I SOCIALE KWESTIES VAN DEZE TIJD ONZE GEZANT OVER DE PERSOON VAN PiUS Xll Z.H. DE WAARHEID DIENEN LIEFDE Passages uit pauselijke redevoeringen Bijzondere kracht en steun gaan van Hem uit. 7 TT F DAG 2 APRIL 1949 PAGINA 4 séiss r ir ir^ DE Paus heeft steeds een persoonlijk succeswanneer Hij tot niet- katholieken spreekt. Zeer velen van hen, van alle kanten van de wereld naar Rome gekomen, vragen uit nieuwsgierigheid of uit conventie een audiëntie bij Hem aan. Hetzij zij van te voren wantrouwen hadden tegen het katholicisme, dan wel er in hun hart onverschilligheid tegenover de Kerk heerste, het gevolg van hun ont moeting met de Paus is, dat zij diep onder de indruk vertrekken, ln een tijdperk waarin vele groten bevreesd schijnen te zijn, zich bloot te stellen aan het openbaar oordeel, en zich daarom verschansen achter een onpersoonlijk bureaucratisme, houdt de Paus minstens eenmaal per week een echte redevoering. PAUS PIUS XII is een man, die in geheel Zijn leven bezield is geweest van een ontembare werklust, en al Zijn tijd methodisch heeft gebruikt tot het bereiken van een maximum prestatie. Heel Zijn doen en laten wordt beheerst door een straf werk schema. Elke dag staat Z. H. punctueel om half zeven op, om dan de vensters van Zijn slaapkamer te openen en uit te kijken over het Sint Pietersplein. Van de derde verdieping van het Vaticaan, dus aan de rechterkant van het plein, waar de particuliere vertrekken van de Paus zich bevinden, heeft Z. 11. tevens een prachtig vergezicht over een groot gedeelte van Rome. De Paus zegt voor het venster met gevouwen handen een kort gebed om dan terwille van Zijn gezondheid enkele lichaams oefeningen te doen. Pas op Zijn een en zeventigste ■jaar heeft de Paus het roeiapparaat ter zijde moeten stellen, waarmede Hij zich lichamelijk fit hield. Thans bepaalt Hij zich tot wat Zweedse gymnastiek, indien Hij zich daartoe gedisponeerd voelt. ET ambt van Opperste Hogepries ter heeft in de loop van de eeu wen slechts één enkel doel ge kend: de waarheid te dienen; de vol ledige, de zuivere waarheid, niet door bewolking verduisterd, niet door zwakheid verkracht en nooit van de liefde gescheiden. Pius XII sprak deze woorden na Zijn plechtige kroning op 12 Maart 1939 in de Sixtijnse kapel tot de verzamel- dp kardinalen. door mgr. dr. JAN OLAV SMIT, kanunnik van St. Pieter. Dan worden de problemen uitgewerkt. De Paus maakt met een heel fijne pen enkele notities, die Hij zelf op een schrijfmachine uitwerkt, een witte portable. |%.l 'A N' AAIV' PETRUS IN AETERNUM EEN F HET LEVEN Driemaal verloochent hij den Mensenzoon nog vóór de haan gekraaid heeft in de morgen, zwaar ala een noodlot draagt hü nu de kroon, waarin de wraak der liefde ligt verborgen: Een doem van liefde, doornenkroon van goud en als een bloedschuld wegend op de slapen. ,,Ja", snikt de liefde, „ja", en menigvoud; en rond hem drommen lammeren en schapen. Er i3 een woord, dat hemelen verzet: dit „Ja" der liefde. Arme gebenedijde, Petrus geworden naar een nieuwe wet, Simon, die ln één nacht verried en schreide. En altijd bleekt de dag en kraalt de haan, en wordt de Mensenzoon opnieuw gevangen, tot in de tuinen van het Vaticaan, tot in de kus van de drie gouden spangen. Hij kent de Thabor en in majesteit zegent hij stad en wereld uit den hoge van 't hogepriesterlijk balcon; maar schreit over het lijdend wereldhart gebogen als ln Gethsemané, ook hij alleen, wanneer de storm geluwd Is in het lover van 't veil Jerusalem, eenzaam als geen; •t vonnis der uitverkiezing blijft hem over: Een mensenzoon, getekend door het lot en met het juk der Godljjkheid beladen, die bitter proeft en naakt tot op het bot glorie en macht, de driekroon der genade. Een die door scharen telkens neemt de wijk naar het hoog gebied zijner eenzaamheden; waar God een pelgrim werd in eigen rijk, daar is voor een Visser geen vaste stede: Een bovenaardse witte schemering, een schim die in de golfzang van 't getijde en op een voorplecht met de Vissersring zegenend voortdrijft door de mist der tijden. Maart 1949. BERNARD VERHOEVEN. Daarbij lost hij een van de centrale proble men op, waarvoor het huidige -katholicisme staat: te weten hoe men met de onverschilli gen in contact moet treden. Zien wjj slechts hoe de Paus hiervan voorbeeld geeft op een der moeilijkste en hachelijkste gebieden: dat van dc sociale problemen. Wij moeten daar voor ons niet verdiepen in do Encyclieken, daar dit de documenten zijn, die met zorg zijn voorbereid, maar doen beter uit de kleinere redevoeringen, die hij gedurende 1948 ten overstaan van wetenschappelijke en technische bezoekers heeft gehouden enkele interessante passages te citeren. 1). Erkenning van dc waarde der materiële middelen als instrument van de christelijke vooruitgang, wanneer zij passend worden ge bruikt. „Dagelijks ervaart gij, hoe het in over vloed bezeten geld, zolang het geen afgod is, waaraan alles wordt dienstbaar gemaakt en geen vulgair instrument van lage in stincten, maar integendeel beheerd wordt door gewetens vrij van hebzucht en vrij van die gebondenheid aan het bijkomstige, waar van Jesus Christus ons heeft bevrijd, een instrument kan zijn in dienst van ieder goed werk, tot welzijn der mensen en tot eer van God. Daardoor wordt het als door een wonder der genade tot een trap, die voert naar gerechtigheid en christelijke heiligheid". (23 Juni, tot de beambten van de Napolitaanse Bank.) 2.) Geseling van ondeskundigheid op sociaal gebied van sommige politici. „Velen, te velen, geleid door het eigen belang of door partij-geest, of meer door gevoels- dan door verstands-overwegingen, naderen en beschouwen als economische en politieke amateurs de financiële en fis cale kwesties met te meer onstuimigheid en hartstocht, met des te meer zelfverze kerdheid en ongegeneerdheid, naarmate hun incompetentie groter is." (3 October, ben overstaan van de Congresleden van het Internationaal Instituut der Openbare Fi nanciën.) 8). Reële productie-mogelijkheden als grond slag van het beloofde systeem. „Het ia duidelijk, dat daar, waar geen voldoende productie is, men ook geen vol doende baten kan verwachten". (3 Juni tot het Heilig College.) 4.) Veroordeling van die technische voor uitgang, die vergeet, dat alle techniek ten dien ste moet staan van de zedelijke ontplooiing van de koninklijke mens. „Onthoudt U van die maatregelen, die, ten spijt van hun technische voortreffelijk heid, in het volk de zin voor rechtvaardig heid en onrechtvaardigheid krenken en wonden". (3 October, als boven.) 5.) Afwijzing van de gemakkelijke oplos singen van het oude liberale pseudo-weten- schappeljjk automatisme en van het commu nisme. „Het is hier derhalve niet mogelijk, enig resultaat te behalen zonder ordening, zon der sociale normen, die erop gericht zijn een duurzame verwezenlijking van dit doel te verkrijgen. Zijn toevlucht te nemen tot een magisch automatisme is voor het eco nomische leven een niet minder ijdele her senschim dan voor ieder ander levensge bied. Van de andere kant is het economisch leven, het sociale leven een leven van men sen en derhalve kan het niet gedacht wor den zonder vrijheid. Maar deze vrijheid kan niet de betoverende en bedrieglijke for mule zijn van een honderd jaar geleden, dat wil zeggen een vrijheid, die louter negatief is en die haar ontstaan vindt in de rege lende wil van de Staat en evenmin de pseu- (lo-vrijheid van onze dagen om zich te on derwerpen aan het bevel van reuzen-orga nisaties." (8 Maart tot de Vergadering van de Internationale Ruilverkeer-politiek.) 6.) Oproep tot samenwerking op het gebied der practische veroveringen met niet-katholie- ke elementen. „Wij richten ons tot de katholieken van de gehele wereld, hen uitnodigend zich niet tevreden te stellen met goede bedoelingen ea mooie programma's, maar om moedig voort te gaan met hun practische verwezen lijking. Mogen zij niet aarzelen hun krach ten te verenigen met die van hen, die, of schoon zij buiten hun rijen staan, nochtans accoord gaan met de sociale leer van de Katholieke Kerk en bereid zijn, de door Haar gewezen weg te volgen, die niet de weg is van de gewelddadige beroeringen, maar van beproefde ondervinding en krachtdadige oplossingen." Eén van de moeilijkste opgaven, die de H. door dr. ALFONSO RINALD1, hoofdredacteur van „Ora dell' Azionë". Vader zich gesteld heeft, is de katholieken er toe te brengen de zuivere leer met behulp van de wetenschap om te zetten in de practijk. De critiek, die dc katholieken van de gehele we reld ondervinden is, dat hun sociale leer, of schoon zij zich voordoet als van een onwrik bare logische keten, dit nog niet proefonder vindelijk heeft bewezen. Alleen zulk een be wijs echter ware in staat respect af te dwin gen voor de waarheid die zij verkondigen. En het is naar dit gebied van vruchtbare weten schappelijke verwezenlijkingen, dat de Paus ons voortstuwt. Hij weet, dat, wanneer Hij zich de gezel maakt van de officiële sociale wetenschap, terwijl Hij zün eigen taal blijft spreken en zijn eigen „ware" beginselen verdedigt, Hij hetzelfde resultaat zal hebben, dat Jesus ver kreeg, toen Hij Zjjn gezelschap aanbood als 'n onbekende aan de twijfelende leerlingen van Emmaus. Hij verwierf hun sympathie, door hen van hun probleem te spreken en tenslotte openbaarde Hij Zijn Wezen. Dit is de enige weg, waarlangs de verantwoordelijke denkers en technici kunnen worden teruggebracht tot het geloof, bezield als zij zijn van een bewon derenswaardige ijver ten dienste van de mens heid, maar verstrikt in hetzelfde religieuse indifferentisme, waardoor zovele anderen ge kweld worden. Voor sommige katholieken betekent dit het neerhalen van dat scherm, waarachter zij him traagheid verbergen om de problemen van. de dagelijkse realiteit te naderen. MET genoegen voldoe ik aan het verzoek van de redactie om een kleine bij drage te leveren voor het speciale num mer, dat wordt uitgegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig priester-jubileum van Z. H. de Paus, bij Wie ik de eer heb Nederland te ver tegenwoordigen. Een vijftigjarig Jubileum pleegt te doen den ken aan iemand, gebogen onder de last der jaren, die men met enige aarzeling gaat ge lukwensen, omdat men de indruk heeft, dat de betrokkene er wellicht bezwaar tegen zoude kunnen hebben om te worden herinnerd aan het toenemen van Zijn leeftijd. Bij Z. H. de Paus ia dit echter geheel anders Wie de gelegenheid heeft de Heilige Vader ver schillende malen in het jaar te naderen en ook Hem te zien deelnemen aan de schitteren de, doch wel eens langdurige en voor de deel nemers schijnbaar vermoeiende plechtigheden in de Sixtijnse kapel en in de St. Pieter, wordt steeds weer getroffen door het nog jonge voor komen van iemand, waarvan men dan telkens weer de leeftijd even ln het „Annuario Ponti- flcio" gaat opzoeken, om zich ervan te verge wissen, dat men zich niet met een tiental jaren heeft vergist. I Een ander iets, dat bij Zijne Heiligheid sterk opvalt, is de uitzonderlijke mate van geestelij ke kracht, die van Zijn, in wezen, tengere Persoon uitgaat Zag men niet de schitterende ogen en het zeer beweeglijke en intens geïnte resseerde gelaat, dan zou men weieens de in druk kunnen krijgen te doen te hebben met iemand met weinig weerstandsvermogen. Zodra men echter het voorrecht heeft om de uitdruk king van Zijne Heiligheid gade te slaan, is men en dit is mij van velerlei zijden beves tigd steeds onder de indruk van de bijzon dere kracht en steun, die van Hem uitgaan. Het is daarom in dit geval in geen enkel opzicht een jubileum, waar men met enigszins gemengde gevoelens aan denkt en men kan er zich slechts ln verheugen, dat hierdoor een gelegenheid ontstaat om voor een ieder, die dat wil, en dit zijn er ontelbaar velen, aan het Hoofd van de Katholieke Kerk blijk te geven van zijn eerbied en bewóndering. Als Nederlander stelt men zeer ln het bij zonder prijs op geestelijke en godsdienstige vrijheid en het is daarom, dat ik persoonlijk zo geheel van harte kan instemmen met de al gemene hulde, die in deze dagen aan Zijne Hei ligheid zal worden betuigd. Mijn zeer bevoorrechte positie stelt mij in staat nauwkeurig de vele uitingen van de Heilige Vader te volgen en het is mij uit deze uitingen steeds gebleken, hoezeer de Paus het welzijn van de mensheid in het algemeen voor staat en hoever het van Hem is om Zijn be langstelling te beperken tot een bepaalde groep. Hiervan zijn vele voorbeelden te vin den, die in een kort bestek niet alle kunnen worden opgenomen. Ik moge in het bijzonder als voorbeelden noemen hetgeen de Heilige Vader in de afgelopen oorlog voor leden van verschillende godsdienstige gezindten, en speciaal voor de zozeer vervolgde aanhangers van de Joodse godsdienst deed verrichten; Hoogstdeszelfs belangstelling voor de krijgs gevangenen in alle landen; Zijn bijdragen voor het noodlijdende Nederlandse volk. Deze algemene geesteshouding van de Hei lige Vader komt wel sterk tot uiting in Zijn redevoeringen en geschriften. Zeide de Heilige Vader niet op 17 September 1946 in een rede gericht tot de leden van de Sociëteit van Jesus: „Aan de dwalende worde een vriendenhand toegestoken, zonder dat echter toegegeven worde aan de dwaling" En kwam niet in de rede, welke Zijne Heilig heid op 6 October van hetzelfde jaar voor de leden van de H. Romeinse Rota hield, de volgende uiting voor: „Zonder twijfel heeft de rechtbank voor de verdediging van het geloof in de loop der eeu wen soms vormen en methoden aangenomen, die door de natuur der zaken zelf niet geëist werden, maar die hun uitleg vinden aan de hand van de bijzondere tijdsomstandigheden; maar het is volstrekt onjuist hieruit het argu ment te willen trekken tegen de wettelijkheid van deze rechtbank" In dezelfde rede zeide Z. H. de Paus nog: „De steeds veelvuldiger aanknopingspunten tussen en de dooreenmenging van ^e verschil lende godsdienstbelijdenissen binnen de gren zen van eenzelfde volk hebben de burgerlijke rechtbanken ertoe geleid het beginsel van de „verdraagzaamheid" en van de „gewetensvrij heid" te volgen. Er is zelfs een politieke, bur gerlijke en sociale verdraagzaamheid jegens de aanhangers van andere belijdenissen, weike in zekere omstandigheden voor de katholie ken zelfs een morele plicht vormt. De Kerk zelf heeft in canon 1351 van het kerkelijk wet boek wetskracht gegeven aan het beginsel: „niemand kan tegen zijn wil gedwongen wor den het katholieke geloof te omhelzen". Deze en vele andere uitspraken mogen wor den aangehaald ten bewijze dat het voor de gehele mensheid een zegen is om 'n moeilijke tijden als deze aan het hoofd van een zo eer biedwaardige instelling als de Katholieke Kerk iemand van de statuur van Z. H. Paus Pius XIT te zien. Dit zal ongetwijfeld door een ieder worden begrepen. Ik moge daarom eindigen met het uitspie ken van de wens, dat het Zijne Heiligheid worde gegeven nog vele jaren Zijn krachten aan het welzijn van de mensheid te wijden. ROME, 19 Maart 1949. VAN ZIJNE HEILIGHEID Te kwart voor zeven neemt de H. Vader in Zijn badkamer een verfrissend bad. Het water kan electrisch verwarmd worden, maar de Paus prefereert koud water, zelfs in de winter. Hij gelooft in de Kneippse theorie, om verkoudheden met koude te bestrijden. Na Zijn bad scheert de Paus Zich met een elec trisch apparaat, om Zich dan in zijn witte toga te kleden, daarbij elke dag, indien mogelijk, een ander gewaad dragend. Zjjn schoenen zijn van laken vervaardigd en rood. Alleen op Goede Vrijdag draagt de H. Vader witte, laken schoenen. Jarenlang heeft Giovanni Stefanoli, Zijn trouwe kamerdienaar ofwel aiutente dl camera, Hem elke ochtend precies om tien over zevenen goede morgen gewenst, als de eerste, die de Paus zag. Om tien over zevenen betreedt Z. H. de huiskapel, die direct aan de slaapkamer grenst. De Paus knielt neer voor het altaar, dat elke ochtend met verse, witte bloemen uit de Vaticaanse tuinen versierd wordt (des winters worden ze in kassen gekweekt). De gebeden ter voorbereiding voor de H. Mis duren twintig minuten, waarna de Paus zich de Misgewaden doet omhangen. Alleen de enkele Zwitserse zusters van de Congregatie van het Heilig Kruis uit Metzingen, die de keuken en de garderobe van de Paus verzor gen, wonen de H. Mis by. Om tien over acht is de H. Mis ten einde, waarna twintig minu ten dankzegging voor het altaar volgen. Na het ontbijt, dat uit een waterbrood- cadetje en een kop koffie met melk bestaat, leest de Paus in de kleine eetkamer snel de ochtendbladen door. Als de kleine, gouden, Zwitserse wekker Hem waarschuwt, dat het tijd is, be geeft Hij zich naar Zijn studeerkamer. Daar laat Hij de bel op zijn bureau weerklinken, ten teken, dat de ochtendaudienties kunnen beginnen. Die moeten precies èèn minuut voor negenen aanvangen. Dan knielt de eerste kar dinaal voor de Paus neer, om Diens ring te kussen en zich dan bij 's Pausen bureau neer te zetten. De audiënties worden in vier categorieën verdeeld. Ten eerste de tabulare, zo genoemd naar de tabella, het rooster, dat elk jaar ln het begin van October gepubliceerd wordt en waarin alle audiënties voor het officiële kerkelijk jaar (15 October tot 15 Augustus) zijn opgenomen. De tabulare-audienties duren van 9 tot 11.15 en ze zijn bestemd voor de kardinalen en hoge functionarissen van het Vaticaan, met wie de Paus de kerkelijke en politieke problemen be spreekt. Ten tweede zijn er de particuliere audiën ties (11.1512.15) voor diplomaten en hoge bezoekers. Ze Worden in de bibliotheek van de Paus gehouden. Z. H. spreekt vloeiend niet minder dan 7 talen. Ten derde zijn er dc speciale audiënties (12.1512.45) waarin niet zó belangrijke be zoekers worden ontvangen. Ze moeten in een aangrenzende kamer van de bibliotheek wach ten tot de Paus bij hen komt En ten vierde zijn er dan de publieke audiën ties (12.451.30 of 2 uur), voor groepen pel grims of gezelschappen, zoals b.v. officieren en bemanningen van schepen, die uit Napels of Genua naar Rome komen en, wanneer het Jhr. mr. M. W. VAN WEEDE Harcr Majesteit's buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister bij de Hei lige Stoel. In de tien jaren van Zjjn pausschap heeft Hij onherroepelijk trouw vastgehouden aan deze Zijn lijfspreuk: „De waarheid dienen in liefde; veritatem facientes in charitate" (Eph. 4,15) Als een kerkvader uit de eerste tijden van het Christendom heeft Hjj onbevreesd de waar heid verdedigd en het recht: in Zjjn meesterlijke encyclieken, waarin Hij „de banier van de Goddelijke Koning ontplooit en wijd laat uitwapperen voor hen die bedrieg lijke vanen Zijn nagelopen" (Summi Pontifica- tus) en onverschrokken opkomt voor de rech ten van God tegen iedere vorm van natuur- vergoding, voor de rechten van de mens tegen elk pogen van verdrukking, voor de rechten van het volk tegen ieder drijven van staats- absoiutisme, dat zoals Hij zegt de volks welvaart verstikt en de eenheid en vrede on der de volkeren, vooral door woordbreuk en eenzijdige opzegging van wettig gesloten ver dragen, in gevaar brengt: in Zijn machtige redevoeringen tot de op 't Sint Pietersplein verzamelde Romeinen, tot de leden van de Katholieke Actie, tot werkge vers en werknemers; in Zijn radioboodschappen aan de wereld, met Kerstmis en Pasen en Zijn naamfeest, of bij gelegenheid van Eucharistische Congressen en Mariale dagen; in Zijn dringende smeekbeden aan de bjj de Heilige Stoel geaccrediteerde vertegenwoordi gers van dc regeringen, in brieven en»tele- grammen aan staatshoofden, zoals op 10 Mei 1940 aan Hare Majesteit onze Koningin bij de gewelddadige overrompeling van Nederland, België en Luxemburg tegen alle recht ln. Hij heeft de waarheid gediend in liefde, in onmetelijke christelijke liefde, Zijn medevoe lend vaderhart niet alleen uitstortend in kor te, hartelijke toespraken tot oorlogsinvaliden, tot jonge bruidsparen, die Zijn zegen kwamen vragen over hun huwelijksleven, of tot pel grims van alle rang en stand, zich steeds aan passend aan de bijzondere levensomstandighe den van de hoorders, hen zelfs zo mogelijk in eigen taal toesprekend de Paus conver seert gemakkelijk in negen of tien talen; maar vooral bewees Hi) Zijn grenzenloze liefde door daadwerkelijk alle noodlijdenden te hulp te komen „met 'n liefdevuur zoals Hij ande ren eens vermaande dat de opoffering niet vlucht, dat sterker is dan de dood, en dat door de ontstuimige wateren van de tegenslag niet kan worden uitgedoofd". Wat heeft deze Paus niet gedaan voor krijgsgevangenen en geïnterneerden en hun achtergebleven familieleden, voor vluchtelin gen, gedeporteerden en andere oorlogsslacht offers? „Alleen reeds voor dit werk verdient Pius XII een monument", schreef aan het Va ticaanse Inlichtingenbureau een dankbare krijgsgevangene die door zijn familie was dood gewaand. En hoeveel stoffelijke hulp ls door het Vati caan niet aan staatlozen, daklozen, werklozen en andere ongelukkige mensen zonder be staansmiddelen verstrekt? Hij richtte in het Vaticaan een eigen com missie van bijstand op, die haar problemen en zorgen naar alle landstreken van de wereld uitstrekte. Overal waar een volk in nood ver keerde, waar de oorlogsstorm gewoed bad, waarbeen vluchtelingen waren uitgeweken, waar gejaagden heil en lijfsbehoud ochten, waar krijgsgevangenen gewelddadig waren heengesleept of waar vreedzame burgers, soms van verschillende nationaliteit, in con centratiekampen waren opgesloten of genoo - zaakt wei-den om zware dwangarbeid te e - richter, vertoonde zich „de reddend» hand van Hij steunde met geld; zond vooral levens middelen, medicijnen, verbandartikelen, kle- ren; zond kisten vol, wagens vol, treinen vol, schepen vol. Van het station in de Citta del Vatlcano werden per trein meer dan negentig duizend kisten verzonden tezamen over de drie mlllioen k.g. wegend en Inhoudend: graan, meel, rijst, suiker, koffie, melk, kaas, lam, vlees in blik, kledingstukken, dekens, huisraad, levertraan, geneesmiddelen, vooral insuline, penicilline, vitamine. Naar Nederland werd, behalve geld, vooral levertraan en melkpoeder gezonden en miswijn en twintig percent van de liefdegaven, die Ierland aan de Paus ter beschikking stelde voor de noodlijdenden in Europa. De Italianen zijn vooral dankbaar voor de gaarkeukens, die de Paus in de meeste steden en dorpen van Italië oprichtte: in 1947 werden daar per dag tweehonderd twintigduizend soeprantsoenen gratis of bijna gratis verstrekt. Is het wonder, dat de Romeinen aan Pius XII de bijnaam gegeven hebben van „II Papa della carith; de Paus van de christelijke liefde"? om oorlogsschepen gaat, wat meestal het ge val is, onder geleide van een aalmoezenier naar het Vaticaan komen. Paus Pius XII besteedde gedurende de eerste jaren van Zijn pontificaat zoveel mogelijk tijd aan die openbare of publieke audiënties Hij placht dan Zijn gevolg op zijde te wenken en Zich tussen de pelgrims te begeven, die zien rondom Hem verdrongen. Eens verloor Hij hierbij Zijn ring. Een andere keer willigde Hij het verzoek van een volksvrouw in, baar biecht te horen. Hij voerde haar daartoe naar de uiterste hoek van de audiëntiezaal. De inspanning der oorlogsjaren heeft echter haar sporen achtergelaten De Paus bleek spoedig veel vermoeider dan voorheen en de langdurige, openbare audiënties vergden veel van Zijn krachten. Wat men nauwelijks ver moeden zou: het telkens weer met een gebaar of beweging tot opstaan nodigen der eerbiedig geknielde gelovigen bleek bijzonder inspan nend. Vandaar, dat de Paus grote behoefte heeft aan rust. Als de ochtendaudienties achter de rug zijn wordt het middagmaal genuttigd, bestaande ofwel uit een bord bouillon (naar Italiaans ge bruik veelal dik van vermicelli of i.d.), of een bord rijst, dan wel de z.g. „pasta" (meelspijzen als spaghetti, macaroni of i.d.). In tegenstel ling met Zijn landgenoten, die deze beide laat ste gerechten door allerlei toespijs (tomaten etc.) aantrekkelijker plegen te maken, doet Hij er slechts wat boter en een lepel geraspte kaas doorheen. Als tweede gang volgt vlees of gekookte vis met groente, terwijl bij deze door een vrucht besloten maaltijd sinaasappel, appel of peer) het traditionele broodje en ae niet minder traditionele tafelwijn (wit), welke zelfs de allerarmsten hier drinken, niet ont breken. Elke dag om vier uur daalt Z. H. met de lift naar de San Damaso-binnenplaats af, waar een zwarte Cadillac gereed staat, om Hem naar de Vaticaanse'tuinen te brengen. Terwijl de auto door de verschillende binnenhoven rijdt, buigen overal de Pauselijke gendarmes de knie, tevens saluerend. In de tuinen leest de Paus al wandelend een boek of kijkt Hij een bundel papieren door. Wanneer het regent, wandelt Hij onder de z.g. Passeggiata Coperta, een soort galerij. Even vóór vijven keert de Paus dan weer naar Zijne appartementen terug en na Zijn lederen schoenen „voor buiten" verwisseld te hebben met de laken schoenen, begeeft Z. H. zich naar de huiskapel, om daar de Rozen krans te bidden en een gedeelte van het Bre vier. Te zes uur precies zet de Paus zich in zijn studeerkamer neer, om er de problemen te overwegen, welke Hem des morgens door de kardinalen en de hoge functionarissen zijn voorgelegd. Om acht uur wordt dan het avond eten geserveerd, dat bestaat uit twee eieren met wat groente, weer een broodje, een vrucht en hetzelfde quantum witte wijn (1/5 liter). Vleeswaren als worst, rookvlees etc. komen nooit op tafel evenmin als gebak, pudding of likeur. Hierna bidt de Paus opnieuw ongeveer twin tig minuten in de huiskapel. Het gebeurt wel eens, dat de Paus alsdan Zijn studeerkamer binnentreedt omstreeks negen uur 's avonds om glimlachend op te merken „Nu kan Ik aan Mijn dagtaak begin- non Omstreeks half twee, soms wel pas te twee uur, staat de Paus van Zijn bureau op en gaat vervolgens naar de huiskapel, voor het avond gebed en legt zich te ruste in het ouderwetse ledikant van zwart ijzer met koperen knoppen. Verschillende Pausen zijn op dit bed gestor ven. Ook Paus Pius XI. Paus Pius XH slaapt slechts vier uren en begint de volgende ochtend weer een nieuwe, drukke dag. Dan opent Hij wederom het venster van Zijn slaapkamer, om over het Sint Pieters plein uit te zien en te bidden Gastel Gandolfo vacantieverblijf zonder vacantie(Naar een houtsnede van G. Ricci)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 6