I mitweelde op de Jaarbeurs Reclame Geldhoe veelheid in Nederland NEDERLANDSCHE BANK WEST DUITSE INDUSTRIE Christus' oudste gewaad" ,1 Economische situatie in de Ver. Staten Een magistraal en actueel boek Nederland evenaart het buitenland Departementsbureaux in koninklijk paleis Bioscoopbedrijf maakt sléchte zaken Maakt voor Uw Zaak Opbouw nieuw leger voor Indonesië De aanslag op de Uno- waamemers Buitengewone ministerraad Wapenstilstand in Pasundan? Sillrwangi-divisie als orde- .bewaarster - m WOENSDAG 30 MAART 1949 PAGINA 4 ONMENSELIJKE MISHANDE LINGEN BERECHT Voorzijde gereserveerd voor de Koningin DE VRACHTENSTRUD Nederlanders verlagen tarieven opnieuw OMZETTEN IN DÉ INDUSTRIE LICHT GESTEGEN DE KERKVERVOLGING IN POLEN EINDUITSLAG FRANSE VERKIEZINGEN DOOD ACHTER HET STUUR KATH. MILITAIR TEHUIS TE ARNHEM GEOPEND WEL TERUGGANG DOCH NOG GEEN DEPRESSIE EEN NIEUWE STATISTIEK Oprichting van federale bataijens PRIJSVERLAGINGEN IN DE VER. STATEN EUROPESE PAPIERPRODUCTIE Begint zich te herstellen nesië. Aanvallers wisten dat het V. N.* vertegenwoordigers waren KAISER-iFRAZER VERLAAGT AUTO-PRIJZEN ROTTERDAMSE GRAANBEURS CHARTALE GELDOMLOQP WEER GESTEGEN WELKE VERBODEN WERDEN INGETROKKEN? „Er is hier en daar een krampachtig verlangen naar een nieuwe chris telijke stijl, in de kun sten evenzeer als in het leven. Men' zou haar willen smeden, dadelijk, en in felste tegenstel ling met de levensstijl rondom; sommigen zou den hem willen binden aan één vorm van be schaving. Dan kunnen de Ouden ons leren waar we het niet, én waar we het wel moe ten zoeken. Hun monu menten zeggen ons: ver bind de christelijke idee van Kerk, van heili ge voorstelling ge rust met ieder motief van uw tijd, vanwaar ook afkomstig, en gij zult zien dat zij schift en werkt en dode stof levend maakt. Niets maakt haar zo origineel als dat gebrek aan ori ginaliteit, dat alles on bevangen en door el kaar gebruikt." Kolonnade uit de Bascilica Eufrasiana te Parenzo. Dat is de conclusie van dit prachtige bOók; dat is tevens de les voor de eigen tijdse christelijke kunstenaar. Tot deze conclusie komt prof. v. d. Meer na eên zorgvuldige bestudering van het „legraadsel" dat de schaarse resten der christelijke oudheid de kunsthistoricus ter oplossing overlieten. Vit de antieke winkel De nieuwe mens Na dit schijnbaar teleurstellend on derzoek naar oorspronkelijke elementen in de christelijke kunst, verklaart de schrijver in het tweede deel van ziin werk, dat deze originaliteit gezocht moet worden niet in de nieuwe uitdruk kingsmiddelen maar in de nieuwe mens. De zin van de nieuwe bouwkunst en van de nieuwe figuratie volgt uit de oereigen aard van de christelijke ge meenschap. „Wat alle wijsgeren zoc- ten of vermeden, wat de mys en kunstmatig suggereerden, hat oouwge leven, is hier bezit geworden van men «en, die nauwelijks 'ft mgen naam kun nèD*MdoorVeade'men de monumenten der oua-christelijke kunst eên oeslisthêid en een vrede die aan de profane minst ontbreken. Daardoor werd de basilica een „huis, gebouwd door een woord des Heren, meer dan door bouwlieden" Daardoor kim langzamerhand een vol komen nieuw Christusbeeld groeien, dat in hemelse majf kit de afbeeldingen der keizers-apotheose verre overtreft. INTERN. SLAGERS VAK- TENTOONSTELLING TE UTRECHT GEOPEND FILM EN HET PLATTELAND De Voorspelling van Petrus' verloochening. Mozaiek uit de S. Apol- linare te Ravenna. (Van onze Utrechtse redacteur). Op de derde étage van het Jaarbeurs gebouw ligt een keur van fruit uitge stald, een expositie, die een verrukking voor het oog is. Heerlijk zacht ooft, waarop de zon edele kleuren getoverd heeft, appels van de bekende soorten, „Schone van Boskoop", „Golden Delf cious" ijjn het geen kostelijke namen? en peren als de verleidelijke „Comtesse de Paris". Men voelt de tong reeds gestreeld bjj het zien van al deze heerlijkheid, die van Nederlandse bodem is. Wat, blikt gij terzijde, bezoeker en dwaalt uw oog in het romantische loodsje naast' déze paradijselijke weelde? Zeer zéker, ook hier vindt gij een typisch vaderlands product, ge wéét wol: het zo pikante vocht in dat kleine glaasje. Maar vandaag blijven wij bij het fruit en wij laten ons daarover inlichten door de heer M. 'Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van dé Tuinbouwveilingen; de heer C. Bóudewijn, voorzitter van de Ned. Fruittelers-organisatie en dr. A. W van der Plassche, directeur voor de Tuinbouw van het Departement voor Landbouw, voedselvoorziening en visserij. Fruit is medicijn, maar hoe jammer was het vroeger, dat wij het in korte tijd moesten consumeren en er Juist in tijden, waarin er zo'n grote behoefte aan was niet aan konden komen. Het buiten land kon ons dan nog helpén, maar de grote importen van fruit, vooral van zuidvruchten zijn weggevallen en een groot geluk is het nu, dat de laatste jaren het mogelijk is fruit gedurende een belangrijk langere periode op te slaan in moderne koelhuizen en luchtgekoelde be waarplaten, welke in steeds toenemen de mate door veilingen, grotere kwekers en dé handel gebouwd zijn. Wel betreurt men het, dat door het Departement van Wederopbouw nog steeds geen goedkeu ring voor verdere uitbreiding wordt ge geven. In leder geval is reeds bereikt, dat, terwjjl vóór de oorlog in de voorjaars maanden slechts 7 millioen kg. appels hij de veilingen werd aangevoerd, dit in 1948, mede door de rjjke oogst van 1947, 43 millioen kg. bedroeg. Toch is het verbruik van fruit in ons land nog lang niet zo grom als in het buitenland. In 1947, toen de opbrengst' van onze teelt 400 duizend ton bedroeg, was het verbruik per hoofd dus onge veer 40 kg. per hoofd der bevolking, ter wijl dat in Amerika 80 kg., in Zwitser land 75 kg. en in Engeland 58 kg. was. Het ligt voor de hand, dat uitbreiding van de fruitteelt, die thans 60.000 h.a. beslaat, met een gerust hart ter hand ge nomen kan worden. Zij neemt reeds jaarlijks met 1500 ha. toe. Informerend naar de mogelijkheid van export, vêrpamen wij, dat Engeland dit jaar 15 duizend ton peren heeft afgeno men en er ook appelen naar Zweden zij.n gegaan. Kortgeleden is met Engeland een han delsverdrag afgesloten, waarbij in De cember 10 millioen kg. appelen en dit jaar ook 15 millioen kg. peren de „vijver" over zullen gaan. Door de Benelux ia verder het consumptie-gebied vergroot. Van de andere kant zal er ook fruit geïmporteerd worden en is er concunren tic, die wij door het. brengen van kwali teitsproducten en de nodige variëteiten niet hébben te vrezen. Sinaasappelen zul len daarbij in de tijd van de oogst een grote rol spelen en zeer zeker is op dit punt veel te bereiken door uitwisseling met internationale overeenkomsten. Overigens hebben wij tot heden nog slechts 2 kg. per hoofd aan zuidvruchten ontvangen. De Duitser F. Enkelstroth, tijdens de bezetting „Untersturmführer" en Krimi- nal Sekretar", is indertijd door 't Arn hems B. G. tér dood veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij vier Gel derlanders had vermoord door hen op enkele meters afstand in het achterhoofd te schieten. Voorts zou hij vele perso nen, o.w. twee vrouwen, op beestachtige wijze hebben mishandeld. Zijn zaak werd door de bijz. raad van cassatie te rug verwezen naar de bijz. strafkamer van de Bossche rechtbank. De officier van justitie bij deze kamer eiste tegen E. 20 jaar. Hij was van mening, dat er „Nederlanders" waren geweest, die nog beestachtiger hadden opgetreden dan E. en die ook niet ter dood werden ver oordeeld. Het lid van de Tweede Kamer de heer Bachg (K-V.P.) heeft aan de minister president en aan de ministers van Finan ciën en van Wederopbouw en Volkshuis vesting schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat een wijziging van de bestemming van het Koninklijk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage word' overwogen in die zin, dat een gedeelte daarvan zou worden bestemd voor de onderbrenging van «een afdeling van het departement van Buitenlandse Zaken en een ander gedeelte voor een afdeling van de rijksdienst voor> de Monumentenzorg, terwijl de voorzijde als representatieve ruimte voor H. M. de Koningin gereser veerd zou blijven? 2. Zo ja, is het dan naar het oordeel der ministers te verenigen met het aan ons nationaal koningschap ln de architec tonische werkelijkheid verschuldigde re- lief, als een deel van het koninklijk paleis in de regeringsstad en residentie voor staats-administratieve doeleinden zou wor. den bestemd, of zijn zij van oordeel, dat in de regeringsstad en residentie het ko ningschap geheel afgezien van de vraag der feitelijke inwoning volwaardige uit drukking behoort te vinden in een monu mentaal gebouw, waarvan de bestemming niet met administratieve inwoners be hoeft te worden gedeeld? 3. Kunnen de ministers toezeggen, dat op de bestemming van het Paleis Noordeinde niet in destructieve zin zal worden geprae- judicieerd voordat de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de gelegenheid zal zijn gesteld over een en ander haar oordeel uit te spreken? In Indische officiële kringen te Lon- den verwacht men een grotere toenade- ring tussen de Britse en Indische scheep vaartmaatschappijen als gevolg van de vrachtenoorlog, die thans gevoerd wordt tussen de Karmahon Conference-groep van Britse en Indische scheepvaartmaat schappijen en de Nederlanders. Een vertegenwoordiger van de Karma hon Conference deelde Dinsdag aan Reuter mede, dat de Nederlanders op nieuw het tarief voor thuisvracht uit India te Bombay hadden verlaagd en dat dit nu 92 pet. beneden het normale lag. „Er zijn geen aanwijzingen van nieuwe tariefsverlagingen door de Ne derlanders voor uitgaande vracht naar India", zo voegda hij hieraan toe. „Wan neer deze worden ingevoerd dan zullen de maatschappijen hier onmiddellijk te genmaatregelen nemen". Blijkens een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de personeelssterkte in rond 9135 Ne derlandse industriële bedrijven aan het eind van 't derde kwartaal 1948 in to taal 755.799 (tweede kwartaal 1948 741.672), waaronder 635.511 arbeiders en 120.288 overig personeel (2a kwartaal '48 resp. 623.671 en 118.001). De totaal-omzetten in deze industrieën beliepen over het derde kwartaal van 1948 hl totaal 2.544.508.000 tegen 2.533.096.000 in het tweede kwartaal 1948, waarvan de omzetten in het bin nenland 2.093.307.000 (2e kwartaal '48 2.096.945.000) bedroegen en de buiten landse 451.201.000 (2e kwartaal 1948 436.151.000). Dc Néd. Bioscoopbond heeft Maandag in Amsterdam zijn vergadering ge houden. De Bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin, constateerde in zijn openings rede. dat, hoewel het Ned. film- en bioscoopbedrijf rekende op een terug lopen van de ontvangsten, het een zo ernstige daling als in September 1948 be gon en zich dit jaar heeft voortgezet, toch niet heer kunnen voorzien. Bij zulk een teruggang drukt de verhoogde ver makelijkheidsbelasting als een zeer zware last op de bed/ijfsuitkomsten. De voor uitzichten voor 1949 moeten op grond van de cijfers van de eerste maanden van dit jaar, welke opnieuw 20 pet. lager liggen dan het vorige jaar, verre van gunstig worden geacht. Bij de regering zullen opnieuw stap pen worden ondernomen om een ver laging van deze last te verkrijgen. De voorzitter wees op de plaats, welke de film als behoefte-element in de ge meenschap steeds meer en meer gaat in nemen en stelde de vraag of het fiscale en sociale beleid van de overheid, de burgers wel ruimte laat een bescheiden bedrag uit te geven voor gepaste ont spanning. Vervolgens werden de jaarstukken goedgekeurd, waarna de aftredende bondsvoorzitter en het aftredende hoofd bestuurslid de heer R. Uges Jr., wei-den herkozen. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer J. Weening, werd de heêr H. S. Koekman gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Een militair gerechtshof te Lodz heeft een Katholiek geestelijke tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat deze in zijn preken o.a. gezegd zou hebben, dat in Polen de godsdienst vervolgd werd. Hij had er bij zijn parochie-leden op aangedrongen aan de vervolgden hulp te verlenen. Pater Janson, zo heet de veroordeelde, zou, volgens de gebruike lijke lezing, hebben toegegeven, dat zijn gedrag vijandig jegens de staat was en berouw hebben getoond. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken heeft de volgende uitslag van de verkiezingen gegeven: Zetels in 1945: communisten 184, 1949- 37 (147 verloren); Gaullisten 1945 166, 1949: 389 (223 gewonnen); regeringsblok 1945: 1158, 1949: 1081 (77 verloren) name lijk: socialisten 1945: 429, 1949: 279 (150 verloren), radicaal-socialisten 1945: 373, 1949: 358 (15 verloren), katholieke M. R. P. 1945: 108, 1949: 110 (2 gewonnen), rechtsen en onafhankelijken 1945: 248, 1949: 334 (86 gewonnen). Gistermiddag werd de 41-jarige chauf feur H. v. d. E. uit Asten, terwijl hij met een vrachtwagen van een loods in de richting van de Marktstraat te Hel mond reed, door een hartverlamming ge troffen. Zijn voet gleed van het gaspe daal, zodat de langzaam rijdende auto slechts enkele meters onbestuurd door reed. De man moet op slag dood zijn geweest. (Van onze correspondent! Onder grote belangstelling had gisteren avond de inwijding van het geheel ver bouwde katholiek militair tehuis te Arn hem plaats door mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom. In de lange rij van sprekers voerden o.m. het woord de vicaris-generaal, mgr. D. Huur deman, de hoofdaalmoezenier van het leger, mgr. kolonel Van Straelen. Namens het Arnhems gemeentebestuur sprak wet houder v.d. Ham. "Het "schijnt de algemene opinie te zijn van marktonderzoekers en economische deskundigen, dat er weliswaar in bijna alle sectoren van het Amerikaanse be drijfsleven een achteruitgang waar te ne men valt en dat de activiteit in de in dustrie, groothandel en kleinhandel af neemt, doch dat de economische bedrijvig heid over het geheel genomen nog ver boven het vóóroorlogse peil ligt. Het algemene vooruitzicht is een te ruggang van het hoogtepunt, dat de con junctuur had bereikt, doch geen de pressie. De recente toeneming der werkloosheid is hiervan een begeleidend verschijnsel, dat slechts als natuurlijk kan worden be schouwd. Overigens hebben de betere ar beidskrachten nog niet van de werkloos heid te lijden: over het gehele land zijn het de ongeschoolde arbeiders* vrouwen en de ouderen arbeidskrachten, die het eerst zonder werk komen. De deskundigen op het gebied van arbeidszaken der federale regering schij nen geneigd te zijn aan te nemen, dat de werkloosheid dit jaar geen belang rijke problemen zal vormen. Op het ogenblik voorspelt men in of ficiële kringen met vrij groot vertrou wen, dat de werkloosheid niet veel boven het huidige niveau zal stijgen en dat het aantal aan het arbeidsproces deelnemen de personen, dat is gedaald van 61 a 61% millioen in Juli van het vorige jaar tot 57 millioen, in Juli a.s. weer de 60 mil lioen zal bereiken. In kringen van het bedrijfsleven ver wacht men overigens, dat de concurrentie dit jaar zal toenemen. Davis, de vice- Op verzoek van het Internationale Monetaire Fonds te Washington hèeft de Nederlandsche Bank een Opstelling ge maakt van een statistiek der geldhoe- veelheid in Nederland volgens de defini te in het Statistisch Bulletin (Internatio nal Financial Statistics) van dit Fonds. De statistiek der geldhoeveelhèid in Ne derland in de oude vorm komt hierbij te Vervallen. Bij de beantwoording van dit verzoek deed zich voor de Nederlandsche Bank de moeilijkheid voor, dat de omschrij ving van de samenstellende delen van de geldvoorraad, welke door het Fonds tot gfondslag van zijn publicatie werd gekozen, niet geheel overeenstemde met de omschrijving, waarvan de Nederland sche Bank zich tot dUsvèr had bediend. De Nederlandsche Bank heeft inmiddels de volledige aanpassing van haar geld- statistiek aan de gelddefinitie van het Internationale Monetaire Fonds nage streefd en aldus is een nieuwe geldsta- tïstiek ontstaan, welkê óp verzoek van het fönds tot 1928 werd teruggerekend. De cijfers van deze nieuwe statistiek, die in het vervolg maandelijks met re cente cijfers zal worden aangevuld, wij ken aanzienlijk af van de tot dusver ge publiceerde cijfers. Len der oorzaken daarvan is, dat in de omschrijving van het Fonds geen plaats is voor het cnar- tale geld in de kassen der „banks en voor de deposito's en een deel dér cre- dietsaldi bij banken. Blijkens dé nieuwe berekening droeg de totale hoeveelheid vrij geld pêr ultimo 1948 (in millioenen guldens) 7.332, waarvan chartaal geld 3.184 en giraal geld 4.148. Volgens dé Oude bere kening waren deze cijfers als volgt: 7.935, 3.330'en 4.605. De totale geldhöeveelheid volgens de nieuwe berekening in enige voorafgaan de maanden en jaren was als volgt: Totale hoevéelh. CharUal geld Giraal geld vrij geld 1048 1493 2541 1944 5096 3678 8774 1945 1336 .2714 4100 2801 3392 6193 1947 3062 3892 6954 1948 3184 4148 7332 2999 3985 6984 Mrt. 2984 4115 7099 4242 7324 Juli 3101 4142 7243 Sept. 3108 4223 7331 3117 4146 7263 3125 4133 7258 414S 7332 president van de Ford Motor Co., is van mening, dat de behoefte aan personen- en vrachtauto's groot genoeg is om een hogere productie dan ooit is voorgeko men, te absorberen, mits althans de koop lust van het publiek kan worden aange wakkerd. Clarence Francis, de president van de General Foods Corp. verwacht een periode van concurrentie en bedrijvigheid, terwijl Bliss, de president van de Pacific Mills, voorspelt, dat de winsten der tex- tielmaatschappijen aanmerkelijk lager zul len zijn bij scherpere concurrentie en da lende prijzen. De voorlopige federale regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plan nen van de legercommandant om ten spoedigste over te gaan tot. het oprichten van nieuwe federale bataljons op terri toriale grondslag en de opleiding van fe deraal personeel voor andere wapens en diensten. Verwacht, wordt, dat nog dit jaar 18.000 man federale troepen kunnen worden georganiseerd en opgeleid, buiten de reeds bestaande veiligheidsbataljons. Deze 18.000 man omvatten oók „voorma lige republikeinse strijdgroepen, die heb ben ingezien, dat zij hun krachten beter kunnen geven aan de opbouw van het land en de bescherming van de eigen be volking dan te blijven doorvechten en brandschatten", aldus staat te lezen in een uitvoerig militair verslag over de op leiding der federale troepen. Gehoopt wordt, dat binnen enkele maanden een aanvang zal kunnen wor den gemaakt met de militaire vooroplei ding van 300 candidaten, die een cursus van een jaar zullen volgen aan de Indo nesische school voor reserve officieren te Bandung. Plannen tot. oprichting van de militaire academie zijn in voorbereiding. Getracht zal worden aan het dienstplicht systeem in Indonesië vorm te geven om tenslotte te geraken tot een federaal kade- en militieleger. De opmerking wordt gemaakt, dat zo wel in de federale als in de republikeinse gebieden zich steeds duidelijker een stre ven openbaart tot deelneming aan de toe komstige federale strijdkrachten, hetgeen een hoopgevend teken mag worden ge acht. De voorlopige federale regering heeft de plannen van de legercommandant goedgekeurd „met het oog op de nood zakelijke aanvulling van de strijdkrach ten in Indonesië en mede in verband met het voornemen tot de vervroegde verle ning van de souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië. Dinsdag hebben maatschappijen op verschillend gebied in de V.S. verdere prijsverlagingen aangekondigd, Jones Laughlin Steel CorP- verlaagde de prijs voor heet gewalste staven met 4 per ton tot 67 terwijl da Youngstown Sheet Tube de prijs voor gegalvaniseerde bui zen met a 1 a 3 per ton verlaagde. Westinghouse Electric heeft van negen radio-modellen de prijzen met 20 tot 50 pet. verlaagd, hetgeen bij sommige een prijsverschil van 130 uitmaakt. In Chicago heeft de Standard Oil Co. of Indiana voor elf staten de prijs voor Rerosene en dieselolie met een halve dol larcent per gallon verlaagd. Als gevolg van de deling van de lood- prijs hebben enige fabrieken van batte rijen de prijzen voor batterijen met 8 pet. verlaagd, andere met 1.00. Tenslotte hebben Lever Bros en Proc tor Gumble hun Prijs voor plantaardi ge shortening voor industriële gebruikers met a 1 $-cent per lb. verlaagd. Volgens mededelingen van de E.C.A. te Washington begint de Europese papier industrie zich langzamerhand te herstel len. Ramingen voor het jaar eindigend 1 Juli a.s. wijzen er op, aldus de E.C.A., dat de totale productie van carton en papier in Engeland met 9 pet zal stijgen, in Frank rijk met 36 pet, in Nederland met 32 pet en in België met 40 Pet. Europa is nog steeds niet m staat te voorzien in de eigen behoeften, doch voor dc oorlog kon Èuropf "ch niet alleen wat papier betreft zelf bedruipen, doch werden bovendien grote hoeveelheden pulp en afgewerkt papier naar het buiten land uitgevoerd. Volgens deE.C.A. be weegt de Europese papierproductie zich nog 20 pet beneden het vóóroorlogse ni veau tengevolge van het gebrek aan hout voor pulp uit Oost-Europa- A Benoemd is tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw, J. Ramaer, voorzit ter van de Alg. Rekenkamer m Indo- Een onderzoek naar de aanslag, op beide militaire waarnemers der U.N.O. op 18 Maart j.l. bij Brast.agi op Sumatra, heeft uitgewezen, aldus meldt United Press, dat ie daders wisten, dat, zij met, vertegenwoordigers van de internationale organisatie te doen hadden. In een rap port dat door de militaire enquêteurs van de U.N.O. aan de Veiligheidsraad is Uitgebracht, wordt geconstateerd, dat het. voertuig van de U.N.O.-vertegenwoordi- ger? van duidelijke kentekenen was voor zien. Ook merken zij in hun rapport, op, dat de Nederlandse verbindingsofficier, die zich in gezelschap van de U.N.O.- waarnemers bevond, de aanvallers had toegeroepen, dat zich in de auto leden van een U.N.O.-commissie bevonden. De aanvallers konden niet met zekerheid worden geïdentificeerd. Het rapport prijst het moedige gedrag van de Nederlandse verbindingsofficier en de hulp, die door medisch personeel van het Nederlandse leger aan de mili taire waarnemers werd verleend. De ministerraad is vandaag in een extra-zitting bijeengekomen ter behande ling van enige gewone agenda-punten. De Kaiser—Frazer Corp. de op drie na grootste automobiel fabrikant in de V. S. is van plan de prijzen voor automobielen met 196 a 300 per stuk te verlagen Deze prijs verlaging van ongeveer 10 pet. is bedoeld om de auto-verkopen te stimu leren. Granen. Da omzetten in tarwe waren matig. Door de gecombineerde fabrieken Werden enkele partyen aangekocht tegen ƒ2222.35 franco fabriek op de bekende condities. Voor prima witte tarwe werden door vrije molenaars hogere pryzen be taald. Voor een party van zeer mooie kwaliteit maakte men zelfs 22.85. ïn rogge ging er practiseh niets om. Voer- rogge offreerde men tot 21.35 af binnen land. Voor gerst biyft er goede belang stelling bestaan. Maalgerst werd verhan deld tot 20.9021.50. Zware kippengerst varieerde van f 23—23.75. Maalhaver no teerde 1820. Voor gepunte haver vroeg men 20.50—21.60. Peulvruchten en zaden. De pryzen waren lager dan vorige week. De omzetten wa ren klein. Groene erwten noteerden 26— 38. Wat bruine bonen betreft, toonde men alleen belangstelling voor partyen van pri ma kwaliteit. Dè notering hiervoor was ƒ4558. Een postje witte bonen van goede kwaliteit deed men tot 60. Maan zaad was flauw en onverkoopbaar. Hier voor noteerde men 7078. Voor slag lijnzaad vroeg men 2616. Mede in verband met bovengenoemde voorbereidingen moet ook de stijging van de voorschotten met ƒ3 mill, worden ge zien. Het is overigens wel opmerkelijk hoe gemakkelijk de banken de komende maandwisseling opnemen, voorzover dit althans uit de flinke daling van het te goed der banken "n.l. van bijna ƒ17 mill, kan worden afgeleid. Dit tegoed heeft als gevolg van de flinke aankopen in schat kistpapier rechtstreeks bij de Agent een minimumatand van 29.7 mill, bereikt. 21 Maart 28 Maaxt (in 1000) ACTIVA Wissels eet. in disconto Voorschotten in rek- cour. op onderpand Waarvan aan Indonesië Goud Zilver Papier buitenland Corr. buitenland Vord. in guldens op vr. circulatiebanken Diverse rekeningen PASSIVA: Bankbiljetten (oud) Bankbiljetten (nieuw) 2.956.056 398 220.240 250.497 11.815 46.586 Ir» tegenstelling met dc vorige week zijn de mutaties ditmaal van beschei den aard gebleven. Van opvallende wijzigingen is er Uitmaal geen sprake geweest tenzij men hiertoe de stijging van de guldensvordering op yreemdc circulatiebanken zou moeten rekenen. Deze rekening is n.l. met bijna ƒ13 millioen tot ƒ209 millloèn gestegen en vertegenwoordigt voornamelijk 'n deel van de vordering van Nederland op Indonesië voorzover daarbij de Java- sche Bank als intermediair optreedt. Bij de opstelling van de deviezenpositie rekeningen Papier op het buitenland, het tegoed bij Correspondenten en de Credi teuren Vreemd geld behoren. Nu is het opvallend dat laatstgenoemde rekening met ruim 12 mill, is gestegen, niettegen staande de verwachting, dat deze reke ning met het oog op de verdere onttrek king van de hieronder geboekte dollar- bedragen der Administratiekantoren van wege de uitbetaling der Amerikaanse di videnden wel een verdere daling zou ver tonen. Nu de daling voor een stijging heeft plaats gevonden is de veronderstel ling gewettigd, dat nieuwe dividend overmakingen hebben plaats gevonden of bij-stortingen in verband met voorheen van Amerikaanse zijde teveel afgehou den income-tax. De overige deviezenposten n.l. het Pa pier op het buitenland en het Tegoed bij Correspondenten vertonen een stijging van resp. 1-3 mill, en 2,3 mill. Aan gezien de onlangs overhandigde chèque van 850.000 vanwege de schadevergoe- dinigsregeling in verband met het gebruik van de koopvaardijvloot door Engeland tijdens de oorlog vermoedelijk onder het Papier op het buitenland is terecht ge komen moeten er gezien de bovenver melde geringe toeneming inmiddels ont trekkingen hetzij in Ponden of in andere valuta hebben plaats gevonden. Het was te verwachten, dat met het oog op de naderende maandwisseling de ehartale geldomloop reeds tekenen van de voorbereidingen hiervoor zou verto nen. Zo blijkt in verband hiermede de bankbiljettencirculatie met ruim f27 mill, te zi.in gestegen. Inclusief de ver meerdering der muntbiljetten ad 0 4 mill, komt de totale uitbreiding dus op 27.4 mill. Als men nu bedenkt dat de vorige stand vergeleken met het laagste punt op 21 Februari nog lager was en een marge liet van ruim 23 mill., dan kan deze maandwisseling welhaast on mogelijk tot een zeer grote stijging aanleiding geven. Bovendien zullen op de dagen, welke aan de afsluiting van de volgende week staat die per 4 April geschiedt, vooraf gaan terugvloeiingen plaats vinden, het geen mede het bereiken van een nieuwe spits zal blijken te voorkomen. 143.146 36.895 439.145 5 083 130.972 307-944 5.986 186.085 46.580 107.580 Bankassignaten Rek.-cöud saldi schatk Kek-c schatk bijz rek Geblokkeerde saldi Saldi banken in Ned- Vrije saldi van vrije circulatiebanken Andere vrije saldi Cred. in vreemde gelds Diverse rekeningen Circ- muntbiljetten 333.89» 390.425 53.m 95.735 '136.833 146.125 36.895 439.147 5.245 132 215 210.193 5.909 209-037 48.301 107.299 2.983 189 108 216.232 250.497 5-346 29.686 342-998 399.213 65 632 95.760 137.243 De besprekingen tussen de drie Weste lijke mogendheden over herziening van de Hjs-t van industrieën, wélke ingevolge het accoord van Potsdam verboden zijn, werden gisteren voortgezet. Bij herziening van de lijst moet er re kening mee gehouden worden, dat ver scheidene van de verboden industrieën van elkaar afhankelijk zijn. Besloten is in de fabrieken voor syn thetische rubber plastics tot een be paald maximum te laten vervaardigen. Voorlopig werd ook besloten de pro ductie van aluminium toe te staan tot een maximum van circa 85.000 ton per jaar. Ook de productie van berylium, vanadium cn magnesium zal in beperk te mate hervat mogen Worden. Verwacht wordt verder, dat de produc tie van kogellagers, synthetische ammo niak en synthetische benzine en olie Op gevoerd zal mogen worden, zodat de Duitsa Industrie naar de Marshall landen zal kunnen exporteren, meldt A.P. Onder Amerikaanse druk hebben de Br: ten ermee ingestemd, dat de sdheepsbouw- indiustrie in West-Duitsland een veel gro tere omvang zal krijgen dan het accoord van Potsdam voorzag. In het accoord van Potsdam werd de grootte van Duitse sche pen beperkt tot 1500 ton. De Britten heb ben er nu mee ingestemd, dat dit ongeveer 9000 ton zal worden. De Fransen hebben tot dusverre nog niet hun definitieve goedkeuring aan deze gewijzigde tonnen- maat gegeven. De Britten willen verder dat de snelheid van de Duitse schepen beperkt bl^ft tot 12 knopen. Beloofde prof. v. d. Meer in het voor woord van zijn nieuwste wederom magistraal boek, de consequenties, wat het héden betreft, aan de lezer te zullen overlaten, in hetgeen we hier boven uit de epiloog citeren, laat de schrijver na, deze belofte in te lossen. Gelukkig. Want door de hedendaagse religieuze kunst in het geding te bren gén, plaatste hij zijn werk op breder plan. Daardoor werd „Christus' oudste gewaad" meer dan alleen een briliante studie der christelijke oudheid, van ar- Cliaeó-lögische brokstukken, van vei- gruizelde basilieken én aangevreten mozaiek, werd dit boek een pleidooi voor eenvoud en waarachtigheid in de christelijke kunst. De oorspronkelijkheid van de oud christelijke kunst ligt niet in het schep pen van nieuwe vormen, doch in de levende inhoud die gaat werken op de lege vorm. „Wie van de inhoud uitgaat Zal altijd weer uitkomen bij het chris telijk leven zelf en zijn beide bronnen: Openbaring en Kerkieven, Schrift en eredienst, Woord en sacrament. Deze twee zijn oorspronkelijker dan wat ook ter wereld, want zij zijn niet van deze wereld alleen. En laat gerust al het vormelijke aan deze óf gene beschaving .ontleend zijn, of desnoods aan een be schaving in haar herfsttij, het blijft toch bijkomstig". Het eerste gedeelte van het bock houdt zich bezig met de vele elementen die niet oorspronkelijk zijn in de oud christelijke kunst. Het blijkt dat vrij wel alle bouwwerken, voorstellingsvor- >men en motieven ontleend zijn aan de profane iaat-antieke kunst. Trouwens „welke christelijke ambachtsman zou eraan gedacht hebben het onvergelijke lijk apparaat van voorstellingsvormen dat gemeengoed geworden was, prijs te geven?" Wel is er bewuste verloochening te be speuren, van alles namelijk wat met de oude eredienst en de oude erotiek sa menhing. Zo verdwenen, met de tem pels, de godenbeelden en werd de christelijke basilica het enige laat-an- tieke interieur zonder standbeelden („Hoe haten ze haar, de wereld van schone goden zonder rustplaats voor God!") Maar nieuwe genres en nieuwe vormen ontbreken. Zoals de basilica, wat de vorm betpeft, een voortzetting is van de cultische vergaderzaal, zo zetten de symbolen uit de catacomben de oude allegorische voorstellingen voort. „Is het gesluierde de ongerepte blijde bood schap. de sluier ir aangekocht in de antieke winkel". Ook de uit deze ge sluierde allusies groeiende continueren de vertelling heeft een profaan voor beeld in de antieke tempelfriezen en 4# keizerlijke triomfzuilen. En de genietti, eenden, druiventrossen, vazen en soort gelijke motieven, die de christelijke kunstenaars tot ornament dienden, zijn ook al grotendeels hellenistische cliché's. De bijbelse voorstellingen concentreren zich niet langer rond het louter histo rische, meer en meer concentreert zich de aandacht op het bovennatuurlijke, op de mysteries. En terwijl men in de portretten der christenen getroffen wordt door iets nieuws: het geloof, treft in de gelaten van schutsers en patronen iets nog nieuwers: de heilig heid. Natuurlijk is het niet alles kunst-wat er christelijk klinkt. „Een ambacht zo gericht 'op plebeïsche behoefte; °P~ drachtgevers, zoiteej rekening houdend met de menigte en zo weinig met de liefhebbers, die verbintenis vormde geen academie, plannen smedend voor een grote renaissance". Maar m hun schoonste scheppingen lieten de oud christelijke kunstenaars ons gedenk tekenen na, waaruit nu nog even harts tochtelijk de christelijke gedachte spreekt als destijds te midclen van hun oude slechte wereld „even laat en over rijp als de onze". Het is onmogelijk in cht koite bestek dit meesterlijke boek recht te doen. In een proza, dat in rijkdom en uitdruk kingskracht in ons land zijn weerga niet vindt, en met een tentoonspreiding van eruditie cn vakkennis die zonder meer verbluffend mag genoemd wor den, schreef prof. v. d. Meer een stuk christelijke cultuurhistorie, waard om naast niet christelijke werken van een Burckhardt en een Huizinga geplaatst te worden. P. „Christus' óudste gewaad", door pro dr. F. van der Meer. Uitg. „Het bpe trum". Zoals men weet, heeft dé regering van Pasundan, in overleg met de Ned. mili taire autoriteiten, besprekingen gevoerd met de Siliwangi-divisie om te komen tot herstel van orde en rust in West-Java. Nadat was gemeld, dat deze besprekingen een vriendschappelijk verloop hadden, is er niets meer over bericht. Mag men echter Ass. Press geloven, dan schijnt er een overeenkomst te Zijn bereikt. Dit persbureau meldt nl., dat eenheden van genoemde divisie thans zijn belast met handhaven van orde en rust in verschil lende gebieden ten Oosten en ten Zuiden van Bandung. „Reizigers bevestigen nlet-officiële be richten, dat de Nederlanders er in toege stemd hebben, dat republikeinse soldaten voor de orde zullen zorgen in de rijke Pen-Galengan hooglanden, ruim 35 km ten Zuiden van Bandung en in de gebie den van Tasikmalaja, Tjiamis en Tsji- wedeh". Volgens de berichten, aldus A.P., zijn republikeinse eenheden in het bezit gela ten van haar eigen wapens en dienen zij ender haar eigen officieren, die directe verantwoording schuldig zijn aan het Ne derlandse opperbevel. Na een onderzoek krijgen de republikeinse soldaten een Ne derlandse militaire opleiding van 6 weken. Daarna krijgt elke eenheid een eigen ge bied om te bewaken en ontvangt ze Neder landse wapens en uitrusting. Republikeinse autoriteiten in Batavia verklaarden, dat de republikeinse leger commandanten, die deze overeenkomst met de Nederlanders sloten, gehandeld hebben zonder dat de republikeinse auto riteiten op Banka of in Batavia hiervan op de hoogte waren." (Van onze Utrechtse redacteur) Op de Utrechtse Veemarkt is gisteren de tiende internationale slagersvakten- toonstelling geopend. Deze tentoonstelling is op grootse wijze opgezet met meer dan 14000 inzendingen. Er zijn deelnemers uit Nederland, België, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Denemarken. Engeland en Duitsland. Wethouder H. Ploeg, die de opening verrichtte, prees in het bijzonder het werk van de Ned. Slagersvakschool, dat terecht een internationale vermaardheid bezit. Een verrassing was voor de directeur van de school, de heer Kuipers, dat hem de versierselen behorende bij de hem verleden jaar verleende onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nas sau werden overhandigd door dr. K. Reits- ma, voorzitter van de Ned. Vereniging tot bevordering van het Slagersvakonder wijs. Later kwamen nog de commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda en bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz hun belangstelling tonen. Filmstudie dagen in liet Bocae 11- centrum „Ons Erf" De Steeg In het Boerencentrum „Ons Erf" te De Steeg worden van 4 tot 7 ApriL a.s. filirv studiedagen georganiseerd, waarop de moeilijkheden en problemen, doch tevens dc: mogelijkheden van de film op het platteland zullen worden besproken. Er zullen inleidingen cn voordrachten worden gehouden door J. Dirkse, P. v. d. Ham en Jl P. Gribling. directeur van 't Katholiek Instituut voor de Film. Bovendien zal een aantal belangrijke documentaire en kla-^ek geworden speel, films worden vertoond o.a. films van Me- lies ..The Great Tratnrobbery". „The Pelgrim"' van Charles Chaplin, „Düssel- dorf" van 'vV3'ter RUttmann, poppenfilms van pait, alsmede „Farrebique" en „Him- laspclet Bij de Tweede Kamer is een wetsont- om het gefixeerde ka- ei!nen san de nonactiviteits- l'A ftmi>tenar#n, die lid worden stitf-n-Generaal of van Ged. Sta ten of die wethouder worden. .«Me..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4