Wondertuin Oriënta V jeugdige lezerskring Prins Knobbelbol hoe zit dat? L Kinder- bezoek AMERIKA EN SPANJE oor onze PRINS BERNHARD TE BRUSSEL St. Joseph van de Smakt hielp menig meisje aan de ware Jacob De wondere avonturen van ANG WORDT INDERDAAD EEN SPROOKJE Oosterse droomsfeer op zich al uniek zullen ze leven OP Bezoek aan de Jaarbeurs Maquette voor universiteitswijk gereed mm Prijsaanduiding blijft verplicht Voor het vaderland gevallen „Houding van Washington niet veranderd' ZATERDAG 7 MEI 1949 PAGINA 5 EN DAARBIJ NOG EEN FEEST- PROGRAMMA ALS EEN KLOK Wie zou nu onderdehand niet weten, wat de „Oriënta is? De Oosterse wondertuin als hoe danig de grote tentoonstelling annex fancy-fair van de Sint Vincentïus Vereniging te R dam van 24 Juni tot en met 17 Juli in de Diergaarde Blijdorp wordt ingericht. Pagoden en tempels, een Indische passar en een Per zische markt, theehuizen en toko's, Chinese charme en Indo- nesische cultuur. Onder het motto „Eén dag naar het land van de glimlach" zullen tien duizenden uit heel het land straks deze Oosterse pracht komen bewonderen, want de be langstelling is inderdaad enorm. Zijn kapel bestaat 250 jaar Gelukkige levensstaat ZES JONGE TONEELSPELERS ONTVANGEN DE „5 MEI- PRIJS" BEDRIJFSLEVEN EN EMIGRATIE MOPPENTROMMEL oooooooooooooooe^^ Zo zal, volgens de plannen van de architecten, in de toekomst dc R. K. Universiteit te Nijmegen er komen uit te zien. Boven de maquette van het hoofdgebouw met de bibliotheek aan de Archi pelstraat. Hiernaast een overzicht van het complex der medische faculteit op Heyendaal. MpiPlS ItïsS DIAMANT-SMOKKELAARS IN BELGIë VEROORDEELD WILTON-FIJENOORD Onveranderde dividenden De Nederlandse Spoorwegen zullen extra treinen laten lopen. Elke dag zal van 12 uur 's middags af de R E T om de 8 minuten een extra tram laten rijden, een Oriënta-express in Oosterse „op maak" van Coolsingel over Schiekade via D.P.-station Noordzijde en over de Bentincklaan naar Diergaarde BUjdorp. De organisaioren hebben voorts weten beslag te leggen op de feestverlichting die bij de Jubileum- en Kroningsfeesten in Augustus-September jl. het Park zulk een feeëriek aanzien gaf En al zal dan de typisch Oosterse sfeer in bouwstijl, inrichting en verlichting de grootste at tractie op zich blijken, er zullen ook enige kermis-attracties zijn maar dan ook eerste-klas De opbouw van de pagodes, minarets en toko's is reeds begonnen; reeds thans kan men de Oosterse sfeer ai bijna proeven die over enige weken de Diergaarde Blijdorp tot een waarlijk Aziatische wondertuin zal transformeren. Vóór Hemelvaartsdag zal de 18 meter h°ge pagode op het vijverterras gereed zijn, met Pinksteren zullen alle toko's ingericht kunnen worden, na Pinksteren volgt dan nog de „veroostersing van de Rivièrahal. En wat de fancy-fair betreft; er is niet minder dan 15.000 gu.den be steed aan prijzen (alle stuk voor stuk van waarde en in het Oosterse genre). Daarbij nog een programma dat klinkt als een klok. Op 24 Juni te half 9 des avonds de officiële opening. Op 25 Juni van 9 15 tot 10.30 uur optreden van de Militaire Kapel, bij regen op 27 Juni. Op Anjer-dag, 29 Juni, om half 3 een kinder bloemencorso met prijzen. Op 30 Juni een Oosters ballet door de groep van Netty v. d. Valk, bij regen op 1 Juli des avonds. Op 1 Juli 's namiddags is er een sprookjesballet voor kinderen, eveneens door de groep Netty v. d. Valk. Hoogtepunt is op 6 s.av°5 -V2» 9.15 tot 11.45 uur de opvoering door de Nederlandse Opera van „Madame But terfly", een evenement dat zowel bi] kunstenaars als technici, maar ook bij het grote publiek grote verwachtingen wekt. Een opera in de openlucht, op een vijverterras, met de mooist denkbare entourage compleet met bloeiende pru nus-boom. Er zijn 3000 zit- en 3500 staanplaatsen, die naar thans reeds vast staat, schoon uitverkocht zullen zijn. Des nachts vooraf is er om 12 uur een zg nachtrepetitie en de eventuele wegloop datum bij onverhoopte regen is de 9e Juli met alstweede wegloopdatum de 14 Juli maar als alles goed gaat en de belangstelling is zo overweldigend dat in zit dan wordt deze er een reprise - 14e Juli de dag van de tweede opvoering van „Madame Butterfly" (waaraan tus sen haakjes de voltallige Nederlandse Opera zal meewerken met als solisten Gre Koeman, Frans Vroons en Gerard Holthaus in de hoofdpartijen, een vol ledig koor en een orkest van 70 man sterk). Op 7 Juli is er bij de koperen bruiloft van Koningin en Prins een Oranje-avond. Op 11, eventueel 12 Juli treedt Bob Kion met zijn groepje op: Kion mag tot 's wereld vermaardste draadlopers wor den gerekend en er zal o.a een nummer zijn van de Rivièra-toren naar de vijver- terrassên over een afdaling 40 meter boven de grond. Op 13 Juli de tweede kindermatinee van de balletgroep van Netty v. d. Valk. En op 16 Juli (even tueel bij regen op 17 Juli, de sluitings avond) optreden van het geliefde radio showorkest van Dolf van der Linden met als solisten Maria Zamora, Margaret Sterman, Kitty Ketting, Bruce Low, Tonny Verhulst, Manny Oets en Kees Verschoor. En dan zijn er nog vele andere attrac ties. Maar tegen de tijd dat uw geheugen voor dit alles weer een opfrissertje nodig heeft, zal de speciale Oriënta-krant al wel door uw brievenbus zijn gegleden, We willen er nu alleen dit nog van zeg gen: de baten van heel deze „Wondertuin Oriënta" zijn voor de Sint \incenlms Vereniging Rotterdam. Maar deze baten- zullen komen langs een weg, waarvan het publek zeer veel plezier zal beleven Want dit heeft de organisatie-commissie scherp voor ogen gehad en ook steeds doorgedreven: er wordt aan het publiek werkelijk in alle opzichten iets goeds ge boden, ja iets unieks, iets zo bijzonders als Nederland nog nooit op een tentoon stelling annex fancy-fair heeft aan schouwd! (Van onze Limburgse redacteur). Aan de grens van de Staatse Neder landen bouwde Albert van Boy en, Heer van de YrUhecrltjkheid Vierlingsbeek en Venray, in het jaar 1699 te Smakt op Spaans-Gelders gebied een kapel, die aan St. Joseph werd toege wijd. In dit eenzaam oord, waar de sneltrein van Venlo naar Nijmegen langs woeste peelgronden voorbijsnel!, wordt de heilige Voedstervader van Gods Zoon met bijzondere devotie ver eerd. Smakt is de enige bedevaart plaats, waarover St. Joseph in ons land beschikt. Morgen wordt 't 250-jarig be staan van de genadekapel gevierd. Onder de pontificale Hoogmis, die door Mgr. G. Lemmens om 10 uur wórdt opgedragen, zal Mgr. prof. dr. F. Féron de predikatie honden. De K. R. O. zal deze plechtigheid uitzenden. Niemand weet precies te vertellen hoe deze godsvrucht daar ontstaan is. Ver moedelijk is zij afkomstig van de Spaan se bezettingstroepen. Want in Spanje werd St. Joseph onder invloed van de H. Theresia van Avila vurig vereerd. Hij werd zelfs tot patroon van'het leger af geroepen! Op de eikenhouten banken, die uit een eerbiedwaardig verleden dateren, knie len de mensen in gelovig vertrouwen neer voor het houten beeldje van zwie rige barok, dat boven het tabernakel van het altaar staat. Van alle streken van het land trekken er bedevaarten naar toe- van Sittard, Den Haag, Helmond, En„ schedé, Montfoort, Nijmegen enz Ze pel grimeren er per trein, auto, bus, fiets of te voet heen. 't Kan er soms heel druk zijn. Op enige Zondagen van de maand Maart zijn er dit jaar wel een 4 a 5000 mensen geweest St. Joseph, die een eenvoudig timmer man was, schijnt zijn voorkeur voor de nederigheid in de hemel nog niet ver leerd te zijn. Evenals zijn H. Bruid de pelgrims om zich heen verzamelt in een dorpje van de Pyreneën of op een onbe tekenend Portugees plaatsje, zo wenst Hij te de Smakt, een onbekend gehucht van Venray, vereerd te worden. Het Recto raat, dat in 1947 door de bisschop aan de zorgen van de Ongeschoeide Carmehe- ten werd toevertrouwd, die daar volgend jaar een philosophicum hopen te bou wen, telt slechts 180 zielen. Er worden zoveel kaarsen opgestoken, dat de walm er van tegen het plafond aan slaat! De mensen bidden er voor ve lerlei intenties. De jeugd vraagt om een gelukkige levensstaat. Gehuwden smeken om zegen over hun gezin Ouden van dagen prevelen met mummelende mond °m een zalige dood. Jongens en meisjes bezorgen Hem het meeste werk. Want nergens ter wereld htv?^ 0r een bedevaartsplaats, waar in bijzonder om een gelukkige levens staat gebeden wordt. Dat is een speciali teit van de Smakt. In het goede Venrayse land bestaat nog de degelijke gewoonte, dat verloofden elkander gedurende de Vasten niet be zoeken. Behalve op Zondag—Laetare. Dan gaan ze samen gearmd naar de Smakt. En als dan zoals men vertelt St. Joseph op hun vurige bede (bijna on merkbaar) van „ja" knikt, gaat na Pasen de bruiloft door.... Heel wat huwbare jonge dochters zijn daarvoor haar hart bij St. Joseph komen uitstorten. Niet zonder succes, want de Heilige heeft menig meisje aan de ware Jacob geholpen In dit vredig oord van stilte, waar men de wind door de bomen kan horen ruisen, wordt i"nig en devoot gebeden. Voor oplossing van ane mogelijke moei lijkheden. St. Joseph legt daar zijn oor scherp te luisteren en weet soms merk waardige dingen te doen. Zoals voor het trouwlustig paartje, dat maar niet aan een woning kon komen. Zij togen naar de Smakt en toen zij 's avonds in de bus naar Breda terug reisden, ving een oud heertje flarden van hun gesprek op, „Zoekt U "en huis in Breda vroeg hij. '„De volgende week komt daar het mijne leeg. Dat kunt U dan krijgen Ja, St Joseph van de Smakt weet merkwaardige dingen te doen! Zes jonge toneelspelers ontvingen tij dens een korte plechtigheid in de foyer vande Stadsschouwburg te Amsterdam gisteren uit handen van de heer W. Pos, directeur van de Toneelschool, de jaar lijkse onderscheiding met enveloppe, die sedert de bevrijding door de Stichting van Nederlandse Toneelspelers Beschik baar is gesteld voor jonge toneelspelers, die korter dan 5 jaar „op de planken zijn en blijk hebben gegeven van een bijzondere aanleg. Dit jaar waren het mevr. Corrie Weler (Haagse Comedie), mej. Gerda Ruyters (Ned. Volkstoneel), mej. Truus Dekker (Comedia), Jan Velzeboer (Rotterdams Toneel), Frans van der Lingen (Rotter dams Toneel), Wim Kouwehoven (Ned. Volkstoneel), die door de jury, bestaande uit de heren W. Pos (voorz.), H. Carpen- tier Altink en J. Bendien, waren aange wezen. - De Stichting van de Arbeid heeft een. commissie iin het leven geroepen, welke de vraag zal bestuderen of en in hoever er voor het georganiseerde bedrijfsleven re den bestaat op het terrein vain de emigra tie op te treden. Voorzitter dezer commis sie is de heer R. A. Jongbloed. Misschien mag ik dit verhaal beginnen met een waarschuwing. Geloof van wat er nu komt niets! Alles heb ik uit mijn duim gezogen, alleen de naam van de held niet Daar ben ik opgekomen toen ik een jongen een andere voor „knob bel" hoorde uitschelden. Natuurlijk vond ik het eerst een rare naam en mijn gedachten en fantasietjes zoemden in mijn hoofd heen en weer als bijen in een korf. Het gevolg is dit verhaal, dat ik waarschuw weer in één week niet te vertellen is. Bereid je dus maar voor op een paar vervolg- verhaleh en een keur van spannende avonturen. Heel wat weekjes terug woonde er in de oerwouden van Kortasiga een stam inboorlingen. Het vreemde was, dat de n inboorlingen niet zwart of donkerbruin maar licht-blauw van kleur waren. Dat kwam waarschijnlijk, omdat ze nogal lui waren en alles maar blauw-blauw lieten. Zoals gebruikelijk regeerde over deze stam een koning, een tikje grijs, een beetje oud en een weinig goed bij' kas. Met af zijn geld had hij echter niet kun- m Zeker verleden week nogal met diepe denkrimpels gezeten, hè? De oplossingen zijn: 1. Scharen van kreeft; 2. Alle twee hebben ze een titel; 3. Een ijspegel; 4. Slakkehuisje; 5. Omdat men er niet dóór kan. Nu eens kijken, of het deze week wat gemakkelijker gaat; 1. Welke letter wordt in Amerika niet meer dan twee keer gebruikt? 2. Als ge me tussen twee Hollandse jongens zet, worden we gedrieën een maand. 3. Wat is het verschil tussen een broek en een boot? 4. Wat verschijnt eens per minuut, tweemaal per moment en geen enkele keer in de gehele eeuwigheid? 5. Waarin komen een geweer en een modiste overeen? nen voorkomen, dat zijn enige zoon, Prins Fridiricius op zekere dag uit een boom viel en met zijn hoofd op een kanjer van een steen terecht kwam. Heel zijn hoofd was kapot en de stam- tove ar had alle moeite de jongen in net leven te houden. Dit was hem niet eerder gelukt, dan nadat hij het geha vende hoofd had afgesneden en van natte klei met hars een nieuw hoofd had gemaakt. Door de haast had de tovenaar de prins echter met een vrij armzalig hoofd opgeknapt. Het gevolg was dat de to venaar door de koning een kopje kleiner werd gemaakt en de prins met een hoofd vol knobbels en deuken moest rond wandelen. Geen wonder, dat de ondeu gende jongens heel gauw over Prins „Knobbelbol" spraken en al dra Wist niemand meer, dat zijn officiële naam Fridiricius was. Nu moet je niet denken, dat de stam- tovenaar een knoeier was en zijn ere titel niet waard was. Terwijl hij aan Knobbelbol's bol aan 't boetseren was kreeg hij in de gaten, dat het op niets zou uitlopen. Dus deed hij alle moeite door iets bijzonders zijn falen weer goed te maken en voorspelde hij iets, terwijl hij iedere knobbel een voor een aan raakte. De bedoeling was, dat daardoor aan iedere knobbel een bepaalde gave werd bevonden en dit lukte ook. Het lollige was alleen, dat de tovenaar zo kwiek werd onthoofd (niet lollig voor de tovenaar natuurlijk, maar wel voor mijn verhaal), dat hij geen tijd had gehad, de koning over deze bijzondere knobbelgaven iets te zeggen. Als ge volg daarvan wist nóch de koning, nóch de prins zelf, iets van zijn wonderlijk hoofd af, tenminste niét direct. Pas jaren later de prins was inmid dels een kerel als een vuurtoren gewor den deed knobbelbol zijn grote ont dekking. Hij was met zijn lijfwacht op de olifantenjacht getrokken en stond op een gegeven ogenblik helemaal alleen voor een olifant als een bunker. Knob belbol had niets anders in zijn hand dan een jachtmes en de olifafit verslikte zich haast van de pret, toen hij de weerloze prooi voor zich zag. Hij trompette zo hard, dat de prins bedolven werd onder een massa afval lende bladeren en deed toen een paar machtige stappen, zijn slagtanden als grote zwaarden op Knobbelbol gericht Deze greep in wanhoop in zijn haar en drukte daarbij heel toevallig met een vinger op een knobbeltje even rechts van zijn kruin. Als die olifant kon lezen en nu nog leefde zou hij vol spanning op het ver volg van dit verhaal gaan zitten wachten Hij is n.l. nog steeds niet van zijn ver bazing bekomen en z'n slurf is altijd een groot vraagteken gebleven Maar goed, over wat er toen gebeurde, vol gende week meer! We zullen het dit keer weer wat kal mer doen. maar met 10 feestelingetjes mag ook deze week er best zijn. Zondag starten we met Ben v. W (13 jaar), om Dinsdag bij het duo Miep H. (9 jaar) en Willie v. V. (10 Jaar) op vi site te gaan. Ook Woensdag hebben we een tweetal en wel Jan S. (9 jaar) en Frans v. R. (8 jaar), terwijl Donderdag een drietal naar de verjaardags-cadeaux uitziet. Het zijn Leo T. (13 jaar), Mar. de G. (12 jaar) en Ria Ceschi (12 jaar). Zaterdag besluiten Johan D. (11 jaar) en Josje v. G. (11 j.) de rij. Voor de tien- ling natuurlijk ook deze week de beste wensen. Heer (tot bedelende jongen): „Wat 's je vader?" Jongen: „Aannemer, meneer" Heer: „Waarom bedel je dan?" Jongen: „Ik moet toch ook leren aan nemen 1" Tante: „Zo .zo, ben je al op school. En wat doe je daar?" Miesje: „Wachten tot ze uitgaat 1" „Maar Paul. wat heb je daar 'n smeer boel met dat ei gemaakt". ,,Ja, moeder, maar dat komt, doordat de kippen de eieren zo vol leggen". OOGOOOOOOOOOOC^^ Van de week heb ik even mijn hart vastgehouden. Er was geen enkele mop meer in voorraad en dus dacht ik al dit keer geen moppentrommel te hebben. Op het nippertje kwamen er echter nog drie binnen, maar hoe zal het nu vol gende week weer gaan? Komaan, lui. snuffel nog eens even in die koppetjes van jullie 1 Henk T. (14 jaar): Bedankt voor je raadsels en moppen; je hebt al gelézen, hoe je me uit de brand hebt geholpen. Geen gekke buit gehad, hè? Voor ik ja of nee zeg oveF dat verhaaltje moet ik eerst weten hoe je er aan komt. Dan boor je wfel verder van me. Ag nes v. d. M. (10 jaar): Dat is me een rits woorden, zegEn ik had nog een paar vragen van je genoteerd staan, maar ik zal alles zo gauw mogelijk af werken. Even geduld nogWat een schrik zeg, met dat, plafond.en een geluk voor Jobje. Kittie H. (11 jaar): Dat is inderdaad weer een tijdje geleden, zeg; maar nu gaan we weer met frisse moed beginnen, ja? Zo is het, de school is heus geen ge vangenis en dat zie je pas goed, wan neer je er uit bént 1 Veel succes dus met leren. Anny H. (13 jaar): Zo zo. daar zijn we weer. Gaat het fijn met leren, zo te ho ren wel, hè? Ja, dat is soms wel om wanhopig te wordenik kijk wel uil. Je vraag is genoteerd, hoor 1 Sterkte met je examen Willy A. (12 jaar): Ik kan me zo le vendig indenken, dat je sip hebt geke ken, maar kop op, volgend jaar is het misschien beter weer. Voor zoiets bee ik altijd te porren; stuur dus maar op en als het goed is, hoor je er wel verder van. Jan G. (10 jaar): Het kan best zijn, zoals je zegt, maar toch zou ik nog maar eens verder neuzen. Het lijkt me een beetje te gemakkelijk en als je eenmaal bezig bent, doe je misschien-- een rare ontdekking. Doe dat steeds met derge lijke werkjes: eerst denken en dan doen! Voor deze week laat ik het hier wee» bij. Het is heus mijn schuld niet, dat het zo weinig briefjes zijn. OOM LUUK. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Prins Bern-hard heeft gistermorgen een bezoek aan de 23ste internationale Jaar beurs te Brussel gebracht. De prins arriveerde tegen 10 uur op het vliegveld van Meisbroek bij Brussel aan boord van zijn persoonlijk D C. 8- vliegtuig. Z.K.H. was vergezeld van de minister v. d. Brink, de heer Fentener v. Vlissingen, president van de raad van beheer der Utrechtse jaarbeurs en zijn particulier secretaris de heer Thomas sen. De hoge bezoeker werd op het vlieg veld verwelkomd door kol. Fouillien, als gedelegeerde van de prins-regent, burge meester Van de Meulebroeck, voorzitter van de raad van beheer der Brusselse jaarbeurs en andere directieleden van deze instelling. Verder waren er de Bel gische minister van economische zaken Moens de Fernig, gezant Seutens, hoofd De Carolina krijgt een nieuw erf (Van onze speciale verslaggever). Met een sobere plechtigheid, waarbij behalve curatoren en hoogleraren der R.K. Universiteit ook de burgemeester van Nijmegen aanwezig was, is gister ochtend de maquette voor de toekomstige universiteitswijk door de vier ontwer pers aan het bestuur van de St. Ra-dboud- etichting overgedragen. In April 1947 werd aan prof. ir. M. Granpré Molière, ir. J. v. d. Laan, ir. G. Deur en ir. C. Pouderoijen de opdracht gegeven een situatieschets te maken voor de nieuwe universiteit, uitgebouwd met twee nog ontbrekende lacultdten en berekend voor plus minus 300U studen ten. Thans zijn de plannen zover gevor derd dat, al staat de architectuur van de gebouwen nog niet vast met uitzonde ring van het complex der medische fa culteit, waarvoor ir. v. d. Laan reeds een meer gedetailleerd ontwerp maakte men een indruk kan krijgen, hoe het erf van de Carolina er eerlang zal uitzien. Rond een imposant plein van 140 bij 200 M. dat, met het front naar de Archi pelstraat. op het zogenaamde Galgenveld komt te liggen, zijn het hoofdgebouw met aula, recipieerruimte, collegezalen enz. bibliotheek en een museum geprojecteerd, terwijl een tn centrale bouw ontworpen kapel de voorzijde van het plein zal domineren. De lijn van dit grote plein volgend in de richting van het landgoed Heijendaal ontmoet men eerst een viaduct over de spoorweg, terwijl op het landgoed zelf twee nieuwe gebouwencomplexen zijn gedacht. Achter de villa Heijendaal (die intact blijft en dienst zal doen als repre-" sentatief centrum voor de medische fa culteit) verrijst een groot nieuw zieken huis met laboratoria, verpleegstersver- blijven enz. Nog verder achter de villa zal het kleinere complex voor de facul teit <ter wis- on natuurkunde gebouwd worden Daarnaast zqn sportvelden, zwembaden, tennisbanen e..Oeprojec- ^Tussen de verschillende complexen zullen landen, groenstroken en plantingen de universiteitswij schoon en harmonisch geheel ve terwijl net van stedebouwkund g g punt gezien een -zeer gelukkig j in deze omgeving culturele Sjouwen van de stad een plaats te. §eve Ylen woonhuizen voor de studenten zu zoveel mogelijk vooral in de omgevin& van het hoofdplein verrijzen. In welke vorm dit zal gebeuren? in teressant was ii) dit verband, wat prot- Granpré in zijn toespraak namens de architecten zeide, Spreker wees er op, dat de woonruimte der studenten een na- oorlogsprobleem is. Noch de oplossing van bijvoorbeeld Oxford, noch de stu dentenkazernes der Amerikaanse colle ges, nog de convicten voor groepen van bijvoorbeeld 20 studenten beantwoorden aan het ideaal, dat volgens prof. Granpré meer moet worden gezocht in kleine ♦onvicten voor plu» minus» 10 sutdenten jjaaoaw -jfrjteA, van de dienst der Belgische economische accoorden en Hr. Ms ambassadeur baron Van Harinxma thoe Slooten. Onmiddellijk werd- naar de jaarbeurs paleizen gereden, waar nog een begroe ting door verschillende andere Belgische en Nederlandse persoonlijkheden plaat' vond. Tijdens het bezoek, dat ruim een uur duurde, legde de prins begrijpelijkerwijs vooral belangstelling aan de dag voor de Nederlandse deelneming Eerst werd een bezoek gebracht aan de afzonderlijke stands ln de verschillende paleizen en vervolgens aan de magnifieke collectieve Nederlandse inzending. De meeste Ne derlandse exposanten droegen in het knoopsgat een witte anjer of oranje strikje Bij het binnenkomen en het ver laten van het paleis, waar de Neder landse collectieve inzending is onder gebracht. hadden talrijke Nederlanders zich opgesteld, die Z.K.H begroetten met een dreunend: „Leve Prins Bern- hard". Na het bezoek begaf de prins zich met baron Van Harinxma thoe Slooten naar het ambassadegebouw om vandaar naar het stadhuis te rijden, waar Z K H door het stadsbestuur en de jaarbeursdirectie een lunch werd aangeboden, waarbij 42 genodigden aanzaten Ook minister v. d. Brink nam eraan deel. Deze lunch had plaatg ln de grandioze gothlsche zaal. waar de souvereinen worden ontvangen in een stemmige atmosfeer van gedempt electrisch licht en kaarslicht in-zilveren kandelaars. Na afloop begaf Prins Bernhard zich naar het kasteel van Laeken, waar hij door koningin Elisabeth werd ontvangen. Nu de tijdsomstandigheden het moge lijk maken ten aanzien van meer en meer artikelen d.e prijzen vrij te laten, acht het directoraat-generaal van de prijzen het gewenst, er de aandacht op te vesti gen dat deze vrijlating geen verandering brengt in .de verplichting geëtaleerde goederen van prijsaanduiding te voorzien Het is gebleken, dat op dit gebied hier en daar misverstand is ontstaan. De prijsaanduidingsvoorschriften zijn ten volle van kracht gebleven en gelden voor alle goederen, die van de openbare weg zichtbaar ten verkoop zijn uitgestald. De prijsaant uidingsverplichting geldt ook voor artikelen, die niet van de openbare weg af zichtbaar zijn uitgestald, maar wel ten verkoop worden aangeboden, on verschillig waar deze zich bevinden, in dien het betreft voedings- en genotmid delen, textielwaren of lederwaren. Ook voor diverse dienstverrichtingen zijn prijsaanduidinigsvoorschriften uitgevaar digd welke nog volledig van kracht zijn. Genoemd kunnen bijvoorbeeld worden het horeca-bedrijf. kappers, schoenhnj- stellers, rijwielbewaarplaatsen enz. Voor het architectonisch karakter der gebouwencomplexen heeft men wellicht enig houvast aan <ie woorden van prof. Granpré. die het noodzakelijk achtte, dat uit deze gebouwen een zekere adel zal spreken. Ook zinspeelde spreker op de wenselijkheid voor deze gebouwen naar „eeuwig geldende bouwvormen te streven. In zijn dankwoord aanvaardde prof Post de maquette namens de St Rad- boudstichting uit handen van dc archi tecten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht. Gesneuveld 12 Maart: korp. B. J. Kronenberg uit Zwartsluis. Gesneuveld 17 April sold. W. A. Visch uit Warmond. Gesneuveld 22 April sold. Ie kl. C. van Zee uit Herwijnen. Gesneuveld 23 April vaandrig D. van Nieuwenhuizen uit Baarn. Gesneuveld 27 April sold. Ie kl. f. W. A. Dols uit Munstergeleen. Gesneuveld 28 April sold. Ie kl H. Dijkstra uit Eenrum; sold. Ie kl. J. Meerdink uit Leeuwarden; korp. F. M. van Oort uit Nijme gen; sold. Ie kl. B. Plagmeijer uit Sassenheim: serg. P. A. Pouwels uit Oeffeit; sold. F. M. N. M. Vermeu len uit Son. Gesneuveld 30 April le it. J. Remijnse uit Wolphaartsdijk. Een magische bekoring schijnt van hei product Nylon uit te gaan. Als men de naam hoort .denkt men onwillekeurig aan ragfijne kousen, maar vergeet dat Nylon ook voor geheel andere doeleinden ge bruikt wordt. Neem b.v. hier de Engelse Capt. H. N, Stewart van de sleepboot .Hendon" met het Viking Nylon-touw ln zijn handen. Na vele maanden van gebruik tn zwaar sleepwerk op de rivier en langs de kust is het touw nog steed9 buig-.aam en gemakkelijk hanteerbaar nat of droog. Een drietal maanden geleden werden twee Hagenaars in België aangehouden als verdacht van het smokkelen van dia manten en horloges naar Engeland. De douane van Ostende kreeg toen een ano nieme brief, waarin werd medegedeeld, dat beide smokkelaars voornemens wa ren per auto een groot aantal diamanten en horloges naar Engeland over te bren gen- Dag en uur van aankomst van de betrokken auto waren nauwkeurig aange geven in dit schrijven. Alles klopte pre cies en bij het douane-onderzoek op de boot Ostende—'Dover werden 3810 uur werken en voor een bedrag van fr. 500.000 aan diamanten in de benzine-reservoirs en in de zitplaatsen gevonden. De rechtbank te Brugge heeft ,de Ha genaars gisteren veroordeeld tot 4 en 6 maanden gevangenisstraf en een gezamen lijke boete van fr. 1.096.614.- Jn archieven te Barcelona zijn de ori ginele verloren gewaande documenten teruggevonden betreffende het proces voor de heiligverklaring van de H. Igna tius van Loyola, die voor de levensge schiedenis van de Spaanse orde-stichter van het grootste belang zijn. Het proces voor de heiligverklaring, waarmede in 1608 werd begonnen, bestaat uit drie de len die afkomstig zijn uit Barcelona, Manresa en Monserrato. De vreemdste dag van het jaar is het morgenMoeder wordt gevierd. De motor, die heel de gang van het huis houden drijft, staat morgen stil. Voor één dag of jnisschien maar voor één uur. En heel het gezin groept er omheen, vol liefde en toch wat onwennig, waift wie zag Moeder o^it stil zitten? Zü die rusteloos zorgt, dag en nacht, die rimpels draagt in hand en gelaat, heeft morgen feest. Naar haar is de eerste roep van dt- peuter, die amper nog op zijn beentjes staan kan en van het kind, dat uit de school komt Haar naam ligt bestorven in de kindermond en voor de groten moet zij altijd klaar staan. Voor haar is het ziekbed een luxe, die ze zich niet gunt. Maar als haar jongen of meisje ziek ligt, heeft ze daar, als zij beteren gaan, haar fijnste uurtjes. Waardering, bewuste waardering, is zij niet gewend en vraagt ze ook niet Wat zij doet, wordt pas echt geteld, als zij het niet meer doen kan. Anders wordt het geaccepteerd als de gewoonste zaak ter wereld. Maar eenmaal in het jaar, in de maand van ons aller Moeder, is het ook héér dag. En ze heeft er zich bij neergelegd, feesteling te moeten zijn. Eén voor waarde had ze slechts; 't moest op een Zondag wezen, anders had ze geen tijd en dan konden „ze" er ook allemaal bij zijn. Nu zal morgen haar stoel versierd staan ln de kamer, die fleurig is van de bloemen. En aan 't ontbijt komen al len aandragen met presentjes en wen sen. Gelukkig zal haar oog gaan van de een naar de ander; met een glimlach zal ze luisteren naar de vrome leugentjes ir de wensen. Want ze weet, dat het mor gen toch weer zo zal zijn als het gis teren was, met ruzietjes en haken en ogen. Maar 't deert haar niet; deze dag is alles goed. Moeder, ik zou een lied willen dichten op u, maar ik kan niet. Want mijn lof op uw oog en uw mond, op uw hand en uw nart, zou niet lijken dan een aaneenrij ging van gemeenplaatsen, 't Is alles te gewoon en juist daardoor te groot om het in woorden te vatten. Ik heb daar om slechts ene bee, dat Onze Lieve Heer ons het geluk moge geven u veel gelux 'te doen. Naar wi) vernemen zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Wilton Fljenoord worden voorgesteld het dividend op de gewone aandelen op 7 pet. (onv.) en het dividend op de pref. aand op 5 pet. (onv.) te bepalen en voor uitlo ting van amortisauebiljctten 100.000 (onv.) te bestemmen. In de politieke oommissie der Ver. Na ties was gisteren weer het Spaanse pro bleem aan de orde, in verband met de door een aantal Zuid-Amerikaanse verte genwoordigers ingediende resolutie, om alle staten vrij te laten, wat betreft hun diplomatieke betrekkingen met Franco. De Amerikaanse afgevaardigde, Ray Atherton, verklaarde echter voor de com missie, dat de houding van zijn regering tegenover het Madrileense bewind onver anderd is. „Ondanks verzekeringen, die het tegendeel inhouden, kan ik u zeggen, dat wij geen militair bondgenootschap met Spanje zijn aangegaan", verklaarde hij „Wij hebben Spanje geen militaire hulp verleend en wij hebben geen militaire of marine-missies in dat land. Er bestaat geen enkele Amerikaarfse luchtmachtbasis op Spaans gebied. Wij hebben niet ge tracht Spanje lid van de Verenigde Naties te doen worden, of het de voordelen van het Europese herstelprogramma deelach tig te doen worden, terwijl wij evenmin pogingen hebben aangewend Spanje tot het Noord-Atlantisch verdrag te doen toe treden. Of Spanje al dan niet aan der gelijke overeenkomsten zal deelnemen is iets dat alle aangesloten landen aangaat en niet slechts de Verenigde Staten". De situatie in Spanje rechtvaardigt intussen ook niet het opleggen van de in het Poolse voorstel genoemde sancties. Ofschoon de Verenigde Staten niet' voor nemens zijn, een nieuwe motie met be trekking tot Spanje in te dienen, menen zij wel, dat het Spaanse volk niet langer behoort te worden uitgesloten van de voordelen, die het door deelname aan het werk van speciale organisaties der Verr enigde Naties zou verwerven. De Ver. Staten zijn van mening, dat de in 1946 door de algemene vergadering der Verenigde Naties met betrekking tol moet blijven. Noord-Amerika zal zijn stem niet geven aan een voorstel, om dit besluit ongedaan te maken. Tevens wens lk nog te verklaren, dat mijn regering geen nieuwe actie wenst te ondernemen, welke zou kunnen wor den voorgesteld als beledigend voor de nationale geest van zelfrespect van het Spaanse volk Mijn regering is van mening dat, indien men de situatie ln Spanje overlaat aan haar eigen ontwik keling, zonder te pogen deze door be dreigingen van het buitenland uit te be ïnvloeden, het Spaanse volk welks vrijheidsliefde en de zin voor individu alisme yan zijn leden door de eeuwen heen bekend is geweest op een zelf gekozen tijdstip en op zijn eigen wijze vreedzame stappen zal nemen, teneinde het mogelijk te maken, dat Spanje zijn vroegere positie in de gemeenschap der democratische landen herneemt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 5