Gerrit Schulte onttroond door Schellingerhoudt en de Belgen R m Rustig debat over Oorlogszaken Frederik zeven directeuren DOOD schuld? D\E wereld DE WIELERRONDE VAN NEDERLAND MATIG BONDSELFTAL SLOEG ROTHERHAM-OP-YACANTIE mm 7e ETAPPE GELEEN-KERKRADE12 MEI Wiin van Est won de etappeSchellingerhoudt de leiderstrui ADIO programma T Overzicht Eerste Kamer Communisten proberen een stunt Te weinig groten99 en een te lage binnentemperatiiur9 de door WOENSDAG 11 MEI 1949 PAGINA 2 Door Martin W. Duyzings. HELMOND, Dinsdagavond. De karavaan ging door Veghel. Bijna tweehonderd kilometer lang was zij getrokken langs een onafzienbare haag van vele tienduizenden belangstellenden. Zij had opnieuw en alsof wij niet al vier moordende etappes achter de rug hadden, de volgers gehoeid met een dramatisch gevecht om het oranjeshirt, dat Gerrit Schulte nu al sedert Enschede sierde. Weer was de lange stoet van renners, volgwagens en politie motoren over brede, snellopende wegen naar het Zuiden geraasd en waren de snelheidsmeters in de volgwagens vrijwel nooit onder de veertig kilometer per uur geweest; maar tóen was hij daar, bewesten Nijmegen, het Brabantse land ingegaan en daar pas, waar dé wielersport niets meer te veroveren heeft, eenvoudig omdat er niets meer te veroveren is gebleven, daar pas had hij het décor gevonden dat hem paste. BELGEN NAMEN REVANCHE Ronde-koorts Strategie Wanhoop-achtervolging Getemd S A N A P I R I N De uitslag De klassementen li LH fM De vijjde etappe van de ronde van Nederland. De kopgroep passeert de Waalbrug te Nijmegen. NED. MOTORRENNERS NAAR ENGELAND Slotvuurwerk VAN DAM KLOPTE CfABOCHE De oorlogsbegroting Oud-minister Fiévez herdacht MIDDELKAMP NAAR HUIS en Avondvergadering Woelen en Wentelen van Rheumatische pijn. Heel de lange nacht M. EBERHART INDEX GROOTHANDELS- PRIJZEN In Maart licht gedaald ge£aefind&K' voor grond. en hulpstoffen daalde o.a. tengevolge van een verlaging van de heffing op vetzuren en een prysverlaging van houtcelluiose, met 0.5 pet. CARTO-4953 GELEEN Start Hu. PUITgLAND BELGIE HET TRAJECT VAALS-KERKRADE EEN TJDRACE OVER 63KM. IN HUUR 5«vorik Ulestraten netsnovofc Aalbeek Chevrenr: vQVinUM Haesdai Bunde Meerssen rabeek Klimmen alkenburg Terwinwlen y-JKÈR^Aöl AanK5msrcarï7u Berg en Ier Wijl Ddachswrg Maatfnch Margwen Grorêveld -T GeertriHd Aankomst C4 a 12u48 3uur rusr z Sr arH5u 30 - Route- 124km Daar waar de brede autoweg van Nijmegen naar Grave overgaat ineen eindeloos slingerende smalle weg waa- over' de ronde-fietsers honkebonkten, daar hadden zich de complete politie macht ten spijt steeds meer wagens en motoren in de karavaan gewrongen zodat er tenslotte een zonderlinge optocht vol geestdrift en claxon-lawaai ontstdhd, die met in de bochten gierende banden door de Brabantse dorpen stoof met nog meer haast en nóg n^eer bravour dan de habitue's van de karavaan er al op na plegen te houden: daér vond men de dorpen, steden en wegen volgepakt met juichende mensenmassa's, d'ie deze wegen vernauwden tot smalle vaargeulen, waar door de karavaan nu naar het Zuiden rukte. En onmiddellijk hebt ge dit décor her kend; zó hebt ge steden en streken Van Frankrijk gezien- tijdens een Tourae France, zó hebt ge tussen Gent en Wet e- ren de honderdduizenden langs de wegen gezien tijdens een Ronde ^an Vlaande ren; zó hebt ge links en rechts m Europa de ronde-koorts en de ronde-roes^^ zien ontstaan en ge weet «iet onmiddellijk. DONDERDAG 12 MEI HILVERSUM II <415 m.) KRO. 7 00 en 8.00 nieuws, gram., 8.15 gram., 9 00 voor de vrouw, 9.05 gram. en waterstanden. 9.40 schoolradio; NCRV: 10.001100 mu ziek en morgendienst; KRO: 11.00 zie- kenuurtjc, 11.40 schoolradio, 12.13 lunch concert, 12.30 land- en tuinbouw; 123-' ronde van Nederland, 12.38 vervolg con cert 13.00 nws., 13.20 pianorecital. 13.4a „Roeromme"; NCRV: 14.00 reportage Spoorwegen, 14.20 orkest, 14.40_ nijver heidsonderwijs en gezinsleven, 15.00 mu ziek, 16.45 muziek, 15.00 jeugduitzendin gen, 18.15 rede over bedrijfspensioen m landbouw, 18.30 muziek, 19.00 en 20 w nieuws, 20.15 Groninger steravond, 21.30 familiecompetitie, 22.25 pianoduo, 23-00 nieuws, 23.15 concert-cyclus. HILVERSUM 1 (301 m.) AVRO: 7.00 en 8 00 nieuws, 9.00 muziek, 10.15 arbeids vitaminen (speeldoos), 11.00 solistencon cert, 12.00 herinneringen aan Pisuisse (zang), 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 I» 't spionnetje, 13.00 nieuws, 13.20 muziek, 14.15 solistenconcert, 16.00 muziek, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier?.. 17.30 Muziek, 18.15 Sportpraatje; 18.30 Program Ned. Strijdkrachten, 19.00 Radiostrip, 19.15 negro spirituals, 19.45 regerings voorlichtingsdienst, 20.00 nieuws, 20.05 reportage spoorwegen, 20.20 Concertge bouworkest; 21.45 gram., 22.20 luchtige muziek. 22.45 The Skymasters, 23.00 nws., 23.15 The Skymasters, 23.30—24.00 Mei- muziekprogram, RADIODISTRIBUTIE UI: 7.00 VI. Br.: nws., 7.05 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.05 gram., 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 vexz.pr., 10.00 Ens. Davey, 10.30 v. d. sold., 10.45 bios.orgel, 11.15 voordr., 11.30 Rio Tango ork., 12.15 VI. Br.: Tipioa muz., 12.30 weerb., 12.40 Zwits. dansen, 13.00 nws., 13.15 bios.orgel en zang, 14.00 muz. geschiedenis v. d. jeugd, 15.00 Eng. L.P.; Honolulu Ha- waiins, 15.30 dansork. Wilson, 16.00 N. W. D. R.: kamerkoor. 16.30 Eng. L.P.: mil. ork., 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Br.; v. d. sold., 18.30 VI. Br.: v. d. sold., 19.00 Eng. H.S.: var. ork. 19.30 VI. Br.: gram., 19.50 feuilleton 20.00 gram., 21.00 beroemde brieven, 21.20 H'ilde Güden en Benjamino Gigli, 21.45 actual., 22.00 nws., 22.15 Eng. L.P.: piano, 22.30 dansork., 23,15.Montmartre Players, 23.56 nws. RADIODISTRTBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S.: nws., 7.15 Welsh orch, 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weerb., 8.00 Fr. Br.: nws., 8.10 conc., 9.00 VI. Br.: Casinopr., 10.00 div., 10.30 Eng. H.S.: Apache ork., 11.00 v. d. scholen, 12.00 muz., 12.20 v. d boeren, 12.30 Eng. L.P.: Welsh orch., 13.15 Squadronnaires Dance orch... 14.00 div. 15.00 Kalundborg: amus. ork., (15.25 Weènse liedjes), 15.45 Eng. H.S.: BBC North Orch., 16.30 div., 17.00 Fr. Br.: ber 17 10 ens. Joe Heyne, 18 00 Eng. L. p 'orgel 18.30 „North Lights". 19.00 Fr. Br- omr!ork., 19.30 Eng. L. P.: Opportu nity Knocks. 20.00 Beromunster: omr. ork. 20.30 Eng. L.P.: verz.pr., 21.00 div., 21 30 Eng. LP.: var. ork., 22.00 nws., 22J5 Fr Br.: conc 22.55 23.00 div. ook deze karavaan ontkomt er niet aan... Zó ging dan deze karavaan door Veghel, een kopgroep van achttien man. d'ie zege vierend te voorschijn gekomen was uit het bitterste gevecht, dat deze ronde van Nederland tot nu toe opleverde. Een kopgroep, ontstaan uit een .gevecht op leven en dood, om het bezit van het oranjeshirt, dat uitdagend om Gerrit Schulte's schouders hing en dat nog altijd op alles wat Belg is in deze ronde, pleegt te werken als de bekende rode lap op de prikkelbare stier. Er was zo wist men in de kringen van de experts, want de Belgen maakten er geen geheim van er was een Bel gische massa-aanval tegen Schulte en onze nationale A-ploeg in de maak. Tus sen Enschedé en Apeldoorn hadden de verzamelde Belgen 'n nederlaag geleden, zó zwaar en zó overtuigend, dat er hier en daar al van een blamage gesproken werd. Er heerste in het Belgische kamp een stemming, die méér op de koffietaïel na een begrafenis dan op een Belgisch team na een belangrijke étappe leek. En tot laat in de nacht zaten de Belgische chefs-d'equipe strategische reddingsmid delen te zoeken voor de onvermijdelijke tegenaanval. Zij hebben met deze tegenaanval geen ogenblik langer gewacht dan persé nodig Schulte's ploeg en zij hadden voor dit. avontuur kennelijk diiens zegen. Het peloton soesde rustig voort en toen kwam opeens de ontploffing. Le Nizerhy, ook al een van die Fransen die er gisteren een toeristentocht van hadden gemaakt, maakte voor de Belg Meersman, van wie u niet dient te vergeten, dat hij in het algemeen klassement vanmorgen nog de vierde plaats innam, het gat dat hij nodig had. De Belgen Callene en Van de Kerckhove hielpen een handje, Schel lingerhoudt (tweede in het algemeen klassement) koos vanzelfsprekend hun partij, de altijd rumoerige Vooren en de jonge Brabander Van Est sprongen er handig tussenenfin: de Belgische tegenaanval was begonnen vóór Schulte, vandaag wellicht wat al te zelfbewust, er op kon reageren. Daar dan, na nauwelijks vijftig kilo meter, was dit dramatische gevecht oe- gonnen. Een kopgroep, waarin Meers man en Schellingerhoudt nog versterking kregen van Schulte's grote rivaal Henk Lakeman en van de uiterst sterk rijden de Belg Ketelaer en daarnaast een Schulte, die practisch alleen stond tegen een overmacht Het mocht niet baten, dat Blankenauw en Savelberg zich uit de kopgroep lieten wegzakken om hun heer en meester in de achterhoede assistentie te verlenen; het mocht ook niet baten, dat Schulte tenslotte na tien, twintig demarrages, waarin hij méér van zijn krachten vergde dan zelfs een Schulte zich permitteren kan, samen met Janssen. Braspenninx en Liebregts, tenslotte toch nog een wanhoops-achtervolging onder nam. het baatte alles niets Er scheen in alle rangen en alle rijen der karavaan vandaag een soort van samenzwering tegen Schulte gesmeed te zijn. Als het de achtergebleven Belgen niet waren, die Schulte telkens terughaalden als hij met een wilde ruk weer uit het peloton ge sprongen was, dan waren het wel lieden als Pellenaers en De Hoog, die de Bossche reus met zorg bewaakten. Eén tegen practisch éllen! Ver voor aan, met nu al meer dan vier minuten voorsprong, joeg nog steeds de kopgroep, was Schellingerhoudt op weg naar zijn oranjetrui en Meersman naar een veel belovende plaats in de algemene rang schikking, daar rukten de twee Fransen nog steeds met zóveel ijver aan het tempo dat een kind kon zien, dat zij vandaag niet alleen Franse maar ook Belgische belangen behartigden en in de achter hoede werd de Bossche geweldenaar getemd; machteloos door het gebrek aan een goed functionnerende en tactische equipe,- machteloos ook tegenover de taaie volhardendheid van de Belgische bewakers en de koppige eerzucht naar revanche van de rest van het Neder landse rennerscor.ps Hoofdpijn Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-73 Ct. Zo werd dan deze etappe niet alleen gedragen door het drama-Schulte maar ook door de verrassende overwinning van een jong renner, die er waarachtig geen spijt van zal hebben dat hij deze overwinning in zijn eigen Brabant vieren kon. De uitslag van de 5e etappe (214 km.) luidt; 1. Van Est (Ned.D) 5 u. 15 min. 33 sec.; 2 Keteleer (Ned. B) 5.16.09; S.Meers- man (België A) zelfde tijd; 4. Schellin gerhoudt (Ned. C) 5.16.22; 5. Loos (Ned. B) zelfde tijd; 6. Leenen (België B) zelf de tijd; 7, Van Stayen (België B) zelfde tijd; 8. ex aequo: Le Nizerhy (Fr.), Van Kerckhove (België B), Kuilman (Ned. C), De Korver (Ned. A), Lakeman (Ned. B), Voorting (Ned. A), v. d. Dungen (Belgisch-Ned. ploeg), Bourlon (Fr.), Dorgebray (Fr.), Callens (België A) en De Ruiter (Ned. E) allen dezelfde tijd als Schellingerhoudt; 19. Schulte (Ned. A) 5 uur 22 min. 07 sec.; 20. Acou (België A) zelfde tijd: 21. Vooren (Ned. C) zelf de tijd; 22. Middelkamp (Ned. A) zelfde tijd. Na de 5e etappe luidt het algemeen klassement: 1, Schellingerhoudt (Ned. C) 26.29.17; 2. Meersman (België A) 26 29.41; 3. Van Stayen (België B) 86.31.21; 4. Keteleer (Ned. B) 26.31.24; 5. Schulte (Ned A) 26.33.19: 6. De Hoog (Ned. E) 26.35.15; 7. Middelkamp (Ned. A) 26.37.22; 8. Lakeman (Ned. B) 26.40.05; 9. Callens (België A) 26.40.54; 10 Loos (Ned. B) 26.43.22. Het ploegenklassement luidt thans. 1. Nederland B 79.54.51; 2. Nederland A 79.58.35; 3. België A 80.02.24; 4. België B 80.05.47; 5. Nederland C 80.24.55; 6. Nederland E 80.26.57; 7. Nederland ,D 81.06.24; 8. Nederlands-Belgische ploeg 82.40.02; 9. Frankrijk 83.56.26. De Nederlanders A. Steeman, J. Bosman, P. J. W. van Aarsen en G. Cops hebber ingeschreven voor de wereldkampioen- schappen speedway die op 16 Mei In Engeland beginnen en hun climax zullen vinden op 22 September in de in het Wem. bley-stadion te houden finale. De voor wedstrijden, die volgens afvalsysteem gaan, worden in verschillende plaatsen in Engeland gehouden; voor de finale kunnen zich 16 rijders klassificeren. Zo was deze race practisch al gereden toen eindelijk de karavaan door Veghel gierde op weg naar Helmond, waar deze ronde van Nederland zou onderduiken irt een zee van meer dan 25.000 toeschou wers en waar alles, wat er tot niu toe aan geestdrift in deze ronde vertoond werd, glansrijk overtroffen zou worden. Daar, nauwelijks twintig kilometer voor de finish, zorgde de rondekoorts voor het slotvuurwerk, dat deze etappe tot een der allerbeste van heel deze wedstrijji zal maken. Daar immers rukte de jonge Brabander Wim van Est zich uit de Kop groep, nam 200 meter en hield ze in een onbeschrijflijk gevecht tegen de zeven tien achtervolgers, die hun prooi geen enkel ogenblik uit het oog verloren en die met man en macht jagen bleven totdat Van Est tenslotte temidden van 26.000 geestdriftigen keurig in toom gehouden door de mees perfecte orga- Luc van Dam behaalde gisteravond te Amsterdam een ruime puntenzege op de Fransman Lucien Caboche; tech nisch was v. Dam superieur, zijn dek king was onoverkomelijk. Wel onder vond v. Dam nog veel hinder van zijn achillespeesblessure, die nog lang niet genezen, bleek; hij zal nu een maand volledige rust moeten nemen. Jan Schoen gaf in- de zevende ronde op tegen de Marokkaan Ben Alem, ter wijl Jan Remie een kleine puntenzege behaalde op de Franse militaire kam pioen Marcel Guyvt; jn een voorpartij won Jan Maas van Theo Nolten De begroting van Oorlog, welker be handeling daarna aanving, bracht in de namiddag slechts drie sprekers op de katheder, namelijk de heren Algra (A. R.), Vixseboxse (C. H.) en Sclioonenberg (C. P. N.). Was men het over het algemeen eens met het defensiebeleid, er waren na tuurlijk verschillende wensen. Uitgezon derd dan de communistische heer Schoo- nenberg, die vanzelf niets dap critiex had ondanks het feit, dat eqn aan hem voorafgaande spreker, er nog de nadruk op had gelegd, dat de oorlogsbegroting van Sovjet-Rusland driemaal zo zwaar was als de onze. Afgezien dus van deze afgtevaardigde was men het in het alge meen wel eens over het statuut der staatssecretarisen met beklemtoning van de gedachte, dat dit geen politiejc instituut mocht Worden. En dit zou het worden, zeide de heer Algra, als men gehoor gaf aan de wensen van de P. v. d. A„ die er wat boos over was, dat er in dit ge val ge an lid van haar partij tot deze functie werd geroepen. Spr lanceerde in dit geval een nogal felle aanval op de P. v. d A., die naar zijn mening door haar vroegere politiek zelf oorzaak was geweest van haar afzijdigheid. De be noeming van staatssecretarissen moest van geval tot geval worden bezien en niet afhankelijk worden gesteld van ge talsterkte, maar van het regeringspro gram. Een benoeming van een socialis- .Nadat enkele wetsontwerpen, o.a. de instelling van een gemeente Wieringer- meer en de begroting van 't Zuiderzee- fonds waren afgehandeld en zonder hoof delijke stemming waren aangenomen, werd gistermiddag begonnen met de be grotingen van Oorlog en Marine. Eerst echter werd oud-minister Fiévez door de voorzitter der Kamer, prof. Kra nenburg, herdacht. Hij noemde hem een man van bijzondere begaafdheid en met een natuurlijke aanleg voor het debat. Zijn uiteenzettingen waren helder, hij had een grote kennis van zaken en hij wist zich aller hoogachting te verwer ven door zijn humaan en beminnelijk optreden. Hierbij sloot de opvolger van oud-minister Fiévez, minister Schokking, zich aan namens de regering'. De minis ter herinnerde er aan, dat oud-minister Fiévez hem op het departement op zo uitnemende wijze had ingeleid, toen bleek hem reeds, dat, gezien diens licha melijke toestand, aflossing hoogst nodig was. Hij heeft, aldus de huidige bewinds man, een enorme energie ontwikkeld en minister Schokking eindigde met woor den van deelneming aan mevrouw Fié vez en haar kinderen. De Kamer hoorde beide redevoeringen staande aan. Ook de verschillende afgevaardigden, die daarna over de begroting van Oor log het woord voerden, sloten zich bij deze woorden van deelneming aan. De controverse in de nationale A-ploeg, voornamelijk een gevolg van de rivaliteit tussen da cracks Schulte en Middelkamp, bereikte heden Kaar hoogtepunt. Toen het drama-Schulte zich vandaag vol trok, weigerde Middelkamp hem de helpende hand te bieden. De ruzie liep zo hoog, dat Middel kamp vanavond zijn rugnummer inleveide en mededeelde morgen ochtend niet meer aan de start te zullen verschijnen- Wat de Ned. Wieier Unie hiervan zeggen zal is nog niet bekend kan zegevierend over de eindstreep ging met nog altijd die paar honderd meter voorsprong, welke hij als een terrier verdedigd had. was en als het met deze aanval allemaal r.isatie welke men zich maar denken volkomen volgens de plannen verlopen is, dan moogt ge voor de strategische gaven van de Belgische chefs d'equipe in het vervolg gerust uw hoed afnemen. Want het begon zo akelig onschuldig. Bouron de Fransman, d'ie gisteren een voudig nérgens was lokte een aanval uit en men liet hem gaan. De heer Bouron zit in het algemeen klassement té ver achteruit om met een enkele demarrage een heel peloton in rep en roer te kun nen brengen. Er leek zelfs niets aan de hand, toen Bouron gezelschap kreeg van Kuilman, Blankenauw en De Korver, want beide laatsten zitten immers in Op menig prominent voetbalterrein mag een publiek van 10.000 man sterk een „hele schep" zijn. voor het Feijen- oord-stadion is dat maar een „handvol". En zo-begon de ontm^t'"? tussen het Bondselftal en de .Engelse derde-divisie club Rotherham in een killa sfeer. Daar aan ontgroeien kon zij slechts bij enkele zeldzame vlagen. Toch was dit geen on aardige wedstrijd, maar ook stellig niet groot. Pover was het begin, vooral van Nederlandse zijde, arm was het glot, aan beide zijden, matig en vlak hoewel niet saai wat daar tussen yiel. Rotherham speelde typisch vacantievoetbal, rustig en systematisch, kundig en een heel 10- Toen Notaris Zwingelhout zover met zijn verhaal gekomen was, trof Frederik opeens 'n vreemd geluid en enkele ogen blikken later werd het vertrek verduis terd door een zwarte figuur, die in het venster neerstreek. De vreemdeling vouwde een paar grote vleugels op en sprong toen luchtig op de grond. De notaris trok schielijk zijn kop en poten naar binnen, de kat verdween er gens in de hanebalken en Frederik ver school zich achter een uitstekend gedeelte van de wand. Met glijdende passen schoof de donkere figuur naar het aquarium en gichelde zachtjes voor zich heen. „Mooie vissies!" kakelde hij met een hoog stemmetje. „Fijne vissies. Eén, twee, drie vier, vjjf, zes Maar de vissen hadden bemerkt, dat het gevleugelde mannetje voor hun woning stond en begonnen zenuwachtig door elkaar te zwemmen; steeds vlugger, zodat ze niet meer van elkaar t» onderscheiden waren. „Zeven, acht, tien, dertien, zeven en twintig, negentien.." telde het mannetje, en toen: „Kunnen jullie niet een ogenblik stil houden? Ik raak in de war! Stil!" enkele keer mooi, maar zonder geest drift, zonder wil tot winnen. En het Bondselftal bevatte te weinig „groten", de blauwhemden vormden te weinig een geheel, terwijl ook aan deze kant de „temperatuur" niet hoog was. „Arsenal...." murmelde de handvol" toen de Rotherham-mannen in hun gloed rode shirts entrée maakten. Engels orof- voetbal, ai was het dan maar van een (overigens goede) derdeklasser, waar het Bondselftal voorlopig slechts weinig tegen kon doen. Na 2 minuten was het door linksbinnen Shaw al prijs: 10 Maar in de 29ste minuut ging Timmer mans het overwicht van de Engelsen breken met een brutale s'olorush door heel de linker helft van het rode defen- sieblok, zijn schepschot wipte piet een sierlijke diagonale boog over de uitgelo pen keeper heen en het laatste duwtje op de doellijn van Ponstijn was wellicht niet eens nodig geweest: 11. Een minuut later had het Bondselftal zelfs de leiding; een snelle aanval met goed werk van Clavan en Ponstijn was afge slagen, maar de Delftse schutter kwam onmiddellijk terug en zond van bijna twintig meter (in ieder geval van buiten de zestien-meter-rechthoek) een enorm hard schot in, dat zich op buikhoogte dwars door een wirwar van spelers boor de: 21. Meteen werd over het Bonds elftal de zekerheid vaardig om de Engel sen gelijke partij te bieden. Toch was het rechtsbinnen Guest, die vlak voor de rust gelijk maakte: 22 (maar vóór hem had de andere Inside, Shaw, een penalty wegens hands van V. d. Sluys naast geschoten). Ook in de tweede helft was Rotherham wel wat meer in de aanval, al gaven spelers als Schaap en Beun wel blijk, in techniek de roodhemden de baas te zijn- Gevaarlijk waren de Bondselftal-aanval- len echter niet en het winnende doelpunt was dan ook niet geheel overeenkomstig de verhouding. Wei zat in elke Neder landse aanval een goed schot; fraai werk in dit opzicht als van Schaap, Colthoff, Ponstijn en Beun zagen wij van de Engelsen nooit. Tien minuten vóór het eind haalde het Bondselftal de overwin ning binnen uit een vrije schop, toen Colthoff in de rug van de bal was ge duwd: Beun knalde van ruim- 20 meter afstand hard en laag in de hoek: 32. Vlak voor het laatste fluitsignaal van Karei van der Meer (die soms floot Is- of hij zich eigen variaties op de spel regels mag aanmatigen) voorkwam v. d. Sluys met een fraaie redding de gelijk maker (die overigens niet onverdiend zou zijn geweest). Helemaal „leuk" vond Rotherham de nederlaag niet.... Het Bondselftal bestond uit Saris (B.V.V.), die zijn doel betrouwbaar ver dedigde en vooral op hoge ballen en perfecte vangtechniek demonstreerde, de beide B.V.V.'ers Krijgh (eigenlijk pil) en v. d. Sluys als betrouwbare maar iet altijd trapvaste backs, stopperspil Möring (Enschedé) in zijn gewone bekende doen, Schaap ('tGooi) en v. Buitenen (H-D.V.S.) als technisch zeer behoorlijke, maar wat trage kanthalves, de A.D O.- linkervleugel Clavan-Timmermans met in normale vorm, rechtsbinnen Beun van Xerxes als de beste en rechtsbuiten Colthoff van H.V.V. als de minste in de voorhoede en op de middenvoorplaats de Delftenaar Ponstijn van de derde-klasser Concordia, die na in enige Westelijke elftallen thans in deze Bondsploeg een „grote" kans kreeg, echter te dikwijls zijn goede met slechte beurten afwisselde en te weinig „bijgeschaafd" en te week bleek om een serieus gegadigde voor het nu voor Brandes gereserveerde Oranje shirt te kunnen zijn, tisdhe staatssecretaris voor de Luchtvaart zou volgens -hem op dit ogenblik een sterk politiek karakter dragen. Verder ging het over de oorlogsvrij willigers, die zeer teleurgesteld zouden zijn over het beleid der regering van wege de ijdele toezeggingen, welke im mers niet gestand werden gedaan en de heer Sohoonenberg benutte deze gele genheid voor een reclamestunt in de vorm van een motie, waarin de regering werd verzocht de 7 December-divisie met bekwame spoed te demobiliseren. In de avondvergadering spraken achter eenvolgens de heren De Dreu (P.v.d.A.), v. Voorst tot Voorst (K.V.P.), Wendelaar (V.V.D.) en v. d. Kieft (P.v.d.A.). De heer De Dreu verklaarde, dat zijn pgrtij de opbouw van leger en vloot blijft zien als bijdrage ingevolge het West-At lantische pact aan de opbouw van een machtsapparaat, waardoor de eerste stap pen gezet worden tot vorming van een machtsapparaat van de verenigde naties, dat onontbeerlijk is om de internationale rechtsorde te handhaven. De memorie van antwoord had sprekers vertrouwen in het defensiebeleid van deze minister nog verhoogd. Sprekers fractie vroeg zich echter af of het niet van wijs beleid getuigd had, als bij de benoeming van de staatssecre tarissen tot uiting ware gekomen, dat de opperste leiding van de militaire de partementen ook het vertrouwen van het democratisch socialistische deel van het volk op prijs stelt. Geestelyke ver zorging tenslotte meende hij7 mocht niet beperkt blijven tot godsdienstige ver zorging. De heer Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) die warme woorden wijdde aan oud- minister Fiévez en de mannen, die in In donesië hun plicht vervullen en deernis betuigde met degenen, die invalide of ziek in het vaderland zijn teruggekeerd, verklaarde daarna de motie-Schoonen- berg niet te kunnen steunen, omdat deze thuis behoort bij de begroting van Over zeese Gebiedsdelen. Voorts had hij be zwaar tegen de motie omdat ze gespeend is van alle realiteit en omdat ze is inge diend nadat enige vergaderingen in net land zijn gehouden buiten de C.P.N. om. Aan een propagandastunt wenste hij nist mee te doen. Spr. bepleitte voorts de wenselijkheid der instelling van een ministerie van landsverdediging. v De heer Wendelaar vroeg o.m. met welk materiaal ons leger zal worden toe gerust; het beste is maar net goed genoeg. De memorie van antwoord had hem op dit punt niet gerust gesteld. Ook wilde hij meer weten over de positie der staats secretarissen; hoe zit het met het ontslag en met het pensioen? Gaan ze heen als de minister aftreedt? Aan de motie-Schoonenberg had spr. geen behoefte. Een kind kan begrijpen, dat het onmogelijk is de 7-December- divisie onmiddellijk terug te roepen. De heer v. d. Kieft, de laatste spreker van deze avond, kwam nog eens terug op de kwestie der staatssecretarissen in ge- lyke geest als zijn fractiegenoot De Dreu. Tenslotte bestreed hij de mening van de "heer Schoonenberg, als zou de begro ting agressief zijn. Terwijl Rusland zich tot de tanden bewapent, een aantal lan den heeft geannexeerd, grote militaire parades houdt als 1 Mei-viering, zou men willen, dat wij agressief zijn. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. Dan zou de minister aan het woord komen. F. S. omdat die olmen U het slapen onmogelijk maken Om rog niet te spreken van dat ge radbraakte gevoel - omdat ge steeds nacht- Nee n!*tc'LK.rustnen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dage- lilkse dosis Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke lede maten. Kruschen s aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles b(j om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn. Uw stramheid en ongemak' Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen Kruschen Salts Vraag het bij Uw Apotheker of Drogish 13) Een ogenblik heerste er diepe stifte. Toen zei Katie beslist: Ze wachtite in geen ggeval op mij! Ah, zo! zei Craft. Daarmee komen we aan een ander belangrijk punt. Wat was de reden, dat ze naar buiten was ge gaan? Ze was niet gekleed om op straat te komen. Geen hoed, geen handschoe nen, geen tasjeAlleen een mantel Waar ging ze naar toe? Hij wachtte opzettelijk lang, maar hoe wel het een hele poos stil bleef, gaf niemand antwoord op zijn vraag. Glim lachend vervolgde hij daarom zelf: Een andere vraag is: kort vooir haar dood schreef miss Weinbert met pen en inkt een briefje. Kan iemand der aanwe zigen mij wellicht vertellen. wat dat voor een brieft was? Weer wachtte hy. Mina bewoog zich even. Ze stak haar kin vooruit en haar ogen fonkelden somber. Wat voor een briefje, mynheer Craft, vroeg aa scherp Dat weet ik niet, antwoordde hij langzaam. Maar er zaten inktvlekken op de middenvinger van haar rechterhand. Ik heb alle reden om aan te nemen, dat die vlekken kort voor het ongeluk zijn ontstaan Het kan van belang zijn te we ten'te komen, wat zij heeft geschreven. Weet u het, mevrouw Fotrie? Ik weet het niet, antwoordde zij. Maar ik kan u wel de verzekering geven, dat ik en mijn familie u gaarne op alle mogelijke manieren willen helpen. De dood van miss Weinbert is voor rmj na tuurlijk een groot verlies en verdriet. Maar toch het was een ongeluk geen moord. Want er was niemand niemand, die er toe in staat zou zyn Char lotte te vermoorden. Dank u, mevrouw Fetrie. We zullen alles, wat in onze macht ligt doen, om u onaangenaamheden te besparen, ant woordde de detective met een lichte bui ging en Mina boog langzaam het hoofd. Dat waren maar schermutselingen, dacht Katie bij zichzelf, de eigenlijke slag moest nog komen. Voor het ogenblik zou ik graag enkele vragen stellen, die niemand anders dan u, mevrouw Fetrie. kan beantwoor den. Ik zal mijn best doen u zo weinig mogelijk te vermoeien Katie veronderstelde. dat hij in het zakboekje van Cardwell had gelezen, dat mevrouw Fetrie in levensgevaar ver keerde. Uitstekend, antwoordde Mina, haar kat/Strelend. U kende miss Weinbert immers al geruime tijd? Van kindsbeen af, zij was een nicht je van me. Ja, natuurlijk. En u kende haar nogal goed? We hebben zowat zestien jaar in hetzelfde huis gewoond, antwoordde Mina- Och ja, ze was uw gezelschapsjuf frouw Het zal heel moeilijk voor u zijn iemand te vinden, d'ie haar kan ver vangen. Fanny scheen een paar maal kramp achtig iets weg te sMkken. al bleef haar gezicht onbewogen. Mina knipperde zelfs niet met haar ogen. Daar heb ik nog niet over nage dacht, antwoordde ze effen. Mevrouw Fetrie, weet u soms iemand, die miss Weinbert vyandig ge zind was. - Ik zou niemand weten, die Charlotte vermoord kam hebben, antwoordde Mina slagvaardig en met grote belistheid. Clarence sloeg de ogen op en keek met belangstelling om zich heen. Maar bij die hoofdbeweging gleed er plotseling een trek van heftige pijn over zijm gezicht en hij sloot de ogen en hief omzichtig zijn hand op, om zijn hoofd te steunen. js el- bij u weten, in de laatste maan den iets ongewoons in haar leven voorge vallen? hield Craft bij haar aan. Helemaal niets! Clarence opende weer zyn ogen. Toch wel. Mina. zei hij onverwacht. Verleden zomer, weet je wel. eindigde hij met lodende stem, Clarence! zei Fanny sussend en •abraapte haar keel. De geel-groene ogen van Craft vestig den zich op Clarence- Toch waar, mijnheer Sikimson vroeg hij, en toen Clarence alie tekenen van versuffing gaf, vervolgde hij kalmp jes: Wat was dat verleden zomer? Wat is er toen met miss Weinbert gebeurd? Oh. zei Clarence, het wasteen onge lukje, alleen maar een ongelukje. Ongeluk. Dat woord klonk ineens zo onheilspellend. Maar het was een heel raar onge lukje, zei Clarence opeens. Lieve help, heeft iemand een paar asperientjes voor me bij de hand? Een on,gelukje? Wat voor een onge lukje? herhaalde Craft zachtjes. Vleugels, antwoordde Clarence met een pijnlijk gezicht. En 't mooiste was, dat iedereen wist, dat ze niet zwemmen kon. Sergeant Cardwell kwam naar vol"en. maar op een wenk van Craft gm,g nil weer terug. Miss Weinbert kon met zwemmen, dat bedoelt u immers, mijnheer Sikmson. Clarence ope e zyn ogen: Ja. natuur lijk. dat zei ik toch Moet ik nu die hele geschiedenis nóg eens oververtellen vroeg hij op gekrenkte toon. Ik meen te weten, wat hij u ver tellen wilde, kwam Chris tussenbeide. Miss Weinbert droeg altijd van die zo genaamde zwemvleugels als ze ging ba den, omdat ze niet kon zwemmen. U weet wel, van die rubber 'dingen, die je opblaast. En op een keer, toen ze ver leden zomer in vry diep water was, lie pen die dingen leeg. Het 'Tcen^f' geloof ik, vervolgde hij, naar Je"£s kend, die bevestigend knikte die haar hoorde roepen en haar aan land hielp. Dat is alles. Was u toentertijd hier, mijnheer L—18Ik geloof, dat we hier met z'n al len te dineren waren gwraagd, zei Chris bedachtzaam- Ja, we waren hier allemaal, zei Paul Dat herinner ik me ook. ïïet was een van die vreselijke hete.weekends in de stad. Herinnert u zich dat geval met die vleugels ook Ja, Charlotte was er erg uit haar hu meur. Yan „str,eeL Clarence Hoe bedoelt u dat, myhnèer Slkin- son Ik zei, dat Charlotte van streek was En dat was ook zo. Ze verdacht een van ons ervan die dingen lek te heb ben geprikt. En ik zou zo zeggen, dat iemand dat ook moet hebben gedaan, voegde hij er beslissend aan toe. Fanny zag er bleek en verschrikt uit on haar handen omklemden de leuning van haar stoel. Chris zei haastig: Charlotte was uit haar humeur, om dat die dingen zo slecht van kwaliteit waren. Ik geloof niet, dat zij er iemand van verdacht haar een poets te hebben gebakken. Ik voor mij geloof, dat het een gewoon ongelukje was. (Wordt vervolgd) Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek op basis 1938-39 berekende indexcijfer van groothandelsprijzen over Maart 1949 vertoont t.o.v. Februari een daling van 0,3 pet. Bij de voedingsmiddelen deden zieh enige prijsfluctuaties voor welke elkaar echter geheel compenseerden, waardoor het indexcijfer op het niveau van Febr. BU de afgewerkte producten traden enige prijsstijgingen op o.a. voor glas, aardewerk enz. (stenen en dakpannen) en leder (schoenen en dryfriemen), waar tegenover prysdalingen stonden voor ge fabriceerde levensmiddelen, papier en textiel. Deze prysstijgingen en -dalingen resulteerden in een daling van het index cijfer voor afgewerkte producten van 0.7 pet. De indexcijfers groothandelsprijzen (basis Juli 1938—Juni 1939 100) lulden als volgt: Gemidd. Febr. Maart 1948 1949 194!) Voedingsmiddelen 231 242 Grond- en hulpstoffen 342 371 Afgewerkte producten283 295 Alg. indexcijfer 281 295 242 36!) 293 29-< Zekere Jack Hendricks uit Camden in de Amerikaanse staat Arkansas, stond als door de bliksem getroffen, toen hem plot seling zijn sigaar uit de mond werd ge slagen door.,., de bliksem. Achteraf kon hy zich er over verheu gen een dergeiyk staaltje te hebben mee gemaakt, zonder zelf ook maar enig let sel te hebben opgelopen. Minder goed liep het af te Lym In de staat Massachusetts, waar een vogel een verloren lucifer meenam naar zijn nest onder de dakpannen van een landhuis. Het diertje schijnt daar net zo lang met zijn snavel op de luciferskop te hebben gehakt, tot de zwavel ontbrandde, waar door eerst het nestje en vervolgens het hele landhuis afbrandde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2