Werkgelegenheid voor allen Bij geschoold personeel en meer kapitaalgoederen Geen „peuteren" aan de groei der bevolking APPLAUS na een doodstraf Studenten waren niet genoeg vooruitstrevend meneerwe waren mconvooi De herdenkingsplechtigheden op 4 Mei h de Stormhoek OPRUIMING vanTito-barrière? eerberieht Tanker „Mijdrecht" onderscheiden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weggejaagden in Tsjechoslowakije Met een varken naar Truman Canada en het pact Scherper socialisme in Engeland Monument in Waalsdorper duinen Nog altijd Djokja Doodstraf voor Van Rappard Moordpoging faalde driemaal Spanning door Kremlin-gewroet Iran ontvangt wapens uit de V. S. 71ste JAARGANG DINSDAG 29 MAART 1949 No. 20888 S.D.-ER PLEEGDE MOORDEN EN MISHANDELINGEN Winston Churchill bezoekt momen teel de president der V. S., Harry Truman. Bovenstaande opname toont beide staatslieden in Blue House te Washington, waar ter ere van Churchill een diner werd gegeven. Smeden wensen meer voedsel voor „Schweinerei" DE EINDHOVENSE PARA- TYPHU S-EPIDEMIE Eén dode 200 resoluties voor het partij congres RAMDE NA TORPEDERING EEN DUITSE U-BOOT Het gat, dat de torpedo in de romp van de Mijdrechtmaakte. Sovjet-vertegenwoordiger wil nader onderzoek SCHAMEL KWARTIERTJE ROERGANGER. RIJWIEL MET RADIO LENTE SCHILLENBOER JOEG OF „JEHOVA'S GETUIGEN" DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 '"er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M- HAZELZEH Algemeen redacteur: H. A. PA Al. VAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk hield Zater dag jl- onder zeer grote belangstelling zijn congres over de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering in ons land. Na de voortdurende aandacht, die in de pers aan dit vraagstuk al is gewijd, zijn de moeilijkheden, waarmede ons volk binnen korte tijd te kampen zal krijgen om aan al zijn leden én werk én handhaving van het verkregen wel vaartspeil te schenken, overbekend. In een viertal op dit congres uitge brachte prae-adviezen zijn deze proble men nog eens op voortreffelijke wijze in al hun facetten ontleed. De moeilijk heden stammen zowel uit de verstoring van de verhouding tussen de bevol kingsgroei en de ontwikkeling van de economische structuur van ons land als uit de grote aanwas zelf van de bevol king. Drs. W. J. v. d. Woestijne heeft er goed aan gedaan erop te wijzen, dat men mistast, indien men de oorzaak van de economische spanningen, waarin ons volk wellicht over enige ia^®n zal komen te verkeren, eenzijdig legt bij de bevolkingstoeneming. In het verleden is er een continue bevolkingstoeneming geweest zonder dat dit aanleiding gaf tot economische spanningen. Integendeel nam de wel vaart ondanks het grote bevolkings accres voortdurend toe. De reden hier van moeten wij zoeken in het feit, dat de vermeerdering van de bevolking ge paard ging met een aanzienlijke uit breiding van het productie-apparaat. In een interessante tabel, die v.d. W. geeft in zijn prae-advies blijkt bij vergelij king van de indexcijfers de toeneming van het productie-apparaat over het algemeen aanmerkelijk hoger te liggen dan de bevolkingstoeneming. Hieruit leidt de prae-adviseur af, dat de oorzaken van toekomstige eventuele spanningen minstens voor het grootste gedeelte zullen voortspruiten uit de veranderingen, die zich onder invloed van de tweede wereldoorlog in de eco nomische structuur van ons land en van andere landen hebben voorgedaan. Ne derland is evenals andere landen van West-Europa van crediteurengebied een debiteurengebied geworden. De oude afzetgebieden van onze industriële pro ductie zijn zelf de weg van de industria lisatie dfcgegaan. in plaats van afnemers zijn zij tot exporteurs van industrie producten geworden. Dit heeft natuur- liik de ruilverhoudingen, die eertijds voor ons zeer gunstig waren ernstig verstoord en het schept het gevaar, dat de vermeerderingjan de kapitaal goederen dus van taorieKen, macnines fn grondstoffen in de toekomst bij het toenemen van onze bevolking achterblijven. Die laatste toeneming zal zeker ge weldig zijn. Prof. dr. W- Heere geeft in een zeer belangrijk prae-advies onder de titel: „De demographische situatie hierover zeer interessante cijfers- Uns land zal binnen 30 jaar een bevolking van 12 millioen inwoners tellen» he- geen betekent, dat er in de toekomst ob zielen Per km2 zullen zijn, enz. enz. Dr. Stijgenga berekent in zijn prae- advies, dat iri. e Periode tussen 1950 en 1955 voor elke honderd arbeidenden, die wegens hun leeftijd het productie proces zullen verlaten er niet minder dan 160 gereed zullen staan om de open gevallen Plnatsen weer in te nemen Wanneer men deze cijfers met die van België vergelijkt, waar deze verhouding er een zal Zljn Van 100 tot 103» dan is wel duidelijk, dat er grote onheilen over volk zouden komen wanneer niet hihiids deze problemen door de over heid en het bedrijfsleven onder de ogen vonden worden gezien. Temeer is dit z"dig daar uit de cijfers van dr. Stijgen- ga blijkt, dat de geboortestijging, die na de oorlog werd waargenomen, om streeks het jaar 1960 de moeilijkheden, die er reeds in 1955 zullen zijn, nog aan merkelijk zal verzwaren. In 1960 zal de groep van 14 tot 18-jarigen van de mannelijke bevolking 23 procent gro ter zijn dan in het jaar 1955. Men begrijpt, dat deze demographi sche ontwikkelingen zeer grote eisen zui len stellen aan de politiek van de over heid, die zorg moet dragen voor vol doende werkgelegenheid voor eenieder. Een achterblijven van de kapitaal goederen bij de aanwas, die onze bevol king in de naaste toekomst zal onder gaan, zou desastreuze gevolgen heb ben. Drs. v. d. Woestijne geeft als midde len daartoe aan: het zoeken van nieuwe exportgebieden, het opnemen in ons exportpakket van „sterke" producten. Onder deze laatste verstaat hij quali- teits-goederen en zijn conclusie luidt, dat het quantitatieve bevolkingspro bleem dus moet worden opgelost door middel van de oplossing van het quali- teitsprobleem. Dr. Stijgenga vulde deze beschouwingen aan door zijn interes sante opmerkingen over probleem gebieden, regionale bevolkingsover schotten enz. Zeer realistisch komt ons de beschouwing van drs. v. d. Woestijne voor, waarin hij een wat hij noemt „peuteren" aan de bevol kingsgroei een onvoldoende oplossing acht. Hij wijst er vooreerst op, dat de gevolgen hiervan zich niet dan na ge ruime tijd doen gevoelen en dat wij daarmede dus in ieder geval niet de moeilijkheden, waarvoor wij over 6 of 7 jaar komen te staan, kunnen oplossen en vervolgens zegt hij terecht, dat de bevolkingsgroei een factor is. die zich weinig tot manipuleren ,ee"1- Verschillende debaters hebben over dit punt het woord gevoerd. Niet altijd gebeurde dit met de fijngevoeligheid, die dit onderwerp, waaraan' voor velen zeer principiële facetten zitten, vereiste Er waren sprekers, die meenden aan het verantwoordelijkheidsbesef van ouders van grote gezinnen te mogen twijfelen. Weer eens werd beweerd, dat het intelligentiepeil van de kinderen van grote gezinnen gaandeweg afneemt. Hevig vielen sommigen de kindertoeslag aan enz. De voorzitter van het congres, prof. dr J- P- Kruyt, die als dagvoorzitter optrad, heeft nog getracht het debat van dit epineuze vraagstuk, voor welks behandeling het congres niet geroepen en niet bekwaam was, af te houden, maar hardnekkig verspilden telkens weer nieuwe debaters hun welspre kendheid aan het maken van opmerkin gen, die aan bittertafel- of treincoupé- gesprekken hadden kunnen zijn ont leend. Zeer behartigenswaardig was de wens, die drs. v. d. Woestijne uitte, toen hij er n.l. op aandrong, dat ieder der be volkingsgroepen, die hierover bepaalde beginselen had, in eigen kring het be volkingsprobleem nog eens terdege zou bestuderen. Inderdaad wordt het hoog tijd, dat katholieke moraal-theologen, ethici en economen eens gehoor geven aan de oproep door prof Veraart en prof. Delf- gauw al geruime tijd geleden tot hen gericht, om dit probleem eens gezamen lijk in studie te nemen. Tegen de 44-jarige Duitse S.D.-er J. W. H., de man, die, zoals de advocaat- fiscaal bij de Rotterdamse Kamer vau het Haagse Bijzondere Gerechtshot het noemde „de boksersstljl uit zijn amateurstijd uitleefde op weerloze, geboeide gevangenen", werd gisteren de doodstraf gecist, wegens zijn daden tegen de menselijkheid Hem was ten laste gelegd op 4 Jan. 1644 teOegstgeest de jonge Leidse huis arts, dr H. Flu, zonder vorm van proces en zogenaamd op de vlucht te nebben neergeschoten. Op 7 Sept. 1944 volgden in de Bloemkwekerstraat te Rotterdam de illigeale werkers C. M. van Elderen, D. C. Huisman, P. T. Nooteboom, L. de Groen en J H. Verkoelen, die hij, geas sisteerd door Engelshoven, zou hebben gefussilleerd Op 18 Sept. zou hi| A. van Duin, G. Kwadijk en C. P. den Hollan der in Rotterdam hebben neergeschoten en op 12 Nov. 1944 op het V.O.C.-terrein Vermeulen en Van Os. Het laatste punt van de tenlastelegging beschuldigde hem ervan in de periode 1940—'45 tal van gruwelijke mishandelingen op arrestan- ten te hebben gepleegd om inlichtigen en bekentenissen los te krijgen. Van de 18 getuigen, die voor de groene tafel verschenen, is het merendeel zijn slachtoffer geweest De gruwelen, die zij verhalen vervullen de- in de rechtzaal aanwezigen met afgrijzen, hetgeen men telkenmale duidelijk laat blijken Elk van de getuigen herkent H als de man die hen heeft mishandeld. Na elke verklaring vraagt de presi dent, mr. Bink, aan verdachte: „Herkent u deze getuige als degene, die u hebt mishandeld" en elke keer opnieuw is het antwoord een vastberaden „Nein" Hier aan voegt hij toe: ..Deze gelooft zelf niet wat hij vertelt" of „ik ben verbaasd over zulk een fantasie" of ..vier jaar lang heeft deze man zich ingepraat dat hij door mij is mishandeld zodat hij het zelf is gaan geloven" Deze antwoorden wekken in de rechtzaal een hevige ver ontwaardiging Een vrouw, die door hem is mishandeld, kan haar ontroering nie' meer de baas en barst in snikken uit On bewogen verklaart vérd. .Ich habe diese frau nie gesehen". De advocaat-fiscaal, mr. L. van Doorn acht alle feiten wettig en overtuigend be wezen Het laatste punt vindt hij het zwaarst wegen. Slechts de doodstraf achf hij de straf, die H. verdient. Het pu bliek op de tribune aplaudisseert. Uitspraak over 14 dagen. Twee smeden uit Kiel zijn gisteren met een varken aan een touw vertrok ken met bestemming voor Washington om te pogen van president Truman ge daan te krijgen, dat het voederrantsoen voor de varkens in Duitsland wordt ver hoogd. Het varken heeft een kartonnn bord om de nek, waarop staat: „Dit arme var ken uit Kiel is op weg naaf de president van de Verenigde Staten om te schreeu wen om meer voeder voor zijn Duitse kameraden". De twee smden, rkenen er op, dat hun verschijnen met het varken onder de in Bremen gestationeerde Amerikanen zoveel sensatie zal wekken dat men hen helpen zal aan vrije overtocht naar de Verenigde Staten op een Amerikaans schip. Zij willen het varken aan presi dent Truman aanbieden Wanneer zij in Bremen geen passage kunnen krijgen, willen ze naar Nederland gaan, waar ze dan door een Nederlandse kapitein ge holpen zouden worden. Bij voorzaat eventuele aanmerkingen parerend van de zijde van de Amerikaan se dierenbescherming zeide een der smeden: „Ik zal dit varken zo goed be handelen „als ik ,hft mijn bruid zou doen". Men schrijft ons uit Praag: In de hoofdstad van Moravië. Bmo. werd een paar dagen geleden een groot aantal studenten van de hogeschool weggejaagd. Het bleek, dat de studen ten op school te weinig aandacht had den besteed aan de „volksdemocrati- sche" evolutie in ons land. Te oordelen naar de antwoorden op de vragen van de hoogleraren tonen de studenten niet de minste belangstelling voor personen en gebeurtenissen in de staten van de „volksdemocratie" Toen men b.v. een student vroeg, wie „Dimi- trof" was, antwoordde deze rustig: zeker een of andere student in Bulgarije....! 't Is natuurlijk belachelijk te denken, dat onze studenten zulke personen niet zouden kennen. Doch haat tegen alle mensen van dat soort brengen hen tot dergelijke, denigrerende uitdrukkingen. Tot welk resultaat voert zulke verzets actie Vele studenten werden reeds uit gesloten van verdere studie (enige ston den bijna voor hun eindexamen) Orn welke reden? Wegens onvoldoende vooruitstrevende" kennis! Op die open gevallen plaatsen komen dan arbeiders uit „vooruitstrevende" families (zó wor den hier de communisten genoemd) De ze nieuwgedoopte „studenten" volger in plaats van een 8-jarige, een één-jarige voorbereidende cursus en tijn dan „ge schikt" voor de universiteit. Dat de hoge school op die manier natuurlijk niets wint, integendeel alles verliest, is duide lijk. De nieuwe studenten uit de rijen van de arbeiders worden door de staat op allerlei manieren gesteund, maar dat alles voegt natuurlijk niets aan hun kennis toe. Iedereen heeft het recht, maar niet hét hoofd om te studeren Deze (Van onze correspondent) De paratyphus-epidemie te Eindhoven heeft, naar nu wordt bekend gemaakt, één dode gekost. In totaal werden in de af gelopen week 134 slachtoffers geregis treerd Voor de meesten van hen verliep de ziekte zeer gunstig. De epidemie is thans geheel tot staan gebracht. Het onderzoek naar eventuele bacillendragers wordt nog voortgezet. Goedkeuring in het lagerhuis Reuter seint uit Ottawa: Het Cana dese lagerhuis heeft het Atlantisch pact met 149 tegen 2 stemmen goed gekeurd. Niet slechts de regering, ook de oppo sitieleider, George Drew, had tevoren krachtig voor die goedkeuring gepleit Drew zeide o.m.: De wereld ziet zich thans geplaatst tegenover georganiseer de krachten van de anti-christ die de agressieve plannen van het Sqvjet-rijk van het Kremlin uit leidt De legers van dat rijk zijn nog slechts een kleine mars verwijderd van de Noordzee, het Kanaal en de Atlantische kust Minister-president Laurent had bij de opening van het debat gezegd: Wij in Canada, beseffen, da-t er voor ons geen vrede en veiligheid zijn, indien West- Europa in gevaar verkeert. nieuwe pioniers van de Tsjechische wé tenschap dragen allen een rode blinken de ster op hun jas als bewijs van hun vooruitstrevendheid. Maar onze echte hogeschoolstudenten en alle weldenken de mensen begrijpen, dat de door deze ster beschenen weg slechts tot een on doordringbare duisternis kan leiden Wij kunnen met fierheid verzekeren, dat wij nog met veel jonge en oude stu denten zijn, die ondanks alle gevaar de weg zullen bereiden voor een andere ster. welke zal blinken op de weg van bevrijding uit de onderdrukking, de ster van de vrijheid (Telefonisch van onze Londense correspondent). Gisteren zijn 200 resoluties gepubli ceerd, welke op de a.s. jaarlijkse con ferentie van de socialistische partij te Blackpool in Juni zullen woraen inge diend. Uit de resoluties blijkt, dat er scherpe tegenstellingen bestaan tussen de leiders enerzijds er. tussen de massa der volgelingen anderzijds. Het politiek program van net bestuur dei partij, dat van bijzondere betekenis is met het oog op de algemene verkie zingen, die met later dan 1950 zullen worden gehouden, zal niet Ockend ge maakt worden voor de volgende week, maar men verwacht, met het oog op de ingediende resoluties, dat over zeer be langrijke kwesties scherpe meningsver schillen aan het licht zullen komen. Het zijn in het bijzonder die stromingen welke een scherper socialistisch beleid verlangen, die hun ontevredenheid over het beleid der regering uitspreken Er zijn 17 resoluties, voornamelijk van de vakverenigingen en plaatselijke partijen, waarin een veel uitgebreider nationali satie-program verlangd wordt De be drijven, waarvoor nationalisatie ver langd wordt, omvatten o.a. ïandbedrij- ven, bouwbedrijven, textiel, machines, enz O licht, dat van den hemel valt. Uw schoonheid krijgt in mij gestalt. En alles, wat zo donker was, Het wordt weer helder, klaar als [glas. De wereld ligt nu open, Zich in uw glans te dopen. Ik adem diep de voorjaarslucht. En volg een vogel op zijn vlucht. Ik zing. omdat ik zingen moet. Dit vers van licht, dat leven doet. W. v. H Gistermorgen vond aan boord van de «anker ,Mij6i'ech* gelegen aan de d tbade te Rotterdam, de plechtige Parkkade s van de „Koninklijke uitreiking bjj Uasorder"; dooi H M Vermelding December 1948 i»tr. de Koningin roemruchte actie, waar- I leend voor ee ,ogstyd was betrok- in dit schip m jd van vele autori- ken. In aanwez g minjSter van Ver- teiten onthulde de Ex(j D Q w keer en Waterstaat het sch|p Spitzen de bronze pij»1 ^,uit werd waarna het Koninklijk voorgelezen. Alvorens de koperen ®e^enkldeaach- onthullen, die is aangebracht aap „cuiB terzijde van de brug op het middenscu-u richtte minister Spitzen zich tot c® wezigen met een speech waarin hij u«- bemanning prees om haar koelbloedigheid. discipline en overleg tijdens de ramp Dlt staaltje van prachtig zeemanschap en ware vaderlandsliefde zal. aldus de mi nister, een voorbeeld blijven voor al de genen, die de zeeën bevaren en die mee leven met de Nederlandse zeelieden De plechtigheid werd o.m bijgewoond door de chef van de marine-staf vice- admiraal Jhr. E J. van Holthe, mr J M. Vos, wnd. dir gen. van Scheepvaart, Z Exc. J. C. baron van Asbeck, voorz tter van de Commissie voor onderscheidingen en vele autoriteiten uit de scheepvaart- wereld. De Kon Mariniers Kapel o.l.v. Gijsbert Nieuland luisterde met opgewek te klanken dit plechtig moment op Reeds gedurende de oorlog werd de be jnanning geëerd voor dit dappere feit. worden reportages gegeven: Amsterdam [Weteringschans), Lochem, Oudehaske, Den Helder Nederweert en Waalsdorper- vlnlr+« Voor de vierde maal missie Nationale Herdenk verstrekt aan de burgemeesters vanille gemeenten in Nederland vo r nale herdenking op 4 Mei van Ne_ jongste wereldoorlog omgek'o derlandse en geallieerde militie ht_ lieden en verzetsstrijders. A lijnen zijn gelijk aan die der voorga jaren. Ook nu weer zullen er ..stille toch ten" gehouden worden naar de Plaal waar militairen of verzetsstrijders dood vonden of zijn begraven en zullen er herdenkingsbijeenkomsten, o.a. in de Ridderzaal, worden georganiseerd. De bioscopen, schouwburgen en restau rants sluiten weer vrijwillig hun deu ren. De radio zal weer verschillende plechtigheden uitzenden. Uit een zestal plaatsen in Nederland vlakte. Op de Waalsdorpervlakte, die een be langrijke plaats inneemt onder de plaat sen waar gesneuvelden worden herdacht, za. een monument verrijzen. De ruw houten kruisen, waaraan de slachtoffers gebonden werden, voordat ze werden doodgeschoten, zullen worden verbronsd J 6 v ruisenl zal een eenvoudige rand van Franse kalksteen worden ge plaatst waarin een gedenkplaat is aan gebracht. Dit monument zal 13.000 kos ten- De commissie Nationale Herdenking it Gnnps van C!at.tAnK»v*.rrV, c ".'.li- Kapitein Jan Swart, die helaas na de oor log is overleden, hoofdmach B v d Wilt. de le stuurman A. de Bruyn,, bootsman J Velthuis en de kanonniers Wiersma en Iehe ontvingen onderscheidingen van H. M. Koningin Wilhelmina en van de En gelse regering. Hofmeester J. Wijthoff is het enige lid van de oorlogsbemanning, dat thans nog op de „Mijdrecht" vaart De overigtn zi.in óf gesneuveld óf overgeplaatst Toen we hem vroegen eens te vertellen, wat r.ij had meegemaakt, wimpelde hij dit af Hij vond. dat het zijn grootste prestatie was geweest om levenduit de oorlog te ko men. Eretekenen en onderscheidingen wn ren heel aardig, maar de grootste beloning van dit spel met de dood was toch wol een gezond lichaam Maar ja. hij kon in zijn beeldrijke taal toch we) iets vertel len over de historie van de „Mijdrecht in het voorjaar van 1941 „Kijk. meneer, we waren in convooi op weg van Engeland naar Amerika ->m ben zine te halen. De Duitsers hadden al een paar gaten in de stoet geschoten cn op die beruchte dag waren ze wéér bezig ge weest. We waren wat uit de koers ge raakt om getorpedeerden op te pikken en het lukte ons een reddingboot b'nnen te halen Dat was natuurlijk een dot van een kans voor de onderzeeër en we kre gen dan ook prompt een „sigaar in het achterschip Ik vloog van de ene kan* van de salon naar de andere en maakte toen dat ik naar de reddingboten kwam .4 Hes was donker, de machines stonden even als ons hart stil. maar de boot zonk niet. al was ze bijna ir, tweeën geseheurd Ze sprong ook niet uit elkaar wat al zeer bijzonder is voor een benzine-tanker, waarvoor vele pseudo-varcnsgezellen dan ook griezelig bang waren Toen heeft de hoofdmachinist de heer B v d. Wilt ons gered: in de duisternis wist hij de „kar" in het getroffen achter schip aan 't draaien te krijgen Anders hadden we zeker nog een torpedo gekre gen en. waren we er geweest T'.en kwam de klap op de vuurpijl; de mof had door de een of andere stommiteit nie' in de gaten gehad, dat we weer liepen en we voeren recht op de duikboot in. die ho peloos vast raakte onder de kiel We hoorden haar duidelijk tegen de onder kant schuren, waarna de staart aan stuur boord naar boven kwam De moffen kwa men er uit gekropen en daar we bang wa ren. dat ze hun kanon gingen gebruiken, gaven we ze hii voorbaat enkele poeiers. TV had geen watiee hii de hand en nng tuiten mun oren van het lawaa» De duik boot raakte tos en kreeg on onze aanwij zing "an pen Engelse destrover de genade slag Wij gingen met een gat in het ach terschip waar een pnlitieboot met ge mak in en uit kon varen, heel kalm naar Fngeland terug Daar stonden ze wel wat gek te kiiken dat we zo'n gehavende seboft nng t.hnis hebben kimnen h-engen. Maar neg eons: ik sta er no" .steeds t meest van te kiiken dat ik levend uit de oorlog ben gekomen." Bij de aanvang van de gisteren gehou den vergadering van df Veiligheidsraad drong de vertegenwoordigei van de Sov jet-Unie, de heer Malik, aan op een on middelijk onderzoek naar de toestand in Djokja Zulks in verband met het tele grafisch rapport van de Unci, waarin v. .d gezegd, dat er geen ernstige schade was in de stad, maar dat enig materieel en uitrusting sinds 18 December was ver wijderd of vernietigd. Volgens Malik bevatte deze inlichting duidelijk een te genstrijdigheid. Hij verzocht de Veilig heidsraad te vragen, wie verantwoorde lijk was voor het verniet1 n of verwij deren van belangrijke uitrusting in de voormalige republikeinse hoofdstad. Te vens vroeg hij de raad, de commissie te instrueren een verder onderzoek te dezer zake in te stellen. De voorzitter van de raad wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor deze bijeenkomst en er derhalve geen actie ondernomen kon worden. De raad ging vervolgens over tot de behandeling van het punt op de agenda: de kwestie Triest. Meer dan eens hebben wij de jongeren gewezen op hun rubriek van de KRO. iedere Dinsdagavond om 7.30 uur. Wij weten, dat de woorden, welke Pater Wesseling tot de jeugd van Nederland richt, ook in andere kringen dan de katholieke, belangstelling ondervindt. Uit de reacties, welke op de toespraken vol gen. kan men bovendien concluderen, dat vele jongeren met problemen zitten, welke opgelost moeten worden, wil men t.z.t. weer kunnen spreken over „de hoop des vaderlands". Het is daarom voor de hand liggend, dat wij ons verheugen over de zendtijd, welke de programma-leiding van de K.R.O. voor ons beschikbaar stelt, doch een tweede vraag is, of wij er tevreden mee kunnen zijn. Een kwartier per week biedt immers niet veel gelegenheid de honderden bijzondere kwesties van de hedendaagse jeugd op behoorlijke wijze te bespreken. Met „behoorlijk" bedoelen we dan niet alleen de kwaliteit van het hoofdgerecht, maar tevens de smakelijkheid van voor gerecht en dessert. Zoals de zaken er nu voor staan, is men gedwongen in „Dit is leven" te woekeren met de tijd, zodoende kunnen slechts onderwerpen worden be handeld. zonder dat daarvoor van te voren de belangstelling is gewekt. Zouden wij de plank vér misslaan, als wij aannemen, dat op het ogenblik u.t- sluitend die jongeren luisteren, die altijd al belangstelling hebben gehad voor de problemen, welke worden besproken? Zou de belangstelling nog niet veel groter kunnen zijn, wanneer van de anderen (de veel grotere groep lauwen, onverschilligen en onwetenden) de aan dacht wordt getrokken door iets. dat hen wél weet te boeien? De lezers zullen begrijpen, waarop wij doelen. O.i. zal het kwartier van de jongeren moeten worden uitgebreid tot een jongerenprogramma, waarin de ver scheidenheid groot genoeg is, om de kring belangstellenden uit te breiden. Natuurlijk blijft de instructie hoofd schotel, maar er zal een omlijsting moe ten komen, welke de belangstelling van de afzijSigen zal weten te boeien. We willen hier zelfs zover gaan, de K.R.O.-leiding te wijzen op de steeds grotere plaats, welke in de verschillende sectoren van de maatschappij aan de jeugd wordt toegewezen. Het begrip, dat het leven van het jonge Nederland moet worden veilig gesteld, om het gehéle leven veilig te stellen, maakt deze ten- denz ook volkomen verklaarbaar. De lente en de zomer zijn voor een radio-leiding de gelegenheden zich te beraden over de komende programma's. Voor de jeugd en de zieken, voor de muziek- en de sportliefhebbers, voor iedereen. Laten we hopen, dat het punt „de jongeren" als een zeer bijzonder punt op de lijst van besprekingen zal komen te staan. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige leider van de N.S.N.A.P., dr. Ernst Herman ridder van Rappard, tegen wie de procureur fiscaal bij genoemd hof veertien dagen geleden de doodstraf eiste. Hei hof be vestigde deze eis en veroordeelde Van Rappard tot de zwaarste straf. Een 43-jarige vrouw, die sedert 1946 was gehuwd met een inwoner van Assen, kon zich niet verzoenen met het feit, dat haar echtgenoot in het begin van 1947 voor lange tijd ziek werd. Zij vatte daar om het plan op zich van hem te ontdoen. Tweemaal probeerde zij het met vergift, hetgeen mislukte, omdat de man de me dicijnen in melk, waarin het gif gemengd was, niet wilde drinken. Daarna draaide zij op een nacht de gaskraan open in de kamer, waar de zieke sliep en wachtte in een aangrenzend vertrek op het resul taat. Haar echtgenoot ontwaakte echter tijdig, bemerkte de gaslucht en draaide de gaskraan dicht. Een nieuwe kans kreeg de vrouw hierna niet meer, omdat de man, die totaal geen vermoeden had van hetgeen zijn vrouw in het schild voerde, in een sanatorium werd opgeno men. Hier drongen echter al spoedig vreemde verhalen tot hem door over het gedrag van zijn vrouw na zijn vertrek, terwijl zij tenslotte zelfs helemaal ver dween. Dit bracht de man tot nadenken; hij kreeg vermoedens, die hij tenslotte aan de politie mededeelde. Deze heeft nu de vrouw in Groningen opgespoord en gearresteerd. Een firma te Karlsruhe heeft een radiotoestel met luidspreker vervaardigd van 20 c.m. in het vierkant, dat op het stuur van een fiets kan worden beves tigd. De benodigde stroom wordt door een dynamo geleverd. Naar de Daily Mail uit Rome ver neemt, z[jn aldaar berichten ontvan gen, volgens welke de spanning in Joegoslavië voortdurend stijgt. „Zeer ernstige gebeurtenissen worden spoedig verwacht", aldus een corres pondent van dit blad. Een andere correspondent van de „Daily Mail" had een interview met Tsaldaris, de Griekse minister van bui tenlandse zaken. Als zijn persoonlijke mening zou deze gezegd hebben, het mo gelijk te achten, dat koning Paul van Griekenland, voor het een jaar verder is, zich met maarschalk Tito van Joego slavië verbindt- Sprekende over de Griekse guerilla- strijders zei Tsaldaris, dat een overwin ning dezer lieden was uitgesloten. De Balkanse vechtlust concentreerde zich trouwens thans meer om Belgrado, waar men Tito wil verdrijven, dan om Grie- De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Koude nacht met plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag droog en zonnig weer met onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen met hier en daar in de kuststreken tijdelijk een koele zeewind. Woensdag 30 Maart: Zon op 6.21 uur, onder 19.09 uur; maan op 6.43 uur onder 20.13 uur. kenland. Het is immers altijd het doel van Moskou geweest, toegang te krijgen tot de Middellandse Zee en wonder is 't dus niet, dat het Kremlin door middel van zijn Balkansatellieten de Tito-bar- rière wil opruimen. A. P- meldt uit Washington, dat In de havens aan de Perzische Golf de eerste zendingen wapens, welke Iran van de V. S, aankoopt, worden ontscheept. ïn totaal zal Iran voor 26 millioen aan Amerikaanse wapens ontvangen, waar onder 50 vliegtuigen en wat lichte tanks. Zoals bekend, staat Iran de laatste tijd bloot aan ernstige critiek van de zijde der sovjet-unie, hetgeen zelfs, naar ge meld werd, tot opheffing van drie Rus sische consulaten in Iran zou hebben geleid. Ook de Amerikaanse wapenle veranties zijn een doorn in het oog van de Russen. De 40-jarige schillénophaler S. Olthms uit Rotterdam, was tijdens de bezet ng o.a lid van de Waffen-S.S. en man.Ge later deel uit van de afd- „kerkelijke aangelegenheden" van de Sipo. In deze functie maakte hij speciaal jacht op „Jehova's getuigen". Hij werd door het Haagse B. G. onlangs tot 20 jaar met aftrek veroordeeld- De proc -fiscaal bij de bijz. raad van cassatie waarvoor het beroep Van O. gisteren diende, achtte de opgelegde straf te hoog en conclu deerde tot 14 jaar met aftrek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1