Sociaal urgentie-program der Bisschoppen Hogere rechten scheppen zwaardere plichten r SOFIA versnelt zijn TEMPO Weerbericht Mindszenty's medeplichtigen als „dollarzwendelaars' Republiek niet aan de ronde- tafelconferentie Veilig bij de Veiligheidsraad Op 14 Maart geheim consistorie Klemmende noodzaak van recht vaardige prijzen De a.s. Vasten in de Stormhoek '^x DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN TV. Over de plichten der 'werknemers V. Over de rechtvaardige prijzen -J VI. Samenvatting Dè Litanie van bekentenissen verveelde Moskou woelt in India \ls Clay heengaat Eerste prijs voor Volendam Gisteren weer vlotte bekentenissen Geen eerlijk spel van Nederland cV 's Pausen verjaardag Aan de kant van Moskon Scheuring bij de socia listen 'fiste JAARGANG DINSDAG I MAART 1949 No. 20864 li. We laten hieronder het tweede en laatste deel volgen van de Vastenbrief van het Nederlands Episcopaat. Werden in het eerste gedeelte o.a. besproken de rechten van de werknemers, in «et vervolg van het schrijven worden nu hun plichten onder het oog geziem Daarna behandelen de Bisschoppen het niet minder be langrijke probleem van lonen en prijzen om dan nog eens e sociale rechtvaardigheid in het algemeen te bespreken. beIans- Ook wanneer °°k dit difin dea!enleve" En Wi-i menen, d tegenwoordige om Geen nie"we koers in Duitsland Onze „nationale" klederdracht „MAARTSE" BUIEN De twee K.LM.-stewardessen, die met haar Volendams costuum in Rome de eerste prijs behaalden, mochten de douane óp Schiphol niet ongecontroleerd passeren. ATOO\l-EiS ERGIE MOH. RUM TELEGRAFEERT AAN DE U.N.C.Ï. B.F.O. NAAR DEN HAAG VERKLARING VAN DR. VAN ROIJEN staan ook de Engelse communisten DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon '25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 per kwartaal, f 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. belangen over het hoofd zien. Verblijdend en voorbeeldig is de arbeidsvrede in ons vaderland; Nederlands voorbeeld trekt de aandacht tot in andere were d- delen. Deze vrede, D. G„ is„ van d i sociale rechtvaardigheid, werkt in een groeiende sociale °rde- WlJ moeten over en weer proberen dit grote goed te bewaren. De werknemers moeten vastbesloten overal die staking in de kien. trachten te bedoeld is om de chr stehjke maat schappelijke orde m de war te sturen. De werkgevers moeten nu het vertrou wen der arbeiders winnen door voort varend de nieuwe maatschappelijke orde tot stand te brengen en hun aldus waar borgen geven, dat de moeilijkheden zul len opgelost worden in onderling overleg, GOk bij een toekomstige crisis. Want dit moet nu reeds vaststaan e- nu reeds moeten maatregelen genomen worden, dat ook in minder gunstige tijden de aan het arbeidsproces deelnemende groepen elkanders laster zullen dragen Rechten scheppen plichten. De hogeie rechten, waarnaar de werknemers stre ven, zullen ztraardere plichten met zich mee brengen. De werknemers zullen meer belangstelling moeten gaan tonen en ge voel van verantwoordelijkheid, zij zul en de onderneming als hun eigen za e- ten gaan zien. Daarom, D. G„ is net een tolpin-stellin0 te vernemen, dat in deze «d nu dl nieuwe sociale orde moet groeien en nu van de kant van de werk teers zoveel aan de rechten van de werknemers wordt tegemoet gekomen, er niet zoveel arbeid gepresteerd wordt als vroeger. Dat is vooral bedenkelijk, als dit voorkomt in bedrijven, waar de lonen hoog genoeg en de arbeidsgelegenheid ruim zijn. Het schijnt voor te komen, dat de mindere prestaties van de arbeiders verrekend moeten worden in een hogere prijs van producten en diensten, waar blijven dan de vastheid van karakter en het plichtsbesef, dat onze jongelingschap en onze mannen toonden onder de oor log? Men vergete niet, dat dagdieverij een zonde is tegen de rechtvaardigheid, die door de katechismus op één lijn ge steld wordt niet woeker en bedrog. En waar het voorkomt in bedrijven, die bij zonder nodig zijn voor het herstel van rte volkswelvaart, is het bovendien een .-rnStig vergrijp tegen de sociale recht vaardigheid, Wij denken hier niet aan handarbeiders alleen. Ook op openbare bureaux en overheidsdiensten wordt nog Opdat ieder het zijne krijge, zoals de rechtvaardigheid verlangt. is ook zeer belangrijk een juiste verhouding tussen lonen en prijzen en van de lonen onder ling. Je werkelijk*' waarde van het loon hangt immers af van de prijs van de goederen, die ce werknemer ei' voor kan krijgen; en omgekeerd hangt van de prijs van de goederen af. welke beloning de af "eens de indruk gewekt, dat de arbeids- werkgever, de middenstander, de land westaties daar hoger opgevoerd konden t uwer voor hun "prestatie? zullen ont worden: dat is vooral hier nodig voor het algemeen belang, dat deze mensen ambts halve moeten dienen. Een tekort aan" dienstvaardigheid con stateren "wij ook ten opzichte van de huisvrouwen en vooral tegenover de moeders van gio,ere gezinnen. Het ge brek aan hulpvaardigheid is z0 groot en zo algemeen, da* de hulp tn rle huis. houding een maatschappelijk probleem ls •'cworden Het tekort aan krachten voert wworae innen op; zo komen de bovendien beschikbaar zijn weimgg krachten «-ie ook nog met daar VM dit. van node zijn. De vem® vrouwelijk beroep aal .nri wreken in de toekomstig® k® de de meisjes, die in andere 5. h id eenvoud en de liefde er de W»®"g™ voor het huishouden hebben verieeru. is mogelijk, dat het werken op de gr ken met hoger loon wordt betaald, m het werk in het gezin i? van veel "Oge belang en van veel hoger waarde en voor de toekomst van het meisje zelf voor de gehele christelijke maatschappij, die haar grootste en krachtigste steun vindt in degelijke en godsdienstige gezin nen. Wij hebben daarom all« lof voor de meisjes van de gezinshulp, die tenminste tijdelijk in de dringendste gevallen voor zien: wij juichen het toe, da* de gezinnen zelf in onderlinge solidariteit elkander helpen. Maar daarmee is de kwaal niet verholpen en zeker niet aangetast in de wortel. De meisjes en vooral haar ouders moeten zich ernstig afvragen of zij bij de drang naar fabriek en hoog loon' niet toegeven aan een onchristelijk streven naar vrijheid en vermaak. Als Christus zelf gekomen is om te dienen, dan mag geen christenvrouw er iets ^minderwaar digs in zien, de evenmens bij te staan om een goed en geordend gezinsleven moge lijk te maken. Wettelijke maatregelen kunnen hier niet alles bereiken, maar de sociale rechtvaardigheid spreekt luid ge noeg. Daarom moeten alle maatschappe lijke krachten proberen dit vraagstuk tot een spoedige oplossing te brengen. In onze dagen is een gezamenlijke en geordende inspanning van alle krachten nodig, om de nationale armoede te boven te komen. V°°ral nu moet het arbeids proces ordelpk verlopen en daarom is het sociaal niet juist, dat arbeidscontracten lichtvaardig worden opgezegd, soms om een klein of vermeend voordeel tot schade van de eigen streek of groep. Laten werknemers en werkgevers in deze moeilijke tijd blijk geven van een hoog nodige sociale gezindheid en niet om wat meer loon of winst de gemeenschaps- vangen. Dit is bijzonder klemmend in onze omstandigheden, nu een aanzienlijk deel van het volk rondom bet bestaans minimum zweeft Wanneer immers de ené groep te veel neemt, zal de andere 'te kort komen 'en dikwijls onder het bestaansminimum dalen. Het is de taak van de overheid toe te zien.-dat het juiste evenwicht gehandhaafd wordt; daarom rust ook op de onderdanen de zware plicht van sociale rechtvaardigheid: zich te houden aan de regelingen van tonen en prijzen. Er kunnen bijzondere omstan digheden zijn, waarin de wet niet heef', voorzien en waarin een afwijking te ver- °ntschuldigen zou zijn: dit mag echter Met te gauw aangenomen worden met °P 'let algemeen belang Afgezien Wilbijzondere gevallen, aarzelen nn 'ftit herhaalde of grove overtredingen standishiv1^ in de tegenwoordige om- rechtv'aardf-i,een zonde tegen de sociale wordHrnml?610 noemen. Daardoor aan het algemernstige schade toegebracht vorm verdwijningen in haai huidige lang steeds voor bet algemeen be- de social" moeten worden ge- dan het ordenend"'^"^vaardigheid zal het grote ,?msel moeten zijn, standigheden m ^cheideng vrije be roepen niet voldoende v0or bgeT wordt Trouweni de ^ong^.Js Qf blijven6 tegenover de Wij herinneren er aan, dat mor gen, Aswoensdag, een geboden vas ten- en onthoudingsdag is. Het is dus voor hen, die verplicht zijn tot vasten, slechts toegestaan op deze dag één volle maaltijd te gebrui ken. Bovendien dient iedereen, die onder de onthoudingswet valt, zich te onthouden van vlees- en vlees- spijzen. Ditzelfde geldt ook voor de Goede Vrijdag, terwijl het op Paaszaterdag verboden is tot des m'ddags 12 uur vlees of vleesspij- zen te gebruiken Op alle andere dagen van de grote vasten is het toegestaan meer dan een volle maaltijd per dag en ook meermalen per dag vlees- of vleesspijzen te gebruiken. Verder dient men natuurlijk ook in de vasten rekening te houden mêt de normale onthoudingsdagen als de Vrijdagen en Quatertemper dagen. dit niet zou zijn, - is- er strikt onrecht met plicht van restitutie. In die laatste jaren is hier zeker dikwijls en grotelijks mis daan, maar het was dikwijls moeilijk daarvoor algemene regels tc geven we gens de uitzonderlijke omstandigheden. Nu evenwel de ordelijke verhoudingen terugkei-en en de rechtvaardigheid tegen woordig zo dringt, moeten de Christenen hun geweten voortdurend laten spreken. Over verscheidene andere verplichtingen zou gesproken kunnen worden in verband met de sociale rechtvaardigheid. Zo zal het zonder meer duidelijk zijn, dat een juiste verdeling van de beschikbare woonruimte tegenwoordig een eis is van sociale rechtvaardigheid. Iedereen heeft dan ook de plicht, om loyaal mee te wer ken met de hiervoor aangewezen instan ties. And-ers zou hij op de oordeelsdag het verwijt kunnen horen: ,,Ik was zon d-er verblijf en gij hebt mij niet opge- nomen". (Mt. 25, 43). Wij zouden nog kunnen spreken over de politieke delin quenten. Wanneer zij hun straf hebben uitgeboet en terugkeren in de maat schappij met goede bedoelingen, dan heb ben zij strikt recht niet te worden ge weerd'of genegeerd, dan gebieden de lief de en de barmhartigheid te vergeven en te vergeten, dan is het ook een eis van algemeen belang en van sociale recht vaardigheid, dat ze geleidelijk weer wor den gebracht tot een normaal leven en bestaan bronze christelijke maatschappij D. G., zo is de sociale rechtvaardigheid een oefenschool vooi vele christelijke deugden: daarom wordt zij ook de alge mene rechtvaardigheid genoemd; zij matigt onze zuchl naar aardse goederen en leert ons iets af te staan voor anderen; zij laat ons treden uit de enge kring van persoonlijke en groepsbelangen en voert ons op tot een allesomvattende solidari teit; zij spoort ons aan tot arbeidzaam heid en offervaardigheid en voert niet weinigen tot heldhaftigheid in dienst van de gemeenschap. Vele van haar plichten worden door burgerlijke wetten bekrach tigd; daarom heet zij ook de wettelijke rechtvaardigheid. En het is verkeerd te menen, dat de deugd geen deugd meer is, als ze door de wet wordi gevorderd Het tegendeel is waar: de deugden mogen niet verstikt worden inder de druk der wet. maar kunnen, geleid door de wet, uitbloeien tot rijkere 'deugd van sociale rechtvaardigheid en gehoorzaamheid. De deugden worden ook gemakkelijker be oefend. als zij onder de leiding van de sociale rechtvaardigheid- van allen ge zamenlijk worden gevraagd. Het is im mers moeilijk rechtvaardig te zijn en liefdevol en onbaatzuchtig, ais de anderen het niet zijn. Wanneer echter deze deug den bij velen gaan leven, wanneer ze ge dragen worden door maatschappelijke groepen, wanneer ze verankerd worden in maatschappelijke instellingen, wan neer de naleving verzekerd wordt door burgerlijke wetten, dan kan inderdaad de geestelijke en sociale temieuwing zich wegen banen door heel het open-bare leven. De organen, die d-ezp sociale recht vaardigheid propageren en verwerke lijken, zijn vooral onze katholieke Stands- en Vakorganisaties Paus Pius XI schrijft daarover: „Deze groepen en organisaties zijn het, welke aangewezen zijn om de ordening in de maatschappij te bewerken, zoals Wij die bedoeld hebben in Onze Encycliek Quadragesimo Anno en om op die wijze de erkenning van Christus' Koningschap te verbreiden op de ver schillende gebieden van cultuur en ar beid". Het zijn ook deze vrije maat schappelijke organisaties, die ten grond slag gelegd zullen worden aan de be drijfsorganisatie in Nederland Wij roepen daarom meer dan ooit alle Katholieken dringend op. zich aan te sluiten bij hun Stands- en Vakorganisatie en daarin actieve leden te worden Want, D. G.. daden worden er gevraagd en offers waar het moet: de tijd is rijp de tijd dringt om nu te komen tot een radicale door voering va-n de sociale leringen van de Kerk. Het zal niemand ontgaan zijn, dat dit slechts wegen en middelen zijn van christelijke vernieuwing. De eigenlijke vernieuwing en het echte leven zelf kun nen slechts komen van Degene, die ge zegd heeft: ,.Ik ben de weg, de waarheid en het leven". (Joa. 14, 6). Daartoe moe ten wij ons verdiepen in de geest van Christus, ons vernieuwen in Zijn leven; als Christus weer ten volle leeft in de Christenen, zal Hij weer herboren wor den in de maatschappij. Laat ons daarom beginnen in de H. Vastentijd te leven uit een echt christelijke geest; beschouwen wij Christus' levenwekkend lijden en vol gen wij Hem na door verstervingen en volledige vervulling vah onze christelijke plichten, ook van de maatschappelijke, zoals Wij die in dit schrijven hebben ge leerd. In deze tijd moeten wij bidden met grote volharding tot God, van Wie komende heilige verlangens, de goede voornemens en de rechtvaardige werken; smeekt de grote God, dat Hij de vrede moge brengen, die de wereld niet geven kan. Bidt veel voor de landen, waar kerkvervolging woedt of dreigt, bidt voor onze H. Vader de Paus, voor onze geëerbiedigde Koningin en de Koninklijke familie, voor de regering, voor onze sol daten in 'Indonesië en voor geheel ons volk. Vraagt dit door de voorspraak van Haar, die ons aller Moeder is en de „overwinna-res in elke strijd voor God" (Paus Pius XXI). Gisteren werkte bet Gerechtshof te Sofia in versneld tempo- Alles |iep als van een leien dakje, anders gezegd: volgens plan Niet minder dan vijf van de 15 beschuldigde protestantse geestelijken kwamen aan "c' woord en bekenden schuldig te zijn aan hoog" verraad.Evenals de eerder ve' boorde beklaagden boden zij het communisti sche regiem van Bulgarije in mi' voor hun vrijheid algehele samenwerking aan In totaal hebben nu acht oeklaagden bekend, zich schuldig te hebben gemaakt aan hoogverraad, spionnage en zwarte handel. Alle acht hebben zij berouw ge toond en clementie gevraagd. Terw-yi de ene dominee na de andere de bekentenissen met vrijwel overeen komstig woordgebruik opdreunde, be gonnen de toeschouwers in de zaal ongegeneerd hun verveling te tonen De verslaggevers en advocaten ver dwenen af en toe voor geruime tijd uit de rechtzaal en het was duidelijk dat de rechters zich ook zaten te ververen. Ten einde de procedure te bespoedigen, hebben de rechters en de openoare aan klager er van afgezien, de beklaagden aan -uitvoerige kruisverhoren te onder werpen Er moeten nog zeven beklaag den verhoord worden. Men verwacht, dat de verhoren vandaag worden be ëindigd. Dan komen ongeveer 80 getui gen aan de beurt Op verscheidene vragen in het La gerhuis i.v.m. het proces te Sofia heeft de Britse minister van staat McNeil geantwoord: ..Zolang dit primes niet is geëindigd, kan men niet zeggen of het al dan niet een schending van het vredesverdrag is Be wijze waarop de 15 predicanten bjj het begin zijn be handeld, is voor ons een bron van STote bezorgdheid." he?-! pif'lriier van India, Pandit Nehroe. „rootln parlement verklaard, dat een Hp nri,v,aantal vooraanstaande leden van. grond?wnistische Part« in India ondcr- gerihg toW gaaa werken en dat de re' organiseerde8" ^«wijzingen had, dat ee- sabotage-acties fêT" gedaa" f '*rS™875"» .ÏSt lo'totaal zljn reeds 8,0 arrestaties verricht in de afgelopen tien dagen „De communistische partir van India heeftriicehhoudfnI0|teri jaar een duidelijk vijandige houding tegenover de regerir.v aangenomen, een houding, die liike opstand is aldus Nehroe „Aan deze politiek is in sommige ge bieden van India intensief uitvoering ve- geven door geweldpleging, moord, brand stichting. plundering en sabotage". In politieke en diplomatieke kringen te Washington acht men het niet onmogelijk, dat generaal Clay tegen einde Juni zijn mnnHe neerlegt, hoewel dienaangaande nog ïeen ambtelijke beslissing is .geno men Men logenstraft echter de berichten uit buitenlandse bron volgens welke het vertrek van generaal Clay het begin zou zijn van een nieuwe koers aer Ameri kaanse politiek in Duitsland. Verklaard wordt, dat het Amerikaanse beleid met zal veranderen, zolang de Sovjet* ie blokkade van Berlijn handhaven. Uit het Rome-vliegtuig stapten gister middag op Schiphol twee enthousiaste jongedames in Volendams costuum. Het waren de dames L Dam en M. L. Cref- coeur, die met Volendam de enige con nectie hebben, dat ze er wel eens zijn geweest In dit costuum echter hadden zij in Rome op een internationale kleder drachten-wedstrijd de eerste prijs be haald. De wedstrijd was uitgeschreven door het Italiaanse ministerie van luchtvaart en werd gehouden in het Italiaanse luchtvaarthuis te Rome. Daar iiep Zater dag jl. een groot aantal meisjes in natio nale klederdrachten rond, allen afge vaardigden van luchtvaartmaatschappijen uit vele delen -van de wereld. Zo zag men daar Spaanse. Portugese. Tsjechi sche, Belgische, Italiaanse, Braziliaanse, Noord-Amerikaanse, Nederlandse en Franse meisjes. Frankrijk werd tweede en Italië derde. De vei'wachting van heden tot t morgenavond luidt: Geleidelijk verder afnemend, maar vooral aanvankelijk tijdens hagel- of sneeuwbuien nog storm achtige of harde wind tussen Noord-West - n Noord. Guur weer, met, in de minacht plaatselijk lichte nachtvorst, voornamelijk op tegen de wind beschutte plaatsen. Woensdag 2 Maart: Zoo op 7.25 uur, onder 18.21 uur; maan op 8.25 uur. onder 21.16 uur. Gisterenmorgen is te Boedapest het proces begonnen tegen 15 medebeschul digden van kardinaal Mindszenty. aan wie ten laste gelegd is, dat zij nagela ten hebben vreemde valuta's aan te ge ven en te deponeren en dat zij vreem de valuta's hebben gesmokkeld en er in hebben gespeculeerd. Zoals we intussen reeds meldden, heeft de Hongaarse ex-minister van financiën. Nyarady, tijdens een verblijf in Zwitser land verklaard, dat het recht om buiten landse valuta's op de vrije markt te ver kopen een speciale concessie was, die de Hongaarse regering aan alle kerken in Hongarije, zowel de Katholieke, als de Protestantse en Joodse, had verleend, wanneer deze gelden dienden voor lief dadige doeleinden. Het proces, dat gisteren begon, vond plaats in hetzelfde gebouw, waar ook kar dinaal Mindszenty berecht is. De rechts zaal was geheel bezet, doch er waren geen bijzondere voorzorgsmaatregelen getrof fen. Voorzitter van de rechtbank was Pal Birc, een beroepsrechter. De andere vier leden van de rechtbank onder wie een vrouw waren arbeiders uit verschillen de fabrieken. Drie Van de beschuldigden zijn Katholieke priesters. Voornaamste beschuldigden zijn imre Bope, een Katholiek priester, Tivadar Wydler, een bankier, dr. Gabor Horvath, secretaris van prins Paul Esterhazy, en Janos Vid en Janos Varday, twee Jezuie- ten. Imre Bope verklaarde zich schuldig, doch zeide, dat hij slechts de orders had uitgevoerd, die hem door de kardinaal of diens secretaris, dr. Andreas Zakar, ge geven waren. Gabor Horvath verklaarde zich ook schuldig en nam alle verantwoordelijkheid voor hetgeen hem ten laste is gelegd op zich. Hij zeide, dat de dollars en dollar- cheques,'die hij van Tivadar Wydler kocht, afkomstig waren van kardinaal Minds zenty. Nandor Vijkav, die er van beschuldigd werd aan Gabor Horvath na 1 Augustus 1946 dollars verkocht te hebben, verklaar de zich onschuldig. Het proces leverde weer hetzelfde beeld op als het proces tegen kardinaal Minds zenty zelf, namelijk dat van de onge looflijk vlotte „bekentenissen". De pater Jezuiet Joseph Vid, 51 jaar oud en doctor in de godgeleerdheid, be kende eerst gedeeltelijk schuld. Kort daar op bekende hij alles wat hem ten laste is gelegd. Als economisch beheerder van de Orde der Jezuieten, was hij, zo verklaarde hij, te kort geschoten in zijn plicht, daar hij op het ogenblik van de muntstabilisatie (Augustus 1946) bij de Nationale Bank de deviezenvoorraad van zijn Orde niet heeft opgegeven. Hij had Broeder Jan Varady opgedragen een door kardinaal Minds zenty overgereikte dollar-cheque te ver bergen. Wat de beschuldiging van deviezensmok- kel betreft, verklaarde hij, dat hij juri disch noch economisch onderlegd was en dat het geld voor menslievende doelein den diende. Het overige boezemde hem weinig belang in. Verder wilde hij het voortbestaan van de Sociëteit der Jezuie ten verzekeren in geval geen modus viven- di meer kon gevonden worden. Tenslotte betoogde hij, dat hij zich niet kon ver zetten tegen hetgeen zijn kerkelijke over heid hem had bevolen. De Jezuieten-broeder Varady, die ver volgens werd verhoord, bekende tenslotte alles, wat hem ten laste was gelegd. De zitting zou hedenochtend te 9 uur worden hervat. Wanneer men het oog laat gaan over de ledencijfers van onze organ:saties, kan men terecht zeggen, dat men tevre den maar niet voldaan is. Vele katholie ken ontplooien immers in hun organisa ties een weldadige activiteit, maar nog meer gedragen zich als buitenstaanders, nog erger, als parasieten. Het vreemde is echter, dat van deze buitenstaanders slechts een kleine min derheid durft ontkennen, dat onze vak-, stands- en politieke organisaties resul taten boeken. Dat kon ook niet anders, want zij, die niet ziende blind zijn wor den immers dagelijks met de resultaten geconfronteerd en plukken er ook da gelijks de vruchten van. Waarom blijven d:e tiendu'zenden dan steeds maar weer onverschillig voor de taak, welke hun is opgelegd? Wellicht geeft een deel van een gesprek, dat wij toevallig afluisterden hier enige ophel dering. Het was in de schouwburg, waar twee jonge middenstanders in een pauze over verenigingsleven spraken. „Ben jij lid van de K.J.M.V.?". „Ik? Wel nee! Wat heb je nu aan dat massawerk?" Hier hebben we waarschijnlijk een van de grootste bezwaren, welke ongeorgani seerden tegen organisatiewerk hebben. Maareven waarschijnlijk is het. dat deze onverschilligen terdege erkennen, dat massaal optreden en niets anders, in deze verwarrende tijd resultaten kan op leveren. De ogenschijnlijke tegenspraak in hun uitlatingen kan worden teruggebracht tot een zeer grote tekortkoming in onze jongeren-wereld Van de honderd afzij- digen_ zullen er n.l. negentig enthousiaste organisatie-mensen worden, wanneer ze weliswaar een deel van de massa, doch op de een of andere wijze iets aparts, iets belangrijks zijn. Toegegeven zal moeten worden, dat de meeste jongelui in het volgen niet meer de stimulans voor verdere activi teiten vinden. Door de omvang van het huidige werk wordt het overzicht op de resultaten immers bemoeilijkt en het vaststellen van successen, hoe klein ook, is bij ieder werk noodzakelijk, om er de frisse energie in te houden. Boven dien is in onze tijd de neiging om te commanderen (meestal in de gunstige zin van het woord) groter, dan de be reidheid om te gehoorzamen. De vraag is nu maar, aan welke Kant men dit probleem zal moeten aanpak ken. Moet men het dienende in de mens meer leven inblazen of is 't noodzakelijk te profiteren van de verlangens om iets meer te zijn dan een onopvallend, zij het dan ook belangrijk schakeltje? Zou het niet zo zijn, dat gelijk altijd, de op lossing op de gulden» middenweg lig:? In dat geval zou men derhalve in de diverse organisaties, in de plaatselijke en parochiële afdelingen ervan, eens moeten onderzoeken, in hoeverre onder verdeling mogelijk zou zün. Men moet jongeren-leger dan misschien als een echt strijdvaardig leger, gaan onderverdelen, in secties; groepjes ex perts, die een bepaald onderdeel volko men beheersen of zich daarop toeleggen. Meer mensen zullen dan een doel van de verantwoordelijkheid te dragen krij gen, wat ongetwijfeld aan de activiteit en aantrekkelijkheid ten goede zal ko men. Splits dus die organisatie-atoom en zie dan eens naar de vrijkomende ener gie ROERGANGER. Op een persconferentie te New York verklaarde Palar gisteren o.m,: „Ik verwacht niet, dat de republikeinse regering de Nederlandse plannen zal aanvaarden of zal instemmen met enige conferentie, zoals de Nederlanders heb ben ontworpen. Wij kunnen misschien echter verwachten, dat de republiek haar eigen voorstellen zal aanbieden, geba seerd op de realiteit van de huidige situatie in Indonesië en Zuid-Oost-Azië" Hij zeide voorts, dat de verklaring van de Ned. regering „een duidelijke ver werping, en rechtstreekse, ontkenning betekent van de drie resoluties der Ver Naties sedert de Nederlanders hun aan val inzetten". De Nederlandse verklaring had vol gens Palar ten doel te vermijden: le. het herstel van de Indonesische repu bliek: 2e. het voeren van onderhandelin gen met de republiek als een partij voor de Veiligheidsraad en 3e. het terugtrek ken van de Ned troepen. „Het Ned. plan ontneemt aan de Vei ligheidsraad het uiteindelijk gezag en de besprekingen zullen niet worden voort gezet onder de auspiciën van de Indo nesische commissie der Verenigde Na ties, doch onder de uiteindelijke leiding van de Nederlandse regering". „Ofschoon de Nederlanders bekend hebben gemaakt, dat de overdracht van de souvereiniteit zal worden verhaast, schept hun plan geen basis voor een oplossing, daar alle geschillen tussen de Nederlanders en de republiek zich op nieuw zullen voordoen, waardoor geen enkele garantie bestaat, dat een uitein delijke overeenkomst kan worden be reikt voor de nieuwe eindstreep, die. Nederland heeft gesteld. Op de vraag wanneer en waar de In donesische republiek „eigen voorstellen" zal indienen, verklaarde Palar, dat dit te verwachten was zodra de gearresteerde republikeinse leiders en de republikeinse noodregering in gezamenlijke zitting en in vrijheid overleg konden plegen De voor stellen zouden dan worden ingediend bij de commissie der V.N. voor Indonesië. Naar Palar nader aangaf, zou de inhoud van die eigen voorstellen ook afhangen van de landen, die hebben deelgenomen aan de conferentie van New Delhi en met welke overleg gepleegd zou worden. „Wij rijn niet vrij-. Wanneer onze vrienden van New Delhi voorstellen doen. welke radicaler zijn dan de onze. kunnen wij niet minder vragen", aldus Palar. Op de vraag of hij in de Nederlandse erklaring dan niets constructiefs kon mtdekken zeide Palar: .misschien zit er iets in, in Nederlandse ogen doch wij moeten zeer voorzichtig zijn"'. De Veilig heidsraad diende thans te beslissen of hij de Nederlandse voorstellen als nakoming van zijn resoluties beschouwt. Palar zeide te hopen, dat de Veiligheidsraad aan zijn beslissing ook de voorgeschreven conse quenties van niet-nakoming der resolu ties zou verbinden. „Er is geen twijfel, dat de Veiligheidsraad vóór twaalf Maart zal optreden, en wanneer hij dit niet zou doen, zullen de landen van de conferentie van New Delhi optreden". In antwoord op een vraag zeide Palar, de staten van Oost-Indonesië en Pasun- dan niet meer doch West-Borneo wel als „splinter- en marionett-enstaat". te be schouwen. Mohammed Rum heert_ gisteren het volgende aan de commissie der "Ver. Na- ties voor Indonesië getelegrafeerd: „Het lSatste besluit van de Ned. re gering, zoals vervat in de brief van dr. Beel, die Zaterdagavond door dr. Gieben aan president Sukarno in Muntok weid overhandigd, waarbij de republikeinse leiders worden uitgenodigd deel te ne men aan de Rondetafel-conferentie in Den Haag met andere vertegenwoordi gers van Indonesië op 12 Maart, door kruist de resolutie van de Veiligheids raad en bovendien is het zeer duidelijk dat de Ned. regering in geen geval zal voldoen aan de voorwaarde om de hui dige republikeinse regering in haar be- yoegdheid over enig deel van haar ge bied te herstellen^ In het bijzonder verklaarde dr. Gie ben, dat in tegenstelling tot de bewoor dingen van de verklaring van zijn re gering over het opheffen van de bestaan de beperkingen betreffende de bewe gingsvrijheid der republikeinse leiders, wij in geen geval zullen mogen terug keren naar Djokjakarta. Deze nieuwe stap van Nederland geeft uitdrukking aan zijn ontkenning van de wettigheid der inmenging van de Vei ligheidsraad en houdt een ander voor stel in op eigen gezag. Onze regering zal echter nooit zich neerleggen bij eni ge stap. welke de ten uitvoerlegging van de resolutie van de Veiligheidsraad ontwijkt." Omtrent de vergaderingen van de B.F.O. gisteren te Batavia wordt na der gemeld, dat de afgevaardigden eenstemmig hebben besloten de uit nodiging van de Nederlandse rege ling tot bijwoning van de Rondetafel conferentie te aanvaarden. Dr. J. H. van Roijen, de Ned. ambassa deur in Canada, heeft gisteren op 'n pers conferentie in Ottawa verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt in Indonesië de klok terug te zetten door aan die be volking ervan de vrijheid te ontzeggen. Over de nieuwe Ned. voorstellen om het Indonesische geschil te regelen, zeide hij: ,Wij zijn ervan overtuigd, dat er geen essentieel verschil bestaat tussen de doelstellingen van de Ned. regering en die van de Veiligheidsraad^ Nederland wil vrede en aroeia in Indo nesië achterlaten en geen chaos, die tot communisme zou leiden. Het zou de volken van Indonesië niet ten goede komen, indien zij een einde zouden maken aan bet Nederlandse gezag met als enige gevolg, dat zij de over heersing door Moskou ervoor in de plaats zouden krijgen. Contact Batavia-Banka Dr. Koets, die gistermorgen naar Banka is vertrokken wordt vanmiddag te Ba tavia terug verwacht. Intussen vertrek ken heden ook enige republikeinen van Batavia naar Banka, onder wie de heren Darmasetiawan, Supomo, Sudjono, Lei- mena en Lringgodigdo. De contactcom missie uit de B.F.O. zal waarschijnlijk Woensdag de republikeinse leiders op Banka bezoeken. Morgen viert onze roemrijk re gerende Paus Pius XII zijn 73ste verjaardag, en tegelijkertijd de tien de jaardag van zijn Pauskeuze Wij kunnen de H. Vader op deze dag niet beter onze liefde, hulde en dankbaarheid tonen dan door een vurig smeekgebed, dat Christus Zijn Plaatsbekleder op aarde licht en kracht moge geven Zijn Kerk door de gevaren van deze tijd naar een snelie, glorievolle zegepraal over al Haar vijanden te voeren. Laat ons bidden voor onze H. Vader Paus Pius XII. Na Thorez In FrankrUk en TogilaUi in Italië heeft ook Harry FoIIitt, de leider der Britse comnmnisten, gisteren op een vergadering van de nationale executieve van zijn partij verklaard, dat de Britse communisten aan de zijde van Rusland zullen staan in geval van oorlog. Zij zullen dit standpunt onderstrepen met „stakingen en raden van actie", zeide hij, in een verklaring, die door de „Daily Worker" gepubliceerd werd. In Rotterdam zijn besprekingen gevoerd om te komen tot een hergroepering van alle democratische socialisten, die zoals de tekst van een betrokken mededeling luidt enerzijds geen vrede kunnen heb- be i met de door de P.v.d.A. gevoerde po litiek, omdat deze niet socialistisch kan worden genoemd en anderzijds duideiijK stelling nemen tegenover de dictatuur gedachte van de communisten. Het ligt in de bedoeling reeds aan de komende gemeenteraadsverkiez;Ingsn op een democratisch-socialistisch program deDe mededetog is ondertekend door een lid van het federatiebestuur van de P.v.d.A. en oud-lid der C.P.N. en twee le den der O.S.D.A.P. A Met ingang van 1 Maart verkreeg de heer C. v. d. Sluys eervol ontslag als burgemeester van Landsmeer. ri.t' Z.H. Paus Pius XII zal tegen 14 Maart een geheim consistorie bij eenroepen, om van de kardinalen de goedkeuring te verkrijgen voor de heiligverklaring van vijf vrouwen. Twee van haar zullen na goed keuring dit laar gecanoniseerd wor den en de drie anderen in 1950. Het geheim consistorie zal onmid dellijk gevolgd worden door een openbaar consistorie, dat de voor bereidingen voor de canonisaties zai beginnen. H. Vader tenslotte consistorie bijeen- bisschoppen hun Op 2 Mei zal de een semi-openbaar roepen, waarbij de roepen, waarmj ae oisscnoppen nun goedkeuring aan de heiligverklaringen zullen geven. A.Ue vijf nieuwe heiligen, twee Franse en drie Italiaanse, waren kloosterzusters Als eerste zal de zalige Jeanne de Les- tonnac op 15 Mei a.s. gecanoniseerd worden Maria Guisepe Rosello, de Italiaanse stichieres van de „Dochters van onze Moeder van Barmhartigheid', die m stierf zai op 12 Juni worden heilig ve.- k!Oprd Hemelvaartsdag in 1*» - het Heilige Jaar zullen de Italiaanse kloosterzusters Bartolomea CapUanion, die de „Zusters van L'cfde stich en in 1883 stierf en Vicenya Gerosa, heilig verklaard worden. De canonisaties zullen eindigen op Pinksteren 1950 met de heiligverklaring van de Franse koningin Jeanne ae Ta- lois, die in het klooster trad na de dood van haar echtgenoot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1