Won 15 cz De pleidooien voor Kravchenko Reclame Kampioen advertentiën Reclame OOK IN BRABANT INTENSIEVE T. B. C. -BE STR1J DING LERAAR Grote partijen Tricotages NET MEISJE Maakt Nieuwe telefoonkabels naar Denemarken Maakt voor Uw Zaak vooi Uw zaak PAGINA 4 WOENSDAG 9 MAART 1949 LAATSTE VOORSTEL TER TARWE-CONFERENTIE ZUN TEGEN GETUIGEN ONTMASKERD FRANS OFFICIER BESCHUL DIGD VAN VERRAAD DOODSTRAF WERD 9 JAAR FILOLOGEN-CONGRES ACHTERSTALLIGE DIVIDENDEN SIMAU LITTERAIRE PRIJS IN AMERIKA Ook telefoonverbinding met Engeland ivordt uitgebreid EINDJE UIT BRANDEND HUIS GERED Met behulp van nieuw Rontgen- foïo-apparaat Advertenf^r* Personeel gevraagd EEN JONGEMAN zoekt Ir. ASJES BIJ DE K.L.M.? Onafgehaalde nummerbrieven KAMPIOEN-ADVERTENTIE EEN GULDEN KAMPIOEN-ADVERTENTIëN DE CULTURELE TOENADE- RING TUSSEN NEDERLAND EN DUITSLAND Dienstaanbiedingen Eng. Handelscorr, Goederen gevraagd Handel en Bedril! HOGE STRAFFEN VOOR MOFFENKNECHTEN *JHet Hof zal op 22 Mgart uitspraak doen. Diversen buizen en Kamers Kapitein René Azema, een der twee Franse officieren, die werden gearresteerd toen de Franse regering, na de verkla ring van Thorez, een onderzoek heeft doen instellen naar de bedrijvigheid va» com munistische spionnen in Frankrijk, werd er gisteren tijdens de zitting van een Pa rijs militair gerechtshof van beschuldigd, geheimen betreffende .de landsverdediging te hebben onthuld, kapitein Azema, die instructeur »is aan de te Pau (Z. W.- Frankrijk) gevestigde school voor de op leiding van valschermtroepen, is thans- in afwachting van zijn berechting in de Parijse militaire gevangenis opgesloten Men verwacht dat de gedelegeerden van de importerende naties, die de in ternationale tarwe-conferentie bijwo nen, aan hun regeringen zullen rappor teren dat zij het voorstel van de hand moeten wijzen om in het eerste jaar van de overeenkomst van vier jaar in totaal 550 millioen schepel tarwe te kopen tegen een maximum-prijs van 1.80 per schepel. Dit aanbod is Vrijdag door een groep grote exporteurs gedaan. Het ge rucht gaat, dat dit het laatste voorstel is dat de exporteurs zullen doen om te pogen de impasse te doorbreken, die nu reeds' twee maanden op de conferentie bestaan. Later waren er echter aanwij zingen dat de Ver. Staten, Canada. Australië en mogelijk ook Rusland be reid zouden zijn de totaal hoeveelheid tarwe, die de importerende landen af moeten nemen, te verminderen, indien de importerende landen van hun kant de bedongen prijzen willen accepteren. de persoon van Kravchenko. Uitvoerig komt pleiter op tegen het verdedigingssysteem, dat de displaced persons, die voor Kravchenko zijn ko men getuigen, tot oorlogsmisdadigers verklaart. Met aangrijpende welspre kendheid bracht pleiter nog het belang rijkste getuigenis van dit proces, nl. de verklaringen van mevr. Neumann, naar voren. Dat Kravchenko onder een schuil naam is gekomen, het precedent Trotzki gaf hem daar alle aanleiding toe. Na stuk voor stuk de aanvallen op Kravchenko te hebben ontzenuwd en te hebben aangetoond, dat de benoeming van Kravchenko in de aankoopcommissie voor Amerika het hoogtepunt was in zijn Russische carrière, ging pleiter in op de eis tot schadeloosstelling, in totaal 10 millioen, hetgeen slechts een gedeelte van de proceskosten is. Bayet, de voor zitter der Franse dagbladuitgeversvereni ging, heeft gezegd, dat aen veroordeling tot een zware schadeloosstelling een blad van de verzetsbeweging zou ruineren, om zodoende medelijden op te wekken, maar pleiter is overtuigd, dat zo de pers wil leven men er de lasteraars uit moet ver wijderen. Bij het begin van zijn pleidooi zette mr. Isard uiteen, waarom Kravchenko zich tot de Franse rechtbank heeft ge wend en gaf vervolgens een karakter beeld van de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid", die heftig is en gevoelig, zeer weinig politiek, doch geheel over gegeven aan zijn technisch werk. Zijn bekering begon reeds tijdens de zuive ring in 1938. Hij heeft van de onver wachte gelegenheid in Amerika gebruik gemaakt, om zich van het Bolsjewisme los te maken. Rudenko heeft dat zelf erkend, toen hij zeide, dat Kravchenko niet met hen uitging, maar zich liever voor Amerika interesseerde. Men verwacht dat mr. Isard nog de gehele zitting van heden nodig zal heb ben voor het afwerken van zijn pleidooi. De belangstelling is buitengwoon groot, vooral van de zijtje van de balie en ma gistraten. (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De gisteren gehouden negentiende zitting in het proces-Kravchenko is nog nagenoeg geheel in beslag genomen d»»or de voortzetting van de boeiende pleidooien van mr. Heiszmann, die eerst tegen het einde der zitting werd opgevolgd door de andere verdediger van Kravchenko, mr. Isard. Mr. Heisz mann toonde een pleiter te zijn met een prachtige stijl, beknopt en helder, niettegenstaande hij gisteren nog ruim iVz uur nodig had om zjjn uiteenzet tingen te voleinden. In de eerste plaats om af te rekenen met 30 getuigen, die door „Les Lettres franchises" waren voorgeleid en die zonder uitzondering óf communist waren ófwel nauw-ver- wanten van het communisme en die om de discipline van het communisme van partijdigheid niet zijn vrij te plei ten. Hebben Wurmser en Morgan, vroeg pleiter, getuigen aangebracht, waarvan zij konden zeggen: ziedaar tegenstanders, of misschien die met ons van mening verschillen en die het boek van Krav chenko komen veroordelen Daarvan is geen sprake geweest. Geestig kapittelde hij generaal Petit, de voorzitter van de „Progressistische christenen" en de rode Kanunnik van Canterburry, -die vooral eigen geschrif ten aanbeval en bij de bezoeken aan het sovjet-paradqs het gemene volk geheel vergat en wiens avonturen aan 't woord van Chesterton doen denken. Voor wat de deskundige aanvoerde is ten slotte na de confrontatie overgebleven dat vier anglicismen, vier gallicismen en enige spellingfouten in het boek werden ge vonden. Mr. Heiszman stond ook stil bij het getuigenis van mevr. Gorlova, die voor de derde maal gehuwd is en zeide, dat Zij kwam om haar vroegere man te ont maskeren. Haar verschijning is in strijd met de Franse procesgewoonten, volgens ■welke men een gescheiden vrouw niet tegen haar vroegere man laat getuigen. Dit gaf pleiter de gelegenheid ook aan te tonen, dat de getuigen van „Les Let tres" niet waren geroepen voor getuige nissen over het boek, maar eenvoudig om Kravchenko te bekladden. Dit is de echte communistische tactiek. Daarvoor kwamen ook de^generaals en hoge Amb tenaren uit Moskou. Het hele verdedi gingsstelsel berust op het afmaken van Gisteren veroordeelde het B. G. te Leeuwarden de 41-jarige voormalige „Kriminal-Sekretar W. Rudolph, die tal van arrestaties heeft gepleegd en bo vendien deel uitmaakte van executie pelotons, waardoor vele Nederlanders de dood vonden, tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de proc.-fiscaal de doodstraf. Van 19 tot 21 April zal te Gent onder voorzitterschap van prof. E. Blancquaert, het 18de filologen congres worden gehou den. Tijdens het congres zullen meer dan 70 referaten worden gehouden, waarvan een twintigtal zal worden uitgesproken door 'Noord-Nederlandse hoogleraren. Het con gres is verdeeld in de volgende groepen: paedagogiek, geschiedenis. Oosterse filo logie, klassieke filologie, romaanse filo logie, Neerlandistiek, germaanse filologie, literatuurstudie, volkenkunde, Afrikaanse talen en wijsbegeerte. De openingsvergadering zal worden ge houden op 19 Ai>ril te 16 uur. Tijdens de slotvergadering zal prof. Leemans uit Gent een voordracht houden over het on derwerp „Het vertalen van mystieke dichters". Aan het congres, dat verleden jaar te Leiden werd gehouden, namen meer dan 1000 filologen deel. POSITIE TROEPENSCHEPEN De „Groote Beer", op reis van Soerabaja naar Amsterdam, passeerde gisteren Pt. de Ga lie. De „Kota lutein", op reis van Botterdam naar Batavia, arriveerde gistermiddag 4 uur te Sabang. De „Waterman", op reis van Rotterdam naar Java, vertrok beden van Sabang en wordt 12 dezer te Soerabaja verwacht. De directie van de N.V. Mijnbouw Mij. Simau deelt mede, dat de onderneming Lebongtandai (Benkoelen) per 16 Fe bruari nog niet toegankelijk was en dat nog geen gegevens ter beschikking zijn. Wat betreft de betaling van de achter stallige dividenden over 1939 en 1940 ver keert de directie, ondanks alle pogingen daartoe, nog steeds in de onmogelijkheid om tot een oplossing te komen, daar het Deviezeninstituut voor Indonesië geen toestemming verleent tot overmaking van de daarvoor bestemde fondsen naar Ne derland. Nog dit jaar is hieromtrent echter een regeling te verwachten. De jury van de Gutënbergprijs, ten be drage van 10.000 dollars,en uitgeschreven door het „Amerikaanse instituut voor het boek", voor het werk „dat in de loop van het jaar de grootste invloed heeft uitge oefend op de Amerikaanse openbare me ning", heeft de volgende werken uitge kozen, om aan een daarvan de prijs toe te .kennen: „Crusade in Europa" van ge neraal Eisenhower, het eerste deel van de gedenkschriften van „Churchill, Roose velt and Hopkins" van Robert Sherwood en ..Man" van dr. Kinsey. Drie pas ver schenen werken „Point of no return" van John P. Marquans, „The God-seeker" van Sinclair Lewis en „Le tigre de France" van de journalist Wythe William, gewijd aan het leven van Clemenceau. hebben eveneens de aandacht van de jury ge trokken. In de loop van het volgend jaar hoopt men gereed te komen met het leggen van twee telefoonzeekabels tussen Nederland en Denemarken. Dit zal geschieden van Óostmahom af naar Romo in Dênemar- ken, een afstand van ongeveer 140 zee mijlen. Elke kabel wordt op afstanden van on geveer 50 mijl van twee versterkingsap paraten voorzien, die op de zeebodem rusten, waardoor over elke kabel gelijk tijdig 36 telefoongesprekken kunnen wor den gevoerd. Het is de eerste maal, dat dergelijke versterkers, welke in Engeland zijn ontwikkeld en op experimentele basis zijn toegepast, voor openbaar verkeer zul len 'worden gebruikt. In dit verband kan eraan herinnerd worden, dat de kabel, welke eind 1947 tussen Engeland en Nederland gelegd werd, zonder versterkers 84 circuits heeft De capaciteit wordt nu al te ge ring geacht en het plan bestaat dan ook om in het volgend jaar aan het telefoon verkeer met Engeland een belangrijke Uitbreiding te geven. De nieuwe telefoonverbinding tussen Denemarken en ons land vormt een zeer belangrijke schakel in het grote interna tionale telefoonverkeer. Men hoopt het gehele systeem tussen ons land en Dene marken nog in 1950 in dienst te nemen, waarmee dan de meest belangrijke schakel in het Europese telefoonnet Kopenha gen naar Londen en Parijs en verder gereed is. Ons land neemt hierin een hoogst belangrijke plaats in. Door de tot standkoming van de nieuwe verbinding met Denemarken neemt deze belangrijk heid nog toe. Het lijdt geen twijfel, dat de vermeer dering van het aantal internationale tele foongesprekken via ons land een welkome bron van deviezen oplevert. Maandagavond is brand uitgebroken in een woning aan de Zuiderstraat te Sappe nneer. Geen der bewoners was thuis. Een buurman wist echter, dat er zich nog een 3-jarig kind in de woning moest be vinden; hij trapte direct de deur van het brandende huis in en kon nog juist op tijd het kind redden. Toen hij buiten was, stortte het dak in. Het huis brandde geheel uit. Het belangrijkste voordeel is echter zeker het archief, dat van de behandelde gevallen kan worden opgebouwd. Ook andere afwijkingen b.v. aan het hart zijn door deze foto's te constateren. Geregeld komen bijdragen van de werk gevers binnen voor de aanschaffingskosten van apparaat plus auto, terwijl vele ge meenten al met de Stichting in contact zijn getreden voor een mogelijk ander- zoek. Van werkgeverszijde begrijpt rr.en in Brabant het belang van gezonde arbei ders, van wie het bovendien zeker is, dat ze hun omgeving niet zullen besmetten. Wil echter Brabant volledig door deze dienst bestreken kunnen worden, dan zal men zeker een tiental van deze nieuwe toestellen nodig hebben. i (Van onze Brabantse redacteur) In Brabant gaat men de T.B.C. bestrij ding radicaal doorvoeren. Het massa-on derzoek, dat enige tijd geleden in Boekei werd georganiseerd, is aanleiding gewor den voor verschillende provinciale T.B.C.- verenigingen in Nederland met behulp van een Amerikaans Röntgenfotoappai'aat de bestrijding van deze ziekte massaal ter hand te nemen. En Brabant bezit thans ook een dergelijk toestel, dat door een aparte stichting wordt beheerd en waaruit men maximaal voordeel wil trekken. Er groeit daartoe een algemene samenwer king. Zo geeft voortaan de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in N. Bra bant direct aan de inspecteur der volksge zondheid door, wanneer er ergens t.b.c.- vee wordt gevonden en de desbetreffende boerenfamilie, die intussen reeds besmet kan zijn, wordt uitgenodigd om een onder zoek te ondergaan met behulp van het nieuwe apparaat. En in de gemeenten zoekt de Stichting tot opsporing van t.b.c.-lijders in N. Bra bant vooral contact met de bedrijven voor het massa-onderzoek. De standsorganisaties sporen haar leden aan mee te doen, terwijl de Kruisvereni gingen bij dit alles de behulpzame hand bieden en de auto der Stichting in de omtrek mensen laat ophalen, die anders moeilijk zouden kunnen komen naar de plaats van onderzoek. Aangezien het wel duidelijk is, dat er toch bezwaren verbonden zijn aan het maken van röntgenfoto's, terwijl het bo venlijf van de betrokkene gekleed is, wil de Brabantse dienst zijn toevlucht nemen tot kleedhokjes met aparte lokalen voor mannen en vrouwen, waartoe enkele klas sen van een schoolgebouw zeker zijn te improviseren. De voordelen van het Röntgenfototoe stel zijn niet te onderschatten. Bij een Röntgenfoto wordt de diagnose achteraf gesteld, en is consultatie van andere art sen mogelijk, waardoor de uitspraak aan nauwkeurigheid wint. tegen zeer lage prijzen. HALVE PUNTEN WA ARDE. Reparatie en schilderen van Religieuze beelden. Am. Steen bergen, de Jagerstraat 67 b, Rot terdam-West. Haarverlies Kosteloos on derzoek tegen haarverlies. Voor inlichtingen een briefkaart aan Avenue Concordia 87 a, R'darn Net meisje gevraagd zelfstan dig kunnende werken en koken voor dag en nacht, gezin met 3 grote zoons Brieven v. Al- kemadelaan 60, Den Haag. Gevraagd te Den Haag flink R.K. Meisje, v.g.g.v. Prettige werkkring, van Beverningkstr 18. Derj Haag. Net R.K. Meisie gevraagd in gezin z. k. van 8.45 tot 1.15. lft. 17 jaar. Walenbur- gefweg 89 a, R'dam. Flink meisje gevraagd v.g.g.v van 3.30—12 uur. Aanmelden 8—9 uur n.m. Westvest 39, Schiedam. Gegraasd voor maatwerk Hand werkster, niachinestikster, Teerling en halfwas kleermaker Hondinsstraat 2. heek Claes de Vrieselaan, Rotterdam. De KJj.M. overweegt de benoeming van ir. D. L. Asjes ter voorziening in de functie van directeur-productie der K.L.M. Deze functie werd het laatst be kleed door de heer W. van Veenendaal. die bij de ramp te Prestwick om het leven is gekomen. Ir. Asjes, die thans voor de B. P. M werkzaam is in Venezuela, verwierl vooral bekendheid door zijn deelneming aan de Melbourne race met de Postjager. Tijdens de oorlog heeft hij zich als re serve officier bij de luchtmacht van het KN.I.L. o.m. als commandant van het 18e squadron onderscheiden. 20 woorden 1.—, elk woord meer 5 ets. extra, tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling met vrije zit-slaapkamer Brieven met opgaaf van prijs enz. onder no. S-2027 bur. blad op ons hoofdkantoor, Korte- naerstraat no. 1, Rotterdam, liggen de volgende onafgehaal de nummerbrieven: B 8474 H 917 85376 11026. Deze blijven nog veertien da gen ter beschikking van be langhebbenden. De Admtnistratie van De Maasbode en Het Nieuwe Dagblad Mot of Houtworm verdelging. Mot-echt preparerenchem. reinigen van meubelen en ta pijten. Ook ter plaatse. ,,Ne- cob", Rotterdam, Tel. 46182. HOOGSTRAAT 119 HOOGSTRAAT 42 SCHIEDAM Gevraagd een kampeerhulsj e voor 2 5 3 weken, voor de maand Augustus in H. v. Hol land, Wassenaar of Roekan je. Brieven po. H 10265, bur, blad. Dames- en Herenstoffen en veerings In prima kwaliteiten. A. Coppens, Statensingel 163. Rotterdam (gesloten huis). Reparatiebedrijf Haarden, kachels. H.H. slagers speciaal slijpinrichting en machinerepa ratie. Bouts, van Beverenstraat lc, Tel. 66880, Schiedam, Eerste Rott. Motorrijschool en Autorijschool, gratis theorie. Thuis gehaald en gebracht, le Pijnackerstraat 21a, Rotterdam. Advertentiën behoeven niet altijd groot van afmeting te zijn om t.ot haar doel te leiden. In vele gevallen zult u met een kleine kunnen volstaan. Het is overtuigend gebleken, dat onze KAMPIOENEN sterk de aandacht trekken. DOELMATIG EN GOEDKOOP DEZE KAMPIOENEN 1 betaalt U voor 20 woorden (minimum grootte). Elk woord meer kost 5 cents. kunt U opgeven aan onze kantoren, aan onze agentschappen en bezorgers, aan erkende advertentle-bureaux en boekhan delaren. Voor goedkoper behang. Be- hangersbedrijf C. en J. Cor. Le gierse, Mr. Arendstraat no. 42. Charlois, R'dam Joh. de Widt Slaghekstraat 144, Rotterdam, Telefoon 70534. Van de 21 groepen, die gezamenlijk werken voor bet herstel van de culturele betrekkingen tussen ons land en Duits land, heeft het Katholiek Genootschap vóór Geestelijke Vernieuwing in de laat ste vijf maanden de meeste permits Joor een reis met dit doel naar Duitsland toe gewezen gekregen. In totaal waren voor de verschillende Ned. groepen 385 per- mits uitgegeven, waarvan alleen voor het Katholiek Genootschap 183. Van de an dere aangesloten groepen hebben slechts 4 het gebracht tot meer dan 10 visa. De Oecumenische raad stond hier met 63 visa aan de top. Hieruit blijkt wel, dat de Katholieken op dit terrein het leeuwenaandeel van dit belangrijk werk verrichten. A.N.W.B. Bondsauto-motor- rijschool Eversteijn.' De oude vertrouwde school met de be kende gele leswageus. Desge wenst wordt u gehaalden ge bracht. Violierstraat 32. teiet. 36666, Rotterdam. In Den Haag Huygenstraat 2, tclef. 114510. INSTELLING VRAAGT B.z.a. Net meisje, 22 jaar, als hulp in de huishouding, in kl. gezin. Br. no. S-2216, bur. blad Pracht ombouwen met noten fePol"°erde kap en voorlijst f 27.50. Ook in blank en Old- ii vh Mariastraat 120, vlakbij Nieuwe Binnenweg, Rotterdam. Meubelmakerij. Uw gebit stuk Dat is geen. bezwaar, elfen naar Oosteinde 160, en het is in een paar uur klaar. Wij plaatsen ook gouden tanden in Uw gebit. Tandtech nisch Laboratorium G. v. Slin gerland, Tandtechniker, Oost einde 160, Delft, Tel. 3224. voor opleiding Praktijkexamens Salaris f 4.per lesuur. Brieven no. S-2025 bureau vgn dit blad. Voor 1 dag te huur eevraagd 1 relswiee Adres Vlaming- steeg 6, Delft. Moren nr«nt«»HrtA on gevraagd van 8 tot 5 u. of 3 maal p. w. FLINKE WERKSTER. Mevr. Blaisse, Nieuwe Haven no. 149, Schiedam. Slijterij Peeters bezorgt al Uw gedistilleerd, wijnen, bier en. limonade door de gehele stad. Scheepstimmermansïaan 14, tel. 21652-22894, Rotterdam. Een prima kinderrijwiel. Elke gewenste maat op bestelling le verbaar. Super-rijwielen met lamp, jasbeschermer, ketting- kast f 142.50. Rijwielhandel gpee. Hendriek Croeninckstr. 66, R'dam-Zuid. bevraagd: Een bescheiden De adv.-fiscaal bij het B. G. te Assen eiste gisteren de doodstraf tegen de 2b- jarige G. A. M. Weimar uit Coevorden, die hij „de grootste bruut op landwacht- gebied in Drente" noemde. In 1944 land- wachter geworden, richtte W., die thans r x>rtvluchtig is, in Coevorden een soort Scholtenshuis (hoofdkwa-tier SD in Gro ningen) op, waar hij de arrestanten op vreselijke wijze mishandelde. Tegen de voormalige SS-er F. Merk te Coevorden werd levenslange gevangenis straf geëist M trachtte in Coevorden als onder-luitenant der marechaussee o.a. een overval op het distributiekantoor te ver ijdelen. Ook hij is voortvluchtig. Tegen een der leden van de berucht geworden groep A.K.D.-ers, die Drente en Noord-Overijsel tijdens de bezetting onveilig maakte, de 45-jarige D. Jonkman uit Hoogeveen, die door arrestaties en tnishandeling«n talloze slachtoffers heeft gemaakt, werd eveneens levenslang ge- die geheel zelfstandig de zorg voor mijn huishouden en mijn vijfjarig dochtertje op zich kan nemen. Tengevolge van het overlijden van mijn man moet ik zelf een functie waarnemen. Brieven onder No. 2740 Serv. Bur Braun, Nwe. Binnenweg 175: Rotterdam. Wegens ziekte Ver ruiling aan genoden een zonnig bovTtbuir centrum de? st«d) voor een zonnig benedenhuis. Brieven qnder no T 6606, Dagblad Toe '•ernst, Delft Geldbelegging. Te koop een pand afzonderlijke beneden- en bovenwoning. Goede stand. (Desgewenst woningruil). Brie ven no T 6605. Dagblad Toe komst, Delft. Gevraagd Ongemeubileerde woonruimte met kookgo'egen beid voor echtpaar z. k. Br no 4755, Adv. Bur. Harte. Zaag- molendrift. 35 a. Rotterdam. Geldifl tol en .«MïbiP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4