Russen moeten nu antwoorden Nieuwe stap der Ver. Staten in de blokkade-kwestie Program voor jonge arbeiders fWat de wereld door oorlog I verloren heeft K Wat verbergt Belgische Volk? men aan het Een man die met zijn geld geen raad weet Or Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw eerbe richt Clay heen Benauwende cijferreeksen Een verbazingwekkend communiqué Wat zou U doen als U wekelijks f 500.000 won? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN gaat Waarheen met vacantie f En dat in 1949 Radiotoespraak minister Drees Het vliegongeluk bij Schiphol NDER DE O U P E Ook voor de zelfstandigen Onderscheidingen op Koninginnedag 71ste JAARGANG DONDERDAG 28 APRIL 1949 No. 20913 HARINGVLOOT EERST 24 MEI NAAR ZEE DE KOLENPRIJZEN KAJOTTERS EN N1ET- KAJOTTERS ZIJN WELKOM Schout-bij-nacht H. Mc.orman, die is benoemd tot staatssecretaris van Marine. PRINSES MARGARET IN ITALIË Het Eng. s. Magdalena(17.547 bruto reg. ton), van de Royal Mail Lines, datop zijn maiden-trip, op de terugreis van La Plata naar Londen in de nabijheid van Rio de Janeiro op een rij liep, daarna werd vlot gesleept, vervolgens in tweeën brak en, zoals de foto toont, jammerlijk ten onder ging. (Van onze Brusselse correspondent). Het voorlopige, tastbare resultaat der besprekingen van Bern tussen koning Leopold en prins-regent Karei was een niets zeggend communiqué, dat gisteravond na de ministerraad door de socialistische minister van Binnenlandse Zakern Vermeylen, voor een vijftigtal journalisten werd voorgelezen- Het luidde als volgt: De minister-president Spaak en de minister van Justitie Moreau de Melen hebben de koning, in aanwezigheid ran de regent, een overzicht gegeven van de binnenlandse politieke toestand, meer in het bijzonder van de huidige stand der koningskwestie- De koning heeft nota genomen van de verklaringen der beide ministers- r De slachtoffers van het vliegongeluk dat Dinsdagavond bij Schiphol gebeurde. V.l.n.r.. N. Draaisma, P. H. Westerhof, A. A. de Ridder, A. H. Bender en G. J. Klumpes. AHMAD IBN JABIR AS-SURBAR Hij rookt niet; hij drinkt niet en 'hij gaat niet uit 75.000 per dag Als een huurkamer VROUW EN VRIJHEID HENRI HERMANS VEEL LEED ZOU KUNNEN WORDEN WEGGENOMEN OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 °er kwartaal, t 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M- HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Verenigde Staten hebben de Sovjet- Unie gisteren om een officiële verklaring verzocht over de datum en de voorwaar den, waarop zij de blokkade van Berlijn zal opheffen. Dr. Jesstip had namelijk weer een on derhond met de Rus Malik en naar ver luidt ook met Gromyko en las deze heren een verklaring voor, waarop hij spoedig antwoord verzocht. Naar verluidt houdt de voorgelezen verklaring de vraag In, of de Sovjet-Unie de verzekering wil geven, dat geen eisen door Rusland zullen worden gesteld ten aanzien van de oprichting van de Westduitse staat als voorwaarde voor de opheffing der Ber- lijnse blokkade. Vernomen wordt, dat Malik heeft toe gezegd, deze verklaring aan Moskou over te brengen en aldaar de nodige ophelde ring te vragen. Er is geen datum voor een volgende bijeenkomst vastgesteld. Men verwaent echter dat Malik nog vóór het eind der week uit Moskou antwoord zal hebben. Intussen weet'de New York Times te melden, dat Malik aan Jessup alreeds mondeling de verzekering zou hebben ge geven, dat de Sovjet-Unie de blokkade van Berlijn zou opheffen op de twee voorwaarden, die dezer dagen door Tass, het Sovjet-Russische nieuwsbureau wer den bekend gemaakt. Deze voorwaarden zijn, dat de V. S., Engeland en Frankrijk gelijktijdig de tegenmaatregelen, die ge nomen werden als antwoord op de Rus sische beperkingen van het verkeer over land en te water, zullen opheffen en dat zij zullen instemmen met een datum voor een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier over de kwestie Duitsland. Drew Middleton, de correspondent van de „Times" zegt in een bericht uit Ber lijn, dat een hoge Amerikaanse functio naris voorspelde, dat de blokkade in de komende drie of vier dagen zou worden opgeheven. De correspondent van de „Times" te Lake Success verklaarde van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat Jessup zeer optimistisch gestemd was na zijn onderhoud met Malik in het ge bouw van de Sovjet-delegatie te New York. Het onderhoud duurde anderhalf uur. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Engeland heeft aan de regiering van de V. S. opnieuw duidelijk gemaakt, onder welke voorwaarden het bereid is, in te stemmen met een nieuwe bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Ver. Staten, Frank rijk en Rusland, voor het geval de Ber- lijnse blokkade opgeheven wordt. De drie Westelijke mogendheden, aldus de diplomatieke medewerker van de „Daiiv Telegraph", zijn vastbesloten, dat de bij eenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken niet zal ingrijpen In de plannen van de Westelijke mogend heden tot vestiging van een Duitse rege ring voor West-Duitsland. Dit zal niet uitsluiten, dat een bijeenkomst van de ministens van buitenlandse zaken zou kunnen spreken over een Duitse regering voor alle vier de zónes, mits er tevoren geen onoverkomelijke voorwaarden wor den gesteld en bevredigende verklaringen van de sovjet-regering kunnen verkregen worden t.a.v. haar voornemens. In dat geval is het mogelijk, dat de ministers van buitenlandse zaken te Parijs zullen bijeenkomen, nadat de Berlijnse blok kade opgeheven is. Er werd gisteren officieel de nadruk op gelegd, dat het een illusie zou zijn aan te nemen, dat geduld zou worden, dat de Sovjet-rege ring iets ondernam, waardoor de vesti ging van een regering in West-Duits land zou worden vertraagd en bat ook een herhaling van de tactiek, die op de bijeenkomst in November en December 1947 te Londen door de Russen gevoerd is, en die in hoofdzaak hierin bestond, dat de Russische gedelegeerden propa- gandaredevoeringen hielden voor inter nationaal gebruik, niet zal worden toe gelaten. het Van de zijde van het Witte Huis te Washington werd gisteren officieus ver nomen, dat generaal Clay binnen 30 da gen van zijn post als Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland zal wor den ontheven. Verwacht wordt, dat de minister van defensie, Louis Johnson, de naam van Clay's opvolger deze week bekend zal maken. Clay heeft reeds verscheidene maan den geleden het verlangen te kennen ge geven, om van zijn functie ontheven te worden. De redersvereniging voor de haringvis serij heeft in haar gisterenavond te 's-Gra- venhage gehouden buitengewone leden vergadering met overgrote meerderheid van stemmen besloten het eerste gedeelte van de haringvloot niet op 17 maar op 24 Mei zee te doen kiezen. Het tweede ge deelte zal op 31 Mei en het derde ge deelte op 7 Juni uitvaren. Deze wijziging is aangebracht op grond van de overtuiging, dat bij een vroeger naar zee gaan onrijpe maatjesharing zou worden aangevoerd hetgeen de naam van de „Hollandse Nieuwe" afbreuk zou doen. Naar wij van het dep. van econ. zaken vernemen, ligt het niet in de bedoeling, de kolenprijzen binnenkort te verhogen Een nader bericht hierover kan binnen kort worden verwacht. Tijdens di zonnige dagen van de afge lopen week kwam ons een circulaire van de „Nationale Zomerdienst van de K.A.J." in handen. Het prachtige vacantie-pro- gramma, hierin opgediend voor alle jon ge arbeiders dus ook voor niet-kajot- ters tezamen met het verlokkende weer, bracht ons in de verleiding om direct de fiets te pakken en al die mooie plekken in Nederland te bezoeken. Giethoorn, Zuid-Limburg, Groesbeek, Oirschot, De Steeg, Schoorl, Haelen, Bloe- mendaal, Ootmarsum, Borne en nog meer vacantie-oorden nodigden tot een bezoek. (Van onze verslaggever) In de algemene vergadering van de Noord-Hollandse bond van „Het Wit-Gele Kruis", welke gistermiddag in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden werd, hield de voorzitter, mr. A. J. M. Hendrix, een interessant betoog over de directe en indirecte gevolgen van de tweede wereld oorlog. Statistisch is nagegaan, dat 20 millioen jonge mannen sneuvelden, dat 26 millioen mensen in concentratiekam pen vermoord werden, dat 20 millioen burgers door luchtaanvallen het leven lieten, dat er 10 millioen personen ver mist worden en dat 30 millioen mensen voor hun gehele leven verminkt zijn. En wat de materiële gevolgen betreft: meer dan 21 millioen personen verloren al hun eigendommen, 45 millioen werden van huis en haard verdreven en 30 mil lioen woningen vielen aan de verwoes ting ten offer, waardoor 150 millioen per sonen dakloos werden. Een millioen kin deren werden van hun ouders beroofd De directe oorlogskosten gedurende de iaren 1939—1949 worden geschat op on geveer 375 milliard doUari Slechts jonge krachtige volken kunnen deze verhezen aan mensenlevens in de loopiheid compenseren. Een goede volksg waarnaar het Wit-Gele Kruis met al zijn krachten streeft, is daarvoor een der De langrijkste factoren. t In West-Europa is het Frankrijk, da in de laatste tien jaren 3 pet. van zij bevolking ingeteerd heeft. In Engeland was zestig jaar geleden de gemiddelde gezinssterkte vijf kinderen, momenteel sleohts twee en soms, voor meer ge goede kringen 1%. Voorspellingen zijn gedaan, dat binnen 150 jaar de totale be volking van Engeland terug zal lopen van 50 millioen tot 35 a 30 millioen. Nederland maakt ten opzichte van alle andere landen een goede beurt: ons land heeft een wereldlaagte-record van het sterftecijfer behaald, in de oorlog werden grote verliezen aan mensenlevens ge leden en toch is de bevolkingssterkte thans 10 pet- h°Ser ,dan ,ln 1938. België bleef ongeveer op zijn niveau van voor de oorlog staan. Desondanks moet men zich wel degelijk voorbereiden op een verder? verzwakking van de bevolking van West-Europa. Slechts door pal te staan en een goede volksgezondheid te bevorderen op een goede principieel- katholieke beginsel-basis, vooral inzake het huwelijk, kan men zich hiertegen verweren, aldus de voorzitter. Prinses Margaret van Engeland, is gis teren blootshoofds en glimlachend per vliegtuig naar Napels vertrokken voor haar vacantie-reis door Italië, die een maand zal duren De prinses is daarmede haar derde reis buiten Engeland en de tweede naar Europa begonnen. Daarnaast -ook nog een boottocht van 6 dagen door het gehele land en een Volks- hogeschoolweek van 25 tot 30 Juli op Drakenburgb in Hilversum. Reeds in het vorige jaar heeft de Ka- jotters-Zomerdienst verschillende kam pen en tochten bij wijze van experiment georganiseerd en thans is geprofiteerd van de ervaringen in dat jaar opgedaan. Het programma is rijk gevarieerd en staat onder deskundige leiding. Om een greep te doen uit de vele mogelijkheden van 7 tot 13 Augustus de grote vacar.tie- week wordt "op het Fort Willem te Maastricht een nationaal kamp gehouden: van 8 tot 13 Augustus een kampeerders- kamp op de Witte Bergen in Oirschot; van 7 tot 13 Augustus bij de Vijverduin te Bloemendaal; van 15 tot 20 Augustus trekt een grote vrachtboot vol jonge ar beiders door Nederland: gedurende de maanden Juli en Augustus staan tenten kampen in Oirschot en in de Achterhoek nabij Ootmarsum. Voor trekkers is nog een aardig boekje met richtlijnen ver schenen. De kosten voor dit alles variëren van f 2.40 (1 week tentenkamp) tot f 25.-. (Drakenburgh en boottocht). Met nadruk wordt er in de circulaire op gewezen, dat iedere jonge arbeider, ook al is hij niet aangesloten bij enige organisatie, hiervan kan profiteren. Dat wordt een pracht vacantie voor de jonge werkers, waarvoor de K.A.J. een pluim verdient! Alle inlich tingen zijn verder te verkrijgen bij de leiding van de K.A.J. in de verschillende plaatsen. De minister-president dr. W. Drees, zal Zaterdag, op de verjaardag van H. M. de Koningin, over de zender Hilver sum I van des middags 1 uur tot 1.10 uur een toespraak tot het Nederlandse volk houden. De rede wordt om 2 uur naar Indonesië 'uitgezonden. De stoffelijke overschotten van de be manning van het vliegtuig der R.L.S., dat Dinsdagavond bij Schiphol verongelukte, zullen Maandag a.s. worden ter aarde be steld. Instructeur Bender zal met zijn leer lingen Draaisma, De Ridder en Westerhof een laatste rustplaats vinden op de be graafplaats Oud Eik en Duinen te 'sGra- venhage. Om 3 uur vertrekt de begrafe nisstoet van de rouwkamer aan de Hooi- kade 46 te 's Gravenhage. De begrafenis is bepaald om half vier. Het stoffelijk overschot van radio-tele grafist Klumpes wordt Maandag a.s. om elf uur te Rotterdam op Crooswijk be graven. Dit was alles! België is met verbazing geslagen. Het ligt ei vingerdik op, dat men de goegemeente met deze nietszeg gende mededeling om de tuin wil leiden. De koning had werkelijk niet nodig, van te horen uiteen zetten, die hij toch ook moet kennen, is een ongerijmdheid. Wat verbergt men' aan het volk van België? Even dwaas klonk de commentaar die de minister van binnenlandse zaken na de toestand op de hoogte te worden ge- lezing van het communiqué nog aan de -- -journalisten verschafte. Hij beweerde na melijk, dat de heren Spaak en Moreau de Melen uiterst verwonderd waren bij hun terugkeer te Brussel in de pers al die herrie en opgewondenheid te lezen, die over het geval werd gemaakt en die de schijn had, dat men in België sensatio nele resultaten verwachtte! Als men nu weet dat het de eigen socialistische pers van 'de heer Spaak was, die de grootste herrie maakte en sprak over staatsgre pen revolutie en stakingen, als de koning bracht, omdat hij die zelf minstens zo goed keht als iedereen. En als de beide ministers de koning de waarheid hebben gezegd, zullen zij tegenover hem hebben moeten erkennen, dat de toestand zo is: dat de overgrote meerderheid der Bel gische bevolking hem terug wil op de troon. Doch zo ver zal de objectiviteit van de heer Spaak wel niet zijn gegaan. Dat bovendien de prins-regent speciaal naar Bern moest gaan, om de heren Spaak en Moreau de Melen een toestand Wat zou ik doen, als ik'eens de honderdduizend won?" Dc meeste mensen in Nederland zullen zich deze vraag wel eens hebben ge- StMa'ar Bernard Wicksteed, een Britse iournalist die m opdracht van do „Daily press" een bezoek beeft ge bracht aan het plaatsje Ku wait in Arabië, weet een nog veel betere vraag: Wat zou doen, als u eens iedere weeK f 500.000 bleef winnen, uw leven lang? Dat is een man in Kuwait overkomen. Ei. wat neg veel mooier is, hij hoeft geen belas ting te betalen! Eens was die man een onbe kende, doodgewone sheik, die m een klein Arabisch plaatsje woonde met een aarden wal er omheen. Toen kwamen geologen tot de ontdekking dat zijn kleine ^sheikdom aan de Perzische Golf, weinig groter dan een Nederlandse provincie, boven één van de rijkste olievelden ter wereld lag Drie jaar lang zat de sheik van Kuwait zijn volle naam is Sir Ahmad Ibn Jabir As- Surbar in zijn snikhete, om muurde stad, terwijl oliemag naten uit alle delen van de wereld bij hem in het gevlij trachtten te komen. Fantastisch gokspelletje Het was als een fantastisch gokspelletje, waarbij de fiches ieder tien millioen.gulden waard waren. De baard van de sheik, die eerst gitzwart was, werd grijs, toen wit. Hij kreeg last van te hoge bloeddruk (wie j?(u,niet bij een spel als ditMaar hij hield vol tot er nog maar twee mannen over waren, die het spel durfden voortzetten: een schrale Engels man met een monocle, die een Engelse oliemaatschappij ver tegenwoordigde en een Ameri kaan. Die twee staken de hoofden bij elkaar en kwamen tot de conclusie, dat de enige manier, om aün het spelletje te kunnen blijven deelnemen, samenwer king was. Zij vormden een ge meenschappelijke Anglo-Ameri kaanse maatschappij en de sheik zette - zijn handtekening on het beruchte stippelhjntje. Eén van de voorwaarden was, dat hij 4 shilling, en zes pence zou krijgen, voor iedere ton ver scheepte olie. In Perzië. Irak en Saudi- Arabia werden dergelijke over eenkomsten gesloten, doch daa gaat het geld naar de regering. In Kuwait krijgt de sheik alles. En hij hoeft geen. belasting te betalen, omdat hii de man is, die belastingen heft. In Maart van dit jaar ver scheepte de Kuwait Oil Compa ny ongeveer 1 millioèn ton olie en dus kreeg de sheik vijf-en- zeventig duizend gulden per dag. Op die manier en de olieproductie stijgt nog steeds krijgt hii 27.375.000 per jaar. Wat de man in 's hemels naam met al dat geld doet? Wat kin iemand op het randje van de woestijn doen met bijna 30 millioen per jaar? Hij rookt niet. Hij drinkt niet. Hij gaat niet naar de bioscoop. (Hij. heeft de vertoning van films verboden uit vrees,dat zijn Mohammedaanse onder danen er verkeerde dingen van leren) Hij neeft een hele stoet auto's, maar de meeste ervan heeft hij van de olie-maatschappijen cadeau gekregen. Hij heeft drie motorboten en een jacht met twee pijpen (met een gouden telefoon); maar die hebben hem al evenmin iets gekost. Hij heeft ze met „kleine weddenschappen" gewonnen. De siheik is thans 64 jaar oud en met het oog op zijn zwakke hart en hoge bloeddruk heb ben de specialisten (op kosten van de oliemaatschappij per vliegtuig naar Kuwait ge komen) hem op een Europees dipet gesteld. Zijn paleis ziet er niet méér uit als een paleis dan het eer ste het beste herenhuis in een grote Europese stad. De kamer, waar hij Europese gasten ontvangt, ziet er uit, of ze gemeubileerd is door een tamelijk naargeestige kamer verhuurster Alles is er ouder wets-en stoffig. Er staat een oude niano tegen een van de muren. Het ding ziet er uit, alsof het nooit is be snoeid sinds zijn komst in Arsbië. Men zegt. dat men de smaak van een man kan beoordelen naar zijn boeken Ziin Jyhlin. •beek bevat vrijwel iiitriirtond detective-verhalen en van schrijvers als Ethel M Dell Maar hij heeft er geen één van gelezen. Hij kan namelijk En gels lezen noch spreken. In dit land van de Perzische tapijten is het kleed van zijn kamer afkomstig uit Axminster. Aan de muren hangen foto's met de handtekeningen van de mensen, die hem hebben be zocht. Daaruit blijkt, wat een goede zakenman de sheik is. Als iemand hem voor de tweede maal bezoekt, vindt hij zijn portret op de ereplaats hangen. Iedere morgen staat, de sheik om vijf uur op. Dat is in Ku wait de gewoonte, omdat men daarna toch niet meer kan sla pen vanwege de hitte. Van zeven tot negen uur zit hij op een veranda en pleegt overleg met zijn kooplieden en advi seurs. Zij controleren o.a. de letterlijke verslagen van de verschillende Arabische radio uitzendingen. Dat zijn er een stuk of vijftien, van Engeland, Rusland, Amerika en nog een paar andere landen. Om half tien naar bed Om half elf ontvangt hij buitenlandse bezoekers en om elf uur verdwijnt hij in de particuliere vertrekken van zijn paleis tot vier uur. Daarna houdt hij weer audiëntie, of maakt een tochtje met één van zijn boten, tot het tijd is voor het Mohammedaanse gebed bij zonsondergang. Om half tien ligt hij in bed. Is dat de manier, waarop u zou leven, als u ieder uur een goede drieduizend gulden rijker werd? Het is waar, dat hij een groot aantal vrouwen heeft, hoewel hij er volgens de Mohamme daanse wet „slechts" vier tege lijk mag hebben. Tegenover een vertegenwoordiger van 'n olie maatschappij die hem in 1936 bezocht, heeft hij zich laten ontvallen, dat hij er 37 had- Waarschijnlijk heeft hij er sindsdien nog een paar meer getrouwd en is hij van een paar andere gescheiden. Maar dan nog verlaten zij maar hoogst zelden zijn paleis. Zij dragen geen nylons. Ze hebben geen kostbare bontjassen of dure auto's nodig. Dus wat doet hij in 's hemels naam met zijn geld? Het antwoord is, dat hij er practisch niets mee doet. Hij heeft een paar tankschepen ge kocht om vers water naar zijn stad té brengen. Hij financiert de bouw van een ziekenhuis en een paar scholen. Voor de rest doet hij niets dan kijken, hoe zijn bankrekening alsmaar gro ter wordt. Koninklijk grapje Zijn grote vriend is Ibn Sau.^ van Saudi-Arabia. Ibn Sawd de grote man hier in de bu een soort Zonnekoning, grapjes kan uithalen met een sheik. zelfs al verdient die 75.000 per dag. Toen hij onlangs I1?nmS®"d bezocht, gaf de koning hem e slaapkamer met een naast zijr bed cn bcldehnm d? hele nacht door ieder half uur op om te vragen, of hij goed Als de millioenen van de sheik nog een beetje méér zijn aan gegroeid, zal zelfs lbo Saud noch enige andere Mohamme daan van Marokko tot Pakistan zich dergelijke grappen meer met hem durven veroorloven Dat is de dag, waarop de sheik zit te wachten. Maar Bernard Wicksteed denkt daar heel anders over. Nadat hij een bezoek aan het paleis van de sheik had gebracht, huurde hii een Arabische roei boot en ging v',sen in de Perzi sche Golf Op die manier had hii tenminste plezier voor zijn geld. in Mei zou terugkeren, mag men de vraag stellen of de premier zijn eigen bladen wel goed leest, die toch feitelijk niets anders beogen, dan de koning van de troon verwijderd te houden, hetgeen toch ook het duidelijk streven van Spaak zelf is. Ware dit niet het geval en wilde hij zijn eigen vergissingen en fouten van 1940 en later in de koningskwestie loyaal erkennen, dan zou deze kwestie in een handomdraai zijn opgelost. Neen, ander- maal geeft Spaak het bewijs, dat hij toch eigenlijk geen Belgisch staatsman maar een socialistisch partijman in België is. De koningskwestie kan alléén langs wettelijke weg worden opgelost, zeide nog de socialistische minister van binnen landse zaken die hier aan toevoegde, dat te Bern noch de koning noch de regering een beslissing hebben genomen. Het behoort thans tot de mogelijk heden, dat de koning door middel van een proclamatie aan het land zal be kend maken, hoe hij de koningskwestie blijft zien, om hier tenslotte aan toe te voegen, dat hij aan de uitoefening van zijn grondwettelijke rechten niet wenst te verzaken. De koningskwestie blijft dus onopgelost, ofschoon de overgrote meer derheid van het land haar eis handhaaft van: Leopold III terug op de troon. Inmiddels hebben de meer dan een nall millioen leden tellende katholieke arbei- derssyndicaten officieel laten fn zij met alle. kracht een eventuele staking zouden tegenwerken en breken, die gen koning Leopold zou gericht zijii- - dubbelzinnig antwoord op de socialisti sche dreigementen. Volgens „Opmars" heeft het vrouwe lijke lid van de Eerste Kamer Mej. Mr. Tjeenk Willink in onze eerbiedwaardige Senaat, het volgendie snufje parlemen taire welsprekendheid inzake het thema: vrouw en vrijheid, ten beste gegeven: „Wie vertrouwen heeft in de waarde der persoonlijke vrijheid, zal ook kun nen vertrouwen, dat de vrouw haar wezen zuiverder zal gaan ontplooien, naarmate zij vrijer is van uiterlijke ge boden en verboden. Men vergete daarbij niet, dat het juist Eva was, die de ver boden vrucht plukte. Indien men wil, dat de vrouw haar aard niet verloo chent. dan trekke men ook de conse quentie. dat zij juist haar hand het felst zal uitstrekken naar iets, dat ver boden is en dat zij zonder dit verbod misschien weinig zal begeren". Wij weten niet, bij welke gelegenheid mej- Mr. Tjeenk Willink deze wijsheid debuteerde, noch hoe onze Senatoren, voor het grootste deel levenswijze man nen, hierop reageerden. Alleen bevreemdt het ons, dat deze uit spraak komt van een dame, die de titel „Mr." voor haar naam mag voeren. Im mers, dat men het felst de hand uit strekt naar iets, dat verboden is, komt bij het sterke geslacht ook voor. Was het niet Horatius. die het gevleugelde woord: „semper ad impetum" uit zijn brein schudde? Hetgeen betekent, dat de mens (in het algemeen genomen) steeds naar het verbodene haakt. Dus zou men, con sequent doorredenerend, ook voor de mannen ge- en verboden moeten laten vallen. Doch als er geen wettelijke bepalingen meer zijn, wat moeten dan de „Mr"s gaan uitvoeren? Want als er niets kroms recht te trekken is. hebben wij geen Meesters in de Rechten meer van node en trekken dezen alzo aan het kortste end. Eerlijk gezegd, wij hebben bovendien weinig vertrouwen in de psychologische kijk van Mej. Mr. Tjeenk Willink op haar sexe-genoten, als zij beweert, dat de vrouw juist haar hand het felst uitstrekt naar iets, dat verboden is en dat zij zon der dit verbod misschien weinig zal be geren. Wie een andere mening mocht zijn toegedaan, neme eens de volgende proef: Uw echtgenote heeft een „dot" van een hoedje gezien, hetwelk U een schat zal kosten om een schat van Uw schat te blijven. Wees eens wreed, verbied haar het „prul" te kopen; worstel en blijf bo ven in de tranen-golven. Sleohts één dag natuurlijk; probeer niet het onmogelijke. Dan heft U het verbod op en laat haar de hand uitstrekken naar het fel begeer de. Volgens mej. Mr. Tjeenk Willink zal zij het „dotje" nu misschien nog maar weinig begeren. Gelooft U dat? Och, arm! Nog dezelfde dag heeft Uw echtvriendin het hoedje op haar hoofd en U de kous op Uw kop! ANALYST. Naar wij vernemen, is het oud-Tweé- de-Kamerlid de heer Henri G. M. Her mans, dezer dagen van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Vreesde men aan vankelijk ernstig voor zijn leven, thans schijnt het grootste gevaar weer wat geweken. Het bedrijfspensioenfonds van de Landbouw, dat voor de landarbeiders verplichtend gesteld is, zal voor de boe ren en tuinders niet verplichtend gesteld worden Dit zal althans door de Stich ting voor de Landbouw met worden ge vraagd. En aangezien alleen dan tot ver plichtend-stelling door de overheid zal worden overgegaan, wanneer zulks door een naar het oordeel van de minister van Sociale Zaken representatievè organi satie wordt gevraagd, mogen we aanne men dat de boeren en tuinders van de onlangs tot stand gekomen wet op de bedrijfspensioenfondsen niet profiteren. Men kan zich in verband hiermede de vraag stellen, of dit ten voor- of ten na dele van de boeren en tuinders is. Meer in het algemeen zou men zelfs kunnen vragen, of een verplichte deel neming van zelfstandige ondernemers aan een bedrijfspensioenfonds toegejuicht moet worden. Er zijn nog vele sociolo gen, die dit zeer ongewenst achten en in strijd met de waardigheid van de mens. Maar onder de indruk van de tij dens de oorlog aangeheven leuze spe ciaal in de Angelsaksische landen om sociale zekerheid vo^r allen van de wieg tot aan het graf, is men meer en meer van deze stelling teruggekomen en vindt de gedachte aan een verplichte r.uderdomsverzekering voor allen, steeds minder principiële bestrijding. Ook de toenemende bestudering der maatschappelijke verschijnselen naar modern sociologische trant, heeft daar toe in belangrijke mate bijgedragen. En zulks des te meer, naarmate het inzicht veld wint, dat de verticale mobiliteit op ce maatschappelijke ladder een drukker t'rjJ®er te zien geeft dan men opper vlakkig zou denken en men het over het algemeen nooit langer dan 3 generaties op eenzelfde sport uithoudt, zodat men w De weerverwachting geldig van heden tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen of mot regen en later verspreide opklarin gen. Zwakke tot matige Zuidwes telijke wind. Later tijdelijk weinig wind. Vooral in het Zuiden van het land een minder koude nacht, ove rigens weinig verandering van tem peratuur. Vrijdag 29 April: Zon op 5.15 uur, onder 20.00 uur; maan op 5.28 uur, onder 21.48 uur. eigenlijk nimmer kan weten waar men op z'n oude dag aan toe zal zijn. Het in het algemeen aangevoerde ar gument, dat men door een verplichte deelneming aan een pensioenfonds da persoonlijke verantwoordelijkheid zou doden, snijdt heel zeker geen hout, aan gezien het bij de sociale zekerheid om minimale verzorging gaat, welke de eigen verzorging slechts zal vermogen aan te moedigen. Voor de land- en tuinbouw geldt dit alles wel in bijzondere mate, daar het ondernemer-zijn in de land- en tuin bouw geen enkele financiële waarborg met zich medebrengt. Integendeel, circa 80 pet. van de land- en tuinbouwonder- nemingen zijn - kleine ondernemingen, waarvan minstens de helft in inkomen niet boven een landarbeidersloon uit komt. E naangezien het verplicht deelne men aan een pensioenfonds voor de land arbeiders noodzakelijk geacht wordt, moet het voor de ondernemers in de land- en tuinbouw niet minder noodza kelijk geacht worden. Tot op de dag van vandaag lost men ae moeilijkheden op op een wijze, welke niet slechts niet met de menselijke waar digheid strookt, maar bovendien ook tot maatschappelijk ongewenste toestanden aanleiding geeft. Veel te lang immers blijven de ouden van dagen in de land- en tuinbouw als ondernemer werkzaam, waardoor een zoon vaak gedwongen wordt als loon trekkende op het bedrijf werkzaam te blijven, terwijl zijn plaats als onderne mer reeds lang open had moeten zijn. En wanneer de ouders zich terugtrek ken, zijn zij wel gedwongen bij de kin deren te blijven inwonen als de vaak in de weg lopende oudjes, die niets meer inbrengen. Uitgestelde huwelijken en bemoeilijk te gezinnen zijn er dikwijls het gevolg van en veel leed zou voor het platteland kunnen worden weggenomen door een verplichte deelneming aan het bedrijfs pensioenfonds, ook van de zelfstandigen in de landbouw. TH. P. Dit jaar za] met betrekking tot de door de Koningin te verlenen onderscheidin gen worden teruggekeerd tot de practijk van vroeger, dat n.l. tal van konink lijke onderscheidingen worden verleend ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. De lijst der onderscheidingen zal wor den opgenomen in een buitengewone Staatscourant, omstreeks 20 pagina s groot, op Vrijdag a.s. Radio Vaticana wees giisteren otp de Kerkvervolging in Tsjechoslowakije, waar reeds 67 geestelijken en 30 kloosterzus ter» in gevangenissen zijn opgesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1