Nederlandse improvisaties overspeelden de reeds halverwege geslagen Fransen „Stormpas der zwervers staat niet in het boek maar leeft in liet aangeboren talent KJ Sensationele inzet van de strijd TIMMERMANS DEBUUT EEN SENSATIE: DRIE GOALS vierhonderd meter boven Op het Feijenoord-kuipje J Een ovenjuinning als een vlagvertoon Franse meningen .Jjuclitige* krabbels Tf? - Oranje-ploeg mocht spelen zoals ze zelf het liefst wilde: de Fransen overklast Beloond vertrouwen in de vrije teugel Drie doelpunten in de eerste 10 minuten Wilkes, Van Schijndel en Lenstra waren een klasse apart; niet één „slechte" )okïerlouw en De Vroet boven dit prof-peil JIAATOAC 25 APRTC Ï949 PAGINA f Pllililwil Het was eer. van die enorme tachtig-meter-trappen van De Munck die het eerste Nederlandse doelpunt inleidde; Brandes kopte de hal achter in aarts door naar Timmermans die nog even doorliep en op 't moment dat de fotograaf van dit plaatje „knip" zei, juist met een beheerste schuiver de toegesnelde doelman Vignal passeerde. Waar het ifiet zyn halve successen tegen België niet aan toe kon komen heeft het Nederlands elftal met zijn zeer verrassende maar ook buitengewoon fraaie 4-1 overwinning op Frankrijk wèl be reikt: de kracht van ons nationale elftal wordt thans in de inter nationale voetbalwereld weer vrij hoog aangeslagen en ongetwij feld boezemt dit schitterende resultaat in de andere Europese landen weer het nodige ontzag voor de Oranje-ploeg in. Het is de rjjke vrucht van de beste interland-wedstrijd die Nederland na de oorlog ooit speelde en van de mooiste en welsprekendste overwinning ooit sinds de bevrijding behaald. Het Franse prof voetbal staat best genoteerd op de Europese markt, maar het is j.L Zaterdag door elf Nederlandse amateurs royaal overvleugeld. Cijfers kunnen bedrieglijk zijn, maar deze 4-1 is dat niet, want deze uitslag geeft inderdaad volkomen juist weer, hoe in alle op zichten onze Nederlandse ploeg superieur was aan de Franse. Het hoge peil van de technische en tactische bekwaamheden van het gros der elf Oranje-mannen is inderdaad gebleken thans gelijk waardig aan dat van de grote Europese klasse te zijn. En dat is het vooral dat in deze sprekende 4-1 zo duidelijk en zo waarheidsge trouw is verankerd. Nederland spreekt op voetbalgebied weer een duchtig woord mee in het internationale koor. En dit besef in binnen- en buitenland danken we dan aan jwee uren Nederlands voetbal op zyn best GLORIEUZE REVANCHE RADELOZE FRANSEN NEDERLAND DE MUNCK VAN BUN SCHIJVENAAR VAN SCHIJNDEL TERLOUW DE VROET V. OVERBEEK WILKES BRANDES TIMMERMANS LENSTRA Scheidsrechter L. Franken (België) FLAMION PROUFF BARATTE HON JONQUET MARCHE VIGNAL BATTEUX CUISSARD SAL VA GABET FRANKRIJK De 65.000 toeschouwers, die het machtige, door ion overgoten Feyenoord-stadion bevolken, worden direct na de aftrap gegrepen door de spanning van een boeiende stryd en de sensatie van het eerste doelpunt. Twee minuten is er gespeeld, wanneer, nadat oranje eerst een hoekschop heeft afgedwongen, de Fransen de aanval overnemen; Baratte, de middenvoor, krjjgt de bal in vrije positie toegespeeld, hij vliegt als een schicht Terlouw voorbij, snijdt door onze verdediging heen en lost dan in razende ren een enorme kogel, die door de uiterste doelhoek, onhoudbaar voor De Munck, in de touwen vliegt. Nederland reageert uitstekend en 11a een prachtige aanval in hetzelfde tempo wordt drie minuten later de gelijkmaker ingeschoten. De Munck had het te rustig om te kunnen uitblinken Amper negentien jaar, debutant in het Nederlands elftalmaker van drie doelpunten: dat is de kleine Timmermans. Zo nam het Nederlands elftal de leiding: Wilkes (rechts) had een zijner fenomenale rushes besloten met een hard schot dat echter op een Fransman afsprong en Timmermans (midden) was slagvaardig genoeg om de terugspringende bal ineens in de touwen te jagen. "~N De voorsprong vergroot 1 - T.iJ. vim was van Nederlandse zijde de wedstrijd vain de „geordende. wanorde". ÏL „iet volgens een boekje, volgens opdracht of volgens een systeem ge- een opai Nederlandse kant- speeld. vinimwisnelers spotten met het halves en taWWW bu^enspel,ers lie_ magische vmk kluisteren, de ten zich Wiet aan een vooruitge- middenvoor wasi op_ schoven speerpunt. Jtr werd gezegd, maar erisgevoetioeJO. gespeeld met initiatief en dan schiep de dolste situaties engws was door zoals dan nodig was enim_ telkens anders. Negentig m provisatie, negentig minuten Uitleven. daardoor ook negentig minuten teit over een sterk en gevreesd tegen- stander. De enige opdracht was die aa de verdediging: dek je man secuur ai (maar daar mankeerde het nog wel eens aan). Wat de aanval echter betreft, was de jongens gezegd: speel zoals je dat zelf het liefst wilt; en daarop is déze gave victorie gebaseerd. Zélf willen en zélf doen; zelf van je plaats lopen en ergens anders verwarring stichten, zélf je papie ren opstelling de bons geven en naar een andere vleugel zwerven om een kans op te pikken, zélf al datgene doen wat je aangeboren voetbal-instinct je ingeeft. En z» heeft niet de afgebakende tactiek van de mannen achter de lijn maar het talent van de jongens in het veld deze overwinning behaald, het ongebonden volmacht gegeven talent van elf jongens die niet uit een boek maar uit hun hoofd en hun hart spelen; het is de ongetwijfeld grote verdienste van die „mannen achter de lijn" (de Technische Commissie) dat zij hun jongens (maar ook en niet min der ónze en aller Nederlanders jongens) deze vrije teugel en het daaraan verbon den vertrouwen hebben gegeven. Machteloos stonden de elf Franse profs tegenover het improvisatie-talent van elf Nederlandse amateurs. Hun moreel, sterk in de wetenschap van favoriet te zijn, werd gebroken; van hun met veel brio begonnen spel -verdween geleidelijk aan alle glans; en in de tweede helft hadden ue Fransen nog maar één doel: verdedi- nederlaag zo klein mogelijk Sïïr^iUiF® ,met dat laatste hebben ze gehad, want de eindstand had £2? 6-1 "jn, waar- Nederlandse ^fTriomf^iT'alfe^n nTet do het minst geflatteerd is, maar dat de Fransen er zelfs nog genadig van af zijn gekomen. IEDEREEN OVERAL Géén magisch vierkant (dat toch het alleenzaligmakend aanvalsplan van het stopperspil-systeem hecrt tezijn) bij de Oranje-ploeg. Want Van Schijndel zwierf als een aanvallende spil over het hele middenveld achter zijn verhoede aan, geslagen de pauze in. De beslissende klap viel dan 11 minuten in de tweede helft: het vierde Nederlandse doelpuntFrank rijk kon de morele kracht voor een tegen offensief niet meer opbrengen, het legde zich bij de nederlaag neer, zocht zijn heil in het zo klein mogelijk houden van het échec en is daar tenslotte ook in ge slaagd. Maar de glans was er af: elf gedesillusioneerde blauwhemden sleep ten zich voort naar het voor hen ver lossend eindsignaal, geestelijk en lichame lijk te zeer vermoeid zelfs om de hard heid-reputatie van het Franse prof-voet bal waar te maken, gedwee zich schik kend^ naar de superioriteit van de elf Oranje-mannen en met de rug tegen de muur wachtend op het niet al te ver nederend einde. Zo is geheel tegen de verwachting van wie ook dit tweede na-oorlogse treffen tussen Nederland en Frankrijk niet een tweede Franse zege maar een glorieuze Nederlandse revanche geworden. Re vanche voor de 4—0 nederlaag van Parijs in Mei '47, revanche voor een van de drie nederlagen die het Nederlands elftal sinds de ooi-log slechts heeft geleden f tegen de Engelse profs in Hüddersfield, tegen de Engelse amateurs bij de Olym pische Spelen te Londen en.... tegen dit Frankrijk). Drie nederlagen slechte en nog had het Nederlandse voetbal in inter nationale kringen een weinig grote naam. Met overwinningen en gelijke spelen m d-e derbies tegen de Belgen maakte Oranje geen naam, ook met een schamel succes tegen Noorwegen niet. zelfs de 10 op Zweden en de 62 op Zwitser land klonken in het buitenland niet lang na. Maar gecombineerd met deze twee successen zal deze 41 op Frankrijk wèl doorklinken. Deze victorie van'j.l. Zater dag was ook de sprekendste van alle, want tegen Zweden was het te zeer een uitgesproken één-goal-zege met het daar- naam bij het bedwingen van de Franse linker vleugel. En Brandes zal alles bij elkaar hooguit een half uur werkelijk op de middenvoorplaats hebben gelopen; in dat andere uur zwierf hij over alle vier plaatsen van d-e beide vleugels of ging hij in de middertcirkel een bal halen, Van Overboek, de invaller-rechtsbuiten, kreeg naarmate hij „er in kwam" ook al de moed om vanaf de linksbuiten plaats een schot op het Franse doel te lossen. En Lenstra stond zelden of nooit op zijn linksbuitenplaats, maar zwierf voorWurend over de hele breedte van d-c aanvalslinie. trok zich soms tot in de middencirkel terug en hielp een handje mee aan het derde Nederlandse doelpunt vanaf de rechtsbinnen-plaats. Wat bleef voor Wilkes en Tim mermans., zou men vragen. Wel, die wa ren eenvoudig overal en vooral dahr waar eens andei s plaats vacant was geworden, terwijl zij bovendien op de beslissende momenten zo pal voor de Franse veste opdoemden da't zrj gezamenliik alle Ne- derlandse doelpunten op hun brachten Radeloos werden de Fransen onder deze „stormpas der En toch waren de mannen _yad Maiia-nne sterk van start gegaan. Na 2 minuten reeds hadden zij de leiding genomen en nauwe liiks nog 2 minuten latei was hun een tweede doelpunt ontgaan door een off- kide-constatatie van de scheidsrechter. En nog was er voor hen niets verloren, toen to de.Se ert 10e d-e l-ó voorenrong in een 2—1 acnterst-and was SS Want het Franse spel bleef S èn gevaarlijk, hun plaatsen en positie-kiezen behielden het kenmerk van hoe*» klasse en Deern ,van een wisselende en ®El,?° ^Sjn een gelijke veldverhoudmg veranderde niet. Maar toen reeds tekende de moge lijkheid van een Nederlandse verrassing zieh af. Frankrijk toonde zich namelijk niet de betere partij die had, Nederland gaf gelijkwaardig tegen spel en méér zelfs dan dat. Want al bleef de onvoldoende dekking door.Schnve naar van d-e rechtsbuiten Gabet ris en al moest Van Bun nogal eens zwiïcn- ten voor de overigen-s niet zo nee s wel-dige Flamion, in het centrum Terlouw, die zich moedig en s.tGr „„,.„tp het noodlottig gevol-g van zijn eere trap (de misstrap waaruit de f'3®- scoorden) had heengevochten, potdicht gemetseld; noch de snelle agressieve Baratte, noch de liabge b. teux noch d-e begaafde maar wat L Prouff kregen bij hem ook maar kleinste kans meer. En daarvóór gingen de lange en vaardige uitschuifbenen van Van Schiindel het middenveld beheersen, waarbij De Vroet, wat minder snel maar ongeschonden in techniek en strijdlust, hem kundig en onvermoeibaar assisteer de. En nóg meer daarvóór zwierf de aan- valsl iniie Lenstra-Timmermans-Brandes- Wilkes-Van Overbeek zo scherp door de kon zich door defensie heen. dat er n-og een zyn. zevim-mijJs-stappen peimdtorenderde doelpunt van móést komen. Het op de linksbinnenplaats op te ken jn - kwam dan ook, 4 minuten voor de rust, doelpunt van móést komen .^v. --- assisteren i "j" da;n ook, 4 minuten voor de tich paraat te blijven om te assisteren en daardoor ging de Franse ploeg reeds aan verbonden odium van „een dubbeltje op z'n kant" en bij de 62 op Zwitser land waren de gasten n-iet gering ge handicapt door gcsteldheod van weer en terrein (resp. overmatig vochtig en spek glad en voor hen ongewoon). En ook deze Fransen hebben hun excuus in het uitermate zware seizoen, maar dit wordt teniet gedaan door de schitterend uitge speelde troef die deze slag heeft beheerst en d-ie alléén verantwoordelijk is voor dit succes: h-et vrijgelaten improvisatie talent van het Nederlands elftal. Dat ons nationale elftal thans zulke spelers bezit die waarlijk zonder systeem maar uit eigen talent zó kunnen voetballen, dat is het vlagvertoon dat Nederland met deze 41 triomf over Frankrijk internationaal heeft gemaakt. plaats,zou houden:, met hém is het verant woord om Lenstra aan de buitenplaats vast te houden (te meer, daar de opstel ling op papier bij de strijdwijze van deze middag de „geordende wanorde" ofte wel de „beredeneerde zwerverij" toch niet meer dan een formaliteit is). Brandes heeft, stukken beter gespeeld dan tegen België en stellig bewezen dat hij voor bet. ogenblik inderdaad de aan gewezen middenvoor is. Hij past in het Samenspel- van Wilkes en Lenstra, heeft gevoel voor de situatie en zijn balcontrole is ongetwijfeld voldoende. Hij liet zich deze keer niet afdekken maar zocht en vond ook de vrije ruimte; een nadeel bij hem blijft dat hij zelden of nooit een di rect duel zal winnen en dat zijn con centratie so-ms te beperkt en soms niet sterk genoeg is, waardoor hij bijv. de ene keer zich de bal zal laten ontnemen door een achteropkomend tegenstander en de andere keer niet tot een besluit kan komen hoe een vrijgemaakte bal on der bedwang te houden. Al met al echter een speler die zijn plaats wel waard is. Stuk voor stuk zijn de Fransen bij deze uttblin-kende of gewoon goede Nederlan ders ten achter gebleven. Daarom heeft het weinig zin om ze alle elf te noemen; allen bleven zij ver onder de verwachtin gen, van geen van hen hebben wij iets bij zonders gezien. De minst zwakke was nog aanvoerder-linksbinnen Prouff (die ook linkshalf was to het Continentaal elf tal tegen Groot Brittannie in 1947); maar het merkwaardige is, dat hij waarschijnlijk De gehele Nederlandse ploeg heeft in dit wonderlijke succes gedeeld. Daar om noemen wij na dit treffen geen „slechten" maar alleen „uitblinkers" en „gewoon goeden". Onder die laatste categorie scharen wij dan allereerst doelman De Munck; hij kreeg, de kans niet om een „uitblinker" te zijn, daarvoor heeft hij te weinig moei lijk werk behoeven op te knappen. Maar wat hij deed, was indrukwekkend knap en hij verrichtte zijn safes met een on miskenbaar stijlgevoel. Géén show- of bravourkeeper, maar bekwaam, betrouw baar e-n stijlvol; hij heeft zijn doel smet teloos verdedigd era wij betreuren het voor hem dat men straks aan de nu een maal niet falende Kraak bij diens gene zing toch weer de plaats onder de lat zal toevertrouwen. Van Bun heeft eveneens een goede partij gespeeld, was in het kritieke beginsta dium enige malen een hoogst welkom redder in uiterste nood, maar zijn weg werken is nu eenmaal onvoldoende zoals trouwens heel zijn traptechniek ver ach ter staat bij zijn vasthoudendheid en po- sitiegevoed. Schijvenaar begon niet best, dwaalde in de eerste helft ook veel naar het midden omdat hij Terlouw na diens fatale mis ser niet „vertrouwde" en liet daardoor zijn buitenman te veel vrij, maar na de rust was het vertrouwen weergekeerd en hield hij zich nauwkeurige aan het dek kmgssysteem waarmee hij zich zo goed herstelde dat hij nog op een meer dan voldoende to taaiprestatie kan terugzien De grote man to het verdedigtogsblok was spil Terlouw. Hij was er niet direct „in" en alle schuld voor het Franse doel punt na amper 2 minuten was voor hem, tnaar hij heeft zich schitterend over deze tegenslag heengevochten en vooral to de tweede helft steeg hij tot zeer grote hoog to; zijn opstellen, ingrijpen en afnemen was alles radicaal en feilloos en heel het Franse binnentrio krreeg bij hem geen voet meer aan de grond, terwijl bij bo vendien elke veroverde bal steevast keu rig geplaatst verder werkte. Terlouw's ca paciteiten bleken deze middag gelijk waardig aan de hooggeroemde techniek van de Franse beroepsvoetballers. En dit laatste getdt in nóg sterkere mate voor Van Schijndel, want deze amateur overtroefde de Fransen to hun eerste broodwinningsmidded: hun techniek en dat zegt alles van de superioriteit van een gewoon amateur over een doorendoor ge trainde prof. Vooral in de tweede helft heeft Van Schijndel geen duel meer ver loren; elke bal die enigermate binnen zijn bereik kwam, was ook voor hem, hoe dan ook, met een overstapje, een draai of wat voor schijnbeweging ook; zijn lange prachtig gecontroleerde benen hadden alles. En De Vroet deed in techniek weinig voor hem onder, al gaan bij een man van al aardig in de 30 de jaren tellen tegen een jongeling van even to de 20: De Vroet heeft de soepelheid en het tempo van zijn topjaren niet meer. maar onverminderd zijn gebleven zijn bekwaamheid en voora1 zijn bezielende geestdrift: een excellent aanvoerder die we nog niet willen mis- de voorhoede had de invaller Van Overbeek de zwaarste taak; te elfder ure moest, hii onvoorbereid op een zo groot opbeuren als een interland de rechtsbui- tenplaats bezetten. Maar bij heeft het ge- klaard' De moed om zieh mee te stor tten to het geraffineerd zwerversspeil van ziin liniegenoten kwam er geleidelijk t,n. zijn techniek bleek behoorlijk, zijn vecht lust enorm en zijn tempo meer dan vol doende om rechtsback Marche te klop pen. Van Overbeek mag op een goede invaller-partij terugzien. De grootste in de voorhoede was Faas Wilkes- Andermaal bleek hij inderdaad een speler van wereldklasse te zijn. die met zijn Franse tegenstanders bijna alles wat hij wilde ook werkelijk doed. Sim pele figuranten werden deze Franse profs, wanneer Wilkes binnen een strook van een grote meter -tussen drie vier van hen door gleed. Nóg is 'tiii gegroeid, hij houdf de bal korter bij zich dan voorheen, nóg flitsender ziin zijn zwenkingen, nog snel Ier zijn sprints. Mede door zijn prachtige strijdlust en zijn dodelijke schot is Wilkes voor ons onvoorwaardelijk niet alleen de waardevolste speler door zijn stootkraent maar ronduit onze beste! De genialiteit van Lenstra valt minder op, maar zijn korte en lange centers zijn niet minder gaaf, schijnbaar achteloos maar niet minder geraffineerd. Lenstra is geen vechter èn bovendien heeft hij deze maal twee scoringskansen gemist waarvan men van hém nu eenmaal onvermijdelijke doelpunten verwachtte. Maar niettemin was hij door zijn meesterlijke positiekiezen en positie-maken alsmede door zijn vol leerde balcoratrole een van de drie die in deze match een klasse apart waren: Len stra, Wilkes enVan Schijndel. En dan onze topscorer van deze middag: de 19-jarige Timmermans. Na zijn gave partij met de Zwaluwen tegen de Rode Duivels anderhalve week geleden noem den wij deze prille jongeling beslist een „vondst" waarvan wij hoge verwachtingen koesterden. Hij heeft ze volledig bewaar heid. Vooral noemden wij zijn spelopvat ting effectief, zonder franje of kunsten makerij, maar gericht op productiviteit Effectief: en hij scoorde drie doelpunten van de vier' En daarbij uiterst nuttig in bet veld: snel, handig en vasthoudend, met een knappe controle ever lichaam en bal en met hersens genoeg om op gelijke voet mee te doen met het meesterspel van een Wilkes of een Lenstra. Uitgesloten dat men deze jongen niet op de linksbinnen- die enige zal zijn die gepasseerd zal wor den voor de wedstrijd SchotlandFrank rijk op a-s. Woensdag te Glasgow, althans volgens Gaston Barreau, de man die in zijn eentje het Franse elftal pleegt samen te stellen en die er van overtuigd is dat Frankrijk niet alleen tegen Nederland zijn slechtste van alle na-oorlogse inter lands heeft gespeeld maar bovendien een volkomen off day had en tegen Schotland heel wat sterker zal spelen, waar we voor de Fransen dan maar het beste van hopen (maar meer ook raiet In de Franse kleedkamer heerste be grijpelijkerwijs na afloop een sombere stemming. De heer Gaston Barreau maakte een zeer gedeprimeerde indruk. Hij schreef de nederlaag van zijn ploeg in de eerste plaats toe aan de onvol doende physieke conditie van sommige spelers, een gevolg van het lange en zware seizoen. En voorts hadden de Ne derlanders uitstekend gespeeld, met naar zijn mening Wilkes en De Munck als uitblinkers. Ook aanvoerder Prouff noemde Wilkes het eerst, daarna Tim mermans en ook Van Schijndel, een virtuoos, wie vandaag alles lukte. De overwinning was volkomen verdiend. De oud-international Paul Nicolas, die een kwart eeuw geleden als midvoor de Haantjes naar menige zege voerde, was uiterst beslist in zijn mening', de ploeg die het beste voetbal speelde heeft ge wonnen. In alle mogelijke opzichten waren de Nederlandse spelers superieur: in snelheid, in positie-kiezen, in balcon trole, in het dribbelen, in het maken van schijnbewegingen, in opportunisme, in schotvaardigheid, noemt u maar op.--- De Fransen werden overspeeld en ovei- klast, en dat ligt m.i. ook aan het sys teem. De taak van de inters is de mid voor te helpen, niet de verdediging. W<at. kon een aanval van drie man beginnen tegen een zo solide en hardnekkige achterhoede als die van de Nederlan- Eera waarlijk veel belovende inzet! De Vroet heeft de toss gewonnen en Ba- ratte brengt de bal aan het rollen. Het leer gaat naar de Franse rechtervleugel, maar Gabet stuit op De Vroet en meteen is onze voorhoede to actie waar Tim mermans de eerste hoekschop afdwingt. Deze wordt door Marche onderschept. Timmermans krijgt de bal weer te pak ken, speelt hem voor de voeten van Len stra die direct een enorme kogel inzendt, welke doelman Vigmal slechte met de grootste moeite onder controle kan krij gen- Onmiddellijk gaat nu het leer naar de blauw-witte voorhoede; Baratte ver rast door zijn snelheid onze verdediging en opent op boven omschreven wijze de score (01). De menigte op de tribunes, teleurge steld over deze vroegtijdige achterstand en nog onder de druk der pessimistische voorspellingen, murmelt: „daar heb je het gerammel in de glazen al", mar het Ne derlands elftal is geen moment gedepri meerd. Lenstra draaft reeds weer langs de lijn, wordt even door Cuissard van de ba] gezet maar herstelt zich; zijn dan volgende voorzet wordt echter onder schept- Via de rechtervleugel komt oranje onmiddellijk terug. Brandes speelt het leer met 'n cross pass schuin naar links, Timmermans rent de opponerende Salva voorbij, de doelverdediger -loopt nog uit doch tevergeefs want de A.D.O.-man plaatst rustig en kalm de bal in het Franse doel (11)- Kort na de aftrap weer een gevaar lijke stormloop der Fransen- Batteux komt Terlouw voorbij en passeert naar Gabet, deze legt het leer voor de voeten van Baratte die inschiet maar beide Fransen staan buitenspe.1 en de Belgische scheidsrechter Franken annuleert het doelpunt. Wi-lkes oogst stormachtig applaus voor de wijze waarop hij de ba] enige malen weet vrij te maken en op te brengen. Wanneer hij hem doorzendt naar de Dn- kervleugel. drijft Abe even op maar ziet dan zijn voorzet onderschept. Weer is het Wilkes die enige tegenstanders in de lu- ders?.... wie de besten waren? Natuur lijk Wilkes, Timmermans en v. Schijn del. Lucien Galblin. eveneens ex-interna tional en voetbalspecialiteit van verschil lende Franse bladen, was het hiermee volkomen eens. Of ik de cijfers geflat teerd vind? Goeie genade neenAls ik denk aan die drie of vier !e" gen lat. en palen ben ik blij, dal het bij 41 gebleven is. (Van ome vliegende verslaggever) Natuurlijk; evenals iedere andere voetbal-enthousiast hebben we met genoegen geconstateerd, dat die goede, trouwe Oranje-leeuw zonder veel omhaal „if douce Ma rianne" met huid en perma nent-wave heeft 'verslonden. Maar toch moeten we jegens dit grote gebeuren een tikje uit de hoogte doen Een dergelijke neiging is trouwens niet te onderdruk ken, wanneer men gevolg heeft gegeven aan het sim pele bevel: „Pak een vlieg tuig en maak boven de stad wat notities over de Ver keersdrukte en zo". Maar wat was dat- Feijenoord- kuipje toen klein en die 60.000 bezoekers leken maar zó'n handjevol, dat we ze met 'n handbeweging meen den te kunnen wegvagen. Het begon al zo fantastisch na de stijging op Ypenburg. Met meer plichtsbesef dan enthousiasme hadden we dat fragiele Koolhoventje van de Aero-Holland geïnspec teerd. Een medelevende col lega had ons de nieuwe stuk ken over het te verrijzen gemeente-ziekenhuis als lec tuur meegegeven en zijn ge- dachtenganig was niet an inte rend. Maar amper hingen we boven de rijksweg Den Haag—Rotterdam of het boeiende schouwspel joeg alle sombere gedachten oo de vlucht. Vanuit do hoogte leken twee machtige, eindeloze treinen over de weg te trek ken, met als doel de Maas stad. Alle» repte zich, om tijdig aanwezig te zijn, tot bij Overschie het tempo aan merkelijk vertraagde. Daar had de verkeerspolitie de eerste grote zeef opgesteld. De twee rijen werden hier tot één samengevoegd en een imposante slinger van motorvoertuigen lag nu door de Maastunnel tot aan het Feijenoord-stadion, met een lus van bussen en vracht- prop de weg hermethisch afsloot. Driftig ronkte het vliegtuig naar de plaats des onheils, de situatie werd op genomen, een seintje naar beneden ende prop schoot weer los. Drie of vier van de 450 politiemannen, die extra in touw waren, hadden de verstopping weer radicaal doorgepord. Een wel typische sensatie wagens over de bruggen. De wegen van Gouda en Dor drecht af schenen daarbij vergeleken, kleine beekjes te zijn, die niet te verge lijken waren met deze impo sante voertuigen-stroom. En toen dat Stadion; een gezicht, om nog lang te ont houden. Een nietig kuipje met rondom, als serpetines zo smal, de hoofd- en zij wegen. Op de grijze lintjes dromden mierachtige fi guurtjes van voetgangers en erlangs en op grote parkeer terreinen in de omgeving had een machtige hand rijen splintertjes glas neergelegd, t Was de fonkelende Oranje zon, die weerkaatste in de ruiten en glimmende daken .van de duizenden geparkeer de auto's. Enkele honderden meters onder ons. schoot het vlieg tuig van de verkeerspolitie als een onvermoeibare her dershond heen en weer. Een enkele keer vloeide de stroom voortu'gen lang zamer, tot hier of daar een maakten we mee, toen we, boven de stad vliegend, ter hoogte van de Pleinweg- Bree een merkwaardig beeld opvingen. Het was alsof de huizen van louter zenuwen stonden te trillen op hun grondvesten. Naderbij ge komen bemerkten we, dat niet de huizen, maar hónder den zakdoeken, kleedjes en wat dies meer zij. dit merk waardig gezicht opleverden. Deze enthousiaste begroe ting was ons een raadsel, tot we op het vliegveld Ypen burg vernamen, dat al dat gezwaai op verzoek vara de radio-reporter in het vlieg tuig was geweest. En intussen bleef de stroom auto's, motorrijwielen, bus sen en rijwielen vloeien. Naar gelang het later werd vielen er echter langzamer hand gaten to de zwarte strepen, welke in de rich ting van het Stadion over de wegen schenen te zijn ge trokken. Uiteindelijk jacht te nog een enkele automo bilist zich over de wegen. De voetgangers liepen ook al niet meer zo dicht opeen ge drongen. De stroom viel ten slotte uiteen in kleine groep jes, en de groepjes smolten weg tot hier en daar een nerveus hollende gedaante. Toen ging de stad haar middagslaap to, althans to leek het De vlekjes toe schouwers bij de drukke ver keerspunten verdwenen, de straten ebden leeg en ten slotte scheen al het leven van de wereldstad te zijn verdwenen. De veiligste kin derspeelplaats was een oord vol loerende gevaren, verge leken bij de meeste straten en rijwegen. De radio was de magneet, die dit wonder had ge wrochten ons om even 4 uur op Ypenburg deed landen. We troffen er de eveneens juist gelande hoofd commissaris Staal van de Rotterdamse politie aan. Ter stond voelden we, als bij intuïtie: „Hij laat niet veel los; hii heeft wat" en onze journalistieke instinct bleek het bij het rechte eind to hebben; de heer Staal had nL nog een plaatsbewijs voor bet Stadion in de zak. Wie had er zo wreed dur ven zijn, onder dergelijke omstandigheden nog aan een toterview te beginnen? De hoofdcommissaris was buitengewoon tevreden en roemde de volgzaamheid van het publiek om zo tijdig aanwezig te Zijn en stond Op hete kolen, toen de radio reporter het eerste en enige doelpunt van de Fransen aankondigde Nog voor we met een sip gezicht een klontje suiker in ons kopje koffie hadden gemikt was het gelijk, bij de eerste teug stond bet 21 en toen toen hadden we weer graag snort verslaggever willen zijn in plaats van „gewoon maar" vliegend reporter ren legt; hij glijdt tussen enige spelers door, plaatst dan naar rechts, Cuissard tracht te onderscheppen maar raakt hei leer onvoldoende, Timmermans stuift er op af en schiet van dichtbij onhoudbaar langs Vignal (21). Nederland leidt Aldus heeft de oranje-ploeg na IQ minu ten spelen de leiding overgenomen. Hel tempo van de strijd is razend snel- De Fransen gooien er nog een schepje op: vooral de rechtsbuiten Gabet toont zien* een rappe jongeman, wie door Schijve naar, te veei hangende bij het strafschop gebied, nogal vrijheid van beweging wordt gelaten, zodat het gevaar meestal van die zijde dreigt. Batteux speelt goed met zijn vleugelman samen en wanneer deze combinatie ver is doorgedrongen en overzet naar links, onderscheidt zich Van Bun door de wijze waarop hij de dreiging resoluut onderschept. Nadat een hoek schop de gasten geen telbaar resultaat heeft opgeleverd, demonstreert Van Schijndel fraaie staaltjes van baltechniex en lichaamsbeheerstog op de vierkante meter, waarmee hij enkele aanvallen van de Franse linkervleugel breekt. Een mooie combinatie van onze voorhoede volgt, ge leid door Wilkes, die naar rechte is af gedreven en naar links overgeeft. Lenstra neemt de bal ineens op zijn schoen doch zijn kogel beukt de paal. De Fransen hernemen het initiatief. De Munqjc laat zich door een verre schuiver van Baratte niet verrassen. Bij de volgen de aanval worden De Vroet en Schijve naar door de blauwe rechtervleugel ge passeerd, doch Terlouw, die er na een weifelend begin steeds beter inkomt, treedt, als het tot een voorzet komt, op als de reddende engel. Een vliegend schot van Gabet vliegt naast. Dan is oranje weer aan de beurt. Een door Brandes genomen hoekschop wordt onderschept, een als schot bedoelde voor zet van Timmermans vangt Vignal, hoe wel door Wilkes zwaar gehinderd, onder de lat. Abe krijgt een zich opdringende kans wanneer Wilkes met een cross .pass door de Franse verdediging snijdit; Vignal loopt uit, de Fries wil kalm in doet plaatsen, doch hij stuurt de bal juist langs de verkeerde kant van de paal. Wanneer Timmermans ver heeft opgebracht, stuit hij ten slotte op Salva. Ons doel wordt door groot, gevaar be dreigd als v. Bun finaal mistraipt, doch gelukkig schiet de Franse midvoor hoog over. Bij een missen van Schijvenaar kan De Munck door «tactisch uitlopen, de si tuatie klaren Een pTacht-echot van Ba ratte wordt even keurig door onze doel man gestopt ren onmiddellijk daarop weet hij ook een schuiver van Prouff uitste kend. te keten. Onze rechtervleugel zet dan een goede combinatie op nadat'Van Schijndel het leer keurig heeft vrij gemaakt; Van Over beek brengt verder op, passeert naar Brandes, die voorzet,. Lenstra plaatst naar de vrij staande Timmermans en deze schiet, toelopende, to, waarmee hij de hattrick verricht en na 41 minuten de Ne derlandse voorsprong tot. 31 verhoogt. Ook de resterende, minuten der eerste helft zijn voor Nederland. Lenstra krijgt nog een bevlieging; hij passeert enige te genstanders en geeft dan door naar rechte, waar Van Overbeek evenwel volgens de scheidsrechter buitenspel staat. Nadat nog een ver schot van de Fries door Vignal is gestopt, komt de rust- De tweede helft Ook na de hervatting hebben de Ne derlanders weer het beste van het spel. Onze voorhoede speelt nu als een dartel stel veulens in de wei. Geen enkele spe ler blijft op zijn plaats, er wordt danig „ge-switcht". Zelfs Van Schijndel zien we van tijd tot tijd to de aanval opdui ken. Eens brengt hij de bal op naar de linkervleugel, schuift hem voor de voeten van Lenstra, die echter zijn voorzet onder schept ziet De Franse verdediging weet soms niet hoe ze het heeft met die wis seling in onze aanval en wordt bij een sluitende combinatie van onze rechter vleugel uiteen gespeeld, maar de doelman weet het lage schot van Wiilkes vallende nog te houden. Nadat voor de afwisseling de Fransen zonder baat nog een hoek schop genomen hebben en De Munck in actie gebracht is door een laag schot van Baratte, is Nederland weer aan 't woord. Doelpunt van Wilkes De tweede helft is 13 minuten oud wan neer De Vroet de bal heeft vrij gemaakt, hij passeert hem langs de. lijn naar Len stra, die overzet naar rechte. Wilkes stuift er op af, het wordt een ren-duel met Manche; de Rotterdammer weet zijn tegenstander wel niet geheel van zich af te schudden doch krijgt op de buiten baan juist zoveel ruimte voorsprong, dat hij van 20 meter afstand een diagonaal schot op kniehoogte kan inzenden, waar naar de Franse doelman vergeefs in volle lengte uitvalt Een prachtig doelpunt (4—1)! Het is nu to het véld ongeveer alles Ne derland wat de klok slaat. De onzen do mineren over alle linies en zijn geregeld in de aanval. De Fransen hebben alle élan en strijdlust blijkbaar verloren en komen onze halftone slechts zelden meer voor bij. Het tempo en de kwaliteit van de strijd staan nu dan ook heel wat lager dan in de snelle, boeiende eerste helft. Wilkes probeert het weer eens in zijn eentje; hij komt verschillende tegenstan ders voorbij doch schiet ten slotte over. Een kogel van v. Overbeek, in vliegende ren gelost, snort voorlangs doel en vliegt net naast. Een hoekschop voor Nederland wordt onderschept Een voorzet van Wil kes. door Lenstra naar doe] doorgekoot, wordt door Vignal gevangen. Het zit de oranje-mannen niet mee wanneer een mooie combinatie besloten wordt met een schot van Brandes. waarnaar de uitlo pende doelman tevergeefs springt doch dat door de staander gehouden wordt Kort daarop treft een vurige kogel van Wilkes de lat, Lenstra vangt het terug komende leer op zijn hoofd maar kopt over. Tenslotte, nadat bij een slappe Fran se tegenaanval Baratte heeft overgescho ten. nog een goede combinatie tussen Len stra en Wilkes, die naar links is afgedre ven; de laatste geeft over naar de andere vleugel Timmermans loopt toe maar schiet ook tegen de paal Dan wordt het einde gefloten en heeft het Nederlands elftal een verdiende 41 overwinning bevochten. Rest ons nog een woord van hulde te brengen aan de Culemborgse harmonie „Pieter Aafjes". die op kranige wijze en met de nodige show haar pittige muziek deed horen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3