Minister Van Maarsseveen verdedigt accoord van Batavia Overleg in plaats van strijd Blokkade-opheffing een feit Berlijn verkeert in feeststemming Amerika's klop op de deur Weerbericht O WEDREN NAAR BERLIJN Lonen, prijzen en nationale feestdag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Alleen zending van het Vaticaan mocht niet passeren Tien nieuwe economische geboden NDER DE LOUPE (T Metaalbewerkers openen klachtenboek Demobilisatie begint 71ste JAARGANG DONDERDAG 12 MEI 1949 No. 2092S De minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i. heeft in de heden middag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten- Generaal de volgende regerings verklaring afgelegd: Eerste fase geslaagd BABY TE VONDELING GELEGD Moeder kon er niet voor zorgen Gisteravond om 0.01 uur Duitse tijd is de blokkade van Berlijn op geheven. Onmiddellijk daarna vertrok een Amerikaanse jeep als eerste van Berlijn naar de Westelijke zones. De jeep werd gevolgd door een tweede jeep en een Duitse Mercedes met een vlot meisje aan het stuur. De stroom auto's, die weldra volgde, passeerde rustig de sovjet-Russische controlepost, waar de papieren der in zittenden slechts vluchtig werden doorgekeken. Om 1 uur 46 passeerde de Amerikaan Walter Rundel in een grote Ford als eerste de Hamelin-brug aan de Z.W.-grens van Berlijn. Hij werd met bloemen en gejuich ontvangen. I VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR De stad in feeststemming BERLIJN, 12 Mei 1949 (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) In het holst van nacht hebben wij buiten de stad op de autobaan gestaan om het grote moment mee te maken- Het leek plotseling een evenement te zijn geworden, dat uit de veren der politiek gelicht was. Het was te Babelsberg, het be kende centrum der Duitse film industrie, doch het was niet alleen daarom, dat het vertoon ons aan een filnffabriek deed denken. Het leek, alsof nu de Russische ver sperringen waren afgebroken nieu we barricades waren ontstaan. De weg werd geblokkeerd door een batterij persfotografen, filmopera teurs en radioreporters. Duizen den waren uitgereden om het grote festijn mee te maken. Wij stonden in het felle licht van de schijnwerpers uren lang en koud te wachten tussen de onaf zienbare rijen glanzende automo bielen. Er was verder niets te zien dan het drukke beweeg van mili taire politie, die hopeloos vocht om enige orde in de stroom te houden. Er was alleen maar het wachten op de klokslag van 12 uur. Bijna deed het ons denken aan een oudejaars nacht, waarin men gespannen wacht tot de wijzers van de klok een nieuw jaar met nieuwe kansen zullen inluiden. Toen de klok sloeg, was het grote ge beuren in weinige minuten voorbij. On der flitsende lampen schoten de auto's m EIGEN STAD Helmstedt leek gisteren één groot autopark. Meer dan 450 journalisten liepen zenuwachtig rond, middelen beramend om als eerste de stad Berlijn te kunnen binnenrijden. Volgens het sovjet-persbureau zouden Amerikaanse nieuwsjagers zelfs unfaire middelen hebben beraamd om de start van collega's te belemmeren. De Engelse en Duitse verzekeringsmaatschappijen weigerden de deelnemers aan de wedren naar Berlijn te verzekeren. Toch is het aantal ongelukken erg meegevallen. Een Ameri kaanse journalist, die niet helemaal nuchter was, reed in een greppel en werd in bewusteloze toestand uit zijn zwaar bescha digde wagen gehaald. „Hij was de eerste die ervan profiteerde, dat een aantal E.H.B.O.-auto's aan de wedren deelnam", meende het persbureau A.D.N. lakoniek. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 1 3 90 '-er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M- HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAAI.VAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Mijnheer de voorzitter, De regering stelt er prijs op in deze Kamer een verklaring af te leggen, die betrekking heeft op de nieuwe fase, welke in de ontwikkeling van het Indonesische probleem is ingetreden door een overeen komst, welke op Zaterdag 7 Mei jl. is ge- slcófen te Batavia. Voor ik overga tot een bespreking van de inhoud en strekking dier overeenkomst moge ik een korte terugblik werpen op enkele feiten, die aan die overeenkomst zijn voorafgegaan. Op 16 Februari J.L mocht ik in deze Kamer aangeven, in welke richting» de Nederlandse regering de oplossing van het Indonesisch vraagstuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse regering de toen uitgestippelde gedragslijn heeft ge volgd. dan luidt het antwoord, dat de regering koers heeft gehouden in de richting van het toen aangegeven doai, maar zich tijdens de vaart daarheen de viaties heeft veroorloofd, welke noch aangekondigd, noch voorzien waren. In dien men de regering daarvan een ver wijt zou willen maken, merk ik in het raam van het gebruikte beeld op, dat een kapitein wel commando heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën, die hij bevaart, noch over de winden. Omdat de regering in de omstandighe den, welke zij bij het nastreven van haar doel ontmoette, aanleiding heeft gevon den om van de vooraf uitgestippelde koers af te wijken, gevoelt zij het als een plicht deswege verantwoording af te leg gen aan de Staten-Generaal Van "Hie plicht kwijt zij zich op dit ogenblik. Op 16 Februari j.l. mocht ik herinneren aan wat de minister-president op 1" Aug. 1948 had gezegd en na het begin van e tweede politiële actie herhaald had: Voor een herstel van de staatkundige en economische eenheid m Indonesië, voor het herleven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarborgen biedt voor allen, is het van groot belang, dat de republiek op korte termijn haar plaats inneemt in de Ver enigde Staten van Indonesië, die bezig zjjn zich te vormen. In de overeenkomst, welke op 7 Mei J.l. te Batavia is afgesloten, wordt nu voorzien, dat de republiek als een staat zijn plaats zal innemen in de Verenigde Staten van Indonesië. Op 16 Februari vermeldde Ik, dat er geen verschil van mening was over het doel, dat men wenst te bereiken, name lijk de schepping van de Verenigde Sta ten van Indonesië, waartoe de republi keinse gebieden behoren, en waarin de republikeinse leiders een belangrijke po sitie zullen kunnen innemen, maar dat de moeilijkheid steeds heeft gelegen in de overbrugging van de periode tot aan de vorming van de souvereine V S. van Indonesië, aangezien de republiek niet bereid was haar prerogatieven op te ge ven, voor en aleer een dergelijke souve reine federatie tot stand was gebracht. De overeenkomst van 7 Mei j.l. voorziet thans in een overbrugging van deze pe riode, doordien de republiek in een ge deelte van haar vroeger territoir hersteld wordt in afwachting van het ogenblik, waarop zij haar plaats in de V. S. van Indonesië zal innemen. Op 16 Februari jl. mocht ik mededelen, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon een aantal voorstellen had gedaan bekend als het plan-Beel, om deze over gangsperiode zo spoedig mogetijk af te sluiten. Het voornaamste voorstel van bet plan-Beel was gelegen in de opzet om tot een vervroegde overdracht van de souve- reimteit te geraken en om tegelijk met deze overdracht het statuut van de Neder lands-Indonesische Unie en andere nood zakelijke overeenkomsten vast te stellen Te dien einde heeft de Nederlandse rege ring uitnodigingen tot het houden op 12 Maart 1949 van 'n Ronde-Tafelconferen tie te 's-Gravenhage gericht onder meer aan de B.F.O. en de republiek. Eerstge noemde aanvaardde deze uitnodiging, de republiek wees haar af. Bij de op 7 Mei 1949 te Batavia gesloten overeenkomst hebben thans de president en de vice-pre sident van de republiek verklaard, dat zij de deelneming aan de Ronde-Tafelconfe rentie te 's-Gravenhage zullen bevorderen. Op 16 Februari jl. verklaarde ik in deze Kamer: „Het Nederlands gezag in Indo nesië is voor het ogenblik de enige pijler van orde en recht in die streken. Daar aan zou een onherstelbare slag worden toegebracht, indien de republikeinse lei ders thans in het bestuur van Djokja her steld werden". Afwijking van vroeger standpunt h*ft de overeenkomst van 7 Mei 1949 H=t ,- C Nederlandse regering verklaard, rennhiiiin®temt met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. celhk1 b?, d®, reger'nK thans verwijt, twiifeld nnte<ï g,'daat> heeft, en onge- h„io i en zal, dat zij op dit ze" hh-r ?n1J«i£e i?Unt van een verkla ring, hier in de Kamer afgelegd is af geweken merk ik „p. daf zj? 'diS d doen, niet alleen de schijn, mkar zelfs een deel van de waarheid aan hun zijde hebben. De volle waarheid is echter, dat de re gering aan haar verklaring, dat een te rugkeer naar Djokja onmogelijk was de motivering verbonden heeft, dat de republikeinse regering niet bereid was. tot de federale interim-regering toe te treden, en dat zij n°g ,steeds had doen blijken, dat ZÜ oo aad de eerste aanbeveling van de Veiligheidsraad wenste gevolg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten en met Ne derland zou samenwerken tot herstel van vrede en handhaving van recht en orde. Op deze punten nu is een ommekeer in getreden. Wat de deelneming -aan.de rale interim-regering betreft, de instelling van deze regering wordt door geen der betrokken partijen meer noodzakelijk ge oordeeld, omdat zij in het ontworpen plan van versnelde souvereiniteitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd- en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. Thans echter bestaat er bereidheid de re publiek haar plaats te doen innemen in de Ver. Staten van Indonesië en de president en vice-president der republiek hebben op 7 Mei 1949 verklaard te zullen bevorderen, dat een order wordt uitgevaardigd aan de republikeinse gewapende aanhangers om de guerilla te beëindigen en dat mede gewerkt wordt aan herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde. Nadat het initiatief van de Nederlandse regering om op 12 Maart in Den Haag een Ronde-Tafelconferentie te beleggen, niet tot resultaat had geleid, werd de Indonesische questie opnieuw in de Vei ligheidsraad aan de orde gesteld en werd op 23 Maart 1949 het Canadese voorstel door de Veiligheidsraad aanvaard, het welk behelsde, dat de UNCI in overeen stemming met de resolutie van 28 Januari 1949 en zonder te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en positie van par tijen, deze zou bijstaan in het bereiken van overeenstemming over de uitvoering van de resolutie van 28 Januari en spe ciaal over par. 1 en 2 dier resolutie en over de tijd en de voorwaarden voor het houden van de voorgestelde conferentie te 's-Gravenhage. Par. 2 van de bedoelde resolutie haa De- trekking op het herstel van de keinse regering in Djokjakarta. De rege ring besloot, na raadpleging van de De- trokken Nederlandse instanties, om aan de uitnodiging van de Veiligheidsraad tot net houden van een preliminaire conferentie tot bovenvermeld doel gevolg t®..fev®n: Van dat ogenblik af was 't duidelijk, dat de Nederlandse regering bereid was een herstel van de republikeinse regering in Djokjakarta in overweging te nemen, een herstel waartoe de B.F O. kort tevoren onder zekere waarborgen had geadviseerd. Nadat de Nederlandse regering besloten had gemelde uitnodiging van de Veilig heidsraad te aanvaarden, heeit zij een de legatie ingesteld. Zn had het geluk, dr - an Royen» aanstonds bereid te vinden om, trots ernstige bezwaren van persoonlijke en zakelijke aard, zich met de leiding van de delegatie te belasten. Hij werd bijge staan door enkele personen van zijn keuze, en door een aantal civiele en militaire medewerkers, die op voordracht van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in de delegatie werden benoemd. Nadat in verschillende besprekingen met dr. Van Hoyen deze had kennis genomen van het standpunt der Nederlandse regering, het welk op essentiële punten in een instruc tie werd vastgesteld, vertrok dr. Van Royen met de wetenschap, dat de Neder landse regering zowel in het belang van de bevolking van Indonesië als van die van Nederland van harte hoopte, dat zijn missie zou slagen, indien dit op een wijze, die verantwoord mocht heten, mogelijk zou blijken. In de eerste fase van zijn opdracht is dr. Van Röyeh thans geslaagd is de wijze, waarop hij daarin geslaagd is, ver antwoord? Voor het antwoord op die vraag is het nodig, op inhoud en strekking der geslo ten overeenkomst in te gaan. De overeenkomst wordt gevormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de verklaring van de republikeinse dele gatie voorgaat Zij behelst verzekeringen omtrent beëindiging van de gueriüa- strijd, omtrent vreedzame samenwerking en omtrent deelneming aan de Ronde-ra felconferentie. Deze verklaring is mindei sterk dan de verklaring, welke de Neder landse delegatie heeft gegeven. De verklaring van de Nederlandse de legatie bevat een verbintenis van Neder land, de verklaring van de republikeinse delegatie slechts een belofte van de twee hoogste regeringspersonen van de repu bliek, welke echter zonder meer de re publiek niet bindt, daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek zal bevorderen en op aanvaarding van die politiek door de regering der repu bliek sterk zal aandringen. Bij de beoordeling van dit verscnu moet men acht slaan op het navolgende 1. De feitelijke positie, waarin de re publikeinse regering op dit ogenblik zich nog bevindt, verschilt wel zeer sterk van die, waarin de Nederlandse regering ver keert 2. Van belang is wat men overeen komt, maar vooral, dat men het overeen- gekomene realiseert. Het is mogelijk, en voorai onder de huidige omstandigheden zelfs waarschijnlijk, dat de republiek langs de door haar leiders ingeslagen weg met minder bezwaar kan bekrachtigen en daarna realiseren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds fnrmoifrUSke^r naar Di°kia aangegane formele regenngsverbintenis 3 Indien de republikeinse leiders niet zouden slagen in de realisering van de door hen aanvaarde politiek, zou de over eenkomst komen te vervallen 4. wat de oplossing van het Indone sisch probleem vooral in de weg heeft gestaan is niet alleen het wederzijds wan trouwen maar vooral ook de maatregelen welke partijen tegen elkander op grond van dit wantrouwen beraamden en uit voerden. De overeenkomst is re zien als een poging tot doorbreking van dit wederzijds wantrouwen. De Nederlandse regering, die thans steunt op het vertrouwen, dat zij in dc republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in, welke uit sluitend kan leiden tot een oplossing van het conflict. De overeenkomst, die gesloten is op grond van de ruling van de Veiligheids raad van 23 Maart, welke ruling tegemoet kwam aan de overwegende bezwaren, welke Nederland tegen de resolutie van 28 Januari van de Veiligheidsraad had, heeft thans internationaal de grootst denkbare instemming gevonden. Amerika heeft jegens de betrokken partijen aan zijn verheugenis over het bereikte resul taat uitdrukking gegeven. Aziatische staten, die zich voor het Indonesisch pro bleem sterk interesseren, hebben de over eenkomst toegejuicht. De commissie ad hoc van de Verenigde Naties heeft met een overweldigende meerderheid besloten de behandeling van de Indonesische kwestie van de huidige agenda der assem blee af te voeren. Deze internationale morele steun die een imponerende indruk achterlaat zal voor alle betrokkenen een spoorslag zijn om de thans gesloten over eenkomst ook tot verwezenlijking brengen. Residentie Djokja republikeins gebied De verklaring van de Nederlandse dele gatie behelst, dat de terugkeer der repu blikeinse regering naar Djokja wordt aan vaard. Hoewel de besluiten van de Veilig heidsraad, welke de basis vormen voor de preliminaire besprekingen, naar het oor deel der Nederlandse regering slechts spreken over de stad Djokja en hare on middellijke omgeving, heeft de Nederland se regering er geen bezwaar tegen een meer ruime interpretatie aan deze ge- biedsomschrijving te hechten en met name de gehele residentie Djokjakarta daartoe te rekenen, indien zulks het bereiken van een algehele overeenstemming tussen par tijen kan bevorderen. Naar verluidt zai de sultan van Djokjakarta belast worden met de handhaving van de orde in dit gebied. Voor de terugkeer echter een feit kan worden moet 'n accoord bereikt zijn over de met die terugkeer samenhangende vraagstukkèn, waaronder vallen de maat regelen ter staking van de guerilla, het herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde, waaronder vooral ook be grepen zijn maatregelen, die voorkomen, dat represailles, in welke vor mook, ge nomen worden. Afgezien van het herstel van de repu bliek in Djokja zal er overigens in af wachting van de volledige souvereini teitsoverdracht ais gevolg der Ronde-Ta felconferentie een staatkundig oestana intreden. voor overleg. Hoé eerder dit overleg be gint, hoe eerder een eind kan komen aan de offers aan mensenlevens, die slechts verantwoord zijn, zolang zij het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zijn, die betaald moet worden aan een betere toekomst, welke zonder deze offers niet bereikbaar is. Maar zodra de ver antwoordelijke politieke ieiders van een volk de redelijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing in onze grondwet hun weerslag hebben gevonden. Ik moge mij tot deze resumptie van de inhoud der beide „statements" bepalen Zij hebben de vorm van eenzijdige verkla ringen, maar het karakter van constate ringen van het door beide partijen aan vaarde resultaat van het gevoerde over leg, gelijk op verzoek van en ten over staan van de heer Cochran als voorzitter der UNCI door beide delegaties uitdruk kelijk is verklaard. De Nederlandse regering heeft op Vrij dag 6 Mei jl. haar delegatie gemachtigd de overeenkomst in naam der Neder landse regering aan te gaan. Daarmede heeft de Nederlandse regering de ver antwoordelijkheid voor de thans inge slagen weg aanvaard. Mogelijkheid tot oplossing aanwezig Zij is tot dit besluit geleid door de overweging, dat de gewenste opbouw van de V.S van Indonesië als een souve reine staat en de totstandkoming van de Un^e vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thans gevoerd wordt, plaats maakt te komen van een probleem als dit, waar onder het bestaan van bijna 100 millioen mensen nu reeds sinds vele jaren gebukt gaat, zijn zij verplicht deze mogelijkheid niet onbeproefd te laten voorbijgaan. Naar de vaste overtuiging van de Nederlandse regering is zulk een moge lijkheid thans aanwezig. Indien beide partijen er naaf streven om de moei lijkheden te verkleinen, die elk van haar thans op eigen terrein ongetwij- Als onderdeel van dat bestand heeft de Nederlandse regering harerzijds be sloten in de overgangstijd geen nega ra's of daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen voor zover zulks be trekking heeft op gebied, dat vóór 19 December 1948 onder republikeinse controle stond. Deze bepaling laat on verlet betgeen in de betrokken gebie den vóór 7 Mei 1949 is tot stand geko men. Als tweede onderdeel van dat bestand moet gevezen worden op de bepaling, dat in de gebieden buiten Djokja, welke thans niet bestreken worden door werk zaamheden van het ambtelijk apparaat van de Indonesische regering, de repu blikeinse civiele en prlitiële ambtena ren in functie blijven. In deze bepaling is een consolidatie van een bloot feite lijke toestand uitgewerkt, zoals die thans in Atjeh wordt aangetroffen. Mocht deze bepaling elders dan in Atjeh tot bezwa ren aanleiding geven, dan vertrouwt de Nederlandse regering, dat de oplossing daarvan zal plaats vinden in de geest van samenwerking tot handhaving van recht en orde, welke aan de bereikté overeenkomst ten grondslag ligt. De verklaring van de Ned. delegatie heeft ook betrekking op de Ronde-Tafel conferentie. Onverminderd de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht overeen komstig de beginselen van Linggadjati en Renville wordt bepaald, dat de republiek straks als een staat haar plaats in de V. S. van Indonesië zal innemen en in het voor lopig vertegenwoordigend lichaam daar van een derde van het aantal zetels zal bezetten. Buiten twijfel wordt gesteld, dat dt Ronde-Tafel-conferentie enerzijds zal leiden tot bespoediging van de onvoor waardelijke overdracht van de wezenlijke en volledige souvereiniteit aan de V. S. van Indonesië, anderzijds dat deze over dracht moet plaats vinden in overeenstem ming met de Renville-beginselen, welke feld ondervindt, maar die in het licht van het op korte termijn te bereiken doel van de Ronde-Tafelconferentie van snel voorbijgaande aard zullen zijn, dan zal in onderlinge samenwer king een werk tot stand gebracht kun nen worden, dat straks tot zegen zal strekken van de vrije en souvereine volken van Indonesië en Nederland Ik sluit mij aan bij de woorden, die de voorzitter van de republikeinse dele gatie ter gelegenheid van een te Bata via op 7 Mei j.l. door hem gehouden persconferentie heeft gesproken: „He: belangrijkste is de krachtige wil van beide partijen o#i uit te voeren hetgeen thans overeengekomen is en dat niet ge heel kan worden vastgelegd in woorden en termen. De goede bedoelingen vor men de grondslag van de heden afgeleg de verklaringen en het hangt van de goede bedoelingen af of wij zullen sla gen of niet. Ik neem aan, dat met goede wil en hulp van alle betrokken partijen dat, wat bereikt werd kan dienen als gezonde basis voor verdere overeenkomsten." Inderdaad, van overheersend belang zijn de goede bedoelingen. In het Ucnt daarvan verbleekt de betekenis van be palingen. die op zichzelf een van beide partijen zwaar kunnen vallen en zelfs te zwaar zouden zijn, indien zij aan de goede bedoelingen van de wederpartij zou moeten twijfelen. De jongste geschiedenis van het Indo nesisch probleem is rijk aan teleurstel lingen voor alle betrokken partijen. Het heeft geen nut op iit ogenblik na :e gaan, waaraan die teleurstellingen te wij ten zijn, maar wei mag de wens worden uitgesproken dat een nieuwe geest zal intreden, waaruit men de kracht zal put ten om de in hel verleden begane fouten te vermijden en aan het lot van de -vol ken van Indonesië en Nederland een ba slissende kentering ten goede te geven Door deze hoop geleid, heeft de Neder landse regering de resultaten van de on vermoeide arbeid van dr. Van Royen en zijn medewerkers aanvaard. Zij heeft zich ervan vergewist en met voldoening er van kennis genomen, dat ook de B. F. O. daaraan haar volledige instemming hecht, omdat de voortdurende medewerking van de B. F. O. aan de verdere ontwikkeling van zaken volstrekt onmisbaar is. Het is mi gelijk, dat de thans ingeslagen weg vooral in den beginne moeilijk begaanbaar zal blijken en dat wij daarop nog hinder nissen zullen aantreffen, die een minder door tegenslagen gehard volk dan het on ze zouden afschrikken. Dit vooruitzicht beneme ons niet de moed voort te gaan ten einde te verwezenlijken, wat wij be loofd hebben en overeengekomen zijn. Moge de overeenkomst van Batavia van 7 Mei 1949, die de naam van Van Royen Rum-statemens zal dragen, onder Gods zegen de smartelijke historie der laatste vier jaren besluiten en een tijdperk in luiden, waarin wederzijds begrip, weder zijdse oprechtheid, wederzijdse goede wil, hulp en bijstand zullen tonen, wat deze factoren vermogen voor een mensheid, die snakt naar verlossing uit de machten van het kwaad. Dinsdagmorgen kwam de 24-jarige A. C N.v. C., die gescheiden van haar echtgenoot leeft, met haar 8 weken oude baby in het Tehuis voor Ongehuwde Moeders te Rotterdam. Zij beweerde te zijn gestuurd door de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken om haar kind daar onder te brengen. Bij contfóle bleek dit verhaal onjuist te zijn, maar de vrouw kreeg de raad zich met deze dienst in verbinding te stellen, dan zou men zien, wat men voor haar kon doen Voordat de vrouw vertrok, verzocht zij om wat melk, omdat het tijd was, dat de baby werd gevoed. Zij kreeg de melk en werd in de wachtkamer alleen gela ten. Toen men later ging kijken, bleek dc vrouw te zijn verdwenen, de baby lag er echter nog. De politie nam het onderzoek ter hand en het bleek, dat de vrouw sedert kort onderdak had gevonden in Reeuwijk 's Avonds laat hield de rijkspolitie aldaar haar aan, toen zij thuis kwam en zij bracht haar gisteren naar Rotterdam, alwaar zij in het hoofdbureau is opge sloten. Zij gaf op, zich van het kind te willen ontdoen, omdat ze er niet voor kon zorgen. Ze had geen geld en wachtte op een ondersteuning van Sociale Za ken. Te middernacht maakte het onder Sovjet-Russische controle staande radio station Berlijn het volgende bekend: „Op het ogenblik zijn alle verkeerd en handelsbelemmeringen tussen de Sov jet-zone van Duitsland en de Westelijke zone plus Berlijn, die sinds 1 Maart 1943 zijn ingesteld, op bevel van de vier bezettende mogendheden opgeheven.". Om één minuut na middernacht be gon de straat- en hutsverlichting te Ber lijn te branden, daar de grote electrische centrale in de Sovjet-sector de stroom- levering had hervat.. De politie-patrouilles, die aan de grens tussen de Westelijke en de Sovjet-Rus sische sectoren alle voetgangers en voer tuigen controleerden, werden te mid dernacht teruggetrokken. De meeste versperringen op de sector-grenzen wa ren reeds in de loop van Woensdag weg gebroken. Zes minuten na middernacht rolde een Brits convooi bij Helmstedt over de grens van de Sovjet-zone. En om 3 minu ten over één vertrok de eerste goederen trein uit Helmstedt met 669 ton steenkool. In een rapport, dat is ingediend op de bijeenkomst van de ïnternationale Ka- mer van Koophandel te Parijs, doet de Amerikaanse raad van deze een beroep op de landen van Wes - pa om nauwer samen te werken e a vrije ondernemingsvorm te herstel daar deze landen anders het vooruitzie onder ogen moeten zien in 1953 trnan- cieel afhankelijk te worden van de Ver. Staten of hun levensstandaard te ver iagen. Tenzij deze landen zonder uitstel hun politiek herzien en bereidwilligheid to nen om drastischer maatregelen te ne men, zo zegt de raad in zijn rapport, zal in 1953, wanneer het plan-Marshall zal zijn beëindigd, verdere hulpverlening door de Ver. Staten noodzakelijk zijn. De Amerikaanse raad van de Interna tionale Kamer van Koophandel acht het noodzakelijk, dat de leden van de organi satie voor Europese Economische Samen- f 7 ™de resterende drie jaren van het plan-Marshall in oprechte samen werking naar streven een integraal econo misch programma ten uitvoer te brengen, dat op de volgende beginselen is geba seerd. Vrij handelsverkeer, waarvoor ver laging van de tarieven, afschaffing van preferentiële rechten, quantitatieve be perkingen en discriminaties vereist zijn. v Vrij betalingsverkeer, inhoudende de afschaffing van valutacontroiemaatrc- gelcn, vrije inwisselbaarheid van de valuta's, aantrekking en bescherming van buitenlandse investeringen en be vordering van het toerisme. Herstel van vrije concurrentie in t bedrijfsleven. Verhoging van de productie. De raad waarschuwt, dat de Europese landen bij m gebreke blijven om hun economie te integreren, „het Amerikaan se volk van zich zouden kunnen ver vreemden". De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. In de na nacht en vroege ochtend op veie plaatsen nevel of mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit richtin gen tussen Noord en Oost. Morgen overdag weer iets hogere tempera-» tuur dan vandaag, maar Langs de kust plaatselijk koele zeewind. Vrijdag 13 Mei: Zon op 4.50 uur, onder 20 23 uur maan op 22 26 uur, onder 4,54 uur. Over het algemeen was men zeer te vreden over de houding van de Sovjets. In enkele gevallen maakten zij bezwa ren op monetair gebied, terwijl twee vrachtauto's met voedselpakketten voor Berlijn een geschenk van het Vati caan te Luebeck werden terugge stuurd, omdat volgens de Sovjet-Rus sische autoriteiten Donderdag alleen commerciële ladingen en geen liefdadig heidszendingen mochten worden door gelaten. Een wanklank was een bericht van het onder Russisch toezicht staande Duitse nieuwsagentschap te Berlijn, inhoudende een lijst van beperkingen, die de Russen zouden gaan toepassen op vracht van Ber lijn naar het Westen. Deze goederen zou den nl. vergezeld moeten zijn van een ver gunning van het Russische militaire be stuur en de economische administratie van de Oostelijke zone. Dit zou dus betekenen: Russische controle op het goederenvervoer der Westelijke geallieerden. Ook 'maakten de Russen op het laat ste ogenblik een nieuw voorbehoud voor wat betreft de geallieerde treinen naar Berlijn. Deze zouden in de Sovjet- zóne uitsluitend door locomotieven a't deze zone mogen worden getrokken^ Met de eerste trein naar Berlijn is dit ter wille van de zo jonge lieve vrc e inderdaad gebeurd, maar men dat de westelijke geallieerden bezwaar tegen de Russische eis zullen aanteke- nen. Ook zouden de Russen hebben voorge steld het aantal personentreinen naar Berlijn sterk te beperken. De barrières in de stad Berlijn, opge trokken als gevolg van de blokkade, val len thans een voor een. De Berlijners. gewoon aan slecht nieuws en nieuwe moeilijkheden sedert Maart van het vorig jaar toen de poorten der stad gesloten werden, beleven thans de ene verrassing na de andere. Niettemin was het gisterenavond duidelijk, dat één scheiding, en wei de meest belangrijke, niet za) wegval len Het Oostelijk deel van de stad is namelijk bezig zich in verband met de opheffing der blokkade en met de Zendag te houden verkiezing voor hetr volkscongres, opnieuw in een uitbun- dige feesttooi te steken. Dc Branden-1 burger Tor, de voornaamste toegangs poort tot de Sovjet-Russische sector, was opnieuw in een vuurrood toilet gestoken. Daarachter strekte zich En ter den Linden uit als een bonte aan- eenrijing van vlammende leuzen. moncoi r!6 groep van duizenden mensen. De eerste aanraking met de Rus sen was met eens een kennismaking, laat staan een sensatie. Zij keken niet naar ons om en behoefden niet eens de papie- iei? J® zien. Voor ons lag de lange brede autobaan naar Helmstedt, gemarkeerd door een lange streep van rode achter lichten der voor ons rijdende wagens. De uittocht naar het Westen was be gonnen, maar triomfantelijk en als een sport, heel anders dan de Russen het zich tien maanden geleden hadden voorge steld. Want tegelijk naderden van uit het Westen de eerste colonne nachtelijke ki lometervreters voor het weerzien met Berlijn, allemaal journalisten die allemaal probeerden de eersten te zijn. Zij vonden Berlijn een tikje anders dan op trieste winteravonden, die zij zich herinnerden. voor iedereen, die Berlijn nadert. Het licht was trouwens vrijwel overbodig in deze eerste nacht in de bevrijde stad. De volle maan wierp haar schijn sel over de silhouetten der huizen. Vanochtend was de stad herboren en hele reeksen van normale dingen, die men vele maanden heeft moeten ontberen, waren plotseling teruggekomen. Geen politie meer aan de sectorengrenzen en weer- een politiek mengsel van kranten aan de kiosken En toch nog een scherpe scheiding der beide helften, want de rode sector der stad was weer uitgedost in zijn vurigste politieke tooi. De rode vaan dels woeien van alle huizen, schreeuwen de leuzen riepen om vrede en eenheid in alle straten. .De zwart-rood-gouden vlag woei van alle officiël gebouwen. Het westen der stad vierde minder uit bundig doch kennelijk herademend het einde der blokkade. Het hoogtepunt der viering was een plechtige zitting van de magistraat, bij gewoond door vertegenwoordigers der bezetting en door een grote afvaardi ging van de parlementaire raad te Bonn, die door haar aanwezigheid Berlijn's verbondenheid met het Westen wilde demonstreren. Van nature zijn wij nogal hokvast, doch het reizen wordt zo aantrekkelijk emaakt, dat wij onwillekeurig onze koffers op zolder eens inspecteerden. Maar deze zitten eivol; er zal eerst een vacantie besteed moeten worden om de rommel op te ruimen, zodat zij eerst volgend jaar gebruikt kunnen worden. Jammer, want het nieuwe spoorboekje suggereert, dat men kris-kras door Ne derland zal kunnen sporen, alsof men in een stadstrammetje stapt of een lijn- autobus. De Benelux maakt het trekken naar het buitenland zo aantrekkelijk, dat men er met goed fatsoen haast geen smoesje op kan vinden om er af te ko men. En daar adviseert de Stichting van de Arbeid om 2 procent loontoeslag te geven als vacantie-gratificatie. Dit extra- tje hebben wij nog niet in onze zak, maar de Rijksbemiddelaars zullen, naar wij hopen, niet zo krenterig zijn om aan dit advies geen goedkeuring te verlenen. Nu hebben wij altijd pech. Wij had den ons vast voorgenomen, zo wij dit jaar zouden uitvliegen, om eens de lucht brug in Berlijn te gaan zien. Doch als of men er daar lucht van gekregen heeft, wordt dat ding afgebroken. Weg Ber- lijnse reis 1 De vliegvelden zonder meer interesseren ons niet. Op Ypenburg kun nen ze oo-k heel aardig vliegen. En om nu naar „de zelfkantnieuw- Nederland te gaan 1 Ja. daar schijnt bier genoeg te zijn. Doch voor een glas bier behoef je niet zo ver te verkassen; bij ons op de hoek van de straat staat een aardig kroegje, waar wij nooit komen. Daarbij vinden wij het echt sneu om in bezet gebied te wandelen; de ex-Duitser* kijken misschien maar lelijk en om een. lelijk gezicht te zien, kan je even goed geen vacantie nemen. Op „je werk" ziet men doorgaans lelijke gezichten genoeg, vooral van coUega's, die pas met vacan tie geweest zijn en platzak lopen te ijs beren bij het mooiste zomerweer. Dan de Benelux-landen 1 Ondanks all# voordelige maatregelen nog een lux#, welke onze financiële benen niet kunnen' dragen. En daarbij, er gaan wellicht zo veel mensen die richting uit. dat men kans loopt om alle bekenden uit zijn dagelijkse omgeving tegen te komen. Eu daarvoor gaat men toch niet zo ver van huis! Dit "jaar ook niet naar Zwitserland: geen geld, geen Zwitsers. Het ijzeren gordijnzegt u? Och kom, loop de in de zomermaanden lege schouwburgen binnen en u vindt er voor het toneel ijzeren schermen te kust en te keur. Dan in eigen landNiet gek, maar waarom zouden wij? De mooie plekjes overal in Nederland kennen wij zo on geveer van buiten en zeker beter dan in onze eigen stad. Eigen stad 1 Ja, dat is wat. Wij trekken een plusfourtje aan en scharen ons in de reien Amerikanen, Engelsen, Denen, Belgen en andere vreemdelingen, met fo to-toestellen en boekjes. De invasionis- ten, die onze stad „doen", zijn prima gidsen, die weten beter, waar de beziens waardigheden te vinden zijn, dan de „inboorlingen" zelf. Wanneer men dan des avonds in zijn woning terugkeert, is men echt prettig „uit en thuis" geweest en zal men zich waarschijnlijk vqfzoenen met zijn woon plaats, want zoveel moois had men dicht bij huis niet verwacht. Een profeet eert zijn eigen stad nu eenmaal niet. En het vacantie-geld.Maak u geen zorg; straks wordt het tabaksrantsoen verhoogd. ANALYST. De hoofdstraten hadden plotseling met de klokslag van 12 uur weer ver lichting gekregen en van pure over moed wierpen verkwistende schijnwer pers hun stralen omhoog tegen het Ha len raam van de Funktoren, het baken Het waren niet alleen zuiver organi satorische problemen, noch vakbelangen in de enge zin van het woord, welke op de eerste dag van de bondsvergadering van de R- K. Metaalbewerkersbond gisteren in Tivoli te Utrecht begonnen, aan de orde kwamen. Zo is er b.v. breedvoerig gesproken over de viering van het jaarlijks bevrij dingsfeest, waarbij het misnoegen van de katholieke metaalbewerkers over de chaotische toestand op dit gebied duide lijk tot uitdrukking kwam. In een motie ingediend door de afd. Hilversum werd afkeuring uitgesproken over het feit, dat de viering van de 5e Mei de laatste jaren afhankelijk werd gesteld van de over eenstemming tussen werkgevers en werknemers. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen het nodige te doen om te komen tot een definitieve beslissing der regering, waarbij 5 Mei zonder meer tot Nationale feestdag wordt verklaard waarop aan alle werknemers vrijaf wqrdt gegeven met behoud van loon. Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over de huidige materiële toe stand van de arbeiders in verband met de spanning tussen lonen en prijzen, waarvan het grote gezin de dupe wordt Met name werd de jongste bijslag-rege ling als te enenmale onvoldoende gekwalificeerd. Deze besprekingen leidden tot het zenden van 'een telegram aan de minister van Sociale Zaken, waarin er op wordt aangedrongen, de gulden loontoeslag en de kinderbijslag te verhogen, zulks in verband met de stijging van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud. Ook de huidige gemeente-kiasse- indeling in verband met de loonregeling vormde een ernstig punt van critiek. De bondsvoorzitter, de heer J .G .v. d. Brink, merkte daaromtrent reeds in zijn openingsrede op, dat er geen enkel maat schappelijk belang gediend is met de ontvolking van de kleine plaatsen door een onverantwoordelijke loondruk. In de middag van de eerste congres dag hield mr. W. F. Maitland een inlei ding over: „Enige aspecten van de ver dere industrialisatie in de metaalnijver heid". De vergadering werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van ruim 300 af delingen met een totaal aantal leden van 38.000. Op 4 Mei is de Volendam uit Priok met militairen naar Nederland vertrokken. Op 3 Juni worden ze in Rotterdam ver wacht. Het eigenlijke demobilisatieprogram begint echter pas op 13 Mei a.s. Dar» zal 't eerste schip sinds de politiële actie met afgeloste militairen (OVW-ers) naar Ne derland afvaren. En de volgende dag vertrekt er alweer een schip. Omstreeks Pinksteren zullen zij in het vaderland arriveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1