DE JEUGD VAN EUGENIO PACELLI BESCHERMER HELPER VAN NOOD VERKEREN SYMPATHIE VOOR NEDERLAND :il. ~|f N een der oudste wijken van Rome, nabij de Piazza dell' Orologio ligt de Via dègli Orsini; de straat is nauw en kort, er staan maar enkele huizen. In liet grote gebouw op no. 34 werd in een kamer op de derde verdieping op 2 Maart 1876 Eugenio Maria Giuseppe Giovani Pacelli geboren als tweede zoon van Filippo Pacelli en Virginia Graziosi. De Pacelli's behoorden tot een oud Romeins geslacht, dat sinds mensen heugenis bekend stond om zijn verknochtheid aan het Vaticaan, waaraan het grote diensten bewees; Marcantonio Pacelli, de grootvader van de Paus, was onderstaatssecretaris onder Pius IX en stichtte de Osservatore Romano; Francesco Pacelli, een broer van de Paus, ontving van P. Pius XI de opdracht de onderhandelingen te voeren over het pact van Lateranen, waardoor op 11 Februari 1929 de Romeinse kwestie definitief word opgelost. De Priester Kardinaal en staatssecretaris Tot Paus gekozen f ET dankbaarheid moge Neder land bij het gouden priester feest van Paus Pius XII deze H. Vader gedenken, die steeds zulk een warme sympathie voor ons land heeft getoond. Bezocht Hij vóór de oorlog als nuntius in Berlijn ook ons land (Hij reikte b.v. eenmaal de missiekruisen uit aan de vertrekkende missionarissen van het Goddelijk Woord in het Missiehuis van Steijl), ook later toonde Hij steeds een warme belangstelling. Dat bleek telkens bij audiënties van Nederlanders op het Vaticaan: de H. Vader stelde overal belang in, prees Nederland, en bleek zeer goed op de hoogte van ons land. Pauselijk Nuntius 'N- |ɧÉf Bot; I raus; lover; aphta illem, oir 4, m 31, ssers; i entje Wij le ering; 3oers; DELF- op op i: De niger; Vlaria, v.d. iders; huler; OBOS Cura, :ming, izend- BITH: Aegir, istein. Ver- Borst; ero 3, nptoir co 10, 3. 190, icault, Rf 3 u. 7 u. HT uur; r 8.41 a 117 laxau -002), -0.03), -0.08), -0 04), 9.43 •nhem -008), 55.45 ;haren -0.02), -010). 2.50, dorp .rstede ?sburg i.tfen 2.45, mmin- .CH 87 ƒ500, 230, ƒ250, ■nalen- •1 ƒ38. schol ielging. Chem. en ta- ,,Ne- x huis- nk be rderen, ïrstrekt iersweg am. 3ank in tot 2- l. berg- dekens burgstr. figuur >bercor- is ge- >a'leinen ifabriek ?aat 98, Schie- a. f 4.35 l f 4.60 Peeters, l 14, tel. ener en sljjpen W. 41b. n 15.55, lterpot- 1.40— ontbyt- ne Ba- naast n. Jansen g. Goe- l terug, ejaaren, Telef. jazz- I violen vanaf kkeiyke neester- ies. In-. blaas- khandel tat 30, 6. eubelen, behang, grond- n, vloer- n, om- spiegels, issettes, 'g ,.Da Knuist, genover n. matras- ren, bij- sn door J. van traat 58, l). Tel. Vraagt leveren graan, venvoer, 3. v. d. enstraat L418. irateui'8- i, voor- ldekken, •ketting- remvoe- kleppen, rnal Lu- ste pry- 3tr. 134, ndin ge- •e om te eveer 38 d. H 375 >ffemhan- aat 69 a, t sparen >kseizoen bitten in :erd met Bergweg Rotter- chiedaoBy LEVENSSCHETS VAN Z. H. PAUS PIUS XII Advocaat Filippo Pacelli. vader van Z.H. Paus Pius XII. De vader van de Paus was advocaat en ver bonden aan de Congregatie van het Consisto rie. Men zou hem niet beter hebben kunnen typeren dan als 'n voorbeeld van 'n apostel der Katholieke Actie; zijn moeder zo schrijft Damberto de Camillas verdeelde haar leven tussen twee grote polen: de Kerk en haar huisgezin. In verscheidene kerken van Rome vindt men herinneringen bewaard aan de jeugd van Pius XII. In de oude Kerk van St. Celsus en Julia nus herinnert een marmeren plaat nabij de doopvont eraan, dat Hij daar het H. Doopsel ontving; in de Capella Paolina van de St. Ma ria Maggiore aan zijn eerste H. Mis en aan die op zijn veertigjarig priesterfeest. In de bekende Ghiesa Nova, waar eens de H. Philippus Neri zijn beroemde preken hield, hield ook Eugenio Pacelli zijn eerste homilie «n preekte er en hoorde er biecht, ook nog toen Hij reeds tot hoge kerkelijke waardigheden was verheven. In II Gesü zag men Hem reeds a.ls jongen uren geknield bij het Allerheiligste en bij de wonderbare beeltenis van de Madonna della Strada. OP Paasdag van het jaar 1899 werd Hij door zijn heeroom, mgr. Casetta, in diens particuliere kapel tot priester o-ewttd Ondanks zijn zwakke gezondheid vol tooide Hii zün studie op briljante wijze en doc- loréerde H aari de Academia dei Nobili in bet Kerkelijk Recht, dat ^rna gedurende korte tijd als professor doceerde. Februari 1901 kwam er Op een a ek aan de ouderlijke wo- onvenvacht hoog bezoek a S^aXvIn Pau?Kedictus XV trad de kamer blnnenen verklaarde «derom^ dat hij Hem kwam vra|^t V™eWone Kerke- ïn de Congregatie voor Bmtengew lijke Aangelegenheden, een onderaf biizon. het staatssecretariaat. Pacelli was m der daarmee ingenomen; zijn persoonlij langens gingen uit naar de zielzorg en H J de dit aan mgr. Gasparri mee. Maai stoere prelaat uit de Italiaanse bergen klaarde, dat het niet alleen nodig is, voor Kerk bekeringen te maken, maar ook naai rechten te verdedigen met diplomatieke «ua" delen. Pacelli kwam bij de Congregatie, waar Hij een der intiemste medewerkers werd van kard. Gasparri bij het codificeren van het Ker kelijk Recht en zich toen reeds toelegde op alle kwesties, die Duitsland betroffen. Reeds in 1912 op 36-jarige leeftijd volgde Hij kard. Gasparri als secretaris van deze Con gregatie op, hetgeen een zeer ongewone pro motie was, maar Pius X waardeerde deze jon ge prelaat om zijn hoge intelligentie, zijn grote werkkracht en bij wie iedere daad was door straald van een echte zuivere priesterlijke ge zindheid. Virginia Graziosi, moeder van Z. H. Paus Pius XII. aan keizer Wilhelm II in diens villS in Kreuz- nach en lichtte deze voorstellen mondeling toe, helaas zonder resultaat. Wat een ellende en bloedvergieten had er door voorkomen kunnen worden! Practised was het antwoord van kei zer Wilhelm een botte weigering. Dat hij niet temin onder de indruk van de persoon van de pauselijke nuntius was gekomen, blijkt uit zijn aantekeningen: „Ik ontving mgr. Pacelli, een zeer voornaam, sympathiek en intelligent per soon en volmaakt in zijn optredéil; een ideaal Prins der Katholieke Kerk". Als nuntius in Beieren ontwikkelde Hij een zeer grote activiteit en deed zeer veei voor de krijgsgevangenen. Na de ineenstorting van Duitsland, leerde Hij door persoonlijke onder vinding het optreden der bolsjewieken kennen, die tijdens de onlusten in München tot twee maal toe in Zijn paleis doordrongen en Hem bedreigden. Het optreden van leap, de Luca van de Italiaanse militaire missie, die men voor de Italiaanse gezant aanzag, redde Hem het leven. In Mei 1920 verhuisde de nuntius naar Ber lijn, waar hij de wording van dé Düitse repu bliek en van het nieuwe Duitsland van nabij gadesloeg. De grondwet van Weimar verenig de alle landen van het Duitse Rijk en daardoor werd de nuntiatuur in München door die van Berlijn vervangen. Mgr. Pacelli had zelf de voorbereidende besprekingen daarvoor ge voerd en bood als eerste nuntius zijn geloofs brieven aan president Ebert aan. Merkwaar dig is het, welk een sympathie en bewonde ring president v. Hindenburg voor mgr. Pacel li had. Vaak nodigde hij Hem bij zich aan tafel en verscheen trouw op de naamdag van mgr. Pacelli op de nuntiatuur; en toen de nuntius in de herfst van 1929 naar Rome werd terug geroepen om er tot kardinaal te worden ge creëerd, was het president v. Hindenburg, die Hem bij 't massale afscheid in de Kroll Opera toevoegde: „Gij hebt steeds alle lotgevallen in de strijd van het Duitse volk meegeleefd en hebt het op zijn pijnlijke weg met Uw oprechte liefde vergezeld'-. Ook al was de nuntius naar Rome vertrok ken, toch bleef zijn werkzaamheid zich nog vaak op Duitsland concentreren, want als s aatssecretaris leidde Hij mede de onderhan delingen over het afsluiten van het concordaat met het nationaal-socialistische Duitsland. Op ,,Um 3 werd het ondertekend maar het weid nooit door de nazi's opgevolgd. Voor de nazi s was het een middel de katholieken van Duitsland te misleiden, voor het Vaticaan vormde het althans een juridische basis voor de talrijke protesten en aanmerkingen naar aanleiding van het optreden tegenover de Ka tholieke Kerk in Duitsland. E langdurige werkzaamheid van mgr. Pacelli in Duitsland had reeds verwach tingen gewékt, dat Hjj de toekomstige staatssecretaris zou zijn. In het Consistorie va.n 16 Dec. 1929 benoemde Hem Paus Pius XI tot kardinaal en toen in Februari 1930 kardi naal Gasparri, die de last van zjjn 80 jaren vooral op die hoge post al te zwaar op zich voelde drukken, was afgetreden als staats secretaris, benoemde Pius XI kardinaal Pacelli tot diens opvolger. Het was duidelijk, dat Paus Pius XI Hem om die reden naar Rome had teruggeroepen en tot kardinaal gecreëerd had. Pius XI voorzag de moeilijke tijd, die er voor de Kerk in Duitsland zou aanbreken en wie was bekwamer dan Pacelli? Merkwaardig is het te lezen, dat kardinaal Pacelli tevoren aan de Paus verzocht had, de diplomatieke dienst te mogen verlaten om zich aan de ziel zorg te mogen wijden. Na enig nadenken had de Paus Hem geantwoord: „Ge zegt het wel: U wijden aan de zielzorg; want de zorg voor de zielen is zulk een groot werk, dat men er zich niet aan geven kan als aan iets bijkom stigs; men moet er zich voor opofferen, er zich aan toewijden zonder zich nog aan iets anders te geven. Nu, goed, we zullen erover naden ken". Toen de Paus Hem kort daarna benoemde tot staatssecretaris, antwoordde kard. Pacelli: „Goed, H. Vader, ik zal gehoorzamen en staan op de plaats, waar U mij wilt hebben, maar met alle eerbied moet ik zeggen, dat ik hoop, dat U er geen spijt van zult hebben. Wat mij betreft, ik ben in Gods handen". Juister had Hij zich moeilijk kunnen uitdruk ken. Ja, Hij was in Gods handen, Die Hem wil de gebruiken in de dienst der Kerk, die zulke moeilijke tijden beleefde. God plaatste Hem nu op deze hoogste plaats, vanwaar Hij enkele ja ren later de hoogste, die van 't Pausschap, zou bestijgen. Grote moeilijkheden had de Kerk in deze jaren het hoofd te bieden; deze vonden weer klank op de pauselijke staatssecretarie. De dic tatoriale stelsels bepaalden de regering van Duitsland en Italië; in het eerste land werd het gesloten concordaat eenvoudig genegeerd en Italië .dreigde dezelfde weg op te gaan. Na het moedig woord van Pius XI: Non abbiamo bisogno, vond men daar evenwel een modus vivendi. De werkzaamheid van kard. Pacelli lag even wel niet besloten binnen de staatssecretarie. Hij was tevens de grootste redenaar van Ro me, naar wie duizenden kwamen luisteren bij gelegenheid van zijn optreden in een der Ro meinse kerken. Bovendien vertrouwde Paus Pius XI Hem gewichtige buitenlandse zendin gen toe en benoemde Hem tot legaat voor het Intern. Euch. Congres in Buenos Aires in 1934; voor de bijzondere sluiting van 't H. Jaar door 'n triduum van H.H. Missen in Lourdes in 1935; voor het inwijden van de basiliek van de H. Theresia in Lisieux in 1937 en voor het Intern. Euch. Congres in Budapest in 1938. Vier ma len bezocht Hij Engeland, de eerste maal als jong prelaat in het gezelschap van kard. Gra- nito di Belmonte bij gelegenheid van de plech tige kroning van George V van Engeland; in 1936 was kard. Pacelli naar de Ver. Staten geweest en hoewel deze reis een particulier karakter droeg, was dit toch geen beletsel, dat Hij als een vorst werd ontvangen, de gast was van president Roosevelt, Gedurende /leze reis legde Hij over land. water en door de lucht 25.000 K.M. af en sprak met 4 kardinalen en 79 bisschoppen. Paus Pius XI had bij dit alles zijn bedoeling- Met zijn mensenkennis en vooruitziende blik voelde deze als het ware, dat kard. Pacelli zijn opvolger zou zijn en daarom wilde Hij 1-lem in zekere zin voorbereiden op die taak door Hem met alle problemen in aanraking en met zo veel mogelijk landen in contact te brengen. O OP 2 Maart 1939, op zijn 63ste verjaardag werd kard. Pacelli na een Conclaaf van nog geen 24 uur tot Paus gekozen. Een minuut over zes in de avond werden de deu ren van het middenbalcon van de St. Pieter geopend en even later verkondigde kard. Ca- millo Caccia Dominioni: „Ik breng U de blij de boodschap: wij hebben een Paus, Zijne Emi nentie kard. Eugenio Pacelli, die de naam heeft gekozen van Pius XII". Uitbundig was de vreugde van de Romeinen: ze hadden nu een Paus, die zelf uit de stad stamde, een Paus, die „tweemaal Rooms" was. Algemeen was ook de voldoening in het Vati caan, waar men de voorname hoedanigheden van de staatssecretaris algemeen had leren kennen. De regeringen van vele landen zonden speciale vertegenwoordigers naar Rome om hun land te vertegenwoordigen bij de plechti ge ktoning op 12, Maart; alleen Duitsland vol stond met zijd gezant in Rome de plechtigheid te doen bijwonen. De nieuwe Paus zelf was in het Vaticaai thuis, alsof Hij er geboren was, maar boven dien was Hij als geen ander op de hoogte van alle problemen, die de Kerk op dit gewichtig ogenblik van de geschiedenis benauwden. De christelijke geloofsbelijdenis met haar idealen van vrede en naastenliefde, werd gehoond door regeringen, die enkel op de kracht van wapengeweld vertrouwden. De toestand in Europa, was van week tot week dreigender geworden eri de eerste boodschap, die de nieu we Paus daags na zijn verkiezing tot de we reld richtte, was een bede, de vrede te be waren. Maar nauwelijks was de Pauselijke driekroor Hem op het hoofd geplaatst, of Hitier trok Tsjecho-Slowakjje binnen en even later, op Goede Vrijdag 9 April 1939, viel Mussolini Albanië aan. Paus Pius XII sprak zijn veront waardiging uit over de wetteloosheid der dic tators en veroordeelde de wrede onderwerping van Tsjecho-Slowakije en van Albanië. Maar Hitier liet zich door niets van zijn waanzinnige plannen weerhouden en einde Maart zond hij reeds weer een nota met eisen aan Polen. Begin Mei, toen de Paus veront rustende berichten ontving over de ontwikke ling der verhoudingen tussen Duitsland eu Polen, deed de H. Vader een vredesoproep tot de staatslieden der grote landen va.n Europa en gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid, dat het tot een bloedig conflict zou komen. De antwoorden, vooral van Hitier, waren niet bemoedigend, doch ondanks alles zette de Paus zjjn pogingen voort, stond in voortdurend contact met zijn nuntii in de landen, waar ge vaar dreigde. Doch alles was vergeefs. Einde Juni 1939 wist men op het Vaticaan, dat men voor een verloren zaak streed. Toch staakte ook nu de Paus zijn bemiddelingspogingen niet. Op 24 Augustus hield Z. H. opnieuw een Paus Pius XH geeft via de radio de Apostolische zegen aan de wereld. radiorede, waarin Hij wederom 'n beroep deed alles In het werk te stellen, de vrede te be houden. „De gevaren zijn dreigend, doch er is nog tijd; niets wordt door de vrede verloren, alles kan door de oorlog worden verloren". Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Italië, Polen ontwikkelden een geweldige politieke activiteit; de Paus liet zich van uur tot uur inlichten. Op 31 Augustus nog richtte Z. H. een nieuw verzoek tot de betrokken Europese regeringen, doch het was te laat., de Duitse oorlogsmachine was reeds in beweging en trok Polen binnen. De verschrikkelijke oorlog was ontbrand. Hij zou ontzettend ljjden over de mensheid brengen. Toen de H. Vader op Castel Gandolfo de noodlottige tijding vernam, ging Hij naar zjjn particuliere kapel en knielde neer om te bid den. De tranen stroomden uit zjjn ogen en zijn lichaam schokte van het snikken. E omgeving van de Paus ontging het niet, welk een diepe indruk de oorlogstoestand op de H. Va der maakte. Hij leefde nog terugge- trokkener, mediteerde en bad; en op zijn bleek gelaat lagen de sporen van zorg en veel leed. Toch staakte Hij ook nu niet zijn pogingen en al was het, dat de hoop op vrede door de don der der kanonnen werd overstemd, van nu af streefde Hij ernaar 't con flict te bekorten en het leed van de geweldige strijd te verzachten. Als nuntius in München gedurende de oorlog van 19141918 had Z. H. de hulpactie geleid van het Vaticaan aan gevangenen in Duitsland. Deze ervaring kwam Hem goed van pas. Een maand na het uitbreken der vij andelijkheden richtte de Paus liet pauselijk inlichtingenbureau op, dat inlichtingen trachtte in te winnen over krijgsgevangenen, uitgewekenen, gedeporteerden enz. Toen het op vol le sterkte werkte, gaf bet honderd duizenden informaties per jaar en werkte met honderdvijftig man per soneel. Zodra de oorlog ten einde was organiseer de de Paus de „Assistenza Pontifizia", de pauselijke hulpactie, die vluchtelingen en dak lozen van eten en kleren voorzag en op vele andere wijzen de eerste nood lenigde in Italië en in vele andere landen. Voor de honderddui zenden vluchtelingen, die. destijds Rome over stroomden, waren de „Soepkeukens van de Paus-', zoals het volk ze noemde, een uit komst. De H. Vader was de eerste en lange tijd de enige, die zich hun lot aantrok. Toen de oorlog eenmaal was losgebroken, breidde de vloedgolf zich steeds breder uit. De H. Vader had dit voorzien en ervoor ge waarschuwd. Maar de hoogmoedswaanzin van Hitier en zijn volgelingen kende geen grenzen en eerbiedigde geen grenzen. Bijzon der krachtig liet de Paus zijn protest horen, toen de lage landen aan de Noordzee werden overvallen. Officieel beloofde Hij hun zijn mo rele steun in hun strijd tegen Duitsland. Daar door kwam Hij openlijk te staan tegenover de Duitse meedogenloosheid, maar evenals zijn illustere voorganger wist Hij van geen wijken voor de verkrachters van het recht. Ook met Mussolini werd de verhouding steeds slechter. Een doom in het oog van de Duce was de Osservatore Romano, die open lijk de opvattingen va.n het Vaticaan over de beide dictators weergaf en het nieuws van de oorlog bracht zonder fascistische censuur. De oplage liep op tot 180 duizend per dag. Om het conflict evenwel niet nodeloos te doen stijgen, gaf de Paus toe en de Osserva/- tore staakte tijdelijk zjjn verschijning. Toen ook het fascistische Italië in Juni 1940 ten oorlog ging, werd de positie van het Vaticaan zeer moeilijk. Een der eerste stappen van de Paus was, na de interventie van Italië, aan de Engelse en Franse regeringen te verzoeken, Rome niet te bombarderen. Met uitzondering van enkele bombardementen van goederen stations aan de rand der stad werd dit ver zoek de gehele oorlog opgevolgd en Rome leed zeer weinig schade. De enige schade van be tekenis aan zijn oude monumenten was die van San Lorenzo buiten de muren. De positie van het Vaticaan werd moeilijker naarmate de oorlog zich verder uitbreidde en Mussolini steeds meer met Hitler samenwerk te. Toen Mussolini was gebleken, dat het Va ticaan weigerde hem te steunen, nam hij re presaille-maatregelen en stelde het Vaticaan onder bewaking; buiten de poorten van het Vaticaan plaatste hij politieagenten, die ver slag moesten uitbrengen over alle bezoekers; de post van het Vaticaan onderwierp hij aan censuur. Toen de Duitsers later Rome bezetten was de toestand voor de H. Vader vaak dreigend, de moeilijkheden werden met de .dag groter, doch ook de nazi's waagden het niet, het Va ticaan binnen te dringen, daar zij bevreesd waren voor de weerslag, die een dergelijk op treden bij de katholieken van de gehele we reld zou hebben gehad. Want van andere delen van de wereld zag men met groeiend vertrou wen naar de Paus op, zowel de Verenigde Sta ten als Japan zonden tijdens de oorlog verte genwoordigers naar Vaticaanstad. Wat de Paus zozeer gevreesd had en waar voor Hij met zo'n aandrang had gewaarschuwd gebeurde: steeds verder breidde de oorlog zich uit, bijna de gehele' wereld vernielend en steeds ontzettender werden de verwoestingen, die er door werden aangericht. Het verloop ervan was wel heel anders, dan de beide dictators zich hadden gedacht; zij waren de eersften, die de waarheid van 's Pausen woorden onder vonden, die Hij sprak daags na zün verkiezing tot Paus: door de vrede kan alles worden be houden, maar door een oorlog kan alles wor den verloren. De beide machthebbers, voor wie milliocnen mensen beefden en voor wie mdllioenen de dood zijn ingejaagd, zijn verdwenen en hun stelsels stortten ineen- En de Kerk leeft voort, de Paus zag de stormen rond het schip van Petrus be daren. Maar een andere storm stak op, nam in hevigheid toe; het zegevierende Rusland drong door tot In het hart van Europa, liep christe lijke volkeren onder de voet, voert een dui velse propaganda tegen iedere godsdienst. Zullen wij ook het ineenstorten van dit stel sel zien? Of zal h'e't nieuwe rampen over de wereld brengen, zoals we na 1939 hebben be leefd? Wie zal erop antwoorden. De enige zekerheid, die we hebben vormt de rots van Petrus, die in de branding staan zal als een vuurtoren in de donkere nacht- En op zijn hoge post staat de Paus, staat Pius XII, de Pastor Angelicus, leert de zijnen door zijn schitterende encyclieken en talloze toespraken, werkt door zijn afgezanten voor de verbreiding van recht en vrede en is een beschermer en helper voor velen, die in nood zijn. TOEN de grote oorlog uitbrak van 1914 1918 werd het Vaticaan steeds meer een internationaal centrum, waarheen vele landen hun diplomatieke vertegenwoordigers zonden en vanwaar ook zo sterk voor de be vordering van de vrede werd gewerkt en zo veel oorlogsleed werd gelenigd. Ten nauwste was mgr. Pacelli bjj deze diplomatieke activi teit van het Vaticaan betrokken en het wekte geenszins verwondering, dat toen in 1917 de nuntiatuur van München moest worden aan gevuld, Paus Benedictus XV, die vroeger op bet staatssecretariaat zijn directe chef was geweest; Hem naar München afvaardigde. Deze post was van groot belang, want de oorlogvoerenden waren vermoeid en de Paus bereidde zijn groot vredesoffensief voor by de Duitse regering. Op 13 Mei 1917 (op dezelf de dag, waarop in Fatima de eerste verscho ning plaats greep) wijdde Paus Benedictus XV Hem persoonlijk tot bisschop in de Sixtijnse kapel. Merkwaardig zijn de woorden, waarmee de nieuwe nuntius drie dagen later zm ge loofsbrieven overhandigde aan koning Lud- wig III van Beieren: „Wellicht is nooit in die mate als nu de behoefte gevoeld om de men selijke samenleving te herstellen op de hechte grondslag van de christelijke gerechtigheid, nooit wellicht als op heden is niet zulk eer duidelijkheid aan de dag getreden, dat eer rechtvaardige en duurzame vrede alleen mo gelijk is, als hij gevestigd is op het algemeen recht". Op 14 Augustus 1917 bracht mgr. Pacelli «Je bekende pauselijke vredesvoorstellen over Z. H. Paus Pius XXI als jong priester. aan alle aanvallen het hoofd te bieden, van welke kant die ook mochten komen. Het Duitse besluit kan daarom niet worden ge rechtvaardigd. Het bevestigt de treurige er varing van alle voorgaande gebeurtenissen van gelijke aard". Dat was in die dagen een krasse beschuldiging en een der scherpste veroordelingen, waarmee de H. Stoel zich tegenover de Duitse methodes plaatste. Dat de H. Vader de houding van de Neder landse katholieken en vooral van het episco paat tegen het nieuw heidendom van nazi- Duitsland waardeerde bleek overduidelijk uit de hoogst eervolle benoeming van mgr. dr. J. de Jong, aartsbischop van Utrecht tot kardi naal van de H. Roomse Kerk. Op zijn buitengoed Castel Gandolfo zette de Heilige Vader onze Aartsbisschop de rode hoed op en de Nederlanders, die deze plechtigheid bijwoonden bewaren een onver gankelijke herinnering aan de waardering en goedheid, die de Paus toen voor onze kardi naal en hen allen aan de dag legde. „Caro Monsignore, che Cardinale", zo moet de H. Vader na de plechtigheid tegen mgr. Respighi gezegd hebben. „Dierbare Monseigneur,* wat een kardinaal!" Én in die uitroep van bewon dering sprak voorzeker ook Zjjn liefde en waardering voor ons land. J. VAN BESOUW, pr. De H. Vader draagt het jeugdwerk een warm hart toe. Op 31 October 1946 werd namens de verkenners van de Nederlandse katholieke jeugdbeweging aan Zijne Heiligheid een boodschap aangeboden door Rudoll van Weecle, zoon van onze gezant bij de H. Stoel. De Paus onderhoudt zich hier nrct een der ver kenners. Op de achtergrond mgr. dr. Jan Olav Smit en jhr. mr. M. W. van Weedc. Het sterkst sprak die sympathie voor de Nederlanden, toen zij tegen him wil betrok ken werden in het grote conflict, dat de we reld zo diep geschokt heeft. Het rapport van de parlementaire enquête over de daden van onze regering in de oorlogsdagen, vermeldt, hoe Zaterdag 4 Mei 1940 de Nederlandse ge zant te Berlijn van de minister van buiten landse zaken een telegram ontving, waarin werd meegedeeld, dat het Vaticaan gewaar schuwd had voor de mogelijkheid van een aan val op Nederland. Toen eenmaal deze aanval een feit was ge worden, greep Z. H. de Paus deze gelegenheid aan, zich tot H. M. de Koningin te wenden met de verklaring van Zjjn volle medeleven met ons beproefde volk en om Zjjn afschuw uit te spreken ten aaanzien van de meedogen loosheid van de Duitse oorlogvoering. Toen de tijding van de overval Z. H. bereik te, was de H. Vader diep geschokt en verzucht te: „deze inval is verschrikkeljjk!" In de Osservatore Romano, het officiële Va ticaanse blad, verscheen daags erna een arti kel, waarin de volgende passage voorkwam: „België en Nederland hebben hun neutraliteit met zorgvuldige waakzaamheid en strikte lo yaliteit in acht genomen. Zjj hebben dit keer op keer herhaald door middel van officiële ver klaringen; zij hebben haar verdedigd door diplomatieke nota's, die zeer overtuigend wa ren, ondanks incidentele overtredingen, die door beide partjjeh waren veroorzaakt; zij heb ben hun luchtstrijdkrachten en luchtverdedi ging zonder aarzeling ingezet tegen alle oor logvoerende vliegtuigen, wanneer dat maar nodig was; toen zij gedwongen werden te mobiliseren en hun legers te versterken, heb ben zij gewaarschuwd, dat zjj van glan waren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5