Nieuws uit STAD OMTREK PASTOOR RAAFFELS HAD EEN „MOORD"-STUNT Maestro Alfeo Gallieri komt naar Schiedam LAATSTE BERIGHTEN Gelijkblijvende belastingdruk Kapitein-speurder helderde scheepsdiefstallen op NEDERLANDSCHE BANK Geregeerd, als een goed instrument Maar de helicoptère was kapot hoe komt het kruis in de toren Leugenaclitige kleermaker Raad van Overleg Schiedam Belgrado eist van Oostenrijk Mijlpaal voor de Priesters van het H. Hart De Nederlandse communisten Explosie in scheikunde lokaal WOENSDAG 9 MAAKT 1949 PAGINA 3 DE SCHIEDAMSE GEMEEN SCHAP BURGERLIJKE STAND MOZART-BEETHOVEN PROGRAMMA u.s.o. BESCHEIDENHEID EN VROOMHEID BEIDE Hetir van Jacob Revius. dnnr nJf u°mliJsting dan van orgelspel ^nL,f0heer Yim de-Rooy hadden de OP NAAR DE 72.000 BILLARDSPORT AMANDELEN MET BITTERE NASMAAK VLAARDINGEN RAADSVERGADERING o.a. demilitarisering der Joegoslavisch-Oostenrijkse grens 100 jonge missionarissen na de oorlog vertrokken MENGELBERG BLIJFT GELD UIT NEDERLAND BETREKKEN Solidair met Thorez en Tosliatti Leraar en leerlingen gewond ACCENTVERSCHUIVING NAAR VERBRUIKS BELASTINGEN DE STEM VAN DE LEZER OOK KETHEL SCHIEDAM- BËWTJST 1ÜLA LAAT DIE HOND HET NOV DOORHEBBEN IN SURINAME GEEN BOETERTJE TOT DE BO£M OOST-INDONESISCHE POLITIEK GEDGEKEURD EXPLOSIE BIJ LONDEN VIJF OPVARENDEN STALEN TEXTIELGOEDEREN ONTSPANNINGEN NA DE ULTIMO Circ. muntbiljetten 130.074 OLIEPRODUCTIE IN MEXICO door buitenlandse Mijen hervat NED. VRACHTëNMARKT Zondag zal het lichtende kruis op de Gorzenkerk nog niet ontstoken kunnen worden. Dat is geen gevolg van tegen slag, waartegen geen kruid gewassen was, maar de negatieve conclusie van de meest fantastische twintigste eeuwse denkbeel den, welke onvervuld moesten blijven. De oorzaak was erg onnozel. Het nieuwe kruis, waarop de neon- lichtbuizen gemonteerd zullen worden, werd door de smeden extra stevig ge- maakt en wel aan éën stuk. Dat was eigenlijk niet afgesproken. Men was overeengekomen, dat het kruis uit twee :.en zou bestaan, maar waarschijnlijk geïmponeerd door de storm van de hial- ste dagen hadden de vervaardigers de veiligheid verkozen en het kruis uit een stuk gemaakt. Dat zou wel naar boven hijsen zijn, meende ze. Maan toen het gevaarte ten-plaatse wam, bleek dat niet mogelijk. van de h. Hartkerk is zeer moeilijk te beklimmen en er zou een platvorm van m- in het topje gebouwd moeten worden y met het kruis te kunnen manoeuvre- f«n. De eerste krijgsraad leverde geen resultaat op. Wen wist dat in Rotterdam een expert 0p dit duizeling-wekkende kerk-toren-ge- bied zat de heer Verhagen, die ook het carillon 'in het Rotterdamse Raadhuis had gehesen Hij werd ontboden en zag er Wel een gat in, maar door dat gat, wat hij zag' Zag Pastoor Rdaffels een onop- vulbaar gat in 4e toch niet vette kas van dg kerk Het plaatsen van het kruis zou nog meer gekost hebben dan het hele kruis licht en alles inbegrepen Zelfs een van de Pater Franciscanen, die mo menteel in de Gorzen de conferenties leiden van de Reddend-Christendom week hij is lange jaren in het leken-leven technicus geweest kon geen uitweg vinden. Toen brak er door de herinnering van Pastoor Rahffels een wiekend gevaarte, een helicoptère Had hij met gelezen dat ze zo'n ding pas op de plaats konden laten maken in de lucht en dat het kon landen op een zakdoek? Zonder meer overtuigd van de uitweg, die op deze manier gebo den werd, belde men Ypenburg 0p. De firma Diepen is een Bell-helicoptère rijk. Het plan, dat werd voorgelegd hing niet zo maar in de lucht- |ïee' pastoor had al bekeken, dat het vliegtuig zou kunnen landen op het sportterrein aan de Haven- dijk. Bij Diepen stonden ze niet afkerig te- Een gereformeerd dominee te Amster dam ontving bezoek van een 28-jarige Jongeman, die hem vertelde rechtstreeks uit de Russische zóne van Duitsland te, komen, na als door een wonder ontsnapt te zijn uit de handen van de Russen. Hij ZOU zo vertelde hij in de oorlog als dwangarbeider naar Duitsland zijn gevoerd en na de bevrijding door de Russen zijn meegevoerd en geprest in een steengroeve te werken. Hieruit had hij onlangs kunnen ontsnappen en na een reis vol avontuur was hij ten slotte in Amsterdam terecht gekomen. De vraag was nU h"f VerdeI" te gtón' Want die aandachtig naar het verhaatCd géluirfaA vond^ hrttoch sch?r beter eerst ee^ geïnteresseerd schuwen. Deze bleek ze werkeljjkheid Want de jongeman was 1 Schiedanii een 28-jange kleermaker hebben die na stof van zijn - Hpt vorise verduisterd, in Augustus van het vonge jaar was verdwenen om zien tgtie te onttrekken. Bovendien rol in de oorlog minder Jraa t voorstelde. Hij is nameluk lid 8 van de Wache und Schutzdienst. a gratis reisje naar Schiedam verschatte de politie hem. „„a.»n Van de politie hier ter stede kona wij geen inlichtingen verkrijgen °ve deze zaak. genover dit experiment, maar zij moesten nog met de directie overleggen. Na enige tijd kwam het telefoontje, waarin de leiding tot haar leedwezen moest melden, dat de helicoptère momen teel buiten gebruik was. Destijds is de vliegende koffiemolen omgeslagen en blijkbaar nog niet hersteld van de val. Bovendien zou het de vraag geweest zijn, of de gemeente toestemming had ge geven voor een dergelijke stunt. De Dlepen-mensen vonden het idee niet eens zo onmogelijk. Het zou zeer goed moge lijk zijn geweest om het kruis mee de lucht in te nemen; boven de toren te vliegen en het keurig netjes in het daar voor bestemde gat te plaatsen. Met wee moed nam Pastoor Raaffels afscheid van zijn denkbeeld, want wie weet, of er voor hem niet een aardig portie van het copy right had aangezeten, als een foto-repor tage van deze unieke gebeurtenis in de wereldpers had gecirculeerd. Maar het mocht niet zo zijn. Nu moet het kruis in tweeën worden gezaagd en in stukken naar boven wor den gebracht. Momenteel is er teveel wind voor deze montage, terwijl het op de toren ook te koud is. Daarom kan er van de ontsteking van het lichtende kruis op de Gorzen-kerk a.s. Zondag nog niets komen. De plechtigheden in de kerk gaan met de aangekondigde grootse luister door. Het kruis wordt geplaatst, zodra het weer gunstig is. Toch jammer van die stunt. De Raad- van Overleg bericht ons, dat voor het concert op Maandag 14 Maart a.s. in de Julianakerk, voor de leden van de bij de Raad aangesloten vakcentralen: de Schiedamse Bestuurdersbond, de Katholieke Arbeidersbeweging en de Christelijke Besturenbond, wederom kaarten verkrijgbaar zijn tegen geredu ceerde prijs. Het Residentie Orkest komt met een Mozart-Beethovenprogramma, waaraan verscheidene solisten medewerking zul len verlenen. Kaarten a f 1 per persoon op vertoon van het bondsboekje of lid- maatschapsbewijs,kunnen worden afge haald aan onderstaande adressen: Volksgebouw, Tuinlaan 50, J. Hart- koorn, Graaf Florisstraat 65, Gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Secre tariaat Raad van Overleg, Westfranke- iandsestraat 73, Gebouw voor Chr. So ciale Belangen, Lange Haven 73, W. A. v. d. Meiden, Westfrankelandsestr. 26c. Het Bureau Culturele Zaken schrijft ons in aanvulling op ons eigen bericht van gisterenavond; Voor de vele werkzaamheden verbon den aan de uitvoering van de plannen voor de feesten in 1950 ter gelegenheid van het 675-jarig bestaan van onze stad heeft het dagelijks bestuur der Schied. Gemeenschap als medewerker benoemd de heer P. Groenendaal, die zich tevens roet verdere werkzaamheden, de S. G. betreffende, zal bezig houden. Het alge meen secretariaat blijft gevestigd; Nieuwstraat 12, tel. 68043. GEBORENPaul J. z. van J. M. Schalk wijk en S. Salters Caroline L. D., d. van H. J- Haaster en M. E. Bjjtenhoorn Jan H., z. van G. Bogerd en H. Gijbeis Paulus z- van C. van Eijfc en P. Wouters Hendrina, d. van M. v Stejjn en D. E. Homburg. OVERLEDEN: A. W. Scheunemann j. H Boele 84 J. A. T. Hengst j. vr. van T. J. v. Es Maestro Alfeo Gallieri, de Italiaanse dirigent, die Donderdag a.s. in Den Haag zal aankomen, waar hij het Residentie- orkèst enige tijd zal dirigeren, komt naar Schiedam. Dit was het grote nieuws, dat ons de heer Hendrik B. v. Sijll, directeur van Toonkunst-Schiedam gisteren kon mede delen. Nadat hij de teleurstelling overwonnen had, welke het vorige slecht-bezochte con cert had teweeg gebracht, is hij opnieuw gaan speuren naar een mogelijkheid om althans uiterlijk zoveel cachet aan dit concert te geven, dat desnoods de nieuws gierigheid de mensen ertoe zou kunnen brengen het te bezoeken. Want immers kort geleden moesten wij de noodklok luiden over de toekomst van deze prachtige concerten. Van weinige kanten is daarop commentaar gekomen. De brief van de heer Schulze, Vlaardin- gerdijk, verdient daarom extra aandacht, omdat hij zich de moeite heeft gegeven uitvoerig op deze kwestie in te gaan. Hij schrijft, dat hij niet gewend is warm te lopen voor stukken in de courant, maar dat dit stuk hem getroffen had. De briefschrijver rekent zich onder de mensen, die van muziek houden, als het iets goeds is. Hij houdt van dansmuziek mits het geen jazz of swing is; van een opera of operette, maar bovenal gaat bij hem toch de muziek, die wij betitelden als de „opus-zestien muziek". Hij is dan ook een hartstochtelijk luisteraar naar het Concertgebouw en Radio Philharmonisch Orkest. De lieer Schulze zal met het komende Programma van Toonkunst daarom zeker tevreden zijn. Maar daarover later. Het stopzetten van de concerten zou een vuistslag zijn in het culturele aangezicht y®P Schiedam, aldus onze commentator. "JJ ,vraagt of een grootscheepse propa- ganaa-campagne de mensen niet zal kun- Hh ker ^hudden. hij meent., dat het voorbeeld door het verlangen naar het mooie; met alle Schie dammers, die er tot nu toe niet roe kon den komen ook al waren ze niet af kerig van een mooie serieuze avond naar de Julianakerk toe te gaan. Laten zij de bezwaren, die er aan het gebouw kleven van zich afzetten. Er daagt licht in de Schiedamse concertzaal kwestie. Maar er zal nog even doorge beten moeten worden. De avond opent met een Ballet-suite uit „Le petit roi" van W. A. Mozart. Daar na volgt van dezelfde componist de Sym- foftie-concertante voor altviool en viool, waarin soleren Louis de Ruiter, 2e con certmeester van het R.O. en Henk van Calsteren, altviool. Na de pauze gaat dan de 4e Symfonie van Beethoven. Dit concert moet de grondslag leggen voor een nieuwe reeks in het seizoen 1949 —1950. Maandag 13 Maart naar de Julianakerk. met een gegeven-, bedhtwoord moet worden ben een ^f^a, dankbaarheid. „Wij heb- den wit verplichting om te red de rotsen Si66' dreigt stuk te slaan op er van begrip voor de waarde ke^kVomen^naïr^et df Juli?na' muziekliefhebber een °°?deel va" deze bekendheid met wat ,.»e 8 van de De bonden zouden vL7°°rge_,zet,wordt' doen, als zij de kaartveA g0eds kannen leerden. Küop meer stimu- Wij hopen van harte an de heer Schulze niet'»n.dit feluid De bonden zoudeJT ,e,Ü_yoorSezet wordt, n, als zij r den. rij hopen van de heer Scnuize niet aiw„ er velen zo denken, ook ai Jiu D niet. schreven zij Laten wij goed-willenden de h eenslaan. beëindigt hij zijn ln" Wij zijn blij dit geluid te kunnen laten horen. Het is nu niet langer een z van de Toonkunstdirecteur en ons alZaak maar van een groep Schiedammers. Laat dit concert van Maandag a s eens vol zitten met jonge mensen uit j. jeugdbeweging; met vele arbeiders, die Maria v. Mackelenbergh heeft gisteren avond in de Aula van het Stedelijk Mu- 5CUT" een tot eenheid gecomponeerde yeei_ A Van Passie-gedichten en passie fragmenten tot een klein, maar devoot- luisterend gehoor gebracht. SLÏf-il dlarb« getoond een goed instrument van Wijding. Door haar be heersing en zuivere zegging heeft zij zich ondergeschikt gemaakt aan 't schrikkelijk drama, dat zij ons schilderde en aan verwoorders van de gebeurtenissen, de dichters en tekstschrijvers. Het scheen of allen op deze manier de teksten ge zegd mochten en konden worden. Zij be speelde zeer stijlvol de ruimte zowel door het kiezen van haar plaats als door haar gebaar Geen geste en geen mimische trek was overbodig of brak de lijn van het gesprokene' al haar expressie-middelen vloeiden tót een ontroerend-dwmgende rhytmiek van woorcj, beweging, gebaar en mimiek ineen. Ondanks, dat zij zichzelf niet °Pd™ng. maar de toehoorders kans gaf de v°"e aandacht te schenken aan de tekst, on- anks, dat zij zich niet vermeide m de ?ohoonheid van eigen zegging, was er De een r«ke nuaneering m haar stei^ De d°°r geen haat- of wraakgevoelens ge tespireerde improperia, werden door haar "A de zuivere ontzetting van een gesla gen iveldoener over de ondsnkbaarhe van zijn geliefden geuit. Hoe diep ont roerend was de ontmoeting van Judas met zijn Moeder èn hoe doorleefd zonder tot een realistisch-pathetische beschrij ving haar toevlucht te nemen gaf ZI1 net visioen van Anna Catharina Emmerich weer. .cllmax werd dit deel daarna rfpveU? ln het gedicht van Gerard Wij- mt t wn'r)°, er w'e de burgemeester, Peek en zijn echtgenote, niet kunnen verlangen. De organist begon piet de Toccata van Frescobaldi en wisselde de teksten af met koren uit de Matthaus- passion; „Oh, Haupt voll Blut und Wun- den". „Christ lag in Todesbanden" en het slotkoor „Wir setzen uns mit Tranen nie- der" Tot slot speelde Wim de Rooy een Fuéetta Gottes Sohn ist kommen." Hij be heerste 'het oude instrument geheel, ook al bezit dit eigenaardigheden, die bepaal de intenties weigert uit te voeren. Vroeg in de Vasten heeft het Katholiek Cultureel Genootschap deze bijzonder mooie avond gegeven. Betrekkelijk weini gen hebben el lich door kunnen verdie pen, omdat zeker velen luisterden naa radio-meditatie. De heer Geurts, voorzitter van net n. C. G. opende de avond. Met vreugde con stateerde hij, dat de belangstelling van andersdenkenden voor de avonden van het K.C.G. steeds aanwezig was en dat dit daarom niet alleen in de Katholieke maar in de gehele stedelijke gemeenschap een belangrijke plaats inneemt. In Januari kwamen er in de samen stelling van de Schiedamse bevolking de volgende veranderingen: Levend geboren 73 jongens en 59 meis jes; er overleden 28 mannen en 22 vrou wen. Er was dus een geboorte-overschot van 45 mannen en ^7 vrouwen. Door vestfging kwamen er bij 74 mannen en 74 vrouwen. Het vertrek deed 75 mannen en 81 vrouwen Schiedam verlaten. Er was dus een totale vermeerdering van 43 mannen en 30 vrouwen. Eind Januari was de totale bevolking: 35.678 mannen, 35 988 vrouwen, in totaal 1.666 Schiedammers. De mannen beginnen langzamerhand de achterstand in te lopen. Maandag- en Dinsdagavond werden de wedstrijden in het café Centrum om de Piet de Water-beker voortgezet. De spelers gaven elkaar niets toe. De beker houder bleef nog ongeslagen en de schenker van de beker speelt tot nog toe met het hoogste moyenne. De jonge Köneman speelde een brillante partij tegen de oude rot M. de Ni-e, die het loodje moest leggen. J. Doejaaren moest alle zeilen bij zetten tegen de hekken sluiter P. v. Harmeien en won met klein verschil in 25 beurten. G. Vogelezang speelde wat ongelukkig tegen J. Mackaij die heel wat mans is. F v. d- Velden speelt tot nog toe onder zijn kunnen. De stand luidt nu: gesp giew verl. pnt. gem. Een Rotterdams vertegenwoordiger had ongeveer 600 kg. amandelen aan banket-bakkers verkocht voor f 1100 de 100 kilo. De tuchtrechter voor de prijzen verotrndeelde hem tot 'n boete van f 700. Een kantoorbediende, eveneens ie Rotterdam, had zich aan een dergelijke overtreding' schuldig gemaakt. Ongeveer 800 kg. amandelen had hij verkocht a f 900 de 100 kilo. Hij kreeg een boete van f 1000. Het derde amandelengeval betrof een Rotterdams banketbakker, die ongeveer 600 kg. had verkocht voor f 1025 de 100 kilo. Ditmaal bedroeg ie boete f 2000, waarbij een inbeslaggenomen baal van 60 kg. amandelen aan de veroordeelde werd teruggegeven. In zijn gisteren gehouden raadsver gadering werden na afhandeling der m-gekomen stukken, een gjroot aantal agendapunten vlot afgehandeld. Zo wer den z. h. s. aangenomen het voorstel tot aankoop van het pand Rehobothstraat 11, voor de prijs van 2.000 en van het pand Ged. Biersloot 36 voor de prijs van 2100, het voorstel tot afschaffing van de paardenmarkt, i4©m tot wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van de belasting op verma-kke- lijkheden, inzake subsidie en begroting 1948 der vereniging voor ziekenverple ging; idem inzake goedkeuring der rekening. 1947 van de Vereniging tot bestrijding der tuberculose, idem inzake subsidie en begroting 1948 van de Armen raad .alsmede tot het verlenen van voorschotten aan de besturen der bijzon dere lagere scholen op de over het jaar 1949 uit te keren exploitatievergoedingen Enige discussie ontstond bij het punt, betreffende bet vaststellen van een rege ling voor de toekenning van een tege moetkoming in studiekosten aan het gemeentepersonael- De heer Snijders gaf te kennen liever het bezit van een diploma te belonen. De heer Walstra steunde het voorstel en wees bijzonder op het feit, dat de studie voor de moderne bedrijfsadministratie en moderne boekhouding nodig is- Een tege moetkoming in de kosten zal de studie aanwakkeren. Mevr. Koster-van Roon voelde wat voor een tussenweg. Zij wenst ook beloning voor betoonde prestaties. De heer Springeling wenste na een jaar een overzicht te verkrijgen van de bereikte resultaten. De heer Brou wer juichte het voorstel toe. Wethouder Buis verklaarde zich tegen diploma-toelage. De kwaamheid van het personeel moet worden gehonoreerd door het salaris, wa-t zij in een bepaalde functie verdienen. De studie betreft niet alleen de jongeren, doch ook de ouderen van 30 a 40 jaar, die zich verder in hun vak of afdeling kunnen bekwamen Het voorstel werd hierna z. h. s- aangenomen. Ons Raadhuis Ons Raadhuis bestaat volgend jaar 300 jaar en eist dringend restauratie- Het dak lekt op meerdere plaatsen, de raad zaal werd te klein enz. Enige maanden geleden stelde de raad een credlet be schikbaar van 70.000 Voor restauratie van de raadzaal en het maken van een nieuwe trouwzaal. Echter bij de werk zaamheden aan de toren van het raad huis kwamen ook gebreken aan de dag en zo vroegen B. en W. nu een nieuw, crediet van 15.820 om de toren vol doende steun te geven, zodat deze niet verder scheef kon zakken. Wilde men de toren ook reoht zetten, dan kostte het ƒ5300 meer, zodat dan in totaal een bedrag van ƒ21.000 nodig was. De meer dere kosten kwamen voornamelijk door net te gebruiken lood. De heer Van Toor achtte het beter eerst de toren af te maken, vanwege de regenschade- Spr. vermoedde, dat ook de kosten voor de raadzaal wel hoger zouden zijn dan ƒ70.000. De heer de Graaf wilde het rapport liever afwachten, of de toren al dan niet recht gezet moest worden; Uitvoerig heeft wethouder De Bruin de gehele kwestie betreffende restau ratie van het raadhuis uiteengezet. Het dak is reeds lang slecht, er is vaak lekkage, doch reparatie is steeds uitge steld. Als het seizoen wat gunstiger is, zal men successievelijk tot vernieuwing 'van het dak moeten overgaan. Men heeft steelkproeven genomen naar de toestand van de toren naar aanleiding van de besprekingen in de commissie van ge meentewerken. Naar aanleiding van dit onderzoek aohten B. en W. het noodzake lijk, dat ook het lood vernieuwd wordt en de toren wordt recht gezet, zodat thans, in totaal voor de toren een crediet van ƒ21.000 werd aangevraagd. Op de vraag de ƒ70.000 voor de raadzaal niet overschreden zullen worden antwoordde de wethouder, dat het niet mogelijk zal zijn die werkzaamheden te bekostigen, die nodig zijn. Er zijn nog tal van noodzakelijke veranderingen bij gekomen. Wat nu echter gedaan wordt, past volkomen in het kader van het nieuw-e stadhuisplan- De kosten van alle tegenvallers zullen plm. 8000 be dragen. Ook zijn er werkzaamheden bij gekomen, die, ftu eenmaal met de restauratie begonnen was en men een goed geheel wilde verkrijgen moesten gedaan worden. De meerdere kosten voor bijkomende werkzaamheden zullen plm. ƒ21.000 bedragen. In totaal zal de estauratie van de raadzaal dus 100.000 vragen, o.a. zal nodig zijn een gang met marmeren wit-zwarte tegels, nieuw glas in lood, uitbreiding van aantal stoelen in de raadzaal enz. Dit alles is van blij vende aard. Mevr. Koster was blij, dat deze uit eenzetting was gegeven. De kwestie leeft sterk onder de bevolking- De uitgaven die men thans doet zijn dringènd nodg, mogelijk werd men anders daartoe op zeer onaangename wijze toe gedwongen. De heer E .P. v. d. Veen had graag wat meer contact gehad met de raad, nu het crediet toch met ƒ30.000 werd over schreden. De Burgemeester deelde mede, dat vaak beslissingen op korte termijn moesten worden genomen. De heer Kooy vond toch v# 1 enige luxe in de uitgaven en ook de heer Westrate was liever tijdig ingelicht. De heer Hoorweg wilde geen critiek oefenen.' Hij schaarde zich achter B. en W. De heer van Toor vond 40 pet voor bijwerk wel wat veel. Nu het dak zo slecht is, vindt spr- het vreemd, dat men ƒ70.000 aangevraagd heeft voor restauratie van de raadzaal onder een slecht dak. De heer Springeling vermoedde, dat het eerste onderzoek wel wat vluchtig geweest zaf zijn. Hij gaat echter accoord met alle uitgaven, die gedaan moeten worden. De heer Bulers wees nog op de lelijke gaten in de gevel, die gemaakt zijn met het oog op de gasverwarming .Deze zul len volgens de wethouder t.z.i. gecamou fleerd worden. Hierna w-erd het crediet van ƒ21.000 voor rechtzetten van de toren etc. toegestaan en werd de open bare zitting gesloten. K. V. P. Vrijdagavond vergadert de K.V.P. ter vaststelling van de groslijst voor de a.s, gemeenteraadsverkiezing. Joego-Slavië eist demilitarisering van de Oostenrijkse zijde dpr Joegoslavisch- Oostenrijkse grens tot een diepte van minstens 32 km. Dit werd door-dr. Ales Bebler, Joego- slavisch plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken,' verklaard in ant woord op een vraag van Samuel Reber, de Amerikaanse plaatsvervanger, welke eisen Joegoslavië stelt behalve de eisen, die reeds op de conferentie van de plaats vervangers op 24 Februari j.l. naar voren zijn gebracht. Tot de eisen, die thans worden ge noemd, behoren: 1. Het verbod van pang-ermaanse pro paganda en propaganda tegen de V.N of een van haar leden. 2. Geen vestiging in Oostenrijk van per sonen zonder de góedkeuring van het land van herkomst. Verplaatste perso- Vandaag is van de Missieprocuur van de Priesters vat. het H. Hart te Rotterdam de 100ste jonge missionaris na de oorlog vertrokken. Hedennacht om 24.00 uur vertrekt deze apostel per „Kapitein Lim- boT" uit Antwerpen. Het is pater J v. d. Nieuwehof SC.J. uit Helmond, verge zeld van no. 101: pater J. Jonk SC J. uit Hoorn en broeder Damianus Brabers Zij gaan naar het Apcst. Vicariaat Stanley- Falls in de Belgische Congo, de Bene'mx- missie zoals het onder de paters heet, me de omdat het missie bestuur aldaar uit een Belgische, een Nederlandse en een Luxemburgse pater bestaat. Deze missie is de oudste van de Pries ters van het H. Hart. vorig jaar is met enige 'festiviteiten het gouden jubileum, gevierd. Daar werken 61 Nederland e missionarissen van deze Congregatie. I ei i x U V u XX AV— X XV CUXXXO O* V C- X X xxx xx -o - w - nen en refugié's moeten binnen drieDaarnaast werken uog 41 priesters in Ar- i .-•••** n l_:i; CO in Dr>n-* HO maanden na ratificatie van het vredes verdrag voor Oostenrijk uit -het land worden gezet. 3. Het teruggeven van culturele voor werpen en documenten, die door de Oos tenrijkers tijdens de oorlog werden weg gevoerd, met inbegrip van de archieven van de bezettingsautoriteiten. 4. Oostenrijk moet afstand doen van Oostenrijks bezit in Joego-Slavië. Deze eisen werden gesteld in een brief van Bebler aan de voorzitter van de raad van plaatsvervangers. Op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid de heqr Van Heuven Goedhart (P. v. d- A.) heeft minister Lieftinck o-a. geantwoord, dat net hem bekend is, dat aan prof. dr. W. Mengel berg. voormalig dirigent van het Con certgebouworkest, op grond van een tussen het bestuur van het Concertge bouw en Mengelberg in 1938 aangegane overeenkomst jaarlijks een bedrag van 10.000 wordt uitbetaald. Het is de minister eveneens bekend, dat prof. Mengelberg zich reeds vóór de oorlog metterwoon in Zwitserland heeft gevestigd De daaruit getrokken conclusie, dat de 10.000 in Zwitserse vaiuta wordt uitgekeerd, is met juist De minister deelde voorts mede da' op 10 Maart 1947 vergunning ls iter leend tot overmaking ten behoeve van prof. Mengelberg van een bedrag van 200 per maand voor levensonderhoud terwijl sindsdien nog een speciale ver gunning is verleend voor de betaling van dokters-, operatie- en ziekenhuis kosten. In Maart 1948 is de vergunning tot periodieke overmakingen verhoogd tot ƒ450 per maand. Deze vergunningen tot transfer zijn overeenkomstig de alge mene normen, geldend voor periodieke overmakingen voor levensonderhoud ten oehoeve van in Zw.tserland woonach tige Nederlanders, verleend- Door het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging te Amsterdam was mede gedeeld. dat door deze dienst geen ver volging tegen prof. Mengelberg zou worden ingesteld Als uitvoerende in stantie zal de Ned Bank een transfer- vergunning slechts weigeren, indien .be paalde wettelijke bepalingen zich tegen het verlenen van de vergunning vel zetten. Ook de Nederlandse communisten hebben thans hun solidariteitsverklaring uitgesproken in een Maandag gehouden zitting van hét partijbestuur der C.PN. is een -eso- lutie aangenomen-. waariD o.m. het vol gende wordt gezegd: „Hei partijbestuur verklaart zich ?oli- dai met de :edevoeringen van Thorez in Parijs en TogLiatti in Rome en ver kiaart zich solidair met alle strijders voot de vrede in het bijzonder met de volken van de Sovjet-Unie. die nooit enig volk lebben aangevallen of zullen aanvallen en '.te de oeschaving van bet fascisme hebben gered Mochten, ondanks de strijd der vredes- krachten, de Amerikaanse oorlogsdrijvers en bun handl. ngers in Duitsland. Neder land en in andere landen, toch de aan valsoorlog ontketenen, dan zullen ook de Nederlandse arbeiders en aile vooruit strevende krachten samen met de Sov jet-Unie en naar bondgenoten, naar het wooro vati Domela Nieuwenhuis, eeds in 1891 gesproken, strijden voor het her stel van de wereldvrede door de over winning van het proletariaat". gentinië, Uruguay en Chili. 58 in Brazilië 4 in Kameroen, ln Canada. 10 in Fin land en 32 in Sumatra, in totaal 2i2 priesters. Bij de 100 missionarissen, die naar de diverse gebieden vertrokken, zijn n:et gerekend de 84, die reeds een staat vaa missiedienst achtel de rug hadden en 'ie na een welverdiende vacantie in het vaderland teruggekeerd zijn napr hun oor spronkelijke statie In totaal waren na de oorlog 109 priestermissionarissen ge repatrieerd, zodat het overgrote deel van hen weer is vertrokken. (Van onze correspondent.) In het scheikundelokaal van de mid delbare technische schooi te Heerlen sprongen Dinsdagmorgen door onbeken de oorzaak bij een proefneming enkele instrumenten uit elkaar. Tengevolge hiervan liepen een. leraar en de ama nuensis van de school vrij ernstige sn ij- wonden op aan gelaat en handen. Zij moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Enkele leerlingen werden door glasscherven gewond. De mate riële schade is gering- 1 J .Mackaij 2 2 0 4 6.66 2 P. de Water 4 3 1 6 7.86 3 M. de Nie 3 2 1 4 6.91 4 J. Doejaaren 3 2 1 4 6.40 5 G- Köneman 3 2 1 4 6.39 6 G. Vogelezang 3 1 2 2 5.32 7 F. v. d. Velden 2 0 2 0 4.27 8 P. v. Harmeien 4 0 4 0 5.28 Maandag 14 Maart voortzetting. Met belangstelling heb ik uw „Type rende Toetsstudies'' gelezen. Het heeft n echter verwonderd dat op de Darn- "ai? eetl bord met de naam Schiedam firh is' **oe. moeten de Kethelaren aas gevoelen. Ik meen toch. dat Ten^ Schted*™ Zijn. ,ste in het mee-helpen „belas- °etalen" (zoals straatbelasting). r, <-)ok W.Ü hopen in de toekomst 't zelf- fp* vnelpn^nnle Scluedarnmer in ons hart te voelen opleven. Als alle uitbreidings- plannen werkelijkheid worden, staat hei bewuste bord midden in Schiedam, mo gelijk kan dan het woord „oud" voor dat bord geplaatst worden. Moge dus in de toekomst dit kaartje nog eens verhangen worden. c- P. M. L. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de Commissie voor Belastingen der Tweede Kamer over het ontwerp van wét iot 5.321 goedkeuring en uitvoering van het ip 16 December 1948 te 's Gravenhage tus sen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag rot unificatie van ac cijnzen. Hierin delen de betrokken ministers o.a. mede, dat de hoop bestaat, dat op de zeer binnenkort te houden minister conferentie mede in zake de gelijkma king der overige accijnzen en der omzet belasting een beslissing zal kunnen wor den genomen. De gelijkmaking in de drie landen van de invoerrechten, de accijnzen, de om zetbelasting en andere verbruiksbelas tingen moeten uiteraard haar invloed doen geiden op het totale beeld der be lastingen en kan reeds daarom niet ge heel los worden gemaakt van de op het gebied der directe belastingen te tref fen voorzieningen. De omstandigheid, dat de beide groepen van belastingen aan vankelijk gescheiden zijn behandeld, vloeide voort uit het verschil in karak ter van deze heffingen en lag in de lijn van de ont-/ik-keling van de samenwer king met onze verdragspartners. Het eerste doel van deze samenwerking was de gelijkmaking van de verbruiksbelas tingen, opdat het goederenverkeer over de gemeenschappelijke grens geen aan leiding meer zou geven tot het heffen van belastingen. Daarna ts het probleem in hoeverre eenhejd moet worden ge bracht in het stelsel der directe belastin gen in studie genomen welk probleem niet zo urgent was als dat van de unifi catie der verbruiksbelastingen. Intussen zijn aan de regeringen voor stellen gedaan, waarbij de op het gebiea der belastingen te treffen maatregelen in breed verband worden bezien Uit het vergelijkend overzicht van de in Nederland en in België geheven be lastingen is reeds gebleken, dal bij een niet sterk uiteenlopende totale belasting druk in de beide ianden een belangrijk verschil bestaat tussen de zerhoudmg der verbruiksbelastingen en dei directe belastingen. Eerstbedoelde belastingen nemen in bet Belgische stelsel een veeJ grotere plaats in dan in het Nederland se. Dit geldt in het bijzonder ten aan zien van de omzetbelasting.. Dit verschil wettigt de verwachting, dat de noodzakelijke gelijkmaking van alle verbruiksbelastingen ten gevolge zal hebben, dat de druk daarvan hier te lande enigermate zai verzwaren, waartegenover de directe belastingen bij een gelijkblijvende totale belasting druk, een verlichting zullen kunnen ondergaan. Er is in Suriname van overheidswege aangekondigd dat de winstmarges in de handel zullen worden verlaagd. Z-u.ks om te komen tot een verlaging van het prijs peil. De handelsbedienden zijn hierover in zorgen geraakt. Zij vrezen, dat een verkleining van de winstmarges voor hen salarisvermindering en ontslag zal bren gen. In een request aan de gouverneur, dat door 500 van hen is ondertekend, ver zoeken zij daarom dé maatregel niet te laten doorgaan. De handel immers lijdt reeds zo betogen zij, aanzienlijke verlie zen door de prijsverlagingen in het bui tenland en vele handelren kunnen nu al hun verplichtingen niet meer nakomen. In een besloten avondzitting van het parlement van Oost-IIndonesië heeft de premier, Anak Agung, een uitvoerige uit eenzetting gegeven van het algemeen po litiek fteleid van de Negara in de afgelo pen week. Na een uitvoerige gedachten- wisseling verklaarde het parlement zich bij acclamatie eenstemmig accoord met het gevoerde beleid. Xln het parlement van Ilndia verklaarde Pandit Nebroe dat men t.a.v. de Indone sische politiek de besprekingen in de Vei ligheidsraad afwacht. Tot dusver „bleek onze hulp aan Indonesië reeds niet slechte essentieel doch zeer belangrijk te zijn". In een metaalfabriek te Colliers Wooa. ten Zuid Oosten van Londen, heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, die tot op 4 KM afstand werd gehoord. De fabriek staat in brand. Volgens Reuter werden 16 personen gewond, onder wie 8 brandweerlieden, die bezig waren een brandje in de fa briek te blussen, toen een cylinder met acetyieengas uit elkaar sprong. De rivierpolitie heeft dezer dagen de laatste hand gelegd aan de opheldering van een serie diefstallen, in volle zee gepleegd op het s.s. „Molenkerk". Dank zij de speurderscapaciteiten van de kapitein, kon deze de zaak haast kant en klaar aan de rivierpolitie over dragen, toen het schip Rotterdam was binnengelopen. Vijf verdachten zijn ge arresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten. Het schip was destijds uitgevaren naar Genua, alwaar een hoeveelheid manufac turen vóór Hongkong aan boord werd genomen. De partij werd aldaar afge leverd, doch op weg naar de volgende haven (Sjanghai) kreeg de kapitein be richt uit Hongkong, dat er grote tekorten in de partij waren geconstateerd. Een hoeveelheid textiel ter waarde van 7000 was uit de lading verdwenen. De textiel was verpakt in kisten en uit deze kisten waren de goederen ver dwenen. Om de diefstal door het lagere gewicht van de kisten niet te spoedig aan het licht te brengen, waren de kisten weer bijgevuld met blikjes melk Deze blikjes waren echter eveneens uit de lading van het schip afkomstig en hier uit werd geconcludeerd dat de dieven zich aan boord moesten bevinden. De kapitein wachtte nu rustig zijn kans de gewoonte is. Na het vertrek uit Sjanghai verbrak de kapitein de zegels van de bagage en het bleek, dat onder de bezittingen van 5 opvarenden textiel- goederen afkomstig uit de bewuste partij en grote bedragen in vreemde vaiuta aan wezig waren. Het vijftal werd aan de tand gevoeld, doch kwam met de uit vlucht, de goederen op de zwarte markt in Hongkong te hebben gekocht. De kapitein geloofde hier uiteraard niet veel van en waar ook het feit van de vreem de valuta niet kon worden verklaard, bleef hij een oogje in het zeil houden. Enkele dagen later bemerkte een stuur mansleerling in een ruim gestommel. Toen hij ging kijken, trof hij er de 48- jarige stoker M. van T. aan, die trachtte weg te kruipen. Dit deed hij, zo hij na zijn ontdekking mededeelde, om een luchtje te scheppen. De kapitein werd gewaarschuwd en deze trof het, dat hij nog -meer onraad kon bespeuren. In het ruim werd nl. geklop gehoord en op het geluid afgaande trof men twee olielieden aan, de 49-jarige D. D. en de 50-jarige J. H., die ook al, een luchtje aan het scheppen bleken te zijn. Dat deze moti vering niet werd geloofd, ligt voor de hand, als mer weet, dat juist in de bagage van deze mensen de gestolen textielgoederen waren gevonden. Een nader onderzoek bracht dan ook aan het licht, dat de beide laatste heren met een nieuwe operatie bezig waren ge veest Ze hadder een kist verbroken en de textielgoederen, welke daarin hadden af en deze kwam in Sjanghai. De bezittin- gezeten, al netjes klaar gelegd om mee Cfari ttrvi L/vreinnmnrf U'flVRon ♦-> 1 «4 aai* gen van de bemanning werden nl. door de douane verzegeld er, 't geld werd onder toezicht van de hofmeester gesteld, zoals Uit de verkorte balans van de Ned Bank per 7 Maart blijkt, dat de spanning van de ultimo geheel geweken is. Zoals na het verloop van de ultimo gebruike lijk, is de biljettencirculatie ingekrom pen en wel met f 26 millioen. waarmede de circulatie met f 3.018.8 millioen zich toch nog boven de 3 milliard beweegt. Een tweede factor, waaruit het vlotte verloop van de ultimo blijkt, is de ver mindering van de voorschotten ln reke ning courant van f 164.3 tot f 160 2 mil lioen. De geldmarkt oeeft weer enige' verkrappmg ondergaan, hetgeen men in verband brengt met het feit. dat gisteren de storting moest geschieden op de toe gewezen obligatiën der uitgifte van no minaal f 75 000 000 314 pet conventeerbare obligatiën met 25-jarige lojptijd tegen 101 pet. van Lever Brothers en Unilever N.V. De koers var cali-geld is daardoor tot 1% pet opgelopen. De deviezenvoorraad van de bank is met f 7 millioen verminderd en gekomen op f 333.9 millioen. Het totaal van de rekening courant saldi vertoont een toe neming van f 14 mitlioen. waarbij op te merken valt, dat het rekening courant saldo der Schatkist bijzondere rekening, tgaarop de tegenwaarde van de Mars hall-gelden is geboekt, geen verdere aan was toont en onveranderd is gebleven op f 250.5 millioen. 28 Febr. 7 Maart ACTIVA: (in f 1000) Wissels etc. in disconto Voorschotten in rek.- eour. op onderpand 164.626 Waarvan aan Indonesië 36.895 Goud 439 1 67 Zilver 4.572 Papier buitenland 204 283 Corr buitenland 130 614 Bnitenl betaamvdd. 6.250 ord in guldens op vr. circulatie'ianker, 179 388 D\ er se rekeningen 47.834 PASSIVA: Bankbiljetten (oud) 108.241 Bankbiljetten fnw.) 3.P45 236 Bankassivnaten 220 Rek.-cour saldi schatk. 173.806 Rek -c. schatk bijz rek. 250. t97 Geblokkeerde ?aldi 4.031 Saldi banken ir^ Ned. 38.663 Vrije saldi van vrije circulatiebanken 328.462 Andere vrije saldi 332.552 Cred in vreemde gelds 10-.049 Diverse rekeningen 94.609 160.180 36 895 439 145 4.746 177 982 149 704 8.201 182.360 43.960 108 176 3 018.75.5 90 191 379 250.497 3 961 33.169 344.568 318.649 102.546 94588 138.612 te nemen. De plankjes waren tezamen gebonden en zouden -ver boord ver dwijnen, zodat bij contrölfe van de lading niets anders dan een manco kon worden vastgesteld. Later bleek, dat de dieven zich ook hadden ontfermd over de inhoud van een doos zilverwerk, terwijl uit eindelijk de beide andere medeplichtigen, de 48-jarige voorman-bankwerker J. H. B. en de 56-jarige olieman J. Z. Z., in da politiële netten konden worden verstrikt. Voor de eerste maal sinds de ont eigening zullen de buitenlandse petro- leummaatschappijen in Mexico haar be drijvigheid hervatten, ditmaal voor rexe- rung van de nationale mij. °etromex" Een contract voor 5 (aar is gesloten met drie belangrijke zelfstandige Ameri kaanse maatschappijen, waarbij deze toe stemming ontvaneen om, met eigen kapi taal. uitrusting en technic prospectie te doen en put en te been ,n dr e zönes van d staten Veracruz er Tabasco. 250 ton kali Almelo; 125 ton id. Oud Beijerland; 80 ton id. Zierikzee; 100 ton gerst, Hoogezand; 140 ton ld. Groningen; 113 ton id. Breda; 501 ton kolen Leiden: 150 ton id. Purmerend; 100 ton id. Lisse; 200 ton id. Katwijk a. Zee; 88 ton blik Leeuwarden; 75 ton id. Amsterdam: 550 ton tarwe Leiden; 107 ton ijzer Veen- dam; 50 ton cellulose Maastricht; 150 ton fosfaat Helmond; 220 ton stemmen Eind hoven; 350 ton ld. Zaandam; 80 ton kunstmest Assen; 60 ton l*d. Oosterwolde .1. Alii,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3