Streng in het verkeermaar mild in zijn culinaire gaven Kleur in huis Tragischgevolgvaneen interland-krachttoer Genadeslag voorDFC? Zanger LENTEWEER BLIJFT NOG UIT WANDKLEDEN van EIGENTIJDSE GEAARDHEID avonturen van Frederik Tweede-klassers gaan „showen" bij zwakkere stadgenoten J Om de beide voor laatste plaatsen DENEMARKEN OP JACHT NAAR DOLLARS Piet Kraak en Stormvogels slachtoffer van sportroem's grillige ondankbaarheid Dordteuaren naar kampioen V.S.V. terwijl Zeeburgia naar hekkeshiiter D.H.C. De 3e en 4e klassers De Promotie-degradatie Behrcompetitie District II Nieuwe Nederlandse missiebisschop De Schuchtere 9. ZATERDAG 19 MAART 1949 (Van een bijzondere correspondent). Een reis door Denemarken is een rustig genot, dat in het nieuwe zomerseizoen vele Nederlanders ten deel kan vallen, nu de uitwisse ling van toeristen tussen beide landen in gang kan komen. De brede betonwegen over de zachtglooiende eilanden zijn verboden gebied voor snelheidsmaniakken. De politie waakt er angstvallig tegen het overschrijden van de snelheidsgrens van vijf en zestig kilometer. Toen de Rallye-rijders naar Monte Carlo er passeerden, reed de motorpolitie voorop, om deze haastige heren aan het inheemse tempo te wennen. Wanneer gij een vreemdeling in Denemarken bent, dan leeft ge vrij wel \roortdurend in conflict met de verkeerspolitie. Ge hebt namelijk altijd te kiezen tussen een tempo, dat de wetten bespot en een paar taaie uren wachten in een naakte cafézaal van een vissersstadje. Aan het einde van uw weg ligt namelijk altijd altijd zolang de Deense spoorwegen nog niet de kans hebben hun droom van een dertig kilo meter brug over de Grote Belt te verwezenlijken weer een „faerge", die op de minuut vertrekt en die in laatste instantie toch altijd weer uw snelheid bepaalt. PRINS BERNHARD NAAR NEDERLAND DE VIERDE KAMPIOEN De laatste zware loodjes Vuurwerk-slot in 2A en B INTERESSANTE OUVERTURE MET DIVERSE DERBIES WILMAN; NEDERLANDSE RADIO-ROMAN d* M.,Js ka» JACOBS RUIMT HET YEïD Culinair gesproken is het lood om oud ijzer, of gij de veerpont haait of niet. Gij kunt overal de tnd doden met het eten van de voortreffelijke amörrebröd, dat in de meest onwaarschijnlijke varia ties wordt aangeboden. Er zijn restau rants, die streven naar records in scherp zinnigheid bij het vinden der best» com binaties van lekkernijen Zij worden alle geslagen door Oskar Davidsen in Kopenhagen wiens sandwicb-lijst ander halve meter lang is en 172 variatie».om vat. Zij kunnen ter plaatse worden ge noten, maar de heer Davidsen heeft er ook geen bezwaar tegen, ze per vlieg tuig naar een lekkerbekken-feest in Chicago of Buenos Aires te sturen. Zijn restaurant heeft sedert vele jaren een wereldfaam en de bestendigheid van zijn kwaliteit wordt geïllustreerd door de ijzerhandelaar in ruste, die reeds 35 jaren dagelijks in hetzelfde hoekje een kwantum smörrebröd onder zijn klas sieke snor komt wegwerken. Desondanks proberen de Deense auto riteiten reeds aap de grens de bezoekers ervan te overtuigen, dat Denemarken nog niet opnieuw overvloeit van meik en honing. Zij geven u een rantsoenkaart en tot uw niet gering? verbazing zullen de kellners in de restaurants erop staan, dat gij zeer nauwgezet deae papiertjes inlevert. En de Denen, die gij spreekt klagen steen en been over de geringe toewijzing van boter en vlees. Het kluikt een beetje onwaarschijnlijk in een land dat vóór de oorlog 150.QQ0 ton boter en 190.000 ton bacon uitvoerde en dat op weg is om binnen enkele jaren deze standaard weer te bereiken. Het klinkt, eerlijk gezegd, pok een beetje onwaarschijnlijk, nadat men over stelpt is met onverwachte uitnodigingen, die hier op elk unr van de dag met rijk voorziene tafels plegen gepaard te gaan. De tperigt, die het temperament- veile avandiijke leven van het snel tot over het millioen inwoners gekiemmen Kopenhagen geniet, of de stille sfeer van verworven rijkdom van een provin ciestad als Odense, of het weivaren der kleipe landelijke stadjes en dorpen, of de bedrijvigheid der rijke vissershavens, of die zeilt over de eindeloze groene watervlakten, hü za) van het Deense boter- en spekprobleem niets merken en voor hem moet dit een land token van even mateloze als degelijke rijkdom. Niet voor Jens Otte Krag, de jeug dige minister voor handel, industrie en scheepvaart! Voor hem zijn boter, kaas, eieren en ingehlikte lekkernijen niets anders dan devlezenbronnen, die in zo rigoureus mogelijke mate aan de eigen consumptie moeten worden onttrok ken. Voor hem is dit zo rjjke land één der onfortuiniijkste in de familie der Marshalllanden. Dat komt, omdat men met Deense lekkernijen velerlei valuta maken kan. maar geen dollars, tenmin ste niet genoeg dollars, om een slui tend budget voor de buitenlandse han del te kunnen opzetten. De nieuwe wereld was in de vooroor logse economische structuur van Dene marken slechts een leverancier Men kocht er het voeder, dat door de magen van de enorme veestapel werd verwerkt tot zo grote hoeveelheden levensmidde len. dat 80 procent der boter kon wor den geëxporteerd. Die exporten gingen naar de sterling-gebieden en naar de oude klant Duitsland Slechts drie pro cent ervan ging over de Oceaan, maar in de oude verhoudingen leverde dit geen moeilijkheden, want met het geld. dat de klant betaalde, kon de leverancier worden tevreden gesteld. Nu is dit alles anders. Denemarken kan zoveel sterling innen ais het wil. het kan daarmee echter niet de vee koeken kopen, om zijn enorme dierlijke maag te vullen Daarvoor zijn dollars nodig en om die dollars te krijgen vecht ook dit land nu hard, om de rijke Ame rikaanse oom tot kiant te krijgen. Wei is er overal elders meer gebrek aan bo ter dan in de ..States maar Denemar ken heeft te bedenken) dat het zonder dollars geen boter maken kan Tot overmaat van ramp heeft het land in de na-oorlogse economie ook zijn klassieke koienimport uit Duitsland nog met dollars moeten betalen. Door de eeuwen heen bij wijze van spreken, heb ben de Denen boter en eieren kunnen geven voor kolen. Nu dollars, want bo ter en eieren waren te luxueuze gerech ten voor een verslagen afnemer Dit is de Denen wat al te hoog gaan zitten en zij hebben al eens de vrij heid genomen een dollarstakmg te be ginnen: de regering weigerde dollars te betalen voor uit Duitsland betrokken ko len. Zij eiste het recht in sterling te be talen. zolang geen boter geaccepteerd kon worden Deze strijd is weer in hei vergeetboek en de tijd heeft hier ook voor de Deense economen al wat raad gebracht. Zo juist werd weer een han delsovereenkomst gesloten, dié de Duit se grenzen in beperkte mate opent voor de Deense overvloed. Meer dan wat ook heeft deze merk waardige staking der betaling geïllus treerd, dat Denemarken tn zeer bijzon dere mate het kind van de dollarreke ning is geworden. Op twee manieren wil de Deense regering nu trachten via het Marshallplan uit deze ongelukkige situ atie te geraken. Men gaat zich speciali- ceren op lekkernijen, die op de Ame rikaanse markt een kans maken De bo terhammen van de heer Oskar Davidsen zijn symboliek! Over vier jaren hoopt Denemarken elf procent van zi.|n expor ten over de grote plas te zenden en daarmee honderd millioen groene dollars te incasseren. Op de tweede plaats gaat een beroep naar Engeland, de klassieke afnemer van Deense gerechten om een deel van de Deense overvloed aan ster ling te converteren in- dollars. M a. w om de baeon voortaan in dollars te beta len. Volgens Jens Otto Krag is dit niet meer dan billijk De Deense koeien, zo zegt hij. converteren in hun magen fei telijk dollars in sterling. Men stopt er doliars in de gedaante van veevoeder in en er komt sterling in de vorm van bo ter uitl Wat is normaler dan van de Bank of England te vragen, dat zij deze conversie in omgekeerde richting imi teert?. zo vraagt Krag Voor wat Dene marken betreft, hangt het sucees van het Marshallplan dus voor een belang rijk deel af van de bereidwilligheid van de Engelse kant. Denemarken heeft meer varkens dan mensen. In de vooroorlogse laren wer den er in de baconfabrieken jaarlijks 4.5 millioen varkens geslaoht. Het aan tal Henen beloopt slechts weinig over de vier millioen en voor elke drie Denen is er één koe beschikbaar, om (Van onze weerkundige medewerker) De koude luoht, die Donderdagavond met rege-n, hagel, onweer en zware rukwinden was binnengedrongen, heeft de Vrijdag gebruikt om ook België en Frankrijk te overspoelen: zij wordt thans langs een kaarsrechte baan van Spitsbergen naar de Middellandse Zee overgebracht. Daarhij reikt de koude-laag vrijwel tot in de Stratospheer. Geen wpnder, dat zich jn deze koude lucht gisteren tal van zware buien konden ontwikkelen, waaruit toen nog uitsluitend regen en hagel, maar vanmorgen ook sneeuw naar beneden kwam. Door de grote dikte van deze koude- laag kon de temperatuur gisteren overdag niet hoger komen dan 4 tot 1 graden bovep nul, terwijl het in de afgelopen nacht tfidens opklaringen snel afkoelde en bijna overal vorst voorkwam, die in Twente aelfs 4 graden bedroeg. De diepe depressie, die de koude lucht zo'p krachtige impuls heeft gegeven, is inmiddels naar hef Oosten weggetrokken. Het gebied van hoge druk, waarvan het centrum al de hele week ten Zuid-westen van Ierland is gelegen, breidde zich vanmorgen naar het Noordzee-gebied uit. waardoor de wind is afgenomen en ook de buiïgneid wat zal verminderen Maar de stijgingen van de barometers in het Noordzee gebied zullen tevens tot gevolg hebben, dat het in de komende nacht nog harder zal vriezen dan in de afgelopen nacht reeds het geval was. Bij IJsland was van morgen een nieuwe depressie aan het doordringen, die heel wat minder actief is dan haar voorgangsters. Het was daardoor Yanmorgen ook niet zeker, of zjj ons in de volgende week wat hogere temperaturen zou kunnen bezqrgen. die evenwel ook nog geen lente-weer zullen Inluiden. Morgen zal deze nieuwe depressie echter nog geon belangrijke invloed kunnen hebben op het. weer bij ons. Zwart en wit zijn eeuwen lang het hoofdthema geweest ln het „kleur gebruik" van de Nederlanders. Mistig Holland beeft zjcb er wel bij bevonden en de Ingetogenheid straalde aan alle kanten van ons af. Het 1» nog niet zo heel lang ge leden, dat de kleur haar intrede aanvankelijk zeer schuchter ip kle ding en interieur-kunst gedaan heeft. De juichende kleur werd een behoefte voor het jeugdige deel van ons volk en een middel om daarmee da ver andering der tijden te kunnen symboli seren. Het is waar, dat al te schreeuwerig ge bruik van kleur naast kleur in ons zon- arm land niet verdragen wordt; men ziet dan ook, dat telkens wanneer een dergelijke overbelasting van kleurigheid de ogen der Nederlanders verblindde, steeds na korte tijd het verschijnsel als een oneigen uitwas moest verdwijnen Men denke aan de brutale kleurenkeuze binnen „De Graai" en de fel rood ge kleurde jassen die het vrouwelijk deel van ons volk na de oorlog uit Amerika kreeg. Een juister afwegen van de kleur en daarmee oen standhoudende bevrijding uit de grauwheid van ons interieur be tekent een belangrijke winst voor b?t uiterlijk beeid onzer samenleving. Door het zonlicht verrijkte, wisselende kleuren kunnen de woning plezieriger ?n dus 'oeter bewoonbaar maken. Geen wonder, dat in de moderne sier kunst gezocht wordt naar middelen die dienstig zijn om ook aan de grote massa de vreugde te verzekeren die het leven in zijn uiterlijkheden aangenamer maakt- De tapijt- en stofdsuk-ateltors van 't Paapje te Voorschoten zijn reeds jaren met groot enthousiasme werkzaam om door hun weefsels en bedrukte Stoffen de grauwheid onzer binnenkamers en het zielloos laboratorium-bestaan der witte etalage-woningen onzer „rechtlijnige ar' ehiteèten" op te vrolijken. Het ziln vooral de bedrukte stoffen, die met hun tintelend kleurenspel en de eenvoudige versiering qnze aandacht vra gen. Versieringsmotieven vindt men in de omgeving van dit midden in de polder gelegen atelier te over. Het «Ün de motieven van bladeren en bloemen, kool- en rabarberhlad, peren ?n arons kelken, van salamander» en van koeien in de wei; alles verwerkt ip meer of min der abstracte vormen. Eigenlijk doet het motief weinig t?r zake. Het is me»r een aanleiding om <3e kleur te kunnen stellen. Kleuren waar van men in Nederland amper dromen kan Van het intense bloedrood, diepe sterke blauwen volle gelen; gewaagde rosa-tinten en blauwige sapgroenen, tot de lieflijkste grijzen en zachte violetten krijgen hier leven. lp dat machtig kleurengamma gaat de artist van "het Paapje" op, er steeds op uit, combinaties te vinden, waarmee hij wandlappen kan bedrukken. Soms vindl men in versehillende lappen dezelfde or namenten, doch door 'n afwijkende kleur, stelling is de gelijkenis bijna met meer te herkennen. Het handwerk in deze stofdruk laat onbeperkte combinaties toe en er is voor elk gebrrik een eigen mogelijkheid. De laatste tijd experimenteert „het Paapje" met het drukken van wandlap pen, een techniek die het functionele van het bekende gtofdrukken te boven gaat. Of het procédé van deze wandkleden nieuw is, lijkt ons van geringe betekenis. Belangrijker is de mogelijkheid die „het Paapje" hier heeft gevonden. De bij velen zo geliefde wandkleden kunnen nu eigentijdse allure krijgen en men behoeft niet meer geld voor zo'n Voorschoten? wandkleed neer te tellen dan voor een Indische of Brabantse doek Er ligt echter in de werkzaamheid van dit atelier een gevaar. Het gevaar dat de gekleurde prent van de blokdrukken dC grafiei vereenzelvigd wordt met de stof druk van het tgxtiel-atelier. Met het ge volg, dat de ..voorstelling" in het wand kleed méér verwachtingen gaat op roepen dan ze uit de aard der techniek op kan leveren Als het plaatsen der kleur hoofdzaak blijft, dan kan de voorstelling in het abstracte teruggebracht worden; waarbij het decoratieve element slechts winnen zal, Overigens bedenke men bij het zien der wandkleden van „het Paapje", dat tnen na één jaar experimenteren nog niet tot volmaakte resultaten gekomen kan zijn. Hetgeen men laat zien houdt echtei zoveel beloften in, dat men met beiang stelling deze jonge loot der kunstnijver heid kan volgen. G6- van de kippen niet te spreken; men telt die liever naar het productiever mogen. dat rond 150.000 ton eieren per jaar bedraagt. Dit tezamen met het feit, dat vissersvloten de namen van vissteden als Esbjerg, Holding, Aal- borg en Körsör een Europese faam heb- bij gegeven, zon doen vermoeden, dat er generlei industriële ontwikkeling in bet land was De voorwaarden daartoe zijn ook niet gegeven, want de enige grondstof, waar over het land beschikt, is zijn grond. Toch heeft Denemarken een aanzienlijke industrie en is een derde der Denen in fabriek of ambacht werkzaam. Deze in dustriële bedrijvigheid concentreert zich voornamelijk in Kopenhagen, doch voor zover het de voedselindustrie betreft (een vierde van het totaal), vindt men ze ook over kleinere steden verspreid. De snel le groei der textiel, ijzerwaren en che mische fabrieken heeft Kopenhagen doen groeien tot een omvang, die alle verdere centra verre overvleugelt. Een vierde aller Denen woont thans in deze moder ne en charmante hoofdstad, waar koppi ge noordelijke energie zich paart aan zuidelijke joviale atmosfeer Maar dat betekent niet, dat men om Denemarken te zien slechts naar Kopenhagen behoeft te gaan. Integendeel: de structuur van het land brengt vele eigenaardigheden en daarmee eigen charmes der afzonder lijke delen met zich. De stille rust van het ver in de Oostzee weggegleden Born- holm is volkomen anders dan de statie der hereboeren in Odense. het centrum var Funen, en het is ver van de golven de duinkust van het Jutland der be drijvige vissershavens en der voortreffe lijke visrestaurants, Maandag werd te Waalwijk het ge meentelijk gasbedrijf officieel omgescha- keld in een distributiebedrijf van gas uit de mijnstree-k. Wethouder Smolders opende, na een korte toespraak van ir. Tyehon namens de staatsmijnen, de toe- voerkraan. Naar wij vernemen zullen Prins Bern- hard en de prinsesjes Beatrix en Irene in de loop van de volgende week naar Ne derland terugkeren. Nog maar nauwelijks enige «lagen geleden heeft Piet Kraak het Nederlands elftal voor een nederlaag behoed. HU brak daarby zijn middenhandsbeentje en is voorlopig voor vijf a zes weken uitgeschakeld. Daardoor kan deze zelfde Kraak morgen niet het doel van zyn club Stormvogels verdedigen. Zelfs is het daardoor zeer waarschljnlük dat Stormvogels degradatiewedstrijden zal moeten spelen en misschien zelfs naar de tweede klas zal verdwijnen. Een wel zeer tragisch en ondankbaar gevolg van een grote prestatie. De sympathie van ieder rechtgeaard sporter to ons land moet op dit ogen-blik wel naar de ongelukkige Kraak en de. nog ongelukkiger Stormvogels uitgaan. Maar wat zal men er aan doen? Sommi gen zijn zo met het lot va-n IJmulden be gaan, «dat zij niets liever zouden zien dan dat morgen de opvolger van Kraak voor het Nederlands elftal ook als to-valler bij de Stormvogels onder de lat zou staan. Zulks is echter ten enen male uitgesloten. Stormvogels zal het morgen en eventueel ook in de degradatiewedstrijden met zijn eigen reservekeeper Hamers moeten doen. tls wreed maar het kan niet anders. Zo is voor morgen de ontmoeting tus sen 't Gooi en Stormvogels wel de match die het merkwaardigst aspect vertoont en anders dan de overige belangrijke wed strijden in het middelpunt van de belang stelling staat. De IJmuidenaren hebben 14, de Hilversummers 13 punten, beiden spelen hun laatste wedstrijd. De verliezer moet met Sparta degradatiewedstrijden spelen, weshalve voor beiden de overwin ning de veiligheid betekent, waarbij bo vendien Stormvogels reeds aan een gelijk spel voldoende heeft. In IJmuiden won Stormvogels met 31, de wedstrijd in Hilversum wordt beheerst door de absentie van Kraak. Zal de mee- doigenloos-droge schutter Rinus Schaap of de onvervaarde do-orloper Henny Mol deze absentie uitbuiten? Of anders de stugge middenvoor-stormram Kreuning? Of zal de IJmuider invaller Hamers, die heus een behoorlijk doelman is, a-1 staat hij nauwelijks in de schaduw va-n Kraak Er was een UW dat de stad Dordrecht twee verenigingen in de eerste klasse had. Enige jaren geleden is echter Emma geduikeld en morgen staat ook D.F.C, aan de rand van de afgrond. De Dordtse roodhemden moeten morgen op bezoek bij de kampioen V.S.V. en het is wel zeer onwaarschUnlijk dat zij daar ook maar enige winst zullen kunnen veroveren. De Velscnaren konden weliswaar aan de Merwede slechts met 0—1 winnen maar er is alle reden om »»n te nemen dat zü dit morgen voor eigen publiek royaal over zullen doen. En dat zou voor D.F.C. dé genadeslag zijn. de onovertrefbare, de wedstrijd van zijn lev-en keepen? In Hilversum is men bang, dat t Gooi zich zal laten misleiden door Kraak s ab sentie en dat de geelzwarten al te licht vaardig het veld in zulton stappen met de gedachte: dat Hamersje zullen we eens o-p z'n Zondag-s wassen. Het wordt in ieder geval een interessant gebeuren. En Maan dagavond weet U meer, onze speciale ver slaggever is al onderweg, Volewijck-ersDOS, in eerste instantie 31 voor de Utrechtenaren, alsmede SpartaADO (heden Zaterdag 4 uur ge speeld), in eerste instantie 20 voor de Hagenaars zijn van geen belang meel". Want de ploeg die thans nog even veel punten bezit als DFC (namelijk 14) en eveneens morgen de laatste wedstrijd speelt, is het Amsterdamse Zeeburgia dat op bezoek gaat bij DHC i-n Delft. De eer ste ontmoeting in de hoofdstad leverde de withemden reeds een duidelijke 40 meerderheid op; en vermoedelijk zal DHC ook or eigen Delftse.bod-em weer de vlag moeten strijken. In ieder geval heeft Zee- burgia naar ons gevoel honderd procent meer kans dan DFC en dU!* Bij deze gang van z&ken hebben HBS Neptunus en KFC—DWS geen belang meer. Maar desondanks zullen zowel de Rotterdammers als de Rogers er veel op zétten om nog een plus-puntje in de wacht te stopen. Neptunus maakt daartoe op het Haagse Houtrust echter met veel kans en ziet waarschijnlijk geen kans om de 2—4 thuis-nederlaag te revancheren. KFC kwam destijds in Amsterdam tegen DWS aan een 1—1 gelijk spel en kan het daarom ook op eigen Koogse grond wel houden. Feijenoord en Hermes DVS ontlopen elkaar niet veel, het eerste .treffen ein digde 3—3 gelijk in Schiedam, hoe het morgen in de Zuider-kuip za8aan, hangt er van af bij welke ploeg de reeds jaren oude felle maar sportieve rivaliteit tussen deze twee ploegen op het ogenblik het sterkst zal leven. Van de vier Westelijke tweedeklas- kampioenen zijn er thans drie bekend: ZFC in 2B van District I en RCH en HVV in resp. 2A en 2B van District. II. Onbe kend is nog de kampioen van '2A in Dis trict I. De wedstrijd van morgen tussen Volenda-m en Spartaan moet hier echter nu ook de beslissing brengen. Als Spar taan wint, kan het nog een beslissings wedstrijd tegen DWV worden; als Spar taan verliest of gelijk speelt, is DWV automatisch kampioen. Daar Volendam ook dit seizoen gebleken is op ei-gen bo dem heel moeilijk te verslaan te zijn, maakt DWV dus een aardig kansje. We zouden dan in de promotie-degradatie- competi-tie de volgende twee groepen krij gen: om 1 plaats in de Je klas Diistriet I: Sparta, Stormvogels of 't Gooi, DWV en ZFC; om 1 plaats in de le klas District II: DHC, Zeeburgia of DFC, RCH en HVV. Op twee na kunnen morgen alle be slissingen in de 3e en 4e klassen vallen. Op de eerste plaats is er de beslissings wedstrijd tussen Hollandiaan en Laak kwartier om het kampioenschap van 3B op het Sparta terrein te Rotterdam- Beide ploegen zijn op 23 punten uit 18 wedstrij den geëindigd; in Vlaardingen won Hol landiaan met 2—1. in Den Haag werd het 1—1. Uiteraard zijn voor de wedstrijd van morgen de kansen volkomen gelijk. Een ontmoeting in 3E zonder belang is LSV- Slikkerveer. Als DVC in 4E morgen tegen Oudewatei' maar I puntje thuishoudt zijn de Deive- naren veilig, dan behoeft de 3—1 uit nederlaag niet eens volledig gerevancheerd te worden, voor Saturnus en VDS zijn dan d? degradatiewedstrijden definitief. Ver- liegt DVC echter, dan moeten er beslis singswedstrijdep worden gespeeld tussen DVC zelf, Saturnus en VD$. Voor een soortgelijk geval staat St. Lodewijk in 4J, dat een uitbeurt tegen de zyvakke hek- ke'sluiter OSS in Dordt heeft. Als St. Bo dewijk wint (zoals thuis met V-1) is het veilig en moet DDC degradatiewedstrijden spelen, als St. Bodewijk echter verliest luidt de degradatieklok voor dg groen- broeken zelf, bij een gelijk spe] wordt het een beslissingswedstrijd tussen St, Lode- wijk en DDC, Dan staan er pog drie beslissingswed strijden in de 4e klasse op het program ma. In 4F tussen Spoorwijk en Schiedam op het DHL terrein te Delft om de voor laatste plaats; voor de competitie wan Spoorwijk eenmaal met 0—3 en Schiedam eenmaal met 01- In 4G de tweede be slissingswedstrijd om de voorlaatste plaat» tussen Naaldwijk ep Aeolus op het For tuna-terrein te VtoavdiPgen; twee weken geleden wed Delft—Naaldwijk 1—1, de winnaar van NaaldwijkAeolus stelt zich meteen veilig, aangezien hier slecht? één van de drie „de klos" is. Voor de compe titie won Naaldwijk beide malen, met reSp. 4—1 en 2—7. maar in een beslissings wedstrijd is alles mogelijk. En in 4U ten slotte de eerste van drie beslissingswed strijden tussen Steeds Hoger, Geluksvo gels en Bolnes ook tegen één plaats (de voorlaatste). Gestart wordt met Steeds Hoger-Geluksvogels" voor de competitie werd het eenmaal 1—-t en won Geluksvo gels eenmaal met 13. Van Scheveningen zelf staat reeds vasu dat het degradatiewedstrijden moet -spe len. Maar nu moeten de vissermannen bo vendien nog over het lot van R.F.C- gaan beschikken. De Rotterdammers spelen hun laatste wedstrijd en hebben 16 punten, dat is 1 minder dan C.V.V: en Velsen die al uitgespeeld zijn. Wint R.F.C. dan is het veilig, verliest liet dan moet het degrada tiewedstrijden spelen. Thuis wonnen do voormalige eersteklassers met 43. De return-match gaat op het A.D.O.-terroin Den Haag. Dan is er nog de mogelijkheid van een gelijk spel, waarbij we tenslotta nog zouden kunnen reppen van de be slissingswedstrijden tussen R.F.C-, C.V.V., Velsen en D.C.V. of ten minste twee va a deze vier, maar daar zullen we ons nu maar niet in verdiepen, a.s. Zondagavond weten we meer. De tweede wedstrijd in 2A is die tussen D-C-V. en Emma; de Krimpenaren hebben ook nog maar 17 punten maar zij moeten nog twee wed strijden spelen. Als D.C.V. morgen op eigen veld een puntje tegen Emma thuis houdt (zoals met 1—1 in Dordt) is het echter reeds veilig. De enige wedstrijd in 2B is de beslis singsmatch tussen Overmaas en V.F.C. om de definitieve bezetting van de voorlaat ste plaats- Beide ploegen zijn op 15 pun ten geëindigd, in Rotterdam won V.F.C. met 03, in Vlaardingen Overmaas met 1—2, De deelcijfers van V.F.C. zijn beter, te weten 24 —29 tegen 2540. De wedstrijd vindt op het S V.V.-terrein te Schiedam plaats. i i 44. De notaris stak een stompje kaars aan. „Dat verbaast je zeker, hè? vroeg hij aan Frederik. „het verbaast mijzelf ook. Ik had niet gedacht, dat ik je zo vlug zou vinden." „Wat zegt u?" riep Frederik uit, „zocht U mij? Dat kan piet; ik zocht Ui" De notaris grinnikte weer. „Dus we zochten elkaar!" zei hü, „dat °pk toe vallig. En waarom zocht je mij wel, ventje?" Frederik was even sprakeloos. „Maar U hebt toch de wensring gestolen?" riep hij toen uit. Notaris Zwingelhout fronste met een pijnlijk gezicht zijn wenkbrauwen. „Wat gebruik je een akelige woorden", merkte hij op, „ik heb niets gestolen. Wel heb ik een ring opgeraapt, die enige tijd geleden in een herberg tot vlak voor mijn voeten rolde. Ik zoek pU de rechtmatige eigenaar en als ik die gevonden heb, zal ik die ring natuurlijk direct terug geven; zo ben ik nu eenmaal, Frederik kalmeerde direct. „Gelukkig, dat U zo eerlijk bent", zei hij, „eq nu ¥ou ik graag de ring terug wilton hebben, want hij is eigenlijk van mij". De notaris nam Frederik van het hoofd tot de vpeten op, „Dat kan iedereen wel zeggen", zei hij, „kan je bewijzen, dat die ring van jou is?" „Natuurlük!" antwoordde Frederik. „Mijn baas is Ko Krauw en van hem heb ik die ring gekregen". „Wie is Ko Krauw?" vroeg de notaris, „Dat is mijn baas, de tovenaar", vertel de Frederik, >>alf D met ipij mee gaat naar de herberg zal ik „Dat doe ik, niet", zei Notaris Zwingel hout. Voor de p.d. 3A, 4A en 4B komen de twee 3A-degradanten, die beiden twee weken geleden zo goed van start gingen, thans tegen elkaar uit: SJCRKAVV. Eén van beiden kan slechts in de derde klas blijven, zodat hier wel een zeer felle strijd te verwachten is. De 4e-klas- kampioenen leden hun eerste wedstrijd beiden een nederlaag; wie zich thuis weet te herstellen, behoudt een promotiekansje, de verliezer is echter practisch al uitge schakeld; wie zal het zijn: Lugdunum of ASC? (tussen twee haakjes: dit is een Leidse derby), Morgen wordt ook aen begin gemaakt met de p.d- 3B—4C—-4D, De twee degra danten DHS en Beonidaa hebhen een thuisbeurt: de Schiedammers tegen de Haagse 4D-kampioen Celeritas, de Rotter dammers op het R.F.C.-terrein tegen Wil helmus uit Voorburg (4C), Uiteraard is van beide ontmoetingen niets te voor spellen; alleen kunnen we bij Legnidas- Wiihelmus als bijzonderheid vermelden, dat b»ide ploegen oud-RKF-ers zijn- Voor de p.d. 3C4E—4F hebben de der- de-klassers een uitbeurt: het Delftse BEC naar Rijswijk en het Haagse BMT naar zijn stadgenoot Rava; twee weken geleden bleken in BMT—Rijswijk en BEC—Rava de krachtsverschillen zeer gering, ZO niet imaginair; misschien komt er morgen meer tekening in. De eerste wedstrijden voor de p.d. 3D 4G—4H zijn Hoek van Holland contra Ex celsior '20 en Woerden—Schoonhoven. Het komt ons voor, dat van do twee derde klassers Woerden de gunstigste start heeft met zijn thuiswedstrijd, maar het krijgt waarschijnlijk ook de sterkste vierde klasser tegenover zich. Dit is echter slechts een zeer vaag idee; voorlopig Is er nog niets te zeggen. De beide derde kassers in de p. d. S F4 K—4 L starten met een thuis wedstrijd DHL in een derbij tegen de 4 K-kampioen SMV en Alblasserda-m in wat 1Ttoh een poldgf-derby zou kunnen' noemen tegen de 4 L-kampioen Dubbel dam, Voor DRB, het vorig seizoen pas gepromoveerd, dreigt ook wei een heel schielijk eind aan zijn derde-kUs-be- staan. De strijd qm de K-N.V.B.-beker is nog altijd niet populair to ops land, wat jam mer is, omdat hij vaak en wei vooral in de latere stadia toch een interessant onder-deel vormt van het voetbalseizoen De wedstrijden voor d? voorronden zijn weliswaar het minst interessant, maar niettemin staan er voor de eerste dag reeds (a.s. Zondag) enige aardige ont moetingen op het programma. Dit jaar heeft men echter dg eerste-klasserg b'to" ten -de voorronden gehouden, waardoor helaas een zeer bijzonder aspect wordt weggenomen. Geen theaterstukjes meer dit jaar als DCVXerxes 22, Sparta Fortuna 3—5, VFC—Neptunus 2—2 of Hermes—Overmaas 2—0, zoals we ver leden jaar wel hadden. Thans komen in de voorronden alleen de tweede-, derde en vierdeklassers uit: de eerste-klassers komen pas in de eerste hoofdronde in touw. Maar desondanks zijn er ook op deze eerste vogrronde-dag al enige aar- ^UTcUPis thans verdeeld to zesen twintig groepen, precies het hele alpha bet rond. In A een Leidse derby tussen UVS en LDWS, terwijl Docos naar Alphen trekt. In B Teylingen en LFC favoriet tegen resp. Alphia en Goude rak. In C moet GSV van Stolwijk kun nen winnon, terwijl Moordrecht—Am- merstol een pittige polderderby wordt, Frans Kameroen, waar de Nederlandse provincie van de Paters van de H. Geest de zorg voor de Katholieke Missie be hartigt, is door Z. H. de Paus tot aposto lische prefectuur verheven. De hoogeerw. pater Jac. Teerenstra, tot dusver regu lier overste van deze missie, is benoemd tot apostolisch prefect n titulair bis- schop var 3^**® Klein-Azië. Mgr Teerenstra is 37 jaar oud en ge- hoortig uit Bolsward. Hij is de vierde Bolswarder, die tot de bisschoppelijke waardigheid is verheven. 29) Kolonel Dennery had geen bezwaar ep de inspecteur geleidde Ralph naar 't heiligdom van de opperste oüef. Uw verzoek is alleszins billijk er kan aan worden vojdaan, verklaarde Dennery, nadat hij was ingelioht: Nu u toch hier bent, wilde ik 't relaas van uw wederwaardigheden eens Uit uw eigen mond horen- Begin bij de vondst van 't lijk en sla niet één bijzonderheid over. Voor de zoveelste maal deed Ralph zijn verhaal en voor de zoveelste maal besloot hü met als zijn stellige over tuiging uit te spreken, dat Caseila food was. De map in de ondergrondse kon slechts een treffende gelijkenis met hem he-bben gehad. U weet waarschijnlijk, dat Miss Young met 't stoffelijk overschot is ge confronteerd? 't Was een zware gang voor haar. Nauwelijks had Be er een blik op geworpen en in een snik „Arme Mario gezegd, of ze ging van haar stokje Ze was erg aan hem gehecht, knikte Ralph, z We zijn met man en macht op zoek nagr de snuiter, die zo sterk op Caseila lijkt. Is hü in enig opzicht medepiiehtig aan de moord, dan zal hij zich nu wei angstvallig van de vlakte houden. Dat 't denkbeeld van een eom-plot niet onge- rijmpd is, bewijst de aanslag op u, Gaod- child heeft Symonds bij u ingekwartierd. Ik ga iets verder. Van nu af aan wordt u geschaduwd. De mededeling beviel Ralph aller minst. Indien zijn gangen werden ge controleerd. kon hü niet met Muriel in contact komen. to de Yard was ar van op de hoogte ook dan, als Casella's zogenaamde ontvoerders 't meisje zouden hebben bericht, waarheen zij ziob met de losprijs had te begeven- Een oq-ysje keek hij strak naar 't plafond, over wegend welke houding de verstandigste zou wezen, Muriel had hem in strikt vertrouwen genomen en t stuitte hem tegen de borst, zonder haar toestemming een derde in te wijden, ook al was d,e derde de opperste chef van Scotland Yard. Ten slotte gaf de gedachte, nat 't meisje zich deor enige bandieten wat op de mouw liet gpelden, de doorslag. Kolonel, zei hij, 'k weet, dat 'k een belofte breek, maar de omstandigheden rechtvaardigen 't naar mün mening Ralph vertelde de comedie, door boeven opgezet om Miss McLean in de waan te brengen, dat haar verloofde nog zou leven, teneinde een hoog losgeld in de wacht te slepen. Dennery keek verbluft.. Merkwaardige coïncidentie!, zei hü na een kleine pauze, U ziet een man die trek voor trek op de vermoorde getokt, Miss McLean hoort enkele uren daarna Casella's stem een lied zingen, dat voor haar en hem een speciale betekenis heeft, Brengt een en ander uw overtuiging, dat de dode in de herberg Caseila is. niet aan het wankelen? Neen, verklaarde Ralph beslist; Hevindt de zanger zich in de macht --an ontvoerders, dan kon hü onmogelijk van een ondergrondse gebruik maken. Het lied, dat Miss McLean hoorde, was «en zeer goede eleotrisohe transcriptie. Wan neer ze vlak bij een telefoontoestel wordt gedraaid, kunt u geen verschil horen tussen een originele stem en een zuivere plaat. De kolonel zei beleefd maar niet over. tuigd: Ik neem het op uw gezag aan. Toch wil ik op een belangrük punt wij zen. Miss McLean beweert, dat haar ver loofde de avond vóór zijn verdwüning voor het eerst van die ballade hoorde en ze nog nimmer voor de radio heeft gezongen. Wie was dan de zanger door de telefoon? En als het een plaat was. hoe kan er de stem op ?ün vastgelegd van iemand, die spoorloos verdween? Armstrong moest het antwoord schul dig blijven. Enfin, ook dit wordt eenmaaj op gelost. Laten we ons bij meer reële din gen houden. Kolonel Dennery legde de vingertop pen tegen elkaar en vervólgde bedacht zaam: U zult goed doen, Miss McLean ten sterkste af te raden, zich met de zgn ontvoerders in tg laten. In het gunstig ste geval is ZÜ vijf en twintig duizeno pond' kwüt, Veel groter acht ik daaren tegen de kans. dat ze haar zullen vast houden om méér op te strijken. Een zo gevaarlijke getuige als u .schieten zonder pardon neer Blijft u desondanks bij uw voornemen, haar te vergezellen? Ik heb het beloofd en mijn woord is mijn woord. U moet het zelf weten- Scotland Yard zal eveneens Miss McLean als haar oogappel bewaken. Het huis in Park Lane komt onafgehroken onder surveil lance, Dag on nacht zullen detectives met een snelle wagen ik weet-, noe de jongedame pleegt te rijden Sere staan om haar te volgen, „Wanneer zü te weten, /-„sella „Voor de Yard Staat vast dat Caseila dood is. PaUtieinmengmg kan dus oni gelük een gevangene benadelen, toe de Hfj was op het punt de kamer te ver laten. toen geklopt werd en op het Ja van Dennery hoofdinspecteur Goodchild binnentrad, die Ralph een wenk gaf, te blijven. ,,'t Reisje naar Brighton zit er op, ko lonel. Miss Young heeft inderdaad voor lopig intrek genomen in „De drie Ankers", een bescheiden logement. Ze is verplicht h zuinig 83b te d°e«, want met Caseila s dood droogde haar bron van inkomsten op. Volgens haar moet Armstrong en dubbelganger hebben gezien, want »l rio nog leefde zou hij direct bü^h gekomen, zei ze. Vrij logisch. dingen dat ik Armstrong van een P op de hoogte breng?" er wei hij," Goodohüd keek Ra P t« Wist natuurlük, dat Mario Caseila evertmto zü" al* José Jacauemine, die b« to Par«s droeg. Hü heette Stephen Conway, verloor zijn va der toen hij zes jaar was en zijn moeder, een Margaret Raven, eer hij de leeftijd van veertien bereikte, k Heb de corres pondentie va^ Mrs Conway met haar vriendin Sue Young doorgelezen, elk stuk ingezien, dat op Stephen Conway betrekt king heeft en bet was alles okay. Het spreekt vanzelf, dat we de pers die bü- zanderheden onthouden. De stakkerd maakt? als Mario Caseila naam; iaat hem als Mario Caseila in de herinnering voqrt- Tevfn.~ zolang het duurt. Nu iets anders. Je twijfelt niet aan de kleur van zün haar, wel?" „Ook een vraag Iemand, die ik zo goed heb gekend! Zwart en glanzend, mei diepblauwe weerschijn." „Heb je er» ook in de herberg te Cox- bury op gelet?" Ralph snapte niet., waar Goodchild heen wilde. (Wordt vervolgd) In D een interessante derby tussen Gouda en Olympia, die de thuisclub moet. kunnen winnen, terwijl DONK waarschijnlük bet loodje legt bü Wad- dinxveen. In E gaat Lenig en Snel op bezoek bij RVC en HDV by Cromvliet. in F gelijke kansen in Vios—Wassenaar en HFSV—Vogel. Een bijzondere Haagse aangelegenheid is die tussen Texas en.. VUCin G, gelardeerd met Wester kwartierTe Werve. Ook in H een in teressante Haagse derby tussen VCS en Quick! met daarnaast een thuisbeurt van GDS tegen Blauw Zwart. In I thuis- beurten van Kranenburg en Postduiven tegen reap. GPA en VDS, in J ontvan gen Blauw Zwart en Tonegido bezoek van resp. Voorburg en Rouwkoop. Een heel aardige Delftge derby tussen Con cordia en DHL, in K, terwül OUveo. oo bezoek EHvn°. Maa^&lmsse VDL kan in L starten mot een thuis zege op 'a-Gravenzande. Schakelen we over naar het Rotter- dams-Schiedamse front, dan ïien we in M een derby tussen SFC en PRZ, waar ook Martinit aan Fortung. nog heel wat moeilijkheden in de weg kan leggen. In N zijn Coal en Mussen favoriet thuis tegen resp. NHS en Flakkee. Een aardige partij to O tussen VOC en cvy toet wellicht een surprise van de „good oio Hillegersberg-PFC biedt gelijke kan sen De tweede-Wasser Excelsior zal het in Q wel redden bü Satol'nus, terwül Hellevoetsluis in R de punten wel thuis houdt tegen DEH. In S zal Spartaan nog een zware dobber hebben aan OVV en voorts achten- wij PZB wei sterker dan Transvalia. De jongste Rotterdamse K-N V B.'er Germinal krijgt in' T een zware beker-vuurdoop thuis tegen Oud Beijer- land, to Pretoria—DDC zijn de gastheren maar in EDS—VND de bezoekers favo riet. Gelijkwaardige oojnpetitierivalen Lekkerkerk en Zwervers ontmoeten elkaar in U, waar Florissant weinig kans maakt tegen CKC. De Dordtse derby jn V tussen Merwesteijn en EBOH moet op papier een geheide zege worden voor de tweede-klas-gasten, in W boudZwyn- dreoht de buit thuis tegen Stown. Waar in X 's-Gravendeel—poortugaal gelijk opgaat, moet Shedrecht thuis royaal van Bolnes kunnen winnen.. Een ma,ch die Gorcum op stelten zet is in Y de derby tussen Unitas en SVW, w«™aBast Leer dam van Hardinxveld weinig te duchten heeft In Z tenslotte weer een omzwaai naar' de resfdentie: Maasstraat-KRVC en Spoorwegen—Quick Steps. Ntaar verlULelt is overeen gesloten tussen de promotor M-ike Jacf -s en de International Boxing Club. dia onlangs opgericht is door Joe Louis, Arhtur Writ-z en James Norns, waarbij Jacobs togen vergoeding van 150-000 dollar zyn rechten op Madison Square Garden en bet Yankee Stadion te N.- York, benevens die op het Stadion te Chicago en het Olympia Stadion te Detroit, over-doet aan de organisatie van joe Douis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2