De Tulpen-Rallye is gestart! Dwars door West-Europa naar Hollands bollenvelden R Rennen en draven op Duindigt Het feest der Naastenliefde NIEUWE GEGEVENS OVER ENGLAND-SPIEL avonturen van Frederik Hilversum blijft in eerste klasse Zanger D\E "?vA-?vE Sportvaria wereld INTERNATIONALE TULPEN-RALLYE Met drie Austins aan een (radio-)touwtje ADIO programma De Bond zonder Naam in Castricum Begin de dag met ITOSOL De De Schuchtere DINSDAG 26 APRIL 1949 PAGINA 2 RACWEST ?6-30 APRIL 1949 ZENWEN! VOORBEREIDINGEN DE START YEIT HAR'LAN VRIJGESPROKEN STAL DE VRIES ZORlGT VOOR VERRASSING KWASTEN? MALA I DR„ TEN CATE WINT NAT. RUITERKAMPIOENSCHAP NED. LIMBURiG-PILOEG VERLIEST VAN BELGISCHE PARIJS—ROUBAIX TOCH VOOR MAHE O Ditrrictskampioenschap dames hand bal: Athene (Den Haag)E. H. V. (Eindhoven) 52. VENLO KLOPT LHC MET 5-0 OM HET KORFBAL. KAMPIOENSCHAP WILMAN; NEDERLANDSE RADIÜ-ROM.4N de tenmsuitslagen 5 tArtPlaA TStbi CONTBOUPtA* rstr* *Oorg 'A door MARTIN W. DUYZINGS DEN HAAG, Maandagavond. Dit is het uur-U! Ergens in Den Haag slaat, oud en moe en traag, een klok de doffe slagen. En gij beseft opeens, dat dit het laatste uur voor het Grote Auto-Avontuur, dat zo'n Tulpen-Rallye waarachtig toch -vel is erger, zenuwmoordender is dan al het andere. Men heeft u voor dit laatste uur gewaarschuwd. Gij hebt, in de achter u liggende week, door de wol geverfde Rallye-rijders ontmoet en zij hebben u van dit uur-U verteld met een overdaad aan sterke verhalen, die van dit laatste uur iets griezeligs maakten, waaraan je jaren later nog met onver holen afschuw terug zou kunnen denken. Zij, de rallye-routiniers, die vóór de Verzamelde Krijgsbedrijven al met hun automobielen kris-kras door Europa joegen, op zoek naar het avontuur, zij hebben hun wagens uit de sneeuw ge graven in de rimboe rond Stavanger, zij hebben in tijdnood gezeten op een be ijzeld Alpen-traject en zij hebben er met géén andere getuige dan een ver dwaalde klipgeit dingen vertoond, waarover zij hun kleinkinderen nog de meest wonderlijke geschiedenissen zul len vertellen; zij zijn in de buurt van Riga door een horde bloeddorstige wol ven achtervolgd, zij hebben complete versnellingsbakken vermoord tussen Jassy en Boekarest, zij hebben carters eenvoudig verloren ergens benoorden Athene, waar de beschaving en dat wat daar voor doorgaat nog altijd uitgevon den moet wordenenfin: zij hebben voldoende Rallye-avonturen beleefd om er 'n boek van 'n hoofdstuk of twintig over vol te schrijven, doch het enige waarvoor zij u met alle nadruk gewaar schuwd hebben, dat is het laatste uur voor de start Het uur-U? Men heeft u voorgehouden, dat er negen-en-vijftig uren-en-nog-wat voor nodig zijn om Den Haag-Parijs-Bordeaux -Lyon en terug te doen: opgevouwen te midden van een overdaad aan bagage in een wagentje, dat kennelijk niet speciaal voor dergelijke krachtpatserijen aan de openbaarheid prijs gegeven werd. Men heeft u uitgerekend, dat zo'n Tulpen- Rallye practisch neerkomt op drie dagen en twee nachten zonder slaap en zonder schone boorden en gij zoudt er onge twijfeld verschrikkelijk verstandig aan doen wanneer gij op dit ogenblik bezig waart uw voorraad-slaap zoveel mogelijk op peil te brengen. Jawel Maar inplaats daarvan wandelt gij in de late avond over de Lange Vijverberg, WOENSDAG 27 APRIL HILVERSUM I (415 M.) NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Te Deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Tulpenrallye: 8.20 Muziek bii het werk: 9.00 V. d. Zieken; 9.30 Waterstanden: 9.35 V. d. zieken: 9.45 Frans conc10.30 Morgenwijding; 11.00 Partita no 5 in G, Bach: 11.15 Hoorspel; 12.00 Orgel- muz 12.33 Cyclus„Romancen van Brahms" 13 00 Nws- 13.15 Mandolinata; 13.45 Panora. ma Americain, Amfitheatrof; 14.00Kwartet in Fe on 127 Van Beethoven: 14.40 Even onder ons: 15.00 Hollands Strilkork.; 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 16.15 V. de jeugd: 17.30 Piano-duo; 17.45 RVD 18.00 Cello-recital: 18.2o Gr., 18.30 RVU 19.00 Nws; 19.15 „Het nieuws uit 18.30 Act. geluid: 18.45 Eng. les: 20.00 Nws 20.05 Programmaproloog: 20.15 Radio Phim. oTk. m.m.v. Groot Omroepkoor: 21-15 Benelux en de arbeiders": 21.35 Sans Souci 21.55 Tulpenrallye; 22.00 „De zee bleef vrij 22.15 Geest, liederen; 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nws.: 23.15 Cycl. „Drie Gamba sonaten van Bach"; 23.35 Gr. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nws 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Operette-selecties van Lehar; 8.00 Nws.; 8.18 Orgel; 8.50 a. vrouw; 9.00 Kamermuz. van Schubert: VPRO 10.00 „Kinderen", lezing; 10a05 Morogenwij dir.g; VARA 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Non stop; 12.00 Promenade-ork.; 13.00 Nws.; 13.05 Kalender; 13.20 The Ramblers en ens. Ma- lando; 14.00 Gesproken portretten: 14.15 Jeugdconcert; 15.00 V. d. kleuters; 15.15 De roos in de muziek, causerie; 15.30 De Regen boog (v. zieken); 16.00 De Roodborstjes 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen rubriek; 17.15 Viool: 17.30 Accordeola; 18.00 Nws.; 18.20 Gr.: 18.30 V. d. strijdkr.; 19.00 ..Borrelmode", lezing; 19.15 Liederen van Hugo Wolf; VPRO 19.30 V. de Jeugd; 19.45 ..Van alle dag"; VARA 20.00 Nws.: 20.05 Dingen van de dag; 20.20 Populair concert lOmroepork.): 21.00 Hoorspel: 22.15 Schram mel'n; 22.45 Boekbespr.: 23.00 Nws: 23.15 Metropole-ork. RADIODISTRIBUTIE III: 7 VI. Br.: nws 7.05 gram. 7.30 krom. 7.40 gym. 7.50 gram 8 nws. 8.06 conc. 9 Eng. L. P.: nws. 9.10 verz pr. 10 Licht Strijkork. 10.30 Eng. H. S Kwintet Baron. 11 div. 12 VI. Br.: liedjes 12.30 weer. 12.32 Musette ens. 13 nws. 13.15 Mozart. 14 gram. 15 KatundiborgWivex or tev. 15.15-15.45 PCJ schip v. d. week). N.W.D.R.2e deel „Die Winterreise". Schu bert. 1.45 v. d. jeugd. 17 Kootwijk: Batavia-, 18 Fr. Br.: v. d. sold. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. _}9 fj- Br-: gram. 19.30 VI. Br: gram. 19.50 ieuiHcton. 20 „Les dra-gons de Villars", opeTa 22 nws. 22.15 Eng. L. P.: Sextet Phillips het koor. 22.35 Ork. Stapleton. 23.15 Sextet Er- neseo en orgel. 23.56 nws. RADIODISTRIBUTIE IV: 7 Eng. H. nws. 7.15 gram. 7.50 „Lift up your hearts 7.55 weerb. 8 Fr. Br.: nws. 8.10 conc. 9 VI. Br.nws. 9.05 liedjes, lo diiv. 10.45 Eng, L. 'P.engel, i 1.1.7 voadr U, 21": BBC Pia-r1*™- 12.30 ork. Loss 33.15 BBC Schots ork. 14 Fr. Br.- v d vrouw. 14.15 gram. 14.50 gram. lis Eng L. P.: slot race report. 15.05 Bala-laika ork. 15.30 mil. ork. 16 voordr. 16 15 BBC North oroh. 17.15 accord, ork 17 ao OeralAo. 18 orgel. 18.30 ark. ork. 19 sw H. S.Take it from here". 19.;» Water logged Spa". 20 Fr. Br.cone. v. 'Studen ten. 21.30 oonc. 22 Fr. L. P.: nws. 22.15 VI Br.gram. 22.50 ntv«. 22.56 23.00 dJv. gram waar straks, over zo-en-zoveel minuten uw co-equipier Gé van der Wansem zijn schoen op het gaspedaal van d,e brave Austin zal zetten en ook voor uw re porter deze Tulpen-Rallye dar eindelijk b .gonnen zal zijn. Die start!alleen maar die start: de rest schijnt u op dit ogenblik slechts bijzaak. Hoe gij Dinsdagmiddag in Parijs zo gauw mogelijk uw benzine-tickets, uw francs, een sloot zwarte koffie en een plas water om er uw handen in te was sen, te pakken zult krijgen zonder dat het moyenne er een optater van krijgt hoe gij Woensdagochtend in het nachte lijke Bordeaux zo gauw het gebouw van de Automobile Club du Sud-Ouest aan de Cours Georges Clémenceau zult vin den, waar men, met een controle-stempel in de hand gereed staat, u onder straf- punten te bedelvenhoe gij er, er gens tussen Lyon en Charleville, in zult slagen hef. spook-van-de-slaap buiten die kleine Austin te houden als, naar de er varing leerde, zelfs een thermofles vol hartkwaal-koffie een normaal mens er niet meer van weerhouden kan, met wil de hartstocht naar een bed en niets an ders te verlangendat alles doet er maar weinig toe, dit laatste uur. Dat alles hebt gij immers nu al dagen lang geprepareerd. Ginds, in het donker van de garage aan de Haagse Van Hoorn beekstraat, wachten de wagens -van het Austin-team, dat onderweg met behulp van korte-golfzenders en -ontvangers per radio in contact zal blijven, op het ogen blik, waarop men hen op deze Rallye los zal laten, en zij buigen (bij wijze van spreken) volkomen door onder de voor bereidingen. Ons Austin-team i£ niet bepaald over het ijs van één nacht gegaan. Aanvoer der Peter van der Wansem, die ook in de Rallye van Monte Carlo al een massa ervaringen opdeed, .totdat hij, met de ha ven in zicht, ergens tussen Luxemburg en Luik in een zware mist en op een spekgladde weg een stukje Arden over het hoofd zag als gevolg waarvan de dappere Austin heel even op zijn wenkbrauwen kwam te staan, timmerde met zijn co-equipiers veertien dagen lang do drie onschuldige Austins net zo lang uit- en in eikaar totdat zij van op een kilometer afstand al als onvervalste Rallye-wagens te herkennen waren. En moet ik u nog vertellen wat zeven mannen aan thermosflessen, chocolade, kadetjes, route-kaarten, rookmateriaal en wat-al-niet, in drie kleine Austins weten te stuwen, als zij op avontuur trekken met drie dagen en twee nachten van spanning trillende auto-romantiek voor de boeg Gij moogt het uw verslaggever niet kwalijk nemen, wanneer hij in dit ver haal. dat hij vlak voor de start met moeite aan zijn schrijfmachine ontwor stelt, geen poging doet om u van het romantische van dit auto-avontuur te overtuigen. Hij kan dat eenvoudig niet. Want het uur-U is niet romantisch. Het uur-U is één en al ellende. Er duikt toch weer iemand met een En gelse sleutel onder de motorkap van onze Austin, alsof niet élke moer en élke bout van-de week al 'n keer of acht zjjn beurt had gehad; er ontdekt toch weer iemand, dat je in Maubeuge, waar ze een verkeersregeling hebben, die in de Oeral ongetwijfeld meer gebruikelijk is dan in West-Europa, het station veel beter links kunt laten liggen om dode lijke vergissingen in de route te voor komen; er is toch weer iemand, die zijn pantoffels, die in zo'n Rallye de beste van alle weldaden kunnen zijn, vergeten heeft; er is zeker iemand, die zijn vitamine-tabletjes waaraan hij zich met het oog op de Rallye-gebeurte- nissen in de afgelopen weken zo volko men verslaafd heeft, dat hij er een soort van vitamine-C-complex van heeft op gedaan, thuis op het nachtkastje heeft laten liggen; en er is vast en zeker een verslaggever met een plotseling lekken de thermosfles Ik ^vil maar zeggen: gij moet ons, Ral- lye-ridders, maar liever niet vragen hoe wij ons in dit laatste uur voor de start wel voelden. Want dat is met een alle daagse schrijfmachine met geen moge lijkheid te beschrijven. Er is slechts één troost: ginds, in Bern, in Rome, in Monaco, in Glasgow en waar al niet, waar overal nu de Rallye-rijders wachten op het verlossende startschot, dat alles opeens anders en beter zal ma ken, is men er vast en zeker niet beter 'aan toe. Een schrale troost DEN HAAG, Dinsdagochtend. Maar dan staat gij Dinsdagochtend vroeg aan de Lanige Vijverberg en schuift ook uw dappere Austin steeds dichter naar het startpunt van het KNAC-ge- bouw, waar Lex van S trien minuut na minuut de wagens laat wegspuiten op jacht naar het grote avontuur. En daar vindit gij die oude wedstrijd-sfeer, die alles anders maakt en die U al de ellen de van het uur U meteen vergeten doet. Zo immers hebt gij aan de start .van andere wedstrijden gestaan als men niet alleen de spanning snijden kon, maar als bovendien de eerlijke sportieve vreugde om dat wat komen gaat in bijna 300 waarachtig niet kinderlijke kilome ters, zich al meester heeft gemaakt van de bonte Rallye-karavaan. Zij vindt daar aan de Lange Vijver berg het oude-welbekende tafereel. Piet Nortier staat in de radio-wagen alvast met radde tong de plaatsjes te snijden, waarnaar straks de rest van het vader land aan de luidsprekers met zoveel gre tigheid luisteren zal. Bij Lensvelt Nicola vindt gij achter kopjes vroege koffie alles wat maar naam en faam heeft in de Nederlandse auto-wedstrijd wereld. Buiten, wachtend op de start, siert men de wagens met vlaggen en bloemenslin gers, die tot in mid-Frankrijk toe de lof van onze onvolprezen bollenvelden zul len gaan verkondigen. Hier en daar spijkert men nog even aan een wagen, of laadt men onder het wakend oog van ir. Van Hameien, bal last bij gebrek aan het reglementair ver- eist menselijk gewicht. Daar telt men ook voor U de laatste seconden, dringt iemand droog een stop watch in de hand en jaagt Uw kleine Austin de Vijverberg over het Zuiden, de nieuwe dag, en de zon tegemoet. En gij weet meteen, gij zult de ellende van 't uur U al glad-weg vergeten zijn voor gij de Ned.-Belgische grens achter de rug zult hebben. Gü zult bovendien geen tijd meer heb ben om aan 't uur U nog te denken van nu af tot Donderdagmiddag in Noordwijk zal alles verbleken bij dal waaraan gij U in deze Ralley alleen maar te houden hebt, Uw moyenne! De Duitse film-ontwerper, Veit Harlan, is door een Duits gerechtshof te Ham burg vrijgesproken van de aanklacht, dat hij een misdaad zou hebben begaan tegen de mensheid, door een nazi-versie te heb ben gemaakt van de film „Jud Süss", teneinde de campagne tegen de Joden op die wijze te steunen. (Van onze correspondent.) Met veel enthousiasme heeft de Bond zonder Naam Zondag het feest der naastenliefde gevierd. D,. dag w -d begonnen met een plech tige door pater De Greeve opgedragen Hoogmis in het hart van het oude Am sterdam, in de kerk van de paters Ca pucijnen in de Tichelstraat, het centrum van de Jordaan. Voor de K. R, O.-mierofoon besprak pater De Greeve hier, de deugd, waaraan deze dag gewijd was.. Na de H. Mis trok pater De Greeve met zijn staf van medewerkers en' leden van de Bel-gische zuster-organisatie, de G. S. B. A., per autobus het vlaggende Noord-Holland in. De tocht ging via Zaandam. Koog-Zaandijk en Wormerveer over Uitgeest naar Limrnen, waar een krans werd gelegd, namens de Bond Zon der Naam, bij het monument voor de gevallen verzets-strijders. Hier hield pater De Greeve een korte rede. Daarna ging het naar Castricum, waar ditmaal het feest zou worden gevierd van de Bond. die sedert zijn heroprichting na de oorlog, elweer 150.000 medewerkers telt. Aan de grens der gemeente werden de bezoekers begroet door burgemeester Smeets. Toen begon een zegetocht door de gemeente, waar welhaast iedereen vlagde. Een uur lang liep men door de straten van het stadje, waar de mensen langs dé trottoirs rijen dik stonden en wuifden en juichten. Op het gemeentelijk sportterrein sprak kapelaan C. Bakker de pater en zijn gezellen toe, waarna het R.K. koor „St. Caecilia" enige liederen zong. De club „De Zoinneroos" voerde volksdansen uit en de kinderen van de R.K. Vacantiekolonie St, Antonius boden een aardige attentie aan in de vorm van een heiblok met heipalen, door hen zelf gemaakt. Enige manden met postduiven werden geopend, en de dieren verdwenen al klapwiekend in de blauwe lucht. Pater de Greeve zag in hen symbolen des vredes. Slechts de naastenliefde, zo betoogde hij. kan alles overwinnen en de vrede herstellen &R bestendigen! Spr- legde er nog eens de nadruk op, dat het grote werk van de Bond in de eerste plaats door de zegen van God en daar naast door de medewerking van vele goedwillende mensen was tot stand ge bracht. Daarna het de harmonie St. Aloysius marsmuziek weerklinken en tenslotte defileerden onder de klanken van het volkslied 600 kinderen uit Cas tricum met vlaggen en wimpels en de emblemen van d-e Bond zonder Naam langs het gezelschap, dat daarna harte lijk uitgeleide werd gedaan. Begunstigd door het fraaie weder trok de tweede meeting op Duindigt zeer veel belangstelling, welke alleszins gerecht vaardigd bleek door het prachtige pro gramma, dat werd geboden en ditmaal keurig op tijdschema werd afgewerkt De middag bracht twee verrassende resul taten. In de Baron Silver-prijs boekte stal de Vries met Lucky Saint haar eerste overwinning, met als gevolg een flinke toto-uitkering van 19.80 winnend en 7,50 voor de plaats. De 12-jarige Ex cellentie Brewer zorgde in de Begonia- prijs voor de tweede verrassing. Wel kwam de schimmel als tweede binnen, doch de diskwalificatie van Heny's Gold bracht hem op de eerste plaats. Zulks ten genoegen van zijn aanhangers, die win nend 14.50 voor hun gulden konden terughalen. Bretteur-prijs 1580 meter. Geersen lag met Master Axkit al direct aan de kop, doch moest deze aan de overzijde aan Lion overlaten. Deze bleek voor de an dere niet meer te belopen en won dan ook onbedreigd Kentucky King die nog al vertrouwen genoot, stelde teleur. Brother-Hanover-prij's 1540 meter. In deze waardeloze course won, zoals ieder had verwacht Narciso van Zora (Geer- seri), al heel gemakkelijk met circa 150 meter voorsprong op het veld. Nora Ma jor kwam als tweede binnen, ca. 60 me ter achter Narciso. Door diskwalificatie van de derde Nora K kon Nobilissimus nog het derde geld in de wacht slepen. Bobichon-prijs 1940 meter. Mac Kinley verwees de leidende Kalida naar de twee de plaats. In de laatste bocht voegden Maarten Spencer en Luck Heny zich bij de koplopers. Tussen deze vier volgde een fraaie eindstrijd, waarin Mac Kinley zich even sneller dan de andere toonde. De Baron Silver-prijs 2040 meter bracht 15 deelnemers aan de start. Litttle Axkit en Kinley Sister waren het snelste weg, waarachter* het veld opeengedrongen volgde. Hieruit wist de leerling- pikeur Arzbach Lucky de Saint naar voren te brengen. Prachtig liep de als laatste ge starte Juno Vita alle andere regelmatig voorbij. Een kleine fout. had echter tot gevolg dat Geersen zich met de tweede plaats moest tevreden stellen, en stal de Vries een niet verwachte zege kon weg dragen. Begonia-prijs 2120 meter. Junoschka had ditmaal een goede start, moest echter al spoedig Heny's Gold laten passeren, terwijl Èxcellentie Brewer in derde po sitie het tempo goed kon volgen. Wel passeerde Heny's Gold als eerste het hek, doch de Jury diskwalificeerde de vos hengst wegens onregelmatig draven, een straf die ons ditmaal wel wat zwaar voorkwam. De 12 jarige schimmel werd nu eerste en omdat Jopie the Saint als derde aan komende ook al uit de prijswinnaars werd geschrapt, konden Guy Hanover en Hanover nog tegen hun verwachting be slag op de derde en vierde prijs leggen. Een verrassende uitslag, die velen niet bevredigde. Rennen. Voorjaarsprijs 2000 meter Het gewicht van 72 kg. bleek voor Etoile du Nord geen beletsel om de aanvallen van Ramena en Marvellous af te slaan. Clip per toonde zich wispelturig, raakte ver achter. Een scherp gereden finish van Heast met Chualissa bracht deze nog net op de tweede plaats. April-prijs 1600 meter amateurs. Nadat Ormea zich de helft van de baan aan de kop had weten te handhaven met achter zich Sombreffe en Chanson d'Amour, kwam Funiculaire met de Heer Seleus als Mount het laatste rechte eind snel naar voren. Een felle eindstrijd tussen deze twee laatste werd ten gunste van Funiculaire beslist. Voor Sombreffe bleek het gewicht van 80 kg. te zwaar om zich ten beste te doen gelden. Barcaldine-prijs 1400 meter. Surprise leidde aanvankelijk, Karina verdrong Espoir naar de derde plaats, Marlotte passeerde alle drie en liet zich de eerste plaats niet meer ontnemen. Het leek ons dat in deze ren Metropole Palace II (Heast) met opzet werd teruggehouden, want deze 3-jarige deed geen moeite om zich te doen gelden. Tanden- blank en rein; adem fris als morgendauw. Rennen: Voorjaarsprijs 2000 meter: 1 Etoile du Nord (v. d. Kraats) 72 kg. 2.14.2 2.20, 1.80; 2. Chualissa (J. v. Yperen) 62 kg. 2.50; 3. Constance (Heast) 48 kg.; 4. Ramena (v. Dijk) 58 kg. April-prijs 1600 meter amateurs 1. Funiculaire (Seleus) 70 kg. 1.49.-, 2.60, 1.70; 2. Chanson d'Amoud (J. M. A. Dek kers) 63% kg. 2.50; 3. Sombreffe (Mac Leod) 80 kg. Barcaldine-prijs 1400 meter: 1. Mar- lotta (H. Pije) 57 kg. 1.31.4, 3.30, 1.70; 2. Karina (J v. Yperen) 62 kg.; 3. Metro pole Palace (Heast) 57 kg.; 4. Surprise (Delbrassine) 62 kg. De uitslagen luiden: Draverijen: Bretteur-prijs 1580 meter: 1. Lion (J. de Vlieger) km. tijd 1.33.3, toto 2.60, 1.40; 2. Leligh Volo (T. A. v. d. Veen) 2.20: 3. Master Axkit (Geersen) 1.50; 4. Midway- man (Brouwer). Brother Hanover-prijs 1540 meter: 1. Narciso van Zora (Geersen) 1.34.2, 1.20, 1.20; 2. Nora Major (v. Leeuwen Jr.) 1.80; 3. Nevada L (Laarman) 5.60; 4. Nobilissi mus (E. Kruithof). Bobichon-prijs 1940 meter; 1. Mac Kin ley (H. de Vries) 1.32.6, 3.80, 2.20; 2. Ka lida (Leeuwenkamp) 2.70; 3. Luck Heny (v. d. Berg) 1.60; 4. Maarten Spencer (Geersen). Baron Silver-prijs 2040 meter: 1. Lucky Saint (Arzbach) 1.30.-, 19.90, 7.50; 2. Juno Vita (Geersen) 1.50; 3. Lucky Fan fare (Knijnenburg) 1.70; 4. Little Monty (Heskes). Begonia-prijs 2120 meter: 1. Excellen tie Brewer (H. C. ten Hagen) 1.26.2, 14.50. .70; 2. Harrle Scott (Geersen) 3.20: 3. Guy Hanover (Leeuwenkamp) 5.10; 4 Hanover (Heskes). Jachtver.) op Lady Bay", 0 fouten, 59 sec.; 3. A. J. Pot (Gooise Jachtver.) op „Finchoom". 0 fouten, 60 4/5 sec. In het eindklassement bezette dr. A. H. ten Cate op „Unique de Genval" de eerste plaats met 442.05 pnt. Hij werd derhalve kampioen van Nederland. Als tweede eindigde Ernst van Loon op „Spring Steel" met 439.15 pnt,; derde werd ritmeester b.d. J. J. Gruppelaar op „Peter Pan II" met 435.85 pnt. De wisselbeker voor de beste équipe mpest door de houder district Zuid voor een jaar worden afgestaan aan. het district Oost. De heren drs. L. de Jong en dr. A. E. Het was overigens een heel vreemde er- Cohen van het rijksinstituut voor oor- varing Duitsers, die in de oorlogsjaren. logsdocumentatie hebben een tocht ge maakt door West-Duitsland, waarop zij uitgebreide gesprekken gevoerd hebben met vertegenwoordigers van de bezet tende macht in Nederland. „Wij hebben", zei drs. De Jong na te rugkeer, „van de ontzaglijk verwarde ver houdingen binnen het rijkscommissariaat een betere indruk gekregen dan wij ooit uit documenten hadden kunnen opdoen, en de Duitsers, die wij ontmoeten, spra ken vrijer dan zij ooit inNederland tijdens hun detinering of gevangenschap zouden hebben gedaan. Over het Englandspiel hebben wij gegevens verworven, die ter stond aan de parlementaire enquête commissie zullen worden doorgegeven. in Den Haag bij elkaar hokkend, in bezet Nederland de lakens uitdeelden, nu her en der verspreid in Duitsland te vinden, de een als bankdirecteur, een tweede als hereboer, nummer drie als sport-journa- list, anderen weer als landarbeider of als los werkman bij de Duitse staatshoutves- terij Nederlandse, Engelse en Amerikaan se autoriteiten hebben ons uitstekende medewerking verleend. Wij zijn nog be langrijke collecties Duitse documenten op het spoor gekomen, welke aangelegenheid verder met Engelse instanties zal worden opgenomen, terwijl wij tenslotte in een klein plaatsje bij Munster alle stukken aantroffen van de afdeling archiefwezen van het rijkscommissariaat. Die lagen al bijna vier jaar op onze komst te wach ten". 73- „Ohschrok Notaris Zwingel- hout opnieuw „Wat moet ik beginnen?" De straatveger stond, met zijn rug naar die notaris gewend, met grote aandacht een advertentie te lezen, waarin aan het geëerd publiek mededeling gedaan werd. dat de Pom-Pom-kiespijnpillen onover troffen waren, snel werkten en dat het publiek zich moest hoeden voor namaak, omdat namaaik altijd m«ar namaak blijft, vooral waar het Pom -Pom- kiesp ij np il 1 e n betrof. De straatveger knikte waarderend. „Juist wat ik. altijd gezegd heb!" prevel de hij voor zichjheen, en toen draaide hij het vodje krant om en begon de andere zijde te bestuderen. Het was een gemeenteraadsverslag en juist het stukje waarin het! raadslid v. d. Voort in een gloeiend betoog uiteenzette, dat het met de verlichting in het park.Hier hieid het verslag op, doordat het stukje krant niet verder reikte, en de straatveger be gon energiek naar de andere helft te zoeken, opdat hij zou wéten wat de heer v. d. Voort nu wel over de -parkveriich- titng te zeggen zou hebben. Al zoekend verwijderde de straatveger zich een flink eind van zijn wagentje en nu zag de notaris zijn kans schoon om zich in het vehikel te verstoppen. Voorzichtig, zonder gedruis te maken, schoof hij het deksel naar aohteren, zette zijn ene been in het wagentje, ging zitten, trok zijn andere been naar binnen en schoof toen het deksel, op een kleine spleet na, bo ven zijn hoofd dicht. „Ziezo!" zuchtte de geplaagde notaris Zwin gelhout, „Ik geloof vast niet, dat ze mij hier zullen zoeken. Wie hoorde ooit van een notairis in een vuilniskar? Als ik nu kan ontsnappen, zal ik proberen een éérlijk leven te gaan leiden .en nooit rrieer iemand te bedriegen. Had uk vroe ger toch maar op school beter opge past, dan zou het me misschien niet zo moeilijk vallen. Ach Hier onderbrak de notaris zijn alleen spraak. Hij hoorde de stemmen van Fre derik en Ko Krauw, die bij de straat veger informeerden of hij niet een vluch tende notaris gezien had. ©W. DE WITHSTR. 46 R'DAIyT WAGENSTR 116 DEN HAAG Op de terreinen van kasteel Hoekelom en het landgoed De Hindekamp bij Ede werden Zaterdag de wedstrijden ge houden om het Nederlands kampioen schap terreinrijden 1949. Er waren 24 deelnemers, waaronder Prins Bernhard, Omstreeks half één arriveerden de prinsesjes Beatrix en Irene, vergezeld door prinses Armgard. Bij de dressuurproeven werd de Prins op „No No Nanette" eerste met 104.82 punten; tweede werd D. Siem Jr. (Zuid Holl. Jachtver.) op „Flying Cloud" met 93.63 punten; derde W. Hendrickse op .Patrick" (Heerlemse Rij- en Jachtver, met 92.58 pnt. Op het landgoed De Hindekamp werd des middags de cross country (3000 M.) gereden. Uitslag: 1. ritm. b.d. J. Gruppelaar (Zuid Veluwse Jachtver.) op Peter Pan II", tijd 5.55 min., 258% p.; 2. J. Henson (Tilburgse Rijver. „Hippos") op „Micky", tijd 5.60 min„ 257 pnt.; 3. dr. A. H. ten Cate (Zuid Veluwse Jachtver.) op „Unique de Genval", tijd 5.82 min., 250 pnt. Prins Bernhard werd wegens overschrijding van de tijdslimiet uitgeschakeld. Om 4 uur nam ten slotte het spring concours op Hoekelom een aanvang. Uit slag: 1. W. Linthorst (Zuid Veluwse Jachtver.) op „Ouragan", 0 fouten, 58 sec.; 2. dr. P. Dethmers (Zuid Veluwse Op het Kimbria-terrein te Maastricht is Zondag de wedstrijd om de Coupe Coenegraeht gespeeld tussen Nederlands en Belgisch Limburg (tweede klassers). De Belgische ploeg werd gevormd door spelers van 3 clubs, t.w. Excelsior (Has selt), Cercle (Tongeren) en St. Truiden. Behalve over een technische superiori teit beschikte de Belgische ploeg over een goed sluitend geheel. Bjj de Neder landers was van enig ploegverband geen sprake; het tekort aan voetbalcapacitei ten hadden de Nederlanders met strijd lust mogelijk kunnen compenseren, doch zelfs dat ontbrak. De 73 afstraffing diie de Belgen uitdeelden, was dan ook ten volle verdiend en had met een beetje meer moeite gema.kkeliik een monster score kunnen worden. Bij de rust was de stand 22. In de tweede helft werd het via een strafschop 23, waarna de Belgen op hun gemak de eindstand op 3—7 brachten. De sportcommissie voor de Franse wielerbond heeft het besluit genomen, dat André Mahe de wegwedstrijd Pa rijs—Roubaix, welke verleden week ia gereden, heeft gewonnen. Naar men zich herinnert werden Mahe en nog twee andere renners kort voor de finish door een politieman de verkeerde weg opge stuurd, waarbij Mahe eerste werd en Leenen tweede; in de tweede massale spiint werd serge Coppi eerst. Op een protest van de Italianen werd Mahe en Leenen evenwel de overwinning en dè tweede plaats ontnomen. De beslissing is thans door de sportcommissie herzien, Mahe is thans definitief winnaar en Leenen tweede en de rest van het klas sement zal nog nader bekend worden gemaakt. Wielerwedstrijd ParijsBrussel, 326 K.M., is gewonnen door de Fransman Diot in 8 uur 51 min. 52 sec.; 2. Mou- jica (Fr.) op 3 lengten; 3. Thomas (België) weer op twee lengten. Acht steden hebben gevraagd de Olympische Spelen van 1956 te mo gen organiseren, n.l. Melbourne, De troit, Buenos-Aires, Los Angeles, Mexico City, Minneapolis, Philadel phia en San Francisco. Wim Slijkhuis won de 10 K.M. veld- loop om het nationaal kampioenschap te Hattem, in 35 min. 36,2 sec., voor Slegt (P.S.V.) in 35 min. 36,8 sec. <C> De ronde van Pur-merend over 125 K.M., is gewonnen door de Hagenaar Bijl, In 3 uur 30 na. 30 sec. De singelloop over 5 K.M. te Bergen op Zoom is gewonnen in de A-klasse door Adriaansen (DJA, Breda), in 16 min. 24 sec. Het pleit is in het Westen, en hiermee in het gehele land, beslecht: Hilversum blijft in de eerste klasse, die dus geen nieuwe gezichten opleveren zal, alleen zijn de beide studentenclubs Leiden en Delft afgevallen. De in Den Haag ge speelde beslissende wedstrijd tussen Delftse Studenten en Hilversum won de oude Hilversumse club met 4—0. Met rust was het al 20 door Van Litn ae Jeude, die daarna nogmaals succes naa. Tenslotte bracht Buwalda uit een straf hoekslag de eindstand op 4 0. Het was feest in Hilversum, temeer daar ook de dames zich in de le klasse handhaafden door Togo in Den Haag met 20 te kloppen. Voor de nationale kampioenscompetitie won in Venlo de Nefkens-ploeg met 50 van LHC. Wel een duidelijke revanche voor de in Tietjerksteradeel met 20 geleden neder laag. De stand der kampïoenscompetitie: Venlo 4 3 0 1 6 11—5 HHYC 3 2 0 1 4 21—1 Leeuwarden 4 1 0 3 2 226 Deventer 1 0 0 1 0 35 Amsterdam blijft toch nog een kansje behouden op het dames-kampioenschap van Nederland. Zij won in het Wagener stadion met 41 van Groningen, cijfers die een te gunstig beeld geven van het spel der Amsterdammers te ongunstig van Groningen, dat ferm partij gaf. De rust stand was 31. Drie doelpunten van mej. Van der Stel droegen zeer tot de over winning der Westelijke kampioenen bij. Kampioenschap van Nederland Venlo D.H.C. 5—0. Promotie- en degradatie: West: M.R.H.C.Groem Geel 00; Delftse Stud. Hilversum 04; Noorden: H.C.W. Daring 0;2 (Meppel promoveert.) Dames: kampioenschap van Nederland: AmsterdamGroningen 41. Promoaie en degradatie: West; Togo Hilversum 20; Noord: DaringDash 0-S. Voor de competitie om bet korfbal - kampioenschap van Nederland waren de uitslagen: RigtersbleekHet Zuiden 25, VitesseBlauw Wit 36. De stand is nu. 60) Ik kom nu tot het gebeurde in Wil lingby. Susan beweert, er sinds jaren niet te zijn geweest, zodat ze ook niet in het huis tussen de moerassen kon zingen Muriel heeft aan. hallucinaties geleden, zegt ze. Natuurlijk was ze er wel. Ik verzocht haar, dan omstan dig mee te delen, hoe ze de tijd in Brighton doorbracht. waar ze na haar vertrek uit die plaats had gezeten. Zoals 'k verwachtte, werd 'k op geklets in de ruimte onthaald, 'k Wreef de dame onder de neus, hoe ik er over dacht. Ze was naar Willingby gegaan om Muriel McLean te vermoorden. Vooraf wilde ze t meisje met haar zingen kwellen .'t Sprak immers van zelf, dat Muriel niet anders zou geloven, of haar .verraderlijke ver loofde zong. Susan maakte me een com pliment voor mijn rijke fantasie. Toen 'k bleef aandringen, zei ze, dat ik dan maar moest bewijzen, dat ze in Willingby was geweest. Haar advocaten zou ze vertellen, wat mij geen snars aanging. 'k Legde Susan 't briefje voor, dat Miss McLean uitnodigde, naar de bewuste ra dio-uitzending te luisteren 't stond vast, dat t haar hand was. Ze troefde me met de vraag, sedert wanneer 't een artiste als een overtreding werd aangerekend, be langstelling voor haar optreden te wek ken, Ze had een paar dozijn uitnodigingen aan vooraanstaande ingezetenen gezonden en noemde een stuk of wat adressen. Waarachtig, 't was zó! Bij informatie bleek, dat slechts twee aan 't verzoek gevolg naa geaiupi wanneer n,c. gaven. Zij hadden horen zingen tussen 't heerst, zo fantastisch was geweest en 1 ie» nog een pianospel, maar geen gedachte aan Ca sella gehad naar hun mening óf een dode óf een voortvluchtig misdadiger. Dat optreden als Tarnowska voor de L.B.C. was werkelijk een sterk stukje bra voure. Natuurlijk zat achter 't zenden van de uitnodigingen alleen de bedoeling, dat die zich als een schoft gedragen had. Zo geraffineerd kan in haar wraak alleen een vrouw zijn. Toch werd dat optreden 't be gin van 't einde: 't leidde allereerst tot dé ontdekking van 't safeloket. Dan had Susan er niet op gerekend, zó gauw bij de L.B.C. aan bod te zullen komen: ze moest nu overhaast doen wat ze anders na kalm beraad gedaan had Miss Morris, jou en Muriel McLean uit de weg ruimen. Over haast werk wordt half werk; Susan lever de wederom 't bewijs. Zeer waarschijnlijk was Miss Morris niet in de zaak betrokken geworden, als fausan over meer tijd had beschikt. Nu woonde zij de verkleedpartij op Pownall Road bij: t besliste in haar nadeel. Een ander zou de plannen een dag of wat uit gesteld of ze gewijzigd hebben. Maar Susan vertrouwde op 't geluk, dat haar steeds had bijgestaan. Toch liet het haar juist van dat moment af in de steek Haar grootste tegenslag was de' over rompelende arrestatie Ze had de stel lige overtuiging, in een nieuwe ver momming de wijk naar Amerika te kun nen nemen, en ik vermoed, dat zonder Symonds' activiteit het haar zou zijn gelukt Want een machtige hulp stak in haar verbluffende transormatiekunst Om er nog een voorbeeld van te noe men: na de aanslag in het Bristol ver kleedde zij zich vliegensvlug. Ze begreep, dat iedereen zou uitzien naar de bionde gezette Erna Braun. de huurster van kamer 93 Wat ligt meer voor de hand dan dat ze met haar koffertje als heer het hotel verliet, misschien wel onaei de ogen van detective Fry? Ja, Susan Tower is slim. Ze dacht slimmer te zijn dan de Yard. Best mogelijk, dat ze ons had geklopt wanneer ze niet zo onbe- vooral wat minder zeker van haar ge-1 luk. Armstrong, 't kan raar lopen. Susan wilde jou per sé naar de andere^ wereld helpen, en toch bewees je haar zo'n grote dienst door glad het cahier met Lydia Worynokizy's persbeoordelingen te ver geten- Had je 't direct doorgezien en de Yard op de hoogte gesteld, dan was de Poolse niet vermoord, want ilk had haar het vuur wel zó na aan de schenen ge legd ,dat ze vertelde, wat voor dingen ze omtrent Mario Casella wist. Dan was ook Miss McLean niet ontvoerd en twee maal ternauwernood aan de dood ont snapt en dan hadden Miss Morris en jij in Bowery Street er niet bijna het hachje bij ingeschoten. Ralph zat enige tijd na te denken. Toen zei hij langzaam: Zoals je de zaak uiteenzette, Good- child, is ze ook. Hoe twijfel je dan, of Susan wel de volle mep krijgt? Omdat méér nodig is dan een zaak construeren bewijzen leveren! Door getuigen gestaafde bewijzen. die een jury zonder aarzelen het schuldig doen uitspreken. Ik noemde drie feiten, die ze Susan kunnen aanrekenen, 't Zijn juist de onbelangrijkste helaas! Al staat voor mij vast, dat zij Lydia Worvnckzy vermoordde waar is de getuige? Waar dus het wettig en overtuigend bewijs? Misschien zeg je; voor de misdaad in Coxbury is er wel één: Matthew Boyle Ja. wat voor getuige! Een ontsnapte tuchthuisboef! Gladde pleiter? als Thomp son en Faundry zullen't verleden van dat heerschap terdege uitspelen. Armstrong hier heb je één van die zeldzame geval len in je hart ben je heilig overtuigd van de schuld van de beklaagden, maar de wet zegt: afblijven. De wet eist het nuchtere, klare bewijs en dat ontbreekt" Wel, dan geven ze Susan voor die feiten, waar geen ontkennen aan he!pt, vast en zeker 't maximum. Alles bij al Schrale troost! Goodchild kwam overeind; ,,'k Ben geen barbaar, maar wanneer 'k ooit Schoeljes van ganser hart 'n flinke zit heb gegund, dan Susan en Hugh Tower, 't Zal een zware dag voor me zijn, een heel zware waarop 'k moet horen, dat ze er met een paar jaar af komen. En 'k vrees, Arm strong, dat het daar toch op uitdraait". XVI. Patricia had zich mooi gemaakt voor 't Miss McLean zou luisteren een nieuwe kwellende herinnering aan de verloofde, diner in de palmentuin van 't Carlton. Ir. Ralph's ogen was ze aantrekkelijker dan ooit. De cocktail vooraf had er stemming in dienen te brengen; toch liet haar uitwer king bij Armstrong te wensen. Hij zag bleek, alsof hem iets drukte, en hij kwam Patricia nerveus voor. Zij schreef een en and^r toe aan 't boek. dat hij die middag Muriel McLean in 't Elisabeth zieken huis had gebracht. Bij zijn terugkomst was haar nieuwsgierigheid niet bevredigd en zij vond het tijd, dat hij dienaangaande mededeelzamer werd. Ben je helemaal niet van plan c vertellen, waarom Muriel je liet komen., viste zij. Z £uUVnrtaMK*ao1P«^- vertellen, wat ze mU allemaal heeft toevertrouw^ Muriel heeft nooit echt van die Casella gehouden. Ze werd op een stem verliefd en 't moet een hele ontgoocheling zijn ge weest toen bleek, dat haar aanbidding een vrouwenstem had gegolden Nu is Muriel tot de werkelijkheid teruggekeerd Ze herinnert zich, wat je in Willingby voor haar deed, en tot beloning mag je haar trouwen. Voor wat hoort wat. Wel, je kon 't minder doen. Muriel is 't merkwaardigste meisje, dat 'k heb ontmoet. Daarbij heel mooi en schatrijk. Toch bedank ik er feeste lijk voor, een soort meneer McLean te mogen worden. Hij zweeg even en keek haar toen verlegen aan. Pal, zei hij met trillende stem; ik wil met jou trouwen en met niemana anders. 5k Ben dol op je! O hemel, ai lange, lange tijd! Patricia zuchtte van voldoening- Ajjeen - Dat wist 'k wel, "jt! -k Had kwam jij er maar "Smaakt met de me reeds vertrouwd gem gedachte, dat ik de role» keren en vragen: Ralph. j man worden? Hoewei welijk zou staan, - Wel hondermaal heb k me voor- 1e te vragen, mijn vrouw te waien worden en op 't kritieke moment ontzonk m de moed. Toen 'k van 't Eli- sabeth-ziekenhms naai kantoor terug reed zw»er k: straks zal t gebeuren! Vandaar dit fee-tdmertje_ Maar als 'k naar je e hart me in de keei bij de gedachte, dat je me kon afwijzen en dan was k alles kwijt. Wat een suk kel ben k geweest, niet? Ja, schat, 'k ilfV-f n?i' 'k Ben je dankbaar, wi 'k moet je nog iets heel belangrijks vertellen 'k Mag nu 't geheim tussen Muriel en mij verklap- pem Zij wil de vijf en twintig du. zend niet terug; er zijn te onaangename herinneringen aan verbonden. Ol ze mp beledigde, polste ze, wanneer zij ze mij aanbood om alles wat 'k in de Casella- hm 'Ze voor kaar deed. Nogal wiedes, dat k ze accepteerde. Armer wordt ze er we' yan en 't sommetje maakt mij lot man-in-bonis. Zo is mijn voorspelling, dat de samenwerking met Muriel me geen windeieren zou leggen, t^ch maar aardig uitgekomen, wat? Patricia lachte. Werkelijk, voor zo'n schuchter joch bracht je 't er niet onverdienstelijk af! EINDE. Blauw Wit Het Zuiden Vitesse Rigtersbleek P S- V. 4 2 1 1 1 28—16 12-10 12—17 9—14 10—14 Hoofdklasse: DDV—Leimonias n 7_5; Leimonias ELTV 7—1 (vo>rlopig); Vic toriaAlta 1li; Spieghel—Thor RW ö_4 (voorlopig); Hilversumse LTC—Park Marlot 11—1; Festina—NMC 7—5. ®Wtt kIasse: Joy—NMC II 6—4, Thor RW II—Sobri 5—5, NMC III—Hillegers- berg 0—10, GooilandLeimonias III 73, Enschedese LTC—Haarlemse LTC 5—5, Groen Wit—DDV II 3—7, Bast. Baz.— Woburnpark 2—8, Philharm.—Quick (Nijmegen) 10—0. Uit een circus in Parijs is een leeuwin gestolen. De dader zal wel niet al te hartelijk door zijn vrouw zijn ontvangen. Ze zal wel liever een dode zilvervos in plaats van een levende leeuwin hebben gehad. Het blijft intussen de vraag, of dt dief ooit zal worden gevonden, want zij (de leeuwin) moet niet erg betrouw baar zijn geweest. Een even koele ontvangst als de Pa- rijse leeuwinnedief, maar dan van de zijde van haar man. zal-de Amerikaanse dame te beurt zijn gevallen, die bij een wedstrijd een olifant als prijs heeft ge wonnen. Er is gewoon'ijk niet voldoende ruim te voor zulk e;n beest in een moderne flat en bovendien is het zulk een on waarschijnlijke prijs, dat men het de echtgenoot niet kwalijk kan nemen, als hij haar even verdenkt, dat zij zich de attenties laat welgevallen van de een of andere verliefde Indische vorst. Als ze hem jaloers wil maken, hoeft ze bij haar thuiskomst met de olifant slechts langs haar neus weg op te merken: „Een klein oadeautje van een eenzame maharadja". f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2