Grimmige verbittering onder de onderwijzers Dreigementen aan lopende band Ru si and* tasten naar een oplossing De Russische laars IN CHINA De MARTELING van de kardinaal eerherii'ht Gen. Malinin niet naar Washington De rollen voor Tegelse Passiespelen uitgereikt Felle aanklacht van Cuba bij de V.N. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN vNli 71ste JAARGANG WOENSDAG 20 APRIL 1949 No. 20906 Verontwaardiging bij de groep van ons bisdom Penningmeester Remmerswaal onderscheiden De kinderwagen voor twaalf persoontjes is. oen xdtkomst voor grote kindertehuizen. Het 'is een vinding van de directrice van het Moederhuis van het Leger des Heils te Rotterdam. Ontevredenheid in het Bosse diocees Vertrouwen in de voorzitter opgezegd Éf Het vleesrantsoen weer omlaag Afzet pootaafdappelen De blokkade van Berlijn Nanking verwierp communistisch ultimatum Dr. Karl Arnold, de premier van Noord Rhein-Westfalen, na zijn beleefdheidsbezoek aan minister Stikker. Mevrouw Spoor, die Dinsdagmorgen met de „Oranjearriveerde om het vaderland vacantia te nemen, passeert de passencontrole. Rechts de echtgenote van Overste mr. G. P. Kiës, die haar met bloemen had verwelkomd. Wij doen 'f uit liefdedies sla Cod ons bij Duivelse imitaties ROYALL AFGETREDEN HET BURGERMANNETJE OP IIET PODIUM De Christusvertolker (links) in gesprek met de acteur Frits van Dijk en „Maria" Dr. Arnold kwam eens in Den Haag praten Een kort beleefdheidsbezoek K. A. B. eert haar gevallenen tijdelijk enige regen Prof. Titus Brandsma herdacht op een Kruiswegstatie DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Utrechtse redacteur). Op de algemene vergadering can SL Lebuinus de organisatie der ka.n, on derwijzers in het aartsbisdom, welke gis teren in hotel Noord-Brabant te Utrecht is gehouden, gaf de voorzitter de heer W. Wiltschut uit Arnhem, een overzicht van de teleurstellende besprekingen me; de regering over de herziening J onder wijzers-salarissen, meer speciaal om ge lijkstelling met de ambtenaren te verkrij gen. Zoals bekend, heeft de regering ten slotte het overleg afgebroken, een behan deling welke het korps van 40.0Jh onder wijzer;, aldus de heer Wiltschut, n'et ver diend heeft. Persoonlijk was sp'ekor er ook zeer pijnlijk door getroffen. Spreker ziet hier niet zozeer onwil van min'tier Rutten hls wel kabine'spolitiek. Wat de zaak zelf betreft, zette spreker uiteen, dat de technische herzUdng van de ralariërng der ambtenaren, gelijk die op stapel staat, r,\erigens niet zo aan- 1' kkelijk is om zonder meer gelijkstel ling te vertangef.. met name niet iwege de barrièr;? bij hel afleggen van tcamens zoi der well:- r' omotie niet meer mogelijk zal zijn. Ook in het verdere verloop van de ver gadering kwam de strijd om de verbe tering van de positie der onderwijzers ter sprake. De slag van 1946 is verloren. Dit moest toegegeven worden, maar helaas is daarmee ook het morele vertrouwen in de regering verloren. Intussen blijft men niet stilzitten en in afwachting van de behandeling van deze kwes^_„^ Tweede Kamer op 3 Mei a.s. ®Prak vergadering op voorstel van de afde lingen in Twente al vast haar veront waardiging uit over het door de ministers te dezer zake gevoerde beleid en werd er met klem aangedrongen bij het hoofd bestuur, dat via de A.N.O.F. contact wordt opgenomen met de Kamerfracties, om deze te wijzen op de grimmige verbitte ring onder de onderwijzers over het onrecht hun aangedaan. Zij- zijn vast besloten hun aangetaste rechtspositie met alle hun ten dienste staande middelen te verdedigen. De rust en de arbeidsvrede onder de onderwijzers dreigen voor goed verloren te gaan. De gezamenlijke Twentse besturen had den het hierbij trouwens niet gelaten en enige punten van actie voorgesteld, waarmee de vergadering voor het over grote deel instemde. Bij definitief afwij zende houding der regering wensten zij, dat het hoofdbestuur onmiddellijk maat regelen zou nemen, die kunnen leiden tot het terugtrekken van de kath. onderwij zers uit alle verenigingen, die niet van zuiver godsdienstige en charitatieve aard zijn, het onmiddellijk stopzetten van alle vernieuwingscursussen en het niet deel nemen aan studiedagen; stopzetting van- de opleiding voor Ulo en middelbare scholen; weigering zitting te nemen in examen-commissies voor Ulo, midden standsexamen etc.; doeltreffende actie om te bewerken, dat de ouders hun kinderen niet meer naar de kweekscholen sturen; de werkzaamheden in de scholen strikt te beoerken tot de door de lesroosters voorgeschreven uren; algemene landelijke eendaagse proteststaking en algehele sta king tot onbeperkte duur van alle leer krachten in de gemeente Den Haag bij het Lager Onderwijs. (Van onze correspondent.) De Sint Augustiniusvereniging, Dioc. Bond van R.K. Onderwijskrachten in het bisdom Haarlem, hield gisteren te Lei den haar 53ste alg. jaarvergadering on der leiding van de voorzitter, de heer J. Derksen uit Amsterdam. In een uit voerige openingsrede wees deze op de belangrijke taak van de Kath. onder wijzers in deze tijd, de jeugd te bezie len van een diep christelijk ideaal. Zij hebben naast hun schooltaak een bij zondere roeping te vervullen in net parochiële en in het sociale leven. Ver volgens besprak de voorzitter de rechts positie van de onderwijzers en betreurde daarbij de houding der regering in het jongste verleden. Spr. acht die houding in strijd met vroeger gedane beloften. Spr. hoopt, dat de regering spoedig een weg moge vinden opdat de onderhande lingen kunnen worden hervat en tot een bevredigend einde kunnen worden ge bracht. De heer Derksen behandelde tenslotte de verhouding met de schoolbesturen en kerkelijke overheid, waarbij hij de eis wilde stellen, dat de positie van de teken- onderwijzer niet nodeloos wordt onder graven en zijn promotiekansen niet wor den verkleind. Het mag niet zo worden, dat de tekenonderwijzers en -onderwij zeressen zich alleen zien als aanvullen de krachten voor toevallige open plaat- Rotterdam werd aangewezen voor de volgende algemene vergadering. Tot leden van het H.B. werden her kozen de heren J. Kamp (Wormer) en J. ,1. v. Bree (Rotterdam). Het bestuurs voorstel het hoofdbestuur uit te breiden met een lid werd verworpen met 104—82 stemmen. De heer C. Pouw (Langeraar) werd herkozen tot lid van de St. Alfonsus- commissie; tot veirenigingsredacteur van het orgaan werd benoemd de heer H. G. dc Boer (Noordwijk). Vervolgens heeft pastoor M. v. d. Eem uit Vogelenzang de heer Remmers- waal, die op 1 Juli 1948 25 jaar het pen ningmeesterschap had bekleed, aan deze functionaris de Pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitge reikt. Besproken werdén de salariskwestie en de houding der regering ten deze. In de middagvergadering werd een motie aan genomen, waarin ernstige verontwaardi ging Wordt uitgesproken over de hou ding der regering inzake het afbreken der onderhandelingen met de onderwij zersorganisaties met betrekking tot het volledig gelijktijdig en evenredig veran deren der onderwijzerssalarissen met die van de ambtenaren. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de plannen inzake het in eigen beheer krijgen van een vleugel van het te Bakel in aanbouw zijnde sanatorium. Dinsdag heeft de R. K. Onderwijzers bond in het bisdom' Den Bosch te Tilburg zijn 48e algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer A. van Delft uit Made. In zijn openingsrede releveerde deze enkele historische gebeurtenissen van het vorige jaar w.o. het heengaan van dr. J. Gielen als minister. Hierna wijdde spr. enkele beschouwin gen aan de salaris-actie. Deze actie heeft tot heden een zeer onaangenaam en te leurstellend verloop gehad. De godsvrede van 1946 is er volledigdoor verstoord en verbroken. De regering heeft zich een voudig niet aan haar .woord gehouden. Uiteraard is tegen deze houding der re gering, die geen reëel overleg meer mo-1 gelijk zegt te achten, krachtig geprotes teerd. Spr. hoopte, dat straks bij de be handeling van de interpellatie—Roosjen in de Kamer nog wel een hartig woordje I zal worden gesproken over deze aangele genheid. De bespreking over het beleid van het hoofdbestuur, inzonderheid van de voor- zittei. droeg een vrij'rumoerig karakter. Met name de afgevaardigde uit Eindho ven oefende scherpe eritiek uit op de leiding van de voorzitter. Anderen daar entegen roemden diens grote verdien sten. Een en ander leidde er ten slotte toe, dat bij schriftelijke stemming het vertrouwen in de voorzitter met 70 tegen 35 stemmen en 3 onthoudingen, werd opgezegd. In dit votum vond de heer v. Delft aanleiding de middagzitting niet meer bij te wonen en de verdere leiding over te dragen aan de vice-voorzitter, de heer v. d. Schoor uit Nuenen. De vergadering besloot over te gaan tot aankoop van een vleugel van het te Bakel in aanbouw zijnde sanatorium St. Jozefheil. De bijdrage der leden werd bepaald op 10 per l'id voor eenmaal. Met het «og op de naderende jaarlijk se moeilijke periode in de vleesvooi- ziening aclrt de minister van Landbouw het raadzaam met ingang van 22 Apri! het vleesrantsoen wejtr op 20(1 gram pet- week per persoon te brengen. Het verhoogde ranfsoen van 250 gram zal worden verlatenhófii zo tang moge lijk het basisrant-oefl van 200 gram te kunnen handhaven. U De minister van landbouw deelt mede dat ook voor hot jaa|i'1949 voorstellen worden uitgewerkt door het. bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed tezamen met het georganiseerde bedrijfsleven, welke de minister tegemoet ziet, inzake te tref fen regelingen in verband met de afzet- moeilijkheden van pootaardappelen. Het vraagstuk van een eventuele beperking van de productie is tevens in dit onder zoek betrokken. De mmisfêr is er echter geenszins van verzekerd dat een oplossing zal worden gevon ten- A (Telefonisch van onze Londense correspondent.) De Russen is te verstaan gegeven, dat. indien zij nieuwe besprekingen wensen over het opheffen van de Berlijnse blokkade, zij met concrete voorstellen voor de dag m e*j komen. Volgens de correspondent van de „Daily Express" te Washington De communistische vredesvoorwaar den, die veel weg hadden van een ul timatum en o.a. een vrije overtocht van rode troepen over de Jangtse eisten, zgn door de Chinese regering verwor pen. Men vreest, dat in antwoord hier op de Chinese communistische leiders direct voorbereidingen zullen treffen om met geweld een overtocht over de Jangtse te forceren. De Chinese regering heeft verklaard, tot het uiterste te zijn gegaan wat be treft de inwilliging van de communisti sche eisen. Zij kon echter onmogelijk in stemmen met de opmars van vijandelijke troepen over de Jangtse, hetgeen niets meer of minder zou betekenen dan dat de communisten geheel China zouden overheersen. Indien de communisten op dit punt met tot verzoening bereid zijn zal Nanking de onderhandelingen als mislukt beschouwen en de gewapende te- genstand tot het uiterste voortzetten. Voor alle regeringstroepen aan de zuidelijke oever van de Jangtse werd direct na deze bekendmaking de staat van alarm afgekondigd. De Chinese regering heeft gisteravond laS de communistische leiders nog voor stellen gedaan, strekkende tot verlenging van de bedenktijd over de waarden. Tengevolge van de zware sche druk heeft het regeringshoofdkwar tier van de provincie Kiangsoe zich aan beide oevers van de Jangtse uit strekt en waarin ook Nanking lig' belangrijke stad Tsjinkiang, 65 km. t. van Nanking, veriaten en zteh_ naa Soetsjou (ongeveer 160 km- t. Z.O. van Nanking) begeven. Ook de burgerbevol king begint Tsjinkiang te verlaten. De felle communistische aanvallen op de laatste bruggenhoofden der regering oa de noordelijke oever van de Jangtse du ren onverminderd voort. Enige belang rijke posities moesten ontruimd worden. Brits korvet op Jangtse beschoten Het Britse korvet „Amethyst" is gis teravond op de Jangtse, op weg van Nanking naar Shanghai, beschoten, waarbij verscheidene gewonden vielen. Het is niet bekend, van welke zijde het vuur kwam. De „Amethyst" heeft een waterver plaatsing van ongeveer 1500 ton en een bemanning van 192 koppen. De beschieting had plaats halverwege tussen Nanking en Shanghai. Het schip geraakte daarna aan de grond. De reis van de „Amethyst" geschiedde met me deweten van de Chinese regering. De gewonden zijn naar Shanghai ge bracht. zouden reeds zekere voorstellen door de sovjet-regering gedaan zijn Of schoon dit indertijd tegengesproken werd. wordt thans erkend, dat toen Bevin en Schuman zich deze maand te Washington bevonden bjj de onder tekening van het Atlantisch pact. zij en mr. Edison een Russisch aanbod voor zich hadden liggen. Dit aanbod 'V de richting van gelijktijdige opheffing van de Oostelijke en Wes telijke blokkade en een bijeenkomst van de vier ministers van buiten landse zaken ter bespreking van alle Duitse problemen. .Dit aanbod, dat indirect toch van offi ciële zijde gedaan werd, werd hierop aan de Russen teruggezonden met ver zoek, verdere voorstellen te doen. Als gevolg hiefvan worden thans verschil lende manoeuvres uitgevoerd. De Russen pogen een zodanige positie tot stand te brengen, dat zij een aanbod openlijk kunnen doen, zonder dat zij behoeven te vrezen, dat het door de Westelijke mogendheden verworpen zal worden Van Washington uit is de Russen dui delijk gemaakt, dat de Westelijke mo gendheden bereid zijn tot onderhande lingen, doch niet op voorwaarden, die reeds bij voorbaat door de Russen zijn vastgesteld. Officieel contact heeft tot nu toe even wel nog niet plaats gehad, maar van beide zijden zou de wil bestaan de toe stand, indien dit even mogelijk is, op te klaren. Tot nu toe zijn alle voorsteilen en tegenvoorstellen door bemiddeling van tussenpersonen gedaan. Van Britse en Amerikaanse zijde wordt opnieuw te kennen gegeven, dat in geen geval enige wijziging zal worden aangebracht in dé plannen betreffende de instelling van een West-Duitse regering Intussen blijken de berichten, dat gen. Malinin naar Washington zou zijn ver trokken om namens de sovjet-unie be sprekingen te voeren over stopzetting van de Berlijnse blokkade, voorbarig te zijn geweest. Dezelfde Duitse bronnen, die het bericht verspreidden, deelden gisteren mede, dat Malinin wel ge noemd is als „de meest geschikte afge zant", doch nog niet vertrokken is De generaal, die besprekingen op het hoogste niveau heeft gevoerd met de sovjet-Russische autoriteiten in Ber lijn, zou thans de lente-manoeuvres in Mecklenburg bijwonen. Omtrent de in burger geklede Rus, die per vliegtuig naar Washington zou zijn vertrokken, werd geen opheldering gegeven. De Amerikaanse commandant in Ber lijn, gen. Frank Howley, is gisteren op uitnodiging van de Poolse militaire mis sie te Berlijn naar Warschau gevlogen. Voor zijn vertrek verklaarde de gene raal, dat zijn reis .zuiver persoonlijk" was. Hij zeide te vrezen, dat er een ver keerde uitleg aan zou worden gegeven in verband met de geruchten over „be ëindiging van de blokkade", die in Ber lijn de ronde doen. Van weinig bereidheid tot toenadering van de zijde der Russen inzake de Duitse kwesties getuigt het bericht uit Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het Sovjetrussische militaire bestuur, volgens hetwelk de Russische autoritei ten te Berlijn de Duitse politici in de Sovjet-zone order hebben gegeven, plan nen klaar te maken voor het instellen van een Oost-Duitse regering vóór 1 Juni aanstaande- Het bezoek aan Berlijn van Wladirnir Dekanasof, de voormalige Sovjetrussische ambassadeur in Duits land zou met deze plannen in verband staan. in (Van onze Limburgse Redacteur) „Uit liefde tot Hem. die in het bit terste uur zijns levens, zijn plecht'ge vrede naliet aan at de zijnen, aanvaard ik deemoedig de mij toegewezen rol en bclooF algehele toewijding aan mijn taak en onderwerping aan dc leiding der Passiespelen. Amen". Op een laat uur van Witte Donderdag werden deze zinrijke woorden van de plechtige belofte door 500 ingezetenen van Tegelen. die zich voor deelneming aan het. Passiespel van het Heilig laar hadden opgegeven, onder leiding van re gisseur Th. Thijssen in een indrukwek kend spreekkoor uitgesproken. Voor deze plechtigheid, die in de zaal van hotel Liicker plaats had. bestond een enorme belangstelling. Tegen een stemmig fond van paarse doeken stond op het toneel een groot houten kruis op gesteld. Het bestuur der stichting was na de Hoogmis de gehele dag in vergadering bijeen geweest om zoals beloofd was „met uitschakeling van alle eigenbaai en zonder aanzien des persoons' voor tedere rol van 's werels grootste drama -de meest geschikte persoon aan te wij zen. Het volgend jaar moet het spel op nog hoger niveau staan dan bij de suc cesvolle opvoeringen van 1946 die door ongeveer 110 000 personen werden bijgewoond - reeds het geval was. Voor al de figuratie zal ditmaal veel grootser van opzet zijn Het was onder de bevolking algemeen bekend dat er verrassingen te wachlen waren Men was zeer benieuwd wie deze keer Maria zou worden De vorige ver- tolkster. van deze rol was inmiddels ge- trouwd en woont tegenwoordig als mevr. Hendriks-Scholten in Heythuizen. Er moest dus in ieder geval in voorzien worden. Voorzitter H. Faassen, die van deze gewichtige bijeenkomst de leiding had, verklaarde, dat het bestuur van geen on derscheid tussen belangrijke en minder belangrijke rollen wilde weten, omdat van alle' deelnemers eenzelfde toewijding wordt vereist De lijst van spelers, die voor een z.g sprekende rol gekozen wa ren, zou daarom in alphabetische volg orde bekend worden gemaakt De eerste was Abiron. dan volgden Ahasverus. Andreas. Annas, Barabbas enz. totdat de zaal bij het woord Christus in spanning kwam, welke door een luid applaus ee- broken werd, toen daarvoor de naam van Pierre Oehlen werd genoemd, die drie jaar geleden uitstekend als zodanig vol daan had. Meer oude bekenden zulten in hun vroegere functies terugkeren: Andreas Franssen als Petrus, Jac. Verstegen als Judas, Hubert Thijssen ais Herodes enz. en Leo Noten zal met zijn prachtige dic tie wederom "de proloog zeggen Er heb ben ook veranderingen plaats gehad: Ple' Rijs, die de vorige keer de uitgebreide rol van de Centurio heeft vervuld, zal ditmaal met zijn uitmuntend baritonge- luid als Pilatus fungeren. Mej. Sybers. die in 1946 voor Judas* Moeder heeft ge speeld. zal Maria Magdalena zijn en moest haar vorige plaats afstaan aan me.n M. J. Bors. die deze rol reeds in 1940 heeft vervuld. Inmiddels was de voorzitter aan de M. genaderd en wachtten alien met span ning af wie voor Maria zou worden aan gewezen. Een enthousiast gejuich steeg op toen zij vernamen dat de keuze op mej. Maria Vermeulen was gevallen. Zij is vooraan in de twintig en bescheiden in haar optreden. De speciale politieke commissie der V. N. heeft met 17 stemmen tegen één (Cuba) en bjj 31 onthoudingen, een Austratisch voorstel aanvaard, Hon garije en Bulgarije te verzoeken deel te nemen aan het debat inzake de processen tegen kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten. Bolivia dat eerst had voorgesteld de H Stoelde protestantse kerken en de staat Israël uit te nodigen, diende latei- een resolutie in om de kwestie van kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten op de agenda te plaatsen van de vierde zitting der Algemene Vergade ring in September aanstaande. Het debat in de politieke commissie werd geopend door Costa du Reis, de Boliviaanse afgevaardigde, die voorlezing deed van verschillende herderlijke brie ven van kardinaal MindS'en'y van v-óo: primaat ontkende ooit bij enig complot betrokken te zijn geweest. Du Reis zeide, dat de kardinaal een bekentenis was afgedwongen met be hulp van middeleeuwse martelingen De kardinaal was eerst in een voch tige, donkere cel gezet, waarin men niet rechtop kon staan. Men had een luchtpompsysteem in werking gesteld, waardoor de kardinaal het gevoel had gekregen alsof hij zou stikken. Daarna had men hem een „derde-graadsver- hoor" van 82 uur iang doen ondergaan onder felle belichting, tijdens hetwelk hij niet had mogen zitten. Wanneer hij van uitputting instortte, werd hij dooi dokters weer bijgebracht. Du Reis zeide verder, dat de gerechts hoven in de totalitaire landen achter „het IJzeren Gordijn" niets anders waren "dan „duivelse purodieën en politieke orga nen" „De wereld is heden ten dage ver deeld in twee blokken" aldus Du Reis. .doch deze zijn niet alleer maai econo zijn arrestatie, waarin de Hongaarse misch en politiek, doch vertegenwoor digen tevens twee verschillende kanten van het menselijk geweten: de goddelijke en de satanische". Van Franse zijde werd verklaard, dat de Franse regering deze processen be schouwt, als symptoom van een algemeen streven in zekere landen naar welover wogen vernietiging van de vrijheid van mening en alle andere vrijheden. De Cubaanse afgevaardigde Gutierrez stelde formeel voor, een speciale com missie in te stellen voor een onderzoek ter plaatse. De Poolse afgevaardigde, Jan Droho- jowski, zeide, dat de bedoeling van hen, die de kwestie aan de V. N hadden voor gelegd, was: spanning en vooroordeel te verwekken. Benjamin Cohen, de Amerikaanse af gevaardigde, verklaarde, dat de V. S. de kwestie behandeld wilde zien in het kader van de vredesverdragen. Ook de Belgische afgevaardigde, Nisot, sprak zich in ceze geest uil en verklaar de tevens, dat zijn tand steun zou ver- tenen aan elk voorstel om de vraag van de competentie van de V N in dp oe- trokken kwesties vooi te leggen aan he' Internationaal Geiecntshof te Den Haag Toen wij haar vroegen of zij deze eer volle benoeming verwacht had. vertelde ze ons, dat ze dit had kunnen vermoeden, omdat de regisseur haar de laatste da gen in deze rol samen met haar tegen speelster: de Moeder van Judas in de Doolhof afzonderlijk beproefd had Wel zag zij tegen deze zware taak op Alle afgeroepe kwamen een voor een naar voren, ontvingen aan de groene ta fel een oorkonde en werden door het be stuur gecomplimenteerd. Een kwartet, gevormd uit de Tegelse Orkestvereniging Mignon had deze stijl volle plechtigheid met het bekende koraal „O Hoofd vol Bloed en Wonden" geopend en verzorgde tevens de door Hubert Cuy- pers gecomponeerde begeleiding toen mej. Maria Vermeulen bij het einde de slotregels van Pater Schreurs' Passiespel met innlggevoel declameerde: „Goede Jesus, rust in vrede, „Goede Jesus, goede nacht". Naar Reuter uit New York seint, heeft de Amerikaanse minister voor het leger, Kenneth Royall. president Truman zijn ontslag aangeboden. N-jar de „New York Daily News" meldt, is Truman voorne mens: Curtis Calder. een ooraanstaande figuur in Amerikaanse nutsbedrijven, tot opvolger van Royall te benoemen. Er was eens 'n heldere, Hollandse huis vrouw. Zij was bezig met de grote schoon maak. En staande op de bovenste trede van het trapleertje om de ramen te lap pen, dacht zij.U denkt natuurlijk „wat zijn die ramen vuil of ze hebben een goede beurt nodig". Mis. Die vrouw op de bovenste trede van dat trapleertje dacht aan de. Chinese vrouwen, die zo'n schoonmaak hielden en zo actief strijden. In een verder stadium van de schoon maak was diezelfde heldere. Hollandse huisvrouw van die bovenste trede van dat trapleertje bezig met de vloeren (meer voud) te wrijven. Weet U, waaraan zij bij deze karwei dacht en wat zij zag? U denkt misschien sterretjes van al dat schoonma ken? Weer mis. Zij dacht aan de vrouwen in Griekenland en zag voor haar ogen de foto van dat Griekse meisje, het hoofd opgeheven, de soldatenmuts schuin op het haar. Aldus valt te lezen in de Paaskrant van „De Waarheid". We waren nog benieuwd, waaraan die huisvrouw van die bovenste trede van dat trapleertje en van die vloeren dacht als ze aardappelen zou schillen of de kousen stoppen. Doch zover gaat het „Waarbeid"- geleuter niet. We zien onze Roomse vrouwen al vitrage ophangen met visioenen over ijze ren gordijnen of de was doen onder het uitroepen van „Stemt nummer één van de Roomse lijst in Juni." Als er overigens ooit katholieke bladen noodzakelijk zijn geweest dan nu wel. Het is ondoenlijk de vuilspuiterij op de voet te volgen, terwijl de neutrale pers er zich weinig of niets van aantrekt. Nog een voorbeeld van geraffineerdheid uit datzelfde Paasnummer. In meer dan een kolom wordt een ver haal in technicolor opgediend over dat doemwaardige Vaticaan als spionnage- centrum, samengaande met het dollar-im- perialisme enz. enz. De spannende gegevens werden opge diept uit een boek van de Engelsman Man hattan. Het boek moet ongemeen interes sant zijn volgens»,.De Waarheid". Het komt ons voor, dat het ingemeen en on interessant is. Wat nu niet precies op het zelfde neerkomt. Vreemd is echter, dat volgens diezelfde „Waarheid" Manhattan „als niet-commu- nist niet boven het burgerlijk denken uit komt", een gewoon burgermannetje dus. Bovendien is zijn mening verkeerd over de rol van de Orthodoxe Kerk van de Sovjet-Unie alsook over de Sovjetpolitiek inzake de godsdienst. Wie als serieus lezer zulke ervaringen opdoet waar het „eigen zaken" betreft, gaat o.i. ook twijfelen aan de juistheid van de andere gegevens. Bij „De Waarheid niet. Het ene gedeelte*is kolder, maar het andere is waar en belangrijk. „De Waar heid" had blijkbaar brandstof nodig voor een Paasvuurtje. Genoemd orgaan betreurt het, dat Man hattan's boek nog niet in een Nederlandse vertaling is verschenen. Wij kunnen die spijt niet delen. We hebben met „De Waarheid" al stofrommel genoeg iedere dag. En we denken aan die heldere Hollandse vrouw, die van grote schoonmaak hield. HENK VAN DER MAZE. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken gistermiddag dr. Arnold, minister-presi dent van Noord Rhein-Westfalen, op diens verzoek heeft ontvangen voor een beleefdheidsbezoek. Dr Arnold, die, gelijk bekend, zich enige tijd geleden door tussenkomst van de Britse autoriteiten tot de minister president van België en van Nederland gewend heeft in verband met de techni sche grenscorrecties, heeft het door hem verzonden verzoek mondeling nader toe gelicht. De bespreking met dr. Arnold was van korte duur en droeg een zuiver informeel karakter. Na zijn bezoek aan minister Stikker is de heer Karl Arnold met onbekende be stemming vertrokken. Hij weigerde jegens de verslaggevers een verklaring af te leggen. Het aantal adviseurs, bestuurders en leden van K. A. B„ dat gedurende de jaren 1940-'45 is omgekomen, bedraagt ruim elf honderd. Velen daarvan von den de dood op het slachtveld, in de of tengevolge van de arbeidsinzet Ter eerbiedige en blijvende nagedach tenis aan deze gevallen kameraden zal op 5 Mei in het Huis van de Arbeid te Utrecht een bronzen gedenkteken worden onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer Piet Jungblut. Het zal een geschenk zijn van alle plaatselijke afdelingen en als zodanig de posthume hulde verzinnebeelden van de hele K. A. B. aan deze slachtoffer? uit eigen kring van de tweede wereld oorlog. w De verwachting van heden- tot Morgenavond luidt: Aanvankelijk toenemende bewol king met vannacht en in de vroege ochtend tijdelijk enige regen en ma tige Zuid-Westelijke wind. Later op de dag opklaringen en vrij krach tige Noord -Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 21 April: Zon op 5.32 uur, onder 1947 uur; maan op 3.54 uur. onder 12.07 uur. De nieuwe Kruiswegstaties in de St. Bonifatiuskapel te Leeuwarden zijn thans gereed. De kunstenaar Jacques. Maris heeft ze in opdracht van wijlen prof. dr. Titus Brandsma O.Carm vervaardigd. De twaalfde statie is door Maris in groter formaat uitgevoerd dan de andere; onder de eigenlijke statie is ter gedachtenis aan prof. Brandsma een gedicht geplaatst. Het is een enkel couplet van het bekende gedicht «dat prof. Brandsma op 13 Febr. 1942 in de cel maakte, een half jaar voor zijn dood in 't concentratiekamp Dachau. Het Apostolaat der Hereniging in Ne derland heeft van de regering tpestem- ming gekregen een flinke som over te maken naar Palestina ter ondersteuning van de zwaar beproefde katholieke in stellingen en ter leniging van de nood der Oosterse Christenen in Palestina, die voor het oorlogsgeweld hebben moeten vluchten, met achterlating van geheel hun bezit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1