BEVIN op „luchtbrug"-inspectie d,w karri's: r Iribune Vliegramp in Italië wekt grote verslagenheid Engeland zendt versterkingen naar Hongkong Geef de JEUGD haar KANSEN De K.A.B. eert haar gevallenen Weerbericht Aangrijpende plechtigheid op Canadees kerkhof te Wouw Europa's eerste „parlement" BERLIJN ZONDER VERRASSING OF GEJUICH K Stakers isoleren stad in Canada Oorzaak nog niet opgehelderd Overeenstemming in Batavia DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rodepropaganda-planken van het dikste hout De universiteit in opbloei Op de Rode troepen rukken op naar Kanton J Jonge burgers en burgeressen bezinnen zich op rechten en plichten De gezonken kust vaarder „Mudo' Twentse textielarbeiders verlieten fabrieken Hun getal bedroeg meer dan 1000 •Geheimzinnige branden in Londen Ontwerpstatuut getekend Het gaat niet vlot •71ste JAARGANG VRIJDAG 6 MEI 1919 No. 20920 (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) BERLIJN, Donderdagavond. In Washington, Parijs, Londen en Moskou is gisteren gelijktijdig een uitgebreid communiqué gepubliceerd over de resultaten van de besprekingen betreffende de Berlijnse kwestie. Hierin wordt gezegd, dat de regeringen van Frankrijk, de Sovjet-Unie, de Ver. Staten en Groot-Brittanië zijn overeengekomen, de sedert 1 Mdart 1948 door de Sovjets opgelegde blokkade en de door de westelijke geallieerden ingestelde tegen-blokkade per 12 Mei 1949 op te heffen. Voorts, dat op 23 Mei de raad van ministers van buiten landse zaken te Parijs bijeen zal komen om besprekingen te voe ren over alle Duitse kwesties, alsmede over de problemen, welke uit de situatie te Berlijn voortkomen, o.a. de valuta-kwestie. De resten van het verongelukte Italiaanse vliegtuig, waarmede de spelers, de verzorger en de trainer van Torino, benevens de gehele vliegtuigbemünning om het leven kwamen. ROUWBEKLAG VAN DE H. VADER Unieke vergadering in Utrecht GEDENKTEKEN IN HET „HUIS VAN DE ARBEID" ONTHULD AANHOUDING VRIJ KOUD WEER VON RUNDSTEDT WORDT VRIJGELATEN BRIEF VAN KAREL LOTSY W Dit is een joto om te bewaren; de Grote Vier in conferentie en niets dan lachende gezichten! Het is een opname, gemaakt onmiddellijk na het accoord te New-York betreffende de opheffing der Berlijnse blokkade. Van links naar rechts: Sir Alexander Cadogan (Engeland), Jakob Malik (Sovjet-Rusland), Philip Jessup (V. S. van Amerika) en de Fransman Jean Chauvel met het vlotbrengen van de „C. A. Banck" Republiek bereid het vuren te doen staken Naar verluidt hebben de repu blikeinse onderhandelaars de stel lige verzekering gegeven een „cease-fire"-order te zullen afkon digen en de Haagse besprekingen b(j te wonen. Men kwam zo ver bij gentlemens agreement. Het verluidt dat de Amerikaanse gedelegeerde, H. Merle Cochran er op het ogenblik hard aan werkt om nog vóór het eind van de week een formele bijeenkomst te arran geren teneinde de overeenkomst een formeel karakter te geven. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-niimmer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESS:ERO.P. LEO J M. HAZELZki Algemeen redacteur: H.. A- PAAL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >.DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f. 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In Moskou werd het communiqué zon der enig commentaar gepubliceerd. Dit was de eerste maal, dat in Rusland in het openbaar mededelingen over de -blokkade-besprekingen werden gedaan. Berlijn heeft het nieuws over de op heffing der blokkade zonder grote ver rassing en merkwaardigerwijs ook zon der juichende vreugdestemming vera men. Al de West-Duitse politici, die het blokkadejaar met zoveel voort rendheld eisen hebben opgesteld de wijze, waarop de verbindingen het Westen zouden moeten worden zekerd, hebben na het bekend w van de overeenkomst terstond m®. waardering klaar gestaan. De?® in alle gevallen neer op een d S Robertson gedeelde loftuitinS P genoegen het verkeer met eenvoudig herstel van toez,cht Daar,n behoud van R j,ovendien een in het mengt zich pessimistisch ingestelde verwachting voor de a.s. conferentie der Grote Vier. In de felheid der uitingen van commu nistische en democratische zijde is tot nog toe weinig veranderd en zoals de dingen er 00 het ogenblik uitzien, lijkt er nog ceen enkele mogelijkheid geopend tot een reeliik, dat een hernieuwd samengaan in één politiek verband mogelijk maakt. Wel stelt de socialistische eenheidspartij zulk een samengaan thans opnieuw als noodzaak voorop; voornamelijk vraagt zij een spoedig herstel van het contact tussen de Duitse economische commissie der Sov- jetzöne en de economische raad te Frank furt. In politieke kringen alhier neemt men t.a.v. de verdere loop der dingen een grote mate van terughoudendheid aan. In het algemeen heeft men hier de overtuiging, dat de Russische Berlijners wel hun oude tactiek, maar in geen geval hun oude doel hebben laten varen. Tot nu toe zaagt de rode propaganda alhier planken van het dikste hout: weste lijk imperialisme, agressie-politiek en oor logsdrijverij. Het officiële Sovjetblad ging onvervaard in deze veldtocht voorop. Men wacht hier nu eigenlijk af of de propagandamachine een kwartslag zal worden omgedraaid, teneinde met het nieuwe tempo der Sovjet-diplomatie te worden gesynchroniseerd. De omwisselin gen in de redactionele staven, die na de personeelswisselingen in het apparaat der Sovjet-militaire administratie zijn vol trokken, kunnen wellicht worden aange- Omstreeks duizend studenten telt de Nijmeegse Alma Mater thans. Sedert zij in 1923 aanving met 189 alumni, is er nimmer sprake ge weest van een plotseling, ongezond uitschieten, doch het was een proces van gestadige, stevige groei. Wat deze cijfers leren: 1927-1928: 399 studenten; 1932-1933: 531; 1937-1938- 578; 1945-1946: 771; 1946-1947: 829- 1947-1948: 907. Het aantal promoties in de drie faculteiten van godgeleerdheid, let teren en wijsbegeerte en rechten bedroeg tot dusver 204. Het leeu wendeel daarvan, circa 140, valt toe aan de litteraire faculteit. Met goed eevolg werden voorts 1251 docto rale examens afgelegd, over de drie „Imde faculteiten als volgt ver foeid- resp US- 476 en .656 Tft 1947 boekte de later opgerichte theolo- examens, diemet pfgWa^ ren bekroond. vQor politieke en stcicindc 3fd6lin& _i zul GGrlanc» sociale wetenschaPPe en afwer® haar eerste vruchten k-1" P Het aantal docenten Godgeleerdheid 13 h?ogl eerte *24 lector; letteren en wijsbege t_ hoogleraren, 9 lectoren, 4 P docenten; rechtsgeleerdneio hoogleraren, 1 privaat-docent. 12 zien als een aanwijzing, dat ook in deze een kentering te verwachten is. Voor zover vanochtend reeds commu nistische commentaren beschikbaar wa ren, zijn deze in vrij rustige toon ge steld. Zij spreken van eerlijke wil tot verstandhouding met de Verenigde Sta ten en brengen de wens tot een contact met West-Duitse politici opnieuw ter sprake. En wat denkt de man in de Berlijnse straat?Vooreerst wikt hij met een koel hoofd de kans op herstel van normale verhoudingen, op herstel der verkeers diensten en verlichtingen in de stad en op hervatting van het werk in de stilgelegde fabrieken. Temidden van de blokkade discussies ging zijn gesprek over de ver dubbeling van het koffierantsoen. Nu is de voornaamste vraag of men weer zonder de gehate Russische papieren Westen zal mogen reizen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, vertrekt a.s. Zater dag naar Berlijn om de „Luchtbrug"^ te inspecteren. Dit bezoek werd reeds enige tijd geleden aangekondigd. Dr. Arnold, de premier van Noord Rijnland West- falen, had toen Bevit, om een onderhoud verzocht, teneinde de grenscorrecties te bespreken. Bevin toonde hiertoe weinig bereidheid en thans is dan ook medege deeld, dat een ontmoeting met dr. Ar nold niet zal plaats hebben. In het Lagerhuis heeft Bevin onder luide toejuichingen de overeenkomst ter beëindiging van de Berlijnse blokkade be kend gemaakt. Hij kondigde aan, dat de „Luchtbrug" zou blijven bestaan tot de situatie geheel'is opgehelderd. - Bevin zeide o.m.: „Deze overeenkomst toont duidelijk aan, dat onze krachtige en toch redelijke politiek in feite ten volle gerechtvaardigd wordt door de resultaten. De Britse regering zal de nieuwe bijeen komst van de Grote Vier in dezelfde geest van standvastigheid en redelijkheid tege moet gaan. Wij zullen niets prijsgeven van de beginselen, die wij immer ten opzichte van Duitsland hebben gehuldigd". De leider der oppositie, Winston Chur chill, zeide, dat Bevin's mededeling ont vangen zou worden met „vreugde en op luchting". Churchill was van mening, dat Engeland's standvastigheid en bovenal de machtige en consequente politiek der V S. zeer veel hadden bijgedragen tot „verlich ting van de spanning". De Canadese stad Asbestos, waar onge veer drie-vierde gedeelte van de wereld productie van asbest wordt geproduceerd, verkeert practisch in staat van beleg. De wegen der stad worden geblokkeerd door 5000 met koevoeten, stenen, stokken en geweren bewapende stakers, die reeds 2% maand geleden het werk neerlegden, tengevolge waarvan hun gezinnen gebrek lijden. Vijftig politie-agenten zijn door de sta kers omsingeld. Twee honderd man van de politie uit Montreal en uit Quebec City zijn met spoed naar Asbestos ge zonden, met de opdracht te pogen de allerwegen in de stad aangebrachte weg versperringen te verwijderen. De stakers vielen politie-auto's aan, die zij omver wierpen. Twintig man der te hulp gezonden politiemacht werden bij botsingen met stakers gewond. Gisteravond was Asbestos zo goed als helemaal geïsoleerd. De stakers laten nie mand de stad binnen gaan, behalve in woners, dokters en predikanten. Het bericht van de vliegtuigramp, waarbij het Italiaanse voetbalelftal Turino" op zo tragische wijze om bet leven is gekomen, heeft alom in Italië grote verslagenheid veroorzaakt. De H. Vader heeft een telegram gezonden aan kardinaal Fossoti, de aartsbisschop van Turijn, waarin Hij Zijn leedwezen uit sprak over de grote slag, die bet Italiaanse volk - en de sport van Itahe in het bijzonder - getroffen heeft. Toen Z. H. het bericht vernam, kniel de Hij neer om voor de zielerust van ae slachtoffers te bidden. Meer dan 10.000 inwoners van Lissabon kwamen gisteravond voor de Italiaanse legatie bijeen om van hun deelneming te getuigen. De Benfica-club, de tegenstander aer Italianen in de Dinsdag gespeelde wed strijd, sloot ten teken van rouw haar deuren en alle voetbalclubs in Portugal lieten de vlaggen halfstok hangen. De oorzaak van de ramp is nog steeds niet bekend. Slechts enkele seconden, vóór het toestel tegen de op een 700 me ter hoge heuvel staande toren vloog, seinde de piloot, dat hij zich op 200 meter hoogte bevond. Uit de kracht, waarmee het toestel tegen de muren van de Su- perga-basiliek terechtkwam en neerstort- e j Plein van de kerk, leidt men ai, aat de piloot, toen het toestel de neu vel raakte, getracht heeft de kist op te trekken. De rode toren van de basiliek is door een vleugel van het vliegtuig De- schadigd. De gehele nacht van Woensdag op Don derdag is men bezig geweest met de berging en identificatie van de slacht offers. Behalve het uit 28 personen be staande gezelschap van spelers, offi cials en journalisten, kwam ook de be manning van 3 personen om het leven. (Van onze Utrechtse redacteur). Enige honderden jonge mensen, die zo juist de leeftijd hebben bereikt, waar op zij als volwaardige staatsburgeressen en staatsburgers worden beschouwd, heb ben door gevolg# te geven aan de uitno diging van het gemeentebestuur van Utrecht tot een samenkomst, om zich op hun burgerrechten en burgerplich- te bezinnen, getoond de ernst hier- van, t® beseffen. Het was ongetwijfeld y11? ®en een originele, maar ook een lofwaardige gedachte van de nog jonge burgemeester, van wie het initiatief is uitgegaan, een dergeiijke vergadering te houden. Het was een genot al deze jonge mensen, dieamper de drempel der maatschappij hebben overschreden, bij elkaar te zien. Burgemeester De Ramtz zei het zo tref fend in zijn openingsrede, dat wij de situatie niet pessimistisch behoeven in f omdat er een jonge generatie te zien, generatie, die tijdens klaar staat, haar jeugd huisgezinnen, in m de grote n00*i1heidsdrang het ge- eigen spontane waar(je van een meenschapsgevoel en d land krachtig eigen, onafhankelijk _vabeleefd heeft ondervonden en In een ervonden cu ft daarna uitstekend betoog teristiek' ^^JhaJr diep^ £5^"^ samenleving met haar epe vryheidszül. Een volk, dat één is e ^fde tot het vaderland, maar een geestehjke verschei denheid kent. Nimmer kwam de volks. eenheid beter tot 0P®™fJ*Xid die geestelijke verscheidenheid werd aangetast. Een keuris en ernstig woord, getui gend van vastberadenheid werd gespro- gend van vastDera kiezer en een ken door een jeuguiëc jeugdige kiezeres. De bijeenkomst had een ^"king^van ke omlijsting door de mede wiUem het U. S. O. onder leiding van wiuem van Otterloo Op één na alle spelers waren in ae twintig jaar oud. De oudste van hen was 33 jaar. Men is van plan de spelers op grootse wijze naar hun laatste rustplaats te brengen, op kosten van de stad. Het verlies van het lormo-eiltai oe tekent een danige verzwakking van net Italiaanse nationale elftal, dat voigend jaar naar het wereldtoumooi in Brazilië zou moeten. De Torino-voetbaiclub werd in 1906 opgericht bij een fusie van twee Turijnse sportverenigingen. In het sei soen 192627 werd voor de eerste maai het kampioenschap van Italië betiaaid, een prestatie, die in de seizoenen 1927-38 1942-43, 1945-46 en 1946-47 werd herhaaid. Ook dit jaar had Torino de beste kans op de titel. Het is nog niet beslist, of ae competitie zal worden uitgespeeld. Vorige zomer werd door Torino een succesvolle reis door Erazilië gemaakt. Geen enkele wedstrijd werd tijdens deze tournee verloren. Ook in het nationale Italiaanse elftal hebben vele spelers van Torino een belangrijke rol gespeeld. Steeds maakten drie, vier en soms vijf spelers deel uit van het elftal der Azzur- ri's, die in Februari Portugal met 41 versloegen, in Maart Spanje op eigen ter rein met 31 en thans in voorbereiding waren voor de wedstrijd tegen Oosten rijk, welke op 22 Mei te Florence zou worden gespeeld. Rond 't strategisch belangrijke spoor wegknooppunt Kasjing, waar 30.000 communisten pogen door het sterke na tionalistische cordon om de grote haven stad Sjanghai te breken, woedden giste ren hevige gevechten. Naar hedennacht gemeld werd, zonden sterke regerings strijdkrachten de aanvallen op Kasjing, 295 km t. Z.W. van Sjanghai afgeslagen hebben, maar de uitslag van de strijd is nog zeer onzeker.- De nationalisten hebben een diep net werk van versterkte punten aangelegd binnen de half cirkelvormige verdedi gingslinie voor Sjanghai, ter lengte van 200 km. Hele dorpen zijn met de grond gelijk gemaakt en te velde staande gewas sen vernietigd om de communisten geen dekking te verschaffen voor hun aanval len. Spoorbruggen tussen Kasjing en Hangtsjou zijn vernield teneinde de aan voer van communistische artillerie te be moeilijken. Be ontwjKKeimgen aan net Zuid- Westelijk front, onmiddellijk onder het bedreigde Sjanghai, worden overscha duwd door een zich ontwikkelende gro te communistiscnè «.ctie op driehon derd mijl ten Westen van deze stad. Twee communistische colonnes, min stens vijftigduizend man sterk, trek ken namelijk ongehinderd op naar Kanton. De val van Kanton, diep in het hart van Zuid-China zou volkomen de natio nalistische plannen vernietigen om deze stad het centrum van de verzetsregenng te maken. Haar ^rovering zou China's nationalisten gtfn enkele grote stad overlaten, van wSaruit voortgezette de fensie geleid zou kunnen worden. De Britse minister van defensie, Alex^ ander, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Engeland „aanzienlijke versterkingen" naar het garnizoen van de Britse kroonkolonie Hongkong zendt, bestaande uit eenheden van alle wapens Alexander zeide, dat het enige doel van deze stap is te verhinderen, dat als ge volg van de ongeregelde omstandighe den in China het welzijn en de veilig heid van de bevolking van Honkong in gevaar zouden worden gebracht, terwijl de regering tevens wil voorkomen, aat de wettige handel op China, die o»er Honkong loopt, wordt belemmerd. De Chinese communisten hebben een pact van wederzijdse bijstand getekend met de communistische regering van Noord-Korea. Tevens hebben zij de Bir mese communisten beloofd hen te helpen in de „gemeenschappelijke strijd tegen het Amerikaanse en Britse imperialisme". strategische bases in Zuid-Oost-Azië te bezetten zo schrijft ue „Honkong Standard". Dif zou geschieden met twee hoofd-co- lonnes en het plan zou bestaan, de op mars zo snel uit te voeren, dat. de Euro pese mogendneden, die m Europa in beslag genomen worden, geen effectieve tegenstand zouden kunnen organiseren. Voor de steun aan Birma zou Koenming, aan de weg naar Birma gelegen, als uitgangspunt worden gebruikt. De an dere colonne zou de Indo-Chinese grens bij Longsjan overschrijden en Nanning, in de provincie Kwangsi, als basis ge bruiken. In het Engelse lagerhuis deelde de eer ste minister Attlee mede, dat de „Ame thyst", het Britse fregat, dat zware ver liezen geleden heeft bij de beschieting door communisten op de Jangtse, thans in veiligheid is, maar dat hij thans geen verdere bijzonderheden nog kon mede delen, aangezien dit niet in het open baar belang zou zijn. Enige tienduizenden arbeiders in de Twentse textiel-industrie zijn gisteren middag na 1 uur niet meer aan het werk gegaan. Dit geschiedde o.a. in Hengelo, Borne. Enschedé en Almelo. Dit deden zij in verband met het enige dagen gele den door het college var rijksbemidde laars gegeven advies om het werk op de Nationale Feestdag eventueel om 1 uur ir, de middag te doen beëindigen. In Hengelo verlieten vrijwel alle werkne mers de fabrieken. Een en ander ging tegen de wens van de gezamenlijke werkgeversorganisaties. Deze stelden zich op het standpunt, dat nu er van een viering van de Nationale Feestdag geen sprake is, beter doorge werkt kan worden. De fabriekskernen hebben medege deeld, dat haar besluit om het werk om 1 uur te beëindigen niet gericht is tegen ae directies, doch bedoeld als een mani festatie om te komen tot een werkelijke viering van een Nationale Feestdag op 5 Mei. Van werkgeverszijde is opgemerkt, dat indien werkelijk van een viering sprake zou zijn, daaraan medewerking zou worden verleend. Men wijt deze toestand aan het ontbreken van een bindend advies van overheidswege. O Er is van de zijde van Scotland Yard een onderzoek gaande naar de oorzaak van een zestal branden, dat zich in de afgelopen dagen in Stratford (Noord-Oost- Londen) heeft voorgedaan. De laatste brand brak gisterenmorgen uit in een ma gazijn van overtollige legergoederen. Het ontploffen van lichtspoorammunitie, mag- nesiumzonnen en dergelijke gaf aan deze brand een vuurwerkachtig aanzien. Drie andweerlieden werden hierbij gewond, in der V0I"ige branden heeft gewoed opslagplaats van autobanden, in de var^H i-'ke nabijheid van het toneel rf brand van gisterenmorgen. Van f,,- t. ®r branden kon tot op heden de J e oorzaak worden vastgesteld. Uit het feit, dat dit pact op 17 Maart in Moskou werd ondertekend, leidt men af, dat het de instemming van Russische zijde heeft. „De communisten zqn nu inderdaad van plan, zo snel mogelijk door de tegenstand der regeringstroepen heen te breken om zuidwaarts naar de gren zen van Indo-China en Birma te snel len, teneinde de inheemse communis tische strijdkrachten aldaar te helpen, De verwachting van heden- tot morgenavond luidt; Koude nacht met weinig wind, afnemende bewolking en enkele verspreid optredende buien. Mor gen geleidelijk toenemende bewol king en aanvankelijk droog weer, maar later in de Westelijke pro vincies hier an daar enige regen. Zwakke tot matige Westelijke wind en overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 7 Mei; zon op 5.00 uur, onder 20.14 uur; maan op 13.22 uur, onder 3.21 uur. (Van onze Utrechtse redacteur) Zodra de K.A.B. na de bevrijding weer herrezen was, stelde de Cultuurdienst een onderzoek in naar het aantal mensen uit haar midden, die door het oorlogsgeweld of in de strijd tegen de bezetter het leven hadden gelaten, 't Waren er 1152, geestelijk adviseurs, bestuursleden en leden. Te veel om hun namen in een der muren van het Huis van de Arbeid te Utrecht, hoofdzetel van de K.A.B., te beitelen. Toch wilde het bestuur een herinnering aan deze dapperen behouden en de beeld houwer Piet Jungblut kreeg opdracht een gedenkteken te vervaardigen, dat een reliëf geworden is, aangebracht boven de ingang van de vergaderzaal. Het geeft niet de traditionele voorstelling van een ge troffen soldaat of een andere figuur, die direct met de oorlog in verband staat. Dominerend is de Pièta, die omringd is door de 4 apocalyptische ruiters. In tegenwoordigheid van de nabestaan den van de gevallenen en afgevaardigden van bonden en instellingen, is het gedenk teken in de morgen van de dag, waarop wij onze bevrijding vierden, onthuld. Het is een zinvolle plechtigheid gewor den, niet het minst door de indrukwek kende zang van het Utrechts Katholiek a-capellakoor onder leiding van Guus Stoop, dat o.a. bij de onthulling een ge voelvol „Requiem aeternam" zong en door de fraaie declamatie door Henk Schaer, van wie wij hoorden het hier wel zeer toepasselijke fragment uit de Openbaring „De. vier Apocalyptische ruiters" en „De dood van prins Willem van Oranje" uit P. C. Hooft's „Historiën", dat gevolgd werd door het volledige Wilhelmus van Nassaue. De heer Louis Beumer, leider van de Cultuurdienst bood het gedenkteken na mens alle afdelingen het Verbondsbestuur aan, dat voltallig aanwezig was. De voorzitter van de K.A.B. de heer A. C. de Bruyn schetste de gevoelens, die het bestuur ertoe dreven dit gedenkteken hier te plaatsen. Dankbaarheid is er de diepe ondergrond van. De nabestaanden mogen er een bewijs in zien, hoe hun dierbare overledenen in de kringen van de K.A.B. gewaardeerd worden. De geestelijk adviseur mgr. J. G. van Schaik beschouwde de geTva'lenc"' wie hij des morgens het H. Misoffer had opgedragen, als martelaren voor het volk en het vaderland. Ongetwijfeld zijn zij voor de troon van God reeds de voorspre kers voor de K.A.B. Mgr. eindigde met enige troostende woorden tot de nabe staanden, waarna gezamenlijk gebeden werd. Tot slot zongen allen het Wilhelmus. Te Londen is officieel medegedeeld dat Hitler's legercommandanten veld maarschalk von Rundstedt en kolonel generaal Strausz van rechtsvervolging zullen worden ontslagen en in vrijheid gesteld, op grond van hun slechte ge zondheidstoestand. Generaal von Manstein zal echter be recht worden. Een van onze trouwe rubriek-lezers heeft ons inzage gegeven in de corres pondentie, welke naar aanleiding van onze protesten tegen de wedstrijd SVV- VSV gevoerd is tussen hem en de heer Karei Lotsy, waarin de heer Lotsy schrijft als voorzitter van de KNVB. Genoemde lezer meent, dat het goed is om onze zienswijze op het standpunt van de heer Lotsy in deze rubriek tot uiting te brengen, aangezien de kwestie zeer sterk en bij voortduring „leeft." Al nemen wij op geza.g van de heer Lotsy aan, dat SVV en VSV onderling tot het spelen op Eerste Paasdag hadden be sloten en niet door de KNVB daartoe waren gedwongen (en wij hebben ook nooit gezegd dat de clubs in deze vrijuit gaan), het is toch zo, dat het kampioens- rooster door de KNVB wordt samen gesteld en dat de KNVB aan deze datum zijn sanctie heeft verleend. Nu gaat het inderdaad niet aan, dat de ene groep aan de andere haar wil oplegt. Maar het gaat ook niet aan, dat de ene groep de andere kwetst. 1 e KNVB is gelukkigeen organisatie van allen, zowel neutralen als katho lieken en christelijken. En de KNVB heeft zelf verklaard, dat hij de gevoelens van gelovig Nederland wil eerbiedigen. Zelf heeft hij beloofd zijn eigen Bonds wedstrijden daarnaar te regelen. Maar hij verleent er zijn sanctie aan. dat an deren onder zijn auspiciën zich niet daarnaar regelen. Inderdaad is Nederland een vrij land. Maar ook een in meerderheid gelovig land. En inderdaad zijn er duizenden, die er geen enkel bezwaar tegen heb ben om op Eerste Paasdag naar een voetbalwedstrijd te gaan. Maar er zijn ook vele duizenden, aan wie men ue mogelijkheid ontneemt om een in dit geval belangrijk en interessant sportgebeuren mee te maken. Al zal dan de KlAcB niet zelf de wed strijddatum hebben uitgezocht (dit ver zwaart de schuld van de verenigingen, die toch stellig een grote „gelovige" aanhang hebben), hij heeft er zijn goed keuring aan verleend. De grote wed strijden in de KNVB zijn niet alleen voor de neutrale maar ook voor de ge lovige toeschouwers. Als de neutrale verenigingen dit niet inzien, dan moet toch de KNVB van en voor allen dit wél doen. Wij willen op gezag van de heer Lotsy gaarne aannemen, dat later nog is ge probeerd om de wedstrijddatum van SVVVSV alsnog te verschuiven; ook willen wij aannemen, dat door sommi gen oprecht is betreurd, dat zulks niet meer mogelijk bleek. Het geeft ons slechts aanleiding om de KNVB te ver zoeken, bij eventueel volgende gelegen heden eerder diligent te zijn. Het gaat hier niet om wat de ene min derheid zus en de andere zo zou wille i. Het gaat er om, wat de gelovige meerder heid gezamenlijk wenst. Als de vereni gingen dan van een te weinig ruime blik blijk géven en dus niet inzien, dat de neutrale topwedstrijden niet aller voor de neutralen maar ook voor de ge lovigen geschikt tot bijwoning dienen te zijn, zal de KNVB corrigerend moe ten optreden. Wij willen* aannemen, dat de KNVB een hoge opvatting heeft van zijn taak; wij nemen dit vooral aan na kennis neming van het schrijven van de heer Lotsy. Dan mag de KNVB het ook niet in de hand werken, dat veel gelovigen helaas, te veel, zij begaan de reeds eerder gewraakte fouten in eigen kamp aan het marchanderen gaan tussen hun godsdienstige overtuiging en hun sporthonger. SUPPORTER Rustig en zonder veel luidruchtig vertoon is de bevrijdingsdag in het land verlopen. De vlaggen waren overal gehesen, er trokken muziek corpsen door dorpen en steden, kin deren vierden feest op hun manier, met sjerpen en toeters en jongens speelden eindeloze partijen voetbal: het weer werkte niet erg mee om deze Meidag in een laaiende feestgloed te zetten, het bleef koud en guur en re genbuien verjoegen de wandelende mensen soms van de straten De meest inclruKweKKenae plechtigheid in het land was misschien nog wel de her- denkiiig van de vierde verjaardag van de overgave van de Duitse troepen aan het Canadese leger op de Cana dese begraafplaats te Wouw bjj Ber gen op Zoom. Het meest treffende moment bij de herdenking van de bevrijding op de Canadese begraafplaats te Wouw was wel dat ogenblik, dat kinderen voor elk der onnoemelijk vele graven één een ruikertje bloemen legden. Dat Was de hulde van Nederlands jeugd voor de Canadese soldaten, die hun leven ga ven voor onze bevrijding. Vele autori teiten en belangstellenden waren geko men om deze pieuze plechtigheid mee te maken. H.M, de Koningin had zich laten vertegenwoordigen door vice-ad- miraal Rost van Tonningen, die even eens Prins Bernhard representeerde, mi nister Schokking was er namens de Ne derlandse regering, bijna alle ambassa des in Den Haag hadden haar vertegen woordigers gestuurd, de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, de bur gemeester van Bergen op Zoom en veie anderen waren eveneens aanwezig. Mi nister Schokking sprak tot de kinderen en wekte hen op deze soldaten altijd dankbaar te blijven voor wat zij voor ons volk gedaan hadden. De Canadese gezant, de heer Dupuy sprak woorden van dank voor hetgeen voor de graven van zijn landgenoten gedaan werd. De twee leden van de bemanning van de „Mudo", het Nederlandse kustvaar tuig,' dat Woensdagavond bij de Theems- monding zonk, die vermist worden blij ken te zijn de stuurman R. Beuker uit Groningen en de kok H. Mulder uit Den Haag. De overige vier leden der bemanning, de kapitein, de machinist en twee matro zen, zijn gisteren in Greenhithe aan de mond van de Theems, aan land gebracht. Het ontwerp-statuut voor het eerste Europese „parlement" de raad van Europa is gistermiddag in het Saint James Palace te Londen door verte genwoordigers van Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Luxemburg, liane, Eire, Noorwegen, Denemarken en Zweden getekend. De plechtigheid nam 53 minuten in be slag. Het statuut was opgesteld door de ambassadeurs van dc tien landen in Lon den en tenslotte goedgekeurd na een conferentie van drie dagen, die Dinsdag te Londen begon. De Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. D. U. Stikker, die het verdrag namens Nederland onderteken de, verklaarde, alvorens zijn handteke ning onder het ontwerp-statuut te plaat sen, dat het denkbeeld van een Europe se eenheid voor Nederland niet nieuw is. „Onze aardrijkskundige ligging en ons gehele verleden maken, dat wij voorstan ders van een Europese eenheid zijn", zeide hij. Na de in April 1948 genomen beslis sing van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, welke inhield, dat Nederland op krachtige wijze zou bijdragen tot het welslagen van elke unie, als de thans be oogde, in herinnering te hebben ge bracht, verklaarde minister Stikker: „Het zal niemand'verbazen, dat Nederland het document, dat wij thans tekenen, ver welkomt als een grote stap voorwaarts in de richting van verwezenlijking van een algemeen noodzakelijk geacht stre ven". In een gisteravond van officiële zijde te Londen uitgegeven communiqué wordt bekend gemaakt, dat het voorbereidend werk voor de raad van Europa, die he den in Londen werd opgericht, op 11 Mei in Parijs zal beginnen. Bij het vlotbrengen van het tijdens de jongste zware stormen op het Bloemen- daalse strand geslagen Zweedse stoom schip „C. A. Banck" leveren in de na bijheid gelegen „kaethie-mijnen" nog grote moeilijkheden op. Alvorens men kan beginnen met het baggeren van een geul. moeten deze zijn verwijderd. De mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine begint in de loop van de volgende week met een grondig on derzoek ter plaatse om alle nog aanwe zige explosieven te doen verdwijnen. United Press seint uit Batavia: Van betrouwbare Nederlandse zijde werd vandaag vernomen, dat de Indo nesische republiek en Nederland een in formele overeenkomst hebben bereikt over een bevel om het vuren te staken. „Alles wat we nu nog nodig hebben zijn de formele handtekeningen van beide partijen", zo merkte de zegsman op. Hij verklaarde, dat op grond van deze overeenkomst de Nederlanders de repu blikeinse regering naar Djokja zouden laten terugkeren, wanneer de republikei nen zich verplichten uit Djokja een „staakt het vuren" af te kondigen en de uitnodiging accepteren om de Haagse conferentie bij te wonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1