Blokkade door Angelsaksische techniek verslagen iin een lichtend voorbeeld Berlij GoNGg Prinses Margaret bij Ceremonieel vol waardigheid de Paus mM J en gratie Weerbericht Electronen even snel als liet licht HENRI HERMANS OVERLEDEN Y.N.-DEBAT OVER INDONESIË UITGESTELD i Bonn hoofdstad van W.-Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor Radio Anno Santo LAGEN Bekwaam en strijdvaardig pionier Britse staalindustrie ■PU Philips bouwde uniek betatron Het oplaten van vliegers il (Hrte JAARGANG WOENSDAG 11 MEI 1949 No. 20924 Eindeloze rijen C-54 Skymasters taxiën naar de startlijn op het Rhein-Mainvliegveld in Frankfort. Morgen zullen eindelijk weer treinen het nodige voedsel naar de 2.500.000 West-Berlijners brengen. Zullen de „Big-Easies" voorgoed op stal gaan? De luchtbrug heeft een geweldige overwinning behaald en een dubbele een technische en een politieke. Beide zijn van onberekenbaar, hoewel zeker nog niet te overzien belang voor geheel Europa. En misschien is wel de diepste bete kenis van deze gang van zaken de spectaculaire presüge-winst, welke de Angelsaksische volken, die het kunststuk van de bevoor rading van een millioenenstad door de lucht hebben volbracht, er door hebben verkregen, niet alleen m Berlijn en West-Duits- land,.maar zeer zeker ook bij de satellietstaten van Rusland en zelfs in Rusland zelf. Wat dit voor het behoud van de vrede, of, zo men zich nog scher per wil uitdrukken, voor het voorkomen van een derde wereld oorlog uitmaakt, behoeven we nauwelyks nogmaals te vermelden: de sterkste oefent op de zwakkere steeds een grote aantrekkings kracht uit, waaraan deze laatste nauwelijks of niet kan weer staan. En de Verenigde Staten zijn in deze strijd om de bevoor rading van de Berlijnse bevolking verreweg de sterkste gebleken. Guam, Hawaii, Panama, Texas en Alas ka; de Engelsen kwamer. te hulp; zij zet ten hun dienst op Singapore stop. Later werden de twee- door viermotorige vlieg tuigen vervangen en men meent, dat mo menteel meer dan de helft van de vier motorige Skymasters en 'n 8ste deel van het personeel van de Amerikaanse mili taire luchtvaart op de luchtbrug is. Naar schatting werken een vierhonderd Ame rikaanse en een honderd Engelse vliegtui gen aan de bevoorrading van Berlijn. Élke drie minuten landt een vliegtuig op de Berlijnse vliegvelden, maar de plan nen waren reeds gereed om het op 45 seconden te brengen. Bovendien experi menteren de Amerikanen in Duitsland op het ogenblik met stratosfeer-straal- vliegtuigen, die een lading van 26 Va ton kunnen vervoeren, tegen een Dakota 3% ton en een Skymaster 10 ton. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Meer dan zeven ton bijeen WIJ ZIJN EN BLIJVEN IN BERLIJN" WAT VERVOERD WERD ONDANKS RUSSISCHE TEGENKANTING ZALIG IS HIJ DIE.... 'mm In een sfeer, vol verheven waardigheid en gratie, is de tweede dochter van het Engelse koningspaar, prinses Margaret, gister namiddag door Z. H. Paus Pius XII in officieuze audiëntie ont vangen. Volgens de wens van de prinses werden tijdens haar bezoek geen journalisten tot het Vaticaan toegelaten. De audiëntie, die gehouden werd in de particuliere bibliotheek van de Paus, duurde 20 minuten. De prinses werd ontvangen met het ceremonieel, dat aan koninklijke bezoekers wordt betoond. Zo waren in de 11 ruime vertrekken, die de prinses doorliep, al vorens de bibliotheek te bereiken, detachementen van de Zwit serse en Palestijnse garde opgesteld, die haar groetten. Na de audiëntie werd de prinses door mgr. Callari di Vignale, die als pauselijk kamerheer optrad, rondgeleid door de Sixtijnse kapel. H K. H. Prinses Margaret van Engeland bracht gisteren 'n bezoek aan de Heilige Vader. Op de foto betreedt de prinses de treden van het Vaticaan. Nationalisatie-ontwerp door lagerhuis aanvaard Op 17 Mei a.s. zal de haringvloot weer uitvaren. In onze vissersplaatsen is men bezig zich op deze start danig voor te bereiden; de schepen krijgen een flinke beurt. miyder KOUD RANTSOENWAARDE VLEES IN BLIK GEWIJZIGD Enkele soorten zonder bon verkrijgbaar De wet zal er in voorzien DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3-90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur; J- KUIJ PERS Hoofdredactie: frot. Dr. ST. TESS: LEO J- M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Luchtbrug won dubbele victorie ViAAn «nViftln/m1 nn litnr- f non rlo oon irnor do TlllHnn n de Duitse economie afgeleverd, aanvan kelijk gemiddeld 1559.7 ton, einde Fe bruari 5610.6. De luchtbrug had de winter fors en fier doorstaan; zij had van het weer practisch geen last gehad; slechts op enkele mistdagen werd niet of veel minder gevlogen, maar er waren vol doende voorraden om aan deze kleine tegenslagen het hoofd te bieden- Bovendien werden in de acht vermelde maanden meer dan 50.000 passagiers, onder wie duizenden zieken en zwakke kinderen vervoerd. Jit Berlijn naar West-Duitsland gingen bovendien 12.454,6 ton industriegoederen en 12.539,5 ton pakketpost. Sinds einde Februari is echter de capa citeit van de luchtbrug nog geweldig op gevoerd De laatste tijd was zij groter dan de 12.000 ton goederen, welke vóór de blokkade per trein, schip en auto per dag naar Berlijn werden getransporteerd: en er bestonden plannen, om dit kwan tum zo mogelijk te verdubbelen. Het is een groot voordeel geweest, dat de in West-Berlijn aanwezige voorraden levensmiddelen, kolen en grondstoffen in de Juni-uagen veel groter waren dan de officiële schattingen aanwezen; dat heeft hen _>ver de eerste moeilijkheden heengeholpen; en later, toen de aanvoer steeds groter werd, sloeg men zich te ge makkelijker door alle bezwaren heen. Maar dit aanvankelijke voordeeltje ver kleint de volkomen onv erwachte presta ties van de luchtbrug in het minst niet. En de kosten? Men schat ze, voor Ame rika en Engeland samen, tot dusverre op een kwart milliard dollars. Maar staats secretaris Acheson heeft verklaard, dat één jaar luchtbrug goedkoper is dan één dag oorlog. En dat alleen al financieel. Want al heeft de luchtbru 27 Amerika nen het leven gekost, een zeer kostbare prijs, men moet zich niet indenken, hoe veel slachtoffers negen maanden oorlog zouden geëist hebben een oorlog welke niets doet dan vernielen, terwijl de lucht brug slechts constructief werk heeft ver richt. Als hedennacht, één minuut na het middernachtelijk uur, de Russen de blok kade opheffen, is één faze in de kou'de oorlog voorbij, door het Westen gewon nen. Echter dat is niet, zeker niet op zich, het einde van die koude oorlog. De ge dachten zullen van morgen af, nog ster ker gaan naar die andere datum: 23 Mei. Ook daar kan het Westen, kan in volle werkelijkheid eigenlijk de gehele wereld winnen, als het Westen met geduldige vastberadenheid en in eensgezindheid het boven alles staande doel: de vrede scherp in het oog houdt. En bovendien zich niet door tijdelijke Russische concessies laat afleiden om een noodlotig compromis, zoals te Teheran, Yalta en Potsdam te sluiten. Berlijn kan een lichtend voorbeeld zijn. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Marine: Gesneuveld 8 Mei: mar. 1 z.m. H. F, van der Horst uit Nijmegen; le It. der mar. G. H. W. Wouters uit Hil versum. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 17 April: Jav. sold. 2e kl. inf. Soedjono. Gesneuveld 19 April: Soend. sold. 2e kl. inf. Paat. Gesneuveld 20 April: Jav. sold, le kl. inf. Disan; Jav. sold, le kl. inf Kawan; Jav. sold, le kl inf. Partopawiro; Jav. sold. 2e kl. inf Goetoel; Jav. sold. 2e kl. inf. Kadar, Jav. sold. 2e kl. inf. Masiman; Jav. sold. 2e kl. inf. Soenoes; Jav. sold 2e kl. inf. Sidjas; Jav. sold. 2e kl 'inf. Legiman; Jav. sold. 2e kl. inf Nakim; Jav. sold. 2e kl. inf. Soe- tomo; Bat. korp. inf. Soetaga- loeng; Bat. sold. 2e kl. inf. Sitanggan; Amb. sold, le kl. inf. Leatemia. Gesneuveld 21 April: Jav. sold, le kl. Amatsardi; Chin. mil. sold. Tan Tjiaw Ong; Tim sold. 2e kl, inf Wimpie. Gesneuveld 23 April: Amb. sold. 2e kl. inf. L. Lalurumele. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 23 April: Soend. sold. 2e kl inf. Emen. Alle hierboven vermelde geval len militairen van het KNIL waren afkomstig uit Indonesië. De West-Duitse wetgevende verga dering heeft gisteravond met 33 stem men de stad Bonn gekozen tot hoofd stad van de nieuwe West-Duitse fede rale staat. Frankfort kreeg 29 stemmen. De beide communistische gedelegeer den onthielden zich van de stemming en één stem was ongeldig. De keuze was een verrassing. Frank fort bood de meeste voordelen, omdat deze stad het meest centraal gelegen is en de beste'verbindingen heeft. Ook de bezettende mogendheden waren partij in de keuze van een nieuwe hoofd stad. De Engelsen waren voor Bonn; de Amerikanen gaven de voorkeur aan Frankfurt, de stad waar Clay resideert. Bonn telt 100.000 inwoners en ligt in de Britse bezettingszone. Een Brits officier is militair gouverneur van de stad, maar de bezetting bestaat uit Belgische solda ten. Op de verschillende banken en girore keningen van het comité is tot Maandag jl. 146.203,87 gestort. Hierbij is inbe grepen het nu overgemaakte bedrag van 35.642,25, dat door de kerkencollecte in het kleine bisdom Breda werd opgehaald. De opbrengst van de gehele kerkencol lecte schat men op zes ton. Het totale resultaat is dus deze zes ton, vermeerderd met ruim 111.000, maar nog steeds is men niet daar waar men zijn moet. Het millioen is er nog lang niet en giro 533.000 ten name van het comité Radio Anno Santo te Amsterdam ver wacht dan ook gaarne verdere bijdragen. In de Carolus Borromaeus-Stichting te 's-Gravenhage, in dezelfde vertrekken, waar mgr. dr. Nolens zovele jaren heeft gewoond en gewerkt, overleed gisteren avond laat op de leeftijd van ruim 74 jaren, het oud-Tweede-Kamerlid Henri Hermans. Henri Hermans was een der oudste leidende en toonaangevende figuren uit de Katholieke arbeidersbeweging en het sociale leven. Hij was een geboren Lim burger uit Meerlo, waar zijn vader hoofd der school was en een merkwaardige overeenkomst vertoont zijn leven met dat van die andere Limburger Willem Wij zijn en blijven in Berlijn, omdat wij door de gemeenschappelijke overwin ning het recht hebben daar te zijn, ver klaarden de Westelijke bezetters, toen de Russen door de afkondiging van de blok kade van Berlijn hun bedoeling toonden het Westen uit de Duitse hoofdstad te V8rdrl Amerikaanse militaire gouverneur, ue piav een echte vuurvreter, had ^vitbSd^l^eid het liefst willen de- die vastoerdu mllltair ge- monstreren door de weg meer) weid te forceren. Rerlijn juist drie toevallig vertoefden te Berx j J Amerikaanse luchtvaartspeciaUs g neraal Wedemeyer, Harald Harris, direc^ teur-generaal van de American O Airways, en generaal Le May, c°m dant van de Amerik. luchtstrijdkrachten in Europa. Zij wisten generaal Clay te overtuigen, dat het minder gevaarlijk was een technisch dan een militair avon tuur te wagen. Zij meenden, dat het mo gelijk was Berlijn gedurende een paar maanden door de lucht van het aller- nodigste te voorzien; daarna kon men altijd nog straffer maatregelen treffen. Het besluit om een luchtbrug te orga niseren werd snel en resoluut genomen. Echt Amerikaanse. Vier dagen na de af kondiging arriveerden de eerste Ameri kaanse vliegtuigen met voorraden op de vliegvelden in de Westelijke sectoren van Berlijn. Gerekend werd op een dagelijks trans port van 500 tot 700 ton van het aller noodzakelijkste. En daarvoor waren op dat ogenblik in totaal 110 tweemotorige Dakota's beschikbaar. Spoedig echter za e men in dat men er met deze machi nes niet kwam; vliegtuigen werden uit alle delen der wereld bijeengebracht, uit De laatste officiële cijfers over de via de luchtbrug naar Berlijn vervoerde goe deren dateren van Maart, en lopen van 28 Juni 1948 tot 28 Februari 1949 Naar Berlijn werden m deze periode gebracht 807 112 ton goederen (netto, zonder ver- nakkina) waarvan ongeveer drie kwart door de Amerikanen en de rest door de Engelsen Gemiddeld werden per da.g aan De politieke commissie-ad-hoc van de Ver. Naties heeft gisteren het voor stel van Australië en India om het de bat over de Indonesische kwestie in de algemene vergadering uit te stel len tot de volgende zitting aangeno men met 42 tegen 6 stemmen en 4 ont houdingen. Tegen stemden de léden van het Sovjet-Russische blok. Alle „westelijke" grote mogendheden en alle Aziatische stemden voor Guatemala, Haiti, Cuba en Liberia onthielden zich van stemming Malik, de sovjet-afgevaardigde stelde voor de vertegenwoordiger van de repu bliek uit te nodigen zijn zaak voor de commissie uiteen te zetten Dit voorstel werd gesteund door de Oekrainse ge delegeerde. De voorzitter wilde dit echter niet in overweging nemen en zeide een „per soonlijke verklaring" van de heer Palar ontvangen te hebben, dat deze er geen prijs op .stelde thans een verklaring over de zaak af te leggen. Verscheidene afgevaardigden voerden hierna het woord. Pogingen van Malik en van Galagan (Oekraine) om de In donesische kwestie in haar geheel te bespreken werden door de voorzitter verhinderd. Sir Zafroellah Khan, (Pakistan), die de resolutie steunde, verwees naar Ne derlands „trotse" geschiedenis wat be treft de verdediging van de individuele en collectieve rechten, waarvoor hij als voorbeelden noemde: de 80:jarige oor log, de bijdrager van Erasmus en Hugo de Groot tot het internationale recht en het Nederlandse verzet tegen de Nazi- inval Naar zijn mening hield de te Ba tavia bereikte overeenkomst de belofte in van een duurzame regeling, die zaam en bevredigend" was voor beide partijen. Hendrik Vliegen, die echter, zijn oude geloof ontrouw geworden, een der apos telen van de opkomende Nederlandse sociaal-democratie werd. Beiden. Vliegen en Hermans, kwamen voort uit de typografenwereld, werden journalist, politicus, lid van de Staten- Generaal en leider van de arbeidersbe weging. Henri Hermans kwam voort en hij "heeft zelf ons dit als een ideaal voor gehouden uit een school van werklie den met rotsvast geloof en kennis en hij heeft daar persoonlijk zijn leven lang een Ontroerende eenvoud aan toegevoegd. Hij was geen man om zich luidruchtig naar voren te dringen, maar men heeft hem jhr. mr. Charles Ruijs de Beeren- brouck was een der eersten in al zijn bescheidenheid weten te ontdekken en grotelijks leren waarderen. Die eenvoud is hem zijn hele leven bij gebleven. Het enig opvallende aan hem. herinneren wij ons, was in zijn jonge jaren een enigszins zwierige snor, die hij later heeft teruggebracht tot een zeer bescheiden borstel-streepje, iet of wat rossig getint, symbool misschien van zijn eerlijke democratie, die nooit demagogie is geworden. Henri Hermans was een rustige bezon ken persoonlijkheid, en toch geestdriftig en vol activiteit, een man die nieuwe banen durfde uit te gaan en nieuwe ver schieten te openen Hij had het vertrou wen van de arbeider en de werkgever tegelijk. Hij was de vertrouwdste vriend van de altijd voortvarende Artëns, de per soonlijke adviseur van de ondernemende Poels Ariëns getuigde van hem, dat hij boven alles uitstak in kennis van het arbeiders vraagstuk. Voor Poels was hij de toe gewijde steun bij diens sociale arbeid in de mijnstreek. Ariëns en Poels hadden hem graag nog eens minister van Arbeid gezien, en hij had het zeker goed ge daan. Henri Hermans was een zeer productief journalist en publicist. Hij was o.a. re dacteur van de „Volkskrant" in haar eer ste uitgave en van „Het Roer". Hij schreef een „Handboek voor de moderne vakbeweging" waar Ariëns een warme inleiding aan liet voorat gaan. Hermans zelf bepleitte daarin de landelijke vak organisatie boven een diocesane, zoals wij toen nog slechts kenden. Van Henri Hermans mag getuigd wor den, dat hij voor een groot deel onze thans zo bloeiende katholieke arbeiders beweging heeft gesticht en geestelijk ge leid. En toen hij in de roerige Novembei- dagen van 1918 in de Tweede Kamer zijn maidenspeech hield, kon hij in volkomen vast vertrouwen het wachtwoord uitge ven, dat zijn beweging op de revolutie- aanval was voorbereid en deze zou weer- Juist in die dagen van Gerard Brom's ■monumentale werk over Alfons Ariëns uitgekomen en daar deze altijd militante schrijver nogal royaal was met naar alle kanten, hoog en laag,'een houw en een douw uit te delen, mocht Henri Hermans ziet een olijk lachje tot ons zeggen: ,,Tk zelf ben er nog al genadig afgekomen". Maar daarvoor was hij ook altijd Ariëns trouwe paladijn geweest. Bij het tragische bombardement van 3 Maart '45 op het Bezuidenhoutkwartier moest ook hij nog op z'n oude dag zijn rustige wo ning aan de Laan van Nieuw Oost-Indë verlaten. Gelukkig vond hij een veilig en vreedzaam onderdak in de Borromaeus- Stichting aan de Prinsegracht, waar hij wonan mocht in dezelfde vertrekken, die nog de geest ademden van die andere grote Limburger mgr. dr. Nolens. P. HYACINTH HERMANS Toen onlangs ongeregelde communis tische benden het gebied van Pingliang doorkruisten, kwam een bericht door, dat Chinese troepen in aantocht warén. Een korporaal verschafte zich onderdak bij een Chinees, die katholiek was. Onder bedreiging met zijn revolver eiste de soldaat de Chinees zijn geloof af te zweren. Tot driemaal toe weigerde de Chinees, onder de woorden tenslotte: ,Ik sterf liever" Toen borg de korporaal zijn revolver weg en zei glimlachend: „Ik ben ook katholiek En nu heb ik het bewijs, dat u werkelijk goed katholiek zijt". Dei Chinees was een palstaander, een van die „levende en uitgelezen stenen waaruit God voor Zijn Majesteit een eeuwige tempel bereidt". Een ook die niet de terreinen ofitvlucht, waar de strijd moet worden uitgevochten Men verdwijne en lope anderen niet voor de voeten, wanneer er gewerkt dient te worden en men niet zelf de moed en de kracht kan opbrengen, om een harnas aan te trekken. Men bekénne kleur. En nu kan een propaganda-geschrift ten behoeve van de openbare school de stelling poneren, dat die openbare school niets opdringt', en zich niet houdt aan een onveranderlijke levensovertui ging, maar die houding is juist een onzer bezwaren tegen de openbare school. We dienen positieve stellingen te betrekken. Kardinaal Frings van Keulen heeft zulks pas nog kernachig samen gevat: „Heden ten dage staan wij weer voor de noodzakelijkheid de wereld een nieuwe vorm te geven. Door welke geest zal zij worden beheerst? De Kerk moet bij deze nieuwe vormgeving positief meewerken. Hierbij hebben vooral de 1 e k n een grote taak te vervullen. Het officiële kerkelijk leer gezag en de lekenactie staan naast elkaar als krachten voor de herker stening der wereld. Deze herkerstening is er een van bijzondere luister, die niets gemeen heeft met het wereldse liberalisme en het naar de heerschappij over de massa strevende collectivisme. Daarom is het de moeite waard in Haar rijen en in Haar beweging tot dat doel mee te werken." Inderdaad voor hen, die goéd nadenken we denken veel te weinig is die medewerking de moeite waard. Zo kunnen ook wij worden van die „levende en uitgelezen bouwstenen". Prof. Moriarioe die na een moeilijke vlucht uit Roemenië, naar K. N. P. meldt, te Rome is aangekomen, kon vaststellen dat in»geheel zijn land het prestige van de Katholieke Kerk door de vervolgingen groter is geworden- Maar in dat land doet op het ogenblik de volgende bittere roep de ronde: „Zalig is hij, die bij het opstaan niet is gearresteerd. Zalig is hij, die wanneer hij op zijn werk komt, niet is uitgezui verd. Zalig is hij, die 's avonds naar huis gaat en zijn liuis nog niet gecon- fiskeerd vindt." Hder hebben we nog de vrijheid en de heerlijkheid van geloof. Dodh .hard worde gewenkt in gebed en arbeid via gemeenschap en van persoon tot persoon aan het geluk van de naaste, waartoe ongetwijfeld het bezit van godsdienst behoort. Dan kunnen we verder smeken: „Heer geef, dat Uw Kerk naar mate Zij zich zichtbaar uitbreidt ook in geestelijke wasdom toe neme". HENK VAN DE!R MAZE. trekken, was de „Piëta" van Michel An- gelo, het prachtige marmeren beeld, dat, zoals men weet, de gestorven Christus in de armen van Zijn Moeder \»oorstelt. Ongeirer duizend mensen hebben een uur lang op het vertrek van de prin ses gewacht. Zij dachten, dat zij het Va ticaan door de hoofdingang op het Sint Pietersplein zou verlaten, maar zij slipte weg door de poort van het H. Officie, die op een zijstraat uitkomt. Even voor 17 uur (Ned tijd) was^prin- es Margaret in Vaticaanstad auto'= ses Margaret in Het gezelschap kwam m - In de eerste zat Margaret en S V. T. Perowne. de Britse gezant b 1 Heilige Stoel. P R In de tweede auto zaten major r.. C. Harvey en diens vrouw. De prinses stapte uit de auto op de binnenplaats van San Damaso, waar zij ontvangen werd door een kamerheer. Zij werd daarna naar professor Barto- lomeo Nogara, de directeur van het Va ticaanse museum geleid, die haar ver volgens rondleidde in de loggia's en ka mers van Rafaël. De 18-jarige koningsdochter was ge kleed in 'n zwarte zijden japon met zwarte sluier. Na haar ontvangst door de H. Vader stelde de prinses de leden van haar ge zelschap voor, onder wie zich majoor Thomas Harvey, de secretaris van de koningin, en zijn vrouw bevonden. Bij haar bezoek aan de St. Pieter ver toefde Hare Koninklijke Hoogheid en kele ogenblik".en onder de grootse koe pel van dit weidse tempelgebouw. Eén der meesterwerken in de basiliek, die haar aandacht het meest schenen te Het wetsontwerp op de nationalisatie van de staalindustrie is door het Britse Lagerhuis met 333 tegen 203 stemmen goedgekeurd. Tevoren hadden de con servatieven een voorstel ingediend c het wetsontwerp af te wijzen. Het gaat thans naar het Hogerhuis. Het wetsontwerp machtigt de rege ring de aandelen van 107 maatschappijen voor een prijs van naar raming 300 millioen op te kopen. Het kapitaal van deze maatschappijen, waarin 300.000 van de 495.000 Britse staalarbeiders werk vinden, bedraagt 195.000.000 nom. Er zal in Groot-Britannië slechts één staalverwerkende fabriek overblijven, die niet genationaliseerd zal worden, n.l. de met Amerikaans kapitaal werkende Ford Motor Camp.. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt. Veel bewolking maar overwegend droos weer met vannacht plaatse lijk mist en morgen overdag enkele opklaringen. Weinig wind. Iets ho gere temperaturen dan vandaag. j Donderdag 12 Mei: Zon op 4_52 u onder 20.22 uur; maan op 20.55 uur, onder 4.31 uur. j Het C.D.K. deelt mede, dat met on middellijke ingang op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram gekocht kun nen worden: 2 oz (ongeveer 56 gram) dehydrated beef of dehydrated mutton in blik (gedroogd vlees); of 4 oz (on geveer 112 gram) bacon, sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mut ton in blik; of 8 oz (ongeveer 225 gram) steewed steak, pork and gravy, ham and eggs vienna sausages, lunch meat, pork saosase bulk, pork sausage meat of os- setonf in blik; of 10 oz (ongeveer 280 gram) paardevlees in blik. Verder mogen de volgende artikelen zonder inlevering van vleesbonnen wor den verkocht: steak and kidney, meat and kidney-pudding, meat and vegeta bles stew, ham with candied sweet po tatoes, irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya links en blood sau sage. Bovenstaande artikelen zijn niet in onbeperkte mate verkrijgbaar, aange zien het biei de verkoop van een res tant-partij vlees in blik betreft. Naar wij vernemen, heeft men in het laboratorium voor wetenschappelijk on derzoek der N. V. Philips te Eindhoven een tweetal betatrons geconstrueerd, waarvan er een van een geheel nieuw type is, zoals nog nergens ter wereld in gebruik werd genomen. Een betatron is een apparaat, waar mee men electronen een snelheid kan geven, die practisch even groot is als die van het licht, d.i. 300.000 Km. per seconde, een snelheid, waarmee men in één enkele seconde bijna zeven maal de omtrek van de aarde zou kunnen afleg gen. Met bundels van dergelijke snelle electronen kan men harde, d.i. dieper doordringende Röntgenstralen opwek ken dan ïpet de gebruikelijke Röntgen- apparaten mogelijk is. Waarschijnlijk biedt het betatron ook nog andere in teressante practische toepassingen. In een betatron worden de electronen op een principieel andere wijze versneld dan in de tot dusverre gebruikelijke Rönlgenapparaten. De electronen bewe gen zich daarbij in een zo goed moge lijk luchtledig gemaakte ringvormige buis, waarin zij net zo vaak kunnen rondlopen als voor het bereiken van de gewenste eindsnelheid nodig is. In min der dan een duizendste deel van een seconde volvoeren zij soms 300.000 om lopen en leggen daarbij enorme afstan den af. Het grootste betraton ter wereld be vindt zich in Artierika, het levert electro nen van 100 millioen electronvolt (100 me V.) en weegt 130.000 mg. Het ene Philipsbetraton is gecon strueerd voor 5 me V., het andere voor 9 me V. Het eerste weegt 270 kg., doch het tweede slechts 50' kg., hetgeen moge lijk is omdat dit tweede betatron, in te genstelling tot alle tot nu toe in bedrijf gestelde betatrons, voor het verkrijgen van het vereiste magnetische veld geen gebruik maakt van een gesloten ijzeren juk. Dit veel geringere géwicht kan voor een bron van Röntgenstralen van veel belang zijn, omdat men het apparaat dan gemakkelijk naar alle kanten kan laten draaien teneinde de straling op elke ge wenste plek te kunnen richten. Voor het verkrijgen van een voldoend sterk magnetisch veld heeft men in een betatron met luchtspoelen echter een veel .grotere stroomsterkte nodig, die zo veel warmte ontwikkelt dat men slechts eenmaal per seconde een korte stroom stoot (van circa 5.000 ampère) kan doen plaats vinden, waardoor dit betatron voorlopig nog slechts beperkte gebruiks mogelijkheden heeft. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot aanvulling van arti kel 429 Wetboek van Strafrecht en ver vallenverklaring van verordening no. 133/1940. De voorgestelde aanvulling houdt een bepaling in, waarin gezegd wordt, dat het verboden is een vlieger op te laten of in de lucht te hebben aan een lijn, die ziel: geheel of ten dele bevindt binnen een af stand van 500 meter van een bovengrond se electrische hoogspanningsleiding. "X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1