De „zelfkant" hoort nu bij Sittard Bevolking neemt afwachtende houding aan O Een rustige intocht Eltenaren voelen zich niet thuis in Elten eerberieht PRINS KAREL BIJ KONING LEOPOLD ÜET WIT-GELE KRUIS IN ZUID-HOLLAND Prijsindex van 't gezinsverbruik EEN LANG ONDERHOUD MET PASTOOR FUSZ J siSuil?»'-■ veraer* DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V NDER DE LOUPE Kerkelijk blijft het gebied bij het Bisdom Aken Voornaamste klaclit: Spaak en de Notaris van de Kroon bij het onderhoud Hongaarse weigering Plan voor Internaat ten dienste van kraamverzorgsters Mont Blanc-tunnel wordt een feit Den Helder blijft marinebasis Benoemingen Bisdom Haarlem .■71ste JAARGANG MAANDAG 25 APRIL 1949 No. 20910 TüDDERN, Zaterdag 23 April 1949. (Van een speciale verslaggever). Vreedzaam er was slechts een lange rij luxe-auto's, die werd voorafgegaan door enige trucks en begeleid door door een aan tal marechaussees per motor heeft het Nederlands bestuur zijn intocht gedaan in „de zelfkant" bij Sittard, die nu bij Neer- lands grondgebied is gevoegd. De symbolische handeling, waar mee dit geschiedde, was het hijsen van de Nederlandse vlag uit het Rreisambt" te Tüddern door de landdrost, de heer H. Dassen. Op dat Kreisambt stond het wel zeer veel betekenende opschrift Amtsverwaltung Selfkant" vermeld. Want dit gebied, zo ver telden de mensen later, behoorde tot nu toe waarlijk tot de ver waarloosde zelfkant van het Duitse land. Wij dachten, dat de Nederlanders met tanks en kanonnen zouden komen om dit gebied tebezetten, zeide ons een oude man en hij voelde zich al een heel stuk opgelucht, toen hij niets anders zag dan een stuk of wat marechaussees in nieuwe uniformen en een aantal heren in nette colbertjes, die öf van de pers of ambte naren uit Den Haag waren om de „nieuwe landgenoten te leren hoe een administratie in elkaar zit endat de Nederlan se wet iets anders is dan de Duitse. Daarna timmerde der ach,ten ttmb, Tüd sees een bordje aan de gevel met het opscnrui dern". En toen was het gehele gebied ineens Nederlands. ^rbe^uur&r ovef dU gebied beleefd maar vormelijk de hand. De heer Da Ten sprak daarop enige woorden. Hu zeide te begrijpen, dat de komst der Nederlanders hier met gemengde gevoe lens was tegemoet gezien, hij wilde ech ter zijn taak, welke hij uitoefende in naam der Koningin, naar behoren ver richten en hoopte op de medewerking der bevolking. Duitse politic-autoriteiten kijken belangstellend toe, hoe Zaterdag morgen om G uur te Dinxperloo, waar Britse en Nederlandse autori teiten bijeenkwamen voor het plaatsen van de vlaggen, die de nieuwe grens vormen, 'n Britse ambtenaar de eerste Engelse grensvlag plaatst Landdrost Dassen. VRIJ KOÈL WEER ELTEN, Zaterdag (Van onze speciale verslaggever). Te ongeveer 10 uur Zaterdagochtend trokken van Zevenaar uit de eerste groepen marechaussees en douane langs de grote weg naar Elten om er het Nederlands gezag te vestigen. De marechaus sees voerden pantserwagens en ander materiaal met zich mede, en waren bewapend. Blijkbaar waren de betrokken autoriteiten van oordeel geweest, dat een weinig machtsvertoon voor Elten niet overbodig zou zijn. Terwijl aan en over de grens de verschil lende belangrijke punten werden bezet, wachtte te Zevenaar de landdrost dr. A. Blaauboer tot in Elten de nodige voorbereidselen zouden zijn getroffen. kleinere rantsoenen GECORRIGEERD GEVAL Landdrost dr. A. Blaauboer. Inzake kard. Mindszenty NIEUWE RODE AANVAL OP DE KONING LEDENTAL VAN 48000 Voedingsmiddelen iets gestegen Zo zag onze vliegende verslaggever Zaterdagmiddag voor 't begin van de wedstrijd Nederland Frankrijk (waarvan een verslag op pagina 3), het gewriemel rond 't Feijenoord-kuipje DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, teleïoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 1 3 90 "er kwartaal, i 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJRERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Een bezetting zonder kanonnen Wij waren om kwart voor twaalf uit Sittard vertrokken. Vooit>p enige mili- taire trucks van de Kon. Marechaussee, beladen, niet met bren- of stenguns, maar simpel met spiraalmatrassen, schrijfbureaux, opbergkasten en alles wat voor een goede administratie onontbeer lijk is Daarachter kwamen de volgauto's met de landdrost, de ambtenaren en de ners ongeveer een twintig stuks Het nieuwe gebied was spoedig bereikt, te spoedig, want vijf voor twaalf bleven „Hi viif minuten staan voor de vroegere Hollandse slagboom, omdat het nieuwe ÏÏed eerst cfm twaalf uur precies zou Wat later stonden wij te praten met de vroegere Amtsdirektor, de heer Gortz Natuurlijk, zeide hij, hebben wij de Nederlanders met gemengde gevoelens N maar hij zou toch gaarne man, die ons kan inlichten over de geweldige kolenlagen beneden dit gebied. Die kolenlagen liggen te diep, zegt hij. Dat heeft mijn vader mij altijd ge zegd, maar misschien, als men een nieu we verdieping maakt op een diepte van meer dan achthonderd meter, zoals de kranten in Nederland hebben geschre ven, is het mogelijk bij deze kolenlagen te komen. Maar wat de mensen ervan denken. Als de Hollanders hen maar fatsoenlijk behandelen, dan zijn wij gerust. En als KÜ dan vertellen, dat er in de eerste week van de geldzuivering reeds flink wat zal worden uitbetaald, klaren hun gezichten op. Zoals de nieuwe landdrost op de voorafgegaane persconferentie mededeelde, moeten de Duitsers in dit gebied Maandag en Dinsdag hun geld inleveren Zij krijgen dan tegen een koers van tachtig cent honderd mark per gezins hoofd uitbetaald, voor meerderjarige kinderen eveneens honderd mark, en voor de echtgenote en de minderjarige kinderen elk vijftig mark. Voor hen, die arbeiders in dienst hebben, wordt per arbeider nog eens 80 mark per arbeider De lt. kolonel Collings, „Kreis- regional officer" van de Britse be zettingsmacht in Duitsland, die het gezag in het gebied van Elten Za terdag aan dr, Blaauboer heeft overgedragen,'zeide na afloop van de plechtigheid: „This is about the best occupation f have seen, and I saw some". (Dit is de beste be zetting, die ik ooit, zag, en ik heb er verscheidene meegemaakt). uitbetaald De week daarna kan men dan nog eens vijfhonderd mark omwis selen per gezinshoofd en de rest wordt geblokkeerd. Er is natuurlijk de grootste belang stelling van dit volk voor hun nieuwe bestuur, maar intussen gaat het leven rustig voort. De ganzen en kippen lopen op straat en houden onze auto's op. Hier en daar raken wij de weg kwijt, omdat de Duitsers ook alle verkeersborden hebben meegenomen. teveel. Toen dachten wij aan de heffing ineens bij ons èn aan het „incasserings vermogen" van het Duitse volk. Er was nog een ander argument, dat in Tüddern en Wehr nogal sterk naar voren kwam. De mensen van deze plaat sen werden, toen de geallieerde oorlogs machine over Duitsland walste, geëva cueerd Velen kwamen er terecht in het kamp Vught, waar zij genoegen moesten nemen met de rantsoenen die de Engel sen gaven. De boeren uit deze streek waren beter gewend en er stierven te zamen tweehonderd Die tijd zijn zij nog niet vergeten. De'pastoor van Wehr ver telt ons daarover. Hij is zelf uit Duitse ouders in Heerlen geboren, waar zijn vader hoofdmijnmeter was en hij spreekt dan ook perfect Nederlands. Dat is He Zien SS verlenen. In de" Gast- LLhach werd een glas bier ge- hof Hostenb „;na He tocht voort alle me< Soaring de tocht voort dronken en Haa Tüddern, in En zo kwamen ™haU1)rucht in Havert, in I?en^.ru 'dere kleine plaats- Höngen en in die an bev0iicing. En jes m contact mei bevolking vraagt men ons nU'JLnrrecties denkt, daar over deze grenscor lg€meén dan kan men daar zo m hei s T„ AH IllCil üdQl fv cfPVPn. maar niet een antwoord op maar Tüddern was het wij matig, maar het groeide naarm tQch verder kwamen. En wil men he globaal samenvatten, dan zou men k nen zeggen, dat er een stemming van afwachten heerst. Maar eens kijken, wai die Nederlanders nu eigenlijk met ons gaan uitspoken. Bezorgd om hun geld. Die oude man dacht aan tanks en kanonnen. Een ander meende, dat de grenscorrecties schade zouden doen aan de gedachte van de Europese federatie, en de meesten waren bezorgd om hun geld. Wij hebben eenmaal een zuive ring meegemaakt en toen bleef ons slechts tien procent van wat wij bezaten. De Duitsers deden het grondig. En als wii dat nu weer krijgen, dan overleven wij dat niet, want twee keer zoiets is w De weerverwachting geldig ian heden- tot morgenavond luidt: Meest matige wind uit Weste lijke richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke regen buien. Vrij koel. Dinsdag 26 April: Zon op 5.21 uur, onder 19.55 uur; maan op 4.53 uur, onder 18.05 uur. In Tüddern hadden wij in het zeer vroege morgenuur een lang gesprek met pastoor Fusz. Hij heeft daar een zeer fraaie kerk, die voor een gedeelte dateert uit 1938, gebouwd door de tegen woordige bouwheer van de Dom van Keulen met een prachtig houtgesneden rococo Mariabeeld op het hoofdaltaar en schone barok-banken. die uit Aken af komstig zijn Uit een kerk, die in de oorlogsjaren door de nazi's werd ge sloten. Het andere gedeelte van deze waarlijk zeer schone kelk is enige eeuwen oud, maar zonder andere kunstwaarde dan historische. Op mijn vraag vertelt hij, dat Vrijdag voor Laetare de bisschop van Aken, tot welk diocees deze parochies behoren, afscheid is komen nemen van ziin Katholieken. Een afscheid was het eigenlijk niet, want blijven deze parochies behoren tot het bisdom Aken en vaiien zfj dus onder de juris dictie van mgr. Van der Velden Er zijn zeven Katholieke kerk?H Hit gebied, cn wel in Hillensberg, Wehr, Süsterseel. Tüddern, Millen, Havert en Hongen. Ver schillende plaatsen zijn "hter door de oorlog zwaar gctJ51st"<1,. He kerken zijn daar zwaar beschadigd. In Hongen zelfs onherstelbaar. Web beeft een prachtig oud kerkje, vertelt ons pastoor Fusz al gauw. Dat moet u gaan zien, maar zijn eigen kerk is ook de moeite waard. Hoe het gaan zal, weet hij met. Kerkelijk blijven zij. z0al® sezegd, voorlopig onder het bisdom Aken beho ren. Misschien komt er daarna een apos tolisch administrator en zal dit gebied kerkelijk later bij het bisdom Roermond worden gvoegd Moeilijkheden van deze gebiedsover dracht verwacht hij in deze dorpen niet. Wii laten het maar rustig op ons afko- _Pff+ hij Maar de mensen verlan- o naar rust. Dan was het weer an- 8 „E. en dan weer niet. Het spreekt nexatie mensen graag Duitsers nadelen uit voortvloeien, zullen zij zich toeh onder Nederlands bewind zeer ge lukkig voelen. Persoonlijk ben ik de Hollanders zeer welgezind, zegt deze herder. Ik ben nog niet vergeten, dat ik in 1918 als student in Bonn naar Neder land kon gaan om weer op krachten te komen, maar de Nederlanders moeten ook niet vergeten, dat tijdens het nazi regime de meesten van onze priesters werden vervolgd. Maar anderzijds weer achten wij Nederland zeer hoog en wij Zijn nog altijd niet vergeten het Hol- landia docet. Gedürende twee weken zal dit gebieJ een enclave blijven om redenen van mo netaire aard en wegens de controle op het smokkelen en op subversieve elementen Voorlopig is het er ook een invasie van ambtenaren, maar dat was ook nodig om de zaak op poten te zetten, het grootste gedeelte van hen zal spoedig terugkeren vanwaar zij gekomen zijn, zodra de oude Duitse ambtenaren, voorzover geschikt, in hun functie zijn hersteld. Toen wij de mensen de mededelingen van de heer Dassen betreffende de om rekeningen vanpensioenen en renten in tegenwaarden van Nederlands geld ver telden en dat er geen stagnaties zouden zijn in de uitbetalingen klaarden hun gezichten op. Vooral ook vanwege het feit. dat boeren en arbeiders, die grond over de grens hebben liggen spoedig grenspas- sen zullen krijgen. In de latere middag uren was het contact van de bevolking met de Nederlanders al zeer druk. uit enkele punten bestaan. Er is reeds een nieuwe grenspaal naast een der jalons opgericht, met oranje kop. Op de terugweg wijst de landdrost ons zijn zetel. Het is de villa Erika, een groot gebouw van gele baksteen, langs de weg Elten-Babberich. Onze weg voert ons weer door het dorp. Daar heerst nog steeds een grote drukte van af- en aan rijdende grote vrachtwagens. Douane en marechaussee moesten alles meevoeren, wat zij nodig hebben, tot de wastobbe toe. Een der douaniers met wie wij een praatje maken is niet erg enthousiast Hij vindt het allesbehalve prettig straks zijn Hollands huisje te moeten verlaten om zich temidden der Eltenaren te vesti gen, die tot dusver geen enkele blijk hebben gegeven Nederlands te voelen. Alleen tastbare bewijzen zullen de Elte naren kunnen overtuigen, dat het Neder landse bestuur, voor hen zegenrijk wezen zal. Maar dan blijft toch nog het feit dat zij meestal merendeels geboren en geto gen Duitsers zijn. Daarom pakken zelfs nog vandaag Eltenaren hun boeltje bij een. In totaal zijn er een 500 vertrokken, vrouwen en kinderen inbegrepen. In hoofdzaak zijn het natuurlijk ambtenaren, maar ook zijn er bij wij vestigden er in eer. vorig bericht reeds de aandacht op die de grond onder hun voeten te warm voelen worden. Onder hen waren er, die indertijd aan de plundering van het ontruimde Arnhem hebben deelgeno men en in menig huis te Elten moeten zich gestolen meubelen bevinden. Toch zijn er mensen gebleven, van wie men zeker gedacht zou hebben, dat ze ge vlucht zouden zijn. Zo bijvoorbeeld een Duitser, die na de oorlog uit ons land werd uitgewezen en zich te Elten vestig de. De marechaussee zal het hem voor lopig niet lastig maken, uitgaande van de gedachte, dat hier force majeure aan wezig is. Wanneer het Nederlandse bestuur hier zijn taak opvat als ordenend, sanerend en welvaartbrengend, zal Elten geen zere plek worden. Een ambtenaar van de Britse grens controle zei: ..De Duitsers, die beslotgn hebben te blijven, mopperen erg. Zij zeggen, dat zij onder Nederlands bewind kleinere rantsoenen krijgen dan onder het Duitse. Dit schijnt thans de voor naamste klacht te zijn"- Nadat wij de oude grens gepasseerd waren, zagen wij hier en daar douane en marechaussee bezig zich in te richten in door hun Duitse collega's verlaten kanto ren en woningen. Hier en daar hadden die collega's alles meegenomen tot de rui ten de afsluiters van de eleetriciteit toe. Wat achteraf toch een verklaring vond. Ze hadden al die dingen nieuw aange bracht, toen ze zich in de bij beschietin gen zwaar beschadigde huizen hadden in gericht en vonden zich nu gerechtigd, dat allemaal ook weer mee te nemen Elders zouden ze het misschien weer hard nodig hebben. Maar zeker onvriendelijk was de geste van een enkele die in zijn tuin boos de bloeiende kersenboom had omgezaagd. Wij naderden langzaam het eigenlijke dorp Elten. De inwoners staan zwijgend voor hun woningen. Wij zien nergens vlaggen. Maar, ja, daar uit een alleenstaand huis hangt de Nederlandse driekleur met oranje wimpel en bewo ners juichen ons in hun tuin toe. Verder op echter geen blijk van enige sympathie, hoogstens nieuwsgierigen. In het dorp zelf hangt alleen uit een café een Neder landse vlag. Bij het belommerde marktplein staat het oude raadhuis. Het is door gewapende marechaussees omringd. Op het plein Lijken de Eltenaren toe. Er ontstaan geen demonstraties. Een man, die ,s onver staanbaars begint te schreeuwen wordt door omstanders weggetrokken. Zij leg gen een hand op zijn mond en duwen hem een zijstraat in, waar hij in een huis ver dwijnt. Ergens staat een vrouw haar tra nen weg te wissen. Maar dat zijn dan ook de enige tekenen van een zekere span ning. De jeugd is zoals overal vol belang stelling èn blijkbaar geimponeerd door het gevechtsmateria 1 der marechaus sees en door de af en aan' rijdende knal lende motoren. Na afloop van de bestuursoverdracht voert de landdrost ons door het nieuwe gebied. Wij rijden eerst op Huthum aan, waar wij vanmorgen vroeg getuige wa- .en van het uitzetten der jalons voor de nieuwe grens en komt er een groep doua niers met koffers achterop hun fietsen voorbij- Zonder hun uniformen zouden zij waarlijk aan een troep smokkelaars doen denken. Aan de rens bij Huthum niet ver van de brug e er het riviertje de Wild hebben de Duitse douanen hun slagboom uit Babberich reeds opgericht. De Nederlandse grenspost zal voorlopig Zo is onze oostgrens dus gecorrigeerd, volgens velen echter nog niet goed, zodat er nog een na-correctie dient plaats te hebben. Enfin, dat komt meer voor; immers corrigeren is heus zo gemakke lijk niet als de lezer, die zich vermaakt of boos maakt over een drukfout, denkt. Kijk, spoed is inhaerent aan de jour nalistiek en door die drukte komt meest al de druk(te)-fout in de krant. Werke lijk. dagblad-correctors werken hard en serieus, doch ja, zij kunnen het druk- fouitenduiveltje niet met louter een kruis teken op de vlucht jagen. U dacht natuurlijk, dat de drukker de oorzaak van de drukfout is. Neen, hoor, die man is niet fout! Zelfs de drukker bij „De Waarheid" kan men niet verwij ten, dat dit blad vol duivelse onwaarhe den staat. Noch aan de correctors, die alles moeten laten staan, zoals het ge schreven wordt door hen. die liegen, alsof het gedrukt staat. Ja. hier heeft naast het drukfouten-duiveltje het foute duiveltje het vooral erg druk. Nu denkt men misschien, dat onze cor rectors en drukkers ons „gestopt" heb ben met sigaretten om dit stukje te schrij ven. Mis, dan kent U die functionarissen niet. Het zijn allemaal brave mensen vol naastenliefde, die gaarne een ander de zaligheid gunnen door hem in de gele genheid te stellen, het bekende vermaan, dat „het zaliger is te geven dan te ont vangen" te volgen. Zulks in tegenstelling met de Eerste-Kamerleden, die zelf ge ven zaliger vinden dan te ontvangen en de Duitsers daarom onze grenscorrecties wensten te schenken. Maar minister Stikker zeide in beleefde termen, de blo te waarheid, dat als de Senatoren, hem, Stikker, in de steek lieten, zij konden stikkDat vond onze illustere Senaat niet correct, doch, zoals het niet cor rect is van een zetter om de aangegeven correcties niet aan te brengen, meende genoemde excellentie, dat het evenmin correct was van de Eerste Kamer om een streep te willen halen door de correcties, waarop hij en zijn voorgangers zo had den zitten zweten, pardon: transpireren. En natuurlijk zouden de grote mogend heden het ook niet correct gevonden heb ben, wanneer minister Stikker met een ongecorrigeerde landkaart terug was ge komen. Het had wel eens kunnen gebeu ren, dat daarmede het gehele internatio nale prestige van onze regering van de kaart zou zijn weggevaagd. En nu mag men nog zo'n knap kaarter zijn, zonder troeven in handen wint men geen spel. Ongetwijfeld moet een demo cratische regering zich door de Volksver tegenwoordiging nu en dan in de kaart laten kijken, door desverlangd de kaarten °P tafel te leggen, doch zij behoeft na tuurlijk niet steeds zo maar haar kaar ten uit handen te geven om een ander het spel te laten spelenden zelf tenslotte het gelag te betalen, wanneer deze ver liest. Minister Stikker had o.i. wel een beetje gelijk; wanneer iemand meent beter te kunnen spelen, dan neme hij het spel over; met nakaarten kan r.en zelfs van een opgelegd pandoer geen oio-partijtje maken. Enfin, de landkaart is nu gecorrigeerd en wij gaan aardrijkskunde studeren met behulp van onze loupe, want anders kun nen wij de grenscorrecties niet terug vin den. ANALYST. De Hongaarse regering heeft op de uit nodiging van de V.N. om de zaak van kardinaal Mindszenty te bespreken, ge antwoord, dat het tegen de kardinaal uit gesproken vonnis berust op de Hongaarse wet en niet onder de competentie van de V. N. valt. De regering is van mening, dat het vonnis niet in strijd is met de menselijke rechten, of de vrijheid van godsdienst. Het besluit van de speciale politieke commissie der V.N. wordt als een inmenging in de interne aangelegen heden van Hongarije beschouwd en de uit nodiging tot bespreking van de kwestie wordt van de hand gewezen. Op grond van het vredesverdrag, zo wordt gezegd, is het de plicht van de Hongaarse re gering op te treden tegen daden, als door de kardinaal gepleegd. In het hoofdorgaan der socialistische partij wordt geschreven, dat de moge lijkheid bestaat, dat Leopold vóór de a.s. verkiezingen in België zou willen terug keren en het blad voegt hieraan toe: ,,A1 onze landgenoten, die gehecht zijn aan de democratie en de eerbied voor de grondwet, zuilen goed doen, vanaf heden op hun hoede te zijn. Het is over bodig te zeggen, dat in de' socialistische partij en in de georganiseerde arbeiders Op de Zaterdagmiddag te Den Haag gehouden jaarvergadering va j£ru;s Hollandse Bond van het Wit-Gele^Kru.s deelde de voorzitter, dr. R- G bestaan de, dat bij het bestuur plannen bestaan tot oprichting van een internaat opleiding van kraamverzorgsters, u leerlingen zullen daar gedurend maanden een theoretische opleiding om vangen, terwijl daarnaast de nodige dacht zal worden besteed aan de P soonlijkheidsvorming. Daarna volgt dr praotische opleiding van 12 maan iif het eigen Wit-Gele Kruistentrum. Voorts is thans ook voor leerling-kraam verzorgsters een collectieve verzekering gesloten voor sanatorium-verpleging. In zijn jaarverslag memoreerde de se cretaris, de heer J. G. Nientied, dat de Zuid-Hollandse Bond thans 19 jaar als zelfstandige organisatie bestaat. Het aan tal afdelingen is sedert 1930 gestegen van 20 tot 55 en 2 correspondentschappen en het ledental van 23.000 tot bijna 48.000, In de aanvang hield de organisatie zich vrijwel alleen bezig met de wijkverple ging thans is zij in alle takken van de gezondheidszorg werkzaam. Op 1 Juli 1948 werd een provinciaal bureau opge richt met een eigen directeur. De aftredende bestuursleden werden herkozen en besloten werd van de aan gesloten stichtingen een contributie te heffen van f 25 per jaar en van de cor respondentschappen van 10 cent per lid Tenslotte hield dr. E. Jansen een cau serie over de taak van de medisoh-op- voedkundlge bureaux en het belang van deze bureaux voor het Wit-Gele Kruis werk. massa's de nodige schikkingen reeds werden geroffen." Welke schikkingen bedoeld worden, lijdt geen twijfel: het eventueel uitlokken van opstandige in cidenten. Wat zal in Zwitserland tussen de ko ning en de prins-regent worden bespro ken Niemand weet het momenteel. De houding van de prins-regent tegenover de koning is nooit duidelijk geweest, althans niet duidelijk genoeg, om te la ten veronderstellen, dat prins-regent Karei niets liever dan een spoedige te rugkeer van zijn broer op de troon van België zou wensen. Zijn grote vereerders vindt hij bij de linkse politici, dezelfde dus, die de koning op onrechtvaardige wijze van de troon verwijderd houden. Het feit, dat de minister-president en de minister van justitie zich op het ogenblik van het onderhoud in de onmiddellijke omgeving van de koning en de prins' regent zullen bevinden, er mogelijk aan zullen deelnemen, laat allerlei veronder stellingen open. De minister van justitie vervult ook de functie van notaris van de kroon Men vraag zich dus af, of er ai zodanige beslissingen zouden kunnen getroffen worden, dat de notaris van de kroon zou moeten functioneren Want. zo zegt men, niet de koning heeft de mi nister ontboden, maar de prins-regent heeft deze heren verzocht, zich samen met hem in Zwitserland te willen be vinden. Feit is, dat het motief, waarop het regentschap werd in het leven ge roepen, n.l. de z.g. onmogelijkheid „door de schuld van de vijand" van de koning om te regeren, niet me.er bestaat sedert de koning uit Duitse gevangenschap werd verlost. Binnenkort zal een begin gemaakt wor den met de werkzaamheden om een tun nel door de Mont-Blanc te graven. Hier voor zijn 3000 Franse en Italiaanse ar beiders nodig. De drie landen, die erbij geïnteresseerd zijn, nl. Frankrijk, Zwit serland en Italië, zullen gezamenlijk in de kosten delen en elk 6 millioen Zwit serse francs bijdragen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Marinebegroting 1949 zegt de minister van Marine a.L, dat, ten aanzien van het inrichten van een marinebasis, de keuze op Den Hel der is gevallen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Warmond de weleerw. heer J. Th. A. M. Gussen- hoven; te Den Burg (Texel) de weleerw. heer C. P. G. Persoon, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Nicolaas en Bar bara). 1 (Luchtfoto KLM.) De door het C. B. S. berekende prijs indexcijfers van het gezinsverbruik ver tonen van 15 December 1948 op 15 Fe bruari 1949 een geringe stijging. Voor de cijfers volgens huishoudreke ningen October 1947—September 1948 reeks 1) bedraagt deze stijging 0.5 pet lorzaken waren de prijsstijgingen van oedingsmiddeen, C 1,3 pet.), van schoe nen (0.9 pet.), brandstoffen, gas en ta- baksartikeien. Het indexcijfer voor de overige groepen steeg met 0.7 pet. Het prijsindexcijfer van het gezinsver bruik volgens huishoudrekeningen 1935-36 i reeks 2) steeg in iets sterkere mate dan dat volgens de na-oorlogse huishoud rekeningen, n-1. met 0,9 pet., terwijl het indexcijfer voor de voedingsmiddelen afzonderlijk met 1,6 pet. opliep. De ten dentie van deze cijfers is voorts dezelfde als die van de cijfers uit reeks 1. Prijsindexcijfers van het gezinsver bruik (1938-39 100). Volgens huishoudrekeningen October 1947—September 1948. Gezinnen met in Totaal Voed.midd. Kleding Schoeisel Reiniging Ov- gr. incl. huur Huur per week. 1948 1949 1949 15 15 15 Dec. Jan. Febr. 193 194 194 226 226 229 301 301 301 329 332 332 313 313 313 301 300 301 150 151 151 100 100 100

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1