e Opdrogend bronnen ss? sy. c. Volledig accoord te Frankfort Binnen 2 a 3 dagen volgt wetspublicatie Stormhoek De communistische vredestactiek Sjanghai reeds in rode handen? Leopolds gesprekken met zijn broer en ministers W eerbericht Belangrijke verlaging overheidsuitgaven Grenzen aan investeringen Er was contact over blokkade-opheffing DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pools Episcopaat protesteert tegen priestervervolging (T J Zwijnenbezoek aan sanatorium In de Engeland zendt vlootversterking Belgische socialisten dreigen met staatsgreep PRESIDENT NED. BANK BEPLEIT: Devaluatie lost dollarprobleem niet op O.V.W.-ers die blijven lachen Nieuwe olievondsten in Oostenrijk Tass gewaagt van besprekingen tussen Jessup en Malik 71ste JAARGANG DINSDAG 26 APRIL 1949 No. 20911 Na een laaste bespreking te Frankfort tussen de drie weste lijke militaire gouverneurs en leiders van de constituerende vergadering te Bonn is gisteren een volledige en definitieve overeenstemming over een West-Duitse grondwet bereikt. Dit werd meegedeeld door generaal Lucius Clay, Amerikaans militair gouverneur. ONZE KRANT EN DE RALLYE In het land van Tüddern werden gisteren aan de bevolking Nederlandse distributiebescheiden uitgereikt. Volgens hedenmorgen uit ge woonlijk betrouwbare bron te Hongkong ontvangen berichten, bevindt Sjanghai zich reeds in handen der Chinese communisten KOLDE NACHT Een van de intei essante problemen, welke Dr. M. W. Holtrop, president van de Neder- landsche Bank in het Iaargerslag over 7943 behandelt is de monetaire betekenis van de E. C. A. Marshallhulp- Hij constateert dat het Rijk in 1949 voor belangrijke bedragen een be roep zal moeten doen op geldcreatie ten einde in de kasbehoefte te kunnen voorzien. Dit beroep zal evenmin als dat in de tweede helft van 1948 het geval is geweest tot een verstoring van het monetaire evenwicht behoeven te leiden. Nederlandse"'vólkshuishouding fn 1948 werden bereikt. z«nm velerlei opzicht bem<o I Het lijdt geen twijfen dat v°et deringen op de weg na herstel zijn gemaakt ue*» sultaten zouden echter mm bereikt kunnen zijn, niet wij zelf en onze buurlan den de E.C.A.-hulp hadden ont vangen. Midden 1952 moeten wij op eigen benen staan. De taak, die binnen die periode nog te verzetten valt is enorm. Op het gebied van de beta lingsbalans. het monetaire en het budgetaire gebied moeten zeer belangrijke aanpassingen worden volbracht. Zij noemen zieh „blijvertjes" BRITSE KOLENRAAD NAAR LIMBURG DRIE WEESGEGROETJES ROERGANGER. Aan schipper Tot van de Bran- daris, die met zijn mannen op 1 Maart de bemanning van de Katowice in vliegende storm redde, werd Zaterdag de gouden medaille der reddingmij. uitgereikt. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 "er kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DB >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De toon van het jaarverslag van de president van de Ned. Bank, Dr. M. W, Holtrop, is in sommige opzichten iets' op timistischer dan vorig jaar. Dr. Holtrop constateert, dat de economische ontwik keling in Nederland in 1948 in vele op zichten reden tot tevredenreid mag geven. „Allerwegen een beeld van grote activi teit, van stijgende productie en niet temin van een wat mindere graad van overspanning dan in 1947 viel waar te nemen", Gewezen wordt o.a. op de ver heugende verbetering van de personeels bezetting van de industrie, het stijgende aandeel van het buitenland in de afzet van de Ned. Industrie, de belangrijke verbe tering van de agrarische en zuivelpro- ductie, het minder overspannen beeld van de arbeidsmarkt, de toeneming van onze buitenlandse handel, de verblijdende vooruitgang van het herstel van West- Europa, de vermindering van het dollar- tekort, verbetering van de monetaire positie etc. Tot de beschouwingen van Holtrop welke vooral de aandacht verdienen, be horen die t.a.v. de bestedlng,Jan de te genwaarde in guldens van de Marshall schenkingen, de z.g. local currency, welke op een speciale rekening van s Rijks Schatkist bij de Ned. Bank wordt gestort. Nederland staat voor het moeilijke pro bleem in de komende jaren de industria lisatie op grote schaal door te voeren, ten einde aldus werkgelegenheid te scheppen voor de toenemende werkbehoevende be volking. In verschillende kringen, ook op het Ministerie van Economische Zaken, heeft men in de laatste maanden de me ning verkondigd, dat deze industrialisatie wel zou kunnen worden gefinancierd met behulp van de guldens gestort op de zo even genoemde speciale rekening bij de Ned. Bank. Indertijd hebben wij er reeds op gewezen, dat zulks, gezien de mone taire gevaren, niet geoorloofd zou zijn. Zeer duidelijk spreekt de president van de Ned. Bank zich thans uit over het on toelaatbare van een aanwending van de speciale rekening voor allerlei nieuwe investeringsprojecten. Zij ™aS slechts worden aangewend voor productieve uit gaven die reeds worden gedaan, doch door geldcreatie worden gefinancierd om dat de middelen ontbreken. Daarom zul len voorlopig, zolang deze situatie aan houdt. de gelden van de speciale rrfcening moeten worden besteed voor storting in 's Rijks Kas ten behoeve van de finan ciering van reeds in het budget voorziene ui tenven of voor schuldaflossing bij de TVeH Rank Aan de investeringen zijn grenzen wil men niet in gevaarlijke geld- creaüe vervallen. De Marshall hulp speelt een grote rol bij het dekken van het na- driig saldo van de betalingsbalans. Ener- overige3 von^ de dekking in het tekort in liet afgelopen jaar plaats door «verheids- credieten, andere dan uit hoofde van de Marshall-hulp, verkoop van goud en de viezen, liquidatie van buitenlandse activa, alsmede toeneming van de particuliere verplichtingen t.o.v. het buitenland (o.a. deelneming in Ned. ondernemingen door niet-ingezetenen). Nu is het' een vast staand feit, dat al deze bronnen in de ko mende jaren geleidelijk minder zullen op leveren of zelfs zullen opdrogen. Men ...pet dat de E.C.A.-hulp in 1952 zal ein- aiaen De overheid kan in het buitenland digeu. jyiarshall-leningen geen credie- b ui teil u pirenis opnemen, afgezien dan ten van beteken ka(£r van de tijdelijk van o„iiijóng. Onze deviezen- Benelux-verweze 1 nauwelijks nog een en goudvoorraad i« t zegt voldoende verdere aderlating lag wordt opge- dat, zoals in het jaarv ezenV00rraad merkt, de goud; en n goederen- slechts tot financiering van tegen invoer van 6 weken voldoendeis voor de oorlog voor meer dan Investeringen op grote schaal d"or. ron buitenland zouden nog een nieuwe kunnen zijn, maar hierop valt o.i. te rekenen. De toeneming van de pa* ticuliere verplichtingen in het buiten land, welke in 1948 het hoge bedrag ais deviezenbron van 164 millioen ople verden, zal men wel in hoofdzaak aan bijzondere omstandigheden, n.l. de stor ting op nieuwe aand. Kon. Olip moeten toeschrijven. Een daling uit dien hoofde moet dan ook in 1949 worden verwacht. Gezien de fiscale politiek van ons land is er geen stimulans van betekenis voor dergelijke investeringen door Amerika nen. Men kan niet volstaan met te wij zen OP de hoge belastingen, welke ook in Amerika zelf worden geheven, want men vergeet dan dat belegging in Euro pa extra risico met zich brengt men komt verder van huis waartegenover oeen compensaties staan. Ook de liquida tie van buitenlandse activa zal opdrogen. Bovendien zijn deze al grotendeels ver pand voor aangegane cred'e®°;J^1J zien dus geleidelijk aan opdrogende bronnen, welke dienen tot dekking^ van het tekort op de betalingsbalans dat m wezen hoofdzakelijk een dollartekort is. Hoe dit dollartekort te dekken? In hoofdzaak door verschuiving van de aan kopen van dollargebieden naar niet dol- largebieden; daarnaast door opvoering van de uitvoer naar dollargebieden. Im mers op Indonesië kunnen wij voorlo pig als hulp in de vorm van de voor oorlogse traditionele dollarbron niet re kenen. Maar zeer terecht wordt er op gewezen, dat de grotere import uit niet- dollargebieden door diensten en uitvoer, Cius grotere prestaties, moet worden be taald. Hierbij kunnen onze traditionele exporten en diensten hulp bieden, maar slechts indien de in aanmerking komen de afnemers, vooral Duitsland, deze wil len accepteren als betaling. Hier ligt vooral voor de Parqse organisatie van de Marshall-hulp een taak om de uit breiding van de inter-Europese handel te bevorderen. Met het geleidelijk opdrogen van de bronnen welke dienen tot dekking van ons tekort op de betalingsbalans zullen ook Je factoren, die tot dusverre de geldcreatfe veroorzaakt d°£ tingsdeficit van het rijk, neu verdwijnen. Daarom zal, indien matische vermindering van de a de uitgaven niet ver genoeg .gaat om tegenwicht te vormen voor de ye dering van de Marshall-hulp. een be S rijke uitgavenverlaging noodzakelijk zij Het is de taak van de regering de mo gelijkheden hiervoor te vinden! De schuwing tegen nieuwe lasten 01 breiding van bestaande lasten, is volkomen op haar plaats, indien zich van de bestaande problemen wust is. Het is echter de vraag, 01 door de meeste ministers en Kamerle den, die nu eenmaal de ingewikkelde financiële en economische problemen niet voldoende beheersen, zal worden begrepen en of zij er de consequenties uit willen trekken. Generaal Clay zeide: „Wij hebben alle meningsverschillen tussen de bezettende mogendheden en de Duitsers over de grondwet voor West-Duitsland geslecht. Het is te verwachten, dat de grondwet, zoals aangenomen door de parlementaire assemblee, tegen 15 Mei gereed zal zijn. De Duitsers moeten tegen midden Juli een regering hebben. De tekst van de gr?.. wet zal binnen twee of drie dagen gelijktijdig door de vertegenwoordigers te Bonn en door de militaire gouverneurs worden gepubliceerd". Wat de kieswetten betrof, was het aan de Duitsers te beslissen. Generaal Clay wist niet, welke methode de Duitsers zouden kiezen voor de ratificatie van de grondwet. De hoofdcommissie te Bonn had de hoop uitgesproken, dat tegen 15 Juli verkiezingen zouden kunnen worden gehouden voor de volksvertegenwoordi ging. Deze zou dan tot taak hebben de nieuwe „Duitse bondsrepubliek" te vor men. De constituerende vergadering te Bonn heeft acht maanden lang getracht met de geallieerden tot een accoord te komen over do grondwet. De basis van de besprekingen van gisteren was een Duits compromis-voor stel. Vrijdag j.l. was te Bonn, zoals be kend," een nota van do ministers van buitenlandse zaken der geallieerden ont vangen, waarin de Duitsers meer vrijheid werd gegeven bij het opstellen van de grondwet. De constituerende vergadering te Bonn en de geallieerde regeringen moeten het bereikte accoord nog officieel goedkeuren. Dit wordt echter als weinig meer dan een formaliteit beschouwd. De geallieerde gouverneurs hebben de jongste Duitse voorstellen inzake de verdeling der financiële en wetgevende bevoegdheden tussen een federale rege ring en de staten met slechts kleine wijzi gingen goedgekeurd. GfDu,aa! Sla? zei n'°S. dat Berlijn niet in de West-Duitse staat zal worden opge nomen. Een latere toetreding was echter niet uitgesloten. Wat de mogelijkheid van vierlandenbesprekingen over Duitsland betrof, meende Clay, dat het thans be reikte accoord de deur daarvoor met definitief sloot. Een deel van de meningsverschillen tussen de partijleiders werd eerst giste ren bijgelegd tussen de besprekingen met de militaire gouverneurs door. Aangaande enige details van het com promis over de school- en kerkkwestie moesten de partijleiders nog overeen stemming bereiken maar het reeds be reikte kon hierdoor niet meer in gevaar komen. Evenals in de Rallye van Monte- Harlo zal onze krant ook in deze eerste Tulpen-Rallye met een eigen verslaggever vertegenwoor digd zijn. Martin W. Duyzings maakt ditmaal voor ons blad de Rallye mee, als lid van de Haagse Austin-equipe Gé van der WansemPiet Wierin- ga. Hun Austin A-40 startte heden ochtend vroeg in Den Haag voor het traject Brussel-Parijs-Bor- deaux-Lyon-Chalons-Brussel-Leeu- warden-Noordwijk, dat in precies 59 uren en 13 min. moet worden afgelegd. g wagen, waarin onze krant gastvrijheid vond, vormt een on- van een uit drie wagens dn'nr 2? Austin-team, aangevoerd Wansem drie gebroeders Van der equipiers ®3et verder nog als co- en Frans VrT, Lerc¥ Ben Brinke] Ren in+n r«aldenhoven. wel, dat dggg. bijzonderheid is voor de gelege^ wagens speciaa met kortegolf fg* »J" toegerust apparaten, zodat de °snS"ns" de lange tocht vpo^rlnd met eikaar to radioconta^ durend ku^ nen t lijven. Zondagmiddag werden de patiënten in het dag-sanatorium te Rijssen, opge schrikt door twee wilde zwijnen, die de toegangspoort binnenstormden, gevolgd door een aantal personen met stokken, stukken ijzer, rieken en andere voor werpen. Een wilde achtervolging werd ingezet, maar de strijd werd pas beslist, toen een jager met jachtgeweer ten tonele ver scheen. Beide zwijnen werden neer geschoten. A. P. meldt uit Warschau, dat de Poolse bisschoppen in een gezamenlijk herderlijk schrijven krachtig hebben ge protesteerd tegen de arrestatie van katholieke priesters door de Poolse regering. In de brief werd de arrestatie van pries ters met onverbloemde afkeuring betreurd en gezegd, dat de beschuldigingen van staatsvijandigheid „belachelijk" zijn. Vele geestelijken hebben hun vrijheid reeds verloren en de bisschoppen zijn niet in staat de beschuldigingen na te gaan of de betrokken priesters te bezoeken. ,De Kerk eist onverminderd de handha ving van de constitutionele waarborgen voor volledige religieuze vrijheid, aldus de bisschoppen. En uit de scholen zullen de kruisen niet verwijderd worden. Gisteravond werd nog gemeld, dat 15.000 man door de Amerikanen geoefen de en bewapende Chinese regeringstroe pen uit Formosa te Sjanghai waren aan gekomen. Daar ook uit andere oorden (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Het is er gisteren met die ontmoeting tussen Leopold en zijn broer, prins regent Karei, te Bern bijzonder ge heimzinnig toegegaan. Niemand wist, waar zich de prins bevond, niemand wist, waar de ministers Spaak en Mo- reau de Melen waren en tot op bet laatste ogenblik wist niemand met ze kerheid, waar de besprekingen eigen lijk zouden plaats hebben. Het was eerst na de ochtendconferentie dat ver nomen werd, dat zij gehouden waren in de particuliere woning van de Bel gische gezant te Bern. Het is ook algemeen opgevallen, dat, ondanks het feit, dat de koning en de prins elkaar niet meer gezien hadden sedert 14 Junii 1945, de koning slechts vijf minuten voor de aanvang der conferentie in de woning van de Belgische gezant arriveerde en niet aan de lunch met de prins en de beide ministers bij de gezant heeft deelgenomen. Het geheim rond de Bernse besprekin gen wordt nog vergroot door het feit, dat er tot op het ogenblik, dat wij dit seinen, niets officieels over is uitgelekt Te Brussel zegt men, dat door de twee broers gisteren te Bern in een ochtend en een namiddagbijeenkomst de algemene Belgische politieke toestand werd onder zocht in verband met het Roningspro- bleem. in aanwezigheid van de reeds gis teren door ons genoemde personaliteiten n.l. de minister-president Spaak, de mi nister van justitie Moreau de Melen, de Belgische gezant i» Zwitserland, burg graaf Lantsheere en prof. dr. Jacques Pirenne. secretaris van de koning. Spaak en Moreau Melen zullen-naar alle waarschijnlijkheid vandaag te' Brus sel terugkeren. Over de prins-regent wordt in dit verband niets gezegd. In de ministerraad, die voor morgen avond is bijeengeroepen, zal de minister president verslag uitbrengen over de Bernse besprekingen. Eerst daarna, als de regering er tenminste mee accoord gaat, zal ook België iets vernemen over „het geheim van Bern". Intussen zetten de socialisten hun chantage voort. In hun hoofdorgaan spreken zij vanmorgen over dreiging met een staatsgreep. Gisteren hebben ze reeds een vergadering belegd, waar in volgens een officieel communique „de nodige schikkingen zijn getroffen, om onmiddellijk onruststokers van antwoord te dienen". Verder werd ge dreigd met stakingen, die geheel de activiteit van het land zouden moeten stilleggen. Intussen wacht België met spanning op het communique, dat over de conferen tie van Bern waarschijnlijk na de minis terraad van morgenavond zal worden verstrekt. ijlings troepen naar de bedreigde mil- lioenenstad werden overgebracht, had men de indruk, dat Sjanghai zou trach ten een communistische aanval te weer staan. Er was een strenge censuur op oorlogsberichten ingesteld, welke ook voor buitenlandse correspondenten gold. De toestand in Nanking schijnt vrij rus tig te zijn. In de stad zijn 20.000 commu nistische soldaten gelegerd, doch voort durend trekken troepen de stad binnen, om haar na een kort oponthoud weer te verlaten. De woning van de Amerikaanse am bassadeur te Nanking is door twaalf rede soldaten doorzocht. Bij de communis tische autoriteiten is terzake een krach tig protest ingediend. De ambassadeur zal, in opdracht van Washington, China verlaten, zodra hij de veiligheid van de Amerikaanse gemeenschap in de vlakte van de neder-Jantse verzekerd heeft. De Amerikaanse oorlogsschepen in de Wangpoo een naar Sjanghai leidende arm van de Jangtse hebben opdracht gekregen, zich naar het beneden-gedeel te van de Jangtse te begeven, „opdat vermeden zal worden, dat Amerikaanse marine-strijdkrachten in de Chinese bur geroorlog worden verwikkeld". Engeland is van plan, zijn vloot in het Verre-Oosten te versterken, aldus werd Ui een officiële mededeling van de Britse regering bekend gemaakt. Twee vliegkampschepen en een groep onderzeeërs gaan naar de Britse basis Hongkong met het doel de Britse be- voorradingsllnie en de communicaties f Do weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht weinig bewolking met plaatselijk lichte nachtvorst en te gen zonsopkomst hier en daar ne vel of mist. Morgen overdag weer toenemende bewolking maar over wegend droog weer en matige, la ter vrij krachtige Westelijke wind. Iets verder oplopende temperatuur. Woensdag 27 April: Zon op 5.19 uur, onder 19 57 uur; maan op 5.03 uur, onder 19.17 uur. met de Britse kolonie op het Chinese vasteland te beschermen. Er zullen geen militaire versterkingen naar Hongkong worden gezonden, daar dit door de communisten als een provo catie opgevat zou kunnen worden „De Britse ambassadeur te Nanking za] trach ten doeltreffende betrekkingen met do Chinese rode leiders in Nanking aan to knopen", aldus werd in de verklaring gezegd. De Britse regering heeft nog niet ge sproken over schadevergoeding, welke zij van de communisten zou eisen. Zij heeft zelfs nog niet officieel geprotes teerd tegen dê aanval op Britse schepen. De rode leiders zijn haar een slag voor. De Chinese communistische ra diozender heeft gisteravond geëist, dat de Britse regering compensatie betaalt en excuses aanbiedt voor de slag op de Jangtse, waarbij onder de communis tische troepen 252 slachtoffers waren gevallen. Tevens werd bestraffing van de „aan stichters van deze daad" geëist en tot slot: dat de „agressieve militaire strijd krachten" van Engeland en de Ver. Staten zich onmiddellijk uit geheel China terug trekken. Een land, dat, felijk het onze een betalingsbalanstekort heeft is een land waar voor verbruik en investering tezamen meer wordt aangeschaft dan de waan de van de eigen lopende pro ductie en dus ook de som der verdiende inkomens bedraagt, ienzij in dit land inflatoire fi nancieringsmiddelen worden kan dat meerdere rtigl ™orden opgenomen in ula? n buitenland daarvoor wLt ~n Pbysiek de goederen miHHo'i ar °°k financieel de middelen verschaft. De sterili sering van de tegenwaarde der schenkingen op de speciale re kening betekent, dat voorlopig wel de physieke middelen, doch met de financiële middelen be schikbaar worden gesteld Het feit, dat deze situat e kan voort bestaan zonder tot verstoringen aanleiding te gever., bewijst op zichzelf reeds, dat het tekort aan financiële middelen op an dere wijze is aangevuld en dat ergens in de volkshuishouding additionele koopkracht, d.w.z. koopkracht die niet was ont leend aan een bijdrage tot de loriende productie, beschikbaar s gekomen, hetzij door nieuwe geldcreatie djd°ng van latente oude koopkracht. Enorme taak te verzetten Voor het sluitend maken van de betalingsbalans moeten enerzijds voorwaarden in de sfeer der reële goederen, in de wereld van goederen-productie en internationale ruil en ander zijds voorwaarden in de sfeer der financiën worden vervuld. De voorwaarden, die in de goe derensfeer moeten worden ver vuld zijn daarom van zo ingrij pende betekenis, omdat ons be talingsbalanstekort in wezen een specifiek dollartekort is en omdat hetzelfde dollartekort ook bestaat bij al onze belang rijke handelspartners Wellicht dat in een wat verder verwij derde toekomst de mogelijkheid om dollars te verwerven van onze handelspartners weer zal bestaan in ons verkeer met In donesië, voorlopig mogen wij daar echter nog niet mede re kenen. Slechts rechtstreekse ver mindering van het deficit t-o.v. het dollargebied zelf zal een oplossing kunnen brengen van 't betalingsbalansitekort en dat zal slechts kunnen worden tot stand gebracht ttoor zeer belangrijke ver- scninvingej, in -t traditionele scnema van goederenverde ling in de wereld. laree'hieri6 aank°pen in niet dol- Hnl!nIelen zullen ouze leve- goederen en dien- aan d® meuwe leveranciers moeten opvoeren, daar wij van hen geen schenkingen moeen verwachten Ook de prestaties jegens het dollargebied zullen tegelijkertijd moeten worden verhoogd. Het is zeker niet on denkbaar, dat onze reële wel vaartsverhoudingen door deze verschuivingen nog ernstig zul len worden beïnvloed. Waarschuwing tegen devaluatie. De vraag wordt wei gesteld, of de kwantitatieve verschui vingen in de goederensfeer die tot herstel van het evenwicht zo nodig zijn, niet aanmerkelijk zouden worden bevorderd, ja, of zelfs het gehele dollartekort niet bij toverslag zou verdwij nen, indien door wijziging der wisselkoersverhoudingen tussen Europa en Amerika een sterke re financiële prikkel aan het tot stand brengen der nodige verschuivingen zou worden ge geven. Het wil ons voorkomen, aldus dr. Holtrop, dat, wanneer men zich de kwantitatieve ver houdingen realiseert, wanneer men overweegt domvang van het tekort in relatie tot het to tale verkeer met het dollarge bied, wanneer men in aanmer king neemt de gebleken inelas- ticiteit van de vraag naar het merendeel der door het dollar gebied geleverde goederen en de onzekerheid omtrent de elasticiteit van vraag en aan bod der door Europa terug te leveren goederen, de optimisti sche verwachtingen omtrent een plotseling verdwijnen van het dollartekort in rook vervliegen. Herstel van het betalings- balansevenwicht eist herstel van het monetaire evenwicht. Bij het beschikbaar stellen van middelen voor investeringsdoel einden moeten wij ons houden binnen de ons docr de econo mische realiteit gestelde gren zen, t.w. de som van onze eigen besparingen en de netto bijdra ge die uit het buitenland be schikbaar konu. Elke over schrijding moet leiden tot nieu we inflatoire spanningen en tot verbreking van het beta- lingsbalansevenwicht en het draineren van de toch reeds te geringe goud- en deviezenreser ves. Deze laatste zijn thans nau welijks ,iog voldoende om de goedereninvoer gedurende zes weken te financieren. Gevaar van nieuw» lasten. Herstel van het buagetaire evenwicht is voorwaarde voor het herstel van het monetaire evenwicht. Het allengs vermin deren van de Marshall-hulp maakt vermindering van het kastekort van het rijk noodza kelijk. Men moet de eis stellen, dat het deficit zodanjg is, dat het, na aftrek van buitenlandse bijdragen, uit op de kapitaal markt aangeboden nieuwe be sparingen kan worden gedekt. Dit is bij het huidige niveau van overheidsuitgaven en -in komsten onmogelijk zodra de buitenlandse bijdragen geringer gaan worden. Het moet zeer betwijfeld worden of de te ver wachten automatische vermin dering der rijksuitgaven de in de toekomst te verwachten da- ling der beschikbare middelen zal kunnen bijhouden. De overheid staat in de komende jaren voor het for midabele probleem haar kas tekorten terug te brengen tot zodanig niveau dat zjj op de kapitaalmarkt uit de lo pende besparingen kunnen worden gedekt. Dit dwingt tot een belangrijke verlaging van het peil der uitgaven. Het is onder die omstandig heden benauwend te zien hoe steeds weer de neiging blijkt te bestaan nieuwe lasten op de overheid te leggen of bestaan de lasten te verhogen bijv. de aandrang tot integrale ver goeding van oorlogsschaden terwijl toch de volstrekte nood zaak tot verlaging zo dicht voor de deur staat. Zonder evenwichtige finan ciën geen monetair evenwicht, zonder monetair evenwicht geen betalingsbalansevenwicht, zon der betalingsbalansevenwicht geen levensvatbaarheid, d.w.z. herstel van het vermogen om weer ap eigen kracht te leven. Moge Ie inspanning van rege ring en parlement derhalve ge richt zijn op het vervullen van die voorwaarde, aldus dr. Hol trop. I 15 R.I. is een bataljon van oorlogs vrijwilligers. Figuurlijk gesproken zijn het allen gebaard* knapen ën op de mouw dragen ze trots de letters O.V.W. 't Was misschien niet hun zwaarste kar wei maar hun meest roemruchte wapen feit was de verrassende bezetting van Djokja op 19 December van het vorig jaar. In dienst zijn velen al van voor Mei 1945, toen de B S. of de dienst in het Zuiden hen al voor de bevrijding opeiste en zodra ze er de kans toe zagen, gaven ze zich op om ook Indonesië aan de Japanners te helpen ontrukken. Dit laat ste was niet nodig, maar toch hebben zij er intussen al een tropendiensttijd opzitten, die spot met alle ook de meest officiële voorspellingen. En naar we thans lezen, hebben ze zich daarom met echt kazernesarcasme de naam aangemeten van „De blijvertjes". Alsof er nooit meer demobilisatie zou komen. Maar ze laten zich niet in de put duwen. Als motto kozen ze zich nl. de slagzin „Je blijft lachen". Het blad „Wiener Montag" maakt mei 111 ding van sensationele olievondsen in de nabijheid van Matzen, dat Noordelijk van het olieveld Zistersdorf gelegen is. Nieu we boringen, die aldaar onder Russische controle zijn verricht, zouden onverwacht gunstige resultaten hebben opgeleverd. Een aanta lieden van de Engelse natio nale kolenraad zal deze week een drie daags bezoek aan de Zuid-Limburgse ko lenmijnen brengen om de laatste ont wikkelingen op het gebied van de mijn- techniek te bestuderen. De groep zal onder leiding staan van E. H. Browne, de directeur-generaal voor de kolenproductie. „Laat ons bidden drie Weesgegroeten, om door de voorspraak van Maria van God te verkrijgen, dat gemengde verke ringen en gemengde huwelijken worden voorkomen". Iedere Zondag opnieuw murmelt de schare gelovigen min of meer binnensmonds mee en slechts weinigen schenken een meer dan voorbijgaande aandacht aan dit beangstigende jongeren- probleem. Aan het uitmuntende gecombineerde Fe bruariApril-nummer van „Dux" ont- lene we ter waarschuwing, enkele gege vens. Eerstens het feit, dat procentsgewijs genomen het aantal gemengde huwelijken vrijwel constant is. Dr. L. Berger bere kende uit gegevens, beschikbaar gesteld door het Centraalbureau voor de Statis tiek, dat ca. een achtste deel van de ka tholieken, die ieder jaar in Nederland huwen, huwen met een andersdenkende." Dit cijfer is uiteraard globaal over het gehele land berekend en de grote steden geven nog ontstellender cijfers te zien Rotterdam had in 7 jaren tijds b.v. 44.1 pet. gemengde huwelijken, Amsterdam 38.3 pet en den Haag 28.3 pet. Het gemiddelde van 12% pet. over het gehele land is echter al ernstig genoeg, om het duidelijk te maken, dat het voor geheel katholiek Nederland een primair belang is, dat deze ernstige wantoestand wordt aangepakt. Dit besef zal trouwens vrijwel terstond bij een ieder opkomen, maar minder voor de hand liggend is de oplossing. Primair kunnen de jongeren zelf het kwaad de kop indrukken. Geloofsverdie ping en gezond verstand zullen heel veel onheil kunnen voorkomen en het is een dwingende plicht, dat de jeugd haar ge loof en verstand laat zegevieren over het gevoel. Maar buitendien zullen vele ouderen tot de oplossing kunnen bijdragen door op hun terrein de mogelijkheden tot het scheppen van een gunstige sfeer te be nutten. De opvoeding kan van onnoe melijk belang zijn; het sprekend voor beeld van een eigen écht-katholiek huwe lijk kan de doorslag geven; de leiding bij het contact tussen jongen en meisje ka.i het levensgeluk van beiden bepalen, enz. Evenmin mag de overheid zich aan haar verplichtingen dienaangaande onttrekken. Door financiële en bouwkunenge moeilijk heden wordt de tijdsduur van de meeste verkeringen aanzienlijk verlengd. De daaraan verbonden gevarer leiden er dik wijls toe, dat de ouders bij voorbaat hun maatregelen wensen te nemen en een noodzakelijke en normale omgang tussen de jongelui willen tegengaan. Dit ver oorzaakt spanningen en deze kunnen een averechtse uitwerking hebben. Een toe vallige „tramhalte"-Mefde kan de aan leiding zijn tot een nieuw gemengd hu welijk. Het probleem van de gemengde verke ring is door al deze omstandigheden een zeer ingewikkeld probleem geworden. Maar mede ook door al de verschillende facet ten, zijn er vele mogelijkheden, om de drie Weesgegroetjes met daden en studie te steunen. Pas wanneer dit geschiedt, zal de wekelijkse smeekbede tot God van een dergelijke geweldige kracht worden, dat ze verhoord moet worden. Dus bidden tn werken! De lasser P. te Appingedam, die reparatiewerkzaamheden verrichtte voor de Coöp. Strocartonfabriek „De Eendracht" aldaar, is in een put met. vloeibare stromassa gevallen. Hij was op slag dood. De Sovjet-TJnie heeft vanochtend be kend gemaakt, dat de voorwaarden, waarop zij de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Februari j.l. be sproken zijn met de Verenigde Sta ten. De desbetreffende verklaring is afkom stig van Tass, het officiële Sovjet-Russi sche nieuwsbureau. Ze werd even na 4 vanochtend te Londen ontvangen Tass begint zijn „onthulling" met de medede ling, dat buitenlandse persberichten over een eventuele opheffing van de blokkade „niet met de werkelijkheid overeenstem den". Verder heet het dan, dat de Ameri kaanse afgevaardigde in de Veilig heidsraad, Jessup, op 15 Februari met de Sovjet-gedelegeerde Malik contact opnam over deze kwestie. Volgens Tass gebeurde dit er werd niet bij gezegd of het contact mondeling of schriftelijk was naar aanleiding van het antwoord van maarschalk Stalin op een vraag in zijn interview met Kings bury Smith, directeur voor Europa van de International News Service, op 27 Januari. Jéssup, aldus Tass, vroeg Malik om uitleg, waarom Stalins antwoord op de derde vraag betreffende de blokkade van Berlijn geen verwijzing bevatte naar de eis omtrent één enkele valuta voor Berlijn. (Kingsbury Smith had Stalin gev-sagi, of de Sovjet-Unie de blokkade zou op heffen, indien de westelijke mogendhe den de oprichting van een aparte West- Duitse staat wilde uitstellen, waarop Stalin antwoordde, da* hij „hiertegen geen bezwaar zag", indien ook de weste lijke beperkingen van de handel en het verkeer werden opgeheven.) Malik zeide Jessup, dat indien een da tum voor een bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken zou kunnen worden vastgesteld, de blokkade alvast zou kunnen worden opgeheven, aldus Tass. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat het op het ogenblik geen commentaar zal leveren op deze bekendmaking van Sov jet-Russische zijde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1