DFC kan kans in eigen hand nemen De verklaring van dr. V an Roy en wereld DIE ^A^-E Frans Slijpen, een veel belovend glazenier Het seizoen der Beethoven-concerten Twee zegekarren botsen op elkaar Sluiting met derby en semi-derby De blokkade te Berlijn BIOGRAFIE IN TONEN u Sparta, DHC en HVV koesteren de illusie hun achterstand in te lopen Prom.-degr2e en 3e klas Tweedeklassers gaan nu elkaar te lijf Promotie en degradatie 3e en 4e klassers V.N.-commissie laakt Hongarije en Bulgarije Onderhandse lening van Philips Beker-competitie District II Hillesluis-Ovcrmaas en Emma-Papendrecht Piccard en Cosijns beramen nieuw plan Derde waarschuwing Geen nieuw standpunt der Ned. Regering Nieuwe ramen in de Achelse Kluis ;t weer „De klop van het noodlot Een stuiver als het ophoudt Tien magere jaren ZATERDAG 23 APRIL 1949 Thans f 25 millioen a 3Vs pet. Schuman: „er zijn informele besprekingen gevoerd OVERVAL OP TAXI- CHAUFFEUR In verband met Tre Fontane- devotie RENNEN EN DRAVEN OP DUINDIGT KAMPIOENSCHAP HOOFDKLAS KLEIN BILJART 35/2 JEROEN BOSCH-PENNING VOOR NIEK DE ROOY In de jaargetijden der Muziek volgt op het seizoen der Matthaus- Passion het seizoen van de Beethoven-Cyclus. Bijna geen stedelijk orkest onttrekt zich aan die traditie. Daar bovendien dit jaar de Amsterdamse Beethoven-cyclus onder leiding van de be faamde Beethoven-dirigent Otto Klemperer een evenement be looft te worden dat via d,e radio bereikbaar is voor tien duizenden, willen wij onze lezers van te voren een korte inleiding bieden op de voornaamste werken van de meester. POLITIEMANNEN ZONGEN VOOR KONINGIN Voor de p.d. Ie klas I morgen de retuirnwedstryden van verleden week Stormvogels kwam verleden week in eigen omgeving tegen Sparta niet verder dan een 1—1 gelijk spel; zullen de IJmuidenaren thans op bezoek in Rot terdam met nóg minder genoegen moe ten nemen? Dat zou dan de eerste Spar- ta-zege in dleze p.d. warden, want al heeft dan een of andere olijkerd al uit gevonden, dat de Spartanen toch maar „onverslaanbaar" zijn, met niets dan ge lijke spelen komt men niet ver en daar om zouden de Kasteelheren een over winning best kunnen gebruiken. In Am- sterdam bekampen DWV en ZFC elkaar; verleden week won ZFC thuis met 2—1. zouden de Zaandammers wéér winnen dan stijgen hun promotie-papieren tot een zeer hoge waarde; maar als DWV revanche neemt (en die kans is groot genoeg althans zeker niet gering) en Spar ta zou winnen, dan staan Sparta, ZFC en DWV gelijk! Favoriet RCH heeft voor de p.d. Ie klas II verleden week tegen HVV een lelijke steek laten vallen en het is maar de vraag of de Haarlemmers zich daar morgen overheen zullen kunnen zetten nu zij op bezoek moeten bij DFC in Dordt Want DFC staat maar twee pun ten achter en zou met een revanche voor de in Haarlem geleden 10 nederlaag gelijk met RCH komen! Het ligt dus voor de hand dat DFC zijn kans met alle macht zal verdedigen, temeer daar de Dordte- naren bij een hernieuwde nederlaag defi nitief uitgeschakeld zijn. Daarom voor spellen wij voor RCH in de Merwestad een zeer zware partij. HW heeft verle den week zichgelf overtroffen en met gaaf spel voor een sensationale 21 zege op RCH gezorgd; als de Hagenaars deze vorm hebben weten te bewaren, geven wij hun een vlotte kans om het er ditmaal tegen DHC beter af te bren gen dan enige weken geleden toen zij op eigen Haagse bodem een gedecideer de 03 nederlaag te slikken kregen. Daar staat tegenover dat ook DHC voor zijn allerlaatste kans vecht zodat de Delftenaren in eigen huis weinig voor een revanche zullen voelen- Voor de p.d. 2e-2e klas wordt in de 2A-sector morgen de eerste helft van het programma volgemaakt. Hollandiaan dat verleden week zo verrassend goed uit zijn slof schoot, moet het nu op eigen Vlaardingse bodem opnemen tegen het Goudse ONA; en al is voetbal een onbe rekenbaar kansspel, wij geven er niet ai te veel voor dat de Gouwenaars met buit naar hun stad terugkeren, waarmee Hollandiaan zich dan in het koptrio zou hijsen. Een „big match" wordt intussen die welke voor de volgorde in dit „trio" van het meeste belang is; de krachtme ting tussen de beide tweedeklassers Vel- sen en Scheveningen; voor de gewone competitie won Velsen thuis met 4—2 (waartegenover Scheveningen op zijn beurt thuis met 30 won) en misschien geeft ook ditmaal het terreinvoordee de doorslag, want voor het overige zijn de ploegen elkaar gelijk. Morgen kunnen alle beslissingen op één na vallen in dé promotie-degradatie 3e en 4e klassers en van enkele staat al bij voorbaat vast dat zij ongeacht de uit slag ook inderdaad züllen vallen. In de p.d. 3A gaat de laatste en beslis sende wedstrijd tussen Lugdunum en RKAW te Leiden. De Leidschendamse gasten staan twee 'punten voor en mo- gien derhalve wel [als favoriet worden beschouwd;- zij hebben aan een gelijk snel voldoende en dan is hun positie in de 3e klas behouden. RKAW won thuis r0Vaal met 3—0 en al zal Lugdunum «isen Leidse bodem alles op een re- vfnche zetten (wat tot een extra beslis- va „cC.mn zou leiden) voor ons gevoel z^ RKAVV er ook ditmaal wel in sla gen om het benodigde succes te behalen. - j or tan de beslissing val- Ook m p.d gunste van Lei ui len, hetgeen dan ten t als de Rotter- das zou moeten zijn. W 'in 0 van damse blauwbroeken zeil Wilhelmus DHS winnen en terzeMertijdV, en Celeritas gelijk spelen, nidat zijn plaats in de 3e klas m hebben behouden. De eerste maal Leonidas met 1-0 van DHS terwjl Wil helmus toen met 1—3 van Celeritas won in ieder geval is Leonidas favoriet en is de verliezer van WilhelmusCeleritas definitief uitgeschakeld. In de p.d. 3C móet de beslissing vallen hoe dan ook. want BEC en BMT spelen de laatste wedstrijd en BMT staat één punt vóór; ongeacht de uitslag, of BMT dan wel BEC wint of het een gelijk spel wordt, uitsluitsel komt er De kans op een gelijk spel is intussen 'wel 't grootst, want voor de gewone competitie werd het al 22 en 11 en ook in deze p.d strijd in Den Haag 22 In ieder geval zal het er spannen, morgen op het Ccn- cordia-terrein in Delft. In de p d 3D kan Hoek van Holland morgen zijn terugkeer naar de 3e klas vieren als het tegen Excelsior '20 een ge- liik spel in de wacht weet te slepen. Thuis wnn de Hoek" met 3-0 en ook morgen zouden zij te Schiedam favoriet Sjn ware het niet dat Exc ^^hier voor zijn laatste kans vech chte damse revanche zou nog o gevolgen kunnen hebbenSchoo —Woerden is van geen belang meer. En ook in de p.d. 3F kan de beslissing vallen, want als Dubbeldam va-n unu wint is het naar de 3e klas gepromo veeixi. In Dubbeldam werd het destijds 22 maar sindsdien heeft DRL al te veel steken laten vallen en heeft Dubbeldam 2icl» de betere ploeg getoond. Zelfs is op het ogenblik Dubbeldam's positie zo sterk, dat het ook bij een nederlaag nöj heuden°rSPrOIlg Van één punt *3U be De enige kampioenswedstrijd voor morgen is die te Apeldoorn tussen AGOW en VSV, de twee ploegen die beide met een nederlaag zijn gestart maar nadien de opmerkelijkste presta ties hebben verricht en na die eerste nederlaag dan ook geen enkele steek meer hebben laten vallen. VSV ging te gen Heerenveen ten onder, maar klopte tweemaal achtereen NO AD en verraste verleden week met een daverende zege op SVV, terwijl AGOW na de neder laag tegen SW tweemaal in successie Heerenveen op de knieën dwong. In deze wel zeer vreemd verlopende kampioens- competitie hebben VSV en AGOW tot dusver wel voor de grootste verrassin gen gezorgd en wel ten eigen bate. Wat zullen die Apeldoorners en de Velzenaren morgen tegen elkaar uitrichten? Een vraag die niet te beantwoorden is. De kleine politieke commissie van de V-N. heeft sich volgens Renter uitge sproken tegen bet zenden van een com missie van onderzoek naar de processen tegen kardinaal Mindszenty en de Bul gaarse predikanten. Het daartoe strek kend voorstel van Australië en Cuba werd verworpen met 30 tegen 4 stem men, bij 18 onthoudingen en 6 absenten. De commissie besloot, dat terzake van de processen gehandeld moest worden volgens de bepalingen van de vredes verdragen. De sovjet-unie en andere Oost-Europese landen verzetten zich te gen deze beslissing, die genomen werd met 34 tegen 6 stemmen, bij II ont- houdingen. De kwestie zal op de agenda gehouden worden voor bespreking door de Algeme ne Vergadering op haar bijeenkomst in September aanstaande. Nadat Philips reeds in Februari J.l. tot het afsluiten van enkele onder handse leningen was overgegaan tot een totaalbedrag van 35 millioen ondergebracht bij verschillende insti tutionele beleggers vernemen wfj thans dat de Mij. weer enkele nieuwe lenin gen, eveneens ondershands heeft aan gegaan ditmaal tot een bedrag van 25 millioen. Evenals bij de eerst af gesloten leningen bedraagt ook voor deze laatste de rente 3t& pet., terwijl zij door bemiddeling van de Rotter- damscbe Bank en Beels en Co bij insti tutionele beleggers zijn ondergebracht. Met de plaatsing van dit laatste bedrag is het financierings-schema dat in de in dertijd gehouden commissarissen-verga dering op 60 millioen was vastgesteld, voltooid. De aldus verkregen middelen worden voorlopig nog aangehouden aan gezien de hiervoor overeengekomen be stemming nog niet in een acuut stadium verkeert; vandaar, dat de middelen voors hands uog niet aan de geldmarkt zulïen behoeven te worden onttrokken. In de wedstrijden HillesluisOver maas en EmmaPapendreeht moeten morgen de laatste beslissingen vallen van de voorronde beker-competitie District II en wel voor de groepen R. en V. In HillesluisOvermaas treden een succesvolle der dek! as debutant en een iet wat tanende tweedeklasser tegen elkaar aan; beide clubs huizen in Rotterdam- Zuid zodat hier wel van een zeer aparte derby kan worden gesproken. Hillesluis heeft 6 en Overmaas 5 punten. Het wordt dus een directe beslissmg, zonder doel- gemiddelde; en Hillesluis heeft het voor deel dat het aan een gelijk spel voldoen de heeft. Ook EmmaPapendreeht heeft bijna een derby-karakter, Emma uit de stad Dordrecht en Papendreeht uit hef aan de overkant van het water onder Dordts rook liggende dorp waaraan deze club haar naam ontleent. Ook hier zal het tussen een tweedeklas-favoriet en een sterke derdeklasser spannend toe gaan. Emma heeft 6 en Papendreeht 4 punten, zodat de Dordtenaren aan een gelijk spel voldoende hebben. Zou Pa pendreeht, gedragen door een gloeiende sportieve rivaliteit en boven zichzelf groeiend door deze 'grote gelegenheid, te gen de verwachting in weten te winnen, dan zou de beslissing moeten vallen via de doelcijfers die op het ogenblik ten gunste van Emma zijn; 124 tegen 6—3. De Franse minister vanbuitenlandse zaken Robert Sohuman heeft bevestigd, dat er te Lake Success tussen Rusland en de westelijke geallieerden informele be sprekingen gevoerd zijn over een even tuele beëindiging van de Berlijnse blok kade. Op een persconferentie na de kabinets raad van gisteren zei Schaman, dat de Russen nog geen definitieve voorstellen gedaan hadden voor een oplossing van de Berlijnse crisis. Wel was er in New York en Lake Success contact langs diploma tieke weg geweest. De Haarlemse rechtbank heeft de Eind- hovense meubelmaker C, en de Utrechtse filmoperateur Van B., die 14 dagen gele den terecht stonden wggens een overval op een taxichauffeur te Zaandam, gepleegd op 22 September 1948, conform de eis veroordeeld tot resp. vijf en vier jaar met aftrek. C. werd bovendien ter beschikking van de regering gesteld. De professoren Piccard en Cosijns blijven na hun mislukte poging, verle den jaar nabij Dakar ondernomen, dro men van en werken voor een onderzoek van de diepzee. Prof. Max Cosijns, directeur van het studiecentrum voor atoomenergie der Vrije Universiteit van Brussel, heeft verklaard, dat in samenwerking met het Franse ministerie van marine in 1950 in de Middellandse Zee een Frans-Belgi sche diepzee-expeditie zal worden uit gerust. Zodra de desbetreffende over eenkomst is ondertekend, zal de Baty- scaaf, welke zich nog te Dakar bevindt, naar Toulon worden overgebracht. Piccard en Cosijns zullen opnieuw de leiding van de expeditie hebben, doch zij zullen worden bijgestaan door des kundigen der Franse marine. t Voor de derde maal gedurende de af gelopen maanden heeft de „Osservatore Romano" een waarschuwing gepubli ceerd tegen godsdienstige betogingen, die gehouden worden bij de grot te Tre Fontane, dicht bij de St. Paulus bui ten de Muren te Rome, waar de H. Maagd twee jaar geleden zou zijn ver schenen aan een ongelovige tramcon ducteur en zijn twee kinderen. Naar aanleiding van gebleken misver stand over de in het jongste communiqué van de Unci vermelde formulering van de uitspraak, die dr. Van Royen Dondérd.ag deed, verklaarde een woordvoerder van de Ned. delegatie te Batavia, dat dr. Van Royen bij deze gelegenheid alleen 't Ned. standpunt opnieuw in korte woorden sa menvatte. Dat de Ned. regering onder bepaalde, duidelijke en bekende voor waarden geen bezwaar zal maken tegen de terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djogja ligt reeds opgesloten in het feit, dat zij zich bereid verklaarde aan de besprekingen deel te nemen. De verklaring van dr. Van Royen heeft dus slechts de betekenis, het reeds bekende standpunt van de Ned. regering duide ljjk te stellen. Ten aanzien van sommige berichten, ontleend aan republikeinse bronnen, waarin gezegd wordt, dat aan republi keinse zijde „geen ruimte meer is voor Zondag a.s. brengt Duindigt een pro gramma, waarop 5 draverijen en 3 ren nen voorkomen- De Bretteur-prij'S, 1580 meteir, waar voor 16 paarden staan ingeschreven, zal vermoedelijk wel worden gesplitst. Een moeilijke voorspelling voor déze 4-jari- gen- Monsieur Axkit (Geersen) maakt de beste kans; Midwayman en Lion zul len wel in bet voorste gelid eindigen. Voor de Brosher-Hannover-prijs. 1540 nieter, zal, gezien de verrichtinigen van Narciso van Zom (Geersen), deze hengst wel de meeste aanhangers krijgen, nu alle paard/en op dezelfde afstand (1540 m.) starten. Nero G. en New Vlaming- wan zullen wel gloed kommen meekomen en met beiden valt dus rekening te hou den. Ook voor de Bobichon-prijs, 1940 me- zal het entramement Geersen met In de tweede ronde van het tournooi om het kampioenschap hoofdklasse klein bil jart 35/2 te Tilburg won Kruythof in 2 beurten met series van 260 en 140 van Schmidt. De uitslagen waren: Kruythof 400 Schmidt 85; Poyck 400 Van Bok hoven 264; Franken 400 Beekman 143; Eichelsheim 400 Mol 332. De uitslagen van de derde ronde zijn; Franken 400 (h.s. '213) Poyck 315; Kruythof 400 Mol 397; Van Bokhoven 400 Beekman 360; Eichelsheim 400 Schmidt 337. De redactie van „Die rare wereld" ont ving het volgende schrijven van één harer trouwe lezferessen: „Waarde Heer, Het komt mij vreemd voor, dat Glimzo door u wordt aangepre zen als Het Middel om ratten te verdel gen, een betoverende glans te toveren op het haar, biervlekken te verwijderen van hoeden, motten te doden, vetvlekken van vesten te doen verdwijnen, het haar te doen groeien, verkoudheid te genezen, de traproeden te doen blinken, de tandep hagel-wit te maken en de zenuwen te versterken". Uw dw. <w.g.) Ineke de Doper, Scepsislaan 33, Delft. Het komt de D. R *W. redacteur evew eens vreemd voor, doch hij doet niet anders dan de vooruitgang der bescha ving registreren en de uitvindingen van de wereldberoemde professor Wetalius uit Emmer-Compascuum aan de vergetel heid ontrukken. verdere concessies', zeide de woordvoer der: de Ned. delegatie meent, dat zij thans zeer ver gegaan is in het geven van op heldering ten aanzien van de Ned. plan nen. Zij meent, dat thans het woord is aan de republikeinse delegatie om althans op enige door de Ned. delegatie gestelde vragen antwoord te geven. V ncLstand punt Intussen wilde de woordvoerder van de Unci geen commentaar geven op een be richt in de Nieuwsgier van gisteroch tend, volgens hetwelk de Unci het eens zou zijn met de Ned. delegatie betref fende de onverbreekbaarheid van de drie punten der zgn. Canadian ruling van de Veiligheidsraad. De voorzitter van de republikeinse de legatie, Moh. Rum, vertrekt vandaag met enkele andere delegatieleden naar Bang ka om aan Sukarno en Hatta rapport int te brengen over het huidige stadium van de besprekingen. De federale leiders, die Donderdag naar Bangka zijn gereisd om Sukarno en Hatta te ontmoeten, zullen vandaag terugkeren. Tenslotte deelde de woordvoerder van de Unci mede, dat de commissie een mi litair rapport over de periode' van 24 Januari tot "II April per luchtpost aan de Veiligheidsraad heeft gezonden, waarvan de tekst na aankomst aldaar zal worden gepubliceerd. De Bossche revue-schrijver Niek de Rooy Jr. werd met zijn staf van mede werkenden in het Casino van Den Bosch t.g.v. de opvoering van de derde lus- truro-revue „Nee mar, nou wordt-ie goed", ook van de zijde van het gemeen tebestuur van Brabants hoofdstad op hartelijke wijze gehuldigd. Burgemeester Loe.ff prees het verdienstelijke werk dat Niek de Rooy en de zijnen nu reeds 15 jaren lang déden in belang van het cul tureel- artistieke- en amusementsleven van Den Bosch. Namens het gemeente bestuur reikte de burgemeester hem de Jeroen Bosch-penning uit. (Van onze Limburgse redacteur). „Mon Père, c'est élégant et c'est austère" zei mgr. Cento, de Pauselijke nun tius van België, spontaan, toen hij verleden jaar het pand van de herbouwde Achelse Kluis voor het eerst betrad. Soberheid en schoonheid; dat zijn inder daad de twee architectoni sche beginselen, volgens welke de abdijen der Trap pisten sinds de dagen van St. Bernard gebouwd zijn. Een voornaam gezel schap van geestelijke en burgerlijke autoriteiten zal morgen bij de plechtige in wijding van de nieuw bouw aanwezig zijn. Voor een groot gedeelte zijn de plannen, die op de ma quette staan afgebeeld ver werkelijkt, maar geheel voltooid zijn ze niet, want het is de bedoeling, dat la ter nog een aparte vleugel en een nieuwe kerk zullen verrijzen. We hebben dezer dagen het gloednieuwe gedeelte van de abdij bezichtigd, pandgangen, kapittelzaal, refter, sacristie, scripto rium en bibliotheek. We zijn zelfs naar de verdie ping van het dormitorium mogen gaarg waar het uit zicht over dfe omgeving zo schitterend is. Er liggen uitgestrekte heidegronden in de wijde omtrek, die door mulle zandwegen worden doorkruist; de zwarte aarde is met struweel en laag eikenhout begroeid- maar langs de groene oevers der beken rijzen hoge Canadabomen majestueus de blauwe avondlucht in In deze dorre, verlaten en afgelegen streek, waar de monniken afgesloten van de wereld een leven van strenge boet vaardigheid leiden, heeft architect .Tos Ritzen, Nederlander van origine, 'n abdij ontworpen, die in al haar stoere sober heid prachtig van verhouding, ruimte werking en lijn is. Deze architect heeft een bijzonder ge voel voor verhoudingen. Hij weet met ziin lijnen te toveren en bouwt. b.v. voor de magnifieke kapittelzaal met een drietal elliptische bogen, die elkander kruisen een verrukkelijk netgewelf op. Niet. min der geslaagd zijn de door brede bogen overhuifde pandgangen, die aan deze abdij een karakter geven dat Romaans noch Gothiek, maar van deze tijd is. De Paters hebben aan enige jonge kun stenaars de gelegenheid gegeven gangen en vertrekken te versieren. Een grote verrassing bieden de zeld zaam mooie ramen, welke de Maastrich tenaar Frans Slijpen vervaardigd heeft. Architect Ritzen heeft deze begaafde jongeman op de Antwerpse Academie ontdekt. De bijbelse en liturgische mo tieven. die hij in de ramen van de pand gangen mocht aanbrengen, heeft hij met zoveel speelse fantasie, gloedvol colo- riet en strenge vormbeheersing uitge- werkt, dat men er toe durfde overgaan hem de opdracht voor 16 grote refter- ramen toe te vertrouwen. De zeldzame kans, die hem daarmee geboden werd, heeft hij zo voortreffelijk benut, dat men gerust mag erkennen, dat hij met dit werk zijn meesterproef heeft afgelegd. Voor beide zijden van de enorme zaax heeft hij 7 vensters ontworpen, die alle op eten en drinken betrekking hebben; links zijn het voorstellingen uit het Oud en rechts uit het Nieuw Testament, welke met elkander corresponderen; in de ach terste muur staan er twee, <jie samen één tafereel vormen, dat de Emmaüs gangers voorstelt- De linkerserie vangt aan niet een voorstelling van Adam,die van alle paradijselijke bomen op één na Fragment van een der ramen van Frans Slijpen in de refter der Achelse Kluis. eten mocht en sluit rhet het offer van brood en wijn, dat Melchisedeeh aan Abraham heeft gebracht. Aan dit laatste tafereel beantwoordt het eerste van de andere reeks, dat een voorstelling geeft, van het Eucharistisch Brood, dat ons met Christus verbindt. Naar d-it. even interessant, als origineel schema heeft-Frans Slijpen prachtige ra men gemaakt, In een refter, waar zwijg zame monniken hun maaltijden komen gebruiken, mocht hij zich niet in weel derige vonnen van de barok vermeien, doch diende zijn voorstellingen met het karakter van de omgeving, waarin ze een plaats zouden krijgen, in overeenstem ming te houden. Deze noodzakelijke zelf beheersing behoefde de vrije loop van zijn verbeelding nochtans niet te remmen en hij slaagde dan ook het beste in die taferelen, welker voorstelling zich daartoe leende. Waar hel gegeven doctrinair was. zoals voor het eerste raam -van de Nieuw- Testamentische reeks, bereikte hij toch niet zo'n goed resultaat als b.v. met, de vensters, die de verheven figuren van Eleazar, Tobias, Elias of d>e weduwe van Sarephta voorstellen, het geval is. In de prachtige schakeringen van fel rood, don ker blauw, paars eq groen, die hij aan wendt, valt invloed van Jonas te bespeu ren. Gelaatsuitdrukking en houding van handen en voeten zijn voortreffelijk- Hoe uitmuntend opbouw en compositie zijn. kan men vooral aan het laatste venster zien, dat de vogels voorstelt, die door de Hemelse Vader worden gevoed. Frans Slijpen heeft met dit werk de grondslag voor een succesvolle toekomst als glazenier gelegd. ter. Maarten Spencer en Leonidas G. een belangrijke rol spelen, al weten we nog niet veel omtrent hun di-af-capaciteiten. Louise de la Maire B. en Luck Henry kunnen ook vertrouwen geven De Baron Silver-prijs, 2040 meter, is een zwaarbezet nummer. Judo Vita start weliswaar als laatste, doch kan de ande ren wel 40 meter geven. Lazuur, mits goed blijvende, achten wij van de kop lopers een der besten, evenals Little Axkit Mame V -als outsider Voor de Begonia-prijs, 2120 meter, zijn Jopie the Saint en Heny's Gold beiden in goede vorm .vooral de laatste die. in handen van de leerUng^)ikerur p. Smit 20 meter extra ontheffing krijgt. Ju- moschka en Guy Hanover lieten nog niets zien. Hanover en Excellentie Bre wer zullen wel tn het voorste gelid aan- komen. Voor de Voorjaars-prijs, ren over 2000 meter gaat onze keuze uit naar Liberté of Etóile du Nord ondanks dien® top- gewicht (72 kig->- VooJ„„ee^ grossing zou wel kunnen zorgen de debutant Clipper. Voor de April-priis, ren over 1600 m. voor amateurs, staan slechts paarden ingeschreven De rijkunst van de ama teurs zal van beslissende invloed zijn. Som-breffe heeft een vrij zwaar gewicht <80 kig.); Ormea en Chanson d Amour ligt de afstand goed en deze kunnen wel eens voor een eindstrijd zorgen In de Barealdine-prijs, ren over 1400 miter, treden, gezien de inschrijvingen van de 7 flyers, Metropole Palace H en MarloWa het meest op de voorgrond, die evenwel de vermoedelijk als. favoriet startende Karin® moeilijk zullen kunnen houden. Als outsider tippen we van de stai Prospéro: Orlanda. (Van onze weerkundige medewerker). De kodde stroming, die gisternacht overal is binnengedrongen, hetgeen toen met regen en onweer gepaard ging, is al weer verdwenen. Vanmorgen was reeds iels minder koude iuoht binnengestroomd en het liet zich toen aanzien, dat deze stroming zeker 36 uur gehandhaafd zou blijven. Op de oceaan nadert echter een nieuwe depressie, die wel eens de oorzaak zou kunnen •worden van een hernieuwd binnendringen van koude lucht. Het aantal weerrapporten van de °=eaan T» echter niet groot genoeg, om de plaats van deze depressie nauwkeurig te bepalen en evenmin kon er toen iets van de activiteit van deze nieuweling blijken, zodat er niets van is te zeggen, wanneer w« de nieuwe lava;=>e van koude lucht hebban te verwachten. Maar dat bet weer Zondag nog zeer behoorlijk zal zijn, leek vanmorgen vrijwel zeker. Hoewel de afgelopen dagen afwisseling genoeg in de weersomstandigheden hebben opgeleverd, is er nog met veel regen gevallen. Vooral in het Zuid- Oosten van het land zal men over de droogte klagen, omdat daar gisternacht niet meer dan 1 a 2 m.M. is gevallen, terwijl de kuststrook het plaatselijk tot i^m M bracht. Ook nu ie de situatie nog altijd zodanig, dat er geen grote hoeveelheden regen kunnen worden verwacht Dat is natuurlijk heel prettig voor diegenen, die de bollenstreek of d.e Betuwe willen bezoeken, maar land- en tuinbouw zullen het vermoedelijk graag iets anders willen hebben. Hoe treedt hij ons tegemoet, die grote Vlaamse Rijnlander, die in 1770 geboren is te Bonn? We ontmoeten hem het eerst in zijn kamermuziek: een jonge, bruuske artiest, sinds een paar jaar in Wenen, waar hij het niet aar den kan, een hardwerkende leerling van „Papa" Haydn, die niet over hem tevreden is. We horen zijn eerste trio opus 1 no. 1 zijn eerste piano- en cello-sonaten en dan begrijpen we de gemengde gevoelens van de oude meester. Want wij, tegenwoordig, mo gen dan al geneigd zijn dat vroegste werk „nog erg Haydn-achtig" te noe men, Haydn zélf vond er al veel te veel Beethoven in; ruwe accoorden, abrupte wendingen, louter onbeschaamde scheld woorden in de Rococo-salon van Haydn's montere Muze Daar is de eerste symphonie; hij werkt eraan als het hem nog meeloopt in de wereld: een jongeman van acht- en-twintig, de opmerkelijkste pianist van zijn tijd, wiens uitlatingen de popu lairste anecdotes zijn in de Weense society en die ondanks zijn pokdalig gezicht menig meisjeshart sneller doet kloppen. Tussen de bedrijven door komt ook het septet voor blazers en strijkers tot Stand, dat opgeld doet als pure amusementsmuziek, zodat men hem later niet zwaarder beledigen kan dan met een compliment over dat zeven stemmig jolijt Maar plotseling g3at zijn zon achter de wolken schuil. Zijn geliefde gravin Giulietta trouwt met een ander voor haar was de Mondschein-sonate ge schreven en de eerste tekenen van zijn noodlot, de Doofheid, brengen hem zozeer tot wanhoop, dat hij de jammer klacht neerschrijft van zijn „Heiligen- stadter Testament". Hij heeft aan zijn verbeten somberheid lucht gegeven in het bewogen derde Piano-concert. Maar de oude levensmoed zit nog zo vast in het zadel, dat er weinig tragiek door dringt in de tweede Symphonie die hu neerschrijft in dezelfde tijd en in het zelfde plaatsje Heiligenstadt. Voor het laatst is hij zorgeloos en ©ngecompli- iceerd. als het ophoudt!", roepen ze, bij de première, van het schellinkje Niet beter zal het de opera Fideljo vergaan, die in de volgende jaren ont staat en ook de vierde Symphonie niet, waarover de pers schrijft; „Beet hoven heeft een nieuwe symphonie geschreven, die enkel zijn verwoede aanhangers beviel en een ouverture, die algemeen beviel". Deze ouverture is de „Coriolan" uit het jaar 1807. Geboren symphonicus als Beethoven was, kon hij het nooit laten om in de ouverture alvast heel de opera te brengen in zakformaat: al de grote thema's en dramatische hoogtepunten waren zodoende al bekend, wanneer de eigenlijke opera nog moest begin nen. Het geheel werd daardoor na tuurlijk topzwaar en zonder spanning. Aan dat probleem echter danken wij de drie onsterfelijke „Leonore"- ouvertures, die zelfstandig worden uitgevoerd. Het zijn grote sympho- nische gedichten, terwijl de eigenlijke Fidelio-ouverture zelf, die pas in 1814 geschreven werd, niet veel meer is dan een uitgebreide fanfare. Hoe angstvallig heeft de aristo- j era at Goethe zich van de volksjongen Beethoven teruggetrokkenDe ont moeting die tussen beiden heeft plaats gehad is een mislukking geworden, maar de Egmont-ouvcrture blijft een heerlijk monument van Beethovens liefde tot dc dichter, „voor wie hU zieb zou laten doodslaan en tien maal als t het moest Wij staan op de drempel van Beet hovens rijkste scheppingsperiode Ad zal precies tien jaar duren: van 1803 tot 1813. Met welk een ongehoorde kracht zet ze in: de Eroïca wordt ge schreven. Wie kent niet de lotgevallen rond haar ontstaan? Napoleon schoot door Europa als een komeet en had ook het hart van Beethoven in vuur gezet, die een idealist in hem zag, een geniale, onbaatzuchtige vrijheidsheld. Om hém schrijft hü zijn derde symphonie, waar in men de ruiters hoort draven en de bajonetten ziet flikkeren; aan Bonapar te wordt ze opgedragen. Maar dan kroont Bonaparte zichzelf tot keizer en heeft daarmeé aanstonds de kroon van onegoïste mensenliefde, die Beethoven hem had toegedacht, ver speeld. Met een kreet van verbittering rukt de musicus het titelblad met Napoleons naam van de symphonie. Ze wekt overigens meer ontsteltenis dan Dan komen we bij de vijfde sympho. inie. „Hoor je?", zegt Beethoven tot een vriend. „Zo klopt het noodlot aan de deurDe vijfde symphonie is heel de laatste oorlog door het symbool ge bleven van opstand en bevrijding, al zegt men dan ook dat het fameuze be- gin-motief g-g-g-es oorspronkelijk de roep van een vogel is geweest in het Weense Woud. Beethoven schreef haar in de natuur, juist zoals haar zuster, de Pastorale. Die Pastorale de zesde symphonie is waarlijk een portret van de meester zelf, zoals hij 's zomers door bos en veld kon zwerven, de ge drongen gestalte voorovergebogen, de handen op de rug van een versleten jas en de zomerwind in zijn lange, ver. warde haren Er hangt een drom van anecdoten rond Beethovens voorkeur voor het platteland, een voorkeur, die hem richting en tijd deed vergeten, zodra hij buiten de Weense stadspoort kwam. Wat de natuur voor hem be tekende, drukt zijn dagboek uit in enkele regels: „Mijn ongelukzalig ge hoor kwelt mij hier niet. Het is of iedere boom mij toeroept: heilig! heilig! heilig In het jaar 1810 herinnert ons de Ouverture en de toneelmuziek bij Goetiies drama „Egmont" aan het won derlijk contact dat de kleine voort varende Bettina Brentano legde tussen de twee grootste genieën van haar tijd: Goethe en Beethoven. Hoe stormachtig heeft de spontane Beethoven de ge- euthousiasme, de Eroïca. „Een stuiverjreserveerde Gocthe vereerd! Twee symphonieën heeft hij nog ge schreven in die tijd: de donker-bruisen de zevende en haar kristalklare pen dant, de achtste. Dat is in het jaar 1812 dat de grenslijn markeert. Er valt een stilte: tien magere jaren volgen de tien vette op; ze worden veroorzaakt door allerhand zware zorgen: om zijn financiën, om zijn gehoor dat hem nu geheel verlaat en het meest om Karl, het neefje dat onder zijn voogdij is ge steld: zware beproeving voor beide partijen. De laatste piano-sonaten zijn vrijwel de enige bestendige werken die in deze periode ontstaan. IToch is er geen stilstand ingetreden; in hem rijpen zijn laatste gigantische werken: de Missa Solemnis, de Negende Symphonie en de laatste kwartetten. O, de negendeZe is Beethovens levenswerk; nog vóór hij als jong muziekstudent van Bonn naar Wenen kwam, liep hij te denken over de be werking van Schillers, „Ode an die Freude", die hij dertig jaar later, in de finale van deze symphonie, zou bren gen. Heel die tussentijd door duiken er in zijn notitie-boeken motiefjes op, die hier hun beslag zullen krijgen: in 1823, vier jaar voor zijn dood. Hoe aangrij pend wordt die schreeuw om Vreugde van de stokdove musicus, „op wiens gelaat", zegt een tijdgenoot, „nu werke lijk geen spoor van levensvreugde meer is te bekennenSchillers gedicht wordt een hoogtefeest van vreugde bij hem, waartoe de drie eerste delen een groot voorspel zijn. Op het Allegro, die zee van weemoed, volgt het felle scherzo; men zegt dat het hem inviel, toen hij in het vallende duister tussen het kreupelhoutzat en het leek of overal dwergen te voor schijn sprongen; het is een rondedans vol daemonische levenslust. Nu het Andante nog, waarin de laatste mijlen afgelegd worden naar het Elysium. Reeds hoort men trompetten schallen van die Burcht der Vreugde. De finale breekt los in een hels spektakel, dat eindelijk wijken moet voor de ge biedende solo-stem: „O vrienden, niet zulke tonen, doch Iaat ons andere >aan" heffen die rijker aan vreugde zijn Wie de negende ondergaat, omhoog gestegen langs de ladder der vooraf gaande symphonieën en kleinere wer ken, kan aan haar machtige greep nauwelijks ontkomen. En wie zodoen de geleid door een der vele Beet hoven-cyclussen in den lande Beet hoven en zijn muziek van naderbij leert kennen, wordt een grote geestelijke .belevenis rijker. H. N. Een der Nieuw Testamentische voorstellingen op de glazen die Frans Slijpen voor de Achelse Kluis maakte. Gistermorgen hebben 500 zangers van de politiemannenkoren uit Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Gronin gen, Enschede en Apeldoorn H. M. de Koningin voor het Paleis Soestdijk een aubade gebracht. Het is gewoonte, dat de politiemannenkoren van onze grote ge meenten elk jaar een nationaal concert geven. Dit maal was het Euterpe" uit Amsterdam, dat het initiatief nam H M. te vragen voor haar te mogen zingen. Zo kwam het, dat gistermorgen het Wilhelmus en o.a. het Domine salvam fac tegen het zonbeschenen paleis opklonken. De hoofdcommissaris van de Amster damse politie kolonel I. Kaasjager bood voor de aubade de Koningin, die in een lichtgrijze voorjaarsmantel op het bor des van het paleis stond met de drie Prin sesjes, een mand bloemen aan en betuigde Haar de trouw en aanhankelijkheid van de gehele Ned. politie. Na de zanghulde, die onder leiding stond van de heer F .J. Sicking, dir. van Euterpe, was er een défilé van 19 politie- muziekkorpsen uit alle delen van het land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3