Het Marshall-plan hulpmiddel tot een betere toekomst Mr. Harriman voldaan over het eerste jaar R De uitspraak voor Kravchenko GELOOFSHELDEN in Siberiö avonturen van Frederik Om het hockey-kampioenschap Zanger NEDERL. MIDDENSTANDSBANK SPROETEN liS «inke1ir MARSHALL-DAY TE UTRECHT ADIO programma Nieuwe gemeenschap van gelovigen De Schuchtere DINSDAG 5 APRIL 1949 PAGINA 2 (Van onze Utrechtse redacteur). ,.Met het Marshall-plan in het economische en het Noord- Atlantisch pact als beveiligingsmiddel begroet Amerika twee grote verbintenissen van vrije volkeren in twee continenten. Eensgezind in het streven de vrije staatsinstellingen te hand haven, betere levensvoorwaarden te schenken aan de volkeren en samen te werken in het weerstaan van agressie, schrijden wij voorwaarts met vertrouwen nieuwe horizonten van mense lijke vooruitgang tegemoet". Met deze woorden, die het slot waren van zijn boeiende en nu en dan geestige rede. heeft Mr. W. Averell Harriman, de reizende ambassadeur van het Marshall-plan uit Amerika, gisteren op het congres in de Utrechtse schouwburg, dat gewijd was aan de herdenking van de tekening van het Europees Herstelplan door Truman een jaar geleden, de diepe en wezenlijke betekenis van het Marshall-plan aangegeven. OVERWEGINGEN VAN HET VONNIS VER. NED. VLIEGTUIG FABRIEKEN VREEMDSOORTIGE OVERVAL Afwikkeling overheidsopdrachten was nadelig De De resultaten BORSTF.LWF.RK? MALAIS LUCHTVERBINDING AMSTERDAM-CAIRO HERSTELD L.H.C. KLOPT VENLO GEEN SUCCES VOOR NED. TENNISSERS TE NIZZA brommer en van kempen TEGEN JONGE FRANSEN RONDE VAN NEDERLAND WILMAN; NEDERLANDSE H 4DHFHOMAN SCHAAKRUBRIEK Er waren prominente figuren uit de economische wereld verenigd, tal van regeringspersonen en representanten van de handelswereld in naar onderscheidene sectoren, terwijl de ereplaats op het po dium, waarvan de achtergrond versierd was met het Amerikaanse wapen voor zien van de initialen E.H.P. (Europees Herstelplan), omgeven door Amerikaanse en Nederlandse vlaggen, ingenomen werd door Z.K.H. Prins Bernhard. Wij merkten op de Amerikaanse ge zant Z. Exc. dr. H. B. Baruch, dr. A. 7a- lentine, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, de ministers mr. J. R van Schaik, mr. Spitzen, mr. Götzen, de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. L. Kortenhorst, leden van Eerste Kamer sn Tweede Kamer, de heer M. A, Reinalda, Commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht en afgevaardigden van verschillende sociale organisaties. Begroeting door Dr. F. H. Fentener van Vlissingen De voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs begroette de talrijke gasten, in het bijzonder de heer Harriman, daarbij herinnerend aan de belangrijke rol, die deze in het economi sche en openbare leven van zijn land ge speeld heeft. Met erkentelijkheid ge waagde spr. van de Amerikaanse hulp, zonder welke het ons land niet mogelijk zou zijn de moeilijke periode, waarin de importen de 'exporten overtroffen, te overbruggen. Amerika, aldus de heer Fentener van Vlissingen, was niet band voor de gevaarlijke situatie, waarin Europa was komen te verkeren en ont wierp een groots en edelmoedig plan van hulpverlening. Rede van Averell Harriman De heer Harriman zei met vreugde vanmorgen op de jaarbeurs gezien te hebben, dat hier ook de Oostelijke staten van Europa aanwezig waren, landen, waar spr. als ambassadeur weliswaar naast staat, omdat hij beschouwd wordt als de representant van de imperialis tische en kapitalistische Wallstreet. Hij is hier geenszins gekomen, zoals men be weert, om aan de Europese staten orders te geven, want een goed zakenman tracht nog altijd orders te plaatsen. Met respect denkt mr. Harriman terug aan het eerste contact met ons land in de oorlogsjaren, toen hij te Londen ge vestigd was en H.M. de Koningin en de regering aldaar haar bijdrage leverden aan de geallieerde oorlogvoering aoor de inzet van Ned. schepen en zeelieden, die een onschatbaar aandeel hebben bij gedragen tot de uiteindelijke zege. Gelukkig beleven wij, aldus spr., thans betere dagen, waarin constructief werk gedaan kan worden. Het goede begin is er al en een overzicht van het eerste jaar van het Marshall-plan stemt in vele opzichten tot voldoening. Na een overzicht te hebben gegeven van de in- en uitvoerbalans van de V S„ gedurende het jaar 1948 in vergelijking tot de cijfers van 1947, waarschuwt spr dat wij niet tevreden moeten zijn met het bereikte, daar er nog veel gedaan moet worden en er nog maar 3 jaar staat voor het bereiken van de doeleinden van hel Marshallplan. Men dient echter goed ta begrijpen, dat de V S., waar nodig, ge reed staan, om technisch de productie groei te helpen bevorderen en commer ciële adviezen te geven, met name, wa' de noden en behoeften van de markt in de V. S. betreft. Omtrent de Utr. Jaarbeurs merkt «pr op, dat deze een prachtig blijk geeft van Nederlands vermogen om produc ten van hoge kwaliteit aan de wereid te leveren. Het gaat bij het herstel van Europa niet op de laatste plaats om het onaer kennen van de bestaande moeiltjkneaen waarvoor in sommige gevallen reeds op lossingen gevonden zijn. in andere, me' ijver een oplossing wordt nagestreefd in welk verband spr, o.a doelt on de actuele moeilijkheden in en rondom Indonesië. Sprekend over de OEEC The Or ganization for European Economic Cooperation), wijst Mr. Hamman erop, dat deze reeds in het eerste laar reél» vooruitgang geboekt heeft op het gebied van coöperatieve actie. Dat is hetgeen waarnaar het Ameri kaanse volk met bijzondere belangsiei ling uitziet. De Amerikanen hebben hun productie sterk kunnen verhogen, o.a door hef vrije handelsverkeer over hun continent zonder hinder van enige handelsbarrière De gemiddelde productie per hoofd in de V. S is meer dan drie maal zo groot als in Europa. Daarom hoopt Amerika vurig dat gedurende de looptijd van het Mars hallplan de Europeanen erin zullen sla gen in hun economische betrekkingen die reële eenheid te ontwikkelen, die de regeringen schenken van een land. waar de handel vrij is en inzonderheid West- Europa het zo zeer benodigde herstel kan verlenen. Minister van de Brink over drie voorname punten Minister van de Brink, die sprak over „De Nederlandse Economie in het kader van het Marshallplan", beschouwde al lereerst de invloed die het E. H. P heeft, uitgeoefend op het herstel en de uit breiding van de Nederlandse productie capaciteit. In de tweede plaats de bete kenis. die dit programma gehad heeft en nog zal hebben op de verwezenlijking van de Economische Unie met België en Luxemburg en tenslotte de invloed van dit programma op de uitbreiding van de goederenuitwisseling in internationaal verband- Indien Nederland na het eerste kwartaal van 1949 op eigen kracht en met behulp van eigen middelen een sluitende beta lingsbalans had moeten bewerkstelligen, zou dit slechts mogelijk zijn geweest door middel van diep in het vlees snijdende res tricties van de invoer en intering op het bestaande productie-apparaat. Vergeleken bij de situatie, welke bij achterwege blijven van de Amerikaanse hulpverlening zou zijn ontstaan, kon de totale consumptie van de bevolking in 1948 een verschil ten gunste te zien geven van ongeveer 10 pet. Overigens >s een afsluiting van het her stel nog geenszins in zicht. Door de gevolgen, die de Amerikaanse hulpverlening voor het Nederlandse her stel opleverde, konden aanzienlij lie vorde ringen worden gemaakt bjj het vervullen tot de voorwaarden voor de totstandko ming der Economische Unie met België en Luxemburg. Tot slot merkt Z.Exc. op. dat dank zij de g' nstige invloed van het E.H.P. men er in geslaagd is om in Parijs met behulp van de Organisatie voor Economische Samen werking tussen een aantal der deelnemen de landen, waaronder ook Nederland, een verdrag tot. stand te brengen. waarbij door middel van compensatie-transacties een allereerste stap op de weg tot herstel van multilaterale handelsbetrekkingen is gezet Hoed af voor Mnrsha'l, maar jas uit om te werken Teneinde de mogelijkheden, die het Marshallplan voor de landbouw opent aan te geven, schetste minister Mansholt, die dlaatste spreker op het congres was, allereerst de betekenis van de landbouw Woensdag 6 April HILVERSUM I (301 m) VARA 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Chicago Symph. ork.; 10 00 VPRO; 10.20 v.d. Vrouw, 11.00 „Non- stóp"- 12.00 Accordeon-ork.; 12.38 „The Kilima Hawaiians"; 13.00 Nieuws; 13.20 Vincentino"; 13.50 Gram.; 14.00 Gespro ken portr.; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 v.d. Kleuters; 15.15 „Het kmd m de muziek 15.30 „De Regenboog 16.00 „De Rood borstjes"; 16.15 „Het stond m de krant 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Metropole-ork 18.00 Nieuws: 18.20 Gram.; 18.30 Ned Strijdkr.: 19.00 Lezing; 19.lv Harp, 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 ^r°I?e,n ^e" ork.; 20.50 Hoorspel; 22.00 Grk. Malando, 22.25 Volksliederen; 22.45 Dichter:svan deze eeuw; 23.00 Nieuws; 23.lo Zang en orgel; 23.35 Kwartet Jan Corduwener. HILVERSUM II (415 m) NCRV 7.00 Nieuws, gram.; 9.35 Beethovenconc.: li.uu „Tsjechisch lied", Smetana; 11.15 Hoor spel; 12.10 Plano; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws 13.15 Koor; 13.45 Middagconcert; 14.40 .Even onder ons"; 15.00 Piano; 15.15 Ka- merork.; 18.00 Causerie; 16.15 v.d. Jeugd; 17.30 Musette; 17.45 RVD; 18.00 Koor; 18.30 Gram. 18.45 Causerie; 19.00 Nieuws; 19.15 RVD; 19.30 Actual.; 20.00 Nieuws; 20.15 Prot. Lijdensoverdenking; 20.45 Omroep- ork.; 21.45 „De zee bleef vrij"; 22.00 Piano; 22.15 Zang: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Licht Avondconcert. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.; nws., 7.05 gram., 7.30 !tron„ 7.40 gym., 7.50 gram. 8.00 nws., 8.15 gram.. 9.00 Eng. L.P.; nws.' 9.10 verz.pr., 10.00 ork. Salis bury, 10.30 Eng. H.S.: sextet Henry, 11.00 London Light conc. ork-, 11.43 voordr., 12.00 VI. Br.: gram., 12.30 weer,, 12.32 trio d'e Ville, U.00 nws., 13.15 gram., 14.00 operettemuz., 15.00 Eng. L.P.: Tipi- ca-ork. <ev. 1515—15.45 P.C.J. schip v. d. week) 15.30 miL ork. 10.00 voordr.. 16.15 Northern Orch., 17 00 Kootwijk: Batavia. 13.00 Fr. Br.: v. d. sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold.. 19.00 Fr. Br.: gram.. 19.30 VI. Bi-.: ens. Brunner, 19.50 feuilleton, 20.00 omr.ork. met cello, 21.00 act., 21.15 gram.. 22.00 nws., 22.15 gram., 22.50 nws.. 22.55 gram., 23.00 div. RADIO DISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws., 7.10 gram.. 7.15 Eng. H.S.: lichte muz., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc,, 9.00 VI. Br.: nws., 9.05 chanscns, 10.00 div.. 11.30 Eng. L.P.: ork. „King Palmer", 12.15 parlem 12.30 Welsh orcr 13.15 ork. Le wis, 14.00 Fr. Br.: v. d. vrouw. 14.15 gram.. 15.00 E„g. H.S.: ens. Gold, 15.15 Stories from the Ballet", 16.00 N.W.D.R. dansmuz., 16.15 amus. ork., 16.30 Eng. H.S.: „the Wedding" h-->rspel; 17.00 VI. Brnws.. 17.15 Eng. L.P.: accord., 17 30 Geraldo 18.00 orgel, 18.30 mil. cxk19 00 Ena H.S.: ,Ta<ke it from here". 19.30 Eng. LP- .Waterlogged Spa", 20.00 F conc v d. UNESCO, 21.35 gram (Telefonisch van onze Parijse correspondent De gisteren gevallen uitspraak in het proces van Kravchenko contra „Les Let tres frangaises" waarbij aan eiser 150 000 frs. schadevergoeding werd toegewezen (gelijk in een deel onzer vorige oplaag reeds werd gemeld), werd door een tal rijk, vooral door journalisten gevormd, publiek met spanning gevolgd en niei het minst, door Kravchenko en diens ad vocaten zelf. Het geheim was goed be waard en niemand kon zeggen, hoe het oordeel van de uiterst onpartijdige presi dent zou uitvallen. Alleen waren de be schuldigden na het pover figuur der ver dediging. weinig gerust, weggebleven. Kravchenko die gezegd had het volste ver trouwen te stellen in de Franse justitie, heeft zijn vertrouwen niet beschaamd ge zien. Juist bepaalde stukken, door de ver dediging zelf in het proces geworpen, heb ben zeer ernstig tot de veroordeling bij gedragen. Maar wat ook de aandacht ver dient is dit. dat ook het vonnis zich bui ten alle politieke punten heeft weten te houden, zodat over de diepere kern. na- j melijk de tegenstelling met de Sovjet toestanden, met geen woord is gerept. Intussen zullen „Les Lettres francaises ook de proceskosten hebben te betalep. Omtrent die kosten worden millioenen naar hartelust opgesomd. De waarheid is, dat als proceskosten aan de veroordeel den alleen de door de deurwaarders ge taxeerde kosten in rekening kunnen wor den gebracht en dit vormt een totaal van ruim 1 millioen francs. Daarbij komen dan de honoraria der vier advocaten, van de tolken en de kosten van sommige getui gen. Voor de winnende Kravchenko, die zeer royaal met zijn geld is omgesprongen, be lopen de uitgaven bijna 10 millioen, maar hij hoeft zich daarover geen zorgen te maken. Toen het proces aanving had Kravchenko in Frankrijk alleen een bank rekening door zijn auteursrechten van frs 9.000.000. Tijdens de negen weken van het proces werd gemiddeld van zijn boek 400.000 exemplaren per week verkocht en dat brengt hem frs. 55 per boek op. Na enige rust gaat Kravchenko nu in verschillende wereldsteden conferentie? houden om eerst half Mei uaar Amerika terug te keren voor het afmaken van zijn tweede boek. Wurmser en Morgan heb ben onmiddellijk verzet tegen de ui'- spraak doen aantekenen, wat in elk gevaï uitstelling van de opgelegde betaling geeft Uit de uitspraak valt aan te stippen, dat Kravchenko weliswaar gehandeld heef', tegenover zijn land en zijn partij, maat waar hij ervan beschuldigd is een ver rader te zijn, overweegt het vonnis, dat hij te goeder trouw lid van de partij is geworden en haar jarenlang heeft ge diend en zijn critiek eerst na zijn vec'.rek heeft geuit. Voorts dat tot heden niet is gebleken, dat Kravchenko verstandhou ding heeft gehad met de vijand- We! constateert ,de rechtbank dat Krav chenko vooral de zwarte zijde maar geen licht zijden heeft besproken. KOMEN VROEG IN HET VOORJAAR. KOOP TIJDIG SPKl'TOt voor de Nederlandse samenleving. Z.Exc. noemde het een verheugend teken, dat zich bezig is een belangrijke verandering ten goede te voltrekken, nl. het groeiend inzicht, dat vraagstukken als dat van de armoe-lijdende producent in het ene land en de hongerende consument in het andere land niet in nationaal verband, doch slechts door middel van internationaal overleg en gezamenlijke inspanning kun nen worden opgelost. Noodzakelijk is, dat de FAO zoveel mo gelijk wordt ingeschakeld bij de samen- erking in economisch verband. Vast staat, dat zo de Marshallhulp niet tot stand was gekomen, de grondstoffen- import drastisch had moeten worden be perkt. Dank zij de Marshallhulp zijn wij momenteel in staat de veestapel zo op te bouwen, dat een economisch en rationele bedrijfsvoering mogelijk is. Het is van primair belang, dat de zeer grote vooroorlogse importen van granen worden vervangen door een sterke ver hoging van de productie van eigen voe dermiddelen. 400.000 Ton voedergranen en 300.000 ton veekoeken zullen moeten wor den vervangen door verhoogde productie van eigen bodem en door rationeler voe dering. De levensstandaard in West-Europa kan slechts op peil worden gehouden, dan wel worden verhoogd, indien de landbouw productie sterk toeneemt. Hoezeer de agrarische bevolking be grijpt en waardeert, dat het doel van de Marshallhulp is Europa weer op de been te helpen door de zelfwerkzaamheid der Europese volkeren te stimuleren, moge blijken uit een kernachtige uitdrukking, die Z.Exc. uit de mond van een Neder landse boer hoorde: „Hoed af voor Mars hall, maar jas uit om te werken." Fusie gaat voorlopig niet door Naar wij vernemen, zal de beraamde fusie tussen „Fokker", „Aviolanda" en ..De Schelde" tot een gecombineerde N.V-, genaamd: N-V. Verenigde Neder landse Vliegtuigfabrieken „Fokker", voorlopig geen voortgang vinden. In middels wordt naar een vorm voor de samenwerking tussen de drie genoemde fabrieken gezocht. Een 14-jarig meisje, dat met baar 12-jarig zusje in de avond bij het afge legen sportterrein van de Blerikse ver eniging S.V.B. wandelde, werd het slachtoffer van een merkwaardige over val. Drie meisjes van 18 tot 20 jaar, het gezicht verborgen achter een masker, overrompelden het meisje en brachten haar met een schaar verwondingen toe aan wang en arm. In een bijlage getiteld „Kerk in de Storm-' onthult de Linie in een artikel, getiteld: „Nieuw licht over Siberië" een aantal wonderlijke feiten over de heimelijke verspreiding van het katho lieke geloof in de concentratie-kampen, fabrieken, mijnen, ontginningen van Rusland en Siberië. Hieruit blijkt, dat er al geruime tijd een geestelijk offen sief is ingezet, ontketend door in bal- langscl p weggevoerde bisschoppen en priesters. Om redenen van veiligheid voor de berichtgevers en voor degenen, die bij het offensief betrokken zijn, kan natuurlijk niet worden aangege ven uit welke bron deze nieuwe gege vens stammen. Zij komen overigens overeen met de feiten, die bijv. een boek ais God's Underground ons weet te verhalen: Na de oorlog begonnen de Sovjets in geheel Oost-Europa, hier subtiel en daar grof, de Kerk te lrkwideren. En in tal van landen waren de Bisschoppen en Pries ters de eersten, die werden heengezon den naar het Oosten; de Ukraine, de Bal- tische landen, Bulgarije Roemenië. Hun lot is onzeker, en van de meesten is zelfs niet bekend, waarheen zij gingen. Doch nu, al vijf jaren nadat de eerste werd /eg'gevoerd, komen er vage be richten over iets, dat een geheim wonder moet zijn. Sedert dien verandert er, groeit er iets in de kampen en barakken, mij nen en werkplaatsen van het verre Sibe rië, waar het leven is teruggebracht tot de naakte drang om te overleven, een ruwe strijd om het bestaan.... Niemand zal ooit weten hoe dit won der begon, maar het moet een man ge weest zijn, die in de gloeiende hitte zijn waterrantsoen afstond of wellicht in het hoge Noorden zijn eigen pels over een stervende legde. God alleen weet, waar het begonnen is, omdat alleen God weet. wanneer de eerste Priester naar Siberië werd gezonden. Thans .even er duizenden Priesters, en geen sterveling kan zeggen hoeveel Bis schoppen.... In barre en onbekende streken werken vissers en boomkappers, mijnwerkers en houtzagers, fabrieksarbeiders en opzich ters met vuile gestreepte kielen en ver waarloosde haren. Onder hen zijn velen, die de Priesterwijding hebben ontvangen. Dat was misschien jaren geleden aan de voet van een stralend hoofdaltaar in een beroemde kathedraal ofmisschien gis teravond, toen een mijnwerker in stilte de handen oplegde aan een smidsknecht. Dit is wellicht Gods grote wonder van onze tijd en het moet begonnen zijn met een goed woord of met een offerdaad, die nie' vergeten werd. Later is het voortge zet in een gesprek. En het is geëindigd met een geheimzinnig Doopsel of een ste vige handdruk als absolutie. Van de bisschoppen, priesters, diakens en seminaristen, die als eersten werden weggesleept, zijn misschien de meesten al gestorven. Ze gaven hun leven voor het geloof en bleven zich bewust van hun roeping. En zo gaven zij hun eigen Zen ding over aan jongere, sterkere krachten. Daar, in het Oosten, in het hart van Azië heeft eer stervende „wangarbeider een jonge ongeletterde stee vhouwer gezegend en hem met één gebaar tot priester ge wijd. Deze wijdingen staan nergens geregis- In 't verslag van de Ned. Middenstands- bank N.V., te Amsterdam, over 1848 wordt melding gemaakt van het feit. dat de toevertrouwde gelden opnieuw zijn gedaald en wel thans van 171 millioen tot 150 millioen, hoofdzakelijk als ge volg van het wegvloeien van geblokkeerd geld Het vrije tegoed vertoont enige stij ging. Het tegoed op geblokkeerde, optie- en beleggingsrekeningen bedroeg per 31 December ca. 24 nriillioen (v. j. gebiok- keerd 51 millioen). Het uitstaande crediet steeg van 41.7 millioen tot 45.8 millioen, ondanks een belangrijke daling van de voor reken mg van d^e Staat verleend® voorschotten op te verwachten uitkeringen wegens oor logsschade. De stijging betrof hoofdzake lijk credietverlening voor eigen rekening. De verlening van herstelcredieten onder 57. „Stoor ik?" vroeg het hoofd van de hotelier. Notaris Zwingelhout antwoordde niet maar keek met gefronste wenkbrau wen naar de binnenkomer. „Ik eh.... eh.... ik heb gehoord dat u goud kunt maken.... eneh ikehging het hoofd verderik. hunzou u een voorsteleh Toen wist Notaris Zwingelhout al ge noeg; hjj pakte een van de mooie goud met wit geperfde stoelen en smeet hem naar het hoofd van de hotelier, dat daar op met zonderlinge spoed teruggetrokken werd. „Wat is de wereld toch verdorven!" steunde Notaris Zwingelhout vertwijfeld, „Ik wist niet dat er zoveel oneerlijke mensen waren. Ik dacht dat ik hier in de stad de enige boef zou zijn.... dan zou ik wat hebben kunnen verdienen.... maar nuohm'n hoofd Frederik lachte; toen werd hij weer ernstig. „Nu wil ik u ook een voorstei doen", zi hij. „Ais u mij m'n wensring teruggeeft zal ik u uit de moeilijkheden hedpen. En bovendien wil ik een hele zag woud voor u toveren met mijn ring" Wantrouwend keek de notaris Frederik in het gezicht. „Hoe weet ik of ik je ge loven kan. jonge man", antwoordde hij. „Als jij die ring hebt' ben ik geheel ln je macht. En bovendien wil ik de ring zélf hebben: wat moet ik met één zakje goud beginnen? Bah! Nee, daar loop ik niet in! Een aalmoes! Bah!" Frederik wilde weer wat zeggen, maar het geluid van de telefoon overstemde zijn woorden- „allo?" zei Notaris Zwingelhout, „Met de Graaf Van Houdt tot Zwingelaar. Met wie heb ik de eer?" „De éér! Ha! Ha! De éér!" zei een be kende stem uit het apparaat, „Doe maar gedoon. hoor! Hier is Theodorus Jansen en Co." „Jawel, dat merk ik," antwoordde de notaris; uit de hoorn van de telefoon kringelde een dikke woik sigarenrook naar buiten. staatsgarantie wordt belemmerd door oe- perkende bepalingen Een verruiming van de faciliteiten verdient aanbeveling, aan gezien vele middenstanders in liquiditeits moeilijkheden verkeren, welke niet door een normaal bankcrediet kunnen worden opgelost Van het uitstaande debiteuren saldo is 34 millioen voor eigen rekenmg. Uit deze cijfers blijkt, dat langzamer hand een goede grondslag is gelegd voor een rendabel bedrijf, dait steunt op eigen credietverlening De verdere stüginsr van salarissen en algemene kosten, alsmede de geleide lijke afwikkeling van overheidsopdi ach ten waren oorzaak, dat het bedrijfsre sultaat belangrijk is gedaald. Het blijkt, dat overheidsopdrachten niet zonder meer winstgevend zijn, aan gezien een deel van de gemaakte win sten verloren gaat, omdat de bedrijfs kosten gedurende langere tijd moeten worden betaald, dan de uitvoering van de taken vergt. Men is erop bedacht door verdere me chanisering en door een juiste bedrijfs economische opzet de onkosten tot een lager peil terug te brengen. Blijkens de winst en verliesrekening bedraagt de bruto-winst 7.179 037 (7.277.874) Onkosten en salarissen ver gen 5.951.899 (5.586.419), pensioenfonds 245.210 (190.102). Vorig jaar werd bo vendien nog gereserveerd voor belastin gen 750,000. Hierna resteert een netto winst van 9825.21 (751.353). Voorgesteld wordt hiervan te reserve ren voor belastingen 500.000 (nihil), aan de bouwreserve toe te voegen 200.000 (onv.), over te boeken naar de Algemene reserve 100.000 (nihil) en naar de reserve tegen bedrijfsrisico's 100.000 (139.103), waarna op preferente aandelen 5 pet. (onv.) en op het gestorte gewone aandelenkapitaal 4H (5) pet. kan worden uitgekeerd. Daarna wordt op nieuwe rekening overgeboekt 6.071. Vorig jaar resteerde 160.000, bestemd voor stat. reserve tantièmes en oprich- tersbewijzen. treerd, zoals ook niemand ooit het aantal heimelijke bekeringen, stille absoluties en verborgen communies kennen zal. Maar er groeit een nieuwe gemeenschap van gelovigen, die als God wil de we reld kan veranderen, ook al zullen mis- scnien ontelbare priesters later nog eens moeten leren, hoe ze de Mis moeten lezen; ook al 1.ebben tal van jonge bisschoppen nimmer een mijter gedragen. Ook al ken ner, ze er geen Oosterse Ritus en geen Latijnse Christenen, die vat élles beroofd zijn, maar juist daardoor van liefde gingen branden en van het geloof leerden leven. En de uitverkorenen onder hen worden beproefd op hun liefde, hun deugd en hun geloof. Ongemerkt gebeurt dat, in de mijnen en steengroeven en hoogovens. De Tien Geboden en het Woord van Christus en Zijn Lijden, vooral Zijn Lij den, vormen de basis van deze gemeen schappen. En eenmaal waardig bevon den ontvangen ze de Wijding, om de sluiten tien-duizend nieuw-gekomenen zich aan. De Sacramenten worden toegediend op een wijze zoals sedert de tijd van de apos telen niet meer gebeurde. Dopen en biechthoren, maar ook het Vormsel, zó, dat zelfs de omstanders het niet begrijpen kunnen.... Een bisschop kan in een en kel ogenblik een priester wijden en het is hem gegeven om de macht van zijn. volledige priesterschap door te geven aan wie hij hiervoor waardig acht. Zo groeit de gemeenschap met het aantal bisschop pen en er bevinden zich priesters in de meest rge'en uithoek van deze wereld. Ze dopen en vergeven de zonden en .zij brengen steun en '.oost in het Goddelijk Sacrament. In Rome trokken de christenen in het donker naar de Via Appia en d ree gen later het Allerheiligste met zich naar huis- Thans zitten ru(ve kerels te praten rond een tafel ergens in een kampbarak. Een van hen zwijgt, ziet even naar boven en houdt dan peinzend een stuk brood in d« hand. Later breekt hij het in stukken en ze geven het gewoon aan elkaar door, terwijl do opzichter of de partijcommis saris erbij staat te kijken. Het gaat steeds verder. Want als dieren Liefde te doorleven en het Lijden na te worden de bannelingen, de gestraften, volgen..Zo leven ongetelde mensen in en door het geloof; in de grootste een zaamheid en waar alle verbindingen met de wereld verbroken zij'n. Het offer ver licht hun arbeid; de stilte verdiept hun gebed. Iedere bekering en elke terugkeer geeft nieuwe steun en verinnigt bun ge meenschap. Uit ontberingen en onzegbaar leed is een kern van nieuw Leven ontstaan. Ze blijven naamloos en onbekend, maar ze leven even heilig als heldhaftig. En hoe- velen sterven er een stille, geruste dood? Want voor elke tien die vallen, komen er honderd in de plaats en (altijd weer, ook nu nog) voor duizend martelaren, ©w. DE WITHSIR 46 R DAM WAGENSTR 115 DEN HAAG verder gezonden, xn maandenlange toch ten door wisselende klimaten, naar ar beidskampen, houtzagerijen en ontginnin gen. En juist zó verspreid zich wat er gens in verloren stilte begon. En na maan den, sa is na jaren word»n ze weer voort- gestuurd; nieuwe transporten en nieuwe ontberingen. God alleen kent dan de aard van het afscheid en de betekenis van een groet Zr blijven één in hun groot Geheim en ze kennen en herkennen el kaar aan de blik in hun ogen. Ze worden verder gezonden, nóg verder en dragen dit Geheim met zich. En ze weten, dat hun gemeenschap zich uitbreidt met ieder nieuw transport. In de duisternis van dit door godlozen geregeerd wereldrijk begint een lioht te stralen en de glans ervan verbreedt zich naarmate er bannelingen worden voort gedreven langs de karavaan-routes van het verre binnenland En het moet Gods wonder zijn omdat dit Gods licht is. Van Zaterdag af zullen de passagiers vliegtuigen van de K.L.M. op weg van Amsterdam naar Batavia en terug Cairo aandoen. Hieruit volgt, dat er weer twee maal in de week een luchtverbinding AmsterdamCairo v.'v. is. De verbinding met Batavia gaat nu via Cairo, Aden en Mauritius. D'e dag van gisteren pracht sensatio nele uitslagen. De Leeuwarders kregen voor de kampioens-competitie bezoek van Venlo en na de 170 van HHYC op LHC, varieerden de voorspellingen voor 10 tot 20—0 voor Venlo, dat immers HHYC met 1—0 sloeg. MaaruHC won met 20 (doelpunten van Vis vóél en van Kodde na de rust), de les van Klein Zwitserland hebben de Friezen ter harte genomen. Zij verdedigden fa natiek en tactisch en hun uitvallen had den succes Door in Zutfen de beslissingswedstrijd tegen Union met 31 te winnen 'rust 00. doelpunten van J. Derckx, Bekker en Verburg en tenslotte een tegenpunt van de Nijmegenaren van Hekking) werd Deventer Oostelijk kampioen en begint nu a.s. Zondag in de hoekstaa de kampioens-competitie met een wedstrijd tegen HHYC. HHYC 2 1 0 1 2 17—1 Venlo 2 1 0 1 2 1—2 Leeuwarden .2 1 0 12 217 Deventex' 0 0 0 0 0 00 Niet min Ier sensationeel dan de kam pioenswedstrijd zijn de uitslagen voor de halve eindstrijden der beker-competitie. Amsterdam slaagde er n.l. in het Wage- ner-stadion met 21 van HHYC te win nen en HTCC in Eindhoven met 1—0 van TOGO. Dus tóch géén eindstrijd tus sen de beide grote clubs van Klein Zwit serland, doch een finale Amsterdam— HTCC! Voor de Westelijke degradatie-com petitie verbeterde Hilversum haar kans op behoud van de titel door een fraaie zege met 30 op Kampong. Groen-Geel en Leiden bedierven eikaars kansen door een 00 en Pinoké sloeg MRHC met 40. Het gaat hier nu lussen Delftse Studenten en Hilversum, die elkaar a.s. Zondag op Klein Zwitserland ontmoeten. Delft heeft 6 punten uit 3 wedstrijden, Hilversum 6 punten uit 4 wedstrijden. Voor de Zuidelijke degradatie-compe titie verhoogde het Bossche M.O.P. haar promotiekan,sen aanmerkelijk door xn Helmond met 10 HUAC te slaan. Kampioenschap van Nederland: LHC Venlo 20. Promotieklasse Westen: Hilversum— Kampong 30, PinokeMRHC 40, Gr. GeelLeiden 00; Zuiden: HUAC MOP 0i; Oosten: ApeldoornHengelo 02; le klas: DeventerUnion 31 (Dev. kampioen)Noorden: MeppelDaring 13. Prom. 3e—2e klasse Westen: HHYC V —Aeolus II 2—1. Amsterdambeker: Amsterdam—HHYC 2—1, HTCC—Togo 1—0. Dames: kampioenschap van Nederland: Groningen—Amsterdam 3—3. Eerste klasse: Westen: Be FairBDHC 1—0; Zuiden: HTCC—VKH 02; Oosten: EHV—Deventer 3—3. Promotieklasse Zuiden: Eindhoven Breda 02; Noorden: MeppelDaring 3—1. In de kwart-eindstrijden van het heren dubbelspel van de kampioenschappen van de Franse Zuidkust verloren Linck en Van Meegeren met rake cijfers van de Belgisch-Italiaanse combinatie Washer- Belardinelli: 16, 26. De Zwitserse ve teraan Mercier en Hughan kregen met 61, 86 klop van Thomas en Bolelli. In het gemengd dubbelspel sloegen mej. Patorni en Bolelli mej. Rigollet en Linck met 75, 64; mevr. Doleschell en Mitic sloegen mej. Hermsen en Hughan 61, 5_7, 6—2. In het damesdubbelspel trokken mej. Hermsen en mej. Straubeova zich in de eindstrijd wegens ziekte van de Tsjechi sche speelster terug. Heren-enkelspel, halve eindstrijden: Mitic (Zuid SI.) sloeg Remy (Fr.) 7—5. 63, 6—3; Branovits (Zuid SI.) slaat Pal- lada (Zuid SI.) 6-3, 6-4, 6-0. Bokskenners koesteren hoge verwach tingen van Theo Huizenaar's twee jong ste professionals: de jeugdige middeitge- wlchten Teun Brommer en Frit.® Kempen. Hun debuut tegen Nederlandse en Belgische tegenstanders was e genoeg voor! Op Dinsdag 1' komen zij nu in de Rlvière-h» dam tegen Franse coming 111 ring: Brommer tegen Mourait en Van Kempen tegen Meillaasoux beide par. tlien over 6 ronden- Voorts komt Jan Nicolaas, Nederlands lichtgewichtkam pioen (hoe lang n»g?L in rtag tegen de Fransman Labalette. een mulat van Martinique, in ee" 'J van 10 ron den. Een interessante prof-party in het lichtgewicht tussen Luc Lucas en Jan Remie en een amateurpartij tussen het populaire en veelbelovende Rotterdam- mertje Leen Jansen en de Hagenaar pytak completeren deze interessante Nederlands-Franse boksavond. Thans is door de technische leiding van de ronde van Nederland ook de E-ploeg samengesteld. Zij bestaat uit de volgen de renners: De Ruyter, Sliebrechts, De Vries, Vethaak, Verveer, Verschuren Bijl en De Hoog. 43). Het spijt me. dat ik u lastig moest vallen, mr. Armstrong, maar het is be langrijk. Vóór ik er over begin hebt u Miss McLean al gesproken Ralph dacht aan het telefoontje met de butler. Ze is ziek. Voorlopig mag ze nie mand ontvangen. We zullen zien. Dennery nam een foto van zijn lesse naar en overhandigde haar Ralph: Iemand die u kent 't Lijkt Casella wel, antwoordde hij, na haar te hebben bekeken: Geflatteerd staat hij er niet op Het is een foto van Matthew Boyle. We bezitten ook zijn vingerafdrukken. Helaas verkeert het lijk, dat te Coxbury werd gevonden, in zó'n staat, dat we met opgraven niets bereiken. Dubbel jam- 20.0(; Fr. Br.- mer, aangezien het onderzoek op vtnger- 22.001 afdrukken in de herberg negatief was. Eng. L.P.: nws.. 22.15 causerieën. 22.301 Bedoelt u, dat Casella's naam Boyle Radio Revellers en Ambassador orch., is? Volgens Miss Young heet hij Stephen 23.00 voordr., 23.15 sextet Ernesco, 23.56 Conway. Van zijn veertiende jaar af is nieuws. - hij bij haar geweest- Matthew, Boyle raakte op jeugcfige leeftijd in slecht gezelschap. Hij en zijn kornuiten trachtten een bank in Leeds te plunderen. Een van de wakers werd daarbij gedood, de tweede bracht er het leven af. De gewonde man kon een nauwkeurige beschrijving geven van de inbreker, die had geschoten; dat was Boyle's geluk. Met het oog op zijn jeugd en een blanco strafregister werd hij voor twaalf jaar naar Dartmoor gezonden, Hij was er vijf maanden toen hij kans zag te ontvluchten. Nadien bleef hij onvind baar. Hoe lang geleden gebeulde dat Ten naastenbij zes jaar. Hoofdinspecteur Goodchild onderzocht alle bescheiden, die betrekking hebben op Miss Young's pleegzoon Stephen Con- wav. Hij twijfelt met aan hun echtheid. „1 Toch kunnen het handige falsifica ties zijn. Stel u eens voor, dat iemand de ontvluchte Boyle herkende en er een welkome gelegenheid in zag, hem af te nersen Ten slotte werd het Boyle te bar Onder het een of ander voorwendsel lokte hij de chanteur naar de herberg in Coxbury en pafte hem neer. an een zuivere identificatie was geen sprake, het gezicht werd weggeschoten. Hennen we in Casella en Boyle één en dezelfde persoon, dan is de /.aak vrij eenvoudig. Wanneer immers alles er op wees, dat de vermoorde Casella was. betekende dit voor Boyle veiligheid gedurende de rest van zijn leven. Welke instantie za! zich Goed, kolonel. Maar hoe kwam Casella of Boyie achter het bestaan van die vervallen herberg Four Men's Marsh is geen pleizieroord, integendeel. Mijn chef Sheridan hoorde in Parijs vopr het eerst van de zanger, die zich daar José Jacquemlne noemde. Hij engageer de de kunstenaar en nam hem mee naar Londen. Casella heeft sindsdien de stad niet verlaten, of het moest zijn met Miss McLean voor het maken van een autorit. Detective Symonds is naar Four Men's Marsh, Volgens hem ligt daér de sleutel. Ik voel werkelijk voor de theorie, die ik zoeven ontwikkelde. Casella's zin gen in het donker, zijn afkeer om zich te laten fotograferen, '.ijn teruggetrok ken leven alles wijst in de richting van een ontvluchte gevangene, die tot geen prijs wil worden ontdekt. Casella was niet op fotograferen gesteld, dat weet ik- Toch bestaén foto's van hem, zeer goede zelfs. Als hij die Boyle uit Dartmoor zou zijn, hoe komt het dan, dat geen sterveling hem her kende Artistent'oto's worden doorgaans zó opgewerkt, dat ze gemakkelijk misleiden, r-n dan: wie zou achter een gevierd radiozanger een ontsnapte tuchthuisboef zoeken Maar we kunnen dc zaak ook van de andere zijde bekijken, namelijk dat de vermoorde werkelijk Casella is. In dat geval hadden u en Miss McLean met een dubbelganger. Matthew Boyle eveneens Boyle. van xim xeveu. vvejtxe uuuiinic - nog druk maken over een ontvluchte j té <ioen. Da:n ia e,- trt eevaneene van wie men algemeen aan- die U in Je „tube u, j betrekkingen met misdadigers niet» gevangene van wie men algemeen neemt, dat hij werd vermoord ongewoons voor één, die tot het gilde behoort. Natuurlijk 1 stemde Ralph grif toe: U slaat de spijker op de kop Dennery bracht glimlachend een hand omhoog. Ja, als er niet de stem was, die voor de gramofoon een lied zong, dat gemaakt werd na Casella'3 veronderstel de dood Ralph's optimisme zakte meen. Ik weet er geen verklaring voor, tenzij Hij gaf Symoncls' hypothese over de song. We zullen het onderzoeken. In elk geval zijn we iets gevorderd. We weten dat óf Casella óf zijn dubbelganger een ontvluchte gevangene Is, die Boyle neet. En dan de foto. U herkende er onmid dellijk Casella uit. Ik sprak van een gelijkenis- ea£e!]iÜ had een prettig, open gezicht. Dat op toto is ver van sympatmeR. -In zes jaar kan een guIcht stjrk verandex-en, vooral op de'eev„^ge,M ook pegentien en vijf en twintig- niet. dat de foto's, die van Casella be- staan, werden genomen toen het hem naar den vleze ging. Dennery kwam overeind: A propos is er nog iets voor Miss Young aan uw kantoor bezorgd Geen letter. - Wel, dan dank ik u voor de be- eidwilligheid om direct naar de Yard k -nvn. Mr Armstrong Tot ziens. Ralph wandelde naar Bark Lane 8. Jenkins, de butler, begroette hem met de mededeling, dat Miss McLean op Hij bracht de bezoeker naar naar b - Muriel stak Ralph glimlachend e n ""heb Daisy, mU« standje gemaakt Ze leg d dai t aglles. Ik weigerde polUie en ver slaggevers te woord te staan vóór lk u had gesproken. Vxndt u het gewenst, dat ik van mijn verhaal iets achterhoud, dan doe ik dat. Wil ik maar beginnen? Graag. Toen u de hei opvluchtte - Het was laf van me", onderbrak hij haar met een kleur als een boei - U deed het enige wat u ton doen; te hadden u anders vermoord. De bqn- ./orLwn" m" P°?tier beval me uit te .'Mario, kom hier!" .«a l op da' moment alleen aandacht voor mijn verloofde; daar was et om te doen geweest. Ik kreeg een •vige klap met een revolverkolf op. mijn hoofd en verloor het bewustzijn. Toen ik weer bij kwam. zat ik tusgen twee kerels. Ik was geblinddoekt; om me te beletten, geluid te geven, hadden ze iets stijfs voor mijn mond gebonden. Later merkte ik, dat het mijn shawl wtis. Ze vergaten ook niet, mijn polsen en enkels te binden. (Wordt vervolgd) (Schaakredacteur P- A. KOETSHEID Achterweg 86, Lisse.) Ne, 6507. J. VAN DIJK, Da Lier. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. Wit: Ka8, Dc4, Ta0. RM, Pg8t; d7, g7, h7. Zwart; KJ7, Tdl—e6, Rd6, Pg6—Jt8;. No. 6508. Pater A -C. SUYKBR, La Paz. Bolivia Eerste plaatsing. Mat tn drie zetten. CORRECTIES: In de laatste weken hebben we in deze rubriek veel pech, wat ons, natuur lijk zeer spijt. Dit was in de vorige rubriek al zeer erg. Boven no. 6505 atond bijv. Drie inplaata van t w e e zetten. Denkelijk hebben verschillende lezers dit abuis aanstonds begrepen. Met no 6506 van J-., "«toni was de zaak heel wat ingewikkelder Hier ontbre< nl een p op d2- Voor hetl- d'e de stand niet bewaard hebben, volgt hier de notatie in letters en cijfers: wit; Kh8 Dc2, Tg6, Rd3; f3 g3- d4Z h6 h7 Tc4~fl' Rc3' Rd2: c6' Met 1. Dh2ff nemen we geen genoegen. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6501. j. v. Dijk. 1. Rel—e3 enz. «evenoplosbaar door 1. Pe7 dreig' 2. De3tt en 2. Th4tt. 'n Zw. pion op g4 verhelpt het euvel. 1. Pac7 faalt door 1Ta3. 1. Rb2 door 1b4—b3- No. 6502. J. Moravee .1. Df5—f6 dreigt 2. b2—b4t enz- 1. Kb4 (Kd4> 2. Dd6|. 1Ta4 (Ta5), Tc7 <Td7>, Pb6 ad lib.. Pf2 ad lid. 2. De7r, Ta3-, Dc6t, Pd3t enz. CORRESPONDENTIE. D. te N. Daar no- 6489 onoplosbaar was, vervielen de punten van de auteurs- oplossing. U miste direct no- 6484 en als alien no. 0489. V .d. H. te V. In no- 6496 faait 1. Ta7 door 1Bh2. Of weet U tiaar iets op? GOEDE OPLOSSINGEN. No- 6501 en no. 6502 werden goed op gelost door: ir A- Bergsiein, Gele^n (44); J. Ch Boose. Vlaardingen (14), J. Dickhaut, Nijmegen (43); A, J. p. v d. Drift. Delft (42); P. H. Houdijk, Rot terdam (39); C. Laurense, Rotterdam i40); C. J- Lutz. Gouda (32); F- Pijls. Mqasbracht (45); G. A .van Rooyen, Heemstede (45); PSchram, Spanbroek (29); P. Schreurs, Blerik (44); Th. A. Stouten, Vaassen (13); c. v. d. Weide, Rotterdam (46); F. Witte, Den Haag (47> No. 6501 door W. h. Haring, Schip luiden No. 6502 door: Jac, v. d. Heijden, Voor burg (27); H. v. d. Poel, Zoeterwouds (26); F. Verdaasdonk, Tilburg (30).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2