Vakbekwame arbeiders kracht der onderneming Industrialisatie voor Nederland levenskwestie Onderofficieren klagen over salarispositie Dr.BEEL DIENT ONTSLAG IN Anton v. d. Waals staat morgen ten tweede male terecht HANDEL MET O.-EUROPA Weerbericht Deblokkade-order ondertekend Opdat blinden zullen zien Donderdag „electrisch" naar Limburg Het accoord van Batavia i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Centrale adviescommissie wordt ingesteld Arbeidsvreugde als cement Begin Juni rijst Vrachtauto te water Als in de Duitse tijd Apostolaat via katholieke organisatie Tegengesproken geruchten bevestigd De geëiste doodstraf op het spel Donderdag regerings verklaring Prinses Margaret naar de Paus In de Stormhoek Donderdag weer normaal verkeer Stichting van hoornvliesbank Jlir. van Suchtelen eindigt hongerstaking Bres in de verdedigings linie van Sjanghai "71ste JAARGANG DINSDAG 10 MEI 1949 No. 2092Sr Taak van de overheid Twintig doden - Anti-Engelse leuzen te Deventer In tegenstelling met het boven staande, meldt Aneta hedenmorgen het volgende uit Batavia: Een bevoegde Nederlandse auto riteit heeft op vragen van Aneta bevestigd, dat dr. Beel bij de Kroon zijn ontslag heeft ingediend en dat deze ontslagaanvrage verband houdt met de recente overeen komst. Het verzoek om ontslag is Maandagavond per luchtpost aan H.M. de Koningin afgezonden. Commissies ter uitvoering benoemd Koning George heeft geen bezwaar Naar wij vernemen, heeft de regering gevolg gegeven aan haar voornemen* de Tweede Kamer Qepjeit wercj om aan buitengewoon be tegen Donderdag a*s. om 13 uur te doen bijeenroepen voor het aan horen van een regeringsverklaring. „DE 6c COLONNE" AFNEMEND BUIIG BALLAST OVERBOORD 12 MEI A.S. FEESTELIJKE OPENING „MOEDERHEIL" 23 JAAR DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 "er kwartaal, f 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prol. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden L-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Gisteravond heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, ter inleiding van een voor het gezamenlijk programma der radio-omroepverenigingen te houden lezingen-cyclus over het onderwerp: industrialisatie, een radiorede gehou den. Voortgaande industrialisatie, 'aldus de minister, is voor Nederland een levens kwestie. Ongeveer 40.000 jonge mensen zoeken jaarlijks een nieuwe plaats in het Nederlandse bedrijfsleven. Dit aantal zal in de komend jaren nog belangrijk toe nemen. Op ons allen rust de taak door gestage arbeid en zelfbeperking aan jong Nederland de instrumenten in handen te geven, zonder welke het tot lediggang en stoffelijke zowel als geestelijke ellende is gedoemd. Deze instrumenten zijn in de moderne maatschappij, met haar tech nisch sterk ontwikkelde productievormen, uitermate kostbaar. De investering, die vereist is om aan een enkele arbeider in de industrie een nieuwe plaats te bieden, bedraagt gemiddeld niet minder dan ƒ18.000. Hieruit ziet men, dat het tndus- triaiisatieproces niet slechts sociale, tech nische en commerciële, maar ook zeer omvcUii§rijke financiële vraagstukken op- r°Nu'zult gij zeggen, zo vervolgde de mi nister, dat het wellicht de voorkeur ver dient waar de industriële investeringen zo grote offers vereisen, de aandacht in de eerste plaats te richten op de land bouw, de handel en het verkeer. Ook hier weer kan met enkele cijfers worden aan getoond, dat deze zo belangrijke be- staansbronnen van ons land met betrek king tot de opneming van de bevolkings aanwas niet van 't allereerste belang zijn. Gedurende de laatste 50 jaren heeft de Nederlandse bevolking zich verdubbeld. De grote bevolkingsaanwas, die tussen 1900 en 1930 plaats vond, werd voor bijna 50 pet. opgenomen door de industrie, ruim 30 pet. vond emplooi in handel en ver keer, terwijl slechts ruim 5 pet. werd op genomen door de landbouw. Zou de industrialisatie, door welke oorzaken dan ook, onvoldoende voort gang vinden, dan is versterkte emigra tie en ecu gevoelige daling van het levenspeil der gehele Nederlandse be volking onafwendbaar. Het welvaartsproces vindt in Nederland overwegend plaats middels een onderne mingsgewijze organisatie van de voort brenging- OP de ondernemers rust daar om een zware plicht. Zij zullen met vin dingrijkheid en energie de taak, die zij in het verleden met succes hebben vol bracht ook onder de nieuwe omstandig heden'moeten volbrengen. De overheid dient er, zoveel als in haar vermogen is, voor zorg te dragen, dat zodanige omstan digheden ontstaan, dat bedoelde risico s met gezonde bedrijfseconomische overwe gingen in harmonie kunnen worden ge bracht. In dit licht moet onder meer wor den gezien het reeds in de Staten-Gene- raal aangekondigde wetsontwerp, dat een herziening an de op het bedrijfsleven drukkende oelastingen beoogt. Het is mede om deze reden, dat ik er toe ben overgegaan een afzonderlijk directoraat-generaal voor de industria lisatie bij mijn Departement in te stel len, terwijl een centrale adviescommis sie voor de industrialisatie eerlang zal worden ingesteld, waarin naast ambte lijke leden vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, ondernemers zowel als arbeidersvertegenwoordigers, zitting zullen nemen. De leiding gevende taak van de over heid op het stuk van de industrialisatie brengt voorts met zich, dat zij zich duidelijk dient uit te spreken met be trekking tot ue richting, die naar haar mening bij voorkeur dient te worden in geslagen. Nu de kruitdamp, die aanvan kelijk de nationale en internationale eco nomie overdekte, geleidelijk optrekt wordt het mogelijk te dier zake van de bestaande inzichten te doen blijken. Zo als reeds aan de Staten-Generaal werd medegedeeld ligt het in de bedoeling tot de indiening van een nota met betrek king tot de industrialisatie over te gaan. Het meest noodzakelijk is, voorzover mogelijk de omstandigheden zodanig worden beïnvloed, dat verantwoorde be slissingen tot investeren in voldoende mate tot stand komen. Zou dit laatste in bepaalde gevallen niet mogelijk zijn, ot zou het particuliere initiatief op bepaalde gebieden te kort schieten, dan heeft de overheid, binnen het kader der financiële mogelijkheden, naar mijn mening ook een meer rechtstreekse taak. Het is de kracht van de Nederlandse industrie, dat zij beschikt over vakbe- kwamG arbeiders. Dit moet ook in de toe- komst zo blijven De industrialisatie heeft stellig ook haar schaduwzijden. In vele gevallen is het onvermijdelijk, dat het moderne ar beidsproces, gericht op massaproductie, monotoon wordt- Desondanks dienen we gen te worden gevonden de arbeidende mens zoveel mogelijk vreugde in de ar beid te doen behouden of hervinden In dit verband is ook het vraagstuk van de «vrije-tijdsbesteding van grote betekenis. In de bonnenlijst van 2 Juni zal eer. bon worden opgenomen voor 250 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen. Zaterdag j.l. is het s.s „Amsteistad' I in ons land aangekomen met 9000 ton rijst uit Siam. Het restant van onze aan kopen" in dat land in totaal werd 14.000 ton aangekocht zal met een latere gelegenheid worden verscheept Ook in Italië is circa 2500 ton rijst ge kocht, zodat de internationale toewijzing van 18.000 ton aan Nederland thans bijna geheel is gerealiseerd. Te Bingol in O. Turkije zijn 20 men sen door verdrinking om het leven geko- me, doordat de vrachtauto, waarin zij zich bevonden, van een brug in de rivier de Murat stortte. Volgens de berichten weigerden de remmen van het voertuig, zodat het door het hek van de brug heen schoot. Een soortgelijk ongeluk had plaats bij het dorpje Nazchouna, ten Zuiden van Cairo, waar 17 personen verdronken en 3 anderen vermist werden, nadat een auto bus in het kanaal van Gizeh stortte. Er waren 28 passagiers in de bus, 8 daarvan iconden worden gered. Naar verluidt, is het ongeval te wijten aan het flauwval len achter het stuur van de chauffeur. Zaterdag werd de traditionele „Furry"-dans in de straten van Helston, Cornwall, uitge voerd. De „Furry-dans is diep in het leven van de stad geworteld, alhoewel de oorsprong ervan niet bekend is.. Volgens oeroud gebruik dansen eerst de kinderen door de straten met wilgentakken in de handen, terwijl de mannen 's avonds in geklede jassen met bloemen in hun knoops gaten met de vrouwen in luchtige zomerjurken met takjes lelietjes van dalen versierd, door de straten en winkels in, winkels uit dansen. De foto toont een overzicht van de dans waarbij de dansende kinderen grote belangstel ling van de toeschouwers ondervinden. De politie te Deventer heeft negen per sonen aangenouden, die aldaar de straten hebben bekalkt net in het Engels en het Nederlands gestelde leuzen (o.m. „geen Engelsen hier gewenst"), gericht tegen de komst te Deventer van een aantal En gelse militairen, die te Schalkhaar zijn gelegerd ter instructie van Nederlandse militairen in het gebruik van luchtdoel geschut. Dezelfde personen hebben zich eveneens schuldig gemaakt aan het op straat werpen van pamfletten, waarin ge protesteerd werd tegen de komst van de Engelsen. (Van ortze redacteur) In Amersfoort,waar zij in 1910 werd opgericht, hield de R K. Onderofficieren- vereniging „St. Martinus" gisteren en heden haar 36ste algemene vergadering. Het ledental is yan 412 sedert Mei 1948 uitgegroeid tot ruim 600 en de voorzitter de heer D. Boumeester. Breda, sprak zijn erkentelijkheid uit jegens de minister van Oorlog, omdat deze door het schrap pen van een artikel omtrent de activiteit van militaire-belangenverenigingen. een nieuw leven van de organisatie mogelijk maakte. Een hechte Katholieke organi satie is vooral ook nodig als afweer tegen communistische aanvallen op het Christendom De voorzitter spoorde ook aan tot het lezen van de Katholieke pers Minder gunstig wets, dé voorzitter te spreken over de trage gang van zaken Sinds Zaterdag lopen zowel in Batavia als in Den Haag hardnekkige geruch ten, dat de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel en de legercom mandant, luitenant-generaal Spoor ont slag zouden hebben genomen, althans op het punt stonden dit te doen. Een en ander in verband met het Zaterdag met de republikeinen getroffen compromis. Voor beiden wordt dit echter met stel ligheid tegengesproken. Een woordvoerder van het minister!? van Overzeese Gebiedsdelen te Den Haag verklaarde gisterenavond eveneens de ge ruchten voor onjuist. Beide autoriteiten, zo deelde hij voorts, mede, hebben aan de Nederlandse regering gerapporteerd, dat in bepaalde Nederlandse kringen te Ba- ta/ia grote teleurstelling en ontstemming heerst over de bepalingen der overeen komst Deze rapporten, zeide hij, „hebben mogelijk aanleiding gegeven tot misver Het lijkt ons nuttig een kleine sa menvatting te geven van de feiten, welke Anton van der Waals ten laste zün ge legd en welke morgen voor de Bijzon dere Raad van Cassatie te 's Graven- hage opnieuw zullen worden behandeld pp 7 Mei 1948 werd deze S.D.-jachthond, gedresseerd door zijn meester Schreieder door de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof op grond van deze feiten ter dood veroordeeld, tegen welke uitspraak v. d. Waals kort daarop in beroep is gegaan. Zo moeilijk als het in Mei 1948 was, orh zich te distanciëren van de romantische lectuur, welke hier en daar in dagbladen en tijdschriften omtrent v. d. Waals en het „England-Spiel" waren verschenen zo gemakkelijk is dit thans geworden. Een jaar is inmiddels voorbij gegaan, Schreieder is over de grenzen gezet, de wat persoonlijk getinte pennevruchten van sommige schrijvers zijn min of meer in het vergeetboek geraakt en de vroegere verdediger van v. d. Waals, Mr. v. d. Starp, heeft in een brochure aangetoond (hoewel dit' niet de bedoeling was), dat de destijds gepubliceerde ten laste legging op geen enkele redelijke wijze kan worden ontzenuwd. Anton v. d. Waals was de man, die zich op last van Schreieder indrong bij ille gale organisaties en illegale werkers aan de S.D. overleverde. Niet minder dan 83 gevallen van verraad zijn hem destijds ten laste gelegd en van deze 83 slachtoffers zijn er minstens 38 om het leven geko men. Van de door zijn activiteit opgerol de groepen noemen wij: de groep „Broe der Jozef" uit Heemstede, de groep Kwak uit Rotterdam, een groep van „Vrij Ne derland" een O. D.-groep uit Ede, de groep Pahud de Mortanges uit Delft, le den van het Nationaal Comité (waaronder wijlen Minister mr. T. Verschuur, Koos Vorrink,'C. Th. Groothof), en 14 leden van de „Dienst Wim" uit Apeldoorn en omgeving. Deze lijst is echter verre van volledig. Mr. v. d. Starp verzocht in eer ste behandeling n.l. opschorting en her nieuwd onderzoek met als motief: „Het gaat hier om een mensenleven, mijnheer de president". Mr. v. Vollenhoven repli ceerde daarop scherp: „Het gaat om vierhonderd mensenlevens, mijnheer de verdediger", waaruit wel blijkt, dat uit hei beschikbare feitenmateriaal slechts een kleine greep is gedaan. Op uitvoerige wijze is destijds nog be handeld, hoe van der Waals zich in het bezit van een nieuwe identiteit heeft ge steld door J. M. V. d. Meer nabij de Loos- drechtse Plassen te vermoorden- Later heeft men hem onder die naam aangehou den en na een kortstondig verblijf te Duitsland is hij door de geallieerden uitge leverd. Ongetwijfeld koesteren veIcn de hoop, dat een tipje van het geheimzinnig^ waas dat over het „England-Spiel hangt ïjdens deze hernieuwde behandeling zal wor en opgelicht. Wfj voor ons achten e daarop zeer gering. Eerstens is o*101™ lijk komen vast te staan, dat Anton Waals in dit grote spel een onbetekenena figuurtje is geweest en tweedens zat n bezwaarlijk nu -eeds het ongetwijie moeizame onderzoek van de Parlemcn taire Enquête Commissie in deze willen onthullen. stand omtrent de persoonlijke houding van dr. Beel en generaal Spoor". De woordvoerder verkltarde verder nog, dat de leden der Nederlandse delega tie de Nederlandse regering hebben gead viseera. de overeenkomst te aanvaarden en hij wees er op, dat een der leden van de Ned. dehvatie, de kolonel A. Thomson is, de sous-chef van de generale staf van het K.N.I.L. Het Ned. militaire hoofdkwartier te Batavia van zijn kant heeft met klem te-, gengesproken, dat generaal Spoor zijn ontslag zou hebben ingediend. Blijkens een communiqué van de Unci zijn gisteren de twee aangekondigde com missies ter uitvoering van het te Batavia getroffen accoord ingesteld. Een daarvan zal zich bezighouden met de terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djogja. Zij zal „de noodzake lijke onderzoekingen doen en voorberei dingen treffen voor deze terugkeer en bestaat uit de Nederlanders: dr. s'Jacob, mr. E. van Hoogstraten, kolonel Droog, een lid van het burgerlijk bestuur en een militair lid en als adviseurs majoor Smit en mr Lijcklama. Van de republi keinen hebben er in zitting: de sultan van Djogja, dr H. Laoh, dr. Djuanda en mr. Sumarto. De tweede commissie zal de maatrege len bestuderen, die moeten genomen wor den ter uitvoering van het staken van de guerilla en de samenwerking bij het her stel van de vrede en de handhaving van rust en orde. Van Nederlandse zijde zijn daarin benoemd dr. H. C. Gieben, kolone; Thomson en dr. Van der Velde, terwij! nog andere leden zullen worden aangewezen van republikeinse zijde: dr. Leimena en dr. KusumahAtmadja. De tweede commissie zal Donderdag a-s. bijeenkomen. ten aanzien van de salarisherziening en het rechtsherstel Inzake de bezoldiging van het technisch personeel heeft de minister een spoedige verbeterde rege ling met terugwerkende kracht toe gezegd. Het hoofdbestuur blijft diligent inzake wijziging van de Pensioenwet, wijziging van de bevorderingsvoorschrif ten, oplossing van het woningvraagstuk, uitkering van het invasie-voorschot en duurtetoeslagregeling. Met enige gevoelvolle woorden her dacht de heer Boumeester het verschei den van oud-minister Fiévez en van de leden, de heren Huizinga,- Schram en Zegers. Van de heer J. J Grobben, die 30 jaar bestuurslid is geweest en de militaire dienst gaat verlaten, werd afscheid ge nomen. Talrijke voorstellen brachten onder scheidene kwesties omtrent de sociale positie van de onderofficier ter sprake, zoals de bevordering, die enige afdelin gen toegepast wensten te zien naar an ciënniteit. doch het hoofdbestuur wenste vast té houden aan een regeling, waarbij wordt gelet op de resultaten van een examen. Medegedeeld werd, dat een omzetting van 'alle titulaire rangen in effectieve Een zegsman van Buckingham Palace heeft verklaard, dat koning George geen bezwaar heeft tegen een audiëntie van prinses Margaret bij de Paus (die aan gekondigd is tegen hedennamiddag. waarbij niet bekend is gemaakt, of ze een officieel of particulier karakter zal dragen). Aangenomen werd, dat de audiëntie zeker gepaard zou gaan met het gebruike lijk ceremonieel en de gastvrijheid, waar mee de ontvangst van koninklijke bezoe kers pleegt te geschieden. De bovenbedoelde zegsman deelde nog mede, dat de koning een audiëntie als deze als een persoonlijke aangelegenheid van de prinses beschouwt. - Gisteren had de Britse Protestantse „Truth Society", die In Engeland bekend is om haar onverzoenlijke houding tegen over het Katholicisme en de Anglicaanse „High Church", nog in een telegram aan koning George opnieuw verzocht, zijn dochter te doen afzien van een bezoek aan de Paus. Bevestiging door de Britse legatie Een woordvoerder van de Britse legatie bij de H. Stoel heeft intussen verklaard, dat het definitief is. dat prinses Mar garet bij de Paus op audiëntie zal gaan, doch weigerde het tijdstip van de ont vangst ten Vatieane bekend te maken. De niet-officiële Vaticaanse nieuws dienst van mgr. Pucci meldt echter, dat de audiëntie op vandaag 17 u. 30 plaat selijke tijd is vastgesteld. De prinses zal vergezeld worden door John Victor Thomas Perowne, Brits ge zant bij het Vaticaan, aldus de nieuws dienst. i ir„---reeds-de-aandacht van de munster heeft. kwame onderofficieren de mogelijkheid te geven tot de officiersrang te worden bevorderd. De salariskwestie bracht eerst goed de tongen in beweging Ook hierover waren vele voorstellen ingediend. Met het zen den van een request aan de minister wilde het bestuur nog wachten Kojnt de nieuwe regeling, die bij legerorder wordt bekend gemaakt, deze week niet af. dan zal het bestuur begrn volvende week onmiddellijk een request indienen De hoofdaalmoezenier, mgr H Ver- straelen, die gistermiddag met eni§e aal moezeniers de vergadering bijwoonde, [hield een kernachtige rede tot de St een kernachtige Martinus-mannen. Hij achtte het nood Amerikaanse regering zeer voldaan j zakelijk, dat alle Kath onderofficieren zich bij ..St. Martinus" aansluiten en De Amerikaanse regering heeft gisteren m een verklaring aan de pers uitdrukking gegeven aan haar intense en oprechte goedkeuring van de voorlopige overeen komst tussen de Nederlandse regering en de republiek Indonesië, die tot een de finitieve politieke regeling moet leiden Het staatsmanschap dat door beide partijen aan de dag is gelegd bij het bereiken van deze voorlopige ivereenstemming, is een goed voorteken voor het succes van de Haagse conferentie", aldus deze verkla ring van het ministerie van buitenlandse zaken. „De Amerikaanse regering zal door mid del van haar vertegenwoordiger in de Unci, onder welker leiding de voorlopige overeenkomst werd gesloten, haar volle dige steun blijven geven aan het verkrij gen van een politieke regeling tot weder zijds voordeel, van Indonesiërs en Neder landers en in overeenstemming met de beginselen, waarover men het eens is ge worden". Tenslotte verklaart de Ame rikaanse regering zich gelukkig te achten, beide partijen ha-r gelukwensen te kun nen aanbieden met de tot nog toe bereik te resultaten. Maandag is te Genève een bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa der Verenigde Naties geopend, waaraan zal worden deelgenomen door vertegenwoordigers van 27 landen in Oost- en West-Europa en van de Ver. Staten. De afgevaardigden der Westeuropese landen koesteren de hoop op deze bij eenkomst iets te weten te zullen komen omtrent Ruslands houding ten aanzien van de handel met het Westen. Zij vragen zich af, of het Russisch initiatief tot op heffing van de blokkade van Berlijn op deze bijeenkomst gevolgd zal worden door aanwijzingen van belangrijke wijzi gingen in de economische politiek van de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen ten opzichte van het Westen. In zijn openingswoord verklaarde de Zweedse professor Myrdai, dat het stre ven naar integratie van de Europese economie vertraagd werd door tegenge stelde tendenzen, die zich niet alleen voordoen tussen Oost en West, maar ook binnen deze gebieden zelf. De mogelijkheden van economische sa menwerking zijn nog lang niet uitgeput, integendeel naar de mening van prof. Myrdal zijn zij op vele gebieden nauwe- ''jProf" Myrdai1 verklaarde, dat de dele gaties van de Oostelijke landen van plan waren opnieuw een aanval te doen op het Engelse en Amerikaanse systeem van exportvergunningen naa:r O Zelf had hij pogingen gedaan omvang en betekenis van de gewraakte maatregelen vast te stellen, maar^hij had geen of zeer onvoldoende -inlichtingen van de regeringen kunnen verkrijgen. Op voorstel van de Tsjechische delega tie. ondersteund door de Engelse werd de Noor Frihagen herkozen 'als voorzit ter voor het komende jaar. Morgen zal van 19.30 tot 19.45 uur in het over Hilversum II uitgezonden ra dioprogramma onder de titel „De 6e co lonne" een reportage te beluisteren zijn gewijd aan de Nationale Reserve. wees op het prachtige lekenapostolaat. dat zij kunnen verrichten. Ook door een ongerept persoonjlik leven moeten Ie Katholieke onderofficieren, wat mgr. Van Siraelen noemde, een militair Christen dom beleven. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele verspreid op tredende buien. Van-nacht zwakke, morgen overdag matige Noordelij ke tot Noordoostlijke wind. Nog vrij koud met vannacht op veie plaatsen nachtvorst. Woensdag 11 Mei: Zon op 4.53 uur, onder 20.20 uur; maan op i 19.22 uur, onder 4.14 uur. Belgische Kajotters en Kajotsters sa men, (foei toch, brullen de zedelijkheids apostelen) hebben het hart van Henk van der Maze gestolen. We hebben er j.l. Woensdag over kunnen lezen en we hebben tevens het genoegen gehad hem er dezer dagen over te horen. Hij was enthousiast en vooral de blijde en spon tane actie in de Belgische jeugd heeft hij hemelhoog geprezen. We kunnen het begrijpen, want het is juist het gebrek aan activiteit, aan eigen activiteit wel te verstaan, van de ka tholieke jeugd, dat het leven verstart en doet verdorren. Hoe graag hadden wij niet gezien, dat ook in ons land een dergelijk fris leven mogelijk zou zijn, beter gezegd: zou worden ge leefd, want mogelijk is het natuurlijk al tijd. Waar het slechts om gaat, is hel schep pen van de voorwaarden, waardoor de jeugd tot 'n eigen activiteits-ontplooiing kan komen. Natuurlijk mag niet vergeten worden, dat een Belg spoediger tot een enthousiast optreden komt dan een Ne derlander, maar in ieder jong mens schuilen toch voldoende elementen van energie, begrip, kennis en verlangen, om op een zeker ogenblik in een actie los te barsten. Het is dus een kwestie van aapvuren, opjagen en op toeren houden. Zonder meer zal liet duidelijk zijn, dat in onze „überorganisierte" maatschappij de drang tot eigen acties reeds lang niet meer overstelpend groot zal zijn. Iedereen is verantwoording schuldig jegens iedereen en altijd moet met duizenden Dezwaren uit alle mogelijke richtingen rekening worden gehouden. Bovendien tobben we nog met de ver vloekte zucht van velen, om toch voorai gunstig af te steken ten opzichte van anderen. Heeft de een iets met groot succes georganiseerd; het volgende jaar zal een ander proberen hem de loef af te steken. We werken, niet mét, maar tégen elkaar op, zodat niemand er op de duur meer uitkomt. Rivaliteit is gezond en nuttig om een bepaald doel te bereiken, maar dan moet de sportieve concurrentie geen afbreuk doen aan een anders werk. Tenslotte ploeteren we op dit wereldje -niet tot eigen eer en glorie, maar tot verster king van de geestelijke basis van allen. Activiteit van binnenuit is bitter nood zakelijk, maar dan ook de ballast ovei*- boord, welke de stormende vaart naar de "betere toekomst volkomen onmoge lijk maakt 1 In Engeland socialiseert men de mens van de wieg tot aan het graf, een niet bijster opwekkend vooruitzicht. Want onze tijd eist initiatief, verrassing en dadendrang, 'om geestelijk niet ten grave te gaan. ROERGANGER. Generaal Tsjoeikof, de sowjet- Russische militaire hevelhebber m Duitsland, heeft gisteren de «rtder onder tekend tot opheffing van de blokkade van Berlijn in de nacht van 11 op 12 Mei één minuut na middernacht, overeen komstig de door de westelijke geallieer den getroffen voorbereidingen. In de order zijn een aantal sowjet-Rus- sische contröleposten voor verkeer per spoorweg, autoweg en te water tussen de Westelijke zones en Berlijn ingesteld. Ten aanzien van de valuta wordt be paald, dat de huidige regeling voor de im port van Westelijke mark en buitenlandse valuta in de sowjet-zoire van kracht zul len blijven, tot de valutakwestie opgelost zal zijn. Punt 8 van de order bepaalt, dat de „intersectorale politiecontrole" binnen Onlangs heeft het Nederlandse Rode Kruis op verzoek van de minister van Sociale Zaken, een commissie ingesteld om de stichting van 'n „hoornvliesbank" voor te bereiden. De naam „hoornvliesbank" zal vele Nederlanders wel wat vreemder in de oren klinken dan onze oostelijke nabu ren. die ook het woord „bloedbank" ken nen voor iets wat we bij ons bloedtrans fusiedienst noemen. In plaats van over „hoornvliesbank", fouden we ook over '.hoorn vliestransplantatiedienst" kunnen spreken, wat echter een hele mond vol zou zijn. Wanneer het hoornvlies van het oog in een bepaald geval door ziekte be schadigd is. waardoor blindheid is ont.- (Van onze Limburgse redacteur De feestelijk versierde trein, waarmee Donderdag a.s. de geëlectrificeerde spoorlijnen in Limburg in gebruik geno men worden, zal een zegetocht door deze provincie maken. De reis begint 's ochtends al vroeg van af het station Staatsspoor in JDen Haag. Als Zijne Excellentie de minister van Verkeer en Waterstaat en andere geno digden uit de Residentie in de wagons hebben plaats genomen, wordt om 7.27 het sein tot vertrek gegeven. In Utrecht voegen hoge functionarissen van de spoorwegen zich bij het gezelschap In Den Bosch stapt de commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant in en dan gaat het via Eindhoven met snelle vaart naar blokpost 78 bij Maarheeze. Daar wordt gestopt. Aan de grens van zijn provincie zal gouverneur mr. dr. E. Houben, ver gezeld van gedeputeerde staten van LiVn- burg het gezelschap met een welkomst woord begroeten. Vervolgens wordt de reis over Weert, Roermond en Lutterade voortgezet naar Maastricht, waar de commissaris der Koningin omstreeks twaalf uur in het gouvernementsgebouw een receptie houdt Aan het einde van de maaltijd, die door de directie van de N.S. aan de genodigden in de stationsrestauratie wordt aangeboden, zal in verband met de beperkte tijd slechts door mr. W. Baron Michiels van Kessenich, burge meester der stad, het woord worden gevoerd. Om 16.02 vertrekt het gezelschap over Valkenburg naar Heerlen. Daar stappen allen over in de stoomtrein, waarmede de lijn HeerlenSchaesbergKerkrade— Centrum—Simpelveld voor reizigersver keer officieel in gebruik genomen wordt. Als om 17.55 Schin op Geul is bereikt, brengt de gereedstaande electrische trein het gezelschap via Heerlen naar Nuth, vanwaar om 18 46 de terugreis naar Den Haag ondernomen wordt. Langs de route zullen harmoniekorp sen de feestelijke intocht van de" elec trische trein met muziek opluisteren. Aan de direcU'ë van de N.S worden o.a. waardevolle geschenken aangeboden. staan, kan het beschadigde hoornvlies door een schijfje gezond vlies vervan- gen worden on aldus aan de blinde het gezichtsvermogen worden teruggegeven. Gezond, levend hoornvlies is echter zelden beschikbaar. Dit komt alleen voor wanneer iemand tengevolge van ziekte of ongeval een oog moet missen, waar van het hoornvlies nog onbeschadigd is. Er is echter nog een andere mogelijk heid, Wanneer iemand overleden is .blij ven 'in het hoornvlies de levenskrachten nog 24 uur bestaan. Binnen 24 uur na het overlijden kan het hoornvlies van een overledene nog ter vervanging van door ziekte beschadigd hoornvlies dienst doen. Zelfs kan dit hoornvlies, evenals bloedplasma, geconserveerd worden. Op grond hiervan wordt nu, evenals voor bloedtransfusie is geschied, waar bij zich doners kunnen aanmelden, die bloed willen afstaan om zieken het le ven te redden, een dienst in het leven geroepen, waarbij personen zich kunnen laten inschrijven, die bereid zijn na hun dood het hoorn-dies vai. hun ogen af te staan om anderen van blindheid te ge nezen. Deze dienst krijgt dan de naam van „hoornvliesbank". De door het Ned. Rode Kruis inge stelde commissie heeft tot taak de stich ting van de „hoornvliésbank" voor te bereiden en haar werkzaamheid te rege len. Deze commissie is als volgt samen gesteld: dr. P. Muntendam, directeur-ge neraal van de Volksgezondheid; jhr. dr. J. N. v. d. Does, chirurg te Amsterdam: P. Bolt, arts te Groningen, beide laatst genoemden leden van het dagelijks be stuur van het Nëd. Rode Kruis; jhr. P. H. Verspyck, directeur der gemeente ziekenhuizen te Den Haag: dr A. W. H. Mak Van Waay en dr. J. Goedbloed, oog artsen te Den Haag; A. van Emden. di recteur van het Ned. Rode Kruis en J. E. J. Baesjou, hoofd van de medische afdeling van het Ned. Rede Kruis. Berlijn niet zal worden voortgezet. Alge meen wordt dit punt beschouwd als een opheffing van de Oost-Berlijnse politie posten aan de grens van de sowjetsector. Voorts is opdracht gegeven tot vergro ting van het aantal benzinestations en technische hulpposten langs de autoweg van Berlijn naar Helmstedt. De commissie, die is belast met de uit werking van de technische details, nodig voor de ten uitvoerlegging van de order, werd tevens opgedragen erop toe te zien, dat de westelijke autoriteiten haar ver plichtingen nakomen. De Brits-Amerikaanse tegenblokkade zal op hetzelfde tijdstip worden opgeheven als de blokkade. Een woordvoerder van het Britse leger heeft meegedeeld, dat de eerste Britse passagierstrein sinds 13 maanden op 12 Mei te 6 uur 's mrogens Berlijn zal bin nenrollen. Deze trein zal functionarissen van de controle-commissie, journalisten en een kleine hoeveelheid vracht meenemen. Er zullen geen legervoertuigen op de autoweg naar Benüjn wanden toege laten, voordat deze door de genietroepen veilig is bevonden. Ernest Be vin, de Britse minister van buitenlandse zaken, is gisterenmorgen per vliegtuig van de R. A. F. uit Berlijn naai de Britse zone vertrokken, na op het vliegveld Tempelhof heet Amerikaanse gedeelte van de luchtbrug in ogenschouw te hebben genomen. Hij inspecteerde o.a. de nieuwste Amerikaanse luchtreus, de Boeing C. 97, die juist met meer dan twin tig ton steenkool aan boord was aangeko men. In Juni van dit jaar is het 25 jaar gele den, dat de stichting „Moederheil" te Gin- neken haar werk begon. Moederheil kreeg betekenis als doorgangshuis voor ongehuw de moeders. De kraaminrichting van de stichting geniet grote bekendheid in ge heel West-Brabant. De oud-gouverneur van Sumatra s Oostkust, jhr. v. Suchtelen, die op 30 April in hongerstaking is gegaan in verband met de ontwikkeling in In donesië heeft gisteren in een schrijven aan H. M. de Koningin doen weten, dat hij deze hongerstaking heeft beëindigd. Jhr. v. Suchtelen, die 63 jaar oud is en hartpatiënt, is door de vrij langdurige hongerstaking in zo ernstige mate ver zwakt, dat algeheel herstel, naar het zich laat aanzien, tenminste twee tot drie we ken vereist. In zijn schrijven merkt jhr. v. Suchte len op, dat hij meent de Indische zaak op geen betere wijze te kunnen dienen dan door nu handelend de door zijn actie be reikte activering tegemoet te treden. Hij schrijft verder binnenkort het woord :e zullen richten op een bijeenkomst, welke hij voornemens is In Den Haag te orga niseren. Communistische troepen, die naar Sjanghai trachten door te stoten, hebben een bres geslagen in de buitenste verde digingslinie van Sjanghai. Als gevolg moeten de nationalisten de plaats Pingpo, knooppunt van spoorlijnen, wegen en ka nalen. evacueren en een nieuwe verde digingslinie aanleggen, welke op éen punt slechts 50 km. van de stad ligt Tevens hebben de rode troepen Kasjing, een strategisch spoorwegknooppunt 100 km. Z.W. van Sjanghai, ingesloten. Sinds Zaterdagmiddag is alle contact verbro ken met de stad, die als verloren woidt beschouwd. Volgens een later bericht is een kleine afdeling van de communistische legeis doorgedrongen tot Kating, op -5 km. t. N.-W. van Sjanghai.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1