Nederland roept republiek Verplichte deelneming bedrijfs pensioenfonds goedgekeurd ligt het graf van St. Petras 1 Oi Ring van het Atlantisch pact Denemarken, Italië, Portugal, IJsland uitgenodigd PENSIOENENTOESLAG NOG NIET GEREGELD Gevolgen voor de belastingen Omzetbelasting detailhandel verdwijnt, voor groothandel blijft zij laag W eerbericht Berlijnse valutakwestie blijkt onoplosbaar Hoofdschudden in Veiligheidsraad s ïïjrj* Fiat aan Ronde- Tafelconferentie van de St. Pieter DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Noorwegen en Frankrijk achter Canadees voorstel Levenslang voor „Juden-Fischer™ Zelfstandigen nog uitgeschakeld Opgravingen in Vaticaanstad EtS!TE wereldcongres De koers van de E.V.C. NDER DE Bouwvolume voor 1949 in Zuid-Holland OUPE soek naar lo millioen gulden Fiscus-offer voor de Benelux ECONOMISCHE UNIE BENELUX Het stelsel der omzet belasting Aanpassing der directe belastingen Verlichting der onder- nemingsbelasting JVordt Russische mark voor D .-Berlijn verboden 71ste JAARGANG DONDERDAG 17 MA ART 1949 No. 20878 Beroep op de Republiek a OOR KATH. MANNEN „Debat" bij de hoogovens In het Wagenerstadion te Amstelveen hebben elf hoogleraren, bank directeuren, wethouders en andere grootmachtigen het opgenoqien tegen evenveel meisjesstudenten. In techniek en snelheid waren zij niet het'minst tot hun eigen verbazing de meisjes de baas. Ze loerden als Indianen en wonnen met 40! De opbrengst van het feest was voor het studentensanatorium in Laren. Gisteren zijn, namens de regeringen van België, Canada, Frank rijk, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, het Verenigd Konink rijk en de Ver. Staten, uitnodigingen gezonden aan de regeringen van Denemarken, Italië, Portugal en IJsland om tot het pact toe toe treden en het, begin April, mede te ondertekenen. Indien deze landen, zoals te Washington wordt verwacht, aan deze uitnodiging gevolg geven, zal het aantal deelnemende landen Twaalf bedragen. LUCIFER EN KOPSPIJKERTJES T ffSKpi Prof Einstein vierde onlongs ra Amerika zijn 70e verjaardag. V die gelegenheid waren^ het met alleen de geleerden, die hem de hand kwamen drukken, maar ook een aantal verwaarloosde Europese vluchtelingetjes, die in Amerika een nieuwe toekomst tegemoet gaan. De Economische Lme tussen Nederland, België en Luxemburg, welke indien bepaa e voorwaarden verwezenlijkt zijn (zie ons blad van Maandag j- °P Juli 1950 in werking zal treden, zal ook bepaalde gevolgen met zich brengen t.a.v. onze belas tingheffing. Nadat uit het reeds eerder gepubliceerde protocol bet een en ander beken wa» getv orden, heeft minister Lief- tinck gisteren in de Twee e amer nog aanvullende mede delingen gedaan. Gezien de grote ^langstelling, welke uit de aard der zaak voor deze kwestie estaat, zullen wij.dit onder werp iets meer van nabij bezien. ffllct t0t f 475 (320) per hl ad L JK67) per 100 kg., terwijl in België de accijns op lucifers en nan Engeland koopt zijn kleren zonder punten. In het Lagerhuis maakte mr. Harold Wilson, voorzitter van de „Board of Trade" de afschaf fing bekend van de textieldistri butie en scheurde daarna ostentatiej zijn puntenkaart. aanduiding zilver niet meer zullen mogen voeren. NIEUWE' DEPRESSIE IN IN AANTOCHT DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de ,,N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 rer kwartaal, f 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB xfDVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Indonesië was gisteren weer het onder- van de debatten in dfveüigS raim. haJ* «en gisterenavond (Ned tqd) opende de vertegenwoordiger var SSTrn??Unde- de besprekin- dat de hoon on mo§en constateren, martiipn tn 0Vereenstemming tussen voorstel vauTanadT ond"steunde het 1 'S Van de republiek vast te i c-ra.ir-1 Ronde-tafelconferentie V00L nrfrn-."Wii van mening, dat i mókk re bespreking het effect ft v, dat het Nederlandse plan tot van een Rondetafel-contëren- ai? ~,en Haag kans van slagen heeft". „X dr°ng er voorts op aan dat de veiligheidsraad een soort van controle zou instellen om na te gaan of de regels van menselijkheid in het voeren van de "kleinere oorlogen" werden onderhouden. Beschuldigingen over wreedheden werden door beide partijen geuit. Dit voorstel gold niet speciaal Indone sië maar het had betrekking op alle voorkomende conflicten in de wereld. De afgevaardigde van Frankrijk, J. Chauvel, ondersteunde eveneens het ua- nadese voorstel. Hij verklaarde dat he, logisch was, dat de republikeinen eni e Nederlanders zochten naar een van het geschil onder auspiciën van commissie der V. N. Hij drong er tul de raad op aan een liberale hoad "fitv te nemen ten overstaan van de u t ring der resolutie van 28 Jan. J- De afgevaardigde van Cuba, Alvarez, De raad zou ™°aten „^adellijk zonder SrfoorwaarTeu "uden worden vru- gelaten en hun regering zou worden her- steldDe militaire operaties moeten ge- Stainhn H°oroden'(Australië) zeide, dat hij bepaalde twijfels nad omtrent de te hou aP„«.uminaire conferentie en hij ver- Pif re verduidelijking betreffende zoch "adev de republiek en haar ver- de statusvrfigers op deze conferentie. Hij tegenwo raad. dat men een ge waarschuwde gch. indien men met ra^lde beginselen de hand zou lichten. F rasz I geen alternatief voor het op- vni oen van de resolutie van de raad. Generaal Romulo (Philippijnen) ver klaarde op zün beurt met nadruk, dat er geen sprake kon zijn van een prelimi naire conferentie over de vraag of de republikeinse leiders al dan niet hersteld zouden worden. Dit punt is reeds beslist door de resolutie van de raad. Dr. Van Royen gaf hierna een toelich ting op de preliminaire conferentie. „Het komt mij voor" zo zeide hij, „dat de Nederlanders een essentiële bijdrage heb ben geleverd om de huidige impasse te doorbreken door het voorstel betreffende het houden van een preliminaire confe rentie te stèunen. Dit zal echter offers vragen van beide partijen. Ik betreur het daarom uit de verklaring, Maandag, van de heer Palar te hebben begrepen, dat de republiek niet bereid is het voorste! van Canada aan te nemen. Het zou tragisch zijn indien de republiek thans de deur sloot voor onderhandelingen, want de prijs voor deze kapitale dwaling zou in de eerste plaats betaald worden door het volk van Indonesië in de vorm van maan denlang uitstel en voortdurende onze kerheid en door de voortdurende gue rilla. Ik hoop daarom oprecht, dat de republiek haar houding zal willen her zien' De afgevaardigde van de Oekraine, Ta- rasenko, herhaalde de beschuldigingen van. Rusland dat de federalisten in Indo nesië alleen maar Nederlandse „mario netten" zijn en dat verscheidene leden van de raad thans bezig zijn met het sanctionneren van de Nederlandse agres sie. Hierna werd de' zitting verdaagd tot Maandag a.s. Kringen der Amerikaanse delegatie bij de V. N. verklaarden, aldus meldt United Press, dat de Verenigde Staten hun fiai zullen hechten aan de Rondetafel-con ferentie en de pogingen van de Unci zullen bevorderen om het conflict in Indonesië bij te leggen, vooropgesteld dat de republikeinse leiders naar Djokja zouden terugkeren. te Hedenmorgen veroordeelde het B. G. 'sGravenhage de „Kriminal-Sekretar", Franz Fischer tot levenslange gevangenis straf. Bij de eerste, zowel als bij de tweede behandeling van deze zaak voor het hof eiste de procureur-fiscaal, de doodstraf tegen Fischer, die ook bekend als „Juden- fischer", gedurende de bezettingsjaren een leidende functie als waarnemend hoofd van het „Juden-Referat" te 'sGra venhage had. Het hof was van mening, dat de ten laste gelegde feiten, wettig en overtuigend be wezen waren, dat Fischer had medege werkt aan de deportatie van circa 13.000 Joodse landgenoten naar Westerbork, waarna zij naar het „Oosten" waren door gevoerd; 12.000 van hen keerden niet uit de concentratiekampen van Polen terug. Hem werd de gelegenheid gegeven bin nen 8 dagen cassatie aan te tekenen. Zonder hoofdelijke stemming alleen de communisten waren er natuurlijk tegen heeft de Eerste Kamer gistermiddag het ontwerp tot het treffen van wettelijke regelingen inzake verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds goedgekeurd. De minister toonde aan, dat er goede gronden bestaan om de verplichting tot deelneming op te leggen en om zelfstan digen in de pensioen-verzekering te be trekken. Wanneer men de verplichte ver zekering niet aanvaardde, zouden er ondernemingen kunnen zijn, die zich an deelneming onttrekken, hetgeen voor haar minder lasten betekent en onge wenste concurrentiemogelijkheiö ten op zichte van bedrijfsgenoten tengevolge zou hebben. "T. vtt zal zelf het volgende ZH. Paus Plas 2 negen jaar archeo- jaar de resultaten van s SL pieter aan logisch onderzoek onder de wereld meedelen. <je pauB Tijdens een audiëntie h ppzesd, dat onlangs tot enkele studenten eGod(jelijke lret een beschikking van u« petrus Voorzienigheid is geweest dat Rome tot zijn bisschoppelijke ze ,1(jUs de Hier in liet circus van Nero f1. var) Paus stierf Petrus als een beiljue Christus, een omstandigheid, waarvo nweerlegbare archeologische bewijzen zitten. Onder de koepel van de St. Pieter, oe vindt zich zijn graf. Men vermoedt, dat de H. Vader in het Heilig Jaar, dat is in 1950, het archeolo gische en typographische bewijs daarvan aan de wereld zal meedelen. Een deel van de nieuwe opgravingen zal dan voor het eerst voor het publiek toegankelijk zijn. Bovengenoemde opgravingen begonnen in 1940, na de dood van Pius XI. Men leg de toen een deel van de crypten onder de St. Pieter bloot, ten eerste om een nieuw terrein te krijgen voor het begraven der Pausen, ten tweede om de fundamenten der basilica na te gaan en ten derde om nieuw licht op de geschiedenis van het christendom te doen schijnen. Het eerste belangrijke nieuws over deze opgravingen werd op 13 Mei 1942 bekend gemaakt. In een radiouitzending kondigde de. Paus toen de ontdekking van een marmeren, halfronde kapel aan, waarschijnlijk date rende uit de tijd van Paus Gregorius de Grote uit de zesde eeuw. In het midden van deze kapel, juist onder het midden van de St. Pieter, vond men een eenvoudig morjflfcnent, dat, lang voor de tijd van Constantijn, voor de ge lovigen een plaats van devotie en gebed was geweest. Radio Vaticana heeft meegedeeld, dat; 5fHmnd5'lïïoecdge Amerikaanse weldoener vail gegeven heeft voor de bouw JaDan rt,.!,hoIieke kerk ir> Hiroshima, in bom or een Amerikaanse atoom- werd verwoest.' In 1950 zal in Rnm. congres voor kathol iekeei,eerSte werald" gehouden, aldus werd mannen worden Vaticana medegedeeld. gisteren door radio Het opnemen van zelfstandigen in de sociale wetgeving is inderdaad een novum erkende de minister, althans wanneer men het begrip zelfstandigen uitsluitend juridisch beschouwt. Practisch liggen de grenzen echter anders. Een directeur van een onderneming wordt als zelf standig beschouwd, maar juridisch is hij loontrekker. Voor de Ongevallenwet en de Kinderbijslagregeling gelden geen loongrenzen en de Winkelsluitingswet is feitelijk een stuk sociale wetgeving, waarbij zelfstandigen zijn betrokken. In de landbouw is een aantal personen beurtelings zelfstandig werkzaam, beur telings in loondienst. Het is dus niet zo gemakkelijk precies een scheidingslijn te trekken tussen zelf standigen en anderen en uit secia-ie over wegingen en voor een goede gang van zaken kan het van belang zijn. zelfstan digen én niet-zelfstandigen in eenzelfde regeling te betrekken, concludeerde mi nister Joekes De verzekering van de bewindsman, dat liet parlement door het aanvaardeh van deze regeling niet gebonden is ten aanzien van een toekomstig voorstel tot verzekering van zelfstandigen, was in tussen wel de voornaamste reden, dat de heer Regout zijn afwijzend standpunt los liet en verklaarde zijn stem niet aan het wetsontwerp te zullen onthouden. Prof. Molenaar daarentegen zag in de mededeling van de minister, dat het bestuur van de Stichting van de Landbouw niet voornemers was de toepassing van de wet op zelfstan digen in het landbouwbedrijf te be vorderen een zodanig lichtpunt, dat hy zicb niet verder tegen het wets ontwerp verzette. Zo haalde het ontwerp met vlag en wimpel de eindstreep. Onder leiding van de E.V.C. is Woens dagavond in Beverwijk een vergadering gehouden, waarin de landelijk voorzitter van de E.V C_ de heer B. Blokzijl, het woord heeft gevoerd over het feit, dat een aantal leden van de arbeiderskern bij de hoogovens zijn lidmaatschap van de E.V.C heeft opgezegd. In een verklaring, dié dit uittreden begeleidde, was als motief opgegeven, dat deze leden zich met langer konden verenigen met de koers, die het hoofd bestuur van het E.V.C. heeft uitgezet De mening van de tieér Blokzijl even wel was, dat de oorzaak was gelegen in het standpunt van de kern, dat zij als zelfstandig lichaam en geïsoleerd van de arbeidersvertegenwoordiging buiten het bedrijf, namelijk de vakbeweging, wil handelen. De heer P. Mulder, voorzitter van de arbeiderskern, die mede namens zijn uit getreden collega's sprak, stelde hier te genover, dat het uittreden was voortge komen uit het gevoel, dat het beleid van het E.V.C.-bestuur is afgestemd op een klein deel der leden van de E.V.C. en „voortvloeit uit de arsenalen van dé CPN." Het debat leidde tot geen enkele con clusie. De druk bezochte vergadering had een zeer ordelijk verloop. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft de Franse regering de bepalingen van het Noord Atlantisch pact goedgekeurd en machtiging voor de ondertekening gege ven. Het besluit is onverwijld naar Was hington geseind. Dit besluit moet thans nog geratificeerd worden door de Franse nationale vergade ring en de raad van de republiek. Het pact zal echter eerst aan het parlement worden voorgelegd, nadat Frankrijk het ondertekend heeft. In Italië kwam men nog niet tot een be slissing. In de kamer ageren communisten en Nenni-socialisten met bolsjewistische heftigheden tegen de voorgenomen deel neming der regering aan het pact. Op mu ren 'én straten worden leuzen gekalkt, welke de bevolking tegen de pact-plannen moeten ophitsen. Hier en daar vinden proteststakingen plaats. Intussen heeft de Italiaanse kamer gis teravond met".335 tegen 166 stemmen,, bij twee -onthoudingen, een communistisch voorstel, om het debat over. het Atlantisch pact te verdagen tot dé ..volledige tekst is ontvangen, verworpen, waarop onmid dellijk met de debatten een aanvang werd gemaakt. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, zal Vrijdagavond om 10.15 (Nederlandse tijd) in de Home Ser vice van de B.B.C. spreken over het pact. Portugals verzoek om nadere inlichtin gen is door de Amerikaanse regering be antwoord. Er wordt op gewezen, dat in het verdrag geen enkele zinspeling wordt gemaakt op de verplichting om bases ter beschikking te stellen in vredestijd. Naar Middellandse Zee pact De Turkse minister van buitenlandse zaken, Sadiak, zal naar A.P. verneemt, naar Washington vertrekken, om er een verdedigingspart voor de Middellandse Zee te bespreken. In de Turkse nationale assemblee deel de de minister mede, dat de regering reeds enige tijd in contact staat met En geland en Amerika over een dergelijk regionaal verdrag. Er zijn echter nog geen beslissingen genomen. Nadat een totaal van 1700 woningen op grond van gedane toezeggingen reeds was toegewezen heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ge volgd door het Provinciale Bestuur van Zuid Holland alsnog o.a. de volgende contingenten voor 1949 toegewezen: Bodegraven 3; Boskoop 30; Brielle 8; Capelle aan de IJssel 7; Delft 124; Dord recht 105; Giessendam 3; Gorinchem 58; Gouda 66; 's Gravendeel 16; 's Graven- zande 5 Hardinxveld 3; H. I. Ambacht 8; Krimpen a. d. Lek 10; Krimpen a. d. IJssel 6; Leerdam 10; Lekkerkerk 6; Nieuw Lekkerland 23; Maassluis 6; Mon ster 37; Naaldwijk 5; Papendrecht 8; Pijnacker 13; Poortugal 4; Puttershoek 10; Reeuwjjk 6; Rhoon 5; Ridderkerk 50; Rozenburg 6; Schiedam 164; Schoonho ven 6; Sliedrecht 11; Spijkenisse 15; Vlaardingen 132; Waddinxveen 3; Woer den 24; Zwijndrecht 5. Voor Rijswijk, Voorburg en Wasse naar is de toewijzing aangehouden. Als men een hond wil slaan, zou er volgens een spreekwoord altijd wel een stok te vinden zijn. Wij betwijfelen toch of dat wel waar is, sinds wjj n.l. lazen, dat de Sovjet-Unie Zweden er van be schuldigt, dat sovjet-burgers verhinderd worden om naar de Unie terug te keren. Neen, dat apparaat om te slaan kunnen wij toch niet hoger aanslaan dan een half afgebrand luciferstokje. En wanneer men zoiets ook wel noemt: spijkers zoe ken op laag water, nu dan zouden wij bij deze Russische manoeuvre willen spreken van: kopspijkertjes vissen in de oceaan. Het komt anders niet vaak voor, dat sovjet-burgers terug willen naar Moskou en onderhorige landouwen, oftewel Rus sische Gouwen. Integendeel schijnt er heel wat geschermd te moeten worden om allen achter het IJzeren Scherm m „bescherming" te kunnen houden. En zo al eens iemand het scherm weet te pas seren, dan laat hij als regel zijn retour tje verlopen. Wij kunnen het ons niet goed voor stellen dat de Westerse landen zo ge brand zijn op echte sovjet-burgers; zij hebben met de inheemse communisten, die volk en vaderland niet slechts in de vorm van een weekblad verkopen maar zich ook reeds nu sovjet-burgers-in-spe voelen, genoeg te stellen. Dat de Zweedse politie wel belangstel ling heeft voor zekere „sovjet-burgers", die zij eens terdege aan de tand willen voelen, kunnen wij ons voorstellen en wij kunnen er ook in komen, dat deze lieden naar huis wensen te gaan. Maar het komt ook in andere landen voor, niet in het minst achter het IJzeren Scherm, dat gevangenen gaarne naar huis zouden wensen te trekken. Doch deze verlangens blijven, speciaal' achter het IJzeren Scherm, „vrome wensen". Alle wensen kunnen trouwens niet zo maar in vervulling gaan, bijv. ook niet van ons Stalintje Paul de Groot, die graag gauw aan het hoofd van een Sovjet-Gouw zou staan. Is Paul de Groot er intussen wel zeker van, dat hij nog lid is van de partij? Wij lazen nl in een rechtbank-verslag van een belêdigings-affaire in de com munistische partij (houd ons vast), dat de CPN ook geheime royementen kent. Dus weet niemand eigenlijk zeker, dat hij nog lid van de partij is. Kan dat later even tegenvallen, als men dan denkt „van de partij te zijn"? ANALYST. Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding ontving van de ten nisclub Alkmaar-Heilo een bedrag van ƒ773,99 en van het personeel der Ko ninklijke hofhoudingen een bedrag van 1045,20. Zoals gisteren reeds medegedeeld, had de heer Van Sleen (P.v.d.A.) een amen dement ingediend op het wetsontwerp tot verhoging der pensioenen met een toeslag. Er was vandaag ten langen leste beslist, dat dit amendement, ofschoon het veel verder ging .dan artikel 14 van deze wet, waarop de minister een wijzi ging had ingediend, toch zou kunnen worden in behandeling genomen. Bij dit amendement stelde de heer Van Sleen allerlei verhogingen voor, waar aan de Kamer reeds bij vroegere behan deling haar instemming had gegeven, maar de minister had er ernstige be- r'*- ir Daar er in de economische unie geen grens tussen de drie landen bestaat, kun nen de goederen in het onderlinge ver keer niet worden belast door een accijns omzetbelasting. Over een vijftal accijn- aen was tot voor de jongste conferentie hor. **aas nog geen overeenstemming lanrió" iussen de regeringen der drie hil rtoze overeenstemming is echter komen 'n.Pivj j?es,prekingen tot stand ge- tilleerrl andse acciins op gedis meld verhoo r Zoals gisteren reeds ge- ^29 25)' nt ,nn traccijns verlaagd tot f lt h™2\SVS2 en bénzinerecht ver- steektoestellen, welke in Nederland Met bestaat, wordt afgeschaft Een zeer belangrijk probleem was de omzetbelasting, welke in Nederland bij levering van goederen door fabrikanten 3 pet., bij levering door groothandelaren i/2 pet. en bij levering door de detailhan del 3 pet. bedraagt. Iri België is iedere le vering van roerende goederen onder worpen aan een overdrachttaxe van 4% pet doch de verkoop aan particulieren voor eigen gebruik is vrijgesteld van over. drachttaxe, zodat de levering detailhandel in principe de vig zijn aan omzetbelasting De leverin» Hieruit blijkt dat er tussen Nederland en België een groot verschil in het stel. sel van de heffing bestaat, n.l. dat de le veringen van de groothandel aan detail handel met 4% pet. worden belast en bij ons slechts met pet. Het stelsel van Luxemburg vertoont daarentegen een grote overeenkomst met dat van Neder land. Het belangrijkste van de bereikte overeenstemming is nu hierin gelegen, dat de Belgen in dit opzicht het Neder landse stelsel aanvaard hebben, d.w.z. dat de groothandelsleveranties In ons land evenals in het verleden slechts met clrea \'i pet., op wellicht enkele uitzonderingen na, zullen «porden be> last. Dn reden hiervan is gelegen (n het feit, dat de groothandel in Neder land in een zwakke positie verkeert, zodat een aanvaarding van het Belgische stelsel economisch t.a.v. de groothan delsleveranties onaanvaardbaar was voor ons land. Anderzijds kon België het onderdeel van het Nederlandse stelsel, heffing van omzetbelasting van leveranties door de detailhandel niet aanvaarden. Technisch achtte men het- met het oog op de controle ondoenlijk aldaar tot een dergelijke hef fing over te gaan. Daarom zal -n het nieuwe stelsel In Nederland de heffing van omzetbelasting bij leveranties door de detailhandel ver dwijnen. Ten slotte resteren nog de directe ber lastingen. Op dit gebied zijn de ver schillen op het ogenblik niet zo groot, dat de concurrentieverhoudingen hier door in betekenende mate worden bein- vloed. Daarom kan m dit opzicht met meer beperkte aanpassingen worden volstaan. Wij dienen de directe be lastingen voor dit doel duidelijk te onderscheiden in 1 directe belastingen, welke op het bedrijfsleven drukken, 2 de overige directe belastingen als loon-, inkomstenbelasting, vermogensbelasting en personele belasting. Wat deze tweede groep betreft, is aangenomen dat deze in principe het concurrentievermogen van het bedrijfsleven niet verstoren. Deze overwegingen hebben er toe ge leid, .dat de voorstellen tot aanpassing, welke overigens een eerste stap in deze richting betekenen, beperkt zjjn gebleven tot de eerstgenoemde groep van directe belastingen, welke .een. druk op het be- drijfslevea 'betekenen, In Nederland zal de druk van de ondememingsbelasting een verlichting ondergaan door een afschaffing van de belasting naar de grondslag bedrijfskapi taal en enige verzachtingen van de be lasting naar de grondslag bedrijfs-op- brengst. Hoeveel de totale verlichting zal bedragen, heeft minister Lieftinck niet medegedeeld. Aangezien in de beide Ka mers de laatste tijd meerdere malen is aangedrongen op een afschaffing van de ondernemingsbelasting, waartoe de minis ter niet meende te kunnen overgaan, zou het ons niet verwonderen, indien de ver lichting op ongeveer de helft zou uit komen. Samenvattend kunnen wij zeggen, aat de aanpassing van de directe belastingen, welke is overeengekomen, slechts een eerste allernoodzakelijkste stap is, nodig om de grens tussen de landen open te krijgen. Men zal echter verder moeten gaan met de aanpassing der directe be lastingen, zij het ook niet dat naar een volkomen unificatie zal worden gestreefd. De conclusie is gerechtvaardigd, dat de Nederlandse burger van de directe en indirecte belastingen te zamen een sterkere druk zal ondervinden dan de Belgische burger. Te verwonderen be hoeft zulks niet. Het is eenvoudig het onvermydeiijke gevolg van het feit, dat de Nederlandse financiële positie slech ter is dan de Belgische. zwaren tegen gemaakt, deels uit tech nische, deels uit financiële overwegingen. En ook nu was de minister niet bereid het over te nemen. Technisch was zulk een ingewikkelde materie volgens hem niet voldoende voorbereid en financieel bestonden er in het kabinet bezwaren tegen. De door de heer Van Sleen voor gestelde wijzigingen zouden de Staat op 15 millioen komen te staan en daar kon de minister Van Maarseveen het kabinet niet voor vinden. Hij vond het trouwens te gek in deze tijd voor enkele verho gingen zo maar 15 millioen uit te geven. Maar de heer Van Sleen liet het er niet bij zitten. Wij hebben nu al drie keer hier in de Kamer er over gepraat, zei hij en de Kamer was het er over eens, dat, wat de regering voorstelde, onvoldoende was. Nu moest het dan maar gebeuren. Voor het dreigement van de minister, dat hij event, het wetsont werp zou intrekken, wenste de heer Van Sleen niet uit de weg te gaan. Dan zou hij desnoods een initiatief-voorstel indie nen. Hij handhaafde derhalve zijn amen dement en daar zaten we dusl Toen deed de beer Stapelkamp een voorstel van orde om het amendement te verwijzen naar de afdelingen om daar te worden bezien Na veel geharrewar werd dit tenslotte aangenomen met de stemmen van de communisten tegen en met de opmerking van de heer Van Sleen, dat er haast mee gemaakt moest worden en dat de commissie van rap porteurs met de minister zou moeten kunnen onderhandelen. Daar bleef 't bij. Vooraf was het wetsontwerp behan deld over de goedkeuring en uitvoering van het tussen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag tot unifi catie der accijnzen. Daarbij werd een amendement van de heer Lucas (K.V.P.) om in artikel 11 het aldaar onder K vermelde artikel 39 bis te schrappen z.'h.st. aangenomen. De strekking hiervan is, dat verschil lende producten, die tot nu toe met ver melding van een merknaam als zilver werden aangeduid, van 1 April af de De beer Hofstra <P.'.\a.A.) constateerde o.a. dat bij dit wetsontwerp een verschui ving plaats heeft van de directe naar de indirecte belastingen. Wanneer dit in het kader van de Benelux systeem zou wor den, dan had spr. daartegen ernstig be zwaar. Hij voor zich was voorstander van verschuiving van indirecte naar di recte lasten. Hiertegenover was de heer Lucas (KVP) van oordeel, dat een verschuiving naar de indirecte belastingen ook zonder de Benelux niet zal zijn te vermijden. Z.i. behoort opgelet te worden, dat de minst draagkrachtigen, speciaal de grote gezinnen niet in de verdrukking komen. Dat sommige zoutziederijen in moeilijk heden zullen geraken door afschaffing van de zoutaccijns betreurde hij en hij vroeg maatregelen in deze. Verder -be pleitte spr. de wenselijkheid de verzwa ring van indirecte belastingen te doen samenvallen met verlaging der directe belastingen. Tegenover de opmerkingen ook van andere Kamerleden stelde minister Lieffcinck, dat dit wetsontwerp een be langrijk offer betekent voor de fiscus waar het de afschaffing van de zout- en de verlaging van de bieraccijns betreft. En- hij deelde o.a. mede, dat met ingang van 1 April een invoerrecht van 20 pro cent op zout komt. Aan het eind van het jaar hoopt de minister een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting gereed te hebben, al betekent die geen verlaging van de to- taaldruk der belastingen. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Gedurende de nacht zwaar be- wolkt met regen en minder koud. Tijdelijk weer stormachtig toene- mende wind tussen West en Noord- 2 west. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele buien. Voor- t al langs de Wadden-kust aanvanke- lijk. stormachtige, later wat afne- J mende Noordwestelijke wind en weer iets kouder. I Vrijdag 18 Maart: Zon op 6.49 u-, I onder 18.49 u.; maan op midder- t nacht, onder 8.09 uur. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gisteren formeel bevestigd, dat de pogingen der V. N. om het Berlijnse valutageschil te regelen volkomen mis lukt zijn. Alvarez, de Cubaanse voorzitter van de raad, wees er op, dat hij en de andere niet direct bij het geschil betrokken lenen van de Veiligheidsraad, de zg. „neutra len", het volkomen nutteloos vinden het debat over de Berlijnse blokkade te her openen. Het geschil blijft echter op de agenda van de Raad staan en mocht een der grote mogendheden om herziening van het debat verzoeken, dan zullen de „neutralen" bereid blijven, bemiddeling te verlenen. Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben gisteren de sovjet-unie er van beschuldigd, dat zij verantwoordelijk is voor het falen van de speciale V.N.- commissie ter regeling van het Berlijnse valuta-probleem. De mededelingen van de voorzitter van de Veiligheidsraad hebben de Ber- ïyners ervan overtuigd, dat een of an dere wijziging in de situatie van het Berljjnse geldwezen sieihts een kwestie van dagen L. Financiële experts uit O. en W, Berlijn zijn koortsachtig bcz g om plannen uit te werken. Men ver wacht, dat de Westerse mark tót en'g wettig betaalmiddel in W. Berlijn za! worden verklaard, met volledige uit sluiting van de Russische mark. die thans nog in W. Berlijn als betalings middel erkend Wordt. Dit zou een grote daling veroorzaken van de waarde van de Russische mark, welke thans al zoor gering i*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1