Matigheid is het schild van de gerechtigheid SJANGHAI met omsingeling bedreigd In Friesland wordt doorgezet avonturen van Frederik Subsidie voor maatschappelijk werk zeker recht Zanger RIJDENDE BLOEMENWEELDE IN DE BOLLENSTREEK ADIO Gouden jubilé van Sobriëtas met congres gevierd De 3000 zangertjes in de St. Pieter Hatta in Batavia Bollenzondag voor de Belgen programma Stijgende uitvoer landbouwproducten Plymouth lucht zijn woede over Jangtse-incident Mini Van de Brink brengt bezoek in tempo Onze vermoeide aarde AurioFs geschenk aan de Paus Versterking zedelijke en geestelijke kracht De Schuchtere v MAANDAG 25 APRIL 1949 PAGINA 5 Minister Van Maarseveen opende Zondag in Utrecht het congres voor Chr. matigheid ter gelegenheid van 't gouden jubileum van Sobriëtas. Onstuimig omstuwden zij de H. Vader Om republikeinse delegatie bij te staan Hoeveelheid nog aanzienlijk onder vooroorlogs niveau KIND DOOR TREIN GEGREPEN ARBEIDSOVERSCHOT Op FLAKKEE Specimen van Franse smaak NED. KATH. BOND VAN OPTICIENS WILMAN; NEDERLANDSE RADIOROMAN (Van onze Utrechtse redacteur), generaal van het bisdom Roermond, die zo prachtig het wezen wist aan te geven van de christelijke matigheid. Om te weten, wat christelijke matigheid is, dient men eerst de christelijke, de ka tholieke mens te bezien, die volwaardige mens, die zijn leven laat bepalen door hogere motieven, door Christus gebracht en geleerd en die zijn leven richt op een hoger doel. Onze ascese moet zijn de. na volging van Christus. Om gerechte mensen te zijn, moeten wij leven in de genade en ons vervolgens de deugd van sterkte door matigheid eigen maken. Matigheid is het schild van de gerechtigheid. Spr. constateerde in de huidige maatschappij een systeem van onmatigheid, waarvoor hij helaas de voor beelden voor het grijpen had. Als een der oorzaken noemde hij dat wij bij het ascetisme, dat twee stromingen kent (vroeger vooral het voorhouden van Een dam opwerpen tegen de toene mende zedenontaarding. Dat is het doel van de Katholieke Federatie voor Ma tigheid, die gisteren in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht ter gelegenheid van hel gouden jubileum van Sobriëtas een congres voor de christelijke matigheid ?ul£' c,?n/res van idealisten, chris- telpke idealisten, zoals minister mr. J. H van Maarseveen zei, die na een In leidend woord van dr. C. A. Verbeek "ss officiële opening ver- ncntte. Een zeer sympathiek en bemoedigend woord, dat de bewindsman sprak, die verklaarde, dat de regering zich haar kracht bewust is, maar ook haar zwakte, en deze laatste vooral op het terrein van de geestelijke en zedelijke verwildering. Het directe positieve werk, dat lmdt tot een geestelijk en daardoor ook lichame lijk sterk volk, moet zij daarom overlaten aan vrije maafchschappelijke krachten- Wanneer deze in haar taak te kort schie ten, ondervindt het volk ér de weerslag van door een toenemende criminaliteit, vergroting van hert aantal kinderen, wier opvoeding de staat zich ter harte moert nemen, vermindering van arbeidslijst en arbeidsprestatie, groeiende ontevreden heid en algemene maatschappelijke ach teruitgang. Door het uitdragen van de matigheidsgedachte verricht men het apostolaat van de naastenliefde. Het tcezen van de christelijke strenge waarheden als de uitersten en tegenwoordig meer het voorhouden van de schoonheied van God en het Kindschap Gods) een étappe vergeten zijn, n-L de oefening en het offer. Evenals in de cul tuur geen hiaat kan zijn naar het woord van prof. Huizinga, mogen oefening en offer in ons geestelijk leven niet ontbre ken en daarom moeten wij vooral de christelijke beheerstheid leren, hl deze tijd is voor een beweging als „Sobriëtas' en de andere componenten der federatie in deze mateloze tijd een schone taak weggelegd met weer matige mensen te kweken. Een beroep op de katholieke organisaties Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, die als vertegen woordiger vain Kardinaal De Jong het congres bijwoonde, noemde de strijd, die tegen de algemene ontaarding gevoerd moet worden, geweldig en deed een be roep op de grote katholieke organisaties om de geestdrift onder het katholieke i volk hiervoor los te slaan. I Dr R. E, Wierenga, voorzitter van de IN.C.A. (Nat- Commissie tegen het Alco- holisme) sprak een woord van geluk wens tot de jubilerende organisatie na- j mens de gezamenlijke Ned. drarakweer- verenigingen en benijdde „Sobriëtas" om de uitbreiding, die het aan zijn werk ge- geven had, waarbij de soberheid in uit- gebreide zin wordt nagestreefd Rector Kraakman, die de gelukwensen van de landelijke leiding van de K. A. overbracht, zag in het werk van Sobrië- i tas" de geest van de K.A. Deken C. van Dijck wees als tolk van het Priester-Kruisrverbond op h«?t aan- deel van de priesters in het werk der drankbestrijding en deelde mee, dat het i Priester-Kruisverbond een nationale be- weging gaat worden. Dr. C v- d. Berg beschouwde de inter nationale aspecten van de drankbestrij- dinga. Hij betreurde het, dat Z. Exc. F. X. baron van der StratenWaillet, de Belgische minister van Volksgezondheid in verband met kabinetsmoeilijkheden zyn aangekondigde spreekbeurt niet kon houden, maar in diens plaats sprak pater •l. J. Reys O.F. algemeen aalmoezenier van „Sobriëtas" in België een geestdriftig woord, Tenslotte hield prof. dr. Gerard Brom sen rede over „Werkelijkheid", waarvan hij wel een zeer somber beeld gaf. Drank bestrijding heeft volgens prof. Brom, meer vertakkingen dan alle mantelorga nisaties van het communisme te zamen. Als actuele motieven voor onthouding noemde hij het snelle tempo, waarin wij leven en de economische crisis. De diepste grond voor de actualiteit van „Sobriëtas" is gelegen in de geestelijke nood van ons geslacht en de verwildering en besmet telijke genotzucht van onze jeugd. Door het congres werd een telegram aan Z. H. de Paus en Kardinaal De Jong gezonden. ROME, 24 April 1949. (Van onze redacteur.) Meer dan drieduizend in witte super- pli en kapje geklede zangertjes van de vCroix de Bois" (het houten kruis), voor het grootste deel Fransen, maar voor het overige afkomstig uit ver scheidene landen, er waren ook 3 Nederlandertjes bij hebben Zon dagmorgen (geljjk aangekondigd) tij dens een plechtige H. Mis, in de St Pieter door Z. H- de Paus opgedragen, gezangen uitgevoerd. Het waren composities van Bach, Cesar Franck, Van Berchem, Mozart en Dilasso. Na de H. Mis stonden de „acclamatio- nes" op het program, doch werden niet uitgevoerd tengevolge van een zelfs voor een Pausmis uitzonderlijke gebeurtenis: Nadat de H. Vader van het altaar afge daald was, onderhield Hij zich met de Franse dirigent, waarna het koor op nieuw het „Tu est Petrus" ten gehore bracht. Daarna hief de Franse meerderheid der zangertjes een staccato-spreekkoor aan, almaar herhalend „Vive Ie Pape!" Het koor, dat prachtig gezongen had en zeer gedisciplineerd was, werd zo enthousiast, dat het, door zuidelijke vurig heid aangegrepen, de rijen verbrak, waar na de Paus omstuwd werd door de dui zenden zangertjes. De „acclamationes", welke volgens het plan na de H. Mis zouden volgen, werden nu geheel vergeten. Deze plechtige viering was bedoeld als een na-feest van 's Pausen gouden pries ter-jubileum. Zij droeg, naar het uiterlijk echter een veel vreugdevoller karakter en de Paus was dan ook zeer ontroerd. De „Osservatore" publiceerde gisteren een vervolg op zijn geruchtmakend arti kel over de „Kerk en de vrede". In dit vervolg moet het vooral de Parijse vre desconferentie ontgelden en worden daartegenover nogmaals de richtlijnen en het program van de christelijke vrede -gesteld. Moh. Hatta is Zondag per vliegtuig van de Unci van Banka te Batavia aangeko men. Hij verklaarde tegenover de pers, dat hij op uitnodiging van de republikeinse delegatie was gekomen. Hij zou geen deel uitmaken van de delegatie, doch hij zou de delegatie „bijstaan". Hij zeide enkele da-gen in Batavia te blijven. Zijn komst hield geen verband met het bezoek van de federalisten aan Banka. Met Hatta reisden mee Moh. Rum en de andere republikeinen, die Vrijdag naar Banka waren vertrokken. Ter begroe ting op het vliegveld waren aanwezig Merle Cochran en Nederlandse en repu blikeinse vertegenwoordigers. Hatta gaf geen antwoord op de vraag, of aan de eis tot onvoorwaardelijke te rugkeer van de republikeinse regering naar Djokja zou worden vastgehouden. Tóen hem gevraagd werd wat hij dacht van de huidige stand van zaken, ant woordde hij: „Ik ben altijd optimistisch". Zaterdagmiddag zijn de federale leiders waaronder de premiers va-n Oost-Indone- sië en Pasundan. die de republikeinse leiders op Banka hebben bezocht, even eens in Batavia teruggekeerd. Zij ver klaarden „niet ontevreden te zijn" over hun bezoek aan de republikeinse leiders. Zij vestigden er de aandacht op, dat zij niet in B.F.O.-verband naar Banka wa ren geweest. matigheid En dan was daar de gevierde rede naar, mgr. prof. dr. F. Feron, vicaris- DINSDAG, M APRIL. HILVERSUM II. (413 M.>. K.R.O. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; 8.00 Nws.; 2.15 Tulpen-rallye; 8.20 Pluk de dag (gr.); 905 Lichtbaken; 9.30 Waterstan den 9.35 Muziekkalender; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Van de Wolga naar de Tiber (gr)' 1040 School-radio; 11.00 Mu ziek houdt fit; 11.30 H. Liduina van Schiedam lezing; 11-40 Bolero, Ravel; 12.00 Angelus; 12.03 Piano-recitel; 12.30 V. d. land- en tuinbouw; 12.33 Ork. z. Naam; 13.45 Gram.; 14.00 Ned. Kamer- kwartet; 14.30 Onder ons; 15.00 School radio; 15.30 Sterrenparade; 16.00 De Zon nebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Lang zullen ze leven 17.45 Amusementsorkest; 18.10 Sport; 18.20 Allna Musica; 18.50 Actual.; 19-00 Nieuws; 19.15 J. Strauss-progr.; 19.45 Dit is leven; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone mam; 20.12 Dode zielen, hoorspel: 22.20 Piano; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Tulpen-rallye; 23.25 Ge deelten uit „Service", Purcell. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O.: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.50 V.PJt.O.; 8.00 Nieuws; 8.15 Oohtend-varia; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Suite uit muziek bij „Rosa- munde"; 9.30 Lucienne Delyle en Tino Rossi; 10.00 Morgenwijding; 10.15 The Romancers; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Soft and sweet (gr.); 11.30 V. d. zieken; 12.00 Lyra-trio; 12.33 Voor ons platte land; 12.40 Tulpenrallye; ,12.45 Orkest Morton Gould; 13.00 Nieuws; 13.20 The Fairy Aviation Works Band; 13.50 Hill Billgie Songs; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Frans conc.; 16.25 „Hector Berlioz", lezing; 16.40 Hoorspel; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Orgelmuz.; 17.40 Tul penrallye; 17.45 R.V.D.; '18.00 Nieuws; 38.15 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Strip; 19.10 Gram.; 19.15 Piano; 19-45 V. d. scheepvaart en wederopbouw; 20.00 Nieuws; 20.05 In het zoeklicht; 20.15 Bonte trein; 21.30 Gram.; 21.35 Brieven over hersengymnastiek; 21.45 Buitenl. overz.; 22.00 Koorver. „Pro Musica"; 22.30 Zang en piano; 22.55 Gram.; 23.00 Jbk'sipots3'15 7116 Skymastersi 23.45 The r,^7??ISTRIBUTIE 7.00 VI. Br.: nws., 7.05 gran., 7.30 krom. 7.40 gym 7.50 gram-, 8^, 8.05 Eng. H.S.. .West Country Studio ork"- S.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 verz.-pr 10 on' Ens. King; 10.30 Eng. H.S.: Ork May 11.00 div.: 12 00 VI. Br.: Bantovani 1230' weer, 12.32 conc., 13.00 nws., 13.15 gram 14.00 kamermuz.; 15.00 Eng. L.P.: saxo- phoorn kwartet, 15.30 Ens. Baker, 16.00 N.W.D.R.: gram., 16.45 div., 17.00 Koot- wjjk: Batavia, 18.00 Fr. Br.: v. d. sold 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 VI. Br.; v. d. sold., 19.00 nws.. 19.30 Eng. L.P.; „Hit Parade", 20.00 VI. Br.; liederen, 20.15 Sottcns „London Melodie", 20.30 Eng. L.P.: „Much binding in the Marsh", 21.00 Fr. Br.; fragm aper-a's V. Massenet, 22.00 VI. Br.: nws., 22.15 Eng. L.P.: ..To pic for to-night", 22.20 Silvester, 23.00 Troise en ens., 23.30 orgel, 23.56 nws. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.: nws., 7.15 BBC Revue-ork., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc. 9.00 VI. Br.: Casino-pr., 10.00 div., 10.45 Eng. L.P.: ongel, 11.15 vooihr., U.30 ork. .Reynders. 12.00 mil. ork., 12.30 BBC Midi. Light Orch., 13.15 BBC Var. ork., 14.00 Fr. Br.: gram., 15.45 Eng. H.S.: fflmmuz.. 16.15 Eng. L.P.: BBC Welsh Orch., 17.15 Ork. Sampson. 18.00 Macpherson, 18.30 verz.- Progr., 19.00 Fr. Br.: omr.-ork. 19.30 VI. Br.: gram,, 19.50 Fr. Br.; nws.. "20.00 div.. 20.30 Béromünster: ork. uit Bazel. 21.35 Piano, 22.00 Eng. L.P.: nws., 22.15 VI. Br.: „Rhythm" Box, 22,50 nws., «ram., 23.00 div. (Van onie Amsterdamse redacteur». De zon straalde Zaterdag hoven de bollenstreek, maar de wind was fel en guur. Een zeer grote mensenmassa was weer naar de streek tussen Hillegom en Sassenheim getrokken, om van de bloe menweelde te genieten en het bloemen corso te bewonderen. Het corso was prachtig, het was alleen erg jammer, dat het veel te laat begon. Dit zou o.a. het gevolg zijn van het feit. dat een der deelnemende wagens vast bleef zitten bij de ingang van het op- stelliogsterrein, het sportpark in Lisse. Men had trouwens meer pech met de motoren, enige wagens moesten gesleept worden en enige andere waren niet komen opdagen. De deelneming was daar door kleiner dan verleden jaar, maar de kwaliteit van de inzendingen stond nog hoger dan toen. Er waren nu werkelijk buitengewoon mooie dingen te zien en de honderdduizenden langs de wegen staken hun bewondering niet onder stoelen of r™*,, n' „koningin van de Neder- ex.P°rt", een inzending van een ste prlL .?a ss e nb e i mging met de eer- srinf fnr.v^ ken, maar veel bewondering waSm^un°de h' ^ar die Pracht,g* Fr warpn trS? arddrav€rij vereniging. Er waren kosten noch moeiten eesoaard om zo mooi mogelijk voor de dJT te komen. Het was dan ook een feelt van mtT1 m V3n a rra 11S e l' in gs^ r aff ine" Het lange wachten van de massa het liep tegen- half vier toen het corso Das begon werd dus ruimschoots beloond En ook in de velden was het zo mooi als men het zich maar wensen kon. Er 'werd veel gebruik gemaakt van de routes Blijkens het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in de eerste twee maan den van dit jaar voor een bedrag van 179.885.000 aan land- en tuinbouwpro ducten geëxporteerd, vergeleken met 88.911.000 in de eerste twee maanden van 1948. Uit de indexcijfers blijkt, hoe de waarde van de export vergeleken met voor de oorlog sterk is toegenomen, maar de hoeveelheid der uitgevoerde producten nog aanzienlijk beneden het vooroorlogse kwantum ligt, al valt een binnendoor en ook de rondvaartboten sterke vooruitgang, vergeleken met het waren weer volgeladen. Het verkeer wasvorig jaar, te constateren. Op basis van heel de middag stopgezet en daardoor 1937—1939 is 100, was het indexcijfer kon de file van het corso ongehinderdnaar waarde n.l. 373 (184 in de eerste de lange route heen en terug maken. Op j twee maanden van 1948), en het index- de terugweg waren echter nog enige 1 cijfer naar hoeveelheid 79 tegen 37 ver- WO ÖPPC uitpounl an Zondagmiddag is het 3-jarig zoontje van de familie Van E., wonende aan de Oranjeweg te Ernst, toen hetmet en kele andere kinderen de onbewaakte overweg nabij de Wattenfabriek pas seerde, door een trein gegrepen en op slag gedood. Na de bezetting van Nanking zijn de communistische troepen al strijdend verder kustwaarts getrokken, teneinde Sjanghai, China's rjjjtste stad en op een na voornaamste havenplaats, te omsin gelen. Dè spanning onder de zes mll- lioen inwoners steeg, toen gisteren het gerucht ging, dat een communistische voorhoede zich op een afstand van 24 mijl van de stad bevond. Vooraanstaan de inwoners trachten de garnizoens commandant van zijn besluit af te brengen, de stad tot de laatste man te verdedigen. Naar verluidt, worden pogingen gedaan om een vreedzame bestuurswisseling voor Sjanghai te bewerkstelligen, evenals te Pelting is bereikt. Men hoopt aldus Chi na's grootste stad voor zekere grote ver nielingen te behoeden. De politie en het leger hebben de situa tie in de stad in handen en er worden weinig wanordelijkheden gemeld. Er is een streng uitgaansverbod uitgevaardigd. In de loop van Zondag stroomden 300.000 vluchtelingen de stad binnen. Enige belangrijke strategische punten vielen in handen der communisten, o.a. Kasjing. een spoorwegknooppunt op 75 mijl t. Z.W. van Sjanghai. Alle spoor- en wegverbinding met de stad zijn daardoor afgesneden. Zodra Nanking door de rode troepen bezet was, werd de bevolking opgeroepen, gewoon door te gaan met alle bezigheden. wagens uitgevallen, zodart maar een klein gedeelte op 't uitgangspunt terug kwam. Het bezoek kwam weer van heinde en ver. Autobussen uit alle streken van ons land en ook personenauto's met alle letterbonden. Uit het buitenland kwam de grootste stroom, dit keer wel van de Amerikanen uit Duitsland Gisteren hielden de Belgen nog een soort van eigen Bollen-Zondag. Dé Ned. automobilisten moesten hun wagens deze Zondag op stal laten staan, maar voor de Belgen geldt dat niet en zij hebben er ruimschoots van geprofiteerd. Wel was er een grote stroom van Nederlandse autobussen en natuurlijk van fietsers en wandelaars. De extra-treinen uit Haar lem, Leiden en Den Haag vervoerden weer tienduizenden en men heeft volop genoten, te meer daar gisteren het weer zo medewerkte. leden jaar. De Engelse astronoom, Sir Ha-rold Seneer. heeft de Amerikaanse philoso- phiische vereniging meegedeeld, dat de wereld zal moeten kiezen tussen twee tijdrekeningen, omdat de aarde lang zamer gaat draaien. Volgens deze geleer de zal dit proces steeds doorgaan, waar bij de mogelijkheid bestaat, dat de aarde 47 dagen nodig zal hebben voor het draaien om haar as. Tot dusverre zijn de klokken niet nauw. keurig genoeg om de nieuwe tijd aan te geven, doch de nieuwe atoomklok, die in Washington wordt gebouwd, zal dit, in tegenstelling tot de Greenwich-tijd- aanduiding, wel doen. De stichting „Flakkeese Gemeenschap" heeft een commissie in het leven g^. roepen, ter bestudering van het arbeids- oversehot op het eiland Fla-kkee. Uit een voorlopig rapport is gebleken dat er thans reeds 700 werkloze arbeiders zijn. Als men nu rekent, dat er van dit eiland 500 jonge mannen in militaire dienst zijn, dan betekent zulks, dat wan neer deze weer in het arbeidsproces wor den opgenomen, een totaal aantal van 1200. Bestudeerd wordt nu de mogelijk heid van verplaatsing naar andere stre ken, uitvoering van open-bare werken (vooral gedurende de wintermaanden) ander teeltplan, toeneming witloftrek- kerij, uitbreiding veehouderij e.d. De uien- en aardappelcrisis van dit laar doet dit eiland een inkomen derven ian ongeveer 8 millioen, gulden, aldus het rapport. 72. De notaris volhardde nog even in zijn fiere houding van „Beter mens", ter wijl het publiek ademloos wachtte op zijn volgende bewegingen. Maar die bewegingen kwamen niet. De notaris had zijn noodlot aanvaard en bleef roerloos staan, terwijl er een berustend glimlachje om zijn lippen speelde. Toen er enige minuten verstreken wa ren en de notaris geen nieuwe kunstjes te zie 1 gaf, werd het publiek ongeduldig en begon om een nieuw nummer te roepen. Ook voor de lampenist ging het pleizier verloren. Hij probeerde het nog eens met geel en oranje en blauw en rood licht, maar toen de notaris in het geheel niet meer reageerde, was voor hem ook de aardigheid er af. Hij doofde zijn lamp en Plotseling was de piste duister. wJi-t notaris schrok uit zijn gepeinzen ^eek verbaasd om zich heen. oaen rehï ljicht hem nu niet meer in de heen, kon hy de mensen zien, die in rijen om hem heen geschaard zaten. Toen. opeens, viel zijn blik op Frederik en Ko Krauw, die tussen de banken door naar voren kwamen. De notaris zette zich weer in beweging. Zenuwachtig rende hij de piste rond, en juist toen de lampenist zijn schijnwerper opnieuw aanflitste, had hij de uitgang gevonden en rende weer naar buiten. Zo vlug zijn benen hem dragen konden, stak hij het pleintje over en verdween in een smal steegje. Daar bleef hij hijgend staan en zag, om een hoekje, dat Frederik en Ko Krauw het circus verlaten hadden en zich recht naar hem toe bewogen. Oh.., schrok Notaris Zwingelhout. Hij haalde zijn ene kous, die wat afgezakt was door het harde lopen en het onvrij willige bad in de brandweeremmer, op en vluchtte verder het steegje in. Maar toen wachtte hem een nieuwe tegenslag. Aan het eind van het steegje stond het bekende karretje van de straat veger! Tijdens een tweedaags bezoek aan Friesland, waar hij met desbetreffende instanties de mogelijkheden en moei lijkheden van de industrialisatie in deze provincie besprak, heeft de minister van Econ. Zaken. prof. dr. J. R. M. van den Brink, in Drachten Zaterdag de eerste steen gelegd voor het industrie-gebouw aldaar, dat aan een viertal bedrijven plaats zal bieden. De min. was vergezeld van mr. W. v. d. Grinten, staatssecretaris van Econo mische Zaken en de directeur-generaal voor de industrialisatie, dr. A. Winse- mius en mr. H. P. Linthorst Homan. de Commissaris der Koningin in Friesland. Behalve vele provinciale en gemeente autoriteiten werd de plechtigheid ook bijgewoond door de heer H. Peeperkorn, directeur van de Herstelbank te Den Haag. De eerste dag va-n het bezoek werden ten provinciehuize besprekingen ge voerd, waarbij tal van prominente figu ren uit het bedrijfsleven van Friesland tegenwoordig waren. Allereerst kwam ter tafe] het thans bu de betrokken gemeente-besturen aan nangige plan voor de uitbreiding van de waterleiding in het Oosten en Zuid oosten der provincie, welke uitbreiding mede van belang is voor de industrial! eatie. Hierna werd een bezoek gebracht aan de N.V. Orvelter Textielindustrie, on dergebracht in het voormalige kamp Wierd-a. In Heerenveen volgde een on derhoud met burgemeester Kuperus. In de middag werd Harlingen bezocht, waar problemen betreffende de haven besproken werden, benevens de zuivel- en boterexport. In snel tempo ging het vervolgens naar de gemeente Het Bildt, waar de vlasroterij „De Vogel" de aandacht trok. Aan het slot van de eerste dag werden ten huize van de Commissaris der Koningin enkele films vertoond. Zaterdag werd o.a. een bezoek ge bracht aan Bergum, Buitenpost en Kool- stertille en Drachten. Dr. Winsemius zal over drie weken opnieuw naar Friesland reizen om de besproken punten nader te concreti seren. Volgens radio Peking heerst er rust en orde in de stad. Met Nanking hebben de Chinese com munisten de slentel in handen gekregen van de vruchtbare en tot in hoge graad geïndustrialiseerde zuidelijke Jangtse- vallei, het economisch belangrijkste ge bied van modern China. Sedert 1928, toen de nationalisten Nanking tot hoofdstad kozen in de plaats van Pe king, is Nanking uitgegroeid tot een stad van grote gebouwen, brede boule vards, met moderne vliegvelden, haven en spoorweginstallaties. (Telefonisch van onze Londense correspondent.) De gebeurtenissen op de Jangtse en de communistische weigering, dc reeds beschadigde „Amethyst" gele genheid te geven een veilige haven op te zoeken, hebben de anti-communis tische gevoelens, die in Engeland toch reeds sterk waren, heel erg aange wakkerd. Reedis Vrijdagavond hadden heftige betogingen plaats te Dartmoor, waar Pollitt, de secretaris van de communisti sche partij, een rede hield, of beter: wilde houden! Hij moest na enige tijd de vlucht nemen en zocht veiligheid in het stadhuis. Pas na enkele uren waren ae gemoederen zozeer bedaard, dat hij onder bescherming van de politie zijn biezen .kon pakken- Gisteravond wilde Pollitt nog eens een spreekbeurt wagen, ditmaal te Ply mouth, maar hij kreeg nauwelijks kans. Duizenden personen waren huiten de zaal, waar dé communistische vergade ring gehouden werd, bijeengekomen- Ondanks uitgebreide maatregelen van de politie, die met strikte onpartijdig heid poogde de orde te handhaven, for- ceerden de betogens de deuren van bet gebouw en het 'kwam tot heftige ge vechten. De gemoederen te Plymouth waren bijzonder opgewonden, daar vier van de oorlogsschepen, die bjj de Jangtse- incidenten betrokken zjjn, hun be manning In deze oorlogshaven gere- cruteerd hadden. Pollitt kon met langer dan een half uur het woord voeren. Hij sloofde zich uit, de houding van de Britse zeelieden te prijzen, maar dit maakte uit .zijn mond niet de minste indruk. Nadat tal van sche-mutselingen in de zaal hadden plaats gehad tussen de communistische lijfwacht en de betogers die voor een groot deel uit vrouwen en mariniers be stond zag Pollitt zich gedwongen de vergadering op te heffen. De houding der demonstranten was zo dreigend, dat Pollitt zelfs opnieuw gedwongen werd de vlucht te nemen. Drie uur lang zat hij gebarricadeerd in 't gebouw „Koren beurs" Pas toen koirde politie hem in veiligheid brengen. Graaf Wladimir d'Ormesson, de f ranse ambassadeur bij de H. Stoel heeft bij een particuliere audiëntie aan Z. H Paus Pius if J d<r. ««schenken overhandigd. die Frankrijks president, Vincent Aurioi. Hem ter gelegenheid van Zijn jubileum heeft geschonken. Eén van tie cadeaux is een luxe uit gave van het „Psalmboek" uit 1691, met een commentaar van Bossuet. Dit boek is het persoonlijk exemplaar van de bis schop van Meaux geweest en de band is met diens wapens versierd- Tot de cadeaux behoren vervolgens, een copie van het eerste aanplakbiljet, dat in Frankrijk in 1482 werd gedrukt op hel atelier van Du Pré: „Le grand pardon de Notre-Dame de Reims' en de enige reli gieuze publicatie van Richelieu zjjn herderlijke brief „Instruction du chres tien". Deze beide uitgaven werden speciaa.' voor Paus Pius XII gedrukt op de lm primerie Nationale en zijn schitterend uit gevoerd. Vooral de datum op de „Instruc tion" van Richelieu verdient extra aan dacht. Deze is n.l. „1944" zo waren dus in de dramatische dagen, die aan de be vrijding voorafgingen, kunstenaars in Parijs reeds bezig in het geheim een werk te maken, dat eens aan de Paus als specimen van de Franse smaak zou wor den aangeboden. In een te Utrecht gehouden vergadering van R. K. opticiens is besloten tot oprich ting van een Ned. Kath. bond van opti ciens „St. Odilia". Tot bestuursleden werden gekozen: de heren P. v. d. Beek, Heerlen (voorzitter), W. v. d. Meer, Delft, A. Dresen, Maastricht, C. Dierekxsens, Roosendaal en Joh. Hof stede, Leeuwarden. Waarnemend secreta ris is de heer H. Ge ij er- (Van onze Utrechtse redacteur.) Voor het congres van de Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk over „Taak en onderlinge verhouding van Kerk. par ticulier initiatief en overheid ten aanzien van de maatschappelijke zorg", dat Zater dag in Utrecht is gehouden, bestond zo grote belangstelling, dat een ruimere vergadergelcgenheid gezocht moest wor den en men nu in Tivoli bijeenkwam De voorzitter, mr. S. J R- de Monehy. leidde de gedaehterwisseiing over 5® vier prae-adviezen, waarvan wij reeds in ons blad van Vrijdagavond een over zicht gaven, in met een rede, die een resumé gaf van de veranderingen, welke het maatschappelijk werk in de loop der jaren heeft ondergaan. De sociale ver zekering bracht reeds eer belangrijke verbetering In armenzorg en sindsdien is het maatschappelijk werk zeer gedif ferentieerd. Tenslotte sprak de heer De Monehy als zijn oordeel uit, dat wü nog slechts aan hei begin staan van een ontwikkeling, die tot een betere beheersing van de maatschappelijke noden kan leiden. Verblijdend was de mededeling, dat HM. de Koningin het beschermvrouw- schap van de vereniging op zich had ge nomen. welke boodschap door mej. mr Snellens werd overgebracht. Bij de discussies over de prae-advie zen. die ongeveer 3 uur in beslag namen, werden vele theoretische kwesties uit voerig besproken en was het vaak moei lijk een algemene lijn te onderkennen. Nieuwe gezichtspunten leverde het debat tenminste niet op en in het algemeen bepaalde men zich tot gen onderschrij ven of een bestrijden van de stellingen, aie in de verschillende prae-advlezen waren neergelegd.Wel mochten wij even als by de prae-adviseurs een overeen stemming Constateren ten aanzien van de wens tot samenwerking tussen kerkelijke resp. particuliere instanties en de over heid echter met tal van nuances. De voortreffelijkheid van het' prae- 59) Na een kleine pauze zei Ralph: Aan je toon zou i!k haast afleiden, Goodchild, dat je weinig fiducie in de niet- a. 00ï> hebt. Maar 't bestaat toch met, aat een misdadigster als Susan To wer de dans ontspringt; niet mi^ de acte,van beschuldiging Is 1, ^hTigSdaa°„P ^W^Hn^eyr: Van jongedame en aanstichting moord op deze °tot Ra-Iph Armstrong, laatstgenoemde afpersing, omtrekking van een voortvluchtig gevangene aan de lus titie - gaat nogal, hè? Hoofdzaak bluft- hoeveel kan haar bewezen worden' Twee dingen zeker: de aanslag in Bowery Street en 't verbergen van Boyle". Ook de afpersing! In 't safeloket werd Muriel's geld achterhaald op naam van Ivan Tarnowska. En Susan geeft toe, zich van de naam Tarnowska te bedienen. Dit wordt vrij zeker 't derde punt. 22.55 Haar weerlegging lijkt naar niets: ze be- I grijpt niet, hoe 't geld er komt! In de safe W Vier duizend Pond zijn, kan kloDDennSRn met zinSen- Laatste honorarium e ontvin« als Casella 't kreeg een b«obr-ir°eg 'l Susan at- H« kreeg een bescheiden zakduitje Dat ze onkundig zou wezen van de vüf en twin tig duizend pond is je reinsle onzm volgt de gebruikelijke taktiek: ontkennen en 't bewijs aan de beschuldiger laten Toch slepen de advocaten Thompson e„ Faundry, zo glad als ze zijn, haar hier niet door. Zonder een kleinigheid was Muriel's geld niet tijdig ontdekt. Susan logeerde in Pin chin Street, om dicht in de buurt van Hugh, haar trouwe helper, te zijn. De morgen, waarop ze als Tarnowska voor de L.B.C. zou optreden, werd ze een uur te laat geklopt. Ze was woest en zei, nu een belangrijk bezoek aan haar bank tot 's middags te moeten uitstellen. Blijkbaar rekende ze er niet op, dat Yard zo vlug 't safeloket ten name van Tarnowska zou ontdekken, 't Was haar bedoe ing na af loop van haar optreden 't geld in veilig heid te brengen, maar toen ze aan de ban* verscheen, moet ze onraad hebben gero ken. De hele zaak wordt beheerst door twee twee factoren: Susan's begeerte om Boyle tot echtgenoot te hebben en haar overtre- ging, straffeloos de wet te kunnen over treden, dank zij haar gave als transforms tiekunstenares. Niemand herkende in de creatie van Sue Young de vroegere Susan Tower. Alleen Lydia Worynckzy was ge vaarlijk. Die kon zich, door haar langdu stem vergissen. Haar komst naar Londen werd de Poolse dan ook noodlottig. De oorspronkelijke opzet was, Casella voor de vermoorde in de herberg te laten doorgaan. Het betekende, dat Boyle de identiteit' van Hatter kon aannemen en zich veilig voelen. Jij dacht ook niet anders, of je had een dode Casella voor en legde in die zin verklaringen af. Ko ren op Susan's molen. Helaas volgde onmiddellijk de verschijning in de on dergrondse. Subiet gaf ze de „Sluiper" een karweitje. De aanslag faalde. Bovendien had zich nog een andere tegenvaller voor gedaan. Susru werd met het lijk gecon fronteerd Ze viel flauw. In haar rol van treurende pleegmoeder kon ze moei lijk anders en als volleerd actrice was 't een kleinigheid. Nu weet ik, dat er ook schrik by kwam: door het zwarte haar schemerden plekken blond. Ik zocht Ca- sella's hotelkamer door en' toen ik myn bevreemding uitte over het ontbreken van een haarkleurmiddel, verschoen even een onrustige flikkering in Susan s op de achtergrond bleef: met haar Ca- sella-schepping Aaö ze leergeld betaald. Van een Hatter, die per saldo niet méér was dan de echtgenoot van de phenome- nale vrouwelijke tenor, ging geen aan trekkingskracht uit. Zó dacht ze hanr schat voor zich alleen te hebben Je was er by. toen Boyle zei, blij te zijn, dat hy eindelijk door de zure appel had heen gebeten. De vastgestelde reis naar New York zal er wel de grootste stoot aan hebben gegeven Dat hij het nog zólamg heeft uitgehouden bewijst alleen, welk een slappeling nij is. Pas toen het water hem tot de lippen steeg, koos hij Dartmoor als het minst van twee kwaden. Maar hoe liet hij zich kne den eer het zover kwam! Bij een nader verhoor verklaarde hij, dat Susan en Hugh herhaaldelijk hadden gedreigd, hem de moord in Coxbury aan te wrij ven als hij hen durfde dwarsbomen. Ze konden een uitstekende reden opgeven: het aannemen rian Hatter's identiteit, om voor de rest van zijn, leven vedig te zijn. Nu ze beseffen, dat Boyie hen zal be- hebben geschreven; het was een gemene zet van Sman om hem óók deze moord in de schoenen te schuiven. Een onder zoek door experts stelde Boyle in het gelijk. Enige kleine, maar zeer typische afwijkingen maken uit, dat het niet zijn hand is. Tot de gearresteerde boeven van Four Men's Marsh behoort een ont slagen notarisklerk uit Stockton, zekere Milne, die het in de kunst van schrift- vervalsen ver heeft gebracht. Hij zal er wel meer van weten. Ik vertelde een en ander om je een kijk te geven op de methoden, waarmee Susan haar lieveling onder de duim hield. Dan hebben we het zenden van de gramofoonplaat. Toen Susan verzocht, haar post een paar dagen aan advies van mr. dr. J. Loeff uit 's-Her- togenbosch trad duidelijk aan de dag door de vele kwesties, wejke deze diep gaande en uitstekend gedocumenteerde studie opriep. Erkentelijk was men rector Loeff voor de verduidelijking van het subsidiari teitsbeginsel, welke hij gegeven had en waarop hij thans nog eens een toelich ting gaf. Betekenis van subsidiariteits. beginsel De grote vraag, die wij ons te stellen hebben, aldus rector Loeff, Is of het par ticulier initiatief het werk aan k'an. ov?rh«id Lm°et uitgaan van het standpunt, dat hetgeen door het parti culier initiatief gebeuren kan, ook door het particulier initiatief verricht moet worden. Kan het particulier initiatief net aan. dan geschiedt het ook beter en volgt vanzelf, dat de overheid steun rnoet geven. Bij steun moet de overheid steeds beseffen, wie zij steunt, nl. een instelling, van welke zij de zelfstandig heid moet respecteren. Er ontstaat dan 'n heel andere verhouding en de overheid beschouwt het werk van particulieren niet meer als een soort particularisme, maar ais iets van haar zelf. Uit een en ander leidt spr. ook een argument af voor financiële gelijkstelling. Toegegeven moet worden, dat toepassing in de prak tijk op bezwaren kan stuiten, maar het beginsel dient te worden erkend, waar door subsidie ook niet meer het karakter behoeft te hebben van hand-ophouden, maar van een zeker recht. Het particulier initiatief ontleent ver der zijn recht aan de boven-materiële kant, die het maatschappelijk werk juist by uitstek heeft. EJ: waren sprekers, die de taak van het particulier initiatief teruggedrongen wensten te zien tot een meer speciaal werk, een soort pionierswerk, terwijl da overheid de algemeen erkende en aan vaarde levensbehoeften had te bevre digen. De Kerken zouden alleen met preventieve maatschappelijke zorg heb ben te maken Anderen spraken zich er weer voor uit, dat de nieuwe wetgeving alle belemmeringen moet wegnemen om het particulier initiatief te stimuleren, o.a. door ruimere subsidies In verband daarmee werd nog gewezen op het réveil van de Kerken na de oorlog. Haar maat schappelijke zorg is daarmee toegenomen. Er was sterk verzet tegen het prae- advies van de heef J. C. van Dam. waar deze de prioriteit van de kerkelijke in stellingen wenste prijste geven. Ander zijds mag de rol van de overheid niet uitsluitend bestaan in het geven van geldelijke ondersteuning. De heer Van Dam 'betoogde in zijn ogen. dat orderdeeltje had ze over net listen zoveel hij kan, voeren ze de be- hoofd gezien. Daarmee rees mijn eerstedreiging uit óók. Reken maar, dat Su- argwaan, ofschoon ik haar op dat mo- san's advocaten er gebruik van zuilen ment nog allerminst voor een misdadig- maken ster hield. Van een en ander was de creatie-Tar- nowska het gevolg. We weten, dat ze al les in gereedheid had om met Boyle naar Amerika over te steken; daar hoop te ze als Tarnowska, of onder een an dere naam, te kunnen optreden, zonder de poespas van een schuchtere zanger en kon ze zorgen, dat de in Jerome Hat Achteraf moet de dame wel betreuren, een tweede troef, die ze tegen Boyle in handen had, te hebben verwaarloosd, maar toen was hij nog bereid, naar haar pijpen te dansen. Ik bedoel het kaartje, dat bevestigd was aan het mes waarmee de Poolse werd doodgestoken. Ik be schouwde Boyle als de schrijver Hij gaf toe, dat het schrift precies het zijne leek, naar post een paar dagen aan jullie antwoord, dat samenwerking tussen pa'r- adres te laten bezorgen, stond haar plan hjculieren en overheid in dit tijdsgewricht reeds vast alleen om die reden werdhet gebod moet zijn. liet VerZOek1 ppnaan wenl or i« niotc an- Ds. P. J Roscam Abbing kwam op voor het recht van de Kerken te helpen, waar zij willen. Verder kunnen zij. daar zij van boven uit geconstitueerd zijn en rige sameaia erkiag m«t Sus.au, aiut in de ^ter gemetamorphoseerde Boyle voortaanmaar ontkende beslist, de woorden te het verzoek geaaan, want er is niets an ders voor haar gekomen. Desgevraagd antwoordde ze, met de zending te h< t- ben willen aan.onen, wie in wckel'jk- heid de zanger is; ze hoopte bij gelegen heid die plaat in haar voordeel aan te wenden. Srsaris gezicht drukte duide lijk uit, dat ze de draak met me stak. Ze wist, wat een harde noot de Yard met het Casella-probleem te kraken had ge kregen en het feit, dat de stem van een zanger, die al weken dood moest zijn, voor de gramofon een pas verschenen lied kon zingen, zou de zaak des te in gewikkelder maken. Zo zie ik het in. Een andere verklaring lijkt me niet moge lijk. Wezenlijke waarde heb ik aan het zenden van die plaat maar heel even gehecht. (Wordt vervolgd) uit God leven, niet op één lijn gesteld worden met verenigingen Minister mr. dr. J. In 'tVeid zette uiteen, waarom socialisatie door een ontwikkeling, waarbij men het historisch materialisme heeft' laten varen en meer de nadruk gelegd wordt op geestelijke vrijheid en sociale gerechtigheid, het particulier initiatief niet meer in de weg staat. Ernstig drong Z.Exc. verder aan op een versterking van de zedelijke en geestelijke kracht van het volk, wat vooral het oogmerk van maatschappe lijke zorg moet zjjn en hetgeen thans dringender nodig Is dan ooit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5