LAATSTE BERICHTEN Duivels in 5 van wagen voor TYPERENDE Den Haag licht teleurgesteld Verscheping van Marshall-goederen PAGINA 3 DINSDAG 5 APRIL 1949 BRAND IN HOUTWAREN- FABRIEKJE Over antwoord der republiek Compromis inzake toepassing 50 pet, clausule WIE WINT DE POT? OMZETTEN EFFECTENBEURS HANDELSDELEGATIE NAAR SPANJE OP WEG NAAR HUIS BEURSSLUITING GOEDE VRIJDAG BURGERLIJKE STAND „DE KRANT" DE LAATSTE LACH H AS OOK HIER DE BESTE Gistermiddag, tijdens de stormachtige Zuid-Wester, ontstond brand in het hout. warenfabrie-kje van de firma Osinga en Co .te Mierlo-Hout. In korte tijd stond de werkplaats met een tiental hout- bewerkingmachines in lichterlaaie en de stormwind joeg het vuur gevaarlijk in de richting van enkele belendende woon huizen. De brandweren van Mierlo en Helmond wisten het vuur echter in te sluiten, waardoor slechts een der woon huizen enige schade opliep. Een aantal andere woningen was uit voorzorg ont ruimd. Ook een Eindhovense brandweer wagen verscheen op het terrein van de brand, doch behoefde niet meer te assis teren. De schade bedraagt ongeveer ƒ40.000 De firma was ook tegen bedrijfsschade verzekerd. Naar aanleiding van het republikeinse antwoord op de uitnodiging van de Unci tot het bijwonen van de preliminaire conferentie te Batavia, schrijft een poli tieke medewerker van het A.N.P., dat in kringen, welke in nauw contact staan met de Nederlandse regering een lichte teleurstelling hierover viel te constate ren De uitnodiging was namelijk onvoor. waardelijk gesteld en door Nederland ook onvoorwaardelijk aanvaard. Het republikeinse antwoord stelt een der drie punten van de Canadese motie afzonderlijk en min of meer geïsoleerd op het programma. De Ned. rtgering is, naar genoemde medewerker meent te weten, de opvatting toegedaan, dat deze drie punten, ook volgens de bedoeling van de Veiligheidsraad, een geheel vor men en dat het ook niet wel mogelijk is een ervan te behandelen los van de an dere. Hiervoor zijn hun consequenties onderling te nauw verbonden. De volgorde der drie punten bij de bespreking zal moeten worden vastge steld in het gemeenschappelijk overleg bij het opmaken van de agende der con ferentie. Over de volgorde van uitvoering der punten een en twee (afkondiging van het „staken van het vuren" en herstel van de republikeinse regering in Djokja) heeft men van Ned. zijde geen definitief standpunt. Deze kwestie zal uiteraard met dr. Van Royen worden besproken, wanneer hij in Nederland zal zijn aange komen. In welingelichte kringen in Den Haag krijgt men echter niet de indruk, dat gepoogd zal worden een bepaalde volgorde tevoren vast te stellen. Waar schijnlijk zal men deze kwestie geheel willen reserveren voor de bespreking!» in Batavia zelf. gelegenheid tevoren een opinie te geven ontbrak Wie zou zich stem nebben moe ten maken van de Ketheise gemeenschap, tenzij het raadslid, dat veler lachen zou doen verstommen, als hij niet zijn orato rische, maar zijn veeteelt-talenten in de Raad had kunnen brengen. Het volgend jaar za' er geen Paas-os dbor Kethel trekken, Ook al zal liet vlees vrij zijn, dan nog zal de slager niet in alle rust de ronde maken. De Pastoor zal niet langer naar de glimmende ge zondheid kunnen glunderen. De boven meester zal niet meei precies kunnen uitduiden van welk deel nij een fijne rollade wil hebben. De slager verliest zijn beste reclame. Kethel heeft een van die gebruiken verloren, waarnaar wij zullen gaan terugverlangen, als' er weer behoefte gaat bestaan aan kleur en tra ditie in het stedelijk leven. XYPER. Wat betreft de verscheping van Mar shall-goederen was oorspronkelijk be paald, dat 50 pCt. ervan zou moeten gegeschieden met Amerikaanse schepen- Deze clausule en de interpretatie ervan heeft tot nu toe veel stof doen opwaaien. Het schijnt, dat als gevolg van bespre kingen tussen betrokken Amerikaanse autoriteiten en Paul Hoffman een com promis regeling tot stand zal komen. De Journal of Commerce maakt melding van de volgende punten, die de regeling welke deze week kan worden verwacht, zal bevatten: In de eerste plaats zal de 50 pCt. basis voor Amerikaanse schepen weer worden hersteld en worden toegepast zolang Amerikaanse schepen beschikbaar zijn tegen „U.S. market rates". Hoffman krijgt dus met twee soorten tarieven te doen, nl. ook met wereldmarkt tarieven voor zover buitenlandse schepen worden ingeschakeld. De 50 pCt. toewijzing van vracht aan Amerikaanse schepen zal afzonderlijk worden gedaan voor schepen in de wilde vaart, vracht-lijnboten en tankers. De fifty-fifty verdeling der vrachten zal niet gelden voor ieder land afzonderlijk, maar voor het totaal van de Marshall vrachten. De 50 pCt. clausule zal ook worden toegepast voor de importen van strate gische materialen, welke met tegen waarde fondsen van de Marshall-hulp worden gefinancierd. Naar wij vernemen zal de Rotterdams»» inschrijving van Sumatra-tabak, afkom stig van de plantages van de Arendsburg. worden gehouden op 25 Mei a s. De loten van het Oud-Hollands Gan zenbordspel ton bate van het zwakke kind, gespeeld onder leiding van Carel Briels op de verjaardag van Koningin Juliana in het Olympisch Stadion op 30 April, zijn tot 10 April verkrijgbaar bij: De Boer, Lange Haven 70. N. van Buy- sen, Lange Nieuwstr. 59a. J. van Deven ter-' Stap, Stadh.laan 65. J. van Deventer -Ellenberger, Fr. Haverschm.laan 25. L. Everard-Beukers, Schoolstr. 5. M. van Haselen, Lange Nieuwstr. 119a. C. Noo- delijk-Jansen, Schoolstr. 13. A. J. C. v. Oppen, Lange Haven 102, M. Post, Nas- saulaan 31. J. Ris, Fr. Haverschm.laan 58 j, Stheeman Hesse-Wisboom, Tuinlaan 108 S. Vierhout, Schoolstraat 5 J. Weer gang, Kortlandstraat 32 In de maand Maart bedroegen aan de Amsterdamse effectenbeurs de omzetten in aandelen nominaal 24.774.817 en in obligaties 90.087 381. Er werden 4.835 certificaten van Amerikaanse snares ver handeld. In Februari waren deze cijfers resp. 23 408.870, 51.399.055 en 2.835 stuks. Gedurende het eerste kwartaal van 1949 werd verhandeld in aandeien voor een nominaal bedrag van 75.936.342, tn obligaties voor 186.129.891 en certifica ten van Amerikaanse shares 10 498 stuks Te Madrid is een Neder andse handels delegatie aangekomen, die met hoogge plaatste Spaanse functionarissen bespre kingen zal voeren over de goederen uitwisseling tussen belde landen. A.an boord van het troepentransfiort- schip „Kota Inten", hetwelk vermoede lijk op 19 April a.s. te Rotterdam zal aankomen, bevinden zich de volgende Schiedamse militairen: Bosman J. M., Boerhavelaan 104 b II. Maltha, D., Sin gel 145 c II. Muuren, W. F., Wattstraat 73a. Sonnemans W. B. F., St. Liduina- straat 90b. Aan boord van de „Waterman", welke op 13 April a.s. te Rotterdam aankomt, bevinden zich geen Schiedammers. GEBOREN: Philippina A. G. d. van L. E. Cocheret de la Morinière en C. Roelfsma, Willem z. van W. Vink en B. v. d. Hul, Maria J. L. d. van P. J. M. Engering en A. M. L. v. Gemert, Johan na A. d. van E. Schoneveld en P. Schot. Philippus G. z. van D. de Haan en J. Mak, Marianne d. van M. Vos en H. v. Berkel, Catharina'A. M. d. van H. J. Vester en J. Th. A. Etman, Roelof A. z. van C. de Bruin en J. Bongers, Carolus A. z. van C. A. Koppe en C. Konings. Y Zo nu en dan blijkt me, dat er contact mogelijk is tussen redactie en lezers van uw blad (..veel gelezen" zette men daar vroeger voor) en dat men zijn hart lucht heus en onheus welwillend, ook wel eens venijnig Ik dacht, daar kan nog wel een brief bij, laat ik ook eens schrijven, want ik hoor bij de rubriek lezers-abonné's Maar U behoeft niet bang te zijn, dat ik trap oï schop of knijp of zanik. Ik wilde alleen U 'n opstel aanbieden met 't op schrift: „de Krant" Zoiets als: de krant is een bedrijf met denkende mensen en die mensen verdelen hun taak in rubrieken: binnenland, buitenland, politie (waaron der voorkomen: binnenbrandjes, uitslaande branden, burenruzies, „indoor"ruzies enz.) En als de krant 'n katholieke is dan komt er meer kijken, dan komen de belangen van werklieden, middenstand en landbouw in aanmerking, de opvoeding tot kath. staatsburgers en goede leden van de K.V.P. De godsdienst moet door haar verdedigd worden, het kind beschermd, films beoor deeld worden; die krant moet bij zijn, up to date, wij willen ook gelezen worden buiten het katholieke kamp. zodat onze stem doorklinkt tot in de raadzaal en wij hebben (Redactie, ik ga even op uw stoel zitten) rubrieken als., Langs de lijn, On der de Loupe en we heten: Roergangr, v.d. Maze, Aanalyst, enz. In het nummer van 18 Maart vond ik in ons blad 'n stukje over St. Jozef. Dat was 'n juweeltje. Ik heb er van genoten en dacht er bij: ziedaar de moderne en echt-katholieke journalist van onze dagen; St. Jozef, de dorre figuur van onze vroe gere voorstelling: 'n timmerman meer niet. En in dit stukje werd hij de grote man

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3