Meersman won eindsprint der eerste etappe Nederlandse hockeyploeg voor zware taak tegen Ierland Op 8 Mei 1949: Slag aan de Zaan Frederik zeven directeuren i. R DOOD schuld? DE WIELERRONDE VAN NEDERLAND HET BLIJFT TAMELIJK KOUD Dordt spitst zich op „reuzenzwaai van Emma tegen gast Xerxes ADIO i' programma ZATERDAd MEI 1949 Offensief der Zaankanters mislukte - Schulte en Middelkamp verrassend geslagen - De kiespijn van Capelli door MARTIN W. DUYZINGS Het kwam waarschijnlijk door die Nash! De Nash stond ergens voorbij Joure, langs de rand van de weg en hij was met het blote oog niet van nieuw te onderscheiden. Maar de zes geestdriftige Belgen, die helemaal van Brussel naar Friesland gekomen waren, om een flits van de eerste etappe van de ronde van Nederland te zien, stonden niettemin op de motorkap en spatschermen, een merkwaardig soort van uitheemse vreugdedans uit te voeren, zodat de Nash er van kreunde en kraakte. Want in de kopgroep van acht, die in een waan- ENSCHEDE-APELDOORN 9 MEI zinnig tempo bezig was de laatste dertig kilo meter, die de ronde karavaan nog scheidde van haar eerste oase op deze 2000 km lange tocht, Leeuwarden, zaten niet minder dan vier Belgen. Hun positie leek minder gunstig dan ze in werke lijkheid was; want in de volgwagens wedde men op dat ogenblik voornamelijk op Schulte, die daar volkomen op zijn gemak zijn kilometers zat te malen, en die voor het eerst aan de start in een ronde van Nederland ongetwijfeld van plan was, de feestelijkheden met enig vuurwerk te eindigen. ALARM Puzzle fiwjraw - h'h. v: 'H.isri Burgemeester d'Aüly heeft het startschot op de Dam gelost voor de tweede Ronde van Nederland en de karavaan zet zich in beweging voor de 2000 K.M.-rit door het land. Sparta zou bij tweede gelijk spel degraderen DE ENGELSE LEAGUE ZIJN DE IEREN WERKELIJK DE ONGEKROONDE HOCKEY- KONINGEN VAN EUROPA? 3e ETAPPE GRONINGEN- ENSCHEDE 8 MEI friesl Tweede ronde om de K.N.V.B.-beker WAT PRESTEERT OLIVEO OP BEZOEK BIJ EXCELSIOR? Prom.-degr. 2e en 3e klas O.D.S.' laatste kans en favoriet D.H.Z. Brengt O.N.A. zonder ongeluk Hollandiaan op zijn stand? DEN HAAG—ZWALUWEN 2—2 en de Promotie en degradatie 3e en 4e klassers V. M. EBERHART door f.aT5-*95Ó I OVERIJSSEL APEUXJGRN ■VSCMLUt Start 12u 3G. SchulteHij dirigeerde dat kop groepje van acht, zoals hij 's winters in tie zesdaagsen in ieder rennersveld geldt als de patron en noch de Belgen Keleleer, van Stayen en Meersman, noch de drie overige Nederlanders Schellingerhoudt, Smits en Bakker schenen in staat de blon - de main in zijn rood-wit-blauwe shirt in Leeuwarden, als men in een laatste eind spurt deze boeiende etappe een- waardig slot zou gaan bezorgen, ernstig te bedrei gen- En de rest van de bonte renners- sliert Slechts een was er. die de moed en de kracht had, de afstand, die de kopgroep van het vrij schamele restant van wijlen het peleton scheidde, nog goed te maken en dat was die andere Nederlandse crack Theo Middelkamp De Belgen in de kop groep door hun chef d'equipe gealar meerd toen Middelkamp zijn sprong nam, weerden zich nog maar de man uit Kiei- drecht liep niettemin zijn achterstand m met zó'n verbluffende macht, dat Belgisch kansen op een overwinning nog kleiner schenen te worden, ook al moest dan en kele kilometers voor de finish Cor Bakker met een lekke band uit de kopgroep en naar de achterhoede. En toen stond daar zo maar ln Joure die Belgische Nash en de Brusselaars, die erbij behoorden, produceerden voldoende vreugdegehuil om de Belgische wielrenners er nog net op tijd uan te doen denken dat een Belgische nederlaag nog altijd zo iets van een na tionale ramp betekende en dat het land onzer Zuiderburen nooit dichter bij een volksopstand is geweest dan toen, een jaar of tien geleden de Belgische equipe in de tour de France zulke een smadelijke nederlaag leed. En het was slechts sug gestie, gebeurde er daar voor Leeuwar den inderdaad iets met die vief Belgen. Was het slechts verbeelding of vormden daar vier Belgische renners die, door een schikking van het lot toevalUg door drie, eikaar bestrijdende equipes behoor- den. op eens toch een bescheiden NA ter behartiging van de wielersportbelan- gen van het Belgische Koninkrijk7 te maken, zaten wij 5 K.M. voorbij Zaandam, waar de ronde-karavaan met een knal uit het startpistool van Zaan- dam's burgemeester definitief op de va derlandse wegen was losgelaten, al mid den in de vijandelijkheden. De Zaan kanters Vooren. Van Beek en Schellin gerhoudt gaven voor eigen publiek en op wegen, waarvan zij ongetwijfeld elk puntje en elk paaltje kennen als hun eigen achtertuintje, een nummertje wie lersport weg, dat er zijn mocht. Het pe loton was volslagen verrast, en alleen de Belg Acout kon nog net het achterwiel van Schellinigerhoudt grijpen en stortte zich aldus eveneens in het avontuur. Want een avontuur was het, dat bleek al gauw. De Zaankanters en dé Belg kregen hun eerste 200 meter voorsprong practisch cadeau, maar voor de rest moesten zij vechten, alsof het een we reldkampioenschap gold. Want in het pe loton vond men de^g vroegtijdige krijgs verrichtingen kennelijk niet bijzonder sympathiek. Men reageerde er op met alle snelheid, welke zó'n peloton gedu rende de eerste 50 K.M. van de eerste dag nu eenmaal weet op te brengen. Het ging van weerszijden meteen zo enorm hard. dat er links en rechts al klappen en slachtoffers vielen. De eerste klap was voor de Franse- Italiaan Capelli, en die had men in de volgenskaravaan zien aankomen. De man was gestart met genoeg kiespijn, om er een kleinsteedse tandheelkundige kliniek een halve dag werk aan te bezorgen. Zeven km. na de start won de kiespijn het al van het tempo, Signor Capelli bleef achter. Zijn achterstand groeide en groei de, zijn wang groeide al niet minder en er kwam een moment, dat men hem be duidde dat hij er maar beter mee kon op houden. Hij antwoordde er niet eens dp, vermoedelijk kon hij dat ook niet door de omvang van dié wang. Hoe ook: nadat in Leeuwarden de controle allang gesloten was kwam de Italiaan zijn hotel bihnen- kreunen en als zij in Italië bijgeval nog eens e«n standbeeld tekort komen, dan mag Signor Capelli er voor mijn part een hebben. Nog vóór de verzamelde Zaankanters en de eenzame Belg tenslotte even voor Hippolytushoef door het peloton waren opgeslokt had dit, peloton al zware verlie zen geleden. Het was in drie, vier wilde jagende groepen uit elkaar gevallen en met néme waren van de Zwitserse equipe de heren Zehnder en Maag er zo slecht aan toe, dat daar, in de eerste kilometers voor hen deze ronde van Nederland met een een affaire zonder veel perspectieven werd. Dit Zehnder zag dat later trouwens in en in Bolsward gaf hij de voorkeur aan een automobiel. De Italiaan Pividori trou- 1 wens ook. Niettemin kwam hij, merk waardig genoeg toch weef fietsend Leeu warden binnenrijden, en daarmede be zorgde hij de jury dan vanavond al haar eërste puzzle. Daar, voorbij Bolsward, was het ook ge weest, waar zich de kopgroep vormde, die tenslotte in Leeuwarden de buit zou gaan verdelen. Met een verrassende overwin ning voor de Belgen! Een overwinning echter die omtrent de kansen voor de eindoverwinning practisch .nog niets zeg gen kan. De weg naar Amsterdam is nog zo lang De officiële uitslag van de etappe Am sterdamLeeuwarden (206 km.) is: 1 Meersman (België) 4 uur 49 min. 50 sec.; 2 Harm Smits (Ned. B); 3 Schellinger houdt (Ned. C); 4 Keteleer (Ned. B); 5 Middelkamp (Ned. A)6 Bogaerts (Bel gië B); 7 van Stayen (België B); 8 Schulte (Ned. A) allen 4 uur 49 min. 50 sec. 9 Lakeman (Ned. B) 4 uur 50 min. 0.3 sec.; 10 Franken (Ned. D); 11 Braspennix (Ned. D); 12 De Hoog (Ned. E); 13 Van Est (Ned. D): 14 De Ruiter (Ned. E); 15 Gallens «België A) allen zelfde tijd; 16 Leenen (België B) 4 uur 51 min. 56 sec.; 17 Loos (Ned. B); 18 Van der Zande (Ned. D); 19 Vermeieren (Ned.-Belgische ploeg)20 Voorting (Ned. A) allen zelfde tijd. Na deze eerste étappe is het ploegen - klassement; 1 Ned. B 14 uur 29 min. 43 sec.; 2 Ned. D 14 uur 30 min. 9 sec.; 3 en 4 ex aequo Ned. A en België B 14 uur 31 min. 36 sec.; 5 België A 14 uur 35 min. 27 sec.; 6 Ned. E 14 uur 36 min. 34 sec.; 7 Ned. C 14 uur 40 min. 16 sec.; 8 België- Ned. ploeg 14 uur 4 min. 0 sec.; 9 Frankrijk 15 uur 13 min. 42 sec.; 10 Zwits.-Ital. ploeg 15 uur 14 min. 21 sec. umm wm-mm..: ,n ,13 iM.-., -M*. 4-;-: r M Morgen dus de „slag van Zaandam" om een plaats in de eerste klasse van District I tussen de tweede-klas-kampioen Z.F.C. en de eerste-klas-degradant Sparta. Het wordt een Rotterdamse exodus naar de Zaan, al zal wel niemand er bij denken dat daar immers de „wieken van de molens zo lustig gaan". Want dit is een ernstige zaak erop of eronder. Degrada tievoetbal is altijd ernstig, het is dikwijls bitter en ook niet zeidén wreed en daar om houden wij niet-van dit soort voetbal (zoals er zo velen niet van houden). Deze degradatiewedstrijd is dubbel ernstig voor de betrokkenen en derzelver sympa- triserenden, want het zou inderdaad „wat" zijn als een zo in het verleden gegroeide maar ook in het heden .nog stevig worte lende club als Sparta, een club met zo veel. traditie en zo veel verdienste, een club van zo véél oude roem en ook nog jonge glorie, als dit Sparta naar de twee de klas zou afzakken. _En daarom is elke Rotterdamse voetballiefhebber morgen van twee tot vier met zijn gedachten „bij de Zaan", daarom zullen er ook zo velen persoonlijk zijn. Maar niet minder moei lijk is de strijd die de Spartanen daar wacht. Want Z.F.C. heeft het zeer grote voordeel van één punt voorsprong en de Zaandammers hebben dus aan een gelijk spel reeds genoeg om de plaats'van Sparta in de eerste klas over te nemen. Een ge lijk spel werd het ook reeds op 3 April in Rotterdam: 11, maar Sparta streeft thans naar meer, want bij een tweede gelijk spel zou Sparta^ onherroepelijk de graderen. Sparta jnoet dus winnen en is dan voor de eerste klasse behouden. Of de Rotterdammers deze zege zullen be halen? Ja, wie zou „dat" nu wel weten. De tweede ontmoeting is die tussen D.W.V. en Stormvogels, die in IJmuiden door de Amsterdammers werd gewonnen; de return-match in Amsterdam' is van geen belang meer,. Wat het protest van D.F.C. in de pro motie-degradatie le en 2e klas in Dis trict II betreft: geen nieuws en R.C.H. moet dus met zijn fuif nog even wachten. In de eerste divisie van de Engelse league won Huddersfield (thuis) met 4— 0 van Wolverhampton Wanderers. De vier degradatie-Candidaten hebben nu elk 41 wedstrijden gespeeld, en de posi tie is Middlesbrough 33 pnt, Sheffield UAited en Huddersfield ieder 32 pnt, Preston North End 31 pnt. De beslissing zal Zaterdag vallen. In de tweede divisie won West BrOm- wich Albion (uit) met 30 van Lei- cester City en is nu zeker van promotie naar de eerste klasse. Dit blijkt Uit de stand der drie leidende clubs: West Bromwich 56 pnt uit 41 wedstrijden, Ful- ham 55 uit 41 en Southampon 55 uit 42 Onder aan de lijst is de positie niet veranderd: Leicester City 35 pnt uit 41 wedstrijden, Nottingham Forest 33 uit 41, Lincoln City 28 uit 42 Hedenmiddag om half vier speelt het Nederlands hockey-elftal in het Wage- ner-stadiop te Amstelveen voor de eerste maal een officiële landenwedstrijd tegen All-Ire. Het is de sedert 1937 ongeslagen ploeg van geheel Ierland, samengesteld I dus uit de beste spelers van het vrije én van het nog tot Engeland behorende deel I van Ierland. Reeds tijdens de Olympi sche Spelen schreef men in Engeland en uit de aard der zaak speciaal in Ier- j land! dat men de ongeslagen ploeg van Groot Brittannië, het Ierse elftal, de I vertegenwoordiging van het Verenigd Koninkrijk had moeten opdragen en niet een gemengd elftal van Ierland. Enge land, Schotland en Wales, dat een min der goed verband toonde. Nadien werd Ierland opnieuw Brits kampioen. Schot land en Wales werden met sprekende cijfers geslagen, Engeland in Londen met 3—2. Deze fameuse ploeg komt nu vanmid dag in het Wagener-stadion ln het veld tegen het Nederlands elftal, dat tot dus verre in dit voorjaar twee wedstrijden speelde, in Amstelveen werd België met 5—1 geklopt en twee weken geleden in Parijs leed het Nederlands elftal zijn eer ste na-oorlogse nederlaag tegen een Con tinentale ploeg met 10 tegen dezelfde Fransen die j.l. Zondag te Brussel tegen de Belgen met 62 ten onder gingen. Ondanks de sprekende overwinning op de Belgen is wèl gebleken óók in die wedstrijd tegen ohze Zuiderburen dat de ploeg minder sterk is dan in het vo rige jaar. Het vertrek van de prima kant- halves, Langhout en Tiel, naar Indonesië is daarvan'niet alleen de oorzaak. Ook enkele der bekende internationals be reikten in dit seizoen nog niet de vorm van het Olympische jaar. Bijster optimis tisch kunnen we ten opzichte van de uit slag dan ook niet zijn, temeer daar weer met twee nieuwe kant-halves en een in valler doelman gespeeld moet worden. De wedstrijd tussen het Bondselftal cn het B-team van Engeland op 18 Mei te Amsterdam, zal worden geleid door de Franse scheidsrechter De la Salie. Belgische manoeuvre Vier Belgische wielrenners weten sa men een ongelooflijke hoeveelheid van dat wat er in de loop der eeuwen ln de wielersport aan tactische handigheidjes zo al werd uitgevonden. Dit bleek daar in Leeuwarden opnieuw. Voor Neder lands grootste favoriet Middelkamp en Schulte, die onder normale omstandig heden het complete Belgische gezelschap met een lengte of wat hadden kunnen vloeren goed en wel wisten, wat er ge beurd was, hadden de Belgen hun al net jes „tussen de wielen gevangen", zoals dat in rennersjargon zo sierlijk heet. Vier Belgen manoeuvreerden ln de laat ste wilde kilometers door Leeuwardens straten zo handig, dat zij Schulte en Mid delkamp al kansloos hadden nog voor het hardspnntende achttal de eindstreep tot op 100 meter genaderd was. Toen kwam, precies op het Juiste ogenblik Meersman in het gaatje, dat zijn drie landgenoten met de meeste hoogachting voor hem hadden open gehouden en hoe wel de Belg waarlijk geen pur sang sprinter is, slaagde hy er niettemin in onze Nederlanders Smits en Schellinger houdt met enige schamele centimeters te slaan. Schulte moest zich met de achtste plaats tevreden stellen.,.. Zo eindigde dan de étappe Amsterdam- Leeuwarden, een der zonderlingste eer ste étappes, ooit in een étappe-wedstrijd vertoond. Want alsof wij niet nog 2000 K.M. en tien volledige dagen voor de boeg hadden om elkaar het leven zuur cftgm-sKa 0 V R U S S E Acht wedstrijden waarin de ploegen van District II tegen elkaar uitkomen op de totaal 41 bekerwedstrijden in de tweede ronde. Wat zuilen de vierde klassers uit Pijnaeker morgen weer pres teren? Oliveo is de enige vierde-klas- ser. die nog in de running is, voor de rest zijn er nog vier derde-klassers en de rest eerste- en tweede-klassers. De sympathie van de neutrale toeschouwer gaat altijd naar de op papier zwakkere. Dat is Oliveo in zyn bezoek aan de Rot terdamse tweede-klasser Exoelsior. Ver leden week slaagden de Pijnackers erin om V.U.C. een 2—3 das om te doen en Excelsior is dus een gewaarschuwd man. Wij onderschatten de „pit" van Oliveo niet, maar toch zou het ons zeer ver rassen ais de beker-mars van de zebra's niet op Woudesteijn zyn einde vond. Een aardige Rotterdamse derby wordt die tussen Neptunus en de derde-klasser HO.V-, een krachtmeting waarin de drie- tandera hun tegenpartij heus niet gering behoeven te schatten. En ook in Dor drecht zal het een drukte van belang worden, nu de favoriete tweede-klasser bezoek krijgt van Xerxes; normaal win nen óe Rotterdammers dat, maar zy kunnen er op rekenen, dat Emma voor' eigen Dordts publiek geïnspireerd kan worden tot een „reuzenzwaai"..'.. Voor Feyenoord, knapt het tweede elftal het zaakje o'p tegen de Wassenaar- se derdeklasser Blauw Zwart, want het eerste elftal van de roodwitten vertoeft op het ogenblik voor het spelen van vier wedstrijden tot en met 16 Mei in Turküe; die reserves van Feijenoord zyn niet zo geweldig, al werden zy kampioen van de res. 1ste klas, zodat het ons zeer zal benieuwen of Blauw Zwart misschien een gaatje zal zien om in 'de derde ronde te belanden (de wedstrijd wordt op het oude Feijenoord-terrein aan de Dordtse- straatweg gespeeld) Het Vlaardingse Forutna heeft een reputatie als „Cup- fighter" maar kwam verleden week te- geen FSV Pretoria maar nauwelijks met de hakken over de sloot; CW daaren tegen behaalde een kranige overwinning op Hermes DVS en zo bezien lijkt het ons toe dat Fortuna in Rotterdam-Zuid een zeer zware doibfoer zal krijgen. Vanavond reeds is te Den Haag de wedstrijd tussen H.B.S. en Overmaas ge speeld; vermoedelijk zullen de Houtrust- bewoners hier wel aan het langste eind hebben getrokken, te meer daar zij ver- loeten week reeds blijk hadden gegeven „zin" in de beker te hebben. Ook voor de tweede Haagse eerste-klasser ligt een succes in het verschiet; A.D.O. dat op bezoek gaat bij de derde-klasser Alphen, al zullen de residentie-roodgroenen het niet zo gemakkelijk mogen opvatten als zy verleden week deden toen het tegen Wassenaar maar krap aan was. En dan hebben we tenslotte nog Unitas tegen Slikkerveer; de gasten bestonden het verleden week om Coal te verslaan en zy zyn ln staat om ook in Gorcum voor een verrassing te zorgen. gén op WCK naai licv *- ,7~*« 7r" in de tweede klas. Wagt de vissersman- nen tredén morgen in ^en Haag Op het HBS-terrein aan tegen hun mede-degra dant Velsen. Het eerste treffen tussen deze beide tweedeklassers leverde Sehe- veningen in Velsen een 0—1 meerder heid op en temeer da&r sedertdien de Hollanders wat zijn afgezakt Seven wij Scheveningen een vlotte kans om op de Houtrust-grond ten tweede male in de meerderheid te blijven. In dat geval hebben de Kurhausers alleen nog maar concurrentie te duchten van Hollandiaan tenminste wanneer deze Vlaardingse kampioen morgen bij ON A in Gouda beide punten in de wacht sleept. En in dat laatste hebben wy toch wel een beetje jjard hoofd; want in Vlaardingen werd het ternauwernood 10 en eerlijk gezegd geven wij ONA een heel aardige kans op een revanche in eigen huis. We geloven dat Hollandiaan op het ogen blik een beetje boven zijn stand leeft en weten dat ONA tot dusver bepaald on gelukkig was in deze promotie-competi tie; vandaar.... In de p.d. 2B zijn er op het ogenblik slechts twee' favorieten. De kansen kun nen pas keren wanneer een van hen morgen een nederlaag te slikken krijgt. Slechts een van de twee komt morgen in het veld en wel DHZ in het Feije- noord-stadion tegen ODS; de eerste maal won DHZ in Dordt met 01 en de Rot terdammers zouden ook nu favoriet zijn, ware het niet dat ODS voor zijn laatste behoud-ka'ns vechtZou ODS Inder daad tot een revanche komen, zou inderdaad de spanning weerk» en. In Vlaardingen komen VFC en The Rising Hope tegen elkaar uit, twee ploegen die elkaar hebben ontmoet en die er alle twee even florissant voor staan. De wedstryd tussen het Haagse elftal en een Zwaiuwen-elftal is in een 22 gelijk spft geëindigd. De Hagenaars na men voor rust de leiding door v. d. Vegt (HBS), maar na de pauze verover den de Zwaluwen een 12 voorsprong door Meijer (Spartaan) en Beun (Xer xes) Kort voor tijd zorgde De Harder (VUfc) voor een 2—2 eindstand. Het was een aardige maar bepaald niet indruk wekkende wedstryd. 7. Peinzend bekeek Frederik de schild pad 'die zo op Notaris Zwingelhout ge leek en vroeg zich af: „Zou dit nu wer kelijk de notaris zijn of is het een toe vallige gelijkenis?" 'De schildpad scheen zich in de handen van Frederik op zijn gemak te voelen. Hij schudde een paar lastige waterdrup pels van zijn kop en liet zijn poten lustig heen en weer bengelen- „Ik ben inderdaad Notaris Zwingel hout, beste jongen!" zei de schildpad opeens tot grote verwondering van Fre derik. „Ik begrijp dat je enigszins ver baasd bent over mijn nieuwe gedaante, en dat neem ik je niet kwalijk". Hij draaide zyn hoofd om en keek met een ontevreden gezicht naar de rest van zyn schildpaddenlichaam- „Ik ben wél wat veranderd", gaf hij toe. „En eerlyk gezegd voel ik me niet erg prettig zo helemaal met niets aan. Zoiets past eigenlijk niet bij-een notaris". Hij zucht te. „Bovendien is de kat op je schouder eigenlijk mijn huishoudster en dat maakt het hele geval dubbel moeilijk". Bevreemd bekeek Frederik de kat op zijn schouder. „Kunt U óók praten?" vroeg hij- „Jawel", antwoordde de kat. „Maar ik mag als dame toch niet een heer aan spreken" en toen Frederik een gebaar van protest maakte: „U behoeft me niets te vertellen. Ik wéét hoe het hoort! Ik ben in het stadhuis opgegroeid en dat zegt genoeg". Door de onverwachte gebeurtenissen was Frederik geheel onder de indruk, en pas na enige tyd wendde hy zich weer tot de notaris en vroeg hoe deze in die vreemde toestand gekomen was. „Krab eerst eens even op m'n rug", verzocht Notaris Zwingelhout. schild jeukt en m'n poten zijn te kort,". Gehoorzaam krabde Frederik op d« rug van Notaris Zwingelhout. Toen begon de notaris een vreemd ver haal. Toch kan men deze wedstryd niet by voorbaat als verloren beschouwen. Juist in zulke krachtmetingen pleegt de Ne derlandse ploeg op haar best voor de dag te komen en we verwachten in elk geval dat zij flink party geven zal, zodat men een boeiende en aantrekkelijke wedstryd verwachten mag. In de promotie-degradatie 3e en 4e klassers staan nog drie beslissingen open en wel in 3B, 3E en 3F. In 3B moet de twintig minuten voor het einde en met o2 voifr Leonidas gestaakte wedstrijd DHSLeonidas de beslissing brengen; hoe het er mee staat is»nog niet bekena, maar naar ons beste weten wordt er in ieder geval morgen niet gespeeld. In de beide andere afdelingen kan morgen de kous af zijn. In 3E heeft het Schiedamse Ursus een uitbeurt .tegen LSV in Leer dam; thuis wonnen oe Schiedammers met 21 maar deze visite zal wel nog zwaarder blijken. Behalen de Schiedam mers echter wederom de zegepraal, dan i? „url frorn°tie naar de derde klas de finitief een. feit. Want dan moet de uit slag van de Rotterdamse derby tussen Siod en DJS (op het HOV terrein) er niets meer toe; bij een misstap van Ursus echter is mét uiteraard LSV ook de win naar van SiodDJS nog kanshebbend; de vorige keer was DJS met 2—die winnaar. En in 3F staat een beslissings wedstrijd te gebeuren tussen de gelijk geëindigden Dubbeldam en DRL. In Dub beldam werd het 2—2, an Rotterdam 2l deze extra kamp vindt te Sliedrecht plaats; uiteraard hebben beide ploegen dezelfde kansen, al is Dubbeldam geo grafisch bezien iets in het voordeel. De voetbalwedstrijd tussen Denemar ken en Nederland, die Zondag 12 Juni in Kopenhagen zal worden gespeeld, zal door een Noorse scheidsrechter worden geleid. (Van onze weerkundige medewerker) De geleidelyke stijging van de temperatuur, die het begin van deze week te zien heeft gegeven, is juist op de nationale feestdag abrupt afgebroken, toen de koude lucht uit het Westen binnendrong. De verschillen tussen Woensdag en Donderdag waren zelfs zeer groot: in De Bilt werd Woensdag 26 gr. bereikt en Donderdag moesten wy ons slechts met 11 gr. tevreden stellen. Dit binnendringen van de koudere lucht is herhaaldeiyk met onweersbuien gepaard gegaan, zelfs .gisteren kwamen nog op zeer ver uiteen gelegen plaatsen onweersbuien voor. Nu wij dus helemaal in de koude polaire lucht zijn gedompeld, zullen wy moeten wachten tot een warmere, stroming binnendringt om hogere temperaturen te krijgen. De zon heeft ln deze tyd van het jaar wel veel kracht,, maar daar staat tegenover, dat de koude laag zó dik is, dat alleen de zon ons geen zacht weer kan leveren. Helaas is deze warmere stroming nergens te vinden; integendeel, nadat de kleine storing, die zich vanmorgen boven de Noordzee bevond, zal zijn afgetrokken, zal de koude lucht met hernieuwde kracht Zuidwaarts stromen pm ons daarmede een koude Zondag te bezorgen. Dit toenemen van de koude stroming kan vanmiddag of van avond met wat regen gepaard gaan. Overigens ziet het er voor de Zondag niet zo slecht uit. Af en toe zóu het zonnetje wel eens door het wolkendek heen kunnen breken, terwijl er dan geen belangrijke hoeveelheden regen behoeven te worden verwacht. Komen de opklaringen 's nachts, dan beginnen onmiddellijk de ijshelligen aan hun bestaan te herinneren, zoals in de afge lopen nacht reeds is gebeurd In De Bilt vroor het toen in het gras 2 gr. Zondag S Mei HILVERSUM H (415 m) NCRV 8.00 Nws; 8.15 Cone. no. 2 op. 6 ln F, Handel; 8.30 Mor genwijding; KRO 9.30 Nws; 9.45 Gr.; 9.55 In leiding Hoogmis; 10.00 Pontificale Hoogmis; 11.30 Gr.; 11.40 Cone. no. 7 ln F. gr. t. K.V. 242 voor 3 piano's en ork. Mozart; 12.15 Apo logie; 12.35 Gr.; 12.40 Amusmentsork.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.15 Lustrumviering Carolus Magnus; 13.25 Amusementsork.13.45 Uit het boek der bóeken; 14.00 „Relais met Radio-Paris Inter. „Requiem-Mis", Orl. dl Lasso; 15.30 Gespr. met kunstenaars; 15.40 Suite no. 3 in e kl. t. v. altviool, Reger; 15.55 Prelude, Dalkeongle; 16.00 Lezing; 16.10 Mo torraces te Zandvoort; 16.25 Vespers; II>OR 17.00 Studiodienst; NCRV 18.30 Geest, muziek; 18.' Orgel; 19.15 Lezing; 19.30 Nws; KRO 19.45 Gram.; 19.50 Boekbespr 20.05 De gewone man; 20.12 Uit en thuis: 20.12 Melodieën v.d. v. ek; 20.35 Dit is leven; 20.50 Alleman en*de Wonderlamp: 21.15 „Ik zie wat JIJ niet ziet"; 21.25 Muzikale tombola; 22.10 Hoorspel; 22.37 Actual.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws; 23.15 Gedeelten uit opera's van Wagner. HILVERSUM I (391 m) VARA 8.00 Nws; 8.18 Ouv. „Midsummernightsdream" Mendels- sob 8.30 V.d. tuin; 8.40 Barcarole; 9.15 Gram. 9.45 Geest, leven (10.00-1.00 VPRO en IKOR); AVRO 12.00 The Romancers; 12.30 Zondagclub 12.40 Koor; 13.00 Nws; 13.15 Even afrekenen; 1.25 Zigeunermuz.; 13.50 De Spoorwegen spre ken; 14.00 Estella, Goehr; 14.05 Boekbespr. 14.30 Melodie en rhythme; 15.15_ Filmpraatje; 15.30 Radio Philh. Ork.: 16.45 Sportrevue; VPRO 17.00 „Zeeland"; VARA 17.30 Ome Keesje; 17.50 Ronde van Nederland; 18.00 Nws; 18.15 Orgel en piano; 18.30 V.d. Strijdkr. 19.00 Radlolympus; 19.30 P. Godwin en B. Silberman; AVRO 20.00 Nws; 20.05 Ned. J gdweek; 20.15 Sissy" operette v. Kreis- ler; 20.45 Radio raadt maar raak; 21.05 Selec tie uit „Desert song", Romberg; 21.35 ,,'s Le vens speeltuin"; 22.15 Trio op. 70 no. 1 ln D gr.t. („Geister"), Beethoven; 22.45 Drie sona tes van Mozart; 23.00 Nws; 23.15 The Skymas- ters; 23.45 Ork. David Rose. Radiodistributie III: 8.00 VI. Br.: nws., 8.05 gram-; 8.30 Dagklapper; 8.45 Conc. 9.00 Eng. L.P.; nws.; 9.10 Strings in Harmo ny en Choir; 9.30 Music in the air; 10-30 Ork. Cotton; 11.00 VI. Br.: gram.; 11.45 Journ.; 12.00 Ork. de Winter; 1230 Weerb.; 12.32 verv. ork,; 13.00 nws.; 13.15 Satisfiers; 13.30 v. d. sold.; 14.00 Opera- em Belcanto; 15.30 Eng. L.P.; gram; 16.30 „Take it from here"; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Eng- L.P.: Arb. ork.; 18.30 Much binding in the Marsh; 19.00 VI. Br.: nws.; 19.30 Bonte •Rout*- isaam-j 10). Alle huisgenoten schenen te slapen. Toch bestond de mógelijkheid, dat Steven en Paul beneden in de bibliotheek als naar gewoonte zaten te kaarten. Dat Jeden ze vaak, als ze de nacht in het sombere huls van tante Mina doorbrach- ten. Katie's voetstappen waren op de loper onhoorbaar. Het slepen van haar fluwelen peignoir maakte nauwelijks enig geluid. Het huis was zwygend en stil, alsof er zich geen levend wezen in bevond Daar was de deur van Charlotte's ka mer Er klonk geritsel als van papier. Katie's hart stond een ogenblik stil en begon dan heftig te bonzen. Er was iemand in Charlotte's kamer! Iemand of iets! Charlotte, die altyd alles zo stipt op orde had willen hebben Zou het een wonder zijn, als De onberedeneerde en onzinnige angst, door die gedachte gewekt dwong Katie 4a 4eur v«a d£« kamer ta openen, om rif I® van <*8 waanzin te overtuigen. L>e deurknop knerste even onder de druk van naar hand, toen ze de deur open- keek €n 111 6011 sfcibxtonker vertrek Of was er een zwakke liahtschyn ge weest, die op i.etzelfde ogenblik, dat zy de deur opende verdween? Waarom hoorde ze mets? Ze stond nu in de kamer en zocht naar het lichtknopje En op datzelfde ogenblik vloog er ge ruisloos iets tegen haar op. Ze werd op zij geduwd en voelde een zacht en vorm loos ding, dat geruisloos tegen de grond zonk, zonder een ademtocht, zonder ge luid zonder een kreet Na een ogenblik van ontzetting, dat Katie een eeuwigheid toescheen, vond zij eimdeiyk het lichtknopje. Opeens was de kamer heider verlicht. Er was niemand anders dan zijzelf. En op de vloer lag een gekreukelde donzen deken. Katie's keel werd samengesnoerd. Zy sloeg de handen voor de mond oma zich zelf het schreeuwen te beletten- De deur naar de hal stond open en daar was het stikdonker. In de kamer zelf was slechts een enkel bewijs van iemands aanwezigheid en cat was een opengetrokken lade van het schryfbureautje. De la was leeg Verder was alles geheel in orde. De deuren, waarvan één toegang gaf tot de aangren zende kleine badkamer en Ce andere naar een gangetje, dat op de slaapkamer van Mina uitkwam, waren beiden dicht. Katie haalde diep adem, draaide het licht uit en ging terug, de deur achter zich slui tend. Maar da schaduwen schenen nu te leven en haar te bespieden, toen ze haar peignoir hoog opnam en snel over de gang naar de trap naar beneden liep. De eetkamer was donker, maar de deur van de bibliotheek stond open en door die opening kwamen licht, sigaretten rook en mannenstemmen. Katie ging op de onderste trede van de trap zitten. Ze was huiverig en van streek. De klank dier stemmen gaf haar eeh beetje rust. Steven en Paul zaten nog wat na te praten. En ze hoorde een derde stem een stem, die bijna even bekend was als de stem van Mina zelf. Het was Chris Lurrel, de notaris- Hy had 'het nieuws blijkbaar gehoord. Chris Lurrel was hun naaste buur en mede-eigenaar van de weg. die naar het huis van Mina voerde. Hy was tevens de notaris der familie en een van haar beste vriende... In al de jaren, dat Katie hem nu kende, was hy by na niet veran derd. Alleen was hy wat dikker en kaler geworden en eerst de laatste tijd was hij met een keurig peper-en-zout-kleurig voor de dag gekomen. Chris was aan het woord. Maar zijn stem gklonk niet zo gemoedelijk en rustig als anders. Als we het nu maar voor de politie verborgen kunnen houden, hoe de ver houding tussen Charlotte en Katie de laatste tijd was, hoorde ze hem zeggen. Maar ik ben bang, dat het niet zal luk- ke— De kwestie met die aandelen heeft de verhouding' niet verbeterd, zei Paul. Wat is dat nu weer? vroeg Steven scherp. Wat voor aandelen? O, wist je dat niet? vroeg Paul, die altyd alles scheen te weten. Charlotte gaf Katie een belangrijke order opvoor een stel aandelen. Katie kociht ze voor haar en ze stegen; Charlotte was in haar schik. Maar tóen begonnen ze te dalen en Charlotte belde Kaïtle op en gaf order ze te verkopen. Katie ver kocht te .hebben. Katie kreeg het verlies zich opeens terug. Ontkende, ze ooit ge kocht te hbben. Katie kreeg het verlies te dragen. Dat zette haar achteruit voor hoeveel wel, Chris? Katie luisterde. Maar het bonzen van 'haar hart overstemde bijna alles. Zou Chris nu gaan vertellen, dat zij het geld bij hem had moeten lenen? En clat ze met geen mogelijkheid in staat was hem terug te betalen? Nou, nogal een -hele som, zei C'hns vaag. En het is te begrypen, dat de ver houding daarna nog meer te wensen over liet. Het staat er dus lelijk voor. Mina m levensgevaar en zonder teste ment opmerkelijk onder invloed van Charlotte. Als Charlotte er niet was, dan er voor Katie een kans bestaan, dat ze aar dig wait erfde" In het andere geval geloof ik niet .dat ze ooit een cent van Mina's geld zou hebben gezien. Ik hoop alleen maar, dat ze er plezier van zal beleven, eindigde Chris op ern stige toon. Maar kijk eens hier, Chris Dat was de stem van Steven, maar wat klonk die hees en gejaagd. Je wilt toch niet veronderstellen, dat ze Katie dood door schuld te laste zullen leggen? Misschien nog erger, antwoordde Chris. Het onderzoek zal wel een boette vertraagd worden in verband met ae ge rezen twyfel aan de doodsoorzaak. - Ja, de kwestie U*t hand In hoeverr l t haar best gedaan om Charlotte niet te overrijden? HOOFDSTUK VI. Katie wist er zich later niets meer van te herinneren, hoe ze in het donker naar haar kamer terug was gekomen. Maar die nacht zelf verdween nooit uit haar geheugen, omdat ny zo lang en verschrik kelijk was geweest. Zij had Charlotte gedood Ij1 epn enkel ogenblik was daar even over de brug de gehele we reld voor Katie anders geworden En toen de morgen aanbrak, was het 'kil en somber. Dreigend en stil. Mistig. d.e 2anS was het ook stil. Eerst aan 7™!an traP ontmoette ze Melissa, v iff Y00rd en zelfs het onitbyt- t2 26 111 ar 'hsnden droeg, scheen e zwygen; geen enkel kopje of zilveren lepeltje rinkelde. Goede morgen zei Katie, naar het blad kijkend. Het was gemakkelijk te zien voor wie het was, omdat het zo vol lag. Het was voor Mina natuurlijk. Eigenlijk wel vreemd .dat Mina, die de dood nabij scheen, nog zo'n geweldige eetlust vertoonde. Goede motsen, miss Katie, ant woordde Melissa. En of u zo goed wilt zijn even bij mevrouw Fetrie op de ka mer te komen. (Wordt vervolgd) Zondagavond; 21.30 „Eclipse" klankbeeld; 21.50 Geraldo; 22.00 nws.; 22.15 Eng. L P Macphersoti; 22.45 Think on these things; 2300 gevar. muz.; 22.30 gram.; 23.58 nws. Radiodistributie IV: 8.00 Fr Br.: nws 8.10 gram.; 8.55 ber.; 9.00 VI. Br.: nws.; 9.15 gram; 9.30 dev.; 10.00 Fr. Br.: gram.; 10.30 Eng. H.S.: gram; 11.30 Fr. Br.: Casinopr.; 11.40 Charles Trenet; 12.00 Eng. L.P.* Re vue Ork.; 12.30 Fr. Br.: Ork. Beam* 13 00 Eng. L.P.: gram; 14.00 Horace en Co" hoorsp;; 14.15 Ork- Melachrirao; 15.00 Eng. H.S.: North Orch.; 16.30 Am. humor; 17.00 VI Br.: Omr. Symph; ork.; 17.55 Sportuitsl., 18.00 Piano; 18.30 Eng. H.S.: Theaterkoor en ork.; 19.15 Vogelzang; 19-30 Eng. L.P.: gev. pr.; 2230 Com. singing; 21.00 „Palm Court Ork."; 22.00 nws.; 22.15 VL Br.: gram.; 23.00 nws.; 23.05 Ork. Gould met Paul Robeson. MAANDAG MEI. HILVERSUM n <415 M.) N.C.R.V 7.00 en 8.00 Nws, gram.; 8.16 Balletsluite Rav- monde". Glazounoff; 8.50 Gram.: 9.Ï5 V d. zieken; 8.30 Waterstanden; 8 30 Muziek ny het werk; 10.05 Werken van Rachma ninoff (pianoduo)10.30 Morgendienst- U.00 Conc. v. fluit en ork. Hert; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Zangredtal; 12.10 Lichte muziek; 12.33 Metropole-ork.13.00 Nws.; 13.15 Orgel; 13.45 „Richard Tauber zingt"; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.; 14.45 Sweelinck- kwartet; 15.35 Koor; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Petite symphonle v'. biaasinstr. Gou nod; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 Jublleum- schoolzangwedstryd18.15 Sport; 18.30 Oud-Ned. huismuziek; 18.45 Pianoduo; 17.00 Nws; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Ack- geluld; 19.35 „Prikkebeen"20.00 Nws; 20.15 Ned. kamerkoor; 20.45 Hong. fanta sie, Liszt; 21.00 „Vogelenzang" (Chr, barrohartlgheidswerk)21.30 Omroep-ork.: 22.30 Kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; .23.15 Cycl. „Ned. vioolmuziek uit de .18e eeuw". HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nws7.15 Ochtendgymn.7.30 Ork. v Maurice Alexander en Eduardo Bianco; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.55 V. d vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Een dansliedje deint; 10.00 Morgenwflding; 10.15 The Roman cers; 10.50 Deanna Durbin zingt; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Orgeloonc. en zang: 12.00 Lyra-trio; 12.25 Ronde van Nederl. 12 33 In 't spionnetje; 12.38 Southsea Ha- waiians; 13.00 Nws; 13.20 The Avroleans; 14 00 Lezing; 14.20 Gram.; 15.00 Bonbon- niêre: 1600 Solistenconc.16.45 Musica lender; 17.30 V .d. padvinders; 17.45 Flitsen alt O.-Indonesië18.00 Nws; 18.15 Ronde van Neder!.; 18.30 V. d. strUdkr.; 19 00 Filmkrant: 19.25 „Ons volk en de voort- gaande industrialisatie", lezingencyclus; 19.45 Landbouwrubriek; 20.00 Nws; 20.05 Radioscoop; 22.30 Cello en piano; 23.00 Nws; 23.15 Swing-corner. Radio-distributie ni: 7.00 VI. Br.: raws; 7-"5 gram.; 7.30 krom: 7.40 gym.; 7.50 gram.; 8.00 nws.; 8.05 conc. fl.00 Eng. L P.: nws.; 9.10 verz. pr.; 10.00 Tipica ork.; 1030 Eng. H. ,S: mil. ork.; 11.00 dvi.; 12.00 VI. Bir.: masqueraders; 12.30 we«r, 12.40 gram.; 13.00 nws.; 13.10 Eng. H. S.: „Those wer the days"; 14-00 Fr. Br.: Menidelssohn; 15.00 Eng. L. P-! octet Birkby; 15.30 dansork. Kinsman; 16.00 N.W.D.R.: zigeunermuz-; 16.15 Eng, H. S.: London Light Conc. Orch.; 16.45 fibnipr.; 17.00 Kootwyk: Batavia; 18.00 Fr Br: v. d. sold.; 18-30 VI. Br.: v. d. sold.; 19.00 Fr. Br.: gr.; 1950 VI .Br: gram; 1950 feuilleton- 20.00 Beromünster: verz. conc.; 20.30 Fr. Br-: causerie; 20.45 filmpjr.; 21-15 VI. Br.: gram.; 22.00 nws.; 22.15 verz. pr; 22.55 nws.; 23.00 div. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S.: nws.; 7.15 promenade Players; 7.50 Lift up your hearts; 7.55 weerb.; 8.00 Fr. Br.: nws.; 8.10 conc.; 9.00 VI. Br: nws; 9.05 chansons; 10.00 div.; 10.45 Eng- L. P.: orgel; 11-15 voordr.; 1130 mil ork.; 12.15 N.W.D.R. omr. ork.; 13.OO Macpther- son; 13.15 dansork.; 14,00 div.; 15.00 Kaïlundiborg: ork. Torngirst; 1620 N.W.D.R.: fitamuz.; 17.00 Fr- Br.: ber. en interv-; 17.10 gram,; 17.50 Eng. L -P.: gram.; 18.00 biosc. orgel; 18.30 com. sin- ging; 19.00 raws.; 19.30 gram.; 20-00 ,Show Parade"; 20.30 „Spot the lady"; 21.00 Mantovand; 21.30 harmonie ork.; 2200 nws-; 22.15 Fr. Br.: dansmuz.; 22.33 Eng L. P.: dansork; 23-15 Spa ork; bw*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2