Bedoeling der grenscorrecties Eerste Kamer heeft er weinig goede woorden voor A i - - - Iribune Flakkee wil vaste verbinding TOEKOMST van spoorwegnet w'eerbericht HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN TE HOGE LONEN UITBETAALD Teg r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN BB Op de V. ïlste JAARGANG VRIJDAG IS APRIL 1949 No. 20903 De aloude grenspaal bij de Nieuw- straat te KerkradeLinks de tram. Aken-Herzogenrath, rechts is de straat tot 50 cm. van de huizen af Nederlands grondgebied. De huizen staan dus op Nederlands territoir. Kind door fosforbom gedood Aannemer wilde bouwen in recordtijd Dringend beroep op Den Haag Het ebedaTrdirnpldan, ^hetwelk'3 men »Va!3i IJ-g* Boven liet millioen KOLENPRODUCTIE in MAART ;en een denkbeeldige vijand uit het Oosten LEGERMANOEUVRES IN BEIEREN De Graflegging Snel verkeer gewenst, doch kapitaal is krap Ir. den Hollander prak in Breda DROOG EN ZONNIG WEER Als een walvis, die zijn muil openspert, zo opent zich dit vracht vliegtuig om de auto op te nemen, die het van Lympne (Kent) naar de Franse badplaats Le Touquet moet brengen. Er is tussen deze plaatsen een vaste „veerdienst" geopend. Voor 21 pond wordt een auto met vier passagiers overgebracht. De benzine mag in de tank blijven, zodat de automobilist 20 minuten nadat hij in Engeland aan boord van de Bristol-machine reedov eigen kracht Le Touquet kan binnenrijden. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Montagebouw hulp middel Overheidssteun gaat verdwijnen ERGER ZIJN DE SLECHTE BEURTEN IN EIGEN KAMP De bollenvelden met Pasen Klein boerenbedrijf Commissie voor verbetering van positie Mgr. Beran tot de clerus Een waarschuwing tot de katho lieke afgevaardigden Dimitrof voor kuur in Rusland SS? Opheffing blokkade nog eerste eis Von Weizsaecker krijgt zeven jaar Tegen melaatsheid SCHIPPERSTEHUIS IN GREVENBICHT de KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagl t 3 90 ~er kwartaa 1.30 per maand, f 0-3$ per week Directeur: J KUIJFERS Hoofdredactie: Prof. Dr- S'T. TESSEl5 0.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur- H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wc hadden het reeds gemeld, in de afdelingen der Eerste Kamer is nog al critiek gerezen tegen de voorgeno men grenscorrecties. Uit het thans ver schenen voorlopig verslag over het machtigingsontwerp blijkt nader, dat er vrijwel geen goed woord over deze correcties is gezegd. En ware het niet, dat „vele leden", die nu nog bezwa ren hebben, hun stem laten afhangen van de M. v. A. en de gedachtenwis- seling in de Kamer, terwijl bovendien „verscheidene andere leden", hoewel niet enthousiast, dan toch tot nu toe als enigen hun stem aan het ontwerp willen geven, we zouden vei lig kunnen aannemen, dat het wets ontwerp zou worden verworpen. Nu echter maakt het Woensdag nog een kans. Blijkens het voorlopig verslag dan over het wetsontwerp „houdende be voegdheid tot het treffen van voorlopige voorzieningen in verband met de ver wezenlijking van bepaalde correcties in de NederlandsDuitse grens", hadden enige leden zich afgevraagd, waarom de regering geen genoegen genomen had met wat zij vóór de oorlog beoogde, na melijk een oplossing van de bestaande moeilijkheden zonder afstand van ge bied met de daarop wonenden? Deze le den konden namelijk moeilijk ins em- men met annexatie, omdat hieruit on vermijdelijk zowel binnen- als buiten landse moeilijkheden zouden kunnen voortvloeien. Daarbij komt, dat Nederland in de eerstvolgende jaren voor het feit staat, dat het zich duidelijk zal moeten uit spreken over de houding, welke het te- genover Duitsland zal innemen. Tegelij kertijd evenwel zal Nederland niet uit het oog mogen verliezen, dat het meer nog dan de Ver. Staten of zelfs Groot- Britannië belang heeft bij een herleving van Duitsland. Sommige leden verklaarden zich bij een vroegere gelegenheid op het stand punt te hebben gesteld, datvan Duits land alleen economische compensatie en geen annexatie mocht worden gevorderd. Zij handhaafden dit standpunt- Onder economische compensaties zou den de hier aan het woord zijnde leden in de eerste plaats mijnrechten op ko len- en oliehoudende gronden willen verstaan. Zulke rechten achtten zij van veel groter belang voor Nederland dan land-annexaties. Verscheidene leden betreurden, dat de regering in haar mededelingen omtrent de grenscorrecties wel zeer summier is geweest. Zij achtten dit als praecedent niet onbedenkelijk. Deze leden meenden te weten, dat de Belgische regering m dit opzicht grotere mededeelzaamheid had getoond en meer in bijzonderheden was getreden. Het gebied, bij de grenscorrecties be trokken, is van zeer beperkte omvang. De leden, hier aan het woord, erkenden dit. Nochtans meenden zij dit wetsontwerp van de hand te moeten wijzen. Ook huns nziens is in casu sprake van annexatie. Zij waren tegenstanders hiervan. Zij waren van mening, dat het aanbeve ling zou verdienen, de Nederlandse aan spraken op Duitsland niet te verzwakken door de aanvaarding van enkele geringe grenscorrecties. Afwijzend stonden zij ook tegenover het zeer onlangs van Duitse zijde gedane aanbod inzake hulpverle ning bij verdere droogmaking van he> k'vele^leden verklaarden tegen dit wets ontwerp bezwaar 'te hebben. Zij zouder hun definitief standpunt echter pas be palen na kennisneming van de memorie van antwoord en van het bescheid der re gering bij de openbare beraadslaging Verscheidene leden verklaarden, dit wetsontwerp niet te kunnen toejuichen al wareh zij geneigd, hun stem er aan te geven. Vooreerst zouden zij gaarne bevestigd wilen zien, dat de beoogde grenscorrec ties niet het karakter van een schadeloos stelling dragen. Ware dit wel het geval dan zou de regering wel een allerpovers* resultaat hebben bereikt. Zij zouden er dus vooralsnog de voorkeur aan geven die correcties op haar eigen waarde te toetsen. Ook dan achtten zij haar teleur stellend en wel door het ontbreken van een regeling van de Dollard-Eems-kwes tie. Zij namen derhalve voorshands aan, dai de regering haar pogingen, tot een be hoorlijke regeling van de schadevergoe ding te komen, voortzet. Desbetreffende mededelingen zagen zij met grote belang stelling tegemoet. De grenscorrecties worden, aldus de hier aan het woord zijnde leden, de facto verkregen. Zij dragen een voorlopig ka rakter en zijn van overwegend techni sche aard, al mogen zij dan enige aan hechting van vreemd gebied ten gevolge hebben. De voordelen, er aan verbonden, moe ten naar de mening, van deze leden niet worden onderschat. De correcties brengen niet onbelangrijke waterstaat kundige en verkeerstechnische verbeterin gen teweeg en zullen het werk van de douanedienst vergemakkelijken- (Van onze correspondent). Gistermiddag was de voddenkoopman J. voor de smederij van V. te Helden dorp bezig een partij oud ijzer op te la den, hierbij geholpen door zijn 9-jarig "zoontje. Toen de jongen een voorwerp opraapte schoot plotseling een vlam om hoog en stond het kind in een oogwens in vuur. Zijn vader en toesnellende voor bijgangers konden niet verhinderen dat de knaap die een fosforbom bleek te heb ben opgeraapt, welke op onverklaarbare wijze in de smederij was terecht geko men levend verbrandde. Ook J- zelf liep ernstige brandwonden op. De aannemer M. uit. Amsterdam is bezig met de bouw van 200 woningen in het Heugemerveld te Maastricht.. Bij de aanbesteding was hij 400.000 goedkoper dan de op een na laagste inschrijver. Dit was mogelijk, doordat M. met een eigen loonsysteem werkte, dat echter niet klopte met de looncomtracten, waaraan de rijksbemiddelaars hun sanctie hebben verleend. Hij betaalde namelijk aan zijn arbeiders tariefionen, die in sommige ge vallen zelfs tot 100 pet. boven de normale gingen. Hierdoor hoopte hij de 200 wonin gen voor September a.s. gereed te krij gen. M. had er bovendien nog 20 000 bij geboden, als hij volgens dit eigen systeem mocht blijven werken. Er werd tegen hem echter proces-verbaal opge maakt en zijn zaak diende Woensdag voor de economische rechter te Maas tricht. De vertegenwoordiger der rijksbemidde laars betoogde, dat het ethisch minimum Het bestuur van de stichting ,.de Flakkeese gemeenschap", (voorzitter burgemeester D. Rijnders van Middel- harnis) is op audiëntie geweest bij de minister van verkeer en waterstaat mr. D. G. W. Spitzen, om op een vaste oeververbinding voor het eiland Goeree en Overflakkee aan te dringen óp de achtergrond schijnt te geraken door het z.g. vijf--eilanden-plan. het plan tot demping of afsluiting van de rJ, monden Nu is aan de minister gevraag de plannen voor Flakkee daaraan niet vast te koppelen, daar een oplossing van het probleem der oeververbinding dan tientallen jaren zou duren. Het grote en welvarende eiland Goeree en Over flakkee, dat agrarisch evenveel produ ceert als de gehele provincie Utrecht, kan niet langer in zijn isolement blij ven, zo is betoogd. Maatschappelijk, so ciaal, cultureel en economisch is dit niet langer verantwoord. Men heeft de minister op de vaak onhoudbare toestand en het tekort aan capaciteit van Oe veerdiensten gewezen. Bij een gehouden enquêtte is n 1 geble ken, dat over de veren Middelharnis— Hellevoetsluis, Den BommelNuman— dnro en Galathee—Dinteloord (N.Br resp 25.800, 13-500. 9400 auto's per jaar worden overgezet, waarbij 414 000 wacht- uren (wachten op veerboten) en 46.100 vaaruren werden gemaakt Behalve dit tiidverlies zijn er ook nog de kosten van het vervoer, die per jaar ruim 523.000 bedragen, Dit b^tekt®"t: Z°u^"dd verder aangevoerd, voo- de toW edand- bevolking 15.39 per inwoner of 61.56 per gezin van vier personen. Bovendien wordt door de Flakkeese vervoerdt meer dan 100.000 aan Wegenbelasting betaald, waarvoor men geen centimeter rijksweg heeft. De Nederlandse steenkolenproductie bedroeg in de maand Maart j.i, i 026 000 ton (v.m. 892.400 ton). De gemiddelde productie per werkdag was 38 000 (37.200) De gemiddelde maandproductie in de jaren 1938 en 1945 tot en met Maart 1949 bedroeg in tonnen: 1938: 1 124.000, 1945; 425.000, 1946: 693.000, 1947: 842.000, j948: 919.000 1949; Januari 93b.200, Februari 892.40o! Maart 1.026.200. (normaal loon) en de 25 pet. toeslag bij tariefionen een voldoende begrenzing vor men om tot betere arbeidsprestaties aan te moedigen. M van zijn kant verwees zonder resul taat naar de proefnemingen met de loon regeling zonder „plafond" voor bouwvak arbeiders in Amsterdam, Groningen en Nijmegen. Hij werd schuldig bevonden en de eis tegen hem luidde 23 maal 1UU boete plus een voorw hechtenis van 2 maanden. Het vonnis was 23 maal 50 boete, waarna de aannemer opmerkte, dat er bij doorvoering van de officiële loonregeling, waaraan hij zich nu zou houden, niet vee] kans was de woningen tijdig op te leveren. Generaal Clarence Huebner, stafchef van de Amerikaans troepen in Europa, heeft Donderdag te Heidelberg ver klaard, dat Amerikaanse troepen in Duitsland bij de voorjaarsmanoeuvres, die Zaterdag beginnen, een „denkbeeldi ge agressor uit het Oosten, bijv. Tsje- choslowakije, zullen bestrijden. Militaire waarnemers uit Engeland, Frankrijk, Ne derland, België en Noorwegen zullen de oefeningen bijwonen. Russische waarne mers zijn niet 1 itgenodigd. De bedoeling van de manoeuvres is, de capaciteiten van de leger-organisaties in tactisch opzicht en op het gebied van troepenvervoer en inkwartiering te toet sen en niet zozeer om de gevechtswaar- de te vergroten. Er zal zelfs niet eens met los itruit geschoten worden. De troepen zullen gezamenlijk strijden te gen een denkbeeldige vijand, die door talrijke grensincidenten de infiltratie zal beginnen en vervolgens met mobiele en pantserstrijdkrachten en masse de grens zal overtrekken. De oefeningen bestaan uit het inrich ten van een verdedigingslinie langs het Ludwigskanaal van Bamberg naar Re gensburg in Beieren en tenslotte het in zetten van een tegen-aanval. BAREND VAN ORLEY, (MUSEUM, BRUSSEL) „Een land, dat „bij" wil blijven, be hoort over een snelverkeer van hoge fre quentie te beschikken. Doch de electri- ficatie is een dufe onderneming en aan gezien de Ned. Spoorwegen een N.V. zijn. is er slechts een beperkt kapitaal' be schikbaar. Vandaar, dat de electrificatie, die mettertijd over het gehele land zal worden toegepast, op de eerste plaats moet worden doorgevoerd op die trajec ten, die het meest rendabel zijn" Met deze woorden gaf lr. F. Q. den Hollander, pres.-directeur van de Ned. Spoorwegen, tijdens een Donderdagmiddag in het ge bouw van de Kamer van Koophandel voor West-Brabant te Breda gehouden bijeen komst, een beeld van de plannen der N.S. en de moeilijkheden, die a«n de uit voering hiervan verbonden zijn. Op 15 Mei a.s. zal, zoals bekend, het Limburgse baanvak in het electrische net worden opgenomen. Het materiaalgebrek is oorzaak, dat de frequentie op deze ü.in nog niet ieder zal bevredigen. Dan komt Brabant aan de beurt en op 1 Mei 19ou hoopt men de electrische verbinding DordrechtBoxtel gereed te hebben met De weerverwachting van heden- tot morgenavond luidt: In de nacht en ochtend hier en daar tijdelijk mist. Morgen over dag zonnig en droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag- Zwakke, later nu en dan matige wind tussen Oost en Zuid. Zaterdag 16 April; Zon op 5.42 uur, onder 19-38 uur; maan op mid dernacht, onder 6.57 uur. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd; Kon. Marine: Gesneuveld U April: mar. 2 Z.M. G. W. H. Arts uit Castenray (ge meente Venray). Gesneuveld 13 April: tijd. korp. mar. Z.M. T. E. van Ommen uit Hengelo; tijd. korp. mar. B. van der Pol uit Rotterdam. Kon. Landmacht: Gesneuveld 18 Maart: korp. J. Moesker uit Hoogezand. Gesneuveld 22 Maart: sold, le kl. C. Nagtzaam uit Oud en Nw. Gastel. Gesneuveld 31 Maart; sold. D Nobel uit Reeuwijk (Z.H-). Gesneuveld 1 April: sold, le kl. J. Dijkxhoorn uit Schipluiden; korp. A. Timmermans uit Rotter dam. Gesneuveld 2 April; sold. P. A. Beekman uit Apeldoorn; adj.-on- deroff. W. de Boer uit 's-Graven- hage. Gesneuveld 4 April; sold. P. G. Berkers uit Asten; sold. H. J. J. van Gelder uit Maasbommel; serg. A. de Koek uit Rotterdam; sold. C. Putters uit Giessendam; sold. H. C. Roelofs uit Brunssum; 2e lt. H. W. Schraagen uit Aerdenhout Bloemendaal; sold. T. S. J. Snoek uit Abcoude; sold. G. P. A. Spie- rings uit Warmond; sold. A. Stroe ve uit Brucht (gem. Hardenberg); sold. A. Zoetebier uit gem. Vries. Gesneuveld 5 April: sold. D. J. Havikhorst uit Borculo; sold. H. Stötefalk uit Amsterdam (O.). Gesneuveld P April: sold. P. H. C. Cappetti uit Gendringen; sold, le kl. M. C. de Ridder uit Nieu- werkerk a/d IJssel; sold, A. P. Versteegen uit Renkum. Gesneuveld 7 April: sold, le kl. G. J. Janssen uit Borculo; sold. M. van Velzen uit 's-Gravenhage; sold. J. C. A. Wewer uit Zeist. Gesneuveld 9 April: korp. H. Buijsen uit Kruisland. Kon. Ned.-tod. Leger: Gesneuveld 28 Maart: Tim. sold, le kl. inf. Nago Rafel. Gesneuveld 29 Maart; sold, le kl. inf. J. F. Carelsz; Jav. sold. 2e kl! inf. Siroen; Jav. mil. sold. Oemaran; Jav. serg. 2e kl. inf. Djoemadi; Jav sold, le kl. inf. Da- riman; Soend. sold. 2e kl. kdv Juta Bin Karnat; Jav. sold. 2e .cl. Kemin. Gesneuveld 30 Maart: Soend. sold. 2e kl. Endi. Gesneuveld 2 April: Mad. sold, le kl. inf. Halil. Gesneuveld 4 April, vermist se dert 3 Maart; Amb. korp. inf. J Pesiwarissa. Alle hierboven vermelde gesneu velde militairen van het K.N.l.L. waren afkomstig uit Indonesië. een aftakking van Lage-Zwaluwe naar Roozendaal voor de internationale trei nen. Het ogenschijnlijk verwaarloosde baan- yak VlissingenNijmegen zal eveneens een verbetering ondergaan, doordat van laatstgenoemde datum af op dit traject Diesel-electrische treinen zullen rijden. Uit de aard van de zaak, hangt dit alles ten nauwste samen met de mogelijkheden die de electrische centrale te Geertrui- denberg biedt. De vooruitzichten In dit opzicht zijn niet zo gunstig, hoewel men niet pessimistisch behoeft te zijn. Wat de electrische verbinding Lage-Zwaluwe Roosendaal betreft, merkte ir. Den Hol lander nog op, dat hierdoor het verkeer met het Westen een aanzienlijke verbete ring zal beleven door kortere rijtijden, meer-ritten en verbeterd comfort. De bijeenkomst werd door tal van bur gemeesters uit West-Brabant bijgewoond In aanwezigheid van tal van autori teiten heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. dr J. in 't Veld, op het terrein van de N.V. Bre- dero's Bouwbedrijf te Zuilen enige nieu we fabrieksinstallaties in werking ge steld. Deze installaties die, dank zij de Marshall-hulp konden worden aange schaft, zijn de eerste van dit type, welke in Europa zijn ingevoerd en openen de mogelijkheid onderdeton voor de mon tagebouw met een tot nu toe ongeken de precisie en snelheid te vervaardigen. De minister vestigde er de aandacht op, dat, hoe belangrijk de montagebouw op het ogenblik ook moge zijn, het uit eindelijke doel moet zijn woningen te fabriceren, die met de traditionele bouw kunnen concurreren. In Engeland is dit als conditie gesteld met het gevolg, dat er slechts 4 a 5 systemen bleven bestaan. In Nederland daarentegen wordt thans volgens circa 25 a 30 systemen gewerkt. Ook hier zullen naar schatting niet meer dan 5 systemen kunnen overblijven, waarmede een zo groot mogelijke per fectie dient te worden bereikt. De over heidssteun voor de montage-bouw zal dan ook, volgens de minister, tegen het eind van het volgende jaar dienen te verdwijnen. Nu weet ik hoe Maria bad, Toen Zij Hem in Haar armen had, En zó behoedde Haren schat Nu weet ik hoe Maria bad. Nu weet ik hoe Maria keek. Toen Hij van Hare borst niet week, En op een slapend kind geleek. Nu weet ik hoe Maria keek. Nu weet ik wat Maria vroeg, Toen Zij Zijn glimlach gadesloeg, En schreide om wat Hij verdroeg. Nu weet ik wat Maria vroeg. Nu weet ik wat Maria dacht. Toen Hij bedroefd was weg gebracht, En Zij Haar Hoofd boog in den nacht.... Nu weet ik wat Maria dacht. Nu weet ik wat Maria gaf, Toen Zij Zijn lijden ging vooraf, En nederknielde aan Zijn graf Nu weet ik wat Maria gaf. K. H. R. DE JOSSELIN DE JONG We weten nu wat we aan de K.N.V.B. hebben: we behoeven hem nie* serieus meer te nemen. Hij wil volgens zijn eigen zeggen „gaarne de overtuiging van gelovig Nederland eerbiedigen", maar laat op Eerste Paasdag kampioens- voetbal spelen. Beroep op onwetendheid kan de Bond niet meer doen; bij laat S.V.V.V.S.V. willens en wetens door gaan. We neme-i nu ook het motief „eer- biediging van geloofsovertuiging" voor i het vaststellen van één interlandwed strijd per seizoen o-p een Zaterdag niet serieus; we moeten dit wel als een drog- motief beschouwen het stadion is im mers tóch uitverkocht....; maar wat als het stadion eens niet vol zou lopen? Waarvoor hebben we een Nederlandse Katholieke Sportbond? Om de godsdien- stig-zedelijke belangen van onze katho lieke sportlieden te verdedigen. Om te beletten dat onze katholieke sportlieden in hun godsdienstige gevoelens (die in dit geval parallel zijn met die van ge heel anders-gelovig Nederland) worden gekwetst. Heeft de N.K.S. iets gedaan tegen deze misstap van de K.N.V.B.? Wij dringen er bij de N.K.S. op aan, dat hij in den vervolge diligent zal zijn in deze i zaken. De sport muakt in deze dagen in het j algemeen wel een zeer slechte beurt. Mei kampicensvoetbal. spesdwayraces, voetbaltournooien. wielerwedstrijden, wandelmarsen, enz. op Goede V.-ijcag resp. Eerste Paasdag (de twee dagen in deze Paastijd, waafop het gelovig, d.i. het overgrote deel van ons volk de ge dachtenis aan Christus' dood en verrij zenis niet ontwijd wil zien door een in zich toch profaan sportgebeuren) ne men vele sport-instanties een anti-chris telijke en beledigende houding aan. Helaas zijn -r nog te veel katholieken en andere christenen, die deze misstand .in de hand werken. Al zijn zij het zich niet bewust, zij falen hier als christenen als zij zitting hebben in besturen die be doelde sportgebeurtenissen organiseren of steunen, als zij actief daaraan deel nemen, als zij er naar gaan kijken. Wat laat de christenheid zich in deze dagen weer in de hoek drukkenTïn welk een weerzinwekkende houding wordt aangenomen door die christenen, die daar zelf aan meewerkenErger dan de misstappen, die anderen tegen ons begaan, zijn de slechte beurten in eigen kamp. SUPPORTER. Ondanks de zware stormen zijn er nog vele narcissenvelden overgebleven, voor al in het Noorden van de bollenstreek, zo deelt de provinciale V.V.V. Zuid- Holland mee. De hyacinthen beginnen overal te kleuren. Bij warm weer ge durende de eerstvolgende dagen zullen In Den Haag is gisteren geïnstalleerd de commissie van advies inzake de ver betering van de positie van het kleine boerenbedrijf. In deze commissie zullen vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en van de Stichting van de Landbouw zich beraden over de maat regelen, welke binnen het kader van de beschikbare middelen in het belang van het kleine boerenbedrijf kunnen worden getroffen. De minister heeft haar ingesteld om zo doende het vrije bedrijf in de gelegen heid te stellen zijn wensen met betrek king tot de bovenbedoelde maatrege len kenbaar te maken. Vanwege het ministerie hebben de he ren ir- C. Staf (voorzitter), ir. A. T. Tjal lema, ir. A. W. van de Plassche en ir. I van Bueren (secretaris) zitting in de commissie. De Stichting van de Land bouw heeft de heren dr. ir. W. J. Droe sen, J- van der Berg, C. Hey, M. Nagt zaam, Jos. Zegers en drs. F. Kriellaar.-= als haar vertegenwoordigers aangewezen. Andermaal heeft de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, de geestelijkheid van Tsjechoslowakije vermaand, zich van iedere politieke activiteit te onthouden. Het is priesters verboden, lid te worden van een politieke partij, dus ook van de volkspartij, welke sommigen nog steeds een „katholieke partij" noemen, ofschoon ze dit niet is. „Zonder toestemming van de bisschopsconferentie heeft geen enkele partij het recht, zich het praedicaat „ka- toliek" toe te eigenen", aldus de aartsbis schop. Mgr. Beran waarschuwt vervolgens de katholieke afgevaardigden en ministers van de volkspartij, duidelijk voor ogen te houden, dat diegenen, die door hun hand tekening wetten bekrachtigen, welke schade doen aan godsdienst en Kerk, krachtens het canonieke recht ipso facto geëxcommuniceerd zijn. Het is verder aan alle katholieke priesters in Tsjecho- slowakijë verboden, om zitting te nemen in de commissies voor godsdienstige aan gelegenheden van het actie-comité van de volkspartij. De Bulgaarse minister-president George Dimitrof, beeft wegens ziekte verlof gekregen 1 vertoeft thans voor een kuur in de Sovjet-Unie. Dimitrof is 66 jaar. Hij is minister president sedert November 1946- ROUTE'S DOOR DE BOLLENVELDEN Aanbevolen route Wegen Spoorweg Tramweg Station Bodemetten J HAARLEM Bushalte Haariem- Noordwijk Bennebroek Ruigenhoek Afwaart booftochf Noordwijkerhou Ntergezichf nanaf de ju men Wassenaar ICARTO-4933 er met Pasen reeds vele kleurige velden te zien zijn. In ieder geval zullen ver schillende velden rondom Sassenheim en Voorhout in bloei staan. Hier en daar ziet men veldjes vroege tulpen. Door het tribunaal te Neurenberg is baron Ernst von Weizsaecker, de Duitse diplomaat, die b« het Vaticaan ge accrediteerd was, tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Von Weizsaecker werd veroordeeld wegens de hulp, die hij aan Hitier heeft verleend bij het beramen van de oorlog tegen Tsjechoslowakije en wegens zijn aandeel in de tegen de Joden begane wreedheden. Von Weizsaecker geniet vier jaar af trek wegens voorarrest en behoeft dus nog slechts drie jaar in de gevangenis dooi te brengen. Handelsfirma's in Oost-Duitsland mo gen contact opnemen met maatschappijen in West-Berlijn om te komen tot een her vatting van de handel, die vier maanden lang practlsch stil heeft gelegen. Dit 's meegedeeld door Fritz Selbmann, het plaatsvervangend hoofd van de economi sche commissie in de sovjet-zone. Deze mededeling is in westelijke poli tieke kringen met veel belangstelling ont vangen, Zij toont aan, zo meent men in deze kringen, dat de autoriteiten in de Russische zone tot het inzicht zijn geko men, dat zij het niet kunnen stellen zon der de waardevolle electrische artikelen uit West-Berlijn. Sommige waarnemers menen zelfs, dat de sovjet-autoriteiten een mdidel -zoeken om uit de Berlijnse im passe te geraken. In theorie hebben de oostelijke autori teiten alle export van Oost- naar West Berlijn verboden. In de practijk is dit ver bod echter beperkt tot voedingsmidde len en brandstof. De West-Berlijnse autoriteiten staan geen export naar het onder Russisch be stuur staande gebied toe van artikelen die zijn vervaardigd uit de schaarse ma terialen, die per luchtbrug naar Berlijn zijn gebracht. Hieronder vallen de meeste electrische apparaten. De burgemeester van West-Berlijn, prof. Ernst Reuter, heeft gezegd, dat de han del tussen Oost en West slechts op twee voorwaarden kon worden hervat; ophef fing van de-blokkade van Berlijn en uit schrijving van vrije en geheime alge mene verkiezingen in de Russische zone en sector. Volgens de directeur-geneesheer van een leprozen-kolonie op het eiland Cyprus zijn opzienbarende successen verkregen door lepra-lijders te behandelen met sulphanomiden. De directeur van de ge zondheidsdienst op Cyprus verklaarde, dat het resultaat van de behandeling „onze stoutste verwachtingen heeft over troffen". Op tweeae Paasdag zal deken Haenraets uit Schinnen, het nieuwe schipperstehuii in Grevenbicht inzegenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1