Republiek niet terug naar Djokja Dr. van Royen motiveert de reden V.S. steunen republikeinse eisen Engeland aanvaardt Atlantisch pact De Nationale reserve gaat starten .Weerbericht DE KRUISTOCHT-PENNING Op de Iribune ITALIË OFFICIEELUITGENODIGD Kard. Mindszenty zeer ernstig ziek Doel en werkwijze van het instituut DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN vïuiÖSè?Tm. Boete van f 183.000 Geestelijk leven der soldaten De Koningin terug gekeerd Honderdjarige te Rotterdam 71ste JAARGANG VRIJDAG 11 MAART 1949 No. 20873 Opnieuw is de Veiligheidsraad begonnen aan de besprekingen van de Indonesische kwestie. Reeds verscheidene dagen ach tereen was de behandeling hiervan te Lake Success steeds weer verschoven, maar gistermiddag stond dit punt op het pro gramma. Allereerst kwam aan het woord dr. J. van Royen, de Nederlandse gedelegeerde, die het standpunt van zijn regering formuleerde. Drie punten van de Veiligheidsraadsresolutie zijn uitgevoerd, zeide hij, maar bezwaren blijven bestaan tegen het herstel van de republikeinse regering in Djokja. Verder lichtte de heer Palar het standpunt van de republiek toe. Generaal Romul° (Philippijnen) toonde zich een fel tegenstander van de Ronde Tafelconferentie en de vertegenwoordiger van de Ver. Staten, Warren Austin, gaf als mening van zijn regering, dat deze een begin gemaakt wil zien met herstel van de republiek. Uit gezaghebbende broii te Londen wordt vernomen, dat het Britse kabinet gisteren in principe het voorgestelde Atlantische pact heeft aanvaard. Gelijk gemeld, is liet de bedoeling, dat het verdrag in de eerste week van April ondertekend zal worden. Handelaar leverde 29 millioen eieren te weinig H. M. de Koningin arriveert, juist teruggekeerd uit Sankt Antonop het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag, waar zij gisterenmid dag de Benelux-ministers ontving. R. K. Thuisfront schenkt tiendm/ev gulden extra Een longontsteking, die het ergste vrezen doet plaatselijk NACHT- VOHST -.STEUN WETTIG GEZAG" In een nieuwe phase Ontvangst Benelux-ministers Volgens bovenstaande maquette hoopt men te Rotter dam binnen 8 jaar het nieuwe gemeenteziekenhuis te bouwen dat een capaciteit zal hebben van 800 bedden. Het gehele complex beslaat een oppervlakte van 7 ha 'gelegen nabij het Park. Achter het hoofd gebouw ziet men de tunneltraverse. Het hoofdgebouw wordt opgetrokken in 13 lagen en zal een hoogte hebben van ca. 50 meter. De totale lengte van hoofd gebouw plus verblijf voorde verpleegsters (rechts achter hoofdgebouw) zal eert kwart kilometer bedragen. ln de vleugel links vooraan hoopt nien het medisch centrum onder te brengen, dat eerlang in de Maasstad zal worden gevestigd. Katholiek Nederland schaart zich achter Z. H. de Paus S.V.V. EN XERXES DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij de-opening van de zitting deelde öe voorzitter, "e r^uoaan Alvarez, mede, d3t hy het verzoek had ontvangen van Palar tot het verlenen van vrijge]eide voor Sudarpo Sastrosatomo, persattaché van de Indonesische delegatie> 0m van Lake Success naar Banka rejzen_ ten. einde besprekingen te voeren met de republikeinse leiders aioaar^ aangezien de republikeinse delegate jlet noodza. kelijk acht uit de eerste hand inlichtin gen te ontvangen omtrent de sjtuatie en de gebeurtenissen m ae republiek. Al varez deelde dfa^na„orrjede, dat hij zich in verbinding had g®st®ld met dr. Van Royen, die na contact tnet Den Haag, hem had »^gedceldl dat de Neder landse re«erJf® bezWaax had te gen het verzoek van de republikeinse delegatie Vervolgens kreeg de Nederlandse ge delegeerde, drj van Royen, het woord, die betoogde, dat de Nederlandse rege ring drie punten van de resolutie van de raad heeft uitgevoerd maar dat zij lezwaren houdt tegen het'herstel van de republikeinse regering in Djokja op dit ogenbliK. Dr, Van Royen zeide, dat elke poging tot herstel van de republikeinse regering slechts zou leiden tot wanorde. De drie punten, waarover geen ver schil van mening bestaat tussen de Ne derlandse regering en de Veiligheidsraad zijn de volgende: 1. Herstel van volledige vrijheid van beweging voor de republikeinse leiders. 2. De republikeinen hebben de, gele- Eenheid om met alle personen in Indo- "esig contact te zoeken en besprekingen ie voeren. 3-,I->e Nederlandse regering voert on- ders. V met de republikeinse lei- Het voornaamste punt van geschil tus- sen mijn regerine en de Veiligheids raad, aldus dr. Van Royen, vormt de aanbeveling van de resolutie om de republikeinse regering lö Djockja te herstellen. Dit herstel 2„u ongetw«feld over heel Indonesië beschouwd worden als een zichtbaar symbool Van een zeer groot succes van de repUbuek Het is een illusie te denken, dat dé com missie der VN met een handvol mensen, verspreid over een bevolking van millioenen, in staat zou de ordeverstoringen, voortkomend nit ait herstel der republikeinse regering, te voorkomen". sing cfr Van Royen uitvoerig hot voorstel van de Nederlandse in op nei houden van een Ronde regering tot Nederlandse aan- Tafelcontereutie. WQrdt aanvaard> bod biedt, mdi d resolutie van de Sumatra en drukte zijn verbazing uit over het feit, dat de Unci hiervan geen melding heeft gemaakt in haar rapport. Met betrekking tot het plan betreffen de de Ronde Tafel-conferentie verklaar de dr. Van Royen nog: „Veel zal thans afhangen van het antwoord van de Unci op de uitnodiging van de Nederlandse, regering". „De Nederlandse regering vraagt thans slechts, dat de Veiligheids-, raad de Unci toesta de Ronde Tafel-con ferentie bij te wonen en haar succes zai bevorderen". Dr. van Royen besloot aldus: „Ik ver trouw èrop, dat de raad zich ten voile zal realiseren, dat het Nederlandse aan bod een grote en werkelijke concessie» be tekent". Hy gaf toe, dat de Nederlandse voorstellen afwijken van de resolutie van de Veiligheidsraad, maar voegde er bij: „Mag ik de raad er aan herinneren dat zowel in het geval van Palestina als dat van Kashmir de raad heeft toegestaan, dat zijn vertegenwoordigers ter plaatse van de raadsresoluties mochten afwijken, indien bleek, dat een andere methode beter geëigend scheen om tot het doel te leiden. Wat ons het meest moet bezielen is niet, dat de Veiligheidsraadresolutie naar de letter wordt uitgevoerd, maar dat haar doeleinden verwezenlijkt worden. Ik kan nauwelijks denken, dat er onder ons ook maar iemand is, die zou willen ver klaren, dat de tekst van de resolutie be langrijker is dan het lot van Indonesië" Ronde Tafel-conferentie surrogaat Generaal C. Romulo (Philippijnen) ver klaarde, dat de werkelijke reden, waarom de Nederlanders weigeren de republi keinse leiders naar Djokja te laten terug keren, was gelegen in het feit, dat zij thans doende zijn de gebieden van Mid- den-Java te organiseren tot een nieuwe „marionetten-staat". De rapporten van de Unci tonen aan, hoe scrupuleus de repu bliek zich gehouden heeft aan de reso lutie. De voorgestelde Ronde Tafel conferentie zou naar Romulo's mening slechts een „surrogaat" zijn. De republi keinse leiders zullen de conferentie bij wonen als vertegenwoordigers van een republiek, welker status later zal worden bepaald. Een dergelijke procedure zou de leiding uit de handen van de Veiligheids raad doen vallen en de Nederlandse rege ring in staat stellen haar eigen aprioris- tische oplossingen op te leggen. Palar: droeve ervaringen. De vertegenwoordiger van de republiek, de heer Palar verklaarde, dat de manier, waarop de Nederlanders hun nieuwe plan voorstellen, het doet voorkomen alsof het de grootst mogelijke dwaling van de re publiek en van de* Veiligheidsraad zou zijn dit plan niet met open armen te aan vaarden. „Inderdaad, wij zouden deze voorstellen van ganser haste aanvaarden, indien wij onze droevige ervaringen met de Nederlanders konden vergeten. Wij kunnen dit echter niet en mogen dit ook nie falar betoogde verder, dat dit ogen blik belangrijk was in de geschiedenis. De Nederlanders, ofschoon bewerend dat zjj de situatie nog steeds onder hun controle hebben, worden gekweld door hun slecht koloniaal geweten. De Ne derlanders gebruiken nazi-methoden op Java en ik ben bevreesd voor het lot van mijn volk daar, niet alleen op grond van getuigenissen van Nederlandse sol daten zelf. maar ook omdat ik weet, wat het Nederlandse leger mijn volk aandeed in Zuid-Celebes, niet zo heel lang geleden. Ik vraag om een onder zoek door een internationaal orgaan naar de methoden, welke het Neder landse leger toepast op Java, Sumatra en Madura. „Wij vragen om voortzetting van de oriderhandelingen onder auspiciën van de Unci" aldus Palar. „Wij verlangen voort zetting van de onderhandelingen op de basis waarop wij altijd gestaan hebben, de basis der harde feiten, de basis van het evenwicht der krachten in mijn land, in Zuid Oost Azië en in de wereld". V.S. houden vast aan resolutie Mr. Warren Austin (Verenigde Staten van Amerika) ver/, laarde, dat zijn re gering de resolutie van de Veiligheids raad blijft steunen. „De Nederlanders hebben te kennen gegeven niet bereid te zijn de regering van de republiek in Djokja te herstellen, zoals de resolutie van 28 Januari van hen vraagt. Wij zijn niet in staat de houding van de Neder landse regering te. begrijpen en wel om twee redenen: 1). de voorzieningen van ae resolutie zijn in dit opzicht door en door gezond en redelijk; 2). de voorge stelde versnelling der souvereiniteits- overdracht zou eveneens betekenen een overdracht van de bevoegdheid aan de republiek om haar macht in Djokja te herstellen. MUn regering houdt vol, dat een mi litaire actie niet tot gevolg mag heb ben dat een der partijen voor de Vei ligheidsraad wordt geëlimineerd. Zo lang de republikeinse regering niet is hersteld in Djokja, kan zU niet deel nemen in onderhandelingen over een bevredigende oplossing van het geschil. Het lijkt mij Hoe, dat, indien Indone sië spoedig onafhankelijkheid za! ver krijgen, zoals wordt voorgesteld in het nieuwe Nederlandse plan, een begin moet worden gemaakt met het herstel van de republiek. Hierna werd de zitting verdaagd tot heden half zes, Nederlandse tijd. De Zutphense rechtbank heeft vonnis gewezen in een civiele zaak, waarbij een Apeltioornse groothandelaar in eieren werd veroordeeld tot betaling van een bedrag van 183.000 aan een Franse commissionnair, omdat onze landgenoot in gebreke was gebleven een opdracht voor de levering van 30 millioen eieren uit te voeren Hii had slechts een mil lioen afgeleverd. Trots aanmaningen en sommatie bleef de Apeldoornse groot handelaar in gebreke. deze souve- De ministers van buitenlandse zaken zullen zich aan het einde van deze maand naar Washington begeven voor het bij wonen 'van Se historische bijeenkomst, die samenvalt met de opening van het tweede deel der zitting van de V.N. assem blee. Het Atlantische pact voorziet in een Ilaad. die regelmatig bijeen zal komen, de doelstellingen van het verdrag ten uitvoer te leggen- "eze raad. die de bevoegdheid zal heb «uen, een oiifieiwesehikt lichaam op te resolutie, de overdracht worden Hchten6" °»dergeschikt remiteit, zou een laar ®"oenode met 1Chten vr'"~ verwezenlijkt; 2) de mterimpen 2) ae .je duur al haar moeilijkheden kan tot van enige maanden worden tel bracht. 1 eiligheidsraadresoliltie laidt tot rampen Er bestaat geen verschil tussen doélstellingen va" Nedeflandse rege ring en die van de Veiligheidsraad", a'" dus dr Van Royen. Het dispuut handelt slechts over de mldde.le? °m tot het ge meenschappelijk® 6 geraken. „Het Nederlandse volk ervan overtuigd, dat blijvende vrijheid en ede voor Indo nesië niet kunnen worden bereikt door volledige uitvoering van «solutie on zerzijds en dat er elementen zijn ln deze resolutie, die slechts rot rampen kunnen leiden. Dr. van Royen zeide zich voor dit ogenblik te zullen onthouden Van commentaar op het eerste rapport van de Unci van deze maand. Hij wilde slechts constateren, dat zij" voorzegSm- Sen omtrent de gevolgen van jaa",^aar" ding der resolutie. waren bewaarheid: n.l. zij veroorzaakte een „deadlock door verwarring 1® stichten over geheel In donesië en zij bracht de besprekingen betreffende een federale regeling l°t stilstand. Sjahrir werd hierdoor gereserveerd en Hatta weigerde om naar Batavia te komen. Dr. van Royen protesteerde tegen de aansporingen tot voortzetting van de guerillastrijd door dc toodregering op zal v VOor defensie-aangelegenheden, tv' "moecJelijk slechts optreden in za- den behandeld"01' dfe veiligheidsraad wor- Inmiddels wordt ook aan de andere plannen voor de consolidatie van West- Europa ijverig voortgewerkt: 1. De vijf ministers van buitenlandse zaken van de Westel;jke-unie zullen Maan dag a.s. te Londen bijeenkomen, om be sprekingen te voeren over het Atlantisch pact dat het Brusselse pact za] verbin den met de Ver. Staten, Canada en ver moedelijk verscheidene andere Europese landen. 2. Vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België Nederland en Luxem burg en waarschijnlijk Noorwegen. De. nemarken. Zweden, Eire en Italië zul len op 28 Maart te Londen bijeen komen om een begin te maken met ijet definitieve ontwerp voor een Raad en Consultatieve vergadering van West-Europa. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de Italiaanse regering een officiële uit nodiging ontvangen om tot het Atlan tische pact toe te treden. Regelmatig werd bij de geestelijke verzorgers van de troepen in Indonesië het gemis gevoeld aan voor de militai ren geschikte publicaties, die een aan vulling zouden kunnen zijn van het ge sproken woord van de aalmoezenier en bovendien op de minder bereikbare pos ten het geestelijk leven zouden kunnen ondersteunen Hiervoor is nu door het hoofdbureau van Katholiek Thuisfront in Den Haag een voorlopig bedrag van 10.000 ter beschikking gesteld van de hoofdaalmoezenier in Indonesië. Het hoofdbureau werd hiertoe in staat ge steld door de bijdragen van de parochiële afdelingen. Naar wij van particuliere zijde uit Hongarije vernemen, zijn de geruchten welke reeds enige dagen uit Boedapest hier doordringen, volgens welke Z. H. Em. kardinaal Mindszenty ziek zou zijn, helaas volkomen juist. De kardinaal-primaat, wiens geestelijke vermogens nog steeds gestoord zijn, is lijdende aan een zware long-ontsteking en men vreest een snel einde. Het Hongaarse volk, dat van de toe stand van zijn primaat niet onkundig is, stroomt in de kerken samen, om voor de kardinaal te bidden. iDa weerverwachting geldig van heden- tot morgenav nd luidt: Vannacht weinig wind h er en vannacni nevel of mist en aar vorming nachtvorst. Mor- P vele Plaat ,.e]e overdrijver.de Óverwegend droog olkenvelden. mjddag ongeveer weer en in de mie s va„diaae dezelfde temperatuu Zuidelijke Zwakke tot matige naai Auiaeiyxe richtingen draaiende wind. 4 maart: Zon op <.03 Zaterdag 12 Maai ig uur, onder 18.38 uur; maan op la.io 0:ader 6.45 Nu met betrekking tot de werving van vrijwilligers voor de Nationale Reserve, de reserve-grensbewaking, de de reserve-gemeente- en Rijkspolitie en de diverse commissies vrijwel ge reed is en met de propaganda in een belangryk aantal gemeenten is aange vangen, zodat reeds Op resultaten kan worden gewezen, achtten we het raad zaam onze lezers nader hierover het een en ander mede te delen. Uit particulier initiatief Is het Nati-, onaal Instituut „Steun wettig gezag" ge boren,. dat zich tot taak heeft gesteld, de aanwerving voor genoemde diensten te stimuleren Het nationale bestuur van dit instituut is onderverdeeld in provin ciale besturen. Deze zijn weer onderver deeld in gewesten, waarvan de plaatse lijke commissies weer deel uitmaken. Zuid Holland bVv. is verdeeld in vier gewesten, waar, van de 187 gemeenten, er pas een 40 zijn bewerkt. De plaat selijke comité's houden een nauw con tact met de manschappen die zich voor vrijwillige dienstneming hebben aange meld. Diverse radiosprekers hebben inder tijd de taak voor hen die zich voor deze diensten aanmelden, reeds uit voerig uiteengezet. De nationale re serve echter is een nieuwe phase in getreden, na besprekingen van de in ternationale staven. Ten eerste zal de Nationale reserve ook dienst gaan doen bij de luchtdoel artillerie, voorts als mobilisatiebestem- ming en neeft bovendien nog een zeer sterke uitbreiding gekregen van de mo gelijkheid tot toetreding. Zo kunnen toe treden het personeel van de lichtingen 1935 en oudere (dus 1934, 1933 etc.) met inbegrip van de reserve officieren en kader Voorts kunnen toetreden de lich tingen 19361940, waarbij echter de re serve offisieren en kader niet inbegrepen zijn. behalve wanneer het de iuchtdoel- artillerie betreft. Daarnaast kunnen toe treden de lichtingen 1941 tot en met 1944 zoals oorlogsvrijwilligers, zij die inge deeld zijn bij de Marine en zij die niet geoefend zijn en tenslotte alle niet dienst plichtigen. Ook zij, die vroeger zijn af gekeurd. kunnen zich aanmelden tot de leeftijdsgrens van 50 jaar, daar het bij de Nationale Reserve mogelijk is, dat zij in andere diensten kunnen worden ondergebracht. Hierbij dient te worden aangetekend dat de lichtingen 1941—1944 thans reeds geregistreerd worden en kans lopen te worden opgeroepen. Het ligt in de be doeling dat al deze diensten op 1 Janu ari 1950 reeds in werking zijn. Mocht dit niet het geval zijn. of dat er te weinig animo voor is. dan zou de Nationale reserve komen te vervallen en zou het benodigd aantal manschappen op andere wijze moeten worden opgeroepen in ge woon militair verband Het doel van het instituut Van de aanvang af heeft b\j de vor ming van deze diensten de gedachte voorgezeten, dat al het mogelijke ge daan moet worden voor bedrjjfsbe- scberming en een rustig doorwerken van fabrieken etc. mogelijk te maken, wanneer eenmaal een totale oorlog zou uitbreken. In verband met de vorming van de West Europese Unie heeft elke deelne mende staat de verplichting een zeker aantal manschappen te leveren. Om dit aantal zo gering mogelijk te houden is de Nationale reserve in het leven geroepen. Daarbij krijgt men de beschikking over een voldoende aantal mannen, die een oefening en training ondergaan in vrij willig dienstverband, zij het enigszins op militaire leest geschoeid, dat zij in eigen .omgeving kunnen volvoeren en waardoor zij hun werkgelegenheid be houden. Het kan natuurlijk ook zuiver militair geschieden via een dienstplicht, maar dit brengt met zich mede. dat ar beidskrachten worden onttrokken aan de bedrijven, met verlies van arbeidsuren en verlaging van de levensstandaard. De verschillende onderdelen zullen ge lijk bewapend worden met stenguns, brenguns, mortieren, granaatwerpers en handgranaten, voldoende om de taak die aan de Nationale Reserve is toegedacht, naar behoren te vervullen. De luchtaf weer zal in de Nationale reserve een zeer belangrijk corps worden, dat zal worden uitgerust met afweergeschut. Voorts zullen in de Nationale reserve afdelingen wielrijders, pontonniers, genie en artillerie worden opgericht, zodat het mogelijk is, dat iedere man, die bij een wapen gediend heeft, bij zijn oude wapen terug kan komen. De sociale voorzieningen zullen alles zins behoorlijk; zijn, zodat dit geen aan leiding tot niet toetreden behoeft te zijn. Het leger zelf, dat volgens de overeen komst van de West Europese Unie op de been wordt gebracht hoofdzakelijk uit de jongere lichtingen bestaan. Deze Nationale resgrve zal wel een zui ver militaire indeling krijgen en zal ze ker 25000 vragen. Reeds in Verschillende plaatsen zijn propagandavergaderingen gehouden en dus de plaatselijke comité's bekend. Spoedig zullen ook de andere plaatsen in Zuid Holland worden bewerkt. In de meeste plaatsen zijn de comité's ge vormd en hun taak begonnen. Reeds thans kan men zich 'aanmelden bij de burgemeester van elke plaats, die de aanmelder, of zelf reeds kan inschrij ven, of hem kan verwijzen naar hèt juiste adres, waar hij zich kan melden. Te even na half vier gisterenmiddag is H.M. Koningin Juliana met het prin sesje Margriet van haar vacantiever- blijf St. Anton in ons land teruggekeerd. Kapt G. Sonderman bracht het vlieg tuig, waarmee H.M. reisde van Fried- richshafen naar Soesterberg Prinses Wilheinuna verwelkomde haar dochter op het vliegveld. De thans in Den Haag vertoevende negen Belgische ministers, van wie som migen vergezeld waren van hun echt genoten, alsmede de heer Graeffe, am bassadeur van België te Den Haag, de drie Luxemburgse ministers, en de Luxemburgse gezant in Den Haag, de heer Coilart, die allen in de residentie met leden van de Nederlandse regering besprekingen voeren, zijn gisterenmid dag door Koningin Juliana in het paleis op het Lange Voorhout te s-Graven- hage ontvangen. De Koningin, die in de middag pas uit Sankt Ar.tpn was terug gekeerd, arriveerde haast ongemerkt om half zes aan het paleis. De Belgische en Luxemburgse gasten werden door minister Stikker aan de vorstin voorgesteld. De audiëntie duur de ongeveer drie kwartier. De z.g. Palestinabuurt in Oostelijk Rot terdam schijnt een zeer bijzondere wijk te zijn. Opoe Herfst, die er woonde, be reikte de leeftijd van 106 jaar en thans is er in de Jaffadwarsstraat weer een hon derdjarige. Mevr. de Wed. H. J. den Bra- berMoerlandt viert heden dit eeuwfeest. Zij is reeds van haar 60e jaar af ziekelijk en nu bedlegerig. Van verslaggevers en persfotografen moet zij echter niets heb ben en daarom was een interview tot mis lukking gedoemd. Zij gaat van het stand punt uit, dat zij deze leeftijd alleen heeft mogen bereiken dank zij de Allerhoogste en van persoonlijke ijdelheid wil zij niets weten. Over enkele weken viert de H. Va der zijn gouden prieserfeest. Dan zal Hij plechtig het H Jaar aan kondigen Reeds heeft de H. Vader zijn intenties voor dit H. Jaar bekend ge maakt. Zij zijn samen te vatten in: de door allen te voeren strijd voor Gods heilige rechten. Deze strijd kost thans vele martelaren. Deze zelfde strjjd vraagt voortdurend nieuwe strijders, vraagt een millioencnleger van vurige, strijdvaardige Katholieken. De Katholieke Actie inNederland roept overeenkomstig de intenties van de Paus en als een feestgave op Diens gouden feest, reeds bij de aankondiging van het H Jaar heel Katholiek tederland op tot deze kruistocht en tot een offensief met Als elk meningsverschil onverschillig op welk terrein werd behandeld op de wijze, zoals S.V.V.'s aanvoerder Arie de Bruijn dat dézê week tegenover onze sportredactie heeft gedaan, zou er heel wat minder heibel" in dë wereld zijn, ook op sportgebied. Rustig, prettig en sportief neemt De Bruijn stelling tegen de in de sportkolommen van ons vorige Maandag-nummer opgeworpen „als"- vrg. gen, waaruit dan zou zyn gebleken, dat wij de pech van Xerxes in de operatie van Wilkes te hoog zouden aanslaan en wel ten koste van de eer die S.V.V. als kampioen toekomt. Op zich zou de wijze van De Bruijn's reactie al een „Tribune"-motief kunnen zijn; wij zou den dit artikeltje al kunnen sluiten met het in meditatie geven van het exempel van hoe de hoge sportieve geest in een gemeenschap (in casu een sportvereni ging) samen gaat met het sportieve ka rakter van de leden van die gemeen schap. Een meditatie die wel vrucht zou kunnen afwerpen, in welk geval deze zeer luttele regels in weerwil van hun geringe omvang reeds hun waarde zouden hebben. Maar wij willen nog niet sluiten. Want het komt ons voor, dat 4e reactie van Arie de Bruijn ook in nog bredere kring kan leven. En daarom willen wij dit geval hier voor het „Tribune forum behandelen. Want een kampioen moet geëerd worden, aan welke spor tieve verplichting elk rechtgeaard sport man en dus ook elke sportjournal st zich niet mag onttrekken. Daar het nu de schijn heeft, dat ons wedstrijdverslag van SVV.—Xerxes van j.l. Maandag in brede'kring de suggestie zou hebben ge bracht. als zou op de prestatie van S V. als kampioen en op de waardering daar voor moeten worden afgedongen, willen wij dit misverstand (want dat is het) hier uit de weg ruimen. Een misverstand slechts (zoals trou wens persoonlijk reeds betoogd). Want al die als"-vragen van als Wilkes nu eens nietenz. enz. enz." (welke vragen wij hier niet nog eens tot in de finesses zullen preciseren en uitwerkend al die vragen waren slechts vragen. Vragen zonder meer, want een antwoord er op bestaat niet! En juist omdat er geen antwoord op is, omdat elke vraag alleen maar onzekerheid geeft, blijft de waardering voor wat wél zeker is. blijft dus dé eerder reeds in onze sportkolom men uitgesproken mening dat S.V.V. deze titel dapk zij eigen zeer grote ca paciteiten heeft veroverd, blijft minderd de waardering voor S.V.V.» prachtige prestatie Er kan immers i de vergelijking tussen zekerheid en o - zekerheid geen enkele aanleiding ng§ om die mening en hulde te he?",r° Al zouden wij op a) die „as ;*rag?£ graag een klare °Plos?'ng, '.Uccher- die niet^ mogelijk js^ bdi'' de^kammoens- mët het zwaard van de geest te verove- S ^„7' meesl^waardig is gebleken, ren. Daarom is geen prijs vastgesteld, Sr.hl.jjft Arie de Bruiin in ongekunstelde tenzij een minimumbijdrage van vijftig eerliikheid' .Overigens alle hulde voor Xerxes dat 'een waardig vertegenwoor- xerxes, aal hMgste Westelijke voet- ha?rzouanzüm" Antwoorden wij: „Maar de waardigste ver'egenwoordiger is^h S V.V.Waartoe door de sportreoac teur gemachtigd. SUPPORTER, het zwaard van de geest, n.l. de geest van een vurig, veroverend katholicisme. Het bindend teken, het symbool voor deze kruistocht is de Kruistochtpenning, een fraai uitgevoerde, matkoperen me daille met 's Pausen beeltenis en wapen. De opbrengst van'de verspreiding van deze penning is bestemd voor een afzon derlijk fonds, dat zal dienen om met vlie gende bladen, filmbeelden, lichtteksten en op welke pakkende en moderne ma nier ook. de publieke opinie in Nederland tenzij cents. De Kruistoeh tpenning wordt het sym bool van ons strijdbaar katholicisme. De gouden kruistochtpenning zal met oor konde namens Katholiek Nederland aan de Paus worden aangeboden op Zijn gou den feest. Ieder Katholiek Nederlander heeft hem dan reeds in zijn bezit!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1