Leopold neemt fors stelling in de koningskwestie „Abnormale toestand kan niet eindeloos voortduren" Sjanghai vreest voor onlusten en bloedvergieten Gongc eerbe richt denk vanavond eens Een Tiveede Normandië vermijden Bradley over Europa's front NIEUWE BONNEN ft Zij gaven hun leven m ffftSWas*»-»»slaM' Voor Radio Anno Santo DE NIEUWE WEG VAN IERLAND Een wetsontwerp, DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De rode troepen wachten af LAGEN -J kans op onweer Hoe kwam E. V. C. aan Franse francs --J Nationale feestdag en de bedrijven Het brandde fel in Brandenburg „Onze defensie-grenzen liggen in het hart van Europa Bisschopswijding van Mgr. J. Groen dat bedenkingen doet rijzen Loon uit arbeid 71ste JAARGANG WOENSDAG 4 MEI 1949 No. 20918 (Telefonisch van onze Brusselse correspondent Het koninklijk schrijven, dat wij gisteren aankondigden, in verhand met de besprekingen van Bern, is verschenen. Het werd gisteravond openbaar gemaakt door prof. Pirenne, secretaris van koning Leopold. De brief van de koning afin zijn, zich momenteel te Rome bevindende broer, prins Karei, die vandaag door Z. H. de Paus in audiëntie zou worden ontvangen, is een nogal uitvoerig document. De Stichting 19401945 heeft in 1949 twee millioen nodig om haar Uitkeringen aan de nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffers te kun nen voortzetten. Bovendien is er reeds een tekort van f 525.000.—. Zij gaven hun leven; wat geeft U nu voor hen die achterbleven? Stort vandaag nog op het gironummer van de Stichting nummer 19-40-45 of zend een postwissel aan het adres der Stichting: Herengracht 597, Amsterdam. J J, Aw JU De eerste grote giften Berend Blokzijl komt voor economische politierechter Wijdt dan het diepst van uw gedachtenis Aan hen, die voor uw vrijheid moesten strijden En alles gaven in den zwarten tijd, Zij 't. niet een graf alleen, waar hun gebeente Te rusten ligt, dat gij met kransen eert, Het is hun ziel, die immer voort wil leven, Geeft haar een bloem, die uit uw ziel ontluikt. aLl PRIJZEN ENVELOPPEN EN POSTPAPIER VRIJ Op 16 Juni te Kaatsheuvel h, 126 Algemeen (A^B): 250 gram boter. WE HEBBEN ONS GEWARMD GLOBEMASTER OVER OCEAAN 87 man aan boord in verhouding tot het nationale inkomen DE KANTUREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0-32 per week. Directeur: J KÜIJ PERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET^ Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In de aanhef noemt de koning prins Karei: „Zeer beminde broer" Z.M. be gint dan met te constateren ,dat het parlementaire jaar, dat ten einde loopt, nog steeds geen oplossing van het ko ningsprobleem heeft gebracht. Te Bern werd onlangs de toestand onderzocht, waarin België zich thans op grondwettelijk gebied bevindt. De ko ning verklaart, om die toestand, waar van de ernst niet kan ontkend worden, zeer_ bekommerd te zijn, Zijne Majesteit heeft er uit afgeleid, dat een ernstige politieke crisis het her stel van het land en de goede werking van 's lands instellingen in gevaar kan brengen. Op 14 Mei 1945 werd besloten, eer. afwachtende houding aan te nemen. Vijf dagen later gaf een wet aan het parle ment machtiging, het einde te consta- teren van „de mogelijkheid om te rege ren". Sindsdien hing de oplossing van het grondwettelijk probleem af van het par lement. De koning heeft die toestand willen eerbiedigen en heeft steeds, de grootste reserve in acht genomen. Koning Leopold toont vervolgens aan, hoe hij steeds kalm heeft afgewacht en dat hij altijd bereid was, elke oplossing te aanvaarden, die, overeenkomstig zijn eed, het best de hogere belangen van het land, in het kader van deszelfs grond wettelijke instellingen kan dienen. Nu nog ook is dit zijn zienswijze, doch het is no dig, dat eindelijk het land tot de wette lijke toestand zal kunnen terugkeren. „De huidige abnormale toestand kan niet eindeloos voortduren", zegt de koning, en hij gaat voort: „De regering en het parlement zullen hun verantwoordelijk heden moeten nemen. Wat mij betreft, Ik zal de mijne nemen en mij daarbij uit sluitend laten lelden door de hogere be- angen van het vaderland, waaraan onze dynastie onherroepelijk haar beste krach ten heeft gewijd. Thans leeft het land in afwachting van de aanstaande parlements verkiezingen. De nationale en de inter nationale toestand doet zeer ernstige pro blemen oprijzen, die geen verband houden met de koningskwestie en die de aan dacht van de kiezers kunnen opeisen. Eens te meer stel ik het op prijs te verzeke ren, dat de koning boven de partijen staat en geenszins de inzet van de kiesstrijd mag worden." „Zeer beminde broeder, gij hebt gewe tensvol de hoge en zware verantwoorde lijkheden gedragen, waarmede de grond wet het staatshoofd bekleedt," vervolgt de koning. „In de moeilijke toestand, waar in gij U hebt bevonden, hebt gij er naar gestreefd de essentiële beginselen van de monarchie te vrijwaren. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat gij het volledig eens zult zijn met mij over de noodzakelijkheid om tot de grondwettelijke vormen terug te keren". „Het onthaal, dat mijn dochter is te beurt gevallen, de eerbied, die de regering te ha ren opzicht heeft getoond, alsmede het parlement en de openbare gezagsdragers, hebben mij ten zeerste ontroerd. Deze blijken van gehechtheid, halen de banden, die tussen het vorstenhuis en het land be staan, nog nauwer aan. Van ganser harte ben ik steeds in gedachten bij mijn land genoten". Tot zover dit nieuwe document, dat is opgesteld in de volstrekte en waardige toon, die steeds het kenmerk is «van Leo pold III. Het bewijst eens te meer, dat de juridische en de morele positie van de koning onaantastbaar is en dat het de uiting is van iemand, die zeker is het goed recht aan zijn zijde te hebben. Hoe wel het niet in woorden wordt gezegd, leest men uit déze brief duidelijk het ro ;vaste besluit van de koning geen af stand te doen van de troon. Dat kan ook niet anders van de zijde van deze sou- verein, die niet alleen, zoals gezegd, het goede recht aan zijn zijde heeft, maar die weet, dat hij nog steeds kan rekenen op de loyaliteit te zijnen opzichte van de grote meerderheid van zijn landgenoten. w De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Meer bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Meest zwakke en veranderlijke wind. Nog vrij warm. In de kust gebieden echter plaatselijk een koele zeewind. Donderdag 5 Mei: Zon op: 5.04 uur; Zon onder 20.10 uur; Maan op: 10.25 uur; Maan onder: 2.40 uur. Dc Chinese communisten zetten na elke nieuwe verovering hun opmars voort, doch een offensief, dat direct tegen Sjanghai is gericht, wordt nog steeds uitgesteld. Alles wijst erop. dat de rode troepen de stad direct zouden kunnen bezetten, maar het wachten is niet lan ger een kwestie van militaire maar van politieke aard geworden. In hoogge plaatste kringen in Sjanghai geeft men onomwonden aan, dat de bezetting van Sjanghai een onafwendbaar feit zou worden, als het communistisch hoofd kwartier daartoe het bevel geeft. Naarmate het economische leven in Sjanghai meer komt stil te liggen, neemt de dreiging van ernstige onlusten toe. Het nijpende gebrek aan contant geld heeft tot gevolg, dat vele buitenlandse handels lui door hun personeel met moord en roof bedreigd worden. Men vreest voor grote beroeringén en ernstig bloedvergieten in deze eens zo welvarende havenstad, George St. Luis, de regionale directeur van het E.C.A.-program te Sjanghai, .heeft de verzekering gegeven, dat de Chi nese regering en de E.C.A. de millioenen- stad van voldoende voedsel zullen voo. - zien, zolang zij in handen der regerings troepen is. Zware Amerikaanse oorlogsschepen hebben hun ligplaats in de havens van Sjanghai verlaten en zijn buitengaats ge stoomd, om niet tussen twee vuren te val in Seval de rodelegers een aan Fr ziir6 zouden beginnen. evacueren. Z-J" f p -d' jfA' /f4/ f w^r-5 Af****. -"tv-t-z-*- f j, At -Li -tv 7-r In Kwantoeng, China's zuidelijkste pro vincie, waarin de stad Kanton ligt, be ginnen ongeregelde communistische strijdkrachten, die naar schatting 40.000 man tellen, grotere activiteit te ontwik kelen. De Amerikaanse burgers te Kan ton hebben de raad gekregen, de stad nu reeds te verlaten. Reuter verneemt uit Hongkong, dat ge neraal Tsjang Kai Sjek gisterochtend op Formosa is aangekomen. Men meent, dat hij onmiddellijk na zijn aankomst in conferentie is gegaan met vooraan staande leden van de Kwomintang (de regeringspartij) en met regeringsauto riteiten. Gen. Tsjang Tsji Tsjoeng en de voor malige Chinese ambassadeur bij' het Kremlin, Shao Li-Tse, die beiden deel uitmaakten van de delegatie der Chinese regering, die met de communistische leiders te Peking vredesbesprekingen heeft gevoerd, zijn door de communis ten gevangen gezet. Na de particulieren komen nu de bedrij ven en instellingen aan de beurt bij de actie van het Comité „Anno Santo". Want, we meldden het reeds, de eerste 675.000 gulden die bijeenkwamen, waren afkom stig van de kerkcollecte en van nageko men particuliere giften. Slechts twee flinke giften uit de kring van instellingen en zhkenleven waren daar pas bij. En de hoogste, van een grote firma, bedroeg f 10.000.-. Een prachtig voorbeeld voor hen, op wie nu een beroep wordt gedaan. Het gironummer blijft: 533.000 Radio Anno Santo, Amsterdam. Dinsdag 10 Mei a.s. des middags om 2 uur zal de voorzitter der E.V.C., Blokzijl, zich voor de Amsterdamse economische politierechter moeten verantwoorden voor het beschikken over Franse francs, die de E.V.C. wenste te sturen aan stakende ar beiders in Frankrijk ten behoeve van hun kinderen. In Nederland waren jdoor de E.V.C. gelden ingezameld ten bate van deze kinderen. Het beschikken over Frans geld het woord beschikken is in de deviezenbepa- Ungen een zeer ruim begrip, men behoeft niet eens een uitbetaling te doen om in overtreding te zijn is strafbaar volgens de wet. Uit „De Nederlanden" van Arthur van Schendel. Van de zijde der gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties wordt medege deeld, dat, zoals bekend, het college van rijksbemiddelaars aan de werkgevers vergunning heeft verleend om op de Na tionale feestdag na 1 uur vrijaf te geven, zonder dat deze vrije uren op de vacantie dagen in mindering mogen worden ge bracht. In verband met de economische toe stand van ons land en de reeds na die oorlog ingevoerde verbeteringen in de vorm van vacantie- en snipperdagen, wel ke laatste onder meer voor gedenkdagen waren bestemd, moeten de centrale werk geversorganisaties het dit jaar reeds aan het bedrijfsleven gegeven advies hand haven om op 5 Mei a.s. geen extra vrijaf te geven. Te Brandenburg (Rüssdsche zóne van Duitsland) is brand uitgebroken m drie grote fabrieken, die bijna geheel werden vernield Deze gelijktijdige brand brak uit bij de Thaelmann scheepswerven, een stijfselfabriek en de voormalige rijwie- lenfabriek „Excelsior". Er werden 25 arbeiders gearresteerd op beschuldiging van sabotage. SXA - jt JaA- - In verband met de omstandigheid, dat de voorziening van enveloppen en post papier ruim voldoende is en te verwach ten is, dat de prijzen voor normale en veloppen niet zullen stijgen, is een mi nisteriele beschikking gepubliceerd, waarbij de prijzen van deze artikelen worden vrijgelaten. Generaal Omar Bradley, stafchef van het Amerikaanse leger, verklaarde gis teren in de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, die haar au dities houdt over het N. Atlantisch pact, dat de Amerikaanse grenzen van de col lectieve verdediging in het hart van Europa liggen. „De Amerikanen beseffen, dat Ameri kaanse dollars noch Amerikaanse wapens op zichzelf Europa zekerheid kunnen ge ven. Als het erop aankomt, kan West- Europa alleen door de West-Europeanen ge^ed worden", aldus Bradley. Memorerend, dat de V.S. in de laatste oorlog 21.000 man verloren in de eerste tien dagen van de landingen in Norman dië, zeide de generaal: „Ik hoop, dat nim mer meer een beroep op mij zal behoeven te worden gedaan, aan zulk een gewaagde en kostbare operatie mee te doen.' Euro pese divisies in West-Europa zouden met de dringend nodige uitrusting en een goede opleiding flink paraat zijn, meende Bradley. Hij twijfelde er niet aan, dat zij zich resoluut schrap zouden zetten tegen iedere bedreiging met agressie, mdien zij zich verzekerd wisten van hulpverlening en de middelen om weerstand te bieden. De plannen voor de gemeenschappelijke verdediging van ëe bestaande vrije we reld moeten, volgens Bradley, voorzien in de veiligheid van West-Europa, zonder deze landen aan de verschrikkingen van een nieuwe vijandelijke bezetting prijs te geven Alleen op deze voorwaarden kan men van de landen, die het dichtst bij de grenzen liggen, verwachten, dat zij hun lot met het onze in de gemeenschappelijke defensie op het spel zetten". Op een vraag van senator Vandenberg, of mén van mening was, dat de V.S. „grote aantallen manschappen" moesten leveren in het kader van het verdrag, antwoordde Bradley: „Dit is niet in mijn plannen voorzien". In geval van oorlog zouden troepen overzee gezonden worden, hetgeen echter zou geschieden op aanwijzing van het Congres. De republikeinse senator Henry Lodge vroeg hierna, of de V.S. verplicht zou den zijn militaire bijstand te verlenen aan leden van het pact, indien zij geen maatregelen namen om hun eigen ver dediging op te bouwen. Bradley ant woordde bevestigend en voegde er aan toe, dat indien de senatoren vermoedden dat Europese landen niet medewerkten om zich te versterken, er naar zUn mening een wijziging in de Amerikaanse politiek zou komen. De Canadese ambassadeur te Washing- ton heeft gisteren tijdens een korte plech tigheid aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, de Canadese bekrachtigingsoorkonde van het Atlantisch pact overhandigd. De oorkonde, in blauw Marokkaans leder gebonden, en versierd met de Cana dese wapens, is ondertekend door de Canadese minister-president St. Laurent. Canada is het eerste land, welks parle ment het Atlantisch pact heeft bekrach tigd. •7 w Fvc mgr. J. Groen, de nieuw benoemde Arische Vicaris van Bandjermasin (Zuid Oost Borneo), zal op Sacramentsdag 16 Juni a.s de bis schopswijding ontvangen in de parochie kerk van Sint Johannes de Doper te K-oatiaheiivel Consecrator zal zijn da bisschop van 's-Hertogenboscih, Z. H. Exc mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, geas sisteerd'door Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem en Z. H. Exc.' mgr. Tarcisius van Valenberg, Apostolisch Vicaris van Pontianak. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Gisteren heeft minister Morrisson het wetsontwerp betreffende Ierland aan het lagerhuis in eerste lezing voorgelegd. In het wetsontwerp wordt vastgesteld, dat de 26 graafschappen, die tot nu toe be kend gestaan hebben als Eire, erkend worden als de Republiek Ierland en op houden deel uit te maken van de domi nions van Zijne Majesteit, zonder noch tans „buitenlands gebied" te worden. Hez wetsontwerp heeft terugwerkende krac t tot 18 April, de datum, waarop te Dublin de republiek werd uitgeroepen. Het geeft wetteljjk vorm aan de verklaring, op ~5 November afgelegd door eerste minister Attlee, krachtens welke burgers van de Ierse republiek in Engeland alle rechten van Brits onderdaan zullen blijven be zitten. Aldus wordt een toestand geschapen, waardoor de werelcf van Engeland uit be schouwd, verdeeld zal zijn in het Britse gemenebest, buitenlandse staten en de re publiek Ierland. In het wetsontwerp wordt eveneens na drukkelijk vastgesteld, dat Noord-Ierland, gewoonlijk als Ulster aangeduid, tot het Verenigd Koninkrijk zal blijven behoren, zolang niet het Noord-Ierse parlement een besluit in tegengestelde richting neemt. Dit geldt zowel voor Noord-Ierland in zijn geheel als voor elk onderdeel van Noord- Ierland. Burgers der Ierse republiek zullen in Noord-Ierland kunnen stemmen voor het parlement te' Westminster, indien zij in Noord-Ierland drie maanden zonder onder breking verblijf gehouden hebben. Jtacf iv-th-L u i/W I F+V7ut Jyi Idts-cd- Voor het tijdvak van 8 t.m. 21 Mei J949 zijn de volgende bannen aange wezen: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 191 Vlees (A B, D): 100 gram vlees. 122 Vlees (A B): 300 gram vlees. 123 VlÏÏs (D): 100 gram vlees.' 125 Xllemeen (A, B. D): 250 gram boter 127 XSen (It): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 132 Algemeen (B): 500 gram margarine of vet. 134 Algemeen (D): 125 gram margarine of vet. boter, boter 135 Algemeen (D)100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAKSKAARTEN 903. 79, 80 Tabak (QA): 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. 81 Tabak (QC): 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 906. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter M. Dc niet aangewezen bonnen 104, 110. UI, 113, 117, 118 en 119 kunnen worden vernietigd. Het wetsonwerp heeft van vele zijden reeds ernstige bedenkingen doen rijzen Dit geldt in het bijzonder t.a.v. de be paling, volgens welke burgers van de Ierse Republiek, die in het Ver. Ko ninkrijk gevestigd zijij, voor militaire dienstplicht kunnen worden opgeroe pen. De Britse regering heeft herhaal delijk te kennen gegeven, dat dit het ge val zal zijn, o.a. Noel Baker, de secre taris voor gemenebestbetrekkingen, die dit op 26 November in het lagerhuis zeer nadrukkelijk deed uitkomen. Daarente gen wordt dit bestreden door de Ierse eerste minister Costello. Zondag vertoefden we te Antwerpen. In de middag trok door de straten een 1 Meistoet, die door zijn enorme lengte de stad zonder meer in tweeën ver deelde. Opvallend was de vertegen woordiging van de jeugd-met-houding Later warer we de gast van de Bel gische Kajotters en Kajotsters. En ons trof weer de frisheid, waarmee ook zij vele uren lang activiteit ontwikkelden. We bedoelen met deze regelen geenszins onze Nederlandse organisaties te kleine ren of onze jeugd van nietsdoen te be schuldigen. Immers op deze zelfde dag riep pater Wesseling de jongeren" op tot meuwe actie en congresseerden K.V.P.- jongeren in Den Haag over de waarde van de persoonlijkheid. Na afwerking van hun program vroe gen de Belgen ons, hoe het nu in Holland ging. We gaven ten antwoord, dat ook in Nederland activiteit viel waar te ne men, vooral in het beleggen van ver gaderingen. Wij praten veel, de Belgen doen veel. Wat nu niet precies hetzelfde is. Via tientallen organisaties horen we tientallen malen, pijnlijk nauwkeurig, hoe de katholieke mens oud en jong moet worden geboetseerd, dooh bij een eerlijke poging om aan de uitnodi gingen gevolg te geven, zou men voor zijn 30ste jaar 80 jaar moeten hebben geleefd. De resultaten moeten tegenvallen, om dat èn boetseerders èn boetseerklei nooit „materiaal" zonder fouten zijn. De ouderen wensen volmaakte jongeren, volmaakt dan volgéns hun systeem, de jongeren wensen volmaakte ouderen, volmaakt weer overeenkomstig hun be grip. Er zijn noch volmaakte ouderen, noch volmaakte jongeren. Kerk en maatschappij zijn alleen te redden met ouderen en jongeren, die weten te geven en te nemen, met mensen die leven en die, zoals een Belgische pastoor het Zon dag zo klaar wist te zeggen, weten, dat tenslotte alles draait om de liefde en offerbereidheid, om de kunst van zidh voor een ander en voor de gemeenschap te goven. En die ook dienovereenkom stig leven. Met die spontane liefde en eenvoudige blije overgave kunnen we alle deuren openmaken. Tegelijk „ketterde" de Vlaamse pastor tegen het formalisme van berouw angstvallig volgens -de letterlijke tekst van de kateohismus maar zonder diepte, tegen de kwezelarij van ouders, die hun kinderen deden verloren gaan, tegen de uiterlijkheden van de huwelijksdag, om dan in gloeiende tekst het jonge audito rium de liefde van de Christus te karak teriseren en de kracht der Sacramenten duidelijk te maken. Dat was leven! Er was meer. Tussen drie en negen uur verwerkten we een bezoek aan de kathedraal van Antwerpen met een inte ressante causerie over de bouw en kunst schatten, de reeds gememoreerde „les" van de pastoor, twee uur zang met daar na volksdansen en tenslotte een Maria- hulde. Wat werd er gezongen met die troubadour. Hij wilde, dat die Noord- Nederlanders zouden zien, dat ook een lied een instrument is om te vechten. Hij drong aan te tonen, niet alleen uiter lijk, maar van binnen uit, hoe schoon het portret van het Vlaamse volk is. De Belgen hébben gezongen tot ontroering toe. Frappant was de ernst van de overi gens eenvoudige geïmproviseerde pro cessie met kaars en gezang naar en op dracht voor een Mariabeeld op een boomstronk. Dat was leven! Maar niet van een gedirigeerde me nigte, doch behoudens een enkele aan duiding van de geestelijke leiding eigen activiteit van arbeidersjeugd. En op peil! Eigen activiteit. Die moet de jeugd liggen. Die moet men de jongeren ge ven. We bedoelen het hier goed, doch streven naar de gemechaniseerde mens met 25 uniformen. Het Belgisch program van Zondag zou hier vijf bijeenkomsten eisen via vijf organisaties met vijfmaal contributie' of toegangsbewijs voor vijf zalen. De gezonde blije gemeenschap van het gezin blijft dat is ook al weer op vergaderingen uit en te na betoogd .de pijler van de maatschappij. Een „goed" Nederlands katholiek is nooit thuis en kan ook volgens de beginselen van onze talloze vormingssystemen nooit thuis zijn. De vorming in het gezin is de vorming, maar deze wordt ongeveer onmogelijk -gemaakt. We spreken over de waarde van de persoonlijkheid, doch geven haar geen kans tot eigen ontplooiing, want voor elke trek hebben we een organisa tie. Zodat we onze mensen kopschuw maken of doodmechaniseren. De Belgische Kajotters en Kajotsters hebben ons door hun hartelijkheid, spon taneïteit en doen warm gemaakt. Zij leven van. binnenuit. HENK VAN DER MAZE. De Europese Raad is te Londen bijeen. Een opname tijdens de eerste zitting in het St. James Palace. Tweede van rechts de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, De reusachtige Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren uit Mobile vertrokken voor een vlucht van 7200 kilometer naar Engeland. Het toe stel heeft het grootste aantal passagiers aan boord, dat ooit de Atlantische Oceaan in één vliegtuig is overgestoken, nl. >5 man van de luchtmacht en een beman ning van 12 personen De tijd van de vlucht is berekend Op 25 uur, de landin- Uit een kort geleden ingesteld onder zoek van de Ver. Naties blijkt, dat in een aantal landen het aandeel van het inkomen uit arbeid in het totale nationale inkomen wijziging ondergaat. Nederland behoort tot de landen, waar het aandeel van in komen uit arbeid in het totale nationale inkomen snel stijgt. Het bedroeg in 1947- 1948 namelijk 56 pet van het nationale in komen tegen slechts 47 pet in 1938. Andere landen, die tot deze categorie behoren zijn: Tsjechoslowakije 66 pet tegen 57 pet, Noorwegen 59 pet tegen 50 pet en Zwitserland 58 pet tegen 46 pet. Daarentegen verminderde het aandeel van inkomen uit arbeid in de Ver. Staten 62 pet tegen 66 pet, België 54 pet tegen 58 pet Canada 56 pet tegen 63 pet en Nieuw Zeeland 52 pet tegen 58 pet. In Australië bleef het aandeel van het inkomen uit arbeid ongeveer onveranderd 55 pet tegen 54 pet en in het Ver. Koninkrijk was er een kleine stijging 65 pet tegen 62 pijt. 1 In het overzicht wijst men er op, dat j de vergelijkingen betrekking hebben op inkomens, waarvan nog geen belasting werd betaald en dat geen rekening is ge houden mét de herverdeling van inkomen, die voortvloeit uit belastingheffing. t I Mr. D. U. Stikker: links van hem (met siga- ret) jhr. Michiels van Verduynen, de Nederl. gen op Bermuda en op de Azoren inbe- ambassadeur in Londen. erenen 1 grepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1