Grenscorrecties werden hedenmorgen om zes uur van kracht pauseluke zegen voor de Jangtse-linie is ineengestort m r Proclamatie der Nederlandse regering in het toegevoegde gebied De wet afgekondigd mm KAJOTTERS-BEWEGING Hoge waardering van de H. Vader Rode legers rukken Nanking binnen De bij de correcties betrokken gebieden. De waarde van de vleesbonnen Leopold en de Belgische kroon Proclamatie voor het werk onder de jeugd r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Morgen Vlaggendag Meer vet spek op de bon De prins-regent maakt een reis 71ste JAARGANG ZATERDAG 23 APRIL 1949 No. 20909 Heden is in het aan Nederland toegevoegde Duitse gebied de volgende proclamatie zowel in het Nederlands als in het Duits aangeplakt; Krachtens overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk* het Verenigd Koninkrijk, België, Luxemburg en Nederland is het gebied tot aan de nieuw uitgezette grens voorlopig toegevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen bevoegdheid meer. Het gezag wordt door het Nederlandse bestuur uitgeoefend. In beginsel is bet Nederlands recht van toepassing. Het plaatselijke bestuur berust bij de landdrost. Bescherming van persoon en goederen wordt volgens de Nederlandse wetten gewaarborgd. Het maatschappelijk verkeer vindt normaal voortgang. INTERN. MUZIEKCONCOURS TE AALSMEER CORRECTIE S NEDERLr-DUITSE GRENSj 'fill s --ru:- J De cominmiigtigehe troepen begonnen vanochtend vroeg Nanking binnen te trekken. Alle verantwoordelijke ambte naren hebben de stad verlaten. Alle berichten wijzen erop, dat de nationalistische verdediging van de Jangse-linie is ineen gestort, al bieden de regeringsleg ers hier en daar nog enige tegenstand. FABRIEKSBRAND TE WEERT VOOR HET VADERLAND GEVALLEN „TJERK HIDDESZ" MAAKT WERELDREIS WERK VOOR DE BEVOLKING Geruchten over belangrijke consulten in Zwitserland EERVOL ONTSLAG mr. VAN KLEFFENS Als Ned. vertegenwoordiger in Veiligheidsraad Vrijdagochtend hebben de Nederlandse politie-zang verenigingen en -muziekcorpsen H. M. de Koningin op het Paleis Soestdijk een aubade gebracht. Tijdens het défilé van de stafmuziek der Amsterdamse politie. Links van de Kon. Familie de hoofdcommis saris der hoofdstedelijke politie, de heer H. Kaasjager DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 °er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week Directeur: J KUIJRERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. -■=\ geacht worden van de aangrenzende ge meenten (en daardoor ook van de desbe treffende provincie) deel uit te maken, zullen bestuurd worden door landdros ten, die althans gedurende de eerste tijd, de functies van de raad, van bur gemeester en wethouders en van de bur gemeester in zich verenigen. Voor de kleinere gedeelten zullen de burgemees ters der aangrenzende gemeenten als landdrost fungeren, terwijl de benoe ming van de landdrosten van Elten en Tüddern door de Koningin geschiedt. In Staatsblad J 180 is Vrijdag afgekon digd de wet van 21 April inzake bevoegd heid tot het treffen van voorlopige voor zieningen in verband met de verwezen lijking van bepaalde correcties in de Ne derlands-Duitse grens. Voorts is verschenen het koninklijk besluit, houdende voorlopige voorzienin gen in verband met de toevoeging van enig Duits gebied aan het grondgebied van het rijk, ter correctie van de Ooste lijke grens daarvan. Het besluit, dat door alle ministers is gecontrasigneerd, bestaat uit 9 hoofdstuk ken en 61 artikelen. Het is officieel geti teld: „Grenscorrectiebesluit 1949". Wij ontlenen aan de toelichting op de voornaamste artikelen het volgende: Aangezien de toevoeging van bepaalde Duitse gebieden aan het rijk geschiedt in afwachting van een definitieve regeling daaromtrent, kunnen de bedoelde gebie den thans nog geen deel uitmaken van het rijk en moet dus gewerkt worden met de fictie, dat deze gebieden geacht wor den tot het grondgebied van het rijk te behoren. Artikel 1 formuleert het aldus: De gebieden, zoals deze omschreven lijn in de bij dit besluit behorende bijlage worden, te rekenen van 23 April 1949 te 6 uur voormiddag, geacht te behóren tot het grondgebied van het rUk. In het algemeen is de Nederlanctee Wet geving in het toe te voegen Seb stands van toepasing. Waar mogelijk was, is dit in het besluit aang geven. Voor het gedeelte van het bij het rijk gevoegde gebied, gelegen ten Zuid-Oosten van de gemeente Zevenaar wordt inge steld het drostambt Elten, hetwelk voor de toepassing van wettelijke voorschriften geacht wordt een Neden-ndse gemeente te vormen. Voor het geueelte van het bij het rijk gevoegde gebied, gelegen ten Oosten van de gemeenten Nieuwstadt en Sittard, wordt ingesteld het drostambt Tüddern, hetwelk voor de toepassing van wettelijk- voorschriften geacht wordt een Nederlandse gemeente te vormen. Onder de volgende gemeenten doen zich correcties voor, met dien verstande, dat de grens tussen de gem-enten Denekamp en Losser, Ubach over Wo-.ns en Eijgelsho- ven, en Eijgelshoven en Kerkrade in het bij het rijk gevoegde gebied geacht wordt te bestaan in een lijn, in Oostelijke rich ting getrokken van het punt, waar de grens tussen die gemeenten met de be staande rijksgrens samenkomt: Beerta, Bellingwoïde, Vlagtwedde, Denekamp, Losser, Eibergen, Dinxperlo, Millingen, Ubbergen, Ottersum, Bergen, Arcen en Velden, Ubach over Worms, Eijgelshoven. Kerkrade. Vaals. Ter voorkoming van ongewenste mani pulaties kan het verkeer tussen het bij bet rijk te voegen gebied en het oor spronkelijke grondgebied des rijks niet terstond vrijgelaten worden. Intussen zal een spoedige opheffing van de aldus In aanwezigheid van de consuls-gene raal van Frankrijk, België en Denemar ken en vele andere autoriteiten, is gis teravond in de grote bloemenhal te Aals meer het grote internationale muziek concours geopend, dat door het Aalsmeers fanfarecorps ter gelegenheid van zijn 50- jarig bestaan vandaag en morgen gehou den wordt met een voortzetting op 30 April en 1 Mei. De officiële opening werd met een korte rede verricht door de Commissaris der Koningin in N. Holland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Onder het spelen van de volksliederen werden ach tereenvolgens de vlaggen der vijf deel nemende naties gehesen. De Regimental Band Royal Fusiliers en het symphonie orkest van het lycee H. Poincar uit Nancy verzorgden het openingsconcert. V//A Nederlands gebied Kleine correctie n-H-H Meer omvangrijke correcne 0IRCCTI4. VAN Dt W A T E A S t A AT_ M A 6 RJ1949 ngwotdf EVENAAR f.Heeren EMMERIKo ^Emmerik 4 ©Waldfeucht aeffelcn Hjstenralh s terse TTARD Hillensb /«Srhinyetd ontstane toestand van isolering bevor derd worden. De personen van Duitse nationaliteit, die normaal woonplaats hadden in het bij het rijk gevoegde gebied vóór 23 Fe bruari 1948, kunnen volgens het protocol van 22 Maart 1949 de Nederlandse natio naliteit verkrijgen en wei van rechtswege of onder voorwaarden die even gunstig zijn als voor andere vreemdelingen die in Nederland wonen. In afwachting van een nadere (wettelijke) regeling is in het Desluit bepaald, dat de Duitsers de staat van Nederlander niet verkrijgen, doch behandeld worden als waren zij Neder landers. De in het besluit aangeduide subversieve elementen kunnen worden uitgewezen. Uitgewezen kunnen worden personen, die tengevolge van het denazificatiepro- gramma ot wegens het begaan van een oorlogsmisdrijf veroordeeld of uit een functie verwijderd zijn. Of die als smok kelaar bekend staan, of die tevoren uit Nederland uitgewezen zijn. Voor het gemeentelijk bestuur in het bij het rijk te voegen gebied is nagenoeg eenzelfde constructie gekozen alsvoor het openbaar lichaam „De Noordooste lijke Polder". Zowel de drostambten El ten en Tüddern, als de gedeelten, welke In het begin van deze week heeft de katholieke arbeidersjeugd in België haar jaarlijkse nationale congres gehouden en wel te Oostacker. Op dit congres waren vele buitenlandse afgevaardigden aan wezig. Ook ons land was hierbij ver tegenwoordigd. Staande dit congres heeft de bekende leider der kajotte^sbeweging, kanunnik Joseph Cardijn, voorlezing gedaan van een aan hem door Z. H. de Paus gezonden schrijven, naar aanleiding van het feit, dat de katholieke arbeidersjeugd het vijfentwintig jarig jubileum gaat vieren van hare organisatie. „Wie had unnen denken", aldus deze brief van Z. H Pius XII „toen gij, ondanks de on telbare moeilijkheden én tegenkantingen, een kwart eeuw geleden, op Belgische bodem de eerste girmdslagen legde van dit werk, dai het in weinige jaren zulke grootse afmetingen zou aannemen en zich Op 24 April a.s. is het de dag van de naastenliefde. Gaarne zag pater De Greeve, dat, evenals dit ter gelegenheid van Koninginnedag, Arbeidsdag, Bevrijdingsdag e.a. ge beurt, alle medewerkers van de Bond ook op die dag de vlag zou den uitsteken. De vlag dus uit! Blijf niet achter! Dank U. Bond zonder Naam HAARLEM President Li Tsjoeng jen heeft tg Hangtsjou een besprekmg gevoerd met generaal Tsjang K Sjek. By ZHn terugkeer heeft de president een offi ciële verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de ^"ing de strjjd tegen de communisten tot het bit tere einde zal voortzetten. Minister president gen. Ho Jmg Tsjin is tot mi nister van defensie en opperbevelheb- In totaal beslaan de bij de grens correcties aan Nederland komende gebieden een totaal oppervlak van ongeveer 70 km2. Het totaal aantal inwoners bedraagt 9000 a 10.000. Hier volgt een van officiële zijde verstrekt overzicht van de bij de grenscorrecties betrokken gebie den: Van Noord naar Zuid: Een onbewoonde Sobiedsstrook van 0.56 km2 tussen Nieuw Statenzijl en Nieuweschans, waardoor verbetering van de Westerwoldsche Aa mogelijk wordt; Onbewoonde strookjes met een totaal oppervlak van 0.30 km2 tussen'Nieuwe schans en Ter Apel, strekkendetot ver betering van de Moersloot en kering van het veldwater uit het Boertanger Moor; Onbewoonde strookjes ter weerszijden van het kanaal Almelo-Nord grootte van 0.03 km2, waardoor n wa terstaatkundige verbetering va.1?., Rammelbeek en een vergemakkeUJ s van het douanetoezicht op de grensw mogelijk wordt; Grensstrook ten Noordoosten van Losser ter grootte van 1.00 km2 met een totaal bevolking van 10 personen, strek kende tot verbetering van de Dinkel, Grens weggetje bij Rekken ten Zuiden van Haaksbergen; Onbewoonde strook bij Rekken (Slemphüette) ter grootte van 0.09 kni2, strekkende tot verbetering van de stroomloop van de Ramsbeek; De _,do°r ongeveer 350 personen be woonde Duitse bebouwing, aangrenzend aan Dinxperlo, ter grootte van 0.64 km2; De,f*T,inham hij Elten ter grootte van 19-54 km2 met een totaal aantal inwoners van ongeveer 3500, waardoor aanzienlijke waterstaatkundige, ver- keers- en douanetechnische verbeterin gen mogelijk worden; Grensweggetje bij Millingen; Een door ongeveer 40 personen be woonde strook tussen Beek en Wyler- berg, waardoor het douanetoezicht wordt verbeterd; Grensweggetje bij Ntook; Onbewoond strookje bij Ottersum ter grootte van 0.05 km2 van douanetech- nisch belang; Grensweggetje bij Siebengewald; Twee strookjes ten Noorden en ten Zuiden van Arcen resp. groot 0 40 en 9-41 km2 met een totaal van 60 inwo ners, strekkende tot verbetering van het douanetoezicht hals van Sittard ter grootte van km2 bewoond door ongeveer 5000 personen, waardoor belangrijke verbe- van verkeerstechnisch belang mogelijk worden; Grensweggetje 'bij Ubach; ter «t bij Rimburg en Kerk- ïw nn l Van °'88 km2> bewoond door 130 personen, waardoor water staatkundige verbeteringen aap het riviertje De Worm en vergemakkelij king van het douanetoezicht mogelijk worden; J Opheffing van enkele douanetech nische anomalieën in Kerkrade; Gebiedsstrook bij Vaals ter 'grootte van 0.11 km2, bewoond door 110 perso nen, strekkende tot verbetering van het douanetoezicht. ber van alle strijdkrachten benoemd. Men verwacht, dat gen. Tsjang Kai Sjek zich afzijdig zal houden. Intussen heeft de voorgenomen „verde diging tot het uiterste" niet belet, dat de rode legers op minstens twaalf plaatsen de Jangtse overtrekken en blijkens de be richten van hedenochtend, de regerings hoofdstad reeds binnenrukken. De tegenstand van de regeringstroe pen was, volgens militaire waarnemers, °ver het algemeen niet groot, zodat men de kans op desertie op grote schaal mo gelijk achtte. Twee regimenten van het 18e regeringsleger zouden, na zware ver hezen te hebben geleden, reeds naar de communisten zijn overgelopen. De toestand in Nanking is zeer verward, van deze toestand van ordeloosheid, P?akt het gepeupel gebruik, om de ver- huizen en winkels binnen te drin- de te'rove dSe* Gn voorwerPen van waar- hnrvfffvw=„ilnacht Semeld werd, zou het wpr Hl» van ket nationalistische tifd Ook uü ie Sjan§hai worden geves tigd. uok mt deze stad worden thans zo de buitenlanders geëva- veel mogelijk cueerd. Intussen rukken de rode legers snel op en reeds schijnen ze vanochtend de buitenwijken van Woesim te hebben bereikt, een zeer belangrijke stad. Door de bezetting van deze stad zouden de spoorwegverbindingen met Sjanghai worden afgesneden! De rode artillerie heeft gisteren op nieuw gevuurd op de reeds beschadigde Britse sloep „Amethyst", welke, in een poging om buiten schot van de kustbat- terijen te komen, 15 km. de Jangtse is afgevaren en ter hoogte van het eiland Chang Sang Chau opnieuw ankerde. Een vliegtuig, dat levensmiddelen 'wilde bren gen, werd beschoten en moest onver richterzake terugkeren. Paul Rejmaud, de voormalige Franse premier, heeft zijn grote bezorgdheid uitgesproken over het feit, dat nog steeds Chinese communisten in Frans Indo- China binnenkomen. Hij achtte het com munistisch succes in China een „inter nationale kwestie van het hoogste be lang", welke hij met minister Acheson zal bespreken. weldra zou uitbreiden niet enkel in België en een groot aantal landen van Europa, maar tot in het verre Amerika en bijna tot de ganse wereld?" Kanunnik Joseph Cardijn is onlangs teruggekeerd van een inspectie-tocht, welke zich over de gehele wereld heeft uitgestrekt en hij heeft daarover aan de H. Vader verslag uitgebracht. In de bedoelde brief van Z. H. de Paus komt ook een gedeelte voor, dat in waar derende bewoordingen gewag maakt van het aandeel der kajotttrsbeweging ter oplossing van een vraagstuk, dat niet eigen is aan één land of één werelddeel: „het lot van de arbeiders, die bedreigd worden in hun meest kostbare goederen, het geloof in God, het bovennatuurlijk leven en het eeuwig geluk van hun zie len" Op de zo gelukkige ontwikkeling van de kajotters-beweging doelend, wijst Z. H. de Paus er dan verder op, dat het hier gaat om het doel. de arbeiders te beginner met de jeugd naar Christus en- de Kerk te brengen of terug te brengen, een ideaal, dat de kajotters-beweging van het begin af heeft bezield en dat door haar aan duizenden rechtschapen en.edel moedige harten is medegedeeld. „De uit slagen hebben Wij voor ogen: het zijn die bewonderenswaardige scharen strijders en strijdsters, waarop de Kerk terecht fier gaat, daar Zij in hen een belofte ziet en een waarborg voor de verchristelij- king van de arbeiderswereld". De kajotters, zich in vele landen voor bereidend op de viering^ van het 25-jarig bestaan van hun beweging, worden door Christus' Plaatsbekleder aangemoedigd om de kracht voor het .welslagen van hun werk te zoeken in „het beoefenen van een immer -uriger sacramenteel en eucharistisch leven, in een voortdurende vereniging met de Meester van alle zui verheid. van alle liefde, van elk aposto laat: Jesus de Verlosser; in een kinder lijke toevlucht tot Zijn Moeder, de aller heiligste Maagd Maria". Als een nieuw bewijs van de welwil lendheid, waarmede Z. H. de Paus de ontwikkeling van de kajotters-beweging volgt, wordt aan het einde van de Pause lijke brief aan alle kajotters van de wereld de Apostolische zegen verleend. Gisteravond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de allumimum en metaalwarenfabriek „Weert" aldaar. Een grote hal van de nieuwbouw met de daarin aanwezige belangrijke voorraad halffabrikaten en verpakking, brandde geheel uit, doch door het snel ingrijpen van de brandweer kon de naastgelegen hal en daarmede de eigenlijke fabriek ge spaard blijven, zodat het werk normaal kan doorgaan. Verzekering dekt de schade. Aangezien gebleken is dat onder de tegenwoordige omstandigheden spek en vet varkensvlees moeilijk zijn af te setten, waardoor aanzienlijke voorra den onverkoopbaar dreigen te worden, zal met ingang van Maandag 25 April 1949 tijdelijk een wijziging worden ge bracht in de rantsoenwaardering van het vetspek en van een aantal vlees waren-artikelen, waarin voor een be langrijk deel spek is verwerkt. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102. 103 Vlees; de vleesbonnen van de toeslag- kaart en voor bijz. arbeid enz., gemerkt met de letter L, en de rantsoenbonnen voor vlees,' zal het publiek in de eerst volgende weken voor elke 100 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven, 125 gram vetspek (waaronder tevens te ver staan kinnebaklappen en vette lappen) kunnen verkrijgen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven ge waardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bon- waarde vastgesteld op 200 gram per rant soen, voor rolpens en gerookt vetspek op 150 gram per rantsoen. Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbonnen die heden hun geldigheid verliezen. Alle leverworstsoorten en leverkaas mogen thans zonder inlevering van bon nen worden verkocht, evenals bloedworst en tongenworst, waarin, in tegenstelling met voorheen, spek mag worden ver, werkt. De prijzen, waarvoor bloedworst en tongenworst met spek aan het publiek mogen worden verkocht, bedragen ten hoogste 19 ct. en 25 ct. per 100 gram. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening zal deze maatregel slechts handhaven zolang het in verband met de voorraden spek mogelijk is. Dg regering nisskt bekend, d'St tot hasr leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gersp- porteerd: Kon. Marine: overleden t. g. v oorlogsverwonding op 15 April serg. vliegtuig-tel. D H Berkhout uit Rotterdam; gesneuveld 20 April mar. A. A. Buys uit Koewacht. Kon. Landmacht: gesneuveld 3 April: sold. H. J. PaPe ult °u,der: kerk a. d. Amstel; gesneuveld a April sold. Ie kl. A. van Houten uit Amsterdam; sold. Ie kl. D. de Vries uit Gorssel; gesneuveld 7 April: sold. Ie kl. J den Has uit Anna Paulowna: serg. C. A. Edens uit Groningen; sold. H. van Hoog dalen uit Schiedam; korp E win- sink uit Amersfoort; gesneuveld 8 April le It. jhr. C. F. M. L van Nispen tot Psnnerden uit Renkum, gesneuveld 9 April: majoor F. T. Venema uit Westerlee. Kon. Ned.-Ind. leger: gesneuveld 5 April: Msn. sold. L. Hinonsung; overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 6 April Soend. sold Amir Bin Dahari: gesneuveld 6 April: Soend. korp. Naiksan; gesneuveld 7 Anril Soend. sold. Raden Pandji Bin Ra den Endjong: overleden t.g.v. oor logsverwonding op 8 April Nias. sold. Boejoeng Hari: gesneuveld 9 April landwacht sold. Adipariro, allen uit Indonesië. De torpedojager „Tjerk Hiddes", zal Maandag uit Surabaja vertrekken voor een wereldreis, via West-Inüië. naar Ne derland Het schip vaart via Guam, Mid way, Honolulu, San Diego en het Pana ma-kanaal naar Curacao, waar het 5 Juni wordt verwacht- Daar zal hgt schip enige tijd verblijven alvorens naar Nederland door te varen. De Noorse ambassadeur tc Moskou, Hans Christian Berg, zal zijn functie, welke hij in Januari 1947 aanvaardde, „om gezondheidsredenen" neerleggen. Generaal-majoor Carsten Jacob He- gelby, hoofd van de Noorse militaire missie te Moskou, is benoemd tot zijn opvolger. We hebben er reeds meer op gewezen, dat het plaatsen van de bevolkingsaan was in de industrie jaarlijks belangrijke sommen zal eisen, die in de bedrijven moeten worden gestoken. De z.g. inves tering- Volgens de statistici vraagt elke arbeider 10 a 20.000 gulden investering. De moeilijkheid is, hoe lossen we dat financieringsprobleem op. Het jongste nummer van „Industrie" brengt daarove" enige suggesties. Het orgaan noemt drie wegen; meer sparen, kapitaal lenen uit het buitenland of sparen op de investe ringen. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat eerlang die derde methode in brede kring zal worden besproken. Daarom lichtten we uit de gedachtengang de volgende passages „ter kennismaking", „Industrie" schrijft dan o.m.: „Als in een bedrijf met één ploeg wordt gewerkt, betekent dat ten aan zien van de investeringen een zekere verspilling plaats vindt- De geïnves teerde duizenden, ja zelfs millioenen. worden slechts voor een derde van de beschikbare tijd gebruikt. De rest van de tijd staan zij renteloos. Bijzonder gaat dit spreken t.a.v. ge bouwen. Naarmate met meer ploegen wordt gewerkt, kan de arbeidsruimte kleiner zijn. Zonder twijfel zijn er in het verle den gegronde redenen geweest zo wel sociale als bedrijfseconomische waarom het werken in meer ploegen zoveel mogelijk werd vermeden. Dit was in die jaren ook mogelijk, omdat de kapitaalovervloed ons in staat stelde de andere overwegingen zwaar te la ten wegen. De omstandigheden zijn veranderd en hoewel de bezwaren tegen meer- ploegenstelsel onverminderd gelden, moet men thans het probleem uit een andere gezichtshoek bezien- Indien de situatie aldus gaat worden, dat men voor een aantal mensen geen werkgelegenheid heeft of slechts een werkgelegenheid tegen lagere beloning, dan wel dat men deze werkgelegenheid kan scheppen door de mensen elkaar aan de machine te laten aflossen, dan gaat het vraagstuk andere vormen aan nemen. Wij moeten in het belang van de bevolking de productie opvoeren zelfs als de kapitaalsvoorziening in ge breke zou blijven. Het werken met meer ploegen zou ons land in staat stel len-tot grotere productie bij aanmerke lijk kleinere investeringen. Wij zijn ons zeer wel bewust, dat deze mogelijkheid nie*t zonder meer kan worden toegepast. In menig bedrijf zouden aanmerkelijk interne reorga nisaties nodig zijn. Ook de voorziening met leiding gevend, controlerend en technisch personeel moet er op afge stemd worden". Met de laatste alinea doet „Industrie reeds aanvoelen, dat de toepassing van de suggestie niet eenvoudig zal zijn en tegelijk voor vele bedrijven ook onmo gelijk. Nachtarbeid is op zich al tegen de normale wetten. Onze moderne maat schappij eist echter reeds heel wat in die richting. We zijn nog niet aan nieu we „aanpassingen" toe, doch daar de aangelegenheid al aangesneden is, lijkt ons „beraad in' eigen kring" niet van belang ontbloot. De affaire zal breed overleg noodza kelijk maken en een wikken en wegen van velerlei belangen van bijzondere aard vergen. Een studie-object voor de reorganiseerden van belangrijke beteke nis. HENK VAN DER MAZE. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent) Volgens niet bevestigde berichten, zou prins-regent Karei volgende week, vermoedelijk 25 April. in Zwitserland zijn broer koning Leopold ontmoeten. Aanvankelijk was voorgesteld, dat deze ontmoeting in de residentie van de ex-koningin van Italië, Marie José. zuster van Koning Leopold en prins Karei zou plaats hebben, doch achter- at zou als plaats van ontmoeting het Belgische gezantschap te Bern zjjn ge kozen. Het schijnt mogelijk te zijn, dat de minister-president en de minister van justitie zich eveneens te Bern zullen bevinden op het ogenblik der ontmoe ting. De heer Spaak vertoeft trouwens reeds sinds enkele dagen in Zwitser land en verondersteld wordt, dat hij in deze kwestie wel een voorbereidende rol zal hebben gespeeld. Ook de minis ter van justitie was dezer dagen m Zwitserland. Een hoofdstedelijk socialistisch blad deel de vanmorgen mede, dat de koning met de prins-regent zou confereren over net hervatten door koning Leopold Hl van zijn grondwettelijke rechten. Het zelfde blad zegt, dat Leopold III bereid zou zijn. later, op een niet vastgestelde datum, troonsafstand te doen, als de troonopvol ger, prins Boudewijn, de nodige rijpheid zou hebben, om hem op de troon op te volgen. Bij K. B. is aan mr. E. N. van Klef- fens, Hr. Ms. ambassadeur te Washington, oud-minister van Buitenl. Zaken, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ver tegenwoordiger van Nederland in de zit tingen van de Veiligheidsraad, waarin het vraagstuk van Indonesië wordt be handeld, en als zodanig benoemd dr. J. H. van Royën, Hr. Ms. ambassadeur te Ottawa, oud-mi,nistcr van Buitenl. Za- I ken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1