Nederlandse kolome in Brazilië Herziening sociale verzekering Een koninkrijk voor een huis De acht zijn het eens over Atlantisch Pact vl eerbericht 4 April ondertekening te Washington DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Inzicht breekt haan bij EVC-ers Resultaat vein emigratiepolitiek LAGEN Dubbele kindermoord uit 1940 opgehelderd Pater Holtzer S.C.J. Overheidspersoneel in ziekenfonds? ZATERDAG 12 MAART 1949 Hoogovenarbeiders verlaten communistische organisatie ARBEID VOOR ALLEN IR. HEYMEYER WORDT BURGEMEESTER Gehe/im kamerheer van de Palis JEHOVA'S GETUIGEN TE BREDA GEVERBALISEERD VUREN GESTAAKT Tussen Israël en Transjordanië NEDERLANDERS BIJ Z. H. DE PAUS Sociaal-wenselijke moet ook economisch-mogelijk zijn- N.-YORKSE DOODGRAVERS STAKING TEN' EINDE H.H, WIJDINGEN PLAATSELIJK LICHTE NEERSLAG Dr. DREES ONDERSCHEIDEN DB ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende aövertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-: Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men kan niet ontkennen, dat de EVC- Metaal invloed had bij de hoogovens. Misschien niet in hoofdzaak door het getal van haar aanhangers maar toch wel door het feit> dat deze aanhangers nogal wat sleutelposities bezetten. Zo kon indertijd door feitelijk een handvol mensen een zeer langdurige staking wor den geforceerd. De laatste tijd ia er echter blijkbaar een kentering gekomen in het inzicht van deze mensen. Achttien leden name lijk van afd. „Metaal" der EVC te IJmui- den, allen 'werkzaam bij de hoogovens hebben medegedeeld dat zij uittreden uit deze organisatie, aangezien zij zich niet meer kunnen verenigen met 'de koers, welke het hoofdbestuur thans heeft uit gezet. Onder de uitgetredenen bevinden zich de voorzitter en de secretaris van* de arbeidersvertegenwoordiging der hoog ovens. een lid van het hoofdbestuur van „Metaal" en de secretaris en penning meester van de bedrijfsgroep „Metaal"- hoogovens. „Algemeen breekt het heldere besef door, hoe groot en belangrijk de arbeid is in een volksgemeenschap. Daarmee dient in overeenstemming te zijn de sociale en maatschappelijke waardering van de arbeider. Arbeid is geen han delswaar". „Ons volk wenst de arbeid te zien geplaatst in het centrum der wetge ving. Het loon heeft tot uitgangspunt de sociale rechtvaardigheid. Het heeft zijn minimumgrenzen. Voorts zal een maatschappij worden opgebouwd zon der het euvel der blijvende werkloos heid, dat verschijnsel der vooroorlogs» jaren, dikwijls kanker genoemd". Aan al deze schone woorden uit het boekje ..Nieuwe arbeidsverhoudingen", onmiddellijk na de bevrijding in 1545 verschenen, moesten #ve weer denken, toen we kennis namen van de installatie van een werkgelegenheidscommissie, waarin volgens minister Joekes een. sterke ploeg deskundigen heeft zitting genomen. De commissie moet pogen richt lijnen te geven ten le tot voorkoming van werkloosheid en ten 2e tot kering van massa-werkloosheid bij eventuele wisse lingen in de conjunctuur of economische stand van zaken. De eerste taak is o.i, ongetwijfeld de voornaamste, hoewel de voorzitter ala eerste onderwerp aan de orde meende te moeten stellen een ontwerp noodwet werkloosheidsbestrijding om de regering volmacht te geven maatregelen te nemen en uit te voeren, die in tijd van massa werkloosheid nodig zijn. Deze opvatting heeft ons enigszins be angstigd. Bestrijding van werkloosheid gaat via speciale werken, waarbij o.a. kantoorbedienden weer sloten kunnen gaan graven. Een speciale voorziening immers, waarbij behoefte is aan geschool de werknemers in welke branche ook, valt onder het industrialisatie-plan. Eerlijk gezegd verwachten we dan ook als resultaat een plan van ontginningen, kanalisatie ontwateringen enz., om m deszelfs vergaarbak „uitgestotenen" op t» vangen. Niets doen en niets kunnen doen is een vreselijke kwelling, maar de herinnerin gen aan de werkverschaffing, al hebben we daarvoor tegenwoordig schonere na men, zijn nog te vers. Eén doel blijft primair en dat is werk gelegenheid produceren in de normaie sectoren. Daaraan kan niet genoeg wor den gedacht, daarvoor kan niet voldoen de worden gedaan. Daarnaast zij de overheid ook openhar tig in het meedelen of mislukken van haar kansen. Anderzijds moeten ook de werknemers de tijd verstaan. Betere arbeidsverhou dingen en voorzieningen „van wieg tot graf" betekenen geenszins, dat men in de watten kan worden gelegd. Er zullen moeilijke dagen zijn en ko men, er moet worden aangepakt. De con currentie we bedoelen dan de normale eist degelijke producten en derhalve werkzame en kundige vaklui. Lieden, die bovendien door lezen en studie weten, wat er te koop is. Men beginne derhalve zich tot een nut tig en bekwaam lid der maatschappij ge reed te maken zonder het rechtencomplex zover uit te breiden, dat bij het minste en geringste „Vadertje Staat" maar moet bijspringen. Dus geen „leunen op". Eerbied voor de arbeid vraagt ook om werknemers met zelfstandigheid, eist vechters, geestelijk en lichamelijk ge traind. HENK VAN DER MAZE. (Van onze correspondent). In Augustus 1940 vond onder de ge meente Mierlo een afschuwelijk misdrijf plaats. Na gedurende tien dagen ver mist te zijn geweest, werden twee kin deren van het gezin Van H.K. uit Geldrop, gewurgd onder een stapel den- netakken op een eenzame plek langs het Eindhovens Kanaal aangetroffen. Vorige week heeft de rijkspolitie in verband met deze dubbele moord een arrestatie verricht. Op de plaats van het misdrijf vond een confrontatie plaats. De rijkspolitie kon in verband met het nog niet geëindigd onderzoek geen na dere mededelingen doen. Uit het feit echter, dat de verdachte reeds ter be schikking van de officier van justitie te Den Bosch is gesteld, mag worden af geleid, dat politie en justitie over vol doende aanwijzingen beschikken, die tot opheldering van het misdrijf zullen lei den. Men meldt ons uit Helsingfors, dat de H.E. Heer L. Holtzer, provicaris van mgr. G. Cobben, Ap. Vicaris van Finland, door Z. H. de Paus is benoemd tot geheim kamerheer. Mgr. Holtzer, geboren te Vlaard'ngen, is reeds vele jaren in Fin land werkzaam, momenteel als pastoor in Abo. Deze benoeming is een waardige beloning voor zijn moeizaam- werk op deze uiterste voorpost van de Kerk in. het hoge Noorden. Een aantal getuigen van de „geloofs gemeenschap van Jehova" zijn in Breda door de politie aldaar geverbaliseerd. Hun is tenlaste gelegd, „dat zij hebben gevent met drukwerken in de bebouwde kom der gemeente zonder een ventvergunning". De geverbaliseerde „getuigeh" colporteerden n.l. Zaterdagmiddag j.L in Breda met het tijdschrift „De Wachttoren"- Dit ge schiedt wekelijks in vele plaatsen van ons land. Zij noemen dit „evangeliseren". Israël en Transjordanië h bben gis teren op Rhodos een formele overeen komst om 't vuren te -taken getekend. Ingevolge deze overeenkomst mogen er geen wijzigingen in het front komen. Aangezien er nog geen antwoord ont vangen is uit Irak, of de Transjor- daanse delegatie gemachtigd #is onder handelingen namens dit land te voeren, geldt de overeenkomst nog niet voor de driehoek in Oost-Palestina, waar Iraakse troepen zijn gelegerd. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde te Cairo, dat een strijdmacht van verscheidene honderden Joodse soldaten Vrijdagavond bezig was zich in de woes tijn op ongeveer 2 km. afstand van Akaba waai Britse troepen liggen, in te graven. In Akaba bevinden zich drie waarnemers van de V. N. Dr. Bunche heeft hun gelast een onderzoek naar de Joodse troepenbe wegingen in te stellen. Engeland zal het Britse garnizoen in de Transjordaanse havenplaats Akaba versterken met troepen uit de Egyptische kanaalzone. Paus Pius XII heeft gisteren de le den van de Nederlandse handelsdelega tie, die zich thans te Rome bevindt, in audiëntie ontvangen. sociale verzekering in uitzicht heeft ge steld, is over de wijze waarop en de mate waarin dit zou kunnen geschieden, nog geen beslissing genomen. Bovendien meent de minister, hangende vorenbedoeld over leg en in aanmerking genomen de tech nische moeilijkheden, aan een verplichte sociale verzekering van zelfstandigen verbonden, met betrekking tot een uit breiding der sociale verzekering tot zelf standigen, thans geen verdere mededelin gen te moeten doen. Over het vraagstuk van de unificatie der sociale verzekering zal de minister zich tot nader beraden. In de memorie van antwoord aan de f erste Kamer over de begroting van ociale Zaken bespreekt minister Joekes ook de herziening en unificatie van de sociale verzekering. Hij zegt erover: Het overleg met de Stichting van de Arbeid inzake de herziening van de so ciale verzekering is nog niet beëindigd. Te dezer zake heeft de stichting haar standpunt nog niet bepaald. Incidenteel heeft de minister omtrent de herziening met het stichtingsbestuur van gedachten gewisseld. De minister is er zich ten volle van be wust. dat bij een uitbreiding van de so ciale verzekering behalve met het sociaal- wenselijke, ook rekening dient te worden gehouden met het economisch-mogelijke Hij zal dan ook, wanneer de cijfers van de kosten van de door de betreffende ge mengde commissie gedane voorstellen, waarnaar thans een onderzoek wordt in gesteld, bekend zijn, ten aanzien van het economisch-mogelijke in overleg treden met het Centraal Planbureau. Hij acht het evenwel niet geheel juist, indien thans een mogelijke premieverla ging zou worden uitgesteld met het oog op toekomstige voorzieningen. Het stre ven moet er op gericht blijven de lasten van het bedrijfsleven niet hoger' op te voeren dan noodzakelijk is. Hoewel de regering in beginsel het be trekken van daarvoor in aanmerking komende groepen van zelfstandigen in de De minister van Sociale Zaken 3s in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken betreffende de vraag of verplichte ziekenfondsverzeke ring ware te bevorderen van overheids personeel, dat een inkomen geniet bene den een bepaalde inkomensgrens. De 8 weken oude doodgraversstaking op een R. K. begraafplaats te New-York, is gisteren beëindigd. De stakers zijn aar. het werk gegaan op de door kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New-York, aangeboden voorwaarden, die een verho ging van het basisloon inhouden. De vorige week hebben priesterstuden ten graven gedolven voor de meer dan duizend lijken, die tengevolge van/ de staking niet ter aarde konden worden besteld. Intussen, blijlït het New Yorkse voor beeld navolging te hebben gevonden in Frankrijk. Sinds gisteren kunnen in de Franse provincies geen begrafenissen plaats vinden, daar 8500 leden van het personeel van begrafenisondernemers in staking zijn gegaan, teneinde hogere lo nen te verkrijgen gen uw bij van- raat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft vandaag in zijn huiskapel te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: het H. Diaconaat aan de eerw heren A. G W. Nijs en P. II. van Roozen- daal; de vier lagere H.H. Wijdingen aan de eerw heer J. S. van der Laan. Allen theologanten van het Theologicum te Warmond. lijn- gor- 5 p. Ko- igen sneu dam aldus, dat er jaarlijks ongeveer 80.000 jongemannen voor de dienstplicht wor den gekeurd. Van hen komen er rond 40.000 in twee halfjaarlijkse lichtingen van 20.000 man onder de wapenen. Door een geperfectionneerde indeling en door de maatstaven enigermate te vergroten zullen er op den duur 50.000 jongemannen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij verder, de vergroting van de lichtin gen geleidelijk te doen geschieden. De legerleiding beschikt nog over te weinig instructeurs en ka<j^r om de grotere lich tingen thans reeds op te kunnen vangen. Om in het tekort aan kader te voorzien zal men zich als instructeur kunnen mel den, een functie, welke zowel voor mili tairen als voor burgers openstaat. De grotere behoefte aan kader wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt door het feit, dat de lichtingen worden uit gebreid, doch vooral door de langer wordende duur der militaire training. Door de vergroting der lichtingen zul len namelijk meer soldaten in Neder land blijven dan thans net geva; is en zjj zullen zoals alle in ons land gelegerde strijdkrachten een militaire opleiding van langere duur ontvangen dan de pri maire van de voor Indonesië bestemde strijdkrachten. pri- ntie 3.00, i en vas- 4.00. veld por- uten ibel- Kop. ;reri. De weervèrwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen of mot regen en later opklaringen. In het Zuidoosten van het land hier en daar ochtendmist. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en West. Bijna nergens nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zondag 13 Maart: Zon op 7.00 uur, onder 18.40 uur; maan op 16.51 uur, onder 6.55 uur. Maandag 14 Maart: Zon op 6.58 uur, onder 18.42 uur; maan op 18.25 uur, onder 7.11 uur. 1.45 7.25, ilan- era- va. nar), veld Minister-president dr. W. Drees, heeft gistermiddag uit handen van zijn Belgi sche collega, de heer P. H. Spaak, het grootlint van de Leopoldsorde ontvan gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1