Heerenveen en BW de finalisten van vorig jaar De tragiek van Stormvogels en het cachet van Sparta Ë2 WERELDKAMPIOENSCHAP BILJARTEN 47/2 Raken DHC en DFC achterop? Grenscorrecties 23 April een feit Van alle favorieten heeft Unitas tegen Leerdam de zwaarste karwei ZEER OUDE GENEVER Derbies in Dordt en Rotterdam Onrust om een misverstand Een wedstrijd met een achtergrond, maar is de verhouding dezelfde? Mooi seizoen voor W. Barendsz Beker-competitie District II Behalen Oliveo en Spartaan evengoed als de gretigste tweedeklassers hun derde succes? Gabriels speelt met een gemiddelde van 80 Prom.-degr. 2c en 3e klas Promotie-degradatie 3e en 4e klassers Openings-courses Duindigt Overvallen op militairen en politie: 5 doden Belg ië krijgt 27 vierk. kilometer ZATERDAG 2 APRIL 1949 PAGINA 8 Heerenveen en B. V. V. waren verleden jaar de grootste caipi- daten voor het landskampioenschap. Nooit was voor de Friezen de kans zo schoon geweest, nooit stonden zij dichter voor de uitstalkast, waarin de zo fel begeerde „gouden plak" hen toe- glansde. In eigen „heitelan" hadden de mannen in de plompe- bedden-shirts reeds met 10 van B.V.V. gewonnen, de rest van de competitie scheen een formaliteit, waarschijnlijk zou Heeren veen de hoogste nationale voetbal-eer al veroverd hebben vóór de return-match in Den Bosch plaats zou hebbenToch werd niet Heerenveen maar B.V.V. de landskampioen 1948 Traanproductie 4500 ton hoeer dan in 1948 Zonder Sparta verliest de eerste klasse zo veel van haar cachet dat het niet vreemd is dat ook zeer vele niet-Rotterdammers op het behoud van de Kasteelheren hopen. Als de oudste van alle Nederlandse eersteklassers heeft Sparta ook door de rol die het altijd heeft gespeeld, in de loop der jaren zeer veel goodwill veroverd. Bovendien heeft Sparta voor de ontwikkeling van de voetbalsport in ons land waarschijnlijk meer verdiensten ver worven dan welke andere zustervereniging ook. Het grote sport publiek althans de oudere generatie is daar wel gevoelig voor en daarom hoopt het dat de Spartanen hun plaats° in de eerste klas zullen behouden. Ook al heeft Sparta in het afgelopen seizoen weinig cachet aan het walhallah verleend, ook voor de Kasteelheren schijnt achter de wolken weer de zon. En als Sparta dit jaar zich weet te handhaven, zullen ook wel weer meer standing-jaren volgen. TOCH MOET EEN VAN DE TWEE DEGRADEREN- b«» rtSSiV"; 4 HVV STERKER? OF RCH? Antwoord kan van DFC komen iMfPi Vandaag zal Bob Berry uit Manchester te Pendine (Zuid-Wales) een poging doen om het wereld-snelheid1srecord motorrijden te verbeteren. Het enorme zadel wordt door Bob zelf op het motorrijwiel bevestigd. NED. GEZANTEN TE OSLO EN WARSCHAU TENNISiNEDERLAGEN AAN DE RIYIIèRA Het was de blessure van Abe Lenstra! De grote matchwinner van de Friezen werd physiek uitgeschakeld, Heerenveen verloor zijn stimulans, zijn veldheer, zijn basis, bijna alles. Abe hinkte hulpeloos en machteloos en was eigenlijk alleen binnen de lijnen om zijn medespelers de psychologisch belangrijke steun van zijn aanwezigheid te geven. Maar hij deed niets, kon ook niets doen. Zo speelde Heerenveen practisch met tien man, qua technisch prestatievermogen maar vooral moreel vleugellam geslagen. En Heeren veen verspeelde punten en verloor ook de return-match tegen BW in Den Bosch met 10. Ze werd in die laatste wed strijd dan BW landskampioen. Er is nog al wat over te doen geweest Want tijdens zijn blessure speelde Len stra ook niet op 26 Mei met het Neder lands elftal tegen Noorwegen. Men weet dit aan onwil, vliegangst, onhebbelijk heid en wat al niet meer. In de reste rende kampioenswedstrijden bleek echter zonneklaar, dat Lenstra inderdaad phy siek niet tot een interland in staat was. En het o zo ondankbare publiek erkende zijn dwaling dan toch. Sindsdien is met de bewondering voor Abe's voetbalge- nialitelt ook het begrip voor zijn karak ter gegroeid; van een om zijn vermeen de karakterfouten onwelwillend bejegend en zelfs geweerd mens is Abe nu voor iedereen een van onze sympathiekste en populairste sporters geworden. En nu staat er weer een wedstrijd Heerenveen-BW voor de deur; in af wijking van verleden Jaar reeds vooraan in deze competitie. De Bond pleegt het treffen tussen dc grote favorieten voor het slot met vuurwerk' te bewaren. Dit jaar' zouden de twee grootste volgens het schema dus Heerenveen en SVV moeten zijn. Niet BW? De wedstrijd van morgen zal hat leren. In ieder geval is Heerenveen in de stemming om met de Bossohe landskampioen nog dat apeltje van verleden jaar te schillen. En Abe is fit! Wat Heerenveen bij zijn zevende af delingskampioenschap verleden jaar niet lukte, wat ook GVAV en Velocitas in hun hegemonie-jaren niet lukte: het na volgen van Be Quick in het veroveren van de „gouden plak" ook eens voor het Noorden, dat jaagt Heerenveen in zijn achtste kampioensjaar met sterker doel bewustheid meer dan ooit na. En daar om voorspellen wij BW een ontvangst voor door een tot de tanden gewapend Heerenveen, een Heerenveen dat meer dan ooit tot een overwinning in staat mag heten. Van NOADVSV is niét zo veel te zeggen. De Tilburgenaren zijn met hun zeer eigenaardige speelwijze (twee ver vooruitgeschoven binnenspelers, twee te ruggetrokken buitenmensen en' een mid denlinie van vier man) voor elke tegen stander uiterst moeilijk te bestrijden SV heeft een goede ploeg zonder meer stopperspillend slagvaardig en behoorlijk technisch; hun verdediging is door de disciplinaire maatregel tegen De Vries echter aanzienlijk verzwakt. We tasten volkomen m het duister wat de kansen- verhouding tussen NOAD en VSV be treft. Op 26 Maart j.l. eindigde de walvis vangst in de Zuidpoolwateren, hetgeen voor de „Willem Barendsz" van de Ned, Mij. voor de Walvisvaart Mij te Am sterdam het afsluiten van een gunstig vangstseizoen betekende. Dat de vangst capaciteit door de beschikking over tien jagers i. p. v. 8 in het vorig seizoen in derdaad vergroot is, blijkt uit de pro ductiecijfers. Oe totale productie bedroeg 105.040 vaten (17 507 ton) traan, 4.168 va ten (694 ton) spermolie en ongeveer 100 ton aan bijproducten. De cijfers over 1947-48 geven voor traan, spermolie en bijproducten reso 13.033 ton, 1.176 ton en 130 ton aan Het seizoen 1948-49 leverde dus een hogere traanopbrengst van bijna 4.500 ton. Zoals bekend, heeft de Nederlandse regering de traanproductie reeds voor nit aangekocht voor 1.015 per long ton van 1.016 kg tegen 990 per long ton in het vorige seizoen. Kapitein K Visser, die evenals in vorige jaren is leiding van de expeditie had, hoopt 4 April a.s. in Kaapstad te zijn Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden kan de „Willem Barendsz" begin Mei in Ne derland verwacht worden. Zo spelen dc roodwitte Rotterdam mers dan morgen hun eerste degradatie wedstrijd tegen ZFC uit Zaandam^ Spar ta zal het zonder een van zijn beste spe lers moeten stellen; de blessure van rechtsbinnen Benningshof van, enige we ken geleden is ernstiger gebleken dan zij zich aanvankelijk liet aanzien; het is niet bij een bloeduitstorting in de enkel gebleven, zelfs is een operatie noodza kelijk gebleken en de kans is slechts zeer gering dat Benningshof dit seizoen nog zal kunnen uitkomen. ZFC is oud- eersteklasser en voor het overige tastin wij wat de krachtsverhouding betreft in het duister. De tweede wedstrijd voor de promo tie-degradatie le-2e klas District I gaat tussen Stormvogels en DWV. En ook daaraan is een „verhaal" verbonden. In A kan UVS zijn derde zege in suc cessie behalen tegen Alphen en stiijü VVSB en Docos om de eerste. Kooden- burg zal het in B wc.l redden met Go derak maar Teylingen-LFC is moeuij- ker. BodegravenAnimerstol en Gov Moordrecht betekenen voor beide thuis clubs in C zware karweien. In D zal Gouda ook tegen Waddinxveen wel weer een „exhibitie" weggeven, maar de beide andere stad-clubs staan voor lastige uit beurten: HaastrechtDONK en Oude- waterOlympia. In E zijn HDVRVC en CromvlietLenig cn Snel vastgesteld. Vios kan in F zqn herstel thuis tegen Vogel bestendigen terwijl wij HPSV wel wat hoger aanslaan dan BTC. Of het weer een monsterscore zal worden, moet afgewacht worden, maar in ieder geval is Quick in H weer zwaar favoriet tegen GDS en in iets mindere mate ook VCS tegen Zwart Blauw. In G staat slechts de ontmoeting tussen Te Werve en Texas vermeld. In I heeft Postduiven nog lang niet van Kranenburg gewonnen. Een in teressant treffen tussen hevige compe titie-rivalen van verleden jaar in J: DSORouwkoop geflankeerd loor Blauw ZwartTonegido. Waarschijnlijk zal Oliveo in K wel zijn derde overwin ning behalen tegen DVC zodat Concor dia per sé van Duno moet winnen om niet kansloos te worden. In L zal VDL rtfÜPUP' hét bij Westlandia vast niet gemakkelijk krijgen en het zou ons niet verbazen wanneer de mannen van Maassluis hun tweede nederlaag tegen een Westlandse buur-club te slikken zouden krijgen. Het programma is ditmaal nje^ z0 interessant als op de beide vorige Zondagen, maar hier komt dan eindelijk een gezellige derby tussen Schiedam en Martinit in M, waarin dc gasten kunnen zegevieren. Flakkee en NHS in N kennen elkaar van de jongste competitie, misschien ne men de Eilanden-bewoners nu revanche. In Mussen—Belvedere zien wij de thuis club als de favoriet. Na „good old" VOC komt thans de tweedeklasser CVV in O in Geervliet op bezoek, waarbij PFC dus nog minder kans te koesteren heeft VOC moet in staat zijn om Het Noorden er onder te houden. Na zijn 23 zege od RFC. mag.DCL nu A-el in staat worden geacht om RDM de les te lezen, terwijl de tweede wedstrijd in P die tussen RFC en St. Lodewijk is (St Lodewijk in de plaats van het echter reeds twee wed strijden gespeeld hebbende HDC, dat in de degradatiepan moet). In Q geven wij Dindua wel wat meer kans dan Saturnus en vooral Excelsior zal tegen Steeds Vol harden wel weer aan een goede score komen. Zou Overmaas zich m R weer laten verrassen Hion er wel de ploeg naar om de prestatie van Hellevoetsluis te evenaren; verder gaan Hellevoe.- slui7en Hillesluis mede door de terrem- gelijk op. Spartaan zal DZB met moeen onderschatten en kan aan zijn Stormvogels heeft, namelijk bij de K N. V.B. om clementie verzocht in die z'in, dat mochten de IJmuidenaren degrade ren, zij toch volgend jaar in de eerste l„f?e^°gen '"'■komen. Stormvogels ba- 'e®r'd.it verzoek op de blessure van Kiaak in de wedstrijd Nedorla-H -r»i„ïs Zonder Kraak verloor Itormvo^k Sdê wedstrijd tegen 't Gooi. waardoor het nu ook weer zonder Kraak aeze gradatiewedstrijden moet spelen. Het verzoek van Stormvogels kan een ge vaarlijk precedent scheppen. Wat zou er gebeurd zijn, als de Gooi-speier Schaap m een wedstrijd van het Nederlands B-elftal of van de Zwaluwen zodanig geblesseerd zou zijn geraakt, dat hij in dc wedstrijd 't GooiStormvogels en eventueel in de degradatiewedstrijden niet had kunnen uitkomen En wat zou er moeten gebeuren t.a.v. de kampioens competitie, als morgen de SVV-back Steenbergen in de wedstrijd van de Zwa luwen tegen de Ligue du Nord gebles seerd zou raken of wanneer hem in Ne derlandBelgië een ongeval zou zijn overkomen Bovendien is het uitkomen in een interland geen verplichting. Een international aanvaardt zowel de 'pret tige gevolgen als de risico's daarvan. Kraak heeft de prettige ervaringen van een aantal interlandwedstrijden aanvaard (vrijwillig), hij doe dat dan ook tegen over de onprettige. Stormvogels is ge dupeerd, maar de IJmuidenaren hebben aan Kraak's bevoorrechte positie ook voordelen ontleend. Hoeveel „vijandelij ke" voorhoedespelers zijn in competitie wedstrijden al schotloos geworden al leen al bij de gedachte tegenover Kraak-van-het-nationale-elftal te staan En hoeveel ervaring en scholing heeft Kraak in zijn interlands en de trainig daarvoor al niet opgedaan, ook ten voor dele van Stormvogels? Stormvogels zal zich niet op Kraak's blessure mogen be roepen; maar het blijft niet minder waar. dat men met de IJmuidenaren te doen heeft. „Men" zou zowel Sparta ais Storm vogels graag voor de eerste klasse be houden willen zien; helaas, een van de twee moet onvermijdelijk degraderen; het is de bitterste consequentie van heel deze vermaledijde versterkte degradatie, waarvan wij al meer gezegd hebben dat zij niet deugt deZrunnfng zou raker, T zijn goede beker-debuut van tweei we ken geleden bevestigen by EDS. maax intussen zal Pretoria er wel voor zorgen dat het via een zege op Oud-Beijerland (wat overigens geen Kinderwerk hooraan de kop komt. In U is h - stel van het verleden week verslagen DC.V voor de hand liggend nu de twee deklassers tegen Zwervers in het kiijt treden, maar voorlopig blijft Lekkerkerk door een zege op Florissant favoriet. De Dordtse derby MerwesteijnSSW is voor de gastheren maar Gelukvogels moet bij Papendrecht de zege aan „de overkant' laten. Een zwaar karwei voor RCD in W op bezoek bij Zwijndrecht. wegens zowel het klasseverschil 34 als de ter reinfactor en de daaraan verbonden re putatie; Strijen en Merwede zijn beide tot een succes in staat. In X zal Slie- drecht zich via twee punten op 's-Gra- vendeel naar dc kop werken, gevolgd door Slikkerveer dat. sterker is dan Poortugaal. De aardigste wedstrijd naar onze smaak is die tussen de beide twee deklassers Unitas en Leerdam te Gor- cum; voor de competitie wonnen Wels en zijn mannen thuis maar verloren in de uitbeurt; naar welke kant zal nu de balans doorslaan De tweede ontmoe ting in Y is Hardinxveld—SWV, waarin de gasten in het 2—4 voetspoor van Uni- las (verleden week) kunnen treden. HOV is in Z ook tegen Quick Steps fa voriet terwijl Spoorwegen waarschijn lijk de concurrent zal blijken door een zege op Maasstraat. Toen Galmich onlangs in Schevenin- gen, met een in verhouding tot de grote favorieten laag gemiddelde kampioen van Europa werd 47/2, noemde ieder dat een grote verrassing, velen zelfs een toeval. Gisteren bewees deze „koude" koel berekenende Fransman in zijn par tij tegen Van Hossel met prachtig, systeemvol, zeker uitgevoerd seriespel. dat van toeval geen sprake is. Het werd 'n prachtige partij van twee cracks van dt extra-klasse, want ook de kleine Belg, wiens spel soepeler en spontaner en wiens tempo hoger is (liij scoorde in de 5e beurt 112 in 14 minuten, waarop Galmich antwoordde met 111 in 19 mi nuten toonde zijn machtig kunnen. Na 11 beurten stond de partij 304306 En toen Galmich in de 13e beurt op 399 strandde en in de 14e beurt poedelde, begon Van Hassel onder grote spanning aan zjjn laatste kans. Het moesten er 88 worden, enhet werden er 88 (zij het met enig geluk!) de Belg had op laatste moment de partij uit het vuur gesleept. De cjjfers waren Galmich 398 14 119 21.28 Van Hassel 400 14 112 21,28 De beide Fransen weren bijna gelijk tijdig uit. Ze gebruikten veel meer beurten, zagen geen kans hun seriespel goed uit te werken, al hadden zij ook enkele sterke beurten. De cijfers waren hier: Chassereau 400 31 59 12,90 Dufetel 350 31 60 11,29 Daarna kreeg het uit insiders bestaan de publiek het neusje van de zalm op gedist van wereldkampioen Van de Poi en van de Belgische geweldenaar Ga briels. Zij speelden resp. tegen Metz en De Ruyter, doch zij speelden alleen, de anderen zaten op hun stoel. Men heeft ons verteld dat wij collega's hebben, die zich te voren een reeks klaterende adjectieven noteren en deze dan kwis tig over hun diverse maladoren uit strooien. Ze waren in -alle toonaarden te lanceren voor het inderdaad vol maakte spel, dat Gabriels met een serie van 207, Van de Pol met 159 demon streerde. Beiden strandden op 297, Van de Pol in zijn 3e, Gabriels in zijn beurt en even later konden zij al weer verder gaan. Maar Gabriels' prestatie lag toch nog even hoger cn met het record-gemiddelde van 80.,(nieuw wereldrecordmaakte hij de partij uit. De Ruyter 26 5 14 5,10 Gabriels 400 5 207 80,0 Van dc Pol zakte tegenhet slot iets af raakte wat uit zijn concentratie, met het gevolg een paar slordigheden en missers. Metz profiteerde eï van door een eind in te lopen.. Van de Pol was zelf schuld dat hij enige beurten te veel maakte en daar door zijn algemeen moyenne, en dus zijn kans op prolongatie van de titel (de moyenne beslist bij gelijk aantal winstpunten)enigszins verzwakte, cijfers der partij waren: Van de Pol Metz 400 214 12 12 150 67 De 33 33 17 83 De avondpartijen Om 8 uur wierp Van Hassel zich als een losgebroken biljartfurie op het ivoor en aanstonds in de eerste beurt produ ceerde hij 142. Twee beurten later werd dit prachtige totaal nog radicaal over troefd. De 100 gingen op, ruim 9 minu ten later de 200 en ook dat was nog niet genoeg. Het werden er 256, waarmee hij in 3 beurten de partij uitmaakte en het jonge wereldrecord van Gabriels alweer verbeterde. Het was niet de hoogste wèl de beste serie, nóg volmaakter dan zijn 259 van de eerste dag. De cijfers waren: De Ruyter 9 3 2 3 Van Hassel 400 3 256 133.33 Voor het eerst in dit tournooi zag men nu ook Metz op zijn best. De Hagenaar begon met een knap gespeelde serie van 139, langzaam gespeeld, doch zui ver van bouw. Na 2 beurten stond hij al op 199, doch daarmee had hij de sterke Galmiche, die voor z'n laatste kans streed, nog niet afgeschud. Het ging er echter meer op lijken toen hij in z'n 4e- beurt met 128 zijn totaal op 327 bracht Maar Galmiche gaf zich nög niet gewon nen. Maar met een sterke slotserie van 69 maakte hij de 400 vol, de sterkste partij die hij ooit speelde. Galmiche had de nastoot, doch struikelde al gauw. Zo werd de uitslag: Metz 400 6 139 66 66 Galmiche 184 6 89 30-66 De laatste partijen van de tweede dag waren Van de PolChassereau en Ga brielsDufetelle. Het was duidelijk dat ook al speelden zij aanvankelijk niet in top-vorm, de grote cracks hun kans niet bederven zouden. Met elk 4 gewonnen partijen stonden Gabriels en v. d- Pol tenslotte dan ook alleen ongeslagen aan de kop met Van Hassel als de vooral voor Van de Pol (die hem nog ontmoeten moet) nog zeer gevaarlijke runner-up De resultaten dezer beide laatste par- tijen waren: Chassereau 109 12 317 908 Van de Pol 400 12 155 33.33 62 9 39 6.88 400 9 264 44 44 De stand na de vierde ronde luidt: pnt. car- h. s. gem Gabriels 8 1600 264 4102 Van de Pol 8 1600 159 25.39 Van Hassel 6 1359 257 36 72 1084 139 28.52 Galmiche 4 1382 119 20 93 Chassereau 2 1162 106 1470 Dufetelle 0 786 60 10.20 De Ruyter 0 339 58 7.53 DHC staat door zijn 0—3 nederlaag van verleden week tegen RCH al met eera half been in de tweede klas en er is een vrij grote kans dat dit eerste been morgen „gecompleteerd" zal worden. De Delftenaren brengen namelijk een bezoek aan Neerlands oudste en meest traditie rijke sportveld, aan de Van Hogenhouck- laan in Den Haag. Dat zou op zich niet zo erg zijn, maar op die historische grond huist HVV en vooral op eigen erf is de befaamde geelzwarte defensie een onver murwbaar wachter. Wij geloven dan ook niet, dat DHC kans zal zien om deze menselijke muur te doorbreken. In het gunstigste geval zouden de Delftenaren hier dus een 00 gelijk spel kunnen be halen. Maar slechts 1 doelpunt in eigen net bezorgt de groenzwarten een neder laag en het is naar ons gevoel lang niet denkbeeldig dat HVV aan dat ene doel punt toekomt. DFC staat er iets beter voor. Afge wacht moet worden hoe de krachtsver houding is tussen HW en RCH, of Voor de prom.-degr. 2A heeft Scheve- ningen, dat verleden week met 42 op Hollandiaan de grootste overwinning be haalde. een uitbeurt tegen TIJBB op het EDO-terrein te Haarlem, een treffen over het mogelijke resultaat waarvan niets te zeggen valt, al staat tegenover Scheve-1 ningen's sterke start een 10 nederlaag van TIJBB tegen ONA. Door zijn 521 nederlaag van verleden week in de be- slissingswodstrijd tegen CVV, is Velsen de bezetter van de voorlaatste plaats ln 2A geworden. Als vijfde ploeg in dit prom.-degr.-gezelschap starten de Velse- naren met een uitwedstrijd tegen Hollan diaan in Vlaardir.igen. Velsen is de enige katholieke tweede-klasser van District 11 (als zodanig wellicht beter bekend onder zijn oude IVCB-naam Santpoort) en heeft dus enige eer op te houden. In hoeverre de Noordhollanders op een vlotte star' mogen rekenen, moet worden afgewacht, ook al leed Hollandiaan verleden week tegen Scheveningen een nogal duidelijke 42 nederlaag. Voor de prom.-degr. 2B staat voor morgen voor de twee clubs die verleden week met een overwinning van start gingen, een thuiswedstrijd op het pro gramma. Daarbij komt, dat het in beide 'gevallen een derby betreft. In Dordrecht treden ODS, de degradant en Fluks, de promotie-candidaat tegen eikaar aan. ODS heeft in het verleden wel meer blijk regeven met jongere stadgenoot- clubs wel raad te weten: dat heeft in het afgelopen seizoen EBOH nog onder vonden. Al is danODS met een 0 1 nederlaag (tegen DHZ) en Fluks met een o1 overwinning (tegen VBC) ge start, voor morgen zien wij toch de tW'Gede-klasse 1* ODS van dc veelvuldige dcrde-klaskaimpi'Oen en prnmoVie-candi- daat Fluks wel winnen. Ook m Rotter dam een derby en wel in het Feijenooi d- stadiion tussen DflZ en The Rising Hope, verleden week startte DHZ met een 01 zege en was The Rising Hope vrij; van dc kansen voor morgen is niet veel te zeggen; misschien vindt DHZ in zijn ver trouwdheid met het Stadion een steun. In de prom.-degr. 3A de returnfoeurten van verleden week. Favoriet RKAVV i won toen met 30 van ASC en moet in staat worden geacht om met de nodige ernst dit succes te kunnen herhalen, j Lugdunum behaalde een 21 zege op j SJC; de Leidenaars blijven met een j reprise in de running, terwijl de mannen uit Noordwijkerhout dan met ASC uit-1 geschakeld zijp. Voor de gewone competitie won DHS beide malen met resp. 12 en 20 van Leonidas, maar in deze prom.-degr.-strijd 3B heeft Leonidas tot dusver betere resultaten geboekt. Of het thans echter tot een revanche zal komen, is vers twee; Wel is het een feit, dat op het ogenblik Leonidas zich in de betere papieren mag verheugen. In ieder geval wordt het Zon dag 12 uur op het RFC-terrein een be langrijk treffen. De verliezer van het duel der vierde-klas-kampioenen Celeri- tasWilhelmus op het VUC-terrein is PTaotiisoh uitgeschakeld. In de prom.-degr. 3C 's men al aan de returns toe. In hun eerste treffen deel den Rava en BEC met 00 en ook mor gen zullen we weinig krachtsverschil zien; trouwens dit gezelschap toont wel heel weinig verschil in capaciteiten, dat zal in RijswijkBMT ook wel blijken, al won BMT de eerste ontmoeting met 1—0. Wellicht starten in de prom.-degr. 3D volgende week de drie favorieten met een gelijk aantal punten voor de tweede helft. Excelsior heeft een uitbeurt tegen Schoonhoven, dat al twee vrij zware nederlagen te pakken heeft en waarvan de Schiedammers dus moeten kunnen winnen. Daarbij is het niet uitgesloten, dat Woerden morgen op eigen grond weer de goede vorm van twee weken ge leden terugvindt. In dat geval is het nog lang niet zeker, dat Hoek van Holland zijn derde prom-degr. - zege behalen zal. Winnen dus morgen Excelsior en Woer den (de beide degradanten) dan gaat de tweede helft van deze competitie in mét Woerden, Excelsior en Hoek van Holland op een gelijk aantal van 4 punten; Schoonhoven is dan uitgeschakeld. Het programma UrsusLSV en DJS— Siod voor de prom.-degr. 3E is gewijzigd in slechts 1 wedstrijd, namelijk die welke verleden week niet doorging: LSVDJS. Intussen is namelijk het protest van Merwesteijn wel toegewezen.-maar daar de uitslag ,van DJSMerwesteijn toch 11 bleef, is DJS in het bezit van zijn kampioenstitel van 4J gebleven. Han gende dit protest was verleden week LSVDJS afgelast, maar nu gaat De Jonge Spartaan dan toch bij de Leer- darnse degradant op bezoek. Voor de prom.-degr. 3F een treffen tussen de twee derde-klassers DRL en Albiasserdam. In de gewone competitie won DRL thuis met 63 en werd het in Albiasserdam 9—0, bovendien zijn de prom.-degr.-prestaties van DRL tot dus ver ook beter, zodat wij voor morgen wel weer De Rotterdamse Leeuw als favoriet durven tippen. De twee vierde klas-kampioenen Dubbeldam en SMV ontmoeten elkaar op het veld van eerst genoemde, dlie bovendien, wel de winnaar zal worden. liever: hoe zich in deze slopende pro- motie-degradatie-ketel de krachtsverhou ding zich zal voordoen. Verleden week moest DFC tegen HW met een 00 ge lijk spel genoegen nemen. Is RCH ster ker of zwakker dan HW? Morgen zal wellicht via DFC het antwoord kunnen komen. Hetgeen dus irppliceert, dat van de kansen in RCHDFC als zodanig niets te zeggen valt. Duindigt opent morgen z«n poorten. We weten ïog te weinig hoe de paarden hebben overwinterd, terwijl de prestaties van debutanten dienen te worden afge wacht. Enige reserve is dus geboden. In de Axkit-prijs heeft pikeur Geersen de keuze tussen Mountenier en Mem- mon. De eerste geven we de beste kan sen. Luck Heny kan hierin voor de ver rassing zorgen. Elf paarden staan inge schreven in de Hotel Central-prijs. Lu cille Scott en Miss A hebben onze voor keur. Prijs Mij. Zeebad Scheveningen: In Madame B zien we hier het kans- paard, King Heny en King Spencer zul len voor de plaats in aanmerking komen. In de AHegheny-prijs kan imxor de overwinning moeilijk ontgaan, hoewel entrainement Geersen zeker niet is te verwaarlozen. Tussen Junoschka, mits goed gestart. Hanover en Kitty Zora zal het in de Seinpost-prijs, ongetwijfeld een felle strijd worden. Bij de rennen gaan in de openings- prijs onze verwachtingen naar Metro- pole-Palace II. Verder Brinio, die een goed seizoen 1948 had, en Stal Prospero. Totalisator-prijs: indien Noordwester uit komt, eindigt hij in de voorste gelede ren, Rapide en Col des Aravis zullen het hem lastig genoeg maken, al heeft de laatste topgewicht. De „godsvrede" die in 1946 scheen te zijn tot stand gekomen is plotseling verstoord, nu de regering het overleg over een definitieve regeling met het personeel van het lager onderwijs abrupt heeft afgebroken. Wij mogen het zo wel uitdrukken, daar nog pas bij de begrotingsdebatten in de Tweede Kamer de aanneming van een motie-Roosjen, welke een afkeuring van het regeringsbeleid ter zake in hield, werd bezworen door de plechtige toezegging door de bewindsman van Onderwijs, dat reëel overleg zou wor den gepleegd. Het gaat er voor het ogenblik niet zozeer can of de twintig millioen, waar mee aan de verlangens van de lager- onderwijs-wereld zou zijn te voldoen, gevonden kunnen worden, als wel om het feit, dat vroeger schijnbaar gedane toezeggingen werden teruggenomen, zo dat de rechtspositie der onderwijzers die als ambtenaren wensen te worden erkend en hun salarissen „gelijktijdig en evenredig" met die der ambtenaren willen zien bepaald weer geheel op losse schroeven is komen te staan. Wij begrijpen dat dit voor onze 40.000 onderwijzers een nieuw element van onrust vormt, wat niet bevorderlijk kan zijn voor de goede gang van zaken op een gebied dat toch reeds de grootste zorg van de Overheid vereist. Daarom is het dringend noodzakelijk dat het „misverstand" spoedig tot een oplossing komt. Dat de Tweede Kamer de zaak, die zij zo juist meende ge regeld te hebben, doch die haar nu weer uit de hand schoot, niet op haar beloop zal laten, lijkt ons aan geen twijfel onderhevig. Als zij volgende week weer bijeenkomt, zal dat zeker wel blijken. Verschillende correspondenten van Aneta hebben overvallen gemeld op Ne derlandse militairen en politie. De po litiepost Bukatedja werd Donderdag avond door gewapende manschappen aangevallen, waarbij een hoofdagent en twee agenten werden gedood. In het gebied van Purwokerto reden een militaire truck en een polltiejeep op een landmijn, waarna zij werden bescho ten. Twee agenten verloren hierbij het leven. Ten Zuid-Oosten van Pekalongan viel een bende van 40 man achtereenvolgens het kantoor van de rubberondememing Buara Blimbing en de militaire post in de nabijheid apn. Hierbij werden aan Nederlandse zijde geen verliezen geleden. Naar wij vernemen is eerstdaags de benoeming te verwachten van dr. R Blaes, thans gezant te Warschau tot ge zant bij het Noorse hof en van de neer G. P. Luden, thans gezant te Oslo tot ge zant bij de Poolse republiek. Dc voorlopige correcties van de West. Duitse grens, waarover overeenstem ming is bereikt tussen Engeland, Frank rijk, de V. S., België, Nederland en Luxemburg, zullen tegen 23 April vol tooid zijn. Aldus werd volgens Reuter Vrijdag te Brussel officieel bekend ge maakt na een bijeenkomst van het Bel gische kabinet. Het Belgische kabinet keurde de over dracht krachtens deze wijzigingen van 27 km2 van West-Duitsland met een bevo1 king van 5.900 zielen aan het Belgisch bestuur goed. Dit gebied omvat een tra ject van de spoorlijn AkenHerbestahl met het huidige Duitse grensplaatsje Bi1- chen en, meer naar het Zuiden, een tra I ject van de spoorlijn AkenMonschau I met inbegrip van de dorpjes Boetgen en I Muentzenich. j Het gebied kan pas bij België ingelijfd S worden wanneer een daartoe strekkend wetsontwerp door het parlement is goed gekeurd- Voor die tijd zal een Belgisch „miniatuur" militair bewind verantwoor delijk zijn voor het bestuur. Herziening verboden grenszones Uit Dusseldorp komt intussen nog een bericht, dat waarschijnlijk voor een deel met de' komende Grenscorrecties heeft te maken, al wordt in de motivering alleen de smokkelarij genoemd. Overigens valt het ook moeilijk aan te nemen, dat de meest Noordelijke correctie in Dinxperlo zou plaats vinden. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur is sedert Dinsdag op de meeste plaatsen iedere dag wat lager geworden. De oorzaak hiervan is in de aanvoer van lucht uit het Noorden gelegen, die behalve kouder, ook vochtiger is, zodat herhaaldelijk mist voorkwam, die in de ochtend oploste na soms eerst nog te zijn over gegaan in een gesloten dek van lage wolken. Maar meestal was het 's mid dags overal zonnig en vooral in het binnenland tamelijk zacht, al kwam het kwik gisteren nergens boven 13 gr., terwijl de kust plaatselijk niet meer dan 8 gr. bereikte. Sedert gisteren zijn er wijzigingen in de algemene circulatie begonnen, die voor het weer in geheel West-Europa van grote betekenis zijn. In de eerste plaats zijn de barometers in Schotland en Ierland vrij snel beginnen te dalen, waardoor de vanmorgen over Zweden gelegen hoge druk zich steeds verder naar het Oosten terugtrekt. Tegelijkertijd zijn de barometers in Spanje flink gestegen, nadat zich gisteren in Frankrijk een storing had doen gevoelen, die vanmorgen evenwel niet levenskrachtig bleek te zijn en dientengevolge het weer bij ons niet meer zal beïnvloeden. Al deze veranderingen brengen ons het voordeel, dat de noordcomponent in de luchtbeweging is verdwenen en voorlopig niet terug zal komen. De wind kwam vannacht reeds uit. lichtingen tussen Oost en Zuid, waardoor de aangevoerde lucht minder vochtig was en de mist tot Brabant beperkt bleef. Dit had een sterke afkoeling tot gevolg en op vele plaatsen kwam dan ook weer nachtvorst voor. De temperatuur in de bovenlucht is in het afgelopen etmaal echter aanzienlijk hoger geworden en men kan er dan ook op rekenen, dat de onderste niveau's aan die stijging mee zullen gaan doen. Ook Zondag zal het zachtere weer aanhouden, zonder dat dan nog regen van betekenis is te verwachten. Maar omdat de toegangspoort tot West-Europa steeds verder open gaat voor de depressies, begint de kans op regen geleidelijk toch wat groter te worden. Het Britse militaire bestuur ln Noord- Rijnland-Westfalen, aldus het bericht uit Dusseldorp, heeft medegedeeld, dat de herziening van de verboden grenszones met ingang van middernacht in de nacht van 1 op 2 April, van kracht is geworden De uitbreiding der grenszones geldt voor zover het de Nederlandse grens betreft, de gebieden van de zelfkant van Merk- steln bij Vaals, bij Elten, bij Kranen burg, by Straelen en Dinxperlo. Personen, die in de nieuwe verboden zones wonen, moeten binnen 48 uur nieu we passen aanvragen. Zij die zich van mid. dernacht af, in de nacht van 2 op 3 April, zonder deze nieuwe passen in de verbo den zone bevinden, zyn strafbaar. De officiële bekendmaking zegt: „Een van de voornaamste redenen voor de uitbreiding der verboden zones is de toe neming der smokkelactiviteit in de laat ste maanden, een ontwikkeling, die voor al in de Beneluxlanden zorg heeft ge wekt". Voorts zegt de bekendmaking, dat in verpand met de aangekondigde grensw«- zigingen het nodig zal zqn douaneperso neel te verplaatsen. Teneinde deze grens beambten een nieuw onderkomen te ver schaffen zullen van heden af woningen gevorderd worden. In het tournooi te Nizza is Van Mee geren de enige die in het heren-enkelspel de vierde ronde heeft bereikt. Hij had het niet moeiiyk tegen Spitalier 6—0 6—4. Linck werd met rake cijfers uit geschakeld door de Oostenrijkse no. 1 Weisz 6—1 6—0; H. Beeroink verloor van de Schot Hartrick 57 68. Voorts won nen de Zuid-Slaven Mitic en Pallada (van Redl, de éénarmige Oostenrijker, 60 6—2) Washer Peten en Bolelli. In het fysrendubbelspel wonnen Van Meegeren en Linck van de Fransen Jamain en Chatrier 9—7 64, Mercier (Zwits.) en Huglian van zwakke Fransen met 6—0 60. Voor Van Meegeren is het Donderdag te Nizza geen goede dag geweest. In het enkelspel won hij de eerste set met veel moeite van de Belgische no. 2 Peten 8-6, doch daarna werd zijn spel minder en minder: hij raakte geheel van slag en ver loor de volgende sets 2-6, 0-6. In het herendubbelspel was er een rake neder laag van Linck en Van Meegeren tegen de Belgisch-Italiaanse combinatie (die sterk blijkt te zijn) Washer-Bellardinclli 2-6. 1-6. De Zwitserse veteraan Mercier en Hughan wonnen van de Zweden Rohlsson en Axelson 6-8, 6-2, 6-3. In het damesdubbelspel vormt mej. Hermsen met de Tsjechische mej. Straubeova een goede dubbel van aanval en vastheid; zij wonnen gemakkelijk met 6-1 S-l van een paar Franse dames. Ook mej. Rigollet (Zwitserse kampioene) en Linck wonnen gemakkelijk van een middelmatige partij 6-1, 6-4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 7