Moskou verwachte geen principiële concessies van het Westen Bevordering van liet zuiver wetenschappelijk onderzoek Aan opheffing blokkade wordt nog hard gewerkt Individuele groentenexport naar Duitsland eerbericht De omsingeling van Sjanghai Het tekort aan hulp in huishouding de Kard. von Preysing over de geschillen tussen West en Oost Onderwij srechten in Duitsland EEN STEM UIT AMERIKA OVER HET POND STERLING in de Stormhoek De jongeman animere zijn verloofde tot vrijwillig „dienst nemen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Instelling van een financieringsfonds Besprekingen zijn bevredigend Centrale verkopen zijn afgelopen de parlements- België heeft installatie voor atoomsplitsing De nationale feestdag De pot won Manifest van koning Leopold verwacht Aardappelmeel-record 71ste JAARGANG DINSDAG 3 MET 1949 No. £0917 (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) is in Moskou geen schaduw van twijfel overgelaten, dat de bereidheid der Westelijke geallieerden, om deel te nemen aan discussies betreffende geheel Duitsland in genen dele betekent, dat zij zich door enige Russische manoeuvre zullen laten afhouden van de uitvoering van een program voor Westelijk Duitsland. Dit werd gisteren nog eens bevestigd door een woordvoerder van de Britse militaire regering. De Westelijke plannen zullen, volgens deze mededeling, door eventuele besprekingen niet worden beinvloedi tenzij er een definitieve overeenkomst met de Sovjets bereikt kan worden over de vorming van een centrale Duitse regering en er werd aan toegevoegd, dfft zulk een overeenkomst voor de Westelijke geallieerden slechts mogelijk zou zijn, wanneer zij voorzag in essentiële garanties voor een democratische opbouw. Schrijven van de H. Vader Generaal-majoor M. R. de Bruyne, korpscommandant van de mari niers te Rotterdam neemt bij het 80-jarig bestaan van het korps mariniers in de Van Gentkazerne aan het Toepad, de gelukwens in ontvangst van de luit.-kol. .der mariniers P. J. van Gijn. Links mevrouw De Bruyne. SLAGBOMEN BIJ HELM- STEDT WEER NEER ONTBINDING in BELGIE Geen devaluatie> maar wel inwisselbaarheid MINISTER STIKKER TE LONDEN FUNDAMENT gezocht ROERGANGER 20Nnig WEER Om 1 uur mag vrij gegeven worden TREINEN STAAN TWEE MINUTEN STIL Tweehonderd duizend gulden aan de Koningin overhandigd de prijzen van het ganzenbord Rode artillerie beschiet nationa listische stellingen voor de stad Koningin Rhambai Bami van Siam inspecteert de erewacht te Sout hampton vlak voor haar vertrek net de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd naar Singapore. Dit is één der Eeuwfeestpaleizen te Brussel, waar de Internationa e Jaarbeurs wordt gehouden, welke Vrijdag a.s. door prins Bemhard zal bezocht worden. IN HET BELANG VAN ZIJN TOEKOMSTIG GEZIN Prins Karei bij Z H. de Paus? Productie van meer dan 3 millioen H.L. AANVULLING DIENST- WEIGERINGSWET Jhr. VAN SUCHTELENS HONGERSTAKING DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefooD 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaa 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KU1JPERS i Hoofdredactie: Prof. Dr- LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H- A PAAL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. gaan, dat zich voornamelijk de economi sche hereniging zou aantrekken. Uiteraard vreest men hier. dat de gericht op een spoedige opheffing Sweepstakes, waarbij gewed wordt op de X-dag, zijn een geliefkoosde sport voor de Berlijners geworden. Op de lijsten, waarop men kan inschrijven, zijn alle data van de maand Mei reeds volgeboekt, terwijl er voor latere data geen animo blijkt te bestaan. Waar in wezen de mogelijkheden lig gen voor een oplossing der geschillen tussen West en Oost in Duitsland is thans in alle scherpte nog eens gezegd door kardinaal von Preysing, de bisschop van Berlijn in zijn eerste prediking, na zijn terugkeer in de blokkade-stad. „Met aiscnriK noren wil telkens weer, dat mensen zonder aanklacht en zonaer middel van verdediging owijnen, dat net onvervreemdbaar recht op vrijheid Er ztfn nog overvollc conc pen, de dodencijfers Eend. Nog altijd bluft een groot deel van de duizenden jongelieden, die in 1945 en 1946 werden gearresteerd, ge vangen seaert jaren hebben ouders geen denent ontvangen. Men geelt voor naar vrede onder de volken te streven, oocn wil geen volksvrede scheppen. Daartoe behoort ook, dal niemand m net volk de uitoefening van godsdienst en de vrijheid van gods die,nstlge opvoeding wordt ontzegd. Een volk het geestelijke voedsel d-m.v. drnkwoord te onthouden is een teken van gebrek aan bereidheid tot vrede aldus de kardinaal. Voor zover hier in Instuur staan v°alt te fluisteren, zijn de Sovjets Jïéh terdege van bewust, dat zij m deze waardering van de democratische vrijheid in hun zone op geen toegevende houding der tegenpartij kunnen rekenen. Hun conceptie van de mogelijkheden, die voor een eventuele conferentie bestaan, gaan dan ook, naar uit mededeling®.: der Duitse uitvoerders dér Russische politiek blijkt, eerder in de riching van een soort noodoplossing, waarbij de prin cipiele basis der zo uiteenlopende maat schappelijke ontwikkeling in Oost en West voorlopig onaangetast zal kunnen blT]miatmeen der Duitse communisten la- tenf doorschemeren, dat de communisten „„of cl echts willen breken met r°rrf L van hun onbeperkte heet handhaving sovjet-methodes in schappij en hun j band met Oost-Duitsland, band zou het Westen te hersteuen. k0€peling kunnen bestaan m een - van de West-Duitse republiek Sovjetzone door een centraal Duits or vreest men hier, Russen zich langs deze weg weer in vloed zuilen willen bezorgen in de controle van de Roer en dit punt wordt hier dan ook wel beschouwd als het moeiiqKste, dat du ae besprekingen ter tafel zal kunnen worden gebracht Dit temeer, omdat de Westelijken er uiteraard niet van willen weten, dat de Russen inderdaad weer een vinger De H. Vader heeft in een schrijven aan de Duitse bisschoppen meegedeeld, dat Hij hun strijd voor de Katholieke op voeding van de Duitse Katholieke jeugd ,met groeiende bezorgdheid" gadeslaat. In de brief van de Paus wordt gezegd: „Met nauwlettende aandacht en, naar Wij erkennen, met groeiende bezorgd heid, hebben wij enige tijd de strijd voor het Katholieke onderwijs van uw jeugd, de waarborging van de bedreigde ouder rechten inzake het onderwijs en de garantie van godsdienst- en culturele vrijheid, als bepaald door het Concor daat, gadegeslagen". De Paus zegt de Duitse bisschoppen Zijn volledige steun toe. „Wij hebben vertrouwen in uw waak zaamheid, ervaring en vastbeslotenheid", aldus in het schrijven. „Niets zou Ons dieper treffen, dan er van getuige te zijn, dat bepaalde kringen van Duitsland aan de reorganisatie van de staat een fundament ten grondslag zouden leggen, dat hen node of onopzet telijk imitators van een mislukt staats systeem zou maken, hetwelk naast andere kentekenen het stigma draagt Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot bevordering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek. Het is een gevolg van de instelling in Maart 1946 van een commissie, welke moest on derzoeken in hoeverre de Overheid haar zorgen voor de beoefening der weten schappen om haar zelfs wil diende uit te breiden of te wijzigen. In den brede betoogt de minister van O. K. W. in de memorie van toelichting, dat hij de bevordering van het weten schappelijk onderzoek op het gebied van de sociale wetenschappen, der sociologie, der psychologie, der paedagogie, der cri minologie, der rechtswetenschappen, en der taalkunde, dus in hoofdzaak op het terrein der geesteswetenschappen, eer meer dan minder urgent acht dan die van het zuiver-natuurwetenschappelijk onderzoek. In vele gevallen echter grij pen natuurwetenschappelijke en geestes wetenschappelijke problemen op onver brekelijke wijze ineen. Geen geldmiddelen zuilen mogen wor den toegestaan voor doeleinden, welke de instellingen van hoger onderwijs op grond van haar personele bezetting en haar materiële uitrusting kunnen berei ken noch voor doeleinden, waarbij het particulier initiatief kennelijk te kort schiet.'In het laatste geval zal de orga nisatie in de eerste plaa*? moeten trach ten het particulier initiatief aan te wak keren. r V" ,,i„„ willen Lniirm van beraamde discriminatie tegen na- in de Roerpap zullen willen krugen. umrlijke godsdienstige rechten en open- Inmiddels blijven, voor wat de blok- lijke verbreking van verdragen", aldus kade zelf betreft, de verwachtingen hier j de Paus. De diplomatieke bedrijvigheid te Washington en New-York duurt onver minderd voort. De Amerikaanse en Russische onderhandelaars, Jessup en Malik, hadden gisteren opnieuw een onderhoud, dat l'A uur duurde. Men vermoedt, dat z« zich hebben bezig ge houden met het opstellen van een com muniqué betreffende de tot nu toe ge voerde besprekingen. Over een even tuele opheffing van de Berlijnse blok kade. Na dit nieuwe onderhoud werd officieel medegedeeld, dat de voort gang der besprekingen „bevredigend was. Dr. Jessup had gisteren te Washington een onderhoud met Dean Acheson en vertrok direct daarop per vliegtuig naar New-York, waar hij een samenkomst had met de vertegenwoordigers der Britse en deeld wordt door het bestaan van gedefor meerde prijzen. In. dit verband is het misschien goed te herinneren aan de uitspraak van Sir Staf ford Cripps, welke wij in ons blad van gisteren hebben opgenomen, waarin hij ve-klaart dat de inwisselbaarheid van het nond voor het ogenblik een tamelijk ver verwiiderd doel blijft, terwijl het volgens Sir Stafford niet mogelijk zou zijn het pond sterling inwisselbaar te maken, in dien ook niet de valutas van andere be langrijke Europese landen inwisselbaar werden. Ook anders dan door rechtstreekse gel delijke steun zal de organisatie nuttig werkzaam kunnen zijn. Zij zal coördine rend moeten kunnen optreden, zowel ter bevordering van „teamwork" als ter be reiking van een juiste verhouding tussen toegepaste en zuivere wetenschap. Door in het bijzonder werkgroepen te steunen, waarin verscheidene universiteiten en hogescholen vertegenwoordigd zijn, kan zij medewerken aan de zo noodzakelijke coördinatie van wetenschappelijke werk zaamheden onzer ;ustellingen van hoger onderwijs. Door het aantrekkelijker ma ken niet alleen financieel van zui- ver-wetenschappelijke werkzaamheid, zal tevens worden bevorderd, dat de begaaf den meer tot hun recht kunnen komen en baanbrekende gedachten zich kunnen ontwikkelen. Dit mag uiteraard niet tot gevolg heb ben dat de organisatie enige zeggenschap zou' verkrijgen ten aanzien van beheer, inrichting "of bezetting van de universi teiten of hogescholen. Het karakter van de zuivere weten schap brengt o.m. de wenselijkheid mee niet te sterk gebonden te zijn aan vooraf opgestelde werkplannen en gedetailleer de begrotingen. Het lijkt daarom de beste oplossing de financiering van de organi satie te doen plaats hebben door middel van een fonds, waarin jaarlijks een zoda nig bedrag wordt gestort dat nieuwe on derzoekingen op ieder gewenst ogenblik kunnen aanvangen en eenmaal begonnen werk zo nodig gedurende een zeker aan tal jaren kan worden voortgezet In dat fonds zullen, naar gehoopt wordt, behal ve de jaarlijkse rijksbijdrage cok gelden door anderen worden gestort. De jregeling voor de export van Nederlandse groenten naar Duitsland via de individuele handel heeft In de afge lopen week haar beslag gekregen. Met Ingang van Maandag konden de eerste Partijen groenten onder het nieuwe sys teem worden uitgevoerd. pind gekomen aan de Hiermede is een erna itsland) waar_ centrale verkopen naar u toe men na de oorlog moest °Jp fankópen omdat de centralisering van d voor Duitsland bij de Geallieerde ex en Importinstantie, de J.E.I.A., zulks noodz^ kelijk maakte. De laatste Par^J nuitse in het handelsverdrag met de L'neent zones van Juli 1948 opgenomen contmge" van 200.000 ton verse groenten werd me April nog onder het oude systeem ula?,," vperd. Het in Januari jl. opgenomen addi tionele contingent van 300.000 zal via do individuele export worden gerealiseerd. Aan Duitse zijde is het zgn. „open indi vidual license system" aanvaard, waarbij fet recht om te importeren wordt toege kend aan een bepaalde groep handelaren vermeden wordt, dat elkeen zich op °eze handel stort. Tevens heeft dit sys tem het voordeel, dat het contingent niet door enkele importeurs ten koste van eventuele realisering door anderen kan Worden geblokkeerd. Wel brengt het voor Nederland de ver dichting mee tot bewaking van het ex- Port-contingent, hetgeen een centrale ad ministratie van de groentenexporten aan e5?.rlandse kant vereist. teiu9 de nieuwe regeling zal Nederland mu ®ns voor een bepaalde periode maxi- sten en minimumprijzen moeten vast- te ho„' Wneinde marktbederf enerzijds en Diuts^e c°nsumptieprijzen anderzijds in 3Vïennci te voorkomen, het her Je,rwacht in bedrijfsknngen, dat tel van de persoonlijke betrekkin- gen tussen de Nederlandse exporteur en zijn Duitse relaties op dit gebied opnieuw een stimulans zal vormen tot verbetering van de kwaliteit van het Nederlandse pro duct, een streven, dat bij ae centrale ver kopen onvoldoende tot zijn recht kwam. Voorts zal onder het nieuwe systeem beter kunnen worden tegemoetgekomen aan de wensen van de Duitse consumen ten. Een factor, welke de overgang 0p het nieuwe stelsel compliceert, is het vraag stuk van de Duitse invoerrechten op groenten, welke bij de centrale inkopen in Duitsland na de oorlog waren opge schort, doch thans bi) de individuele export automatisch weer in werking dreigen te treden. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Na„ op 26 Juni worden vastgesteld. Franse regeringen, met het doel de ge zamenlijke politiek der Westerse mo gendheden inzake de besprekingen over de opheffing der blokkade uit te werken. Zij hebben een gemeenschappelijke nota opgesteld, welke aan Malik zal worden overhandigd. Hierin zou, aldus menen betrouwbare kringen, 10 Mei zijn ge noemd als datum van de opheffing der blokkade, en- 23 Mei als die voor de bij eenkomst der „grote vier". De bekende Amerikaanse radio-com mentator Drew Pearson beweert met grote stelligheid, dat maarschalk Stalin aan president Truman een boodschap heeft gezonden, waarin hij de president middelen voorlegt om een einde te ma ken aan de Berlijnse blokkade en aan de koude oorlog tussen Rusland en de Ver. Staten. De commentator waarschuwde zijn toehoorders bij voorbaat, dat dit oe- richt officieel sou worden tegengespro ken, hoewel het juist was Naar gemeld, hebben de Russen de bus HannoverBerlijn verleden week plotseling toestemming gegeven de BritsRussische zönegrens bij Helm- stedt te passeren. Dit onverwachte be sluit baarde zeer veel opzien, in ver band met Je geruchten omtrent de op heffing van de blokkade. De bussen van deze dienst waren de eerste voer tuigen, die sinds de blokkade van Ber lijn de Sovjet-grens mochten passeren. De vreugde is echter van zeer korte duur geweest. Zij, die in de plotseling verleende toestemming een begin van de opheffing der blokkade zagen, zijn bedrogen uitgekomen. Want nadat de bussen vijf dagen lang de grens onge hinderd hadden overschreden, werden ze gisteren even onverwachts weer aan gehouden. De passagiers kregen mede deling, dat zij voortaan als voorheen weer bij de zönegrens moeten over stappen. Na afloop van een onderhoud met Acheson over de Duitse kwestie ver klaarde de Britse ambassadeur in Ame rika, dat de westerse mogendheden op de geprojecteerde conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken een sterk aaneen gesloten front zullen vormen. Zouden de Sowjets een „dramatisch plan" naar voren brengen voor het on middellijke herstel van de Duitse een heid en voor het terugtrekken van alle bezettingstroepen, dan zouden de wester se mogendheden als voorwaarde voor een verenigd Duitsland onder meer eisen: het houden van vrije verkiezingen, de instelling van een vrije pers en de af wezigheid van een geheime politie in Oost-Duitsland. Indien de sowjet-unie niet op deze voorstellen ingaan, dan zouden de weste lijke geallieerden bereid zijn, een „brug" tussen Oost en West te vormen door middel van een verbindings-commissi-2 in Berlijn, waarin slechts Duitsers zitting zouden hebben. De belangrijkste taak van een dergelijke commissie zou de coör dinatie zijn van de behandeling der eco- i nomische problemen. Groot Brittannië heelt nog niet het punt bereikt, waarop een devaluatie van het pond sterling van wezenlijk belang zou kunnen zijn, aldus luidt de voornaamste conclusie van een onderzoek, dat is inge steld door de commissie voor internatio nale financiële aangelegenheden van de Nationale Raad voor de Buitenlandse Handel te Washington. Een voortijdige actie in dit opzicht zou zelfs ongunstige repercussies kunnen hebben. Tegelijkertijd verklaart het rapport, dat maatregelen zouden kunnen worden ge nomen met het oog op het verster ken van de positie van het pond starling, door het op grote schaal inwisselbaar te maken bij de lopende transacties, voornamelijk in dollars. Een dergelijke maatregel zou, naar men meent, veel gunstiger resultaten opleveren, dan het zoeken naar een mid del om alle Europese valuta's onderling in wisselbaar te maken. De noodzakelijke voorwaarden tot her stel van het pond sterling in een positie, welke die van voor de oorlog benadert, worden in het rapport ais volgt omschre- ven: Het pond sterling zou inwisselbaar moe ten worden in goederen, diensten of an dere valuta's, al naar gelang verlangd wordt; zij, die sterling ontvangen uit hoofde van lopende transacties zouden vertrouwen moeten hebben in het vermo gen van Groot Brittannië, om aan zijn verplichtingen te voldoen; alle andere landen zouden ermee aceoord moeten t lan sterling uit de lopende transacties zonder beperking van alle andere landen te ac cepteren; kunstmatige beperkingen tot het doel een surplus aan sterling te Kweken, zouden niet worden opgelegd; en ten slotte een uiteindelijke aanpassing van de ver schillende wisselkoersen onder controle van het Internationale Monetaire Fonds, om te verhinderen, dat de handel bena- Mr. D. U. Stikker is per vliegtuig te Londen aangekomen, waar hij in een bijeenkomst van de 10 ministers van buitenlandse zaken het handvest voor de raad van Europa mede zal onderte kenen. Velen zullen vol nieuwsgierigheid zijn geweest naar de redenen, waarom het radiopraatje van pater Piet Wesseling naar Zondag was verzet. De Zondagavond im mers is in een radio-programma een van de meest gezochte avonden en dus moest er wel een zeer groot belang met de toe spraak zijn gemoeid. Uit de woorden van pater Wesseling heeft men kunnne opmaken, dat hij in een nieuwe actie op een groot doel afgaat. Dit doel is een machtige bijeenkomst van katholieke jongeren in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Buiten pater Wesseling zullen de zeereerw. heer Henri de, Greeve en Hans Vélu daar het woord voeren. En deze gehele actie èn deze massale meeting hebben slechts één oogmerk n l. de katholieke jongeren nu eindelijk eens los te wrikken uit het moeras van de on verschilligheid. Jong Nederland is ver lamd door een remmende inertie, waar door de vurigheid, de innerlijke overtui ging, de vreugdevolle strijd nog steeds voor het gros der jeugd onbekende facto ren zijn. Steeds weer opnieuw wordt men in ge sprekken met onze jeugd getroffen door het geestelijk vacuum, waarin ze leeft. Het gaat hier nu niet uitsluitend over geloofs kennis, benutten van geschonken genaden, kortom van het practische katholicisme, maar in het algemeen genomen over de volkomen leegheid van al die tiendui zenden. We hebben al meer er op gewezen, dat o.i. iedere strijd tegen deze mentaliteit bij voorbaat tot mislukking is gedoemd, wanneer die tienduizenden niet allereerst op de een of andere wijze met een bepaald facet van het apostolaatswerk „Dit is leven" hebben kennis gemaakt. Dat men thans als een van de middelen een grootse, fel aansprekende betoging heeft belegd, is verheugend, maar kan niet anders dan de eerste stap op een lange weg zijn. Wanneer de Jaarbeurshallen op 29 Mei zullen uitpuilen van »e jongeren, is die een prachtig resultaat. Dan zullen onge twijfeld door de romantiek, het strijdlus tige, het imposante van zo'n feit honder den nieuwe jonge strijders tot „Dit is leven" toetreden. Maar dan ook moet deze versterking een vingerwijzing zijn, dat men op menselijke gevoelens mag en moet speculeren om het goddelijk fundament van deze wereld voor allen weer bloot te leggen en de onvervangbare waarde er van te doen aannemen. Binnenkort zal België :en hoogspan- nings-installatie voor het splitsen van atomen in gebruik nemen, welke ver vaardigd is door de Philipsfabrieken. Het is een generator van hetzelfde type als die, welke zich te Oxford en te Cam bridge bevinden. Het toestel kan een spanning leveren van 1.200.000 volt, waar door het België mogelijk zal zijn eigen radio-actieve isotopen te vervaardigen. Het apparaat is thans voor het publiek te bezichtigen op de technische tentoon stelling, welke Zaterdag j.l. te Luik is geopend. Het zal daarna worden opge steld in het laboratorium voor kernphy- sica van prof. Gueben, hoogleraar aan de Luikse universiteit. wz De vervaar» v» niorgenavn.ÏÏ^g van heden- tot Zwakke lijke richti„ wind uit Ooste- langs de Aanvankelijk overdrijvende nkust nog enkele overal zonnig ,w°^tenvelden, later temperaturen met iets bogere Woensdag 4 M uur, Zon onder I op: 9.02 uur; Maan Naar wij vernemen heeft het college van rijksbemiddelaars een richtlijn vast gesteld met betrekking tot de arbeidstijd in het particuliere bedrijfsleven op de nationale feestdag. Hierin wordt vergun ning verleend om op deze dag om één uur des namiddags vrijaf te geven, zon der dat deze vrije middag in mindering zou komen op de jaarlijkse vacantie of snipperdagen. Ter herdenking van de in de vevzets- strijd tegen de Duitsers gevallenen zal door de Nederlandse Spoorwegen op 4 Mei twee minuten stilte in acht worden genomen. Op deze dag zullen alle treinen en rangeerdelen op het gehele net der Nederlandse Spoorwegen van 20.00—20.02 uur stilstaan. Gisterenmiddag om half vijf heeft mevr Arn J. d'Ailly, ere-presidente van het damescomité „Behartiging van de loterij voor het zwakke kind vergezeld door de heer Carel Briels en de overige leden van het comité in het paleis Soest- dijk de opbrengst van de loterij „Wie wint de pot" in de vorm van een chèque groot f 200.000.— aan H.M. de Koningin overhandigd. De Kabouters wonnen de pot Zater dag in het Stadion en zodoende vielen de "prijzen ook op hun groep, n.l. groep l Hoofdprijzen krijgen de bezitters van de nummers 5776, 6722, 1299, 18231, 12871, 9319, 10094, 3398, 11776, 8846, 14429. 4489. 7984, 5341. Voor het eerst sinds zij op 21 April m grote getale de Jangtse overstaken, heb ben de Chinese communisten in de nacht van Zondag op Maandag gebruik ge maakt van hun zware artillerie, en wel om de nationalistische stellingen voor Sjanghai te beschieten. Volgens het serni-officiele centrale nieuwsbureau te Sjanghai is de spoor wegverbinding tussen Hangtsjau en Nan king opgeheven. Hiermee is de laatste verbinding per trein tussen Sjanghai en Zuid-China verbroken. De Chinese luchtmacht heeft zes van Zon op: 5.06 1.09 uur. Maan onder 2.06 uur. Een der brandende problemen van na de oorlog vormt ongetwijfeld dat van het tekort aan hulp in de huishouding. Ver schillende suggesties zijn ten deze reed„- gedaan. Wat de zorg voor bijzondere ge vallen betreft, als bij ziekte van de huis vrouw hebben de verenigingen op net gebied van gezinshulp practische resulta ten bereikt, doch verder heeft het zoe- ken naar de steen der wijzen hier nog steeds niet geleid tot verrassende vonc sten. Zo werd een bij herhaling gepropa geerde algemene „dienplicht" voor e meisjes door verschillende instanties o.i. terecht afgewezen, laatstelijk nog door een commissie van het Centrum van Staatkundige vorming. Het rapport van deze commissie noemde wel enkele maatregelen, welke wellicht een ge-deel- telijke oplossing zouden kunnen brengen, zoals: verhoging van de minimum-leel tijd voor fabrieksarbeid door meisjes tot 16 jaar, verbod voor ongehuwde vrouwen en meisjes om bepaalcte werkzaamhe den te verrichten. wederitrcoering van de personele belasting voor gezinshu.p met geen of weinig kinderen beneden de 15 jaar. tegemoetkoming aan behoeftige grote gezinnen in de kosten van gezins hulp toelaten van buitenlandse vrouwe lijke arbeidskrachten enz. Dat daarmede het probleem uit de wereld zou zijn te helpen, wij geloven het niet. De com missie spreekt trouwens zelf van „een ge deeltelijke oplossing". Alleen met wettelijke maatregelen zal. naar wij vast menen, niet veel te be reiken zijn. Hier kan o.i. slechts heil ver wacht worden van verandering van men taliteit onzer meisjes. In zijn jongste Vas tenbrief had het Episcopaat alle lof voor de meisjes van de gezinshulp, die tenmin ste tijdelijk in de dringendste gevalle voorzien, maar daarmede is de kwaal niet verholpen en zeker niet aangetast in de wortel. „De meisji s en vooral haar ouders moeten zich ernstig afvragen of zij bij de drang naar de fabriek en hoog loon niet toegeven aan een onchristelijk streven naar vrijheid en vermaak Tot zover de Bischoppen. In alle be scheidenheid zouden wij daarnaast nadruk willen leggen op de taak van onze jonge mannen om in hun wel begrepen eigen belang de sterkste -mdrang uit te oefenen op hun verloofden om zich voor haar roe ping als huisvrouw en moeder te bekwa men in de beste leerschool des levens welke daarvoor is n.l. het arbeiders- en middenstandsgezin met kleine kinderen Dit zou in het belang zijn niet alleen van de gezinnen die geholpen worden maar ook en van de meisjes zelf, die helpen. Het spreekt daarbij van zelf, dat zo'n tijd van aanpakken in een gezin het meis je ten zeerste zou scholen voor haar toe komstige huishoudelijke plichten, nog af gezien van de geestelijke voordelen die deze tijd brengt. Indirect zal ook haar aanstaande echt genoot daarvan de vruchten plukken. De toekomstige vaders dienen ernstig te bedenken, dat een aan weelde gewende jonge vrouw, die voor haar huwelijk door ruime verdiensten zich veel veroorloven kon zich wel eens teleur gesteld zal kun nen voelen in een huwelijksleven, waarbij met en bescheidener inkomen moet wor den rond gekomen. Dit „niet kunnen om gaan met geld" van de vrouw zal voor de onderlinge verstandhouding en het geluk der kinderen zeer nadelig zijn. Laten daarom de jongemannen in het belang van hun toekomstig gezin, hun verloofden aansporen om zich enige tijd op deze wijze huishoudelijk te gaan bekwamen- Er zal daartoe nodig zijn een omschakeling van mentaliteit, zowel bij het meisje als bij de jongen die zijn „dienende" verloofde niet lager moe„ schatten dan wanneer zij het ..deftige, beroep van kantoorjuffrouw of e.d. zou uitoefenen. Waarom zou deze verandering in men taliteit onmogelijk zijn. Laten wij naar deze verandering streven met een kracht gelijk aan die, waarmede onze Radio Kosters de Greeve en Wesseling hun acties stimuleren. Onze jongemannen-or ganisaties moeten gedurig op dit aanbeeld blijven hameren, dan zal wellicht op cut terrein iets bereikt kunnen worden. Elke andere poging om te voorzien ir, het tekort aan hulp in de huishouding zal slechts lapwerk zijn. J. G. v. D, de acht oorlogsschepen, die door de com munistische legers na de val van Nanking op de Jangtse werden veroverd, tot zinken gebracht, zo deelt het officiële centrale nieuwsbureau mede. Van de twaalf^vaartuigen, die oor spronkelijk tot taak hadden de verdedi ging van Nanking te steunen en de be nedenloop van de Jangtse te beschermen, zijn er slechts vier naar zee ontkomen. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de hoofdmacht van de rege ringsluchtmacht te Sjanghai geconcen treerd is, vanwaar zij aanvallen op de communistische legers doet. Hierdoor zouden de communisten reeds meer dan 10.000 manschappen en 500 riviervaar tuigen verloren hebben. De directeur van het bureau voor voed, selvoorziening te Sjanghai, Jang Tsjao- an, heeft verklaard dat de stad in de eer ste drie maanden geen voedselgebrek zal hebben en een eventuele omsingeling der stad zou kunnen doorstaan. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Enkele dagen geleden hebben wij, in verband met de te Bern gevoerde be sprekingen, in het vooruitzicht gesteld, dat wellicht koning Leopold zich met een manifest tot het Belgische volk zou rich ten, om eens te meer zijn houding in het koningsprobleem te bepalen. Zo juist deelt een hoofdstedelijk Frans blad mede, dat thans inderdaad ,de secretaris van de koning, de heer prof, dr. Jacques Pirenne aan het kabinet van de prins- regent een brief van de koning aan zijn broer prins Karei zou hebben afgegeven en dat dit schrijven vermoedelijk mor gen zal openbaar worden gemaakt Prins Karei is echter niet te Brussel. Zoals men weet, is de pnns-regent on middellijk na de conferentie van Bern naar Italië doorgereisd, waar hij zich op het ogenblik nog bevindt. Zo juist uit Rome ontvangen berichten gewagen van de mogelijkheid, dat prins Karei heden morgen door Z.H. de Paus in audiëntie zal worden ontvangen. Op de fabrieken van VI. A. Schol tens aardappelmeelfabrieken te Foxhol werd gistermiddag de vlag gehesen en de sire nes loeiden als teken, dat deze aardappel meelfabriek een campagne-record ais nimmer te voren had bereikt Normaa werd ongeveer één tot 1 millioen hectoliter aardappelmeel geproduceerd, doch thans werd de drie millioen hec toliter verreweg overschreden. In deze campagne werden ruim 180.000 ton aard appelen tot aardappelmeel verwerkt. Einde dezer week zal de campagne- ten einde zijn. In antwoord op een vraag van het Tweede-Kamerlid Stokvis betreffende aanvulling van de dienstweigeringswet, heeft de minister van Oorlog in zijn ant woord hierop o.a. meegedeeld, dat het in het voornemen ligt om bij de in studie genomen wijziging van de dienstweige ringswet Van 13 Juli 1923 ook de materie betreffende het ontslag uit de militaire dienst dan wel eventuele tewerkstelling nader onder de ogen te zien. Inderdaad is oud-gouverneur Van Such- telen Zaterdagochtend overgegaan tot de door hem aangekondigde hongerstaki. Sedert Zaterdagochtend neem't JUj irueis anders tot zich dan water met wat vruch- tensap en thee zonder suiker of melk. ar- m; jn; ia; eij; EN CT: ran •vé, os; IJ- )R- tG: en- )R- RK nd- ima van ng; Lek de ina, rE- iEN ene. nan rp- EN: ies ter: UT- RS- CM: rik a op tad. de B. md, ant. ard de van est eijn sen ems Efer 3ben lijn 3au- nin 15. 49. 2.16 ixau •37) >.03) .04); i.Ol) ■0.02) >nv.) mter Visé >.16) n de 2.65; orp >uur- )oe-s- Een 2.50. >titm. rw. mimg 3240. 2400, ƒ270, 74.50, 30.90, 14.20, grote 30.90 or- ak- zo- 1.00 41, pr. v. lin, i a, met ook 2nz. ers, 3182 be- >er- io's. bo" am. tere 200 em. 228, Jwe nrs- >or- cen, ing roe ien, mal zen. am. iaat rer- iige rie- oon am. ïoe- iop. rni- ima aid, end, ooie iten >rij- Li- ost) on- ons !nst. lam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1