Nationalisme bij satellieten Spanningen in het Oostblok Nieuwe socialisatie-plannen in Engeland Indonesië op de V.N.-agenda G GS Geen smet mag liet Nederlandse uniform ontsieren Nederlands Missiewerk aan de Goudkust Parasiet op de naastenliefde eerberiYlit DE PRIKKELLECTUUR-AFFAIRE «"'VSfesS'Sf 5. Ondanks de conferentie te Batavia ON DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Kremlin oefent zware druk uit Suiker, cement, water op de lijst Hongaars parlement ontbonden De havenstaking in Londen Donderdag opening preliminaire Conferentie LAGEN Generaal Spoor tot zijn mannen Er zijn daar zware offers gevraagd Mgr. Paulissen vertelt 71ste JAARGANG WOENSDAG 13 APRIL 1949 No. 20901 VOOR HET VADERLAND GEVALLEN GRIEKS KABINET HEEN Veroordelend vonnis in Sittard De 21-jarige Belgische prinses Josephine Charlotte, zoals zij dezer dagen in het Brusselse Palais des Beaux Arts verscheen om met haar grootmoeder, koningin Elizabeth, een concert bij te wonen. Volkswelzijn in gevaar gebracht De Londense havenstaking dreigt catastrophale vormen aan te nemen voor wat betreft de Engelse vleesvoorziening. Boven een luchtopname van de Alberthaven, waarin meer dan 16 grote schepen wachten om gelost te worden. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren avond met 41 tegen 3 stemmen en 12 onthoudingen besloten de Indonesische kwestie op de agenda te plaatsen. Een Noors voor stel om de bespreking van deze kwestie uit te stellen werd ver worpen. Zoals men weet is het voorstel tot deze behandeling uitgegaan van India en Australië, wier initiatief door de agenda-commissie werd overgenomen. NIEUWE COMMANDANT LEGERLUCHTMACHT Samenstelling Nederlandse delegatie JAAR VA1S NAASTENLIEFDE ROEMLOOS EINDE BOUGIE ACTIE MAXIMUMPRIJS VOOR KRENTENBROOD HET TWEEHONDERDSTE EVACUATIESCHIP WEINIG VERANDERING Groothertog Jan van Luxemburg, de 28-jarige troonopvolger, die genoemd wordt als de toekomstige verloofde van prinses Josephine. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prol. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De laatste weken hebben zich in de satellietstaten van het Oostblok diep ingrijpende gebeurtenissen afgespeeld welke echter doordat de aandacht heel sterk op de concentratie van de Westerse krachten was saamgetrokken, zeker niet de overweging hebben gekregen, welke zij ongetwijfeld verdienen. In zekere zin ligt de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Oostblok precies In dezelfde lijn als die in het Westen: nl van concentratie van alle krachten. Het verschil ligt in de methode; terwijl hier zich alles afspeelt in vrijwilligheid en onderhandelingen, geldt ginds slechts het bevel van de dictatuur van Moskou; hier is vrijheid, ginds alleen dwang; zelfs als men toegeeft, dat de Westerse vrijheid door de drang van de omstandigheden zich sterke beperkingen moet opleggen, blijft het beginsel onaangetast staan, ter wijl in de communistische invloedsfeer principieel alleen plaats is voor een com mando. t Wat nu de ontwikkeling in het Oost blok betreft, doet men goed op het wel ietwat te veel en bagatelle behandelde Russische memorandum over het Noord- Atlantisch pact terug te grijpen. Het is De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Marine: Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 9 April: mar. 2 z.m. W. G. Go- vers uit Haarlem. Kon. Landmacht: Gesneuveld 17 Maart: sold. W. J. Bink, uit Gilze-Rijen; sold. H. G. Schansert, uit Almelo, j Gesneuveld 18 Maart: huzaar C. Slabbekoorn, uit Heinenoord. Gesneuveld 19 Maart: korp J H. M. Wulms, uit St. Odilienberg Gesneuveld 27 Maart: huzaar le kl. J. G. Bloemsma, uit Hilversum. Gesneuveld 28 Maart: sold, le kl. P. H. Peulen uit Belfeld. Gesneuveld 30 Maart: sold, le kl. J. Seekles, uit Breskens. Gesneuveld 1 April: majoor H. J. Balfoort, uit Haarlem: sold. P. Dijkhuizen, uit 's-Gravenhage; sold. le kl: H. Hulst, uit Staphorst; sold. L. A. van den Oord, uit Kerk- driel; sold. G. B. Schurink, uit Losser; sold, A. van der Zeeuw, uit Leiden. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 2 April; sold, le kl, J. D. Post- huma, uit Roermond. Gesneuveld 4 April: korp. J. van Polanen Petel, uit Driebergen— Rijsenbuirg. sterk opgevallen, dat daarin geen dreige menten voorkomen, maar wel de verkla ring, dat de „vredelievende volks-demo- cratische staten en groepen" zich nog meer zullen gaan inspannen om de vrede voor de wereld te bewaren. Deze ge dachte vindt men zowel in de Moskouse uiteenzetting van 28 Januari j.l. als in het officiële document, dat een week vóór de ondertekening aan de deelnemers aan het pact werd overhandigd. In dit licht gezien krijgen de veel of weinig al naar men het nemen wil opzienbarende verklaringen van de com munistische leiders in die verschillende Westelijke landen, zo van Thorez en Togliatti haar eigen betekenis: zij moeten de innerlijke kracht van het louter defen sieve, maar naar Russische opvatting offensieve verdedigingssysteem, dat het Westen gaat opbouwen, verzwakken en ondermijnen. In dit kader past ook de grote communistische propaganda-cam- pagne tegen het Noord-Atlantisch pact, welke het moet voorstellen, alsof aldus een gevaarlijke bedreiging van de vrede ontstaat in het belang var. het kapita lisme. Daar in het Westen argument tegen argument kan worden afgewogen, bestaat er veel minder gevaar, dat er een grote volksmisleiding zal plaats hebben, of schoon de betekenis van de communis tische actie tegen de legers zeker niet onderschat mag worden. In het Oostblok daarentegen is slechts één wil en een woord: van Moskou. En ofschoon ook daar ongetwijfeld wantrouwen tegen lei ding, pers en radio bestaat, blijft dit in het eigen hart, hoogstens uitgesproken m een zeer kleine kring. Waarbij komt aat politbureau en kominfortn tegen de ge ringste ontsporing van leiders en vor mers der openbare mening waken; en als er een voorkomt, onmiddellijk met de radicaalste maatregelen ingrijpen. Het schijnt, dat Moskou daarbij op eén grote nog niet overwonnen moeilijkheid stuit: het nationalisme van de satelliet staten. Volkomen begrijpelijk: al de be trokken staten hebben, eeuwen lang nu eens ondergronds, dan weer in openlijke strijd, voor hun onafhankelijk bestaan tegen bezetters en oi derdrukkers ge streden. Soms overwonnen zij, soms werd hun opstand in bloed gesmoord. Maar wat nooit vernietigd kon worden, zelfs niet onder de gruwelijkste terreur, was de nationale geest, in Polen, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en de Balkanstaten, veel sterker dan ergens in het Westen. Toen Rusland zich in het kader van het fatale Yalta-verdrag met een veiligheids gordel van satellietstaten omringde meende het, dat het dat nationale gevoel binnen de door Moskou gewenste banen zou kunnen leiden. Dat was een mis- rekening en het Kremlin bracht'de vijfde colonnes in de betrokken landen in be weging om naar de macht te grijpen. Maar ook deze actie maakte geen einde aan het nationalisme, schamper als Trotzkiïsme betiteld; zelfs in overigens „goede" communistische kringen drong het door, b v. bij maarschalk Tito van Joego-Slavië. De kwestie was, dat de leiders van verschillende satellietstaten wel bereid waren tot de nauwste samen werking met Moskou zelfs in Tsjecho- Slowakije was dit vóór de overweldiging het geval maar niet om de nationale belangen geheel en al aan die van Rus land op te offeren. Zij verwachtten hulp van Moskou (gelijk Washington die aan het Westen verleent), niet dat zij voor Rusland economisch ten dode zouden worden opgeofferd. Nu is Moskou in alle satellietstaten bezig met de beruchte „zuiveringen", terwijl de communistische druk overal tot een hoogtepunt wordt opgedreven. Roemenië schijnt nog het betrouwbaarst te zijn, maar m Polen verdween Gomulka; zo pas in Bulgarije Kostov; het Hon gaarse parlement is ontbonden- in Al banië worden evenals elders talloze „ver dachte personen gearresteerd. En tegen Tito, die sterker schijnt te staan dan ooit te voren wordt een Macedonische manoeuvre uitgevoerd. Het zou al te vermetel zijn aan deze gebeurtenissen in het Oostblok een over dreven betekenis te hechten, daarvoor is de greep van Moskou te stevig. Maar het versterkt zeker de positie van Rusland niet, als dit nationalisme, dit Titisme zegt men in het Kremlin, meer en meer om zich heen grijpt, vooral wijl het een eeuwenoude geestesgesteldheid is, welke niet met dictatuur is uit te roeien. De Griekse premier heeft koning Paul het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning verzocht hem 'n nieuwe rege ring te vormen. Dinsdagmiddag deed de kantonrechter mr. Hobus te Sittard uitspraak inzake de z.g. prikkellectuurzaak. De beklaagde A. D. werd veroordeeld tot zeven geldboeten, elk van f 20 subs. 7 maal vijf dagen hechtenis. De beklaagde P. werd veroordeeld tot 2 maal f 20 boete subs, twee maal vijf dagen hechtenis. Beiden tekenden tegen dit vonnis hoger beroep aan. De verdachten hadden in hun winkels of stands, gelegen langs de openbare ■weg of in een voor het publiek toegan kelijke lokaliteit tijdschriften voorhan- In een manifest van dertig pagina s heeft de Britse Iabour-partU een uiteen zetting gegeven van de nationalisatie- Plannen In Engeland, het tweede zoge naamde vijfjarenplan. Het program moet nog voorgelegd Worden aan' de nationale partij-confe rentie in Juni. Onder meer wordt erin voorgesteld de nationalisatie van verzekeringen, de suikerfabricage en de raffinaderijen, de cementindustric, de watervoorziening en de nationalisatie van alle „geschik te mineralen". De scheepstouw en reparatie-industrie zal gewaarschuwd, dat niet geaarzeld te eaan de nodige stappen" over faalt «rJ? *en het Particuliere initiatief chemische industrie speeit efn machtige Algemene nationalisatie Van het uitee breide net van groot- en detailhandel wordt als „onrealistisch gekenschetst hoewel verbeteringen worden beloofd in de distributie van frult en groente, on der gemeentelijk of ander openbaar be- heer Controle over kapitaalsbelegging. de verdeling van industriële gebouwen en controle op de deviezen zal een vereiste zijn voor een geleide en vooruitstreven de nationale economie- In verband met de voorgestelde nationa lisatie van de suikerindustrie wordt gewe zen op grote belangen in sommige k°m- niale gebieden, welker ontwikkeling a° ™?r"parti-' °P zich heeft genomen' „Waar ondernemersvrijheid niet over eenkomstig de nationale belangen is' wordt voorgesteld: 1. Het oprichten door de regering van nieuwe bedrijven, 2- Nationalisatie van de betroffen bedrij ven of 3. Het aankopen door de rege ring van zulke bedrijven, indien deze te koop worden aangeboden Voorts wordt genoemd: „het doen in gaan van een nieuwe periode in de histo rie van het gemenebest van een grote mate van deelgenootschap in de geleide economie". Verder zal de partij, indien zij de aan- staande verkiezingen wint, trachten En geland onafhankelijk te maken van „bui tengewone economische hulp van bui ten af" en er zal strijd gevoerd worden tegen de „oude vijand, de armoede den of ten verkoop aangeboden, waarop of waarin afbeeldingen voorkwamen, die volgens deskundigen zinneprikkelend voor de jeugd waren of ongewenste span ningen teweeg brachten. De kantonrechter wees in zijn vonnis de stelling van mr. Veenstra, dat artikel 44 bis van de Sittardse politie-verorde- ning in strijd zou zijn met artikel zeven van de grondwet of artikel 168 van de gemeentewet, of met artikel 27 van de spoorwegwet, van de hand-Hij zeide, dat de gemeenteraad van Sittard zijn wet gevende bevoegdheid in deze zaak niet heeft overschreden. De tijdschriften, waarop de veroordeling is gebaseerd, blijven in beslag genomen. De overige zullen worden teruggegeven. A. F. P. meldt, dat het Hongaarse parlement heden is ontbonden. De nieu we kamer zal op 8 Juni bijeenkomen. De staking der Londense bootwerkers heeft zich uitgebreid, zodat het aantal stakers thans 14.238 bedraagt. Op 50 in de havens liggende schepen waaronder er 14 zijn die levensmid delen aan boord hebben wordt in het geheel niet gewerkt en op vijf andere gedeeltelijk. Voor uitvoer bestemde goederen sta pelen zich in de havens op. De buitenlandse handel van het land en het welzijn van zijn bevolking, die voor het handhaven van zijn levensstandaard afhankelijk is van de invoer van grond stoffen en levensmiddelen, wordt door de staking in gevaar gebracht". Naar onze Londense correspondent te lefoneert, is er enige hoop, dat de staking van 13.000 dokwerkers te Londen van daag teneinde zal lopen. Duurt de sta- king voort, dan is het hoogst waarschijn lijk, dat de regering onmiddellijk maat regelen zal treffen en dat nog heden of morgen troepen gebruikt zullen worden voor het ontladen van de 54 schepen, die thans in de haven wachten en waarvan er 7 levensmiddelen aan boord hebben. Naar wij vernemen is de kolonel-waar nemer A Baretta met ingang van 1 Apri! j.l. benoemd tot commandant van de le gerluchtmacht Nederland. Kolonel Ba retta was voorheen sous-chef van de luchtmachtstaf. Toen het voorstel ter sprake kwam, heeft de Nederlandse vertegenwoordiger, dr. Snouck Hurgronje, verklaard, dat onze regering van mening was, dat de bespre king van deze kwestie in de algemene ver gadering een nadelige invloed zou hebben op de conferentie, welke Donderdag in Batavia zal beginnen. Wat is het doel van een dergelijk debat in deze vergadering, zo vroeg hij. „Is het om een oplossing van de moeilijkheden te bevorderen, of is het om verwarring te stichten? Is het om de partijen tot elkaar te brengen of is het om ze tegen elkaar op te zetten? Het ant woord hierop moet gegeven worden door de algemene vergadering. Dit is een kwes tie, die de grondslagen raakt van de Ver enigde Naties zelf". Nieuwe gezichtspunten zal men boven dien moeilijk naar voren kunnen brengen, daar deze aangelegenheid uittentreure in de Veiligheidsraad is behandeld en boven dien namens de V.N". de-Unci in Indonesië vertoeft en werkt. De Noorse afgevaardigde, Arne Sunde, zeide, dat het de Veiligheidsraad en niet de algemene vergadering was, die de be voegdheid had in deze kwestie op te tre den. Ook deze spr. vroeg of een bespre king door de Assemblee niet schadelijk zou kunnen zijn voor de onderhandelin gen, die spoedig tussen Nederland en de republiek te Batavia zullen beginnen. „Het zou beter zijn", aldus Sunde, „op het ogenblik geen stappen te doen. Wan neer het op een later tijdstip tijdens deze zitting van de Assemblee wenselijk zou blijken de kwestie in behandeling te ne men, zou er niets op tegen zijn, dat de Assemblee de kwestie alsnog op haar agenda plaatste". De afgevaardigde van India, Setalvad; voerde hiertegen aan, dat de Indonesische kwestie van groot belang was voor Zuid- Oost-Azië en de wereld in jiet algemeen. Hij wees er op, dat enige tijd geleden negentien leden van de V.N. te New Delhi bijeen waren gekomen om deze kwestie te bespreken en om „de Veiligheidsraad steun te geven voor het vinden van een oplossing". In dit verband zou bespreking van de kwestie door het voornaamste or gaan van de V.N. zeer goed zijn. De vrees, dat de op handen zijnde on derhandelingen door bespreking van de kwestie in de Assemblee verkeerd beïn vloed zouden worden, oordeelde Setalvad ongegrond. „Onze bedoeling is niet die onderhandelingen te schaden, doch ze te bevorderen", aldus zeide hij. „Wij wil len geen enkele onbetamelijke pressie op welke partij ook uitoefenen bij deze on derhandelingen. Daarom verzoek ik plaat sing van deze kwestie op de agenda". Mohammed Zafrulla Khan van Pakis tan zeide, dat de Indonesische kwestie een van de ernstigste bedreigingen van de wereldvrede was. Hij zou daarom stem men voor behandeling in de Assemblee. Tenslotte besloot de vergadering met 41 tegen 3 stemmen en 12 onthoudingen de kwestie op de agenda le plaatsen en haar ter bespreking door te zenden naar de politieke tommissie Tegen stemden België, Nederland en Zuid-Afrika. Van stemming onthielden zich Argentinië, Denemarken, de Domi nicaanse republiek, Frankrijk, Grieken land, Luxemburg, Noorwegen, Peru. Zweden, Turkije, Engeland en Vene zuela. Het Noorse voorstel tot uitstel van de discussies werd verworpen met 40 tegen 1. stemmen en 6 onthoudingen. De heer Cochran, voorzitter van de week van de Commissie van de V. N. voor Indonesië, zal de. openingszitting van de besprekingen tussen de Neder landse delegatie en de republikeinse delegatie presideren. De opening zai plaats hebben op Donderdag des voor middags half elf plaatselijke tijd. Dit werd medegedeeld in een com muniqué van de Unci. Als voorzitters van de delegaties zul len optreden dr. Van Royen en Mo hammed Rum. De heren Moh. Rum en Ali Sastroamid- jojo zijn gisterenmiddag met het vliegtuig van de Unci uit Banka te Batavia aange komen in verband met de voorbereiden de conferentie. Op de vraag, of en wanneer hij resul taat verwacht, antwoordde Moh. Rum dat, wanneer de besprekingen tot resul taat leiden, dit spoedig zal zijn. Een aan tal republikeinse autoriteiten, de heer Cochran en enige andere vertegenwoordi gers van de Unci waren ter begroeting op 't vliegveld aanwezig. Hét kantoor van de republikeinse delegatie zal zijn ge vestigd aan 't Koningsplein Zuid 4, het voormalig gebouw van het Rode Kruis. Van gezaghebbende zijde wordt te Ba tavia vernomen, dat de Nederlandse dele gatie naar de preliminaire conferentie zal zijn samengesteld uit de heren dr. Van Royen, voorzitter; leden: de heren Blom, s'Jacob, Van der Velde, Koets, Van Hoog straten, Gieben, Elink Schuurman en waarschijnlijk kolonel Thomson. De bisschoppen van Oostenrijk zijn in conferentie bijeen geweest, om een aan tal actuele kwesties te bespreken. Een der eerste besluiten «as om het H. Jaar, dus 1950 tot het „jaar van de naasten liefde" uit te roepen. Ofschoon in elk levensjaar de naasten liefde triomfen moet vieren aan de lo pende band, ook in de zeer verwaarloos de kleine dingen van de dagelijkse prac- tijk, is het inderdaad goed evenals bijv. voor de vastentijd nog tot iets extra's te stimuleren. Geen betere bijdrage voor de vrede tussen individuen, in de gezinnen en tussen de landen dan een reeks van liefdedaden. Stom verbaasd staat „De Waarheid", dat buiten haar de Nederlandse pers zwijgt over het a.s. wereldvredescongres te Parijs. Voelt niemand voor de vrede „De Waarheid" publiceert elke dag nieu we namen van personen en organisaties, die met dat congres sympathiseren. Zo lazen we nu weer van een Rotterdamse mijnheer, die erelid van de „Dageraad" is, van de speeltuinvereniging Volewijck te Amsterdam, de Twentse schaakbond, de zangvereniging jeugdkoor „Solidari teit", de bouwvakarbeiders van het ob ject Erasmusgracht in de hoofdstad en van Geel 1 en van Geel 2 te Amsterdam. Op dezelfde pagina staat een sarcas tisch verslag over de houding van de P. v. d. A. inzake het Atlantisch Pact, dat in wezen een vredesverbond is. De Russophielen voelen voor dit pact na tuurlijk niets. Wat het sarcasme betreft, dat is volgens „De Waarheid" nog altijd op dezelfde pagina haar lezers ingeboren. Een gevaarlijk karakterfacet overigens voor de vrede. Maar nog altijd op dezelfde pagina troffen we nog een ander bericht onder de kop: „Ruim duizend Stalinprijzen uit gereikt". De inhoud trok onze belang stelling. Wie schetst onze verbazing, toen we in de tweede kop als de hoogst on derscheidenen zagen aangeduid de atoomonderzoekers. Dan volgde de „erelijst". Wie denkt U, dat daarop allereerst en vetgedrukt voorkwamen Schrijvers, musici of beeldhouwers Neen, vijftig personen, omdat zij nieuwe wapens hebben uitge vonden, alsmede drie groepen van 15 onderzoekers, die nieuwe types munitie leverden. Op nog altijd dezelfde pagina, wordt minister van Maarseveen rijp geacht voor de zevende hemel. Omdat Zijne Excel lentie het bestaat op het op 24 April te houden R. K. matigheidscongres de ope ningsrede uit te spreken. De C.P.N., de E.V.C., zangverenigin gen, speeltuinen, schaakbonden enz. enz. achten zich rijp voor een vredescongres. Laten wij ons vodblopig maar bepalen tot heilige jaren van naastenliefde. HENK VAN DER MAZE. (Van onze Limburgse redacteur). Ergens aan zich het rijk van Ashanti, die fndse^Lr"1'- Daar' Neder- Keer Rnme h"»8™ VaD Cadier CD Keer. Rome heeft dit gebicd. dat twee de Goudkust bevindt van de zwarte koning over 700.000 negers maal zo 'groot is als cariaat verheven. ons land, tot vi- Kumasi, een stad van 80.000 inwoners, ls er de bisschop pelijke residentie van. Mgr H. Paulissen, een geboren Maas trichtenaar, stond aan het hoofd van de Nederlandse Provincie van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën, toen hjj tot eer ste apostolisch vicaris van dit missiege bied benoemd werd. Hij is heel zijn le ven met hart en ziel missionaris ge weest. Na zijn priesterwijding vertrok Met de arrestatie van een 32-jarige ser geant J. k. directeur van de stichtinv Thuisfront-actie „De Bougie", is eéo "OM SMaait aan het bestaan van dez° s ïchtmg. Het is n.l. gebleken dat de ser geant grote bedragen ten eigen bate aan wendde, inplaats van de gelden te gebrui ken voor het doel waarvoor ze waren a.gestaan. De sergeant had deel uitge maakt van een A.A.T. divisie, die er eer ontwikkelings- en ontspanningsclub op na hield. Toen deze divisie naar Indonesië was vertrokken, bleef de sergeant in Ne derland achter en hij kreeg opdracht hé» contact met de soldaten, die overzee wa ren, te onderhouden. Hij ging op stap en verzamelde gelden, waarbij hij steun kreeg van 'n acquisiteur. Het zaakje liep gesmeerd en er kwam zoveel geld binnen dat de sergeant besloot een kantoor te huren. Dit kantoor stond een makelaar °P de Reguliersgracht belange- Tevens werd besloten daarna een stichting m het leven te roepen- Voorzit ter van de stichting werd de makelaar en '"®e"le"r van de rijkswaterstaat uit Heemstede fungeerde als secretaris-pen nmgmeester. De sergeant kreeg de func tie van directeur. Van Juni 1948 tot er met het einde van dat jaar werd er voor een bedrag van anderhalve ton opge haald. Een enkele maal zijn pakketten naar Indonesië gestuurd met voetballen, voetbalschoenen en het maandblad Con tact van de A.A.T. Buren van de ser geant, die woonde op de Willemspark- weg, deden bij de politie aangifte dat da man op grote voe» leefde. Aan de politie beloofde de „directeur", dat hij de boeken zou overleggen. Hij kwam echter niet meer opdagen en toen de politie acht da gen later de stichting opbelde kreeg zij te horen, dat hij wegens fraude geschorst was. Na enig zoeken werd de man ge vonden en thans zit hij achter slot er grendel. De omvang van de fraude is nog niet bekend. hij aanstonds naar Nigeria, waar hij 15 jaar gewerkt heeft. Hij is nu 68 jaar oud, maar op deze gevorderde leeftijd nog zo vitaal, dat hij 3 Mei a.s. scheep gaat om naar Kumasi terug te keren. Op een conferentie waarop Z. H. Exc. de katholieke dagbladen ontving, heeft hij over het bekeringswerk onder de in landse bevolking een boeiend relaas ge geven. In zijn vicariaat wordt de ziel zorg door 25 Nederlandse paters en een neger-priester uitgeoefend. In dit tro pisch en vochtig-warm gebied komt veel malaria voor en ook de slaapziekte, die door de gevaarlijke en beruchte tsetse- vlieg wordt overgebracht, is daar geen zeldzaamheid. Tegenwoordig Is het leven er echter gezonder dan vroeger, toen de missio narissen gemiddeld 2»/2 jaar na hun aankomst stierven. Van zijn 19 klas genoten, die in het jaar 1905 met hem naar tropisch Afrika vertrokken, wa- ren er zes jaar latei al 13 overleden! Nu is dat anders. Het is geen zeld zaamheid, dat een pater daar zijn ko peren en zelfs zilveren jubileum als missionaris viert! Verschillende factoren hebben tot deze verbetering bijgedragen. Vooreerst de medische verzorging, die op een behoor lijk peil staat. Paters, die ziek worden, kunnen onmiddellijk in een hospitaal, waaraan een staf van kundige doctoren en verpleegsters verbonden is, worden opgenomen. De voorzorgsmaatregelen te gen malaria zijn doeltreffender gewor den. Een muskietennet, dat vroeger niet gebruikt werd, is tegenwoordig een on misbaar onderdeel van iedere missie- uitzet. Regelmatig kinine-gebruik voor komt en geneest de aanvallen. Tijdens de laatste wereldoorlog, toen er geen ki nine te krijgen was, bleek het z.g. palu- drine als geneesmiddel goed te voldoen Dahk zij de moderne verkeersmidde len behoeven de missionarissen zich bo vendien niet meer zo af te matten als vroeger. Aanvankelijk moest iedere tocht te paard worden gemaakt. Later kwa men er fietsen en motoren in zwang Te genwoordig worden op alle hoofdstaties kleine vrachtwagens gebruikt, waarin miskoffer, bed keukengerei, levensmid delen en alles wat er op zo'n missietocht nodig is, kan worden meegenomen. De ontberingen zijn dus aanmerkelijk ge ringer geworden, wat aan de algemene gezondheidstoestand van de missionaris sen ten goede is gekomen. Amerikaanse medische missiezusters, die bij haar aankomst met enthousiasme ontvangen zijn, zijn verleden jaar een kliniek begonnen. Dagelijks krijgen zij honderden patiënten te behandelen. Er zijn plannen voor de bouw van 'n kraam inrichting, waaraan een school verbon den moet worden, waar inlandse meis jes tot vroedvrouw worden opgeleid, maar er zal vermoedelijk geruime tijd over heengaan, voordat die plannen uit gevoerd kunnen worden. De zusters zijn vaak in de gelegenheid pas geboren kinderen, die in stervensge vaar verkeren, te dopen. In een half jaar tijds hebben zij onlangs 74 nood doopsels toegediend. Gelukkig hebben de heidense ouders tegen clezè ceremonie niet het minste bezwaar. De toekomst is de school Onder de volwassenen, die meestal tussen heidendom en christendom een doelbewuste keuze hebben gemaakt, ko men lang niet zoveel bekeringen voor als onder de jeugd, die op de bijzondere scholen in het ware geloof onderwezen wordt. Toen het Vicariaat 17 jaar gele den werd opgericht, waren er slechts 8 katholieke scholen, die samen ongeveer 900 leerlingen hadden. Op het ogenblik zijn deze getalle- respectievelijk 273 en 22.500De katholieke school vormt de toekomst van deze missie". Deze schitte rende resultaten zouden niet mogelijk zijn geweest, wanr.eer de Engelsen de gebouwen niet royaal bekostigd hadden De regering bouwt voor de missionaris sen ook normaalscholen en heeft plan nen ontworpen voor een katholieke mid delbare school, die in Kumasi zal komen. In Cape Coalst bestaat er al eer voor 500 jongens. Anglicanen gematigde Methodisten en fanatieke Presbyterianen zitten op de Goudkust ook niet stil. Ze werken er al meer dan een eeuw Omstreeks 1930 is er een seminarie gesticht, dat door Anglicaanse BenecTctjjnen wera be stuurd. Het merkwaar lige feit deed zich voor, dat drie van deze monniken naar de Kath. Kerk overgegaan zijn en twee van hen zelfs priester zijn geworden Een voormalig Anglicaans geestelijke, die daar ook gewerkt heeft, bereidt zich momenteel in Rome eveneens op het H. Priesterschap vcor. „Wapenbroeders", het weekblad voor de Ned. Strijdkrachten in Indonesië bevat de volgende dagorder, die de legercom mandant, luit.-generaal Spoor op 24 Maart j.l. tot de troepen in Indonesië heeft ge richt: „Ondanks de door mij herhaaldelijk in woord en geschrift gegeven waarschu wingen en zeer pertinent gestelde op drachten, dat elk militair van het leger in Indonesië zich onder alle omstandig heden heeft te gedragen als een goed sol daat betaamt in zijn behandéling van ge vangenen en in zijn optreden tegen ver zetslieden. in zijn omgang met de bevol king en ten opzichte van de eigendom men van anderen, bereiken mij toch nog telkenmale vermeende klachten over door militairen gepleegde misdragingen Ik wens hier ai dadelijk aan toe te voe gen; dat vele van deze klachten bij nader onderzoek blijken te berusten op ge ruchten" en vaak slechts een kern 'van waarheid bevatten doch schromelijk over dreven zjjn, dan wel geheel uit de lucht gegrepen. Bovendien is het duidelijk dat in verschillende gevallen de aanbrengers van deze klachten niet gedreven werden door het prijzenswaardige streven om recht te zoeken, waar vermeend werd, dat onrecht was gedaan, doch bedoelde klachten met politieke bedoelingen we reldkundig maakten, In stede van zich tot de bevoegde autoriteiten te wenden, werd hierdoor de Nederlandse zaak en de naam van het leger in binnen- en buiten land vaak ernstige schade berokkend. P°ch dit alles neemt niet weg, dat I?1+ met ^an losmaken van de gedach te dat er toch gevallen zijn, waarin door enkelingen somtijds wordt opgetreden op een wijze, welke ontoelaatbaar moet wor den genoemd. Ik heb u steeds voorgehou den, dat de militair zich onder alle om standigheden heeft te gedragen naar de erecode, welke den soldaat siert: Behandel uw gevangenen streng, doch menselijk en rechtvaardig. Bezorg de bevolking geen overlast, waar dit kan worden vermeden. Ontzie andermans eigendommen te allen tijde, tenzij de gevechtsactie te dien aanzien onvermijdelijke maatregelen ver eist. Speel nimmer eigen rechter, dat is niet uw taak, noch uw bevoegdheid. Ik wil hier in dit verband nogmaals aanhalen, hetgeen ik in mijn laatste dag order van 18 December 1948 tot u zeide: „Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers van recht en veiligheid aan een bevolking, die reeds te lang zuchtte onder terreur en onderdrukking Verlicht haar noden, vermeerdert deze niet. Onthoudt u van elke daad, die niet de toets van een scherpe critiek zou kun nen doorstaan. Zijt beslist doch tevens menslievend en ontziet andersmans eigen dom". Gij hebt in de afgelopen maanden ge toond uw taak uitnemend te begrijpen en gij hebt deze op bewonderenswaardige wijze uitgevoerd. Zorgt dat op uw pres taties geen smet wordt geworpen als hiervoor bedoeld en die den soldaat on waardig zjjn. Gij weet, dat elk geval, dat mij ter ore komt, grondig wordt onder zocht en dat eventuele schuldigen nim mer hun gerechte straf ontlopen. Zorgt er voor, dat dergelijke onderzoeken over bodig zijn rn dat aantijg ngen steeds kunnen worden teruggewezen naar het rijk der fabelen of naar kwaadsprekerij. Ik eindigde mijn dagorder van 18 De cember 1948 met de woorden: „Ik stel mijn volle vertrouwen in uw houding". Ik wens deze woorden heden opnieuw en met de eeste nadruk te herhalen. Het is aan u te tonen, dit vertrouwen in elk opzicht waardig te zijn". pry- Het directoraat-generaal van de zen vestigt er de aandacht op, dat de maximumprijs voor krentenbrood en ro zijnenbrood onverschillig onder welke benaming, zoals Paasbrood, Paasstollen e.d. dit verkocht wordt f 1.- per 800 gram bedraagt. Vanavond laat of vannacht wordt in Rotterdam het tweehonderdste evacuatie schip uit Indonesië verwacht. Het is de „Drente", een nieuw schip van de Kon. Rott. Lloyd, dat in Amerika is gebouwd. Aan boord bevindt zich (jammer dat Carnaval voorbij is) de 111.111e evacué. Deze zal door het landelijk comité „Nederland helpt Indië", feestelijk wor den ontvangen. w De weerverwachting van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht op enkele plaatsen in het Zuiden van het land vorming van nevel of mist. Overigens veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Ir Limburg en Oostelijk Noord-Brabant echter overwegend droog weer. Matige, later vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering van tem peratuur. Donderdag 14 April: Zon op 5.47 uur, onder 19 35 uur; m&an op 21.59 uur, onder 611 uur. 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1