en Mis van Strawinsky BIJVOEGSEL Mata Hari's Dochter MAALTIJDEN VAN KWALITEIT D\E wereld Synthese van oorspronkelijkheid en liturgisch besej pagtna a Probeer het niet peulvruchten Aardappelen zijn onverkoopbaar Tien millioen voor Walcheren door Maurice Dekobra en heyla Georgie ZATERDAG 5 MAART 1949 Dezer dagen werden voor de Home Service en het Derde Programma van de B-B-C. enkele uitvoeringen gegeven van de Mis die kort geleden door Igor Strawinsky is voltooid en waarvan inmiddels de miniatuur partituur bij de Engels-Amerikaanse uitgeverij Bocfsey Hawkes is verschenen; Het werk is j.l. October te Milaan in het Scala-theater (waarom niet in de Dom?) voor het eerst uitgevoerd en vond een herhaling in Febru ari voor de Vlaamse Omroep, terwijl in Mei a.s. deze Mis door de K.R.O. wordt uitgezonden, waarhij de sopraan- en alt-partij door jongensstem men zullen worden uitgevoerd, inplaats van, zoals tot dusver, door vrouwenstemmen. De oorspronkelijke titel is: „Mass, for mixed chorus and double wind quintet". Het gemengd koor bestaat uit de normale vierstemmige zetting, terwijl het dubbel blaas-kwintet, dat een louter begeleidende taak heeft gelijk het orgel in liturgische composities—, bestaat uit 2 hobo's, Engelse hoorn, 2 fagotten, 2 trompetten en 3 trombones. De duur van het gehele werk - met inbegrip van de Credo - is 17 minuten. STAATSIEFOTO KONINGIN BRACHT f 8000.- OP DADER VAN ROOFOVERVAL GEARRESTEERD ■cbifeop een andere wijze verloren kan gaan? Het komt nogal eens voor, dat erwten of bonen maar niet gaar willen worden. Vele huisvrouwen doen er dan een lepeltje zuiveringszout bij, waardoor de sphil al spoedig zachter wordt. Maar., tegelijkertijd vernietigt dit zuiverings zout. althans wanneer de peulvruchten stuk koken, ook het vitamine B! Bestaat er dan geen ander middel om harde peulvruchten zacht te maken? Gp- Jukkig wel: behalve uitdrogen van de erwten en bonen door lang bewaren is nl. ook het gebruik van hard water wel eens de oorzaak van moeilijk gaar wor den. De kalk uit dit water houdt dan het gaarworden tegen. Wanneer men nu dit water slechts een half uurtje kookt met het deksel op de pan, slaat de kalk daar uit neer (daardoor ontstaat ook de ketel steen in waterketels) Van peulvruchten, dié in dit water geweekt en gekookt worden, kan de kooktijd aanmerkelijk korter zijn- Ook moet men eraan denken, het zout pas tegen het eind van de kook tijd toe te voegen. Men kan peulvruchten op vele manie ren verwerken, bijv. tot soep, stamppot ten, haché, koekjes of slaatje. Ook als groente bij aardappelen, met daarbij bijv. haché of een uiensaus, smaken zij uit stekend. Een recept voor een stamppot laten wij hier nog volgen. Bietenstamppot met bruine bonen 1% 2 kg. aardappelen. 1 kg. bieten, 2 uien, spek of margarine of vet, zout, azijn, enige zure bommen (augurken), 250 gr. (2 kopjes) bruine bonen. De bonen weken en gaar koken (de hooikist daarbij gebruiken). De aard appelen schillen, wassen en met de ge sneden uien, weinig water en wat zout gaarkoken De gekookte biet heel fijn snijden of -malen (door de vleesmolen): de augurken eveneens zeer klein snijden Als de aardappelen gaar zijn, de bieten, de augurk en het spekvet, de margarine of het vet toevoegen en de massa stam pen. De bruine bonen door de stamppot roeren en zo nodig nog wat peulvruch- tennat toevoegen, tot de massa smeuïg is. Ze op smaak afmaken met zout en azijn. In dit recept kunnen inplaats van jonen ook erwten worden gebruikt. Een peulvruchten-maal behoort in' ons land nog steeds tot de meest geliefde maaltijden. Dat is te begrijpen, daar de gerechten, die van erwten en bonen be reid kunnen worden, niet alleen smake lijk zijn, maar ook een heerlijk ver zadigd gevoel geven. Peulvruchten vormen een waardevol voedingsmiddel. Behalve het hoofdbe standdeel, zetmeel, bevatten ze nog een aanmerkelijke hoeveelheid eiwit en een weinig vet. Door hun eiwitgehalte kun nen peulvruchten vlees vervangen.— dit echter alleen als ze samen met aardap pelen of melk worden gegeten. De kwa liteit van het peulvruchten-eiwit is nl. minder dan die van vlees-eiwit; door het eiwit van aardappelen of melk kan het worden aangevuld. Goed is het dus om elke peulvruchtenmaaltijd met een van deze artikelen' aan te vullen, of, wanneer dat mogelijk is. wat vlees erbij te geven. Het vitamine-gehalte van erwten, bonen en capucijners is eveneens belangrijk: zij bevatten vitamine B. Dit vitamine lost echjer in water op; daarom raden wij U aan het kooknat van peulvruchten nooit weg te gooien, doch het te ver werken in soep, saus of stamppot. Maar weet U, dat dit vitamine nog op played"), en vervolgen® bestaat er M iW -■»" - *5 bijna geen radio-ontvangtoestel in Nederland, dat de subtiele klank- schakeringen van genoemd blaas- - j||f 1 kwintet als begeleiding voldoende kan overbrengen om van deze Jpl 'WzÉÈÈBÊ? partituur 'n helder beeld te geven. ■HH. .jRMK Dank zij hel gedrukte notenbeeld, f bleek dit in meer bevredigende Pflmate mogelijk. Zal regering helpen Met name in het Zuidwestelijk klei gebied zijn op het ogenblik zeer grote hoeveelheden consunfptie-aardappelen onverkoopbaar of moeten ze voor prijzen ver beneden de productiekosten van de hand worden gedaan. Vele telers lijden hierdoor zware verliezen, zo zelfs, dat zij in ernstige financiële moeilijkheden geraken. Deze feiten zijn voor het Tweede- Kamerlid Den Hartog (VVD.) aanlei ding geweest een lange reeks vragen te richten tot de minister van Landbouw, Hij memoreert daarin de regeringspoli- tiek t.a.v. de aardappelteelt en meent, dat de telers een moreel recht kunnen doen gelden op zodanige hulp van de overheid, dat zij althans voor de tller- grootste verliezen gevrijwaard worden. Tenslotte vraagt hij onverwijld maat regelen, waardoor althans de aardappel telers, welke de goede gewoonte hebben gehandhaafd om een belangrijk deel van hun aardappelproductie in te kuilen, voor een financiële débacle worden behoed. Hoewel de uitvoering voor de B.B.C. ter dege voorbereid, uitgevoerd en van com mentaren voorzien was, had zij voor het volgen der intenties van d« componist twee bezwaren: op de eerste plaats wer den de sopraan- en alt-partij, zoals ge zegd, door vrouwen gezongen, terwijl de componist uitdrukkelijk jongensstemmen vraagt („children's voices should be era- Rare maar ware berichten uit de we reldpers: Maar half goed. In Chicago beet mr. M. J. Lovell, president van de Na tionale Bond van Overhemden- en Pyama-Fabrikanten, op zijn lip en deel de mee. dat er in de Verenigde Staten gemiddeld slechts een halve pyjama per man 'pér jaar wordt verkocht, een toe stand, welke hij omschreef als „onvol doende". De Eenzamen. In de Amerikaanse stad Windsor vroeg gevangene Harry Priest aan de gevangenis-directeur, om zijn ontslag twee weken uit te stellen: hij wilde eerst nog in een toneelvoor stelling door de gevangenen optreden. Te Stanton in de Ame.ikaanse staat Mi chigan, kwam de ontvluchte g. "angene Harold I. Davis, uit Texas, naar de ge vangenis terug met de verklaring: „Het is beter in een gevangenis, waar ze je kennen en willen hebben, dar vrij in een stad, waar ze tat niet doen". Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tet wijziging der begro ting van Landbouw voor 1948. Daarbij wordt voor aangelegenheden betreffen de de herverkaveling van Walcheren c«n bedrag vah ƒ10.561.000 aangevraagd Dit werk zal in totaal 6 a 10 jaren vergen en naar schatting ƒ47.500.000 kosten. De staatsiefoto van H. M. de Koningin gemaakt bij gelegenheid van Haar in huldiging en verkocht met een kleine toeslag, die het Prias Bernhard-fonds en het Koningin Juliana-foods tea goede komt, heeft 8000 opgebracht. De rijkspolitie te Schagen is er gisteren in geslaagd de dader van de op 16 Febr. jl. gepleegde roofoverval op het postkan toor te Schagen te arresteren. Het is de 30-jarige J. S. Uit Wieringerwerf, die vroeger in Schagen heeft gewoond Van de gestolen f 10.000 is f 8000 teruggevon den S. had f 2000 besteed aan de inrich ting van een woning in Wieringerwerf, welke hij een week na de overval betrok. De schipper van de Scheveningse traw ler Deli, is in Engeland veroordeeld tot 50 pond sterling boete, omdat hij In ver boden Brits water zou hebben gevist. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4