Nieuws ui. STAD en OMTREK De toekomst in de 6 bouwlagen typerende To LAATSTE BERICHTEN Starre houding der Ver. Staten S.V.V.-A.G.O.V.V. Excelsior-W oerden Voorconferentie te Batavia Schiedam moet ook de hoogte in Arbeidsbureau Schiedam Drukken en uitgeven Niet naar de keuring Veiligheidsraad en Indonesië Canadees voorstel ten nadele van Nederland gewijzigd „Voor Ned. volk moeilijk te verteren" V acantiereizen naar België Textieldistributie Eerste officieel op treden Prinses Beatrix VRIJDAG 25 MAART 1949 PAGINA Onze woningen zullen nog meer de hoogte in moeten. Dat was de min of meer revolutionnaire boodschap, die mr. dr. ir. M. M. van Praag gisteravond bracht in het rustige gezelschap der Katholieke Middenstanders. In een uitvoerig betoog gaf de directeur van de Volkshuisvesting in Schiedam een overzicht van de komende uitleg van de stad en de toestand bij de woning bouw. In ons land kunnen we ons niet langer permitteren uit sluitend laag te bouwen. Vroeger was spreker zelf nooit voor stander van de hoogbouw geweest, maar nu er zoveel belang rijke technische voorzieningen en comfortabele inrichtingen in een gemeenschappelijk woonblok aan te brengen zijn, wordt hoogbouw een van zelf sprekende oplossing. Valt nu de enige goal aan de Schiedammers ten deel? f 52.— BURGERLIJKE STAND LAAT ZE EENS KOMEN VREEMDELINGEN-VERKEER R.K. MIDDENSTAND HIELD ZEER GESLAAGDE VERGADERING wordt in Tsjecho-S'lowakije staatszaak Vader vond liet niet goed 30 JAAR NED. KATH. WERKMEESTERS EEN BIJZONDERE ZAAK HET SaeOUWSPElL HET KRUIS OP DE H. HARTKERK ALLEN VOOR ALLEN K AADSVERGADERIVG DUIVENSPORT N.K.V.B.-VROUWENGILDE S.F.C.MARTIN IT NED. VRACHTEN MARKT LE Y KONINKRIJK VOOR EEN REDDINGSBOEI Ned. regering nain voorlopig besluit Ned. Bank stelt 14 millioeu francs beschikbaar TOONDE DE A.D.M. SCHUL DIGE INSCHIKKELIJKHEID? Eis tegen beide directeuren gehandhaafd I Gisteren heeft de procureur-fiscaal bij het B. G. te Amsterdam mr. A. H. van de Veen, de drie verdedigers van de directeuren der N. V. Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, P. R. F. en A. M. V., van repliek gediend. Hij citeer de o.m. een arrest van de bijzondere raad van cassatie, waarin staat, dat de metaal-industrie gedurende de bezetting een slappe houding heeft aangenomen o.a. door zich te beroepen op besprekin gen met en bevelen van de Ned, opper bevelhebber welke deze laatste in op dracht van en in overleg met de Duitse militaire overheid heeft uitgevaardigd. Hij bezigde in dit verband een in Bel gië gebruikte uitdrukking voor deze vorm van collaboratie „schuldige in schikkelijkheid Mr. Van de Veen per sisteerde bij zijn eis van lVg jaar voor elk. Zuidelijke detailhandel vfaagt opheffing tb willen bewerkstelligen.0 0rgane° RUSLAND BESTELT SCHEPEN IN BELGIE Dit betekent voor Schiedam een belang rijke omstelling vergeleken bij de oor spronkelijke opzet. Ons uitbreidingsplan is erop berekend aan Schiedam maximaal 92.00 inwoners te geven met een expan sie naar 100.000. De politiek van het Gemeentebestuur is er echter tegelijkertijd op gericht om zo veel mogelijk mensen binnen de stad te houden. Een verhoging van het aantal bouwlagen laat een verhoging van de bevolkings-uitbreiding toe- Wel wordt een deel van de grond bij hoogbouw benut om de woningen verder uit elkaar te plaatsen maar het gebruik van de bouwterreinen is rendabeler. Om aan deze hoogbouw een toch niet al te massief karakter te geven, zijn voor Nieuwlaand woningen van drie woonlagen geprojecteerd, waar bovenop, insprin gend, een vierde laag wordt gebouwd voor kleine gezinnen. De hoogbouw, die in dit geval naar de 11 Meter toegaat, wordt ondervangen door 'n verlaging van de kamers. Tot nu toe bouwde men meestal de plafonds op 2.90 M-, maar geleidelijk is deze hoogte reeds gezakt, zodat nu de kamers 2.60 M. hoog zijn. Dit scheelt op 4 verdiepingen 1.20 M. Een voorbeeld van deze hoogbouw le vert de flat, welke over enige tijd ge bouwd zal worden op de hoek van de Burgemeester van Haarenlaan (de ërote rondweg door Nieuwland, op de hoet van de tegenwoordige Vlaardingerdijk be ginnend), en de Burg. Knappertlaan Ook de woningen aan de Hoge Banwea op de grens van Rotterdam met Schiedam, die komt te lopen over het terrein, waar tot voor kort de persleiding naar de Spaanse polder liep, zullen van het vier woonlagen-type zijn. Het enige plan voor laagbouw is dat van de Airey-woningen, welke even voorbij de Stenen brug op de weg naar Kethel- dorp gebouwd zullen worden- Op onze kaart van de sportterreinen welke Woens dagavond gepubliceerd werd is dit houw terrein te vinden aan de Imker rand van de schetstekening, waar een nog te leggen straat (de dubbele stippellijn) afbuig, van de huidige Schiedamse weg en later weer daarnaar terugbuigt. Precies aan deze bocht komen de Airey-woningen De Directeur van de volkshuisvesting had erop gerekend, dat deze woningen reeds gebouwd hadden kunnen worden, maar de verandering en de decentralisatie bij het Ministerie van Wederopbouw heeft gemaakt, dat Schiedam dit jaar uitslui tend toegewezen heeft gekregen, wat al aanbesteed was. Toch is er hoop, dat de 18 Airey-woningen in Kethel dit jaar het begin zullen vormen van het daar geprojecteerde Tuindorp. Het is niet alom bekend, dat de wonin gen, welke momenteel gebouwd zijn, eigenlijk slechts vervanging waren van al de huizen, welke door ouderdom in de binnenstad wegvielen. Woningen moeten in 50 jaar worden af geschreven. Dat betekent, dat behalve een landelijke hoeveelheid van 47000 nieuwe woningen per jaar om de achterstand en de bevolkings-aanwas in te halen, ook nog 14.000 huizen gebouwd moeten worden ter vervanging van de versletene. Schie dam staat er in dit opzicht tamelijk gun stig voor, omdat het wel een oude stads kern heeft, maar percentueel een zeer groot aantal nieuwe huizen, gebouwd ten gevolge van de trek van de Rotterdamse aannemers naar Schiedam, daar er in Rotterdam geen bouwrijpe grond meer beschikbaar was. Over de strookbouw-woningen aan de Vlaardingerdijk kon Ir. v. Praag nog zeggen, dat de aanbestede blokken in dit -ysteem zouden worden afgebouwd, maar dat het niet waarschijnlijk was, dat deze wijze van bouwen nog gebruikt zou wor den. Aan het andere uiteinde van de stad zal op de hoek van de Gusto-weg en de Rot terdamse Dijk een groot flat-gebouw ver rijzen, waarvan wij reeds eerder een te kening publiceerden. Er schijnt verwacht te kunnen worden, dat in de loop van het. volgend jaar met de bouw hiervan begonnen zal kunnen worden. Zaterdag a.s., om 5 uur, zal in het Feijenoord-stadion te Rotterdam een voor het Schiedamse voetballeven bijzondere gebeurtenis plaats vinden, daar S.V.V. dan, als eerste Schiedamse club in de geschiedenis, zal starten voor de compe titie tussen de afdeliijgskampioenen, met als inzet: de titel van landskampioen. De Rood-Groenen zullen de strijd aan moeten binden tegen de Oostelijke kam pioen A.G.O.V.V. uit Apeldoorn, 'n ploeg waarvan de kracht in deze regionen nog niet bekend is en waardoor juist een interessante ontmoeting in het verschiet ligt De S.V.V.-ers zouden het op prijs stel len, indien zij aan hun eerste afdelings- kampioenschap, ook nog het landskam pioenschap zouden, kunnen verbinden en daarom gaan zij Zaterdag hun uiterste best doen om te trachten dit voornemen tot uitvoering te brengen. Ten overvloede wordt nog medege deeld, dat de leden en donateurs in het Feijenoord-stadion gebruik moeten ma ken van de ingang tussen de kiosken 7 en 8 en dat het niet mogelijk zal zijn kinderen, die niet in het bezit zijn van een plaatsbewijs, op het terrein toe te laten. Vanaf 3 uur des middags zullen regel matig trams vanaf de Koemarkt een directe verbinding met het stadion onder houden, terwijl extra-treinen zullen rijden om 15.53, 16.04 en 16.14 uur. Excelsior '20 mag dan zijn eerste degra datie-wedstrijd verloren hebben, het laat de moed geenezins zakken. De zwartwit- ten weten, dat de wedstrijd van a.s. Zondag tegen Woerden uiterst belangrijk is. Wordt deze match niet gewonnen, dan zou Excelsior het kansgemiddelde van 9 punten niet meer kunnen halen. Deze wedstrijd moet dus gewonnen worden en Excelsior heeft daar ook het nodige ver trouwen in. Voor de gewone competitie werd zowel uit als thuis %et 10 van Woerden verloren, maar wat is per saldo 10? Als die enige goal overmorgen door Excelsior wordt gescoord, hebben de zwartwitten meer raden tot juichen dan de Woerdenaren die twee vorige keren samen. A.s. Zondag om 2 uur dus in het Volkspark. Het zal er druk zijn, want voor de rest valt er die dag op voetbal- gebied niet veel te beleven. Mogen wij op een grote morele steun van het Schiedamse publiek en in het bijzonder van het katholieke publiek voor Excel sior rekenen? Excelsior 5 speelt om 12 uur een voorwedstrijd tegen Hollan- diaan 4. Een mooie wieg is de wens van de gelukkige moeder. In onze speciale etalages ziet U een prachtige wieg. geheel hekleed met losse kap en buiten om een volant voor 4VfGEBODEN ARBEIDSKRACHTEN. Afd. Bouwbedrijven: Vloerenleggers- Afd. Metaalbedrijven: Chauffeurs, fa- brieksstoker, aank. elec. lasser Afd Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, musici, expe ditieknechts, magazijnbedienden, kell- ners portiers, schoenmaker, vertegen woordiger, ongeschoolde arbeiders, chem. wasser, distillateursknechts, winkelbe dienden. winkelbediende herenconfectie, glasslijper, fotograaf, kapper, verhand- meester, tuinlieden, vellenbereidcr, sla ger, hotelkok, voerman. Afd Jeugd: Aank. bedienden, 11- elec- triciens, 11. mach. tekenaar, 11. automon teurs, scheepstimmerlieden, 11- macn. bankwerkers, 11- banketbakker. Afd. Vrouwen: Leerling-verkoopster, steno-typiste (moderne talen), leerling- naaisters, aank. kantoorbedienden. GEVRAAGDE ARBEIDSKRACHTEN. Afd. Bouwbedrijven: Mach. houtbe werker (fraiser), kistenmaker, schilders. Afd- Metaalbedrijven: Bankwerkers, precisiebankwerkers, el. lassers (N.V.L.), aereedschapmakers. gereedschapslijpers, constr. monteurs, koperslagers, vormers metaaidxaaiers (geschoold en revolver) metaalfraisers. metaalschavers, metaal- slijpers. plaatwerkers, sdieepöbikkers, pijpenmonteuxs, scheopsijzerwerkers, sme den (grof en kachel), voorslaanders fa brieksarbeiders voor metaalindustrie. scheepstimmerlieden, contructeurs s aai- bouw, rijwiellakkers, biezers en kalefa- t0 Afd- Alg. Bedrijven: Letterzetters, boekdrukkers, fabrieksarbeider.s aMk. bedienden, wijnkopersknecht, kl^™>a ker, brood- en banketbakker, m°tor schipper 18-20 jaar, dekkuecht voor tankboot pl.m, 25 jaar, koetsier 17—20 ,ain de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden. Leeftijd 18—30 jaar. Afd Jeugd: Borstelmakers, cartonnage- werkers, drukkers, forceur, glas-in-lood- zetter granietwerker (kunststeen), kur kensnijders. koperslagers, kopergieters, mach. bankwerkers, vormers, letterzet ters slagersjongen, halfwas-slager, 11. tekenaar 1, 2 kl. M.T.S., leerling voor Glasindustrie, 11- verwarmingsmonteurs, H. kapper, loopjongens, II lakspuiter. Afd Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, verkoopster (kruidenierswaren), strijksters, wasserijmeisjes, vlaggennaai- ster (geen thuiswerk), flinke werkster, 11. corsettennaaister. bekwame verkoop ster, gezinsverzorgster. Personen, die wensen te emigreren, dienen zich uitsluitend te wenden tot het Arbeidsbureau. ONDERTROUWD: M. P. Boumau 24 j. en M. T. Markestein 20 j.; G. F. J. Brurn- hof 25 j. en C. M. Frecteriks 21 j.; H. H- Christen 27 j. en M. H. Valk 26 W. v. Doorn 20 j. en M. v. Gerven 24 W. v. Eijk 26 j. dn J. C. v. Kampen 22 y, L. Hag'estein 27 j. en J. M. B. v. d. Wal 24 j.; D. M. A. Kans 39 j. en M. C. Manssen 28 j.; c. v. d. Meulen 27 j. en C. S. W. Schaap 26 j.; A. Mink 45 j. en J. A. Stam 37 j. P. Nesse 25 j. en B. Stigter 24 j.; P- J Tombrtnk 29 j. en C. Muilwijk 23 j.; W. v. d. Windt 36 j. en W. v. d. Schalk vg' j GEHUWD: A. v. Vliet 24 j. en J. v. Wafftendonk 23 j.; A. B. Maagdelijn 22 j. en M van 't Hoen 21 j.; C. Daniels 31 j. en C L Alblas 24 j.; N. Mulder 22 j. en C de Bode 21 j.; G. D. Zoll 25 j. en A. J. Mehtr 19 j I J- A- Ideler 26 4 en A- M- G r&326 j.: N. B WeiW 26 j en W Hpi?eman 2ó j., L, V nk 26 j. en J. C Gernerden 22 j A M- Koojj.26 j en L. Til. Baars 25 U S. P. Martens Ï7 j en N v. d. Meulen 22 j C. y. cl. Lingen 46 i en T Spruit 40 j. OVERLEDEN: M. DaOUöe 84 j.. wed. v J. J. v. Dongen. GEBOREN: AnthonieH. v. A. Bioek- huizen en E. H. M. Holierhoek. Helaas, heeft Typer het zelf niet ge hoord, maar uit een verhaal, dat hem van verscheidene kanten werd gedaan, moest hij het volgende concluderen. Bij de familie-competitie van de N- C. R. V. zou als burgerlijke gemeente met een S beginnend Schiedam genoemd zijn. Aan vankelijk zou dit zijn goedgekeurd, maar later Werd deze goedkeuring ingetrokken. Schiedam zou geen zelfstandige burger lijke gemeente zijn. Schiedam was allang geannexeerd!! Nogmaals, de letterlijke toedracht kent Typer niet, maar als dit weer een geval is van onbekendheid, met de ware toe stand laat het Gemeentebestuur dan deze heren' door middel van hun dienst „public relations" spoedig laten weten, hoe het met Schiedam gesteld is. Misschien wordt er aanleiding in gevonden eens met de reportagewagen naar Schiedam te komen Op dit gebied begint overigens het Ge meenschapsblad al vruchten af te werpen, want in een der grote landelijke dagbla den lazen wij onder een veelgelezen ver- zamel-rubriek: „En in Schiedam zitten ze al te popelen om in de zomer van 1950 het 675 jarig bestaan van de stad te her denken. Het mag wel even gezegd wor den, dat de tijd voorbij is, dat daar ae jeneverproductie ftomineerde. Een groo* deel van de bevolking vindt een bestaan in diverse takken van Industrie, als me taal, papier en glas". Waarom het zo belangrijk is, om onze stad de waarde te geven, die haar toe komt, wil Typer nog wel eens herna- len. Uit de lezing van Mr. Dr. Ir. v. Praag voor de Middenstand blijkt eens te meer, hoe het Schiedam van de branders de grote kans om wel te varen door exploi tatie van de prachtige ligging aan de Maas heeft voorbij laten gaan. Daar is niets meer aan te doen. Ons raakvlak met het water is zeer klein geworden. Maar tegelijkertijd heeft de Zuid-West, hoek van Zuid-Holland zich tot een be langrijk industrie-gebied ontwikkeld. De zaken worden niet meer bekeken vanuit gemeentelijk standpunt, maar vanuit provinciaal of beter regionaa' standpunt. Wij zijn een onderdeel geworden van het grote Maas-agglomeraat. Maar in dit grote geheel komt het er nu maar op aan of wij erin slagen een belangrijk stuk van de gemeenschappelijke koek te krijgen. De economische betekenis van onze stad is afhankelijk van de belangrijkheid van de industrieën, die wij weten aan te trekken en van de werkkrachten, welke wij weten te herbergen. Ware Schiedam geen zelfstandige ge meente meer, dan zouden we er met de huizenbouw in deze streek heel wat min der gunsti" voor staan. Ware Schiedam «en bewust naar eigen ontwikkeling zoe- stad dan zouden wij nu geen kans hebben mn' aan de burgers dicht bij huis al datgene te bieden waarvdOf zij anders ver zouden moe en t rdam wijkraden Men weet, hoe i»h i,ns heeft geïnstaleerd .?odat ff2den verge" van de afgelegen ^^.^^g beter een ten te worden. Het is altija ts te eigen stadsbestuur te bezitten, vertellen heeft, dan een wijkraad, die practisch machteloos is. Mr. Dr- Praag ziet voor Schiedam een zeer - toekomst weggelegd in het Sf°V" |e van de stad Zuid-Holland Zuid -West. Een van de voorwaarden tot die mooie toe komst is het aantrekken van belangrijke en levenskrachtige bedrijven. Een van de voorwaarden hiertoe is bekendheid met de nieuwe stad Schiedam. Het gemeen schapsblad heeft een begin gemaakt met de propaganda naar buiten. Typer noem de in het begin van deze studie de naam „public relations". Zou het zo onmogelijk zijn om bij de aantrekking van nieuwe krachten voor de Gemeente Dienst ook eens te letten op de mogelijkheid van re presentatie en wat eveneens zeer nood zakelijk is journalistieke feeling? Schie dam heeft geen perschef nodig. Daarvoor zij we te klein. Maar een persoon behoeft nog niet altijd de naam te hebben, wü hij de capaciteiten bezitten. Momenteel bezit men eerder de officiële naam zónder de capaciteiten. TYPER. Reeds herhaalde malen hebben wij gevraagd om een Vereniging voor Vreem delingen Verkeer. Het is een noodzakelijk verlengstuk van de machtsarm, die de Schiedamse Gemeenschap naar buiten wil uitslaan om Nederland en het buiten land in de kraag te grijpen en te laten zien, hoe en wat Schiedam 1950 is. Reeds in 1916 besloot de Raad om toe te treden tot de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, 5per jaar aan contributie was niet te veel. Het was zelfs een zeer onbaatzuchtige gift, want niemand dacht eraan van de dienst van de Algemene Vereniging ge bruik te maken. Schiedam toeristen plaats! Wie lachte daar? In 1946 werd echter de Algemene Vereniging op een congresvergadering in Hilversum georganiseerd. De provinciale verenigingen kregen een belangrijker taak in de ;l chtstreekse bevordering van het verenigingsdoel. De contributie bleef voorlopig 5 maar de provinciale organisatie heeft gevraagd, of Schiedam geen lid wil worden tegen de reglementaire contri butie, d.i. voor gemeenten boven 30 000 inwoners, 80 per jaar. B. en W. verzoeken aan de Raad deze subsidie ter beschikking te willen stellen. Zelfs wordt gezegd, dat het een Schie dams belang is, dat' de organisatie finan cieel in staat gesteld wordt haar taak te verrichten. Wic welke groep gaat nu aan Schiedam zelf ook zo'n organisatie geven? De Hanze-vergadering was gisteravond druk bezocht. Wel waren enige dames meegekomen, maar de gewoonte om het gezellig samenzijn met beide motoren van de zaken bij te wonen, moet nog inburgeren. De sfeer was bijzonder pret tig en aangenaam, hetgeen zeker te danken was aan de zeer belangrijke voordracht, welke de heer mr. dr. ir- M. M- v. Praag hield. Ook de geest.-adv„ kap. Langemeijer, was de gehele avond tegenwoordig. Aan het begin van de vergadering herdacht, de voorzitter, de heer B. J. Vredebregt, het heengaan van het be stuurslid, de heer Weber,, de vertegen woordiger van de Melkhandelaren. die aan de afdeling Schiedam zo plotseling ontvallen was. De vergadering bad drie Wees Gegroeten voor zijn zielerust. Het was niet de eerste keer, dat de Middenstand met de hieer v- Praag ken nis maakte, want ongeveer 15 jaar ge leden had hij voor de afdeling eveneens over het huisvestings-vraagstu'k gespro ken. Hij had een dankbaar gehoor. Elders, op deze pagina vind men enkele bijzonderheden over de causerie. Het Tsjechoslowaakse parlement heeft gisteren met algemene stemmen een wets ontwerp aangenomen tot afschaffing van het particulier initiatief in het uitgevers bedrijf. Het drukken en uStgeven van boeken en muziek komt derhalve geheel onder staatscontrole, uitgezonderd de drukwer ken, welke zijn bestemd voor kerken en godsdienstige genootschappen. In de preambule van de wet wordt ver klaard, dat „particuliere kapitalistische elementen" uit elke culturele onderne ming moeten worden verwijderd. Het ministerie van Voorlichting krijgt via een uitgeversraad de bevoegdheid tot het goedkeuren of verwerpen van alle publi caties. Uitleenbibliotheken komen onder censuur en krijgen de boeken toegewezen volgens „de behoeften van voorlichting en cultuur". De twee gebroeders H. uit Den Haag werden in 1947 opgeroepen om voor de lichting 1948 medisch gekeurd te wor den. Zij waren echter niet verschenen en eerst bij de tweede oproep gegaan om dat naar zij gisteren voor de Haagse rechtbank verklaarden, hun vader het hun verbood. Tegen beide jongens eiste de officier van justitie lo maanden gevangenisstraf De vader J. H. H. verscheen als derde voor het hekje. Hem werd misbruik van ouderlijk gezag verweten. Hij bracht hiertegen in, dat hij om principiële redenen zijn minderjarige zoons niet in militaire dienst wenste le zien, maar hield er verder zulke vreem de redeneringen op na, dat de officier verzocht om een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte Uitspraak over 14 dagen. De Ned. Katholieke Bond van Werk meesters, kring Schiedam, gedenkt op Zondag 27 Maart a-3- de dag dat deze voor 30 jaar alhier werd opgericht. Het bestuur van de kring heeft daar toe zijn leden met hun dames uitgeno digd tot bijwoning van de H. Mis om 7.45 uur in de kapel van Huize Liduina tot intentie van de leden en overledenen van de bond. Na de H. Mis zal er een gemeenschappelijk ontbijt worden aange boden in de R.K. Volksbond. Van de oprichters maken nog vier le den deel uit van de kring, namelijk de heren: Th. H. Hengst, A. C. J. Westhuis, H. B. Alberts, G. G. v. d. Water. Aan de heer J. Levering, Wattstraat 54a, werd van 17 Juni 1945 tot 11 Octo- bver 1946 overbruggmgsuitkering ver strekt, daar hij door zijn werkgever was ontslagen. Dit ontslag bleek later teil onrechte gegeven. De werkgever was het loon nog tot 1 Maart 1946 verschuldigd. Dit bedrag werd dus door de heer Levering ten onrechte ontvangen, maar de terugvordering had geen resultaa Schikking in der minne was niet moge lijk. De gemeente Het beslag leggen op 't uit te betalen loon en onmiddellijk werd een vordering tot terugbetaling ingesteld. Het terug te vorderen bedrag is ƒ1102,95 groot B. en W. vragen toestemming een rechtsgeding tegen de heer Levering aan te gaan. De Komedianten komen op Donderdag 31 Maart in het Passagetheater met een opvoering van „Betalende loge's". Hoe- wel Johan Kaart de regie voert, speelt hij zelf niet mee Vera Bondam, Tilly Perin Bouwmeester en Clara Vischer Blaasser treden o.a. op, de eerste en de laatste als gasten. (Betaalde loge's dus) Het is een stuk van Ivor Novella, dat oorspronkelijk de titel „Fresh Fields" draagt. Alsof zij geen tientallen meters boven de begane grond op een akelig klein vlondertje stonden, zo rukten en zwik ten de beide kruisplanters aan de mas sale ijzerconstructie, om vooral zeker ervan te zijn, dat het lichtend baken stevig in 'de toren verankerd zou zijn. Alles wat daarboven tegen de steen klomp gelijmd zat, zwiepte mee en dat was voor ons, gelegenheids-waaghalzen, een voortdurende bron van schietgebed jes en akten van berouw. De leidekker van Druten heeft einde lijk het voorjaarsweer op zijn hand ge had om de laatste werkzaamheden aan het kruis te verrichten Het eigenlijke kruis bestaat uit een vierkante holle constructie, die over een massieve buis geschoven en daaraan met bouteh vast gemaakt wordt. Het groene licht van de Hoop zal tot ver op de Nieuwe Water weg en tot ver in de polder te zien zijn. Acht en vijftig meter rijst het boven de straat uit; het is zes meter lang, maar bijna 3 meter daarvan zit in de toren spits om te zorgen, dat zelfs geen orkaan het daar vanaf kan trekken. Op de foto, welke wij maakten, is op de dwarsbalk duidelijk een van de ogen te zien, waarin een laddertje gehaakt kan worden. Om regelmatig de electri- sche installatie te kunnen controleren, is in de spits een luikje aangebracht, dat, hangend aan zeer sterke kettingen, naar buiten klapt. Een speciaal laddertje kan vanaf dit platform in de ogen ge haakt worden. Wanneer het kruis zal branden, is nog niet bekend. De firma v. d. Broeke, die de electrische installatie 'verzorgt, hoopt in de loop van de volgende week klaar te komen. Het kruis zal door middel van een te verstellen klok automatisch aan en uit gaan. Op de Werf Wilton-Fijenoord hoopt men 1 April een plan te verwezenlijken, dat in de loop van October jl. door if. M. J Römer werd geopperd. Deze wilde bij het overlijden van een personeelslid in actieve dienst door het gehele perso neel een bedrag van 20 cent per persoon beschikbaar laten stellen. Bij de huidige personeelsbezetting zou dit aan de na gelaten betrekkingen een bedrag van ongeveer 1300.opbrengen. De ver tegenwoordiging van het personeel heeft zich zeer sympathiek tegenover dit plan geplratst. Hedenavond om half 8 zal de gemeen teraad bijeenkomen voor een gewone openbare raadsvergadering. In onze stad is een onderafdeling ge vestigd van de Rotterdamse Postduiven Vereniging. Het betreft een inkorf- en klokkenlokaal, gevestigd bij Jan Doe- jaaren, Hoogstraat 10, tel. 68278. Dit is de zevende wijk van de Rotterdamse vereniging, welke is aangesloten bij de Nederlandse Algemene Bond van Post- duivenhouders. In Maison Westhuis komen de leden van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd Gilde, volgende week Dinsdag 29 Maart 's avonds om 8 uur bijeen om te luisteren naar een passie-spel, te geven door Rien Nout en Cees Griffioen: „De stem van Golgotha". He avond wordt muzikaal omlijst. Zondag a.s. wordt olïj 2-2" uur °P Sportpark Bosihoek de bekerwedstrijd SFCMartinit gespeeld. BOTTERDAM, 24 MAART 1949. 150 ton kunstmest MeppeD 50 ton id. Geldermalsum166 ton soda Arnhem; 100 ton fosfaat Steenwyk; 250 ton id Veg-hel; 250 ton id. Tilburg; 100 ton id. Leeuwar den; 238 ton gerst Wormerveer; 400 ton cement Heemstede; 400 ton iel. Arnhem; 400 ton id Alkmaar; 200 ton ifl vletten; 200 ton ijzer Krimpen a. cl. AJ«J *-on div granen Hengelo; 155 ton ia. Ravestein 475 ton kolen Den Haag'; 100 ton mais Meppel; 91 ton id. Alkmaar; 9U0 ton copra liggen en/varen: 260 ton haver liggen en/of varen. ©1288 Terugblikkende op de jongste reeks debatten in de Veiligheidsraad moet geconstateerd worden, dat deze voor Nederland een minder gunstig verloop genomen heeft dan verleden week in Nederlandse kringen te Lake Success verwacht werd, aldus bericht de di plomatieke correspondent van Aneta uit Lake Success. Toen de Canadese vertegenwoordiger. MacNaughton, op 11 Maart zijn instem ming betuigde met het Nederlandse plan tot het houden van een ronde tafelconfe rentie en voorstelde, dat de Unci de par tijen zou helpen om overeenstemming te bereiken omtrent het tijdstip en de voor waarden voor deelneming door de repu bliek aan deze conferentie, viel deze verklaring bij de Nederlandse delegatie in goede aarde. Dr. Van Royen zeide drie dagen later dan ook, dat Nederland bereid was het Canadese voorstel te aan vaarden. Het besluit, dat tenslotte Woensdag door de raad. werd aangenomen, bevat echter specifieke verwijzingen naar de seclies ëén en twee van de raadsreso lutie van 28 Januari, waardoor de ge hele grondgedachte van de oorspron kelijke suggestie van MacNaughton ten nadele van Nederland gewijzigd is. Deze wijziging moet worden toege schreven aan de invloed van de Verenig de Staten, welker delegatie bij Mac Naughton heeft aangedrongen op een for mulering van het Canadese voorstel in die zin, dat de resolutie van 28 Januari ook ten aanzien van de voor Nederland onaanvaardbare punten dezer resolutie, zou worden gehandhaafd, ondanks de plannen voor de ronde tafelconferentie en de daaraan voorafgaande besprekingen tussen Nederland en de republiek onder auspiciën van de Unci. In kringen te Lake Success, die als vrienden van Ne derland kunnen worden beschouwd, wordt dit A'olharden in pro-republikeinse koers ernstig opgevat, omdat daaruit blijkt, dat zelfs in deze periode van de opbouw der Atlantische alliantie de Ver. Staten de noodzakelijkheid van een soe peler houding ten opzichte van een West- Europese bondgenoot niet willen inzien. Dit wordt des te meer betreurd, omdat men in genoemde kringen van mening ts, dat voor de oorspronkelijke versie van het Canadese voorstel, dat dus herstel van de republikeinse regering in Djokja niet als voorwaarde stelde, met Ameri kaanse medewerking een meerderheid in de raad te vinden ware geweest. Ander zijds dient men toe te geven, dat ook ae republiek tijdens de jongste debatten in de raad weinig heeft bereikt. Van ae herhaalde republikeinse toespelingen sancties tegen Nederland is nau,e ïaaci notitie genomen en evenmin heelt zoals de republikeinen «ehoop over' fonnetl zijn afkeuring ut'8«aP onmlddel- de N 'erlandse weigering tot on lijke algehele uitvoering van solu van 28 Ja"uanyan Egypte 0m op O) mt de het Canadese voor- het laatste °|a de raad geïnterpreteerd alsof de voorconferentie alleen eoukrSn worden gehouden na herstel van de republikeinse regering. maakt men zich in Westerse kringen weinig on gerust Hoewel de Egyptische afgevaar digde zeide, dat hij zijn interpretatie als die van de Veiligheidsraad zou beschou wen, mits het tegendeel zou worden ver klaard, wordt in Lake Success vrijwel niemand aangetroffen, die meent, dat de ze interpretatie daardoor officiële bete kenis heeft gekregen. Evenwel wordt door velen gevreesd, afgezien van deze ondergeschikte kwestie dat Ce Veiligheidsraad ook in de naaste toekomst weinig begrip zal to nen voor een voortgezette weigering door Nederland van het herstel der re publikeinse regering en dat dit nog tot verdere verscherping van de situatie zal kunnen leiden Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft de Nederlandse regering gisteravond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in dc Veilig heidsraad. Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar dr. Beel én dr. Van Royen. De regering stelt zich voor Maandag a.s. na advies van boven genoemden te hebben ingewonnen tot een definitief besluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. Van Róyen zich bereid heeft ver klaard, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferentie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op ti treden. Na beëindiging gisteren van de zit ting van de Veiligheidsraad, heeft dr. Van Royen tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat een voorbehoud als Egypt® maakte inzake de interpretatie van de Canadese motie als zou nl. een voorconferen ie alleen gehouden mogen worden na bevrijding van de retmblikein- s%Le£ef ^L*?1 van de republikeinse difche betekenis hèeft. e"kele ,Uri .Ry,..Vfn a?**" zeide, dat het nieuwe «f i "i Veiligheidsraad toch nog te yerteren zou zijn voor het Nederlandse volk. aangezien de specifi- caties m de formulering minder prettig zijn uitgevallen dan de oorspronkelijke in algemene termen gehouden Canadese sug gestie had doen verwachten. Thans moet worden afgewacht, wat de Nederlandse regering zal antwoorden, wanneer de uit nodiging van de Unci voor de voor conferentie haar bereikt, aldus dr. Van Royen. Tenzij onverwachts bijzondere ontwik kelingen tussen beide komen, zal de Ned. vertegenwoordiger Vrijdag naar Ottawa terugkeren. Van de zijde van het Belgisch com missariaat voor toerisme te Brussel wordt vernomen, dat de Ned. Bank heeft be sloten voor de periode van 1 April tot Juli (het trimester, dat overeenkomt met dat van het handelsverdrag) 14 millioen francs ter beschikking te stellen van het Nederlands toerisme naar België en Luxemburg. Dit bedrag zal, evenals verleden jaar, door middel van loting worden toege wezen. In Belgisohe kringen van het toeristenverkeer wordt verwacht, dat ook voor de periode na 1 Juli nog een be langrijk bedrag aan deviezen ter beschik king zal worden gesteld van de Neder landers, die hun vacantie in België en. Luxemburg willen doorbrengen, temeer daar de Belgische hotel- en pensionhou ders in de grote toeristencentra hun prij zen dit seizoen belangrijk zullen ver lagen. Een der verdedigers, mr. D. Giltay Veth, was van mening, dat de bevelen van generaal Winkelman en de besluiten, welke de georganiseerde metaalindustrie had genomen, na de bezetting strafver lichtend behoorden te werken voor de beide directeuren. Op 7 April om tien uur zal het hof uitspraak doen. De Zuidelijke afdelingen van de Ned. Kath. vakbond voor de textieldetailhan- del hebben aan de minister van econo mische zaken telegrammen gezonden, waarin zij met klem om afschaffing van de textieldistributie verzoeken, mede in verband met de onhoudbare toestand in de grensstreken. Voorts zegSen de besturen in een te legram aan de minister, dat de handha ving van de z.g. organen van de com- missie-Woltersom voor het vrije organi- satieieven in de middenstand, door de roinifte.r hTri~LUre.nd aanSerhoedigd. een ernstige hinderpaal is en een organisato rische chaos bestendigt. De besteren ve?- datte "of re,fIniSter 660 ^>^ige liqui- Behalve dat do 52ste Jaarbeurs, die Dinsdag, 29 Maart a.s. wordt geopend, gekenmerkt zal worden door het hoogste aantal deelnemers en de grootste buiten landse deelneming, krijgt zij nog een bijzonder cachet door een plechtigheid, die prinses Beatrix zal verrichten (jp de dag van de opening onthult onze kroonprinses in de naar haar genoemde Beatrixhal een gedenkplaat, welke een voorstelling geeft van haar eigen wapen, voorzien van een inscriptie, riot is een bronzen plaquette, die vervaardigd werd door de Utrechtse beeldhouwer P d Hont. Met deze gebeurtenis, die wordt oij- gewoond door H M ds Kóningin en tal van andere hoge autoriteiten treedt pan es Beatrix voor het eerst officieel op. Rusland heeft Belgische werven op dracht gegeven voor de bouw van 12 schepen, t.w. 5 vrachtschepen van elk 3000 ton en 7 treiters van elk 1500 ton. Volgens onbevestigde berichten is met de bouw een bedrag van 359 urPioen Belgische francs gemoimeldt A. P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2