Een gebouw met liefde en zonnigheid Van oude naar nieuwe tijden Komt de verrassing van een nieuwe gedenkplaat? LAATSTE BERICHTEN Wat de partijen zijn overeengekomen Gemeenteraad van SCHIEDAM Reclame N- komende verkiezingen Havenkerk heeft nieuwe klokken Maakt voor Uw Zaak «as» ZATERDAG 7 MET IMS Morgen bestaat het Weeshuis 175 jaar. Historische beschou wingen zijn in ons blad aan dit heugelijke feit niet gewijd, want er is zoveel in het heden, dat waard is plaatsruimte opi te eisen. Daarotn hebben wy een rondgang gemaakt door het huis, terwijl de jongens en meisjes naar school waren. Later zijn we teruggekomen om hen gade te slaan in hun spel. Het weer begunstigde beide bezoeken, want de zon goot licht over zalen en tuinen. Zo waren wy in staat van een huis, waarover de zware slagschaduw van de dood en het gemis van ouderlijke liefde ligt, de zonzyde naar voren te halen. Dagelijks meer dan 50 broden moet de bakker in de broodkeuken opstapelen. Er is geen brood over, als hij morgen weer een halve bakkerswagen komt brengen. DAAR KOMT DE BRUID DE UJSTNUMMERS VAN DE A. bergrotte de nieuwe TRAINER VAN S.V.V. Meimaand, Mariamaand. Met grote ogen kijken Frank en zijn vriendjes naar de versiering, die de grote jongens hebben aangebracht. gen WafroeteUdatar"e^ S Piepers jassen voor zoveel honge rige magen vraagt handigheid en zuinig schillen. Dit is maar de helft, van de strijdkrachten, die de aardappels voor het avondmaal te lijf gaan. De jongens, die het meest eten, springen er uit. Om vijf uur Bataviatijd heeft vanmiddag de verwachte for mele bijeenkomst plaats gehad van de Nederlandse en Republi keinse delegaties onder auspiciën van de Unci. In deze bijeen komst heeft de voorzitter der republikeinse delegatie, Moh. Rum, de volgende verklaring afgelegd: „Als voorzitter van de Republikeinse delegatie ben ik door Sukarno en Hatta gemachtigd bun persoonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: ten eerste: Bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de republiek om de guerilla te staken; ten tweede: Samen te werken bij het herstel van de vrede en handhaving van de orde; ten derde: Deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag met het oog op de bespoediging van de onvoor waardelijke overdracht van de reële en volledige souvereiniteit var» de V. S. I- President Sukarno en vice-president Hatta nemen op zich. dat zij er op zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de republiek Indonesië zo spoedig mogelijk na haar herstel in Djogja wordt aangenomen". De kleine meisjes dansen onder de meidoorn van de speelplaats in de overvloed van .zon, die hier de kans krijgt de tuin te laten tieren als een groot stadspark en de kinderen liters gezondheid te bezorgen. VAN DE NENYTO-BAAN VrAlDO KINDERSPEELPLAATSEN KREG EN B EL AN G STELLING Nee, die zit niet! Ondanks hevige druk op het doel behoedt de keeper zijn goal voor doorboring. De jongsspeelplaats is berekend op een flink spelletje voetbal. Er zijn geen bloemen of sttuiken, die geknakt kunnen jes en jongens van Paithena Rotterdam morden. Alleen de komjnenkooi en het kippenhok manen wi en SVV Schiedam, aanvang 1 uur op de Henijio-sinteltoaan. voorzichtigheid. (Passage) Met spons, zeem en trap wordt de schoonmaak van de pui van het Weeshuis £cr hand genomen. Zo'n feest kan niet plaats hebben als niet alles blinkt en glimt van properheid en boenwas COMMISSARIS VAN DE KONINGIN BEZOEKT MAANDAG SCHIEDAM HET VERRAAD VAN „DE GEUZEN" FEIJENOORD IN TURKIJE BEGROTING 1948 EIND JUNI NATIONALE RESERVE BURGERLIJKE STAND Bil 6EEH GEHOOR TEL 699)5 Men moet de wegen in Schiedam ken nen. om het R.K. Weeshuis aan de Hoogstraat te kunnen vinden achter de winkelpanden van Schiedams oudste zakencentrum. Wie in plaats van de trap. de hol neemt, welke van de Hoogstraat af naar beneden loopt, heeft kans met vaart en deur in huis te vallen zonder eerst aangediend te zijn. Hier in het oude gedeelte werd in de muren de kroniek der eerste jaren ge schreven: Gesticht den 8 Mei 1774 als regenten waren de heeren Heindrick Kersse- makers, pres Barend Braamcamp Rod lof de Zeeuw. Hermanus Dik- kenberg, Jan Nolet. V:er namen zijn uit de Schiedamse familiekring verdwenen; de laatste leeft nog voort in de rijke vertakking van de stamboom Maar deze marmeren oorkonde vertelt niet de geschiedenis van het bestaande gebouw. Dit gaat binnenkort een eigen eeuwfeest vieren. Vraagt hierom niet de plaat aan de overzijde: Herbouwd den 1 Augustus 1853 als regenten waren de heren Stephanus Joannes Engering, pres.. Anthonius Nolet en Henricus Simon van Rey- sen 79 Jaren had het eerste gebouw dienst gedaan en als de nieuwbouw van 1853 het eeuwfeest zal vieren, is het te hopen, dat. daarin zat voorkomen de gedenk plaat. die memoreert, dat na het. 175 ]ai ig bestaan de kasmiddelen toereikend wa ren om de gehele oude bouw grondig onder handen te nemen. Het is bitter nodig. De bezoeker vraagt zich misschien at. of daarmee niet reeds begonnen is, want het kloppen van de hamer en het geluid van vallende kalk begeleiden zijn stille intrede in de sfeer van typisch 19c eeuwsc gestichtsbouw. Achter die waarschuwing -Verboden Toegang'", verbod reeds met de vernis lijken. In het nieuwe gedeelte hebben zij waardiger rustplaats gevonden, dan hier in de surrealistische sfeer van rood pluche, glimmend mahonie-hout en pla ten uit een Evangelie, dat'blijkbaar nooit als Blijde Boodschap inspireerde. ,De bovenste verdieping het dor mitorium der zusters werd het vorig jaar vernieuwd, maar zo onwelwillend stonden de oude binnenmuren tegenover deze verandering, dat zij op vele plaat sen scheurden. Als ooit een buitenkansje zal rollen in de schatkist van de regenten, zal een nieuwe, kapei buiten opgetrokken wor den op het grote terrein, dat omsloten door het Katholiek en Hervormd Wees huis, een park vormt, temidden der oude buurten van zwarteSchiedam. Nu bidden de zusters in de geel-bruine kapel, waarin mooi houtsnijwerk de ver diende aandacht moet delen met over vloed aan glas in lood. dat ondanks te kening van betltgen-koppen geen aan spraak mag maken op de erenaam: ge brandschilderd glas. Toch hangt in deze kapel de wijding van gebed en medita tie en herinneringen zijn gebleven van biddende kinderen, die hier in oorlogs tijd hun kruistocht hielden naar God's i Vaderhart om Hem te smeken het schrik- I kelijk pleit ten gunste der vrijheid te beslechten. De twee vleugels van het huis die van de jongens en die van de meisjes I zijn door de oude bouw verbonden als I door een sluis van indruksovergangen. I De jongensvluegei, gebouwd uit schaar se beurs, is minder licht; neeft meer be nouden de sfeer van kaal gemis aan huiselijkheid. De kleuter-kamer bergt wel veel van wat een kind zich aan speelgoed kan wensen, maar het noorderlicht dringt minder ver de kamer in en de donkerq verf vereist bij zoveel kinderhanden Trouwerijen ten Stadhuize plegen niet van meer uiterljik vertoon dan dat der toiletten gepaard te gaan. Dit verdroot een paar zeer, dat deze kille ceremonie tot enig hoogtepunt van de dag moest ervaren. Wat muziek zou het geheel geen kwaad doen meenden de jonge trouwlustigen. Een muziekcorps e requireren zou teveel kosten. Daarom werd toestemming gevraagd om gramo- foonplaten te mogen draaien. Deze toe stemming kwam en een radiozaak ver zorgde de installatie in de gang en de trouwzaal. Bij 'het binnentreden werden de huwenden begroet door de Bruids- mars Ujt de „Lohengrin" van Richard Wagner, terwijl na de plaatsing van de handtekeningen een Wedding-mars, de gdeidde eden °p het hulvel'jkspad be- Zonder loting is de lijst van nummers voor de komende raadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. Partij v. d. Arbeid. 2. Katholieke Volks Partij 3. Christelijke Historische Urne. 4. Communistische Partij Nederland. 5. Anti Revolutionaire Partij. 6. Partij voor Vrijheid en Democratie. In zijn vergadering van 3 Mei J.I., aldus lezen wfj in het clubblad van heeft het bestuur van S. V. V. bes om voor het volgend seizoen aan te siei len de heer A. Bergkotte. gediplomeerd oefenmeester, die voorheen trainer wi»s van Xerxes en laatstelijk van Excelsior Rotterdam. van de deur vergroeid, dus van al-oude datum, vindt hij een bouwvak-kwintet bezig de keuken te vergroten en te ver nieuwen. De zorg voor de inwendige mens heêft ook haar eisen gesteld, waar aan door een te kleine ruimte en een verouderde installatie niet langer was te voldoen. Sinds de nieuwbouw in 1932 is die uitbreiding van de keuken eigenlijk al noodzakelijk geworden. De nieuwbouw, die een ideaal voorbeeld is van de licht en luchttheorieën der moderne architec ten. Ruimtewerking en gezellige open heid kenmerken de zaal van de grote meisjes, die eigenlijk zoveel vierkante meter per inwoonster niet nodig hebben Tenminste, dat meent de priorin, die voor de grotere afdeling kleine meisjes met een nijpend tekort aan plaats zi De 22 meisjes van 2'/a10 jaar. voor wie spelen een levensbehoefte is. zitten in de zaal voor de kleine meisjes elkaar te veel in het vaarwater. Vandaar die leken-timmermans-ogen, waarmee de priórin een nieuwe tussenmuur ziet verrijzen, die er in het regenten-oog niet past Boven 'op de slaapzalen bestaan die problemen niet. Daar rijen zich de bed jesaaneen tot een parade van helder- en orde; een rh.vthmische stram heid, die zich voortzet in de syphons en ae kranen der acht wasbakken, van acht spauoze spiegels en van 19 glimmende nï spoelbekers. Het kamertje in wacht™.IS hct nachtverblijf van de ZmwSw dle soms de onstuimige deren moet h" naar brd gaande kin- hebbenal ^lasteimetenéén0mmr dTdè geest tot spelen krijgf afs^Kla'as Vaak fes betekenen wie hmf\ 19 kIeinc meis" vïrder ligT in' de speeltuin"1 de'' dr°m6n Een badkamer completeert de uitrus ting van de slaapzaal der kleine mes jes - een verdieping hoger ?jgt een- zelfde zaal voor de grote meisjes met gelijke inrichting-. Hier openbaart rich 2e ontluikende vrouw ln geborduurde slaapzakken, waarin de meisjes zichzelf een voor jaren was- en kleurecht „Slaap Zacht" hebben toegewenst. Een deed dit zo3 paradoxaal mogelijk door als ring een bezige bij te gebruiken. (Die nieuwbouw van de meisjes en de nieuwe afdeling voor de jongens iSt «n Nlemansland van oude kasten, bedsteden en muffe ruimten Dit is de bovenverdieping van hetoude gedeelte waar de gastenkamer tevergeets wacht op bezoek van heren logerende geeste- bant. hier de indruk van een licht kinderdomein. Met liefde hebben de knapen een troon voor Maria bereid. Zij staat hoog temidden van azalea's en'viooltjes in een oude la. terwijl de kerstboomkaarsjes Haar in een ereboog van licht omspan nen. Op hun slaapzaal worden de jongens herinnerd aan de zusterlijke zorgen van de meisjes, want kampend om de eer. het grootste aandeel te nemen in de productie, hebben dezen spreien gebreid, die aan de zalen op het Noorden toch de frisse aanblik geven, die de jongens anders zouden rmssen. Teveel van bet licht wordt hier nog opgeslorpt door de donker-bruine krib-bedden. welke zo spoedig mogelijk zullen worden vervan gen. Wie door het weeshuis zo een rond gang heeft gemaakt, weet, dat er veel gedaan wordt voor de wezen. Zoveel als geldelijk verantwoord is, want het huis ontbeert de grondslag van grote legaten en lang geleden gefundeerde fondsen. Maar even zeker is het, dat de groei naar het, anders zijn een groei, welke wij de voornaamste acht ten, toen wij enkele weken geleden het jubileum in zijn betekenis bespraken binnen de muren van het huis kan groeien. Dat kan alleen als onvermin derd de „Liefde voor de wezen" en de vrijgevigheid uit die liefde geboren, blijft bestaan. Gisterenavond zijn door de Hoogeerw. Deken R. Reynen, de klokken van de St. Jan gewijd. Na een kort Meimaand- lof, begon de plechtigheid, welke geopend werd met een speciaal voor deze gele genheid gemaakt „Feestlied", dat door allen werd meegezongen. De klokken dragen de namen: Maria. St. Jan en St. Jozef. Door een vergis sing van de klokkengieter is de St. Jan. hi plaats van de grootste, de kleinste klok geworden: 350 kg.; Maria werd van de kleinste de grootste: 850 kg.; St. Jo zef bleef zichzelf: 500 leg. Het transport zou om 1 uur in Schie dam zijn aangekomen, maar door een asbreuk bleef de auto ergens in Zall- bommel steken. „Het leek wel een Zon dag op de wegzei de chauffeur. „Geen hulp te zien". Door te liften kon men in verbinding komen met de gieterij, die een nieuwe auto stuurde, welke prompt onderweg een lekke band kreeg Het was precies de 1 i.idensgesohiedem* van de komst van deze klokken in het kort herhaald. Toch waren de klokken nog precies op tijd om vóór de plech tigheid te hangen op het hoog-altaar. De inscripties zijn in het Nederlands en luiden als volgt: „Maria's stemme wil ik zijn. En nodig allen, groot en klein, Tot lofgezang en Godsvertrouwen. Op Hem alleen toch moet men houwen' „Tk ben St. Jozefs hamerslag, Op d'ingang uwer harten. Treedt binnen hier, komt eiken dag Met uwe vreugde en smarten." „St. Jan. de grote Godsgezant, Heeft mij zijn naam gegeven, Hij voere u en heel uw land, Van dit naar 't eeuwig leven". Na de verklaring van Moh. Rum, leg- He dr Van Royen de volgende verkla ring af: ..Ten eerste: De Nederlandse delegatie is gemachtigd te verklaren, dat zij met het oog op de plechtige belofte, zojuist door Mob- Rum aange kondigd instemt met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja. T»e Nederlandse delegatie stemt voorts in met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van de Unci voor doeleinden zoals: a bet doen van de noodzakelijke on derzoekingen en voorbereidingen, w elke voorafgaan aan de terugkeer van de re- publikeinsc regering naar Djogja: b. het bestuderen van en advies geven betreffende de maatregelen, welke ge nomen moetep worden ter uitvoering van dc staking van de guerilla en de samenwerking bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust. Ten tweede: De Nederlandse regering stemt er mee in, dat de republikeinse regering vrij zal ztin en faciliteiten zal hebben om de haar geëigende functies in het gebied, bestaande uit de residen tie Djokjakarta. uit te voeren. Dit is een stap genomen in bet Hebt van de 5richtlijn van de Veiligheidsraad van 23 Maart 1949". De Schiedamse Raad heeft gisteren met een snelheid, die bijna spreekwoordelijk gaat worden, de agenda afgehandeld in iets meer dan een half uur. Zoals van ouds opende de heer Th. J L. v. d. Berg het vragen-uurtje dooi een verandering te zoeken in de notu len van de vorige vergadering. Daarna kwam als tweede obstakel voor de hamer aan de orde de intrekking van f 9000. een overschot van het crediet 'er inrichting van de speelplaats aan het Frans Halsplein, waar geen speel- werktuigen behoeven te worden opge steld. De heer mr. Engelsman (Arb.) achtte Qlt afvoeren van het bëdrag onjuist. Als enige motivering was. dat het toezicht °P de dure werktuigen ontbreekt, is het zeer wel mogelijk, dat in de omgeving een vereniging wordt geformeerd, die ae zorg over de installatie en het toe zien op zich neemt. Als deze vereniging gevormd is. kunnen de werktuigen nog altijd geplaatst worden. Spr. voelt niets voor schrapping. Op Zondag 8 Mei a.s. vindt een dual- meet plaats tussen de dames, heren, meis- Ook de heer v. d. Berg (C.H.) heeft bezwaar togen het schrappen van het bedrag. Als een vereniging, zoals de heer Engelsman voorstelt, gesticht is. behoe ven de werktuigen niet uit te blijven. Laat het College zich nader hierover beraden, meent de heer Kedde (Comm.) Wethouder v. d. Kraan suggereert, dat hij hiernaar wel oren heeft. Het voor naamste bezwaar is inderdaad: het ont breken van toezicht. Mevr. Benthemde Wilde vindt deze verdediging van het voorstel echter te zwak. Zij hoopt niet, dat het terugne men van het voorstel tot beraad tot ge volg zal hebben, dat de in-gebruik-ne- ir.ittg van het speelterrein vertraagd wordt. Bovendien is zij geen voorstand ster van al dat kermisgedoe. Zij prefe reert een eenvoudig speelveld en in die overtuiging wordt zij gesteund door een verzoek van de moeders van het Wilhel- mina-plein in de Gorzen. Toen het plein daar werd aangelegd, was men komen informeren: „Het was toch niet de be doeling dat er schommels, wippen en dergelijke dingen voor de deur zouden komen?" Zou een vereniging de organisatie van de speeltuin moeten verzorgen, dan zou dat enorme bedragen vragen voor de ex ploitatie. In de Gorzen, in de school naast de Lekstraat, is enige jaren gele den getracht door de omwoners een speeltuin te doen beheren, maar dit is een volledige mislukking géworden. Op een desbetreffende vraag van de heer Bosch (V.V.D.) deelde de wethou der mee. dat de aanvragers voor indu strieterrein in Nieuw-Matihenesse, n.l. de N.V. Polak van Steenwijk te Amster dam en A. Ouwerling, rem. een industrie voor bakkerij-grondstof/1 en een ver- huizings-expeditie willen vestigen. De financiële informaties hadden gunstige resultaten. De heer v. Kinderen (K.V.P.) vraagt, waarom het crediet voor de inrichting der Finse scholen naar verhouding zo veel hoger is voor de Openbare dan voor de Bijzondere Scholen. De wethoudster antwoordt hem, dat de Openbare Scholen nog geheel moeten beginnen, terwijl de uitrusting van de ■bijzondere scholen voor den deel van elders kan bekomen. De kosten zijn ge specificeerd door de dienst van Gemeen tewerken en geraamd op 28.000. De gem. inspecteur had deze met 4000 weten te verlagen. De heer v. Kinderen is tevreden. Met deze opmerking sloot de discus sie omtrent alle punten. Dertig secoinlen boven 1 okio Weinigen zullen tijdens de oorlog veel waarde gehecht hebben aan het bericht, dat vanaf een vliegdekschip een formatie Amerikaanse Mitchells onder commando van Kolonel Jimmy Doolittle Tokio had gebombardeerd. Toen, zoals nu, waren wij niet 'n staat voorbij de horizon van West-Europa te zien. Voor de Amerikanen betekende deze gedurfde aanval echter een belangrijke verbetering van bet moreel van thuis front en strijdkrachten, na de verdovende opdoffer, die de Jappen aan Amerika's zelfvertrouwen hadden toegediend in Pearl Harbour. Ongelijk aan de geheimzinnigheid, "welke over dergelijke operaties, ook na haar uitvoering, in Europa pleegt te han gen. gebruiken de Amerikanen graag hun weekbladen en magazines voor het spuien van de wonderbaarlijkste gebeurtenissen. Op dat moment echter wordt reeds aan het verhaal als documentatie een nieuw element toegevoegd: het moet leesbaar zijn en dus moet er een verhaaltje ver teld worden. Door enkele kernpunten heen weeft men een aardig verhaaltje van de Nederlandse „Libelle"-soort. Word' het verhaal erg goed. dan kunnen de fei ten helemaal vervormd worden naar de schepping van de „herschrijver". De man nen, die alles meemaakten, zijn tevreden met hun pover aandeel, want het wordt op andere manieren wel weer goed ge maakt. Naar zo'n verhaal in Collier's, dat de raid op Tokio tot uitgangspunt had, is de film over deze raid gemaakt. Nu het in deze dagen vier jaar geleden is, dat wij kennis maakten met de ..Meat and vege tables" in blik is er zonder ondank baar te worden goecte gelegenheid er aan te herinneren, dat de inhoud van deze blikjes, hoe verschillend ook krach tens het opschrift, hetzelfde smaakte. Men proefde alleen de kruiden. Zo is het ook met het soort oorlogsfilms, waarover Hollywood zich ontfermt. Ze smaken alle maal hetzelfde, omdat ze met hetzelfde sop van half-zachte humor, se"tl!ne" a;i te it en opgepolitoerde kameraadschap zij overgoten. Wat de Amerikanen ook mee gemaakt hebben: het is biykbaa belangrijk genoeg .geweest, om de xtiten voor zichzelf te laten spreken, ofdeman- nen van dat uur zelf aan het woord te laten Het verhaaltje en de sterren moe ten aan kruiden goed-maken wat er aan werkelijke inhoud ontbreekt Neem watjes mee want het davert een flink kwartier onafgebroken van het motorgeronk. Mis schien moet er ook een zakdoek bij. maar dat hangt af van uw gevoeligheid voor oprechtheid en filmtaal. De pioniers (Monopole) Een naoorlogse film over het Wilde Westen in kleuren. Zoals na de oorlog gewoonte werd, zijn de onbehouwen, pri mitief-ruwe kanten van spel en opna me-techniek geschaafd. Sterren nemen de helden-rollen waar en zelfs regisseurs en producers van naam zetten hun hand tekening onder het werk. Dat betekent m dit geval soms aardig montage-werk en filmspel, maar als geheel mist de „Pioniers" toch originaliteit en filmi sche vormgeving. De commissaris van de Koningin, mr. L -A. Kespen, zal op Maandag 9 Mei een bezoek brengen aan de gemeentelijke politiecorpsen van Schiedam en Maas sluis. De commissaris van de Koningin ln Zuid-Holland zal om half 12 in Schie dam aankomen en een groot deel van de oohtend zal hij besteden aan hel bezich tigen van het bureau, aan de aanhoring van het uiteenzetten van de werkwijze er. de structuur van het corps. In de namiddag zal voornamelijk het practiscbe gedeelte van de politietaak gecontroleerd worden, zoals aanrijdingen, ongevallen*en rechercheonderzoek. Hier toe zal een onderzoek in scène worden gezet. Bii het pistoolschieten zal de com missaris het politiecorps inspecteren. Vervolgens zal hij de vertegenwoordigers van de plaatselijke afdeling der vak organisatie ontvangen. Een rondrit per jeep zal hem langs de belangrijke ver keerspunt en in de stad brengen, waarna het bezoek zal worden besloten. De commissaris van de Koningin wordt vergezeld van dr. H. A .V. v. Dingen, chef van zijn kabinet en dr. P. Cleve- ringa, hoofd van het bureau openbare o'de en justitionele zaken van zijn kabinet. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzondere Gerechtshof heeft gistermid dag de 44-jarige automobiel- en verkeers- expert J. D. O. uit Arnhem veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De eis luidde drie jaar. Hij was er van beschuldigd in Nov. 1940 aan de N.S.B.-procureur-generaal te Arnhem, mr. W. de Rijke, te hebben me degedeeld dat leden van de Schiedamse illegale groep „De Geuzen" in het bezit waren van wapens. Dit zou tot gevolg hebben gehad, dat deze organisatie vrij wel geheel werd opgerold en meer dun honderd mensen om het leven kwamen. Het hof achtte het niet bewezen, dat het oprollen van de illegale groep de schuld van de verdachte is geweest. Wel achtte liet hof bewezen, dat ver dachte indertijd een brief aan de pro cureur-generaal heeft geschreven, waarin hij mededeelde, dat een aantal burgers in het, bezit van wapens zou zijn. Een gezelschap van 18 Feijenoorders, t.w. spelers, reserves, oefenmeester. be stuursleden en administrateur, is Donder dag met een extra-vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar Turkije vertrokken. Zoals bekend zal Feijenoord in het land van de halve maan vier a vijf wedstrij den spelen. Na overnachting in Brindisi kwam Feijenoord gisteren in Ankara aan; vandaag reeds wordt de eerste wedstrijd gespeeld. Dinsdag 17 Mei 's middags om half 5 zal Feijenoord op Schiphol terug zijn. Eind Juni. na de verkiezingen, zal de oude Raad de begroting 1949 behandelen, aldus een mededeling van de voorzitter aan de heer Iioogendam op een vraag zijnerzijds. De mededeling over de Nationale Re serve, welke onlangs in ons blad ver scheen, wordt door het plaatselijk comité hersteld als volgt: Niet op Militaire Zaken. Nieuwstraat 26. maar bij het Hoofdbureau van Politie L. Nieuwstraat zijn aanmeldingsformulie ren te krijgen. H. A. GEBOREN: Alfred J„ z. v. G. Plooij en G Lambrechts: Anthonia C H. d. v. A P. Hardeman en A. E. Steenbergen: Car- la J., d. v. A. Dijkstra en H. Smit; Johan na, d. v. J. de Boed en A. N. Visser. OVERLEDEN; J. Zijdenbos, 67 jaar. De laatste letter van ieder gevraagd woord is een n. Van buiten naar bin nen: 1 vruchten, 2 schroei en, 3 deel van eeD effect. 4 roofvogels, 5 laag, 6 ge tal, 7 werkkring, 8 rode verf, 9 nabij komen, 10 zuiver, 11 tijdsverloop, 12 neerslag, 13 getal, 14 strijdbijlen, 15 plaats in Drente, 16 toezeggen, 17 ten einde brengen, 18 be proeven, 19 oud, 20 regels, 21 Duitse fabrieksstad, 22 aanstoot geven, 23 wind richting. 24 stad in Bel gië. Bij juiste invulling van de gevraagde woorden ontstaat op de derde rij der letters een bekend gezegde. Oplossingen worden tot Donderdagmiddag inge wacht. De oplossing van het kruiswoordraadsel van vorige week is: Horizon taal: 1 martelen, 8 badpak 14 oraal, 15 bas, 17 tarra, 18 Denver, 20 pek, 22 rood, 23 nauw, 24 gom. 26 nor, 28 oma, 29 na, 30 liter, 32 Kansas, 34 koe, 35 sap, 36 kot, 37 rat, 39 eek. 40 de. 41 ram, 42 tol. 43 pen, 44 ver, 45 as, 46 hok. 48 wol, 49 bar, 50 zot, 52 mes, 54 orakel, 57 Tirol, 59 fl„ 60 net, 61 non, 63 nul, 64 gis. 65 knip, 67 fel, 69 gereed, 71 etser, 73 kar, 75 Soera, 76 letter, 77 kantelen. Verticaal: 1 Morena, 2 arena, 3 rang, 4 t.a.v., 5 elegie, 6 eb, 7 nap, 9 at, 10 dar, 11 proost, 12 aroma, 13 kadaster, 16 sen, 19 rot, 21 kok, 25 mes, 27 raken. 30 lot, 31 rag, 33 nok, 34 kam, 37 ras, 38 sok (rok), 39 eed, 40 del, 41 ranonkel, 42 toren, 44 vos, 46 hak, 47 bot. 48 wel. 49 batist, 51 tin. 53 alsdan, 55 rente, 56 lof, 58 rug, 59 fiere, 62 nek, 64 geel, 66 pet, 68 lak, 70 roe, 72 re, 74 Ra. De prijs is gewonnen door: J A. w Slobbe, - Fabi'istzaat 23, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3