij publiceren enkele foto's van dit museum, maar zullen een uitvoerige be schrijving mettertijd laten volgen. Een trekpleister voor toerisme zal ook de Zimmer-toren blijven. De Amerika nen hebben grote sommen geboden om dit werk van de bescheiden overweldi ger van astronomische verhoudingen en raadselen naar de wereld-tentoonstelling van Chicago te krijgen. Voor niet langer dan een half jaar. Ondanks het Ameri kaans gezwaai met dollars weigerde: do bouwer van het uurwerk, de heer Zim- mer, op het aanbod in te gaan, Hij heeft de toren en het werk voor Lier ge bouwd; in Lier. zal het blijven. Vijf jaar bouwde de horlogemaker van het Belgische Koninklijke Hof aan dit werk. In 1930 gaf hij hst aan zijn geboortestad Lier. Peuterend en wroe tend in de kleinste raderwerkjes, pols horloges, klokken én wekkers, was bij hem de belangstelling gerijpt voor het grootste raderwerk, dat er is: het heelal de cosmos. Hij bewees in zijn arbeid, dat het heel» a, niet alleen vergelijkenderwijs met een raderwerk is te vergelijken, maar dat rijn bewegingen in tandwieltjes assen en wormwielen verkleind kunnen worden vastgelegd. Pe astronomie, die zelfs in veélvul- d'gé natuurkundelessen voor ons een gesloten boek bleef, is bij een bezocK :ian de Zimroertoren plotseling zo aan- schouwelük duidelijk geworden, dat wij op dit gebied onze volslagen onkunde ruei. meer behoeven te camoufleren, achter diep stilzwijgen. In een van onze vorige artikelen merkten wij op, dat er voor de vorming van een ffeven, dat men cultureel noemt, tijd nodig was.- Zimmerwas een-man, die de. tijd vond, om een plan rustig uit te werken en uit te bouwen. Uit een liefhebberij groeide een meesterwerk, uit een mees terwerk een trekpleister voor toerisme en deviezen. Hierop dieper doordenkend zou men tot conclusie komen, dat de tanhef van ons artikel toch niet helemaal juist is. Cultuur levert blijkbaar toch rent® op en laat toch de schoorsteen roken Als Lier in de toekomst de stedelijke huishoud-portemonnaie toch in even wicht kan houden, ondanks het ontbre ken van een industrieel-econoir.lsche basis, zal het zijn dank zij de toeris- tisch-economische basis, die de vruen" is van een waarlijk cultureel -leven Bij de voortgezette behandeling voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof van de zaak tegen de S.D.-beul Kohlen, is deze op zijn ontkenning van de hem ten laste gelegde mishandelingen teruggekomen. HIJ kon ook moeilijk anders, want de getuigen (een- had hjj dusdanig gesla gen, dat het slachtoffer aan het rechter oor doof was geworden, terwijl een an der nu nóg niet staande zijn verklarin gen kon afleggen) lieten geen moge lijkheid tot twijfelen open. Dus krab belde hU terug en beriep hij zich nu op de omstandigheden. Mr. van Vollenbove, de president, nam daarna met K. nog enkele punten door, welke niet in de ten. laste legging waren opgenomen. Hieronder bevonden zich om. driemaal brandstichting en negen maal medeplichtigheid aan arrestaties, waarbij verschillende met dodelijke al- loop of mishandeling- De advocaat-fiscaal, mr, van Doorn, vestigde er in zijn requisitoir allereerst de aandacht op, dat door hem alleen de meest sprekende feiten ten laste zijn ge legd. Hij kon de moord door K. op de twee Leidse jongemannen niet als wettig bewezen handhaven, d-och meende, dat K.'s medeplichtigheid onomstotelijk vast stond. Mr. van Doom wees vervolgens op het mderscheid, dat bij het bepalen van de strafmaat in dit soort zaken dient te worden gemaakt, ^ele S.D.- en Sipo- leden hebben diep-betreurenswaardige wandaden begaan. Een deel echter uit sluitend, omdat de betrokkenen daarvoor werden aangewezen, doch anderen, om dat dit bij hun mentaliteit paste. Kohlen. behoort wei zeer beslist tot de laatste categorie, wat blijkt uit de mishandelingen, welke hij zonder enige opdracht heeft gepleegd. Na rustige overwegingen, teneinde ieder gevoel van haat of wrok jegens deze Duitser uit te schakelen, meende mr. v. Doorn niet anders dan de zwaarste straf: de doodstraf, te kunnen eisen Nadat Kohien's verdediger gewezen had op enkele verklaringen in het dos sier, welke mogelijk van invloed konden zijn op de aansprakelijkheid van zijn cliënt, demonstreerde K. in zijn laatste woorden de absolute onmogelijkheid om succes te kunnen boeken bij 'n eventuele „heropvoeding". Twee getuigen beschuldigde hij om te beginnen van meineed. Hij zei verder absoluut geen zware mishandelingen te hebben gepleegd, want hij had niet het gebruik van organen óf lichaamsdelen onmogelijk gemaakt.. Alles was dus ,maar" gewone mishandeling geweest 1 Ook voerde hij aan in de 4 jaren van zijn internering evenzeer te zijn mishan deld,-waarschijnlijk nog wel erger, dan alle getuigen bij elkaar". ,U ziet er anders wel beter uit dan zij", repliceerde de advocaat-fiscaal. Onverstoorbaar zei K., dat hij deze mishandelingen echter ook vergeven en vergeten had, aangezien dit de enige manier was, om tót een betere wereld te geraken. Zonder commentaar stelde de presi dent de uitspraak vast op 11 Maart a.s. Morgen, 27 Februari, zal het 25 jaar geleden zijn, dat het waterleidingpomp station aan de Rotterdamsedijk in bedrijf werd gesteld. Tengevolge van overdracht van gron den in de polder Nieuw Mathenesse, waar de gemeente Rotterdam het z.g. „Driehavenplan" had geprojecteerd, was een grenswijziging nodig,, waarbij het terrein met de filters en de watertoren van onze drinkwaterleiding op Rotter dams grondgebied kwam te liggen, met het noodzakelijk gevolg naar een andere De reisvereniging van de KAB. die naar de bloemententoonstelling in Lisse zou gaan, heeft besloten het plan tot de ze reis te veranderen in een tocht naar de Winterflora te Haarlem op Zaterdag 5 Maart. Om half drie start het gezel schap vanaf het gebouw van de R.K Volksbond. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de heer Ooms. Ridderkerksestraat 22, of aan het gebouw Lange Haven. mmmm GEBOREN: Loendert z. v. G. v- d. Lin den en N. v. Barneveld; Pieter z. v. P. Brouwer en E. A. Hofland; Janneke C. H. v. d. S. v. d. Hoek en H. A. Degeüng: waterwinplaats te moeten uitzien of het drinkwater van elders te betrekken. Tot dit laatste werd besloten: met de gemeente Rotterdam kwam een over eenkomst tot stand, waarbij deze ver zekerde de vereiste hoeveelheid water te zullen leveren onder een druk van 18 a 20 m +R.P. Aangezien deze druk aan het begin van het Schiedamse net te laag is om in allé delen van de stad van een vol doende waterdruk verzekerd te zijn, was het nodig een pompinstallatie te bouwen waarmede de druk, voordat het water in het stadsleidingnet wordt gevoerd, tot op de gewenste hoogte kan worden ge bracht. Naar het ontwerp van de vorige di recteur, de heer J. Doets, is hiertoe op de grens Schiedam-Rotterdam 'n pomp station gebouwd, waarin door middel van automaltisch werkende, electrisch aan gedreven centrifugaalpompen, met ge bruikmaking van perswindketels ter be perking van het aantal in- en uitschake lingen van de pompen, de gewenste drukverhoging aan het water kan wor den medegedeeld. Bij brand kan in- •schakelbaar vanuit de brandwacht nog een extra drukverhoging, worden gegeven, terwijl bij storing in de elec- triciteitslevering een gasmotor direct het bedrijf kan overnemen In deze automatische pompinstallatie is slechts één persoon met het dagelijks toezicht belast, de machinist H. J. F. Dinkelaar, die van het begin af door zijn goede verzorging heeft medegewerkt, dat deze installatie, destijds een der eerste Wilhelmus H. z. v. W. H. de Winter en G. Peelders; Yvonne M d. v. Th. F, J- Her - voorbeelden van een stedelijke waterlei- scheid en C. J. de Jongh; Elisabeth d. v. GEHOOR W. Hoogland en H. Daamen; Johannes z. v- J. Mackaij en A. C. v. d. Velden. OVERLEDEN: L. v. Cappellen, 20 j. ding zonder watertoren, geheel aan de Verwachtingen heeft voldaan en deze oplossing bij een aantal waterleidingbe drijven navolging heeft gevonden Robin Hood (Monopole) Gelukkig is deze film uit de archieven te voorschijn gehaald, om een nieuwe triomftocht door Nederland te beginnen. Ongeveer 10 jaar geleden was zij de open baring van een geheel filmaeizoen, wat betreft de ontspanningsfilms. Ondanks de verbetering in het techni sche procédé van de Technicolor sinds die tijd, is deze film aantrekkelijk geble ven. Film en spel zijn zeer pittig en spe len zich af in hoog tempo- De hoofdrol spelers zijn bijzonder goed gekozen; de fotografie had het met de camera-instgl- lingen slechter kunnen treffen. Dit verhaal over een der ridderlijkste helden uit Engelands verleden, die zich verzet tegen terreur en trouw blijft aan een eenmaal gegeven woord, moet in staat zijn velen naar Monopole te trekken.- Evenals de vorige weken is het buiten landse journaal weer uitstekend verzorgd en actueel. Boven 14 jaar. 1001 Nacht (Passage) Afwisselend Hawaii en Arablë in Tech nicolor schijnt momenteel het wachtwoord te zijn. Het recept wordt hoe langer hoe uitekauwder. In deze film is Jon-Hall Haroen Al Raschid, van de troon versto ten door zijn halfbroer Hamar, die de schone Maria-Montez-Scheherazade naast zich op die troon wil zien. Deze slaagt daarin, wat de eerste helft van zijn opzet betreft. De schone Scheherazade ontgaat hem echter steeds weer. Het is vooral zijn trouw-geachte groo-tvizior, cüe hierin de hand heeft. Tenslotte komen Hamar en Groot-vizier in 'n gevecht om en Haroen bestijgt met Scheherazade de troon. Er komt in deze film menig fiks vecht partijtje voor, terwijl enkele massa-sce- nes ervan getuigen, dat men niet op een paar centen heeft behoeven te kijken. Het was oorlog en dus geen crisis in Hol lywood. In het voorprogramma de „Ivory-kej- pecker" Count Basie met zijn geheel uit negers bestaande band; Count -is een- be kende figuur onder de „Jazz fans". Hij zal -wellicht enkelen van hen naar zien toelokken. Na het optreden van de Count op hat piano-ivoor zien we „Woody-wood- pecker" met kippen en Nylons manoeu vreren. Boven 18 jaar. Aan het begin van de raadsvergadering betuigde de voorzitter, mr. J. W. Peek namens de raad zijn medeleven met het smartelijk verlies, dat de wethoudster, mevrouw Berthemde Wilde getroffen had in het overlijden van haar man. De Polderweg in Kethel moet op verbete ring wachten door het uitblijven van toestemming van Wederopbouw. De post kwam tevergeefs op de begroting 1947 en 1948 voor en is nu opnieuw op de begroting 1949 geplaatst. De heer mr. v. Kinderen (K.V.P.) vraagt aan wethouder v. d. Kraan of hét destijds nuttig en nodig was geweest de woningen aan de Singel te kopen. Bij de aankoop had spr. al gevraagd, of het de bedoeling was deZe woningen te exploi teren. Het antwoord van de wethouder was in twee instanties onbevredigend geweest, maar het Reglement van Orde had hem tot zwijgen gedwongen. Met de notulen van de betreffende vergadering in handen, komt spreker tot de slotsom, da-t de wethouder destijds suggereerde, dat deze pandjes werden aangekocht om de Kepplerstraat door te trekken. Was het nu de bedoeling om deze huisjes te gaan exploiteren, of om de straat door te trekken? De aankoop van de hofjes, aldus de wethouder, is gebeurd voor doortrekking van de Kepplerstraat, maar de prijs van de overige grond daar is te hoog om de straat nu reeds door te trekken. Er wordt momenteel nog niet gebouwd in de Kepplerstraat. Tot de tijd van de door braak komt. kunnen de woningen ge schikt gemaakt worden voor de huisves ting van grote gezinnen Wordt de Kepplerstraat dus voorlopig niet doorgetrokken? wil mr. v. Kinderen weten. Anders zou men onkosten maken, die slechts kort rendabel zouden zijn. Zolang de grond zo duur is en er niet gebouwd wordt niet, antwoordt diplo matiek de wethouder onder grote hila riteit. In plaats van een eenvoudige hijs- installatie in het Algemeen Handels Entrepot komt er een electrische, die het crediet van ƒ1650 met ongeveer ƒ800 zal verhogen. Do raad gaat in comité-general om het voorstel tot ontsluiting van het in dustrie-terrein ten Westen van de Schie te bespreken. Een crediet van ƒ450.000 is hierbij betrokken. De overige agendapunten, welke wij reeds publiceerden, werden z.h.st. aan genomen. Afhalen bonkaarten 905 en textielkaarten 905 De Distributiedienst Schiedam maak' bekend, dat de nieuwe bonkaarten moe ten worden afgehaald aan het Bureau Broersvest 111 volgens onderstaand sche ma: Maandag 28 Febr. van 912 uur A-- Barz. van 23 uur BasBly. Dinsdag 1 Maart van 912 uur BoBoz, van 26 uur BraBur. Woensdag 2 Maart van 3— 12 uur BusDey, van 25 uur DiDijkd Donderdag 3 Maart van 912 DijkeFey, van 25 uur FiGoe. Vrijdag 4 Maart van 9—12 uur Gog—Gu, van 25 uur Gy-Hei. Zaterdag 5 Maart van 912 uur Hem Hoey. Maandag 14 Maart van 912 uur Hof—Hui. van 25 uur HukJonst. Dins dag 15 Maart van 9—12 Joo—Ki. van 2—5 uur Kla—Kon. Woensdag 16 Maart van 912 uur Koo-Kri, van 25 uur KroLee. Donderdag 17 Maart van 912 uur Leede Look. van 2—5 uui Loom—Moe. Vrijdag 18 Maart van 9—12 uur Meg—Most. var, 2—5 uur Mot—Ny. Zaterdag 19 Maart van 9—12 uur OPels. Maandag 28 Maart van 912 uur PeltPy, van 2 5 uur Q— Rooi. Dinsdag 29 Maart van 912 uur RoomSchey, van 2—5 uur SchieSli Woensdag 30 Maart van 9—12 uur Slo— Sta, van 2—5 uur Ste—U. Donderdag 31 Maart van 9—12 uur Va—Verr, van 2ft uur VersVon. Vrijdag 1 April van 912 uur Voo—Weh. van 2—5 uur Wei—Wol. Zaterdag 2 April van 9—12 uur Wonz. De op de kaarten gestempelde datum van afhalen is vervallen. Het bureau is geopend vari 912 uur én van 2—5 uur. Zaterdag's van 912 uur. Mede te brengén de Distributiestam- kaarten, alsmede de inwisselingsbon nen 903. Iemand, die door een caricaturist wordt uitgenodigd op het toneel te komen voelt zich een weinig opgelaten. Wij spreken uit ervaring Maar als hij dan eenmaal op de planken hoort, hoeveel Schie dammers hij een intens genoegen bereidt alleen door stil te staan en zijn trekken op vleiende wijze te laten conterfeiten is hij getroost en .zou hij bij de aftocht bijna overwegen om nog even over een drempeltje te sukkelen alleen maar om deze vreugde tot een climax op te voe ren. Maar nee, een mens kan ook te ver gaan in de deugd van naastenliefde. Ro land Wachter heeft intussen met de cari- catuur van uw verslaggever bewezen, dat zijn manipulatie met de tekenstift niet alleen tot routine is terug te brengen. De Vastenavondviering van de Katho lieke Kring gisteravond in het Musis Sa crum gebouw was genoeglijk. Het publiek kreeg wat het van een geesti'ge Carnaval avond verlangt Men heeft Kunnen zingen van „Paardenh'oofdstel" met de vinger vlugge accordeonist Ted Valerio. Men heeft, kunnen lachen om de geslaagde mopjos van de conferencier Roland Wachter en om zijn onnavolgbare mi misch talent; om niét meer te spreken over zijn vaardigheid in het sneltekenen. Men heeft bovenal kunnengenieten van de wonderlijke gedragingen van Re- xis, onze internationaal befaamde clown- Wat een kunstenaar! Meester op uiteen lopende instrumenten, lenig acrobaat en daarbij een beheerser van die merk waardige kunst van clownerie, die zijn weerga in Nederland niet vindt. Zijn ..gepraat" met de clarinet ontlokte' lach salvo's aan de zaal. Theo Moens nóg altijd dezelfde van het Rotterdamse Pschor z.g.; hij schijnt het levenselixer voor een eeuwige jeugd ontdekt te hebben wist bij het begin vap het bal met een sympathiek trucje allen op de dansvloer te krijgen. Hij zorgde door vernuftige spelletjes, dat men er niet meer afging. Indien de Ro meinse leus: „Niemand danst tenzij hij een dwaas is" waar mocht zijn is het Musis" met louter dwazen gevuld ge weest. Ted' Wilson met zijn band zorgde voor het rhythme dat de benen in beweging moest houden. MOBILISATIE-COMITé. In verband met het feit, dat mevrouw M. BruningBoon tot haar leedwezen moest bedanken als lid van het plaatse lijk demobilisatie-comité, is in haar plaats benoemd de heer G. J. van Ton geren. Het comité te dezer stede is thans als volgt samengesteld: A. J. H. van Oos ten, Marnixkade 2, voorzitter; E. Mon- tizasn, Burgemeester de Jonghkade 9rd„ secretaris; mevr. J. J- MoutonVeth, Go- vert van Wijnkade 48, penningmeesteres; C. Spanjersberg, Nieuwstraat 19, alg.- adjunct; voorts de dames E. S. van Ber- kelvan der Griend, A. M, Lub, L. Val kenburg—Oprei en G. M. C. v. Vuure— Bakker, en de heren G. K. H. Dinge- mans, C. H. C. Ek, L. Chr, van Ettin- ger, A. Ouwenbroek en. G, J, van Ton geren. Er wordt met nadruk op gewezen, dat allerlei vragen én problemen van gede- mobiliseerden uit Indonesië aan het co mité ,met name aan het secretariaat, kunnen worden voorgelegd; er zal wór den getracht deze alsdan te beantwoor den en op te lossen. B. en W .maken bekend, dat de kie zerslijst voor het jaar 1949-1950 van 23 Februari tot en met 16 Maart 1949 op de gemeente-secretarie voor een leder ter inzage wordt neergelegd. Tot en met 9 Maart as. is een ieder levoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen. K. A, B. NIEUWS. Maandag 28 Februari a.s., houdt het bestuur van de K. A. B. zijn maande lijkse zittingsavond in de bovenzaal van „De Moriaan", van 7.30 uur tot 8.30 uur. Ieder lid dat bezwaren, moeilijkheden, op- of aanmerkingen heeft, kan deze daar aan het bestuur kenbaar maken, ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur, wende men zich voor dringende geneeskundige hulp tot E, W. Melchior, arts, Veerstraat 15, tel. 308. BURGERLIJKE STAND, GEBOREN; Anna, dochter van D, C. van Ewijck en P. Molendijk. Pieter, zoon van P. Bergwerff en A. W. Drui ven. Iemand, zoon van I. Kap en P. van der Hoek. Maria, dochter van J. Koornneef en W. W. ten Broek. OVERLEDEN; A. Kerkvliet, 56 jaren, echtgenoot van A. G. van der Kraan, A. M. Nelemans, 62 jaren. C. Kap- tein, 65 jaren. J. Vonk, 70 jaren, echt genoot van M. van der Hoeven. In de hedenmorgen voortgezette partij- raadvergadering werden de voorstellen van het partijbestuur om in het algemeen reglement enige artikelen op te nemen over een college van beraad nadat hier over nog enkele discussies waren gehou den, met 12 stemmen tegen aangenomen. De secretaris, dr. Alberirig, verdedigde de propagandaraad, die volgens hem uit stekend werkte. Er wordt een contróle en stuwing uitgeoefend op de activiteit in de partij. Het Is heel niet de bedoe ling, zoals de afgevaardigde van Leiden meende, de leiding van de propaganda- clubs in de afdelingen over te nemen. De desbetreffende voorstellen tot regle mentswijziging werden z.h.st goedge keurd. De begroting inspireerde tal van af gevaardigden tot beschouwingen over instellingen en werkzaamheden der partij o.a. over het Centrum voor staatkundige vorming, waarvoor men zeer veel waar dering had. Doch een wijziging van werk wijze en Vorm achtten enkelen wel ge wenst. De voorzichtige ratning van de contributieafdrachten gaf de heer Schro der uit SittaM, die een carnavaleske speech hield, de opmerking in 'de mond, dat nog te veel intellectuelen zich af zijdig houden. De vergadering duurt voort. ©1278 Gisteravond om half twaalf heeft een lege electrische trein door een defect aan de beugel de bovenleiding bescha digd van het spoorwegnet tussen Schie dam en het station Rotterdam D.P. £)e reizigers voor de richting Hoek van Hol land en Den Haag werden per bus naar Schiedam vervoerd en konden vandaar hun reis met de trein voortzetten. Om 4.45 was het euvel hersteld en de stag natie opgeheven. 40 JAAR IN GEMENTEDIENST. Op Dinsdag 1 Maart a.s. zal de heer J. L. Noordhoek, hoofdcommies bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, alhier, 40 jaar in dienst der gemeente Vlaardingen zijn. De heer Noordhoek houdt die dag in het Handelsgebouw (bovenzaal) van II uur tot half één re ceptie. Niet alleen op het uitgebreide sociale terrein, doch ook op menig ander ge bied is de jubilaris in Vlaardingen een goede bekende. Stellig zal het hem dan ook op die dag niet aan belangstelling ontbreken. VOETBALPROGRAMMA R. K. W. I. K. Het programma voor R.K.W.I.K. luidt morgen: SSAVR—RKWIiK, 2 uur, Rotterdam; RKWIK 2—VDL 4, 2 uur, Kethelweg; Steeds Hoger 4RKWIK 3, 12 uur, Rot terdam. ZILVEREN JUBILEUM. Dinsdag 1 Maart as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. v. d. Berg als metaaldraaier in dienst trad bij de machinefabriek W. Houdijk, al» hier. GOUDEN HUWELIJK. Het echtpaar Arie Bosvan den Berg, Ged. Biersloot 12, hoopt 11 Maart a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. GESLAAGD. De heer D. v. d. Wulp, alhier, slaag de aan de Technische Hogeschool te Delft voor het examen civiel landmeter. Het B. G. te Amsterdam veroordeelde hedenmorgen de Duitse commandant van het strafkamp in Hamm (Duitsland) M. Bruckner, to-t 5 jaar .gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat hij een groep Hilversummers die in het kamp waren opgesloten, op gruwelijke wijze mishandeld heeft. De advocaat-fiscaal eiste veertien da gen geleden de doodstraf. Het Amerikaanse leger wil volgens gisteravond bekendgemaakte plannen zijn strijdkrachten in Alaska verdubbe len en Zijn sterkte in het Verre Oosten handhaven op het niveau van een jaar geleden. De strijdmacht der V. S. in Europa zal tijdens het financiële jaar. dat in Juli begint, geleidelijk verminderd worden, aldus een Reuter bericht uit Washington. Volgens deze plannen zal het leger m het Verre Oosten uit 127 000 man, dat m Europa uit 92.000 en In Alaska uit 13.200 man bestaan. Bij K, B. is gratie verleend aan G. van Bruggen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechts hof te Leeuwarden en aan K. J, Roters, tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het bijzonder gerechtshof te Arn- '"in' beide gevallen is de doodstraf ver anderd in levenslange gevangenisstraf. ROTTERDAM, 25 Febr. 100 ton meel Maastricht MS; 93 ton kunstmest Deven ter MS; 90 ton id. Dedemsvaart MS; 250 ton ld. Franeker; 145 ton potr. cokes Oosterbeek; 100 toon materiaal Ameland MS; 347 ton rails Stein; 50 ton katoen Enschedé; 150 ton kali Wamssnm; 160 en 140 ton fosfaat Gastelsvoer; 130 Oen 120 ton id Almelo: 800 ton kolen Amster dam; 430 ton ld. Tilburg; 100 ten mais Meppel; 100 ton staal Amsterdam; 100 ton buizen Helmond; 290 ton ijzer Vlissingen; 213 ton copro 1/varen; 61 ton gerst Roer mond; 200 ton stukgoed Amsterdam- De „Kedoe" van de Kon. Rott. Lloyd vertrekt vandaag met drie millioen litjr gecondenseerde melk. Het schip zal in Marseille nog een twin tigtal luxe auto's voor Batavia aan boord nemen. Horizontaal: 1 Vo gel. 7 Vragen. 13 Rivier. 14 Damp. 16 Tijding. 17 Technicus. 18 Afkeuring. 20 Tooi. 21 Voornaamwoord. 22 Gewicht. 23 Schors. 25 Vogel.. 27 Familie lid. 23 Spil. 29 Meet kundig getal- 30 Af sluiting. 32 Kleding stuk. 33 Gereed.. 35 Tijdsbepaling. 37 Soort zijde. 39 Bijwoord. 40 Stad uit de oud heid. 41 Niet moedig. 43 Voornaamwoord. 44. Zonnegod. 45 Zang- noot. - 46 Bestanddeel. 47 Bevestiging. 48 Lid woord. 49 Anonymus. 50 Ogenblik. 51 Vosd- sel. 52 Insect. '84 Be lemmering. 56. Tel woord. 58 Niet deel baar door 2. 59 Onder richt. 60 Bestemming. 62 "Herkauwer. 63 Ri vier in Italië. 64 Ge neesmiddel. 66 Schuin toelopend. 69 Kleur; 72 Maanstand; Losplaats. 75 Grasland. 77 Soort onder wijs. 78 Zoogdier. 79 Voordeel. 81 Eu. peanen. 83 Volkswoede. 85 Eiland. Deef van een huis. Verticaal: 1 Metaal. 2 Bioeiwuze.3 Voorzetsel. 4 Verzameling, S Voorze.sel 6 Belofte. 7 Vrucht. 8 Maat. 9 Larve. 10 Bergplaats. 11 EFnst^?' ipv„i n„ Roofdier 19 Voertuig. 21 BeveL _d Be •cider 24 Deel van graan. 25 Deel van een vis 26 Huisdier. 27 Opinie. 31 Ge lijkenis 32 Zangnoot. 33 Strijdperk 34 Werktuag. 36 Openbaren. 38 Zangnoot. vi] Europeaan. 42 Hevig.. 48 Academische titel. 53 Verfrissing 55 Insect. 57 Vrij 53 Lichaamsdeel. 59 Deelgenoot. 61 Hijs- werktuig. 64 Toegang 65 Eiland 67 Familielid. 68 Afstand. 70 Voorzetsel. 71 Kledingstuk. 73 Toiletartikel. 75 Bad- gelegenheid. 76 Boom. 78 Turkse titel. 80 Voorzetsel. 81 Voorzetsel. 82 Num mer. 84 Riviertje. rirDf,^loSsing ,van figuurpuzzle van de vorige Week is: Middeneirkei: al doende leert men. Buitencirkels: 1 ^ia®vnter?ad' 2 nabestaanden, 25 veld prediker, 28 dierentemmer. Horizontaal: 2 erker 4 kunne, 7 gas, 9 enkel, 10 Eusa, 14 econoom, 16 overste, 18 ade laar, 20 namelijk, 26 emmer, 27 marge, 29 Ier, 30 paard, 31. kaste. Verticaal: 3 regelen, 4 kasteel, 2 étage, 9 Erato. 11 agave, 12 serie, 15 ode, 17 sol, 18 aarde, 19 armoe, 21 voorstel, 22 khaki, 23 eer bied, 24 Emmerik, De prijs is gewonnen door: P. Mak, Hoofdstraat 91, Schiedam. Wam «-Pe ter i* 350011 va<n mij-n oudste zuste? Hijheeft nogal rood haar: ,.0p het groene af", zegt zijn vader en twee oren waarmee je prachtig een zeilboot rou kunnen uitrusten. Hij ia gisteren acht jaar geworden en houdt erg veel van lezen. Op „De avonturen van mijnheer Prik- kebeen" is hij wild. Toen hij mij dit interessante werk ten vierde male had voorgelezen, besloot ik zijn kennelijke liefde voor gedichten maar meteen het volle pond te geven en ik greep ,.Mei" van Gorter uit de kast, „Dit" zo dacht ik...,, „zal hem in ex tase brengen.... hierdoor kan hij meteen duiken tot de diepste diepten van de letterkunde", Hoe deerlijk heb ik mij vergist Hans-Petertje luisterde nauwelijks een halve minuut naar de wonderschone vers-regels, die ik hem voorlas. Hij schui felde van zijn stoel, ging op zijn zitten en probeerde het vloerkleed °P leMerkwaardige reactie.,., mysterieuze reactie.... Het knaapje'^ heeft beslist aanleg voor literatuur want behalve het boven- Lenoemde'deeltje Prikkebeen. bezit hij o a een volledige uitgave van Pietje Bel. geschiedenis van een Bruin Beer- '.-P®. Sprookjes van Moeder de Gans" en 'een afgekloven A B C met grote plS Wa't" vroeg i'k mij af „kan hem ertoe bréngen de moeite te nemen zich door Pietje Bel te worstelen, terwijl het on navolgbare epos van Gorter hem geen dertig seconden kan boelen?" Vergeefs heb ik een antwoord op deze vraag gezocht. Vanavond echter werden mii de ogen geopend Ik las het hoofdartikel op onze stads- pagma „Mysterieuze krachten in de. muziek' Nu wéét ik het! ••Wij geloven niet dait het de vrucht is van een- geleidelijke opvoeding" lees ik daar..., dus in Hans Peters droef geval niet;, via Prikkebeen naar een werk van Marie, Koenen, een verhaal van Struvels, om langs Adema van Schel tem», Guido Gezelle en Vasalis tot Gorter te komen nee, ik heb het artikel goed zen en het enige wat, Hans Petertje in de weg staat om met intens welbehagen van „Mei" te genieten is een serie voor oordelen.... „weg met de voor-oorde len" roep ik.weg ermee.... Recht on Vondel en Hooft at En laat de plano-juffrouw die mijn nichtje AnneHesje les geeft nu maar heel gauw van de vmger-oefemngetjes af stappenwe w Len Bach horen Bach en Tschaikowski,desnoods het vijfde piano-concert van Beethoven,,.. Anneliesje is al bijna negen en het is een schande dat zij nog rteeds niet boven De Koekoek in het woud" uit is SEBASTIAAN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2