doorPUN AKKERTJES Minister Joekes over overheid en gezinsverzorging Menu voor de volgende week Mata Hari's Dochter Strop om de hals. van de Nederlandse filmindustrie sAFackts PAGINA 4 HUIZEN VOOR AARDAPPELS AUTO REED TEGEN EEN BOOM oor de filmcamera DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Gestadig dalend filmbezoek sinds 1946 helpen direct! HET VRAAGSTUK DER OPLEIDING Mei-probeersels Sproeten? SPRUTOL 7 VI ERDAG 7 MEI 1949 door Maurice Dekobra en Leyla Georgie In O-egstgeest staat, bijna afgebouwd, een nieuw model houten huis. Het is het eerste van een serie van 68 die in ruil voor pootaardappelen uit Oostenrijk worden ingevoerd. De ontwerper, het „Oesterreichisohe Holzbauverband" heeft voor deze huizen een constructie toege past van houten montage-elementen, die aan de buitenzijde worden afgepleisterd, waardoor zij uiterlijk niet verschillen van de normale stenen huizen. Het huis, gebouwd op een betonnen voet, is 9 X 8 meter. De inhoud is ongeveer 396 M3. doch voor het gemeentelijk bouwvolume telt het slechts voor 150 M3. Op de be gane grond zijn twee kamers, de keuken en het toilet. Op de bovenverdieping bevinden zich de slaapkamers en een badkamer. De maximumbouwtijd be draagt 8 maanden. De elementen, waaruit het huis is op gebouwd, bestaan uit dubbelwandig hout van 20 mM. dikte, gescheiden door een IC mM. dikke zacht-boardplaat. De to tale dikte van de buitenwand bedraagt 18 cM. en zou een warmte-isolerend ver mogen hebben gelijk aan een gemetsel de stenen muur van 113 cM. en een ge luid-isolerend vermogen van een stenen rn"tJr van 40 cM. Voor de binnenwanden gelden evenredige verhoudingen betref fende geluid- en warmte-isolatie. Bij de bouw wordt een normale kapconstruc tie toegepast. Vrijdagmorgen reed een personenauto met vier inzittenden uit Winterswijk tegen een boom ter hoogte van de St. Isidorus- hoeve aan de Winterswijkseweg te Groenlo. De auto werd totaal vernield en drie inzittenden werden ernstig gewond. De slachtoffers, waaronder de directeur en de voorzitter van het bestuur van de Winterswijkse zuivelfabriek, werden over gebracht naar het ziekenhuis in Winters wijk. e/imuP En ik heb gedaan wat ik dacht, dat het beste was. Vaslav keek hem een ogenblik pein zend aan. Wat mankeert jou eigenlijk?1 Je bent een sufferd eerste klas. Er verscheen een blos van ingehoa- den woede op het gezicht van de chauf feur. Dan behoeven we elkaar niets te verwijten, luidde het onbeschaamde ant woord. Er versoheen een gevaarlijke blik in Vaslav's ogen. Zijn stem klonk als die van een verscheurend dier, toen hij weer sprak. Hondsvod, klonk het: Wat verbeeld jij je wel. En kun je je pet niet afne men, als je in mljii nabijheid komt? Dan zal ik het wel voor je doen. Hij leunde over zijn bureau en gaf de chauffeur een klap in het gezicht, zodat de man bijna tegen de grond viel. Deze herstelde zich en bracht zijn hand naar de zak van zijn uniformjas. Snel als een panter sprong Vaslav op hem toe. Hij greep de man bij zijn pols en wrong hem het wapen uit de hand Vaslav raapte het oip en richtte het op de chauffeur die bleek werd. Nee, nee! Ik ik vergiste me! klonk het angstig. Er speelde een wreed glimlachje om Vaslav's mond. Ja, heel erg zelfs, maar ik ben niet van plan je te doden. Je bent 'n te goed chauffeur. Je zult me echter moeten be loven in den vervolge mijn bevelen op te volgen. Dat zweer ik! Pak dan je pet en smeer 'm! Wacht, hier heb je je revolver terug. Je moet intussen eens leren er beter mes om (e gaan. Wat de rest betreft, haal derge lijke stonöniteiten niet weer uit! Je kent je plichten: vervul die zoals ik da mijne vervul. En wat ik zeggen wilde: ik wens, dat mijn chauffeurmij als excellentie aanspreekt, ook wanneer we alleen zijn. Goede avond. Met enige moeite en. tegen zijn wil stak de chauffeur het wapen in zijn zak. Goede avondexcellentie. Ik zal mijn plicht doen, zoals U zegt, Toen hij de deur achter zich gesloten had, stond hij er een ogenblik tegen aan geleund met een gezicht, dat verwron gen was van woede. Ja zeker prins Vaslav, fluisterde hij met hese stem: Ik ken mijn plicht! Dat zult U bemerken, zodra mijn tijd geko men zal zijn! HOOFDSTUK 33. Toen Brinda de volgende dag in het ziekenhuis kwam werd haar medege deeld, dat ze Dick Malden tussen vijf en zes uur mocht bezoeken. Hij zat, toen zij kwam, overeind in zijn bed met een kussen in de rug; zijn hoofd was verbon den en zijn arm hing in een draagver- band Hij wachtte totdat de verpleegster de kamer verlaten had. Ik heb hier ruimschoots de tijd ge kregen, om eens na te deuken Brinda", begon hij: en het resultaat hiervan is ge weest, dat ik nu weet, dat ik van jou houd en dat ik, zo gauw ik dit gebouw mag verlaten, met je trouw. Werkelijk? vroeg ze met een lief lachje: Hoe aardig van je Dick! En heb ik daar niets in te zeggen? Kom eens bij me zitten, verzocht hij haar. En toen ze nog even aarzelde Denk er aan, dat ik ziek beu en dat, alt je me teleurstelt, dit wel eens gevaarlijk kan zijn voor mijn gezondheid. (Wordt vervolgd) De vorige maal hebben w(j terloops gewezen op de moeilijkheden, waarin de Nederlandse filmindustrie verkeert. Aan. gezien wij reeds herhaaldelijk in den brede hebben uitgeweid over de peri kelen, waarin de filmproducenten in het buitenland verkeren, lijkt het ons niet overbodig, thans eens wat dieper in tc gaan op de situatie hier te lande. Een uitstekende bron van inlichtingen op dit punt is het jaarverslag over 1946 van de Nederlandsche Bioscoop-Bood. Uit dit verslag blijkt, dat het filmbezoek m ons land sinds 1946 gestadig is gedaald. Voor 1947 bedroeg deze daling io pet., in 1948 zelfs 15.6 pet. ten opzichte van 1946. Amsterdam telde in 1946 18.300.000 film bezoekers tegen 15.100.000 in 1948 17 Vè pet.); Den Haag 11.100.000 tegen 9.750 000 in 1948 12 pet.) en Rotter dam 7.300.000 tegen 6.400.000 im 1948 12 pet.). Buiten deze drie grote steden be droeg de daling 17,3 pet. De beruchte uitzondering op de regel van het dalende bezoek vormt Tilburg. Daar steeg het aan tal bezoekers met 20 pet- van 1.000.000 in 1946 tot 1.200.000 in 1948. Toch is het minder drukke filmbezoek niet de oorzaak, dat de productie van Nederlandse speelfilms voorlopig moest worden stopgezet. Die oorzaak moet wor den gezocht im de verhoging der verma kelijkheidsbelasting en de daarmee ge paard gaande verzwaring van de be drijfslasten. Deze verhoging heeft ook een eind gemaakt aan de groei van de documentaire filmproductie in Neder land. welker vooruitzichten in het begin van 1948 gunstig leken. Toen bleek, dait de regering bleef vol harden in haar voornemen, de belasting te ver-hogen, heeft de Culturele Advies commissie, welke door liet hoofdbestuur van de Ned. Bioscoop-Bond in het leven is geroepen om dit bestuur en de leden van voorlichting te dienen bij hun stre ven naar culturele verheffing van het Nederlandse filmbedrijf, zich met de le den van de Stichting Nederlandse Film club waarin, evenals in de Adviescom missie, in meerderheid vertegenwoordi gers van het culturele leven cn filmcri tici zitting hebben zich beraden over de funeste invloed, welke deze verho ging zou hebben, zowel op de culturele en artistieke ontwikkeling van het filmpro gramma als op de amortisatie en produc tie van de Nederlandse film. Als resultaat van dit overleg kwam men tot het voorstel om tenminste de kwalitatief belangrijke film en inzonder heid ook de Nederlandse film uit ie zon deren van de voorgenomen belastingmaat regelen, respectievelijk deze films vrij te stellen van belasting. Van dit plan is niets terecht gekomen. In antwoord op dienovereenkomstige ver zoeken verklaarde de minister in de Twee de Kamer, dat inwilliging ervan voor de regeling te gecompliceerd zou zijn. Hoe wel ook van gemeentelijke zijde werd aangedrongen op de instelling van een centraal orgaan, dat door het verlenen van een speciaal praedicaat aan de daar voor in aanmerking komende films een lagere belastingheffing zou bezorgen, leid de een daartoe door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gehouden en- quete niet tot enig resultaat. Wijzende op de herhaaldelijk door de Overheid gegeven verzekeringen, dat zij het Nederlandse kunstleven wenst te be vorderen, heeft de Culturele Adviescom. missie zich naar aanleiding vajj dit alles afgevraagd, welke waarde men aan der gelijke verklaringen kan hechten, als die zelfde Overheid de landgenoten de kan sen ontneemt, hun ideeën door middel van de film tot expressie te brengen. De co\i- missie wees bovendien op de misleidende tegenstelling, welke er ligt in het gebaar van de regering, die op de rijksbegroting een som van honderdduizend gulden heef uitgetrokken „ter bevordering van de kunstzinnige en culturele film" en in de Memorie van Toelichting verklaart, dat ook onderzoekingen tot bevordering van een nationale filmproductie op haar steun kunnen rekenen, terwijl zij daarentegen reeds bij voorbaat de rentabiliteit van de Nederlandse hoofdfilm, die toch de eco nomische ruggegraat moet vormen van een nationale filmproductie, waarmee vele honderdduizenden guldens zijn gemoeid, onmogelijk maakt. Tijdens het Wereldfestival voor Film en Schone Kunsten, dat van 18 Juni «tot 10 Juli in de Belgische badplaats Knokke Zoute wordt gehouden; zal, zoals wij reeds hebben gemeld, een speciale her denking plaats hebben van wijlen Jacques Feyder, een Belg, die een roemrijke plaats inneemt in de geschiedenis der Franse film. Aan deze herdenking, waarbij frag menten uit films van deze regisseur zul len worden vertoond, zullen naar onze Brusselse correspondent verneemt, de scenarioschrijver Charles Spaak, broer van de Belgische minister-president, de decorateur Meerson, de camaraman Page en Frangoise Rosay deelnemen. Tijdens een bezoek aan Knokke heeft mr. E. W- Wingrove, secretaris-generaal van de ..British Filmproducers Associa tion" meegedeeld, dat Engeland met zes speelfilms aan het Festival zal deelnemen. Ook een aantal Engelse filmsterren zal het Festival met een bezoek vereren. Mexico. Tsjechoslowakije, Zweden en Polen zullen er eveneens vertegenwoor digd zijn. Zweden met een nieuwe docu mentaire film van Arne Sucksdorf. Por tugal neemt deel met de film „Sol es Tou- ros" (Zon en stieren) geregisseerd door José Bucks met de matador Manuel dos Santos in de hoofdrol. De filmafdeling van de Verenigde Na ties zal een film draaien van de Belg Henri Storck in Franse versie: „Au carre- four de la vie" (Op het kruispunt van het leven) en een film van de Deen C. Ristensen in Engelse versie „Green Gold" (Het Groene Goud). Beide films werden vervaardigd met de steun van de Ver enigde Naties. Met medewerking van het Belgisch Verbond voor amateurfilms zullen boven dien de beste amateurfilms ter wereld worden vertoond. „The Blue Lamp" (De Blauwe Lamp) zal de eerste Britse film zijn, die in een soort documentaire stijl de werkzaamhe den van het beroemde Scotland Yard én de Engelse politiemethoden in beeld zal brengen. Deze nieuwe film wordt geproduceerd door Michael Balcon en geregisseerd door Basil Dearden, die films als „Fricda" en „The Captive Heart" (Het Gevangen Hart) op zijn naam heeft staan, terwijl hij ook Pijnen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie; de SlaapI Zorg voor een goede nachtrust, neem 'n „AKKERTJE" als U wakker ligt van de pijn. „AKKERTJES" zijn ideale pijnstillers bij kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangeztcntspljnen. Let op het AKKER-merk en weiger namaak I één der vier regisseurs is geweest, die „Dead of Night" (Het Tweede Gezicht) hebben gemaakt. Jimmy Hanley zal de rol van politie agent spelen, terwijl Patric de moordenaar speelt. „Men verwacht", aldus voegt De Re clame bescheiden aan dit bericht toe, „dat deze nieuwe film één van de meest sen sationele zal worden, die ooit in de Britse studio's is vervaardigd". Metro Goldwyn Mayer zal in de tweede helft van Juni beginnen met de opnamen voor de film „Quo Vadis?" De film wordt geheel opgenomen in Italië. Zij wordt bui tengewoon groots opgezet en zal in aan tal en weelderigheid van costuums en requisieten zelfs „Ben Hur" overtreffen. De bezetting van <ffe goed dertig belang rijke rollen zal geheel uit sterren bestaan. Wie dit spektakel zal regisseren, is ons nog niet meegedeeld, maar het zou best iets vooi; Cecil B. de Mille zijn. De Hollywoodse producenten, wie het niet bijster naar den vleze gaat, schijnen het zekere voor het onzekere te willen nemen. Ze lopen tenminste met plannen rond om drie oude succesfilms opnieuw te filmen: „The fpur Horsemen of the Apo calypse" met John Derek in de rol van Valentino, „Moby Dick" met Errol Flynn in de rol, die weleer door John Barrymore werd gespeeld en „Thais" met Hedy Lamarr en Burt Lancaster. Moesten we de vorige maal melden, dat Johnny Weismuller, de Tarzan in talrijke jungle-films, te dik werd, Cary Grant is te mager geworden. Hij is ten minste op een dieet van pap en roomijs gesteld om de tien kilo aan te komen, die hij door ziekte in En-geland verloren heeft. - Edward G. Robinson, die op het ogen blik met -Susan Hayward en Richard Conté bezig is aan de film „East Side Story", wil een heel ander soort rollen -gaan spelen. Hij heeft er schoon genoeg van, om altijd maar weer de sinistere boef te spelen met een sigaar in de hoek van zijn mond en zijn hoed op één oog. „Het is altijd een droom van me ge weest om Shakespca:te spelen, vooral Richard III", heeft hij onlangs tegenover journalisten verklaard. „Maar de twee rollen, die ik het liefst zou willen vertol ken. zijn die van Beethoven en van de schilder Van Gogh. Aangezien Edward G. Robinson heeft gehoord, dat Paul Graetz in Frankrijk een film moet maken van het leven van Van Gogh, beweegt de beroemde vertol ker van zovele gan-gsterrollen hemel en aarde om de titelrol in deze film ie krij gen. Robinson bezit de mooiste collectie schilderijen in Hollywood en is een hartstochtelijk bewonderaar en kenner van Van Gogh. „En can een rol goed te kunnen spe len, moet men ze begrijpen", 1-uidt zijn stelling. Ronald Reagan („Wings over the Na vy", „Stallion Road" en „The Voice of the Turtle") is een heldhaftige jonge man. Toen hij uit Amerika in Engeland arriveerde om daar films te gaan maken, had hij zo het een en ander over Holly wood te zeggen en bijzonder vleiend was het niet. „De producenten daar", aldus ver klaarde hU, „zijn bang voor nieuwe ideëen. Ze begraven zidh in het verleden en kruipen weg in oude hoekjes, vol spi-nnewebben. We hebben meer samen werking nodig, dan krijgen we' tenminste nieuwe ideëen en kunnen onze proble men gemeenschappelijk oplossen". Nu hij weer in Hollywood terug is, heeft hij weer minder vleiende dingen van de gemeenschappelijke Anglo-Amerikaanse productie te vertellen. Hij heeft o.a. ver klaard, dat deze productie de oorzaak is van de werkloosheid in HoUywoo(j. Waarop de Britse technici hebben ge antwoord, dat, als sommige Hollywoo-dse maatschappijen haar zin krijgen, er niet veel Britse filmers aan het werk zouden zijn, waar dan ook. Dezer dagen kwam de centrale raad voor gezinsverzorging voor de eerste maal in zijn definitieve samenstelling bijeen, bij welke gelegenheid de minister van sociale zaken in een rede van zijn grote waardering en belangstelling voor het werk der gezinsverzorgsters blijk gaf. De centrale raad bestaat uit vertegen woordigers van de Stichting Nat. Kath. Gezinszorg, dt Hervormde Raad voor Kerk en Gezin, het Centraal bureau van diaconieën der Geref. kerken, de Ver. Humanitas en de Alg. Federatie van Groene-Kruisverenigingen, terwijl de mi nister van sociale zaken een ambtenaar van zijn departement als adviserend lid heeft aangewezen. Ook van het Wit-Gele Kruis is een afgevaardigde als advise rend lid toegetreden. Minister Joekes verklaarde, dat hij de samenwerking tussen de verschillende groepen, die de gezinsverzorging ter hand hebben genomen, op hoge prijs stelde. Immers de gezinsverzorgsters doen belangrijk werk ten bate van het gezin, de kern van de maatschappij. En de Zondag: peterseHie-soeP, laansvlees, aard appelen, bloemkool, choooladevla Maandag: rest lamsvlees, stamppot rauwe spinazie, hajvenmo-utpap. Dinsdag: vermicellisoep, gebakken bloedworst, aardappelen, rabarber. Woensdag: gestoofde of gebakken vis, aardappelen, worteltjes, gort met boter en suiker. Donderdag: macaronischotel, komkom mer of a-ndijyiesla, custa-rdvla. Vrijdag: eieren,, aardappelen, sla, gries- meelpap. Zaterdag: zomererwtensoep met krab betjes .wentelteefjes Zondag. Het vlees kan 's Zaterdags ge braden worden. Ook die vla maken we s Zaterdags. We zetten haar. op een koel plaatsje weg. Wie op soep gesteld is, geeft vooraf een, licht soepje va-n water met bouillon-blokjes, giroentienm-t of bouillon, gebonden met aardappcta-eel en afge maakt met een flinke scheut melk en veel fijngehakte peterselie of kervel. De bloemkool wordt 20 minuten ge kookt in weinig water. Dit vocht kan eventueel ook nog aa-n de soep toege voegd worden. (Oppassen dat ze daardoor niet te zout wordt); Maandag. Voor de stamppot van rauwe spinazie hebben we nodig 1% a 2 kg. aardappelen, waarvan we purée maken (met wa-t boter of margarine, nootmus kaat en melk). De spinazie Wassen, fijn- sn-ijden (men rekent 150 gr. per persoon) en door de purée mengenDg s(,ampp0t n-og even door en door verwarmen, maai de groente niet gaar laten worden. Hierbij geven we de rest lamsvlees van de vorige dag; voor toe koken we havermoutpap. Dinsdag. De vermicellisoep koken. De rabarber kan warm of lcoud gegeven wor den Voor de bloedworst boeft men geen vïeesbonnen t« geven. Ze wordt gebak ken, waarna men een bruine sous maakt door bloem bruin te laten worden in de boter of de margarine en er water en zout en wat peper aan toe te voegen. Woensdag. Bij de worteltjes, aardappe len en gebakken of gestoofde vis maken we peterseliesaus van: liter viswa-ter, 35 g-r. (5 eetlepels) bloem, 30 gr. mar garine of boter en wat fijngehakte peter selie. Het vocht aan de kook brengen en binden met d-e met melk aangemengde bloem. De margariin-e of d-e boter en de peterselie va-n het vuur af toevoegen. Als toespijs geven we in water gekookte gort met b-oter en suiker of m-et een restje ra barber va-n de vorige dag. Donderdag. We m-a-ken een macaroni schotel door in water gekookte en daar na uitgelekte macaroni te vermengen met gefruite uitjes, tomaten-purée, gehakte selderij en desgewenst garna-1-en of klei ne gehaktballetjes. We geven er kom kommer of andjjv-ie-sla bij en voltooien de maaltijd met kou-de custardvla. Vrijdag. De sla wordt aangemengd met een slasausje waaraan wat gesnipperde ui, pep-er, zout en peterselie is toege voegd. We maken ze aan vlak voor het eten. De eieren leun-nen gebakke-n of hardgekookt worden. In de g-ri-esmeelpap kan men v-oor d-e geuri-gheid een citroen schilletje aftrekken. Zaterdag. Zomererwtensoep: 1% liter water, M a liter melk, 1 kg. krab betjes, veel groente (wortel, selderij, pe terselie, prei) boter of margarine, 300 gr. groene erwten of spliterwten, zout. De erwten een nacht weken lil 2 maal zoveel water en gaarkoken. Van de krabbetjes bouillon trekken en het vlees van de beentjes hal-en. Dc erwten verder in de bouillon tot soep koken, \A uur voor het eten dc schoongemaakte soep groente er aan toevoegen, evenals wat zout, d-e boter of d-e margarine en wat peper. De soep afmaken met melk en eventueel bijbinden met bloem. Wentelteefjes als toespijs geven era vóór de Zondag het overgebleven brood op te maken. centrale raad voor gezinszorg, waarin de onderscheiden organisaties elkaar hebben gevonden, is de samenbundeling van dat belangrijke werk en tevens het contact-punt met de overheid. Contact-punt met de overheid, want er is inderdaad sprake van nevenschikking in de verhouding overheid—particuliere organisaties. De overheid zou dit werk het vervangen van de moeder, die om physieke en phys.sche redenen niet in staat is haar laak in het gezin naar behoren te vervullen niet rechtstreeis kunnen uitoefenen. Dit is dan ook een taak voor particuliere organisaties, maar met medewerking van de overheid, voor al financiële medewerking. Helaas laten de moeilijke financiële omstandigheden van het land nog slechts beperkte steun toe Spreker bracht het vraagstuk van de opleiding tot gezinsverzorgsters ter spra ke, een vraagstuk, dat door de verschei denheid van organisatie en van feitelijke omstandigheden niet gemakkelijk tot een definitieve oplossing is te brengen. Spre ker zal met grote aandacht en belang stelling kennis nemen van de adviezen en vraagt deze adviezen zo te richten, dat een samenwerking voor alle orga nisaties, die op dit terrein werkzaam zijn ook die, welke nog niet zijn aange sloten mogelijk blijft. Db minister eindigde zijn rede met de volledige belangstelling en voor zover mogelijk medewerking toe te zeggen De voorzitter, mr. F. J. van Thiel, zei in zijn antwoord dat er blijkbaar volle dige overeenstemming bestaat tussen de minister van sociale zaken en de centra le raad voor gezinsverzorging, een vruchtbare bodem dus voor samenwer king. Spreker deed een beroep op de minister de financiële lasten zoveel mo gelijk te verlichten. Vervolgens liet minister Joekes zich door de vertegenwoordigers van de vijf bij de centrale raad aangesloten orga nisaties voorlichten over het werk van hun organisatie. Alle sprekers legden er de nadruk op, dat de gezinsverzorg ster eerst dan haar taak met succes kan vervullen, wanneer naar werk ge schraagd wordt door idealisme, gefui. deerd in eigen levensbeschouwing. OVERZICHT VOOR DETAILLISTEN In te leveren bonnen door slagers op Maandag 9 Mei 1949 Vlees 102, 122, L en M vlees, rts.bon a s. moeders (3 rts.), L en M vlees (2 rts.), 101, 103, 121, 123, vlees, rt3. bon II 51 (1 rts.). Afgifte ontv.bewijs MD 242—09 met vleeszegels. Coupures X 386, X 404, C 1089, C 1090, C 1109, C 1110. Afg. ontv.- bewijs MD 24210 met vleeszegels. Vleeswaren zie onderstaand. Vet zie onderstaand. In te leveren bonnen door detaillisten van 9 t.m. 21 Mei 1949 Koffie 108 Alg. rts.bon II 16 OA rts.). Afgifte coupure C 1094. Boter 106 Alg. (2 rts.), 105 Alg. (1 rts.), 114 Alg., L Boter, L Margarine, rts.bon a.s. moeders (1 rts.), rts.bonnen H 31, H 32 O/s rts.). Marg.-Vet. Afgifte coupure C 1098 voor boter, C 1097 voor margarine-vet. Kaas: 107 Alg., 112 Alg. L Kaas (2 rts.), 115 Alg., Rts.bon H 36 (1 rts.). Afgifte coupure C 1098. Vleeswaren dezelfde bonnen als voor vlees. Afgifte coupure C 1109, C 1110. Tabak. Tabaksdetaillisten moeten de bonnen 76 Tabak, 78 Tabak (2 rts.) en rts.bon H 66 (1 rts.) op 16 Mei a.s. inleve ren ter verkrijging van coupure C 1099. De huishoudster talmde echter nog, terwijl haar ogen onrustig op Brinda gericht waren. Het is geen wonder, dat zelfs een prins U aardig vindt juffrouw, zei ze onverwachts. U wordt met de dag mooier, In ieder geval mooier darf zij Brinda keek haar verwonderd aan. Wie zij Die donkere vrouw, die hier maar in en uitloopt, zeide de huishoudster. Brinda kon. het niet helpen, maar er ging een rilling door haar heen. Maar ik weet niet, over wie je het hebt, Walker. Welke donkere vrouw be doel je De vrouw met die sluier voor de ogen, zei de huishoudster. En Brinda's verbaasde gezicht ziende, 'vervolgde ze: U wilt toch niet beweren, dat U haar nog nooit gezien heeft Zou het kunnen, dat de verantwoorde lijkheid, die ze had voor het huis van de chef van de Britse Geheime Dienst haar naar het hoofd gestegen was Maar neen, dat kon toch biet, want Walker zag er nog even sullig uit als altijd. Alleen haar ogen stonden ruste loos en dwaalden steeds de kamer door en Brinda zag, dat ze telkens in gespan nen aandacht naar 't juwelenkistje kee-k. Brinda stond op. Walker, zei ze vastbesloten: je bent moe. Het is beter, dat je nu maar na -r bed gaat. En in gedachten besloot ze, de vol gende dag haar kamer op slot te doen. Uitstekend juffrouw. Het was niet mijn bedoeling, mij met' Uw zaken te bemoeien. Maar en de bedoeling van haar woorden viel ditmaal niet te mis kennen weest U voorzichtig, J Uw oom zou niet graag hebben, dat U hetzelfde lot zoudt ondergaan als Mata Hari, die door de Fransen werd terecht gesteld. om-dat ze een spionne was. Na deze woorden verliet ze Brinda's kflnicr. Ja, er was geen twijfel mogelijk, zuchtte Brinda: de atmosfeer in dit huis beïnvloedde haar. Het was ook geen wonder trouwens, dat Walker overstuur was na al hetgeen was voorgevallen. Eerst de moord op kapitein Kenley, ge volgd door die steekpartij, waarvan Sir John bijna het slachtoffer geworden was en daarna die koffer met zijn lu gubere inhoud. En toen Brinda naar het juwelenkistje keek, leek het alsof ze zelf de figuur zag van een vrouw met donker haar, die een vreemdsoortige sluier droeg en voor het kistje geknield lag. Ze kwam echter al gauw t,ot de ontdekking, dal. het allemaal verbeelding was, want ze keek niet naar het kistje, maar naar de weerkaatsing in de spiegel, welke voor stelling veel leek op de figuur, die ze dacht te zien. Het is met mij nog erger, dan met Walker, lachte ze zichzelf uit. Ze sliep die nacht erg onrustig, ge kweld door een vreemde, eindeloze droom, waarin ze steeds weer de beel den zag van Dick, Walker, Lord Mount- wyn, Vaslav en de mooie vrouw met haar prachtige donkere haar en eigen aardige glimlachMaar haar ogen gingen schuil achter een voile en telkens wanneer Brinda deze probeerde weg "c nemen, week de figuur terug raforium vdannDick nrilVt lab°" f P en verzette de ivoren r"™,op het ebbenhouten schaakbord. h -r z®chtjes op de deur geklopt en e i bediende kondigde de chauffeur aan, die Brinda naar huis gereden had. Vaslav keek cp van het schaakbord en zijn ogen stonden hard en koel. Je hebt mijn instructies niet uitge voerd Mueller. Waarom niet?" klonk het scherp. Het was -te gevaarlijk, zei de man. Ons Romanbijvoegsel OOQOOOOOOOGOQGOGOGOOOQGOOGOOOOGOQQQGOGOOOGOeGOOOOOGOOOOGOOaOOQGOOOOOOQOOOGOOOOQOGOOOOOOGOOOOOGOOGOQQ Korte inhoud van het voorafgaande: Sir John Sanderson, hoofd van de Britse Geheime Dienst, krijgt bericht, dat er een nieuwe Duitse spion boven Engeland is afgeworpen. Zijn pleeg dochter Brinda biedt hem haar mede werking aan voor het opsporen van de spion. Ze ontmoet een kennis. d.e jonge luitenant Dick Malden, die zich gaat verloven met miss Gladys Mount- wyn. HU nodigt haar uit voor het feest, waarop ze kennis maakt met een zekere prins Vaslav. Deze Russische prins stelt een dans in het donker voor en in de duisternis wordt Sir John verraderlijk aangeval len en gewond. Brinda wordt ontvoerd en opgesloten in 'n kleine kamer. Ze hoort seinsleutels ratelener werd een bericht door gegeven over een schip, dat door een Duitse onderzeeër moest worden aan gehouden. Als Dick haar later heeft bevrijd, zoekt Brinda uit, dat het bedoelde schip geen ander kan zijn dan het s.s. „Veendam". Ze besluit op eigen houtje aati boord te gaan, om te proberen de spion te ontmaskeren. Op het laatste nippertje zendt ze Dick nog een bood schap. Aan boord maakt ze kennis met een Jongeman, die voorgeeft een Deen te zijn en Kurt Larsen te heten. Als het schip echter in volle zee wordt aange houden door een onderzeeër met Duit se oorlogsvlag, vraagt Larsen de Duitse commandant te spreken en ontpopt zich als Hans Brandstatter, als spion bekend onder nummer Z. 33. Tot zijn grote schrik wordt hij gear resteerd, want de onderzeeër blijkt een gecamoufleerde Engelse boot te zijn. Brinda wil zich belasten met de ar restatie van een tweede spion, Konrad. Ze loopt echter in de val en blijft weer ing. a„ïr' de Engelse onderzeeër plots op de vlucht moet slaan voor een Duitse, die langzij de „Veendam" komt liggen en bij een groot deel der op varenden grote schrik verwekt. Maar voor de onderzeeër onheil kan aan richten, komt een Engels oorlogsschip aanstomen, dat hef Duitse vaartuig vernietigt. Weer veilig en wel thuis, gaat Brin da, door prins Vaslav uitgenodigd me de te werken aan een ballet, naar het huis van de prins, waar een repetitie zal worden gehouden. 14). Nog al logisch, antwoordde de agent: Een man, die te dicht in de buurt van het gebouw kwam, kreeg een stuk muur op zijn lichaam en dat zal ook jou over komen, als je niet blijft waar je bent. Brinda kon d-e spanning haast niet meer dragen. Eindelijk" kwamen dc mannen van het Rode Kruis terug. Ze liepen langzaam en droegen een brancard, waar op zich iemand bevond. Ga uit de weg!, donderde de stem van de agent weer. Brinda stond vlak naast hem en ze reikte in angstige span ning haar hals, om te zien, wie het slacht offer was. Het was zoals ze gevreesd had. Dick!, riep ze uit. O, Dick! Zijn gezicht was vertrokken van pijn, maar hij herkende haar. Brinda!, klonk liet zwak. Een der dragers kwam tussenbeide. H kunt nu niet met hem spreken, juf frouw. Hij moet onmiddellijk naar het ziekenhuis. En ogenblik, klonk het van de brancard: Wilt u ons eyen alleen laten, want ik moet even met haar praten. HOOFDSTUK 31. De Rode-Kruisman verwijderde zich en Brinda boog zich over de gewonde die door de ondraaglijke pijn zijn tanden op elkaar geklemd hield en slechts bij tus senpozen iets tot haar zeide. In mijn rechterhand heb ik iets, dat je v-oor me moet bewaren. Laat het aan niemand zien en wees er voorzichtig mee. Brinda's hand sloot zich om een plat metalen voorwerp, dat veel op een zware sigarettenkoker leek. Dat zal ik doen Dick, dat beloof ik je! Oké!. Ik werd getroffen, toen ik dit uit het lab. wilde redden, weet je Hij wachtte even om adem te halen en vervolgde toen haastig: Wees^ er vooral voorzichtig mee, want Hitler's mannen zullen zeker alles in het wérk stellen, om dit in bezit te krijgen, maar jij zult hen wel te slim af zijn. De Rode-Kruisman werd ongeduldig. Maak voort, juffrouw. Elk ogenblik, dat u met hem praat, wordt zijn toestand slechter. De brancard werd in de wagen gescho ven en pas toen deze wegreed, keerde Brinda wéér tot zichzelf. In haar hand hield ze nog altijd het metalen voorwerp geklemd. Wat zou het zijn?, vroeg ze zich af. In ieder geval iets van groot belang, want Dick zou nooit zijn leven voor iets onbelangrijks in de waagschaal gesteld hebben. Ze realiseerde zich, dat ze het voorwerp nog altijd in haar hand had, en ze stak het vlug in haar zak. Ze wist dat het hier yeilig was. Een ogenblik later wa-s ze blij, dat ze deze voorzorgsmaatregel genomen had, want achter de brede schouders van een der agenten ontdekte ze het onsympa thieke gezicht van Lord Mountwyn. Juffrouw Duncan!, riep hij uit, alsof hij haar eerst nu had opgemerkt: Mijn beste jongedame, wat doet u hier! Terwijl hij op haar toekwam, nam hij haar beide handen in de zijne om haar te begroeten. Niet één hand, maar beide. Brinda nam hem nauwlettend op, of ?e op zijn gezicht enig spoor van op rechtheid kon ontdekken. Dit. is verschrikkelijk, mijn beste, zei hij: Ik was juist op 't ministerie van oor log, toen «wij 't bericht ontvingen. Daar om ben ik onmiddellijk hierheen geko men. U was ieker hier met Sir John? Brinda had er niet eens aan gedacht, da-t ook haar voogd hier kon zijn. Sir John? Nee, die heb ik niet ge zien- Ziet U, er was een luchtaanval en wij moesten ergens schuilen, vervolgde ze, om hem uit te leggen, hoe ze Dick ont moet had. Ja, ik begrijp hpt al, zeide de man en in zijn grote blauwe ogen was geen spoor van wantrouwen te ontdekken: Wel, het is zeer ongelukkig voorval. Als ik vragen mag, heeft u nog kans gezien om met Malden te spreken, voordat ze hem naar het ziekenhuis vervoerden?" Even maar, zei ze: De Rode-Kruis mannen hadden nog al haast. Arme jongen! Dit zal een harde klap zijn voor Gladys. Mountwyn raadpleegde zijn horloge. Ik moet weg, als u niet langer hier wilt blijven, kunt U meerijden, want het is al vrij laat, om een taxi te bemachti gen. We kunnen dan even langs het zie kenhuis rijden en vragen hoe het met Richard is. Dank U, zei ze niet een mat glim lachje: Ik zal hier wach-en. Lord Mountwyn sprak nog even met de agent, die hij scheen te kennen. Daarna vertrok hij- Brinda deed haar best, haar kalmte te herwinnen, maar allerlei gedachten be stormden haar. Ze legde haar hand op het metalen voorwerp in haar zak. Ge lukkig, dacht ze, dat ze het juist op tijd weggeborgen had, voordat Lord Mount wyn haar beide handen in de zijne geno men had om haar te begroeten. Of zou hij tóch gezien hebben, dat Dick haar iets gaf? Maar waarom had ze toch zo weinig vertrouwen in Mountwyn? Want, bedacht ze, Dick zou hem toch wel van alles op de hoogte hebben gehouden? Misschien was het beter, wanneer ze het metalen voorwerp met zijn geheimzninige inhoud aan.hem gaf. Maar nee. Dick had haar verzocht het voor hem te bewaren en ze besloot zich gan zijn verzoek te houden Wat zou er echter met Dick gebeuren? Zouden ze hem kunnen redden of. Ze wachtte ongeduldig op de terugkomst van Lord Mountwyn en alhoewel het slechts enkele minuten duurde, leek liet haar een eeuwigheid, voordat ze Gladys vader door de menigte op haar toe zag komen. Hij had zijn wagen verder op ki de straat geparkeerd en eerst, nadait ze in do auto hadden plaats genomen, zei hij. Hjj is er erger aan toe, dan ik gedacht had. Het was een helse machine, die deze ont ploffing veroozaakt heeft. Het gebouw is geheel vernield en Maidens levenswerk eveneens. Jij weet er toch alles van, is he, niet?, vroeg hij, terwijl hij haar van ter zijde aanzag. Ik wist alleen maar. dat hij met een of ander onderzoek bezig was. Mountwyn scheen gerustgesteld. Dat is ook zo. Onderzoekingen is het juiste woord er voor. Ik heb hem in alles terzijde gestaan, hoewel het natuurlijk op niets uit kon lopen. Het is in ieder geval een harde klap voor hem. Een agent herkende de standaard van het ministerie van Oorlog en salueerde. Mountwyn wuifde amicaal terug- Vindt U, dat hij er erg sl«cht aan toe is?, vroeg Brinda bezorgd. Mountwyn beet op zijn sigaar- Weet het niet. Hij kwam onder een muur terecht en het kan best zij11 dat: hij er met een paar gekneusde ledematen afkomt. Ze zullen het nu wel gauw we ten in het ziekenhuis. Hij is er in ieder geval beter afgekomen, dan die andere kerel. Welke andere kerel? De man, die hem beschermen moest; een van de agenten van d-e Geheime Dienst, geloof ik. Ze hebben mets van hem teruggevonden. Oh, wat verschrikkelijk, kreunde Brinda. Daarna zeide hij geen woord meer. De wagen snelde enige tijd voort en stopte toen voor een groot gebouw, waarvan de ramen achter zandzakken schuilgingen om ze tegen bomaanvallen te beschermen. Hij opende het portier en stapte uit. Een man, geklee-d in het uniform van de vloot kwam hem tegemoet en sprak hem aan, maar Brinda kon niet verstaan wat er gezegd werd. Goed nieuws! zai Mountwyn, toen hij weer in de wagen had plaats genomen. Richard maakt het vrij goed; naar omstan digheden tenminste. Een zware hersen schudding, een' gebroken arm en een paar gekneusde ribben. Dus U denkt, dat hij wel weer zal opknappen? Ik zou niet weten, waarom niet, meende Mountwyn. Het heeft geen enkel nut nu naar hem toe te gaan; hü zal nog steeds buiten bewustzijn wezen door de chloroform. Ik had ook erg graag even met hem gesproken, maar de dokter is er van overtuigd-, d^t hij het wel halen zal- Brinda beet verwoed op haar lip, om het niet uit te schreeuwen van geluk- Later, toen ze alleen op haar kamer was en Mountwyn met Sir John in ge sprek was gewikkeld, kon ze zich niet langer bedwingen. Hoe kon Mouritwyn zo rustig en kalm blijven? Zij had geen rust. voordat ze zelf het ziekenhuis had opge beld en men haar de verzekering had ge geven, dat luitenant Malden het uitste kend maakte. Ze herinnerde zich opeens, dat ze nog steeds niet wist, wat Dick haar gegeven had. Nadat ze het voorwerp tevoorschijn had gehaald en het van alle kanten be- Keken vroeg ze zich af, Wat het toch kon tiü' was te gz'oot voor een sigaretten C1 en 00't te zwaar, zeker te zwaar gro°tte. Opeens herinnerde ze Sir TehnV tlelS der§elijlks wel eens op ze wisf datief amer bad sezien er' ze wist dat het een speciale doos was. waarin dc geheime a-geuten hun waarde volle papieren bewaarden. Ze wist ook. waarom deze dozen zo zwaar waren, na melijk, dat ze direct zouden zinken, wanneer ze i-n geval van nood in het water werden geworpen, dit had sergean+ Hunt haar eens verteld. Ze vroeg zich af, hoe een van deze do zen in Dick's bezit gekomen was. Maar van groter belang leek haar de vraag waar ze haar zou moeten verbergen, tot- Ze glimlachte. Natuurlijk in de ge heime "lade van'haar juwelenkistje. 1 De doos paste er precies in; het leek wel, alsof ze er speciaal voor gemaakt was en voor niets anders. Maar vroeg ze zich af, wat zou er in zitten Ze had nooit tevoren gezien, dat Sir John of een van zijn mannen zulk een doos in haar bijzijn had geopend, maar intuï tief betastte ze de doos, die weldra on der haar soepele vingers openknipte en de inhuod voor haar op tafel viel. Eerst was ze teleurgesteld, want ze zag slechts een aantal velletjes papier, die bedekt waren met figuren, tekeningen en waarop in een klein handschrift een groot aantal formules stonden geschre ven. Haar aandacht werd getrokken door de volgen-de woorden: „Z—straal: formule 13 -- radio-actief en televisie." Ze was een en al aandacht. Hier lag zijn meest waardevolle geheim voor haar en hij had het aan haar toever trouwd. En het was ook een Engels ge heim, misschien het wapen, waarmede haar vijanden met succes zouden worden bestreden. Ze vroeg zich bezorgd af, of de geheime lade wel veilig genoeg zou zijn om als schuilplaats te dienen voor dat hij haar zelf weer kon bewaren, zulk een groot geheim. Terwijl ze het nog steeds niet met zichzelf eens was, dacht ze iemand aan haar deur te horen. Snel sloot ze de doos en legde haar in de geheime lade van haar juwelenkistje. Direct daarop werd de deur van haar kamer langzaam geopend HOOFDSTUK 32. Brinda keek gespannen naar de deur, die langzaam open draaide. Ze stond op het punt een gil te slaken', toen ze het lange gezicht herkende van de huishoud ster, die gekleed was In een lang nacht gewaad en een nachtmuts droeg, waar onder haar grijze sluike piekhaar te voorschijn kwam. Wel allemachtig, Walkerriep Brinda uit; Klop tochof doe in ieder geval de deur gewoon open en kpm binnen. Waarom moet dat zo zachtjes gebeuren Walker stapte binnen en sloot de deur achter zich. Neemt U mij niet kwalijk, juffrouw, zei ze schaapachtig: Ik wilde U niet aan het schrikken maken. Ze keek als een uil de kamer rond en vervolgde toen: Et; gebeuren hier gekke dingen vanavond; eigenaardige mensen gaan in en uit en ik maakte me bezorgd, dat U zo laat thuis kwam. Ik dacht, dat U misschien nog wel trek zoudt hebben in een kopje thee. Dit vermurwde Brinda's hart. Arme ouwe ziel Het was ook geen wonder, dat ze helemaal overstuur was van alles wat hier de laatste tijd in dit huis was voorgevallen. Dat is lief van je, Walker, zei ze, terwijl ze haar schoenen uitschopte: Ja, ik heb trek in thee, als het je tenminste met al te veel moeite bezorgt ze te zet ten. Ik zal er voor zorgen, zei de huis houdster en op dezelfde heimelijke ma nier als ze gekomen was verdween ze de kamer uit. Even later toen ze weer binnenkwam, had Brinda zich reeds in nachtgewaad gestoken en lag in een groot, ouderwets bed, dat even oud' was misschien als de familie Sanderson zelf. Walker zette het blad met de thee op het tafeltje naast haar, Er heeft een mijnheer opgebeld, zei ze bijna fluisterend: Een buitenlanaer, ik geloof dat het een prins was. Hij wilde weten, of U al thuis waart." Ze keek Brinda opmerkzaam aan en vervolgde toen, ietwat achterdochtig: Kent U iemand van dat slag Brinda lachte. Dat was natuurlijk Vaslav geweest. Hij üad zich bezorgd gemaakt, toen de chauffeur zonder haar was teruggekeerd. Ja Walker, ik ken hem. Dank je wel voor je thee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 4