LAATSTE BERICHTEN Nieuws uit STAD en AFZWEMFEEST IN HET SPORTFONDSENBAD Reclame Acheson drukt Spanje een brandmerk in RESULTATEN NEDERL. KABEL BEVREDIGEND Onvoldoende democratische sfeer Maakt voor Uw Zaak V. N.-debat over Indonesië in September DONDERDAG 12 MEI 1949 PAGINA 3 De Kon. Mil. Kapel blies gisteren op het Binnenhof lustig de beide Friese marsendie de heer Algra Dinsdag aan minister Schokking had aangebodendoch die hij niet kon zingen. OVERLIJDENSAKTEN VAN VERMISTEN IN DE OORLOGSJAREN DE K. L. M. GAAT WANDELEN En half Nederland loopt mee ELF MILLIOEN POSTWISSELS PER JAAR de REPUBLIKEINSE REGERING NAAR DJOKJA JHR. MR. W. VAN PANHUYS NAAR BERLIJN Vannacht om 0.01 uur verliet de eerste Amerikaanse militaire trein Frankfort met bestemming Berlijn, waarmede de blokkade weer tot het verleden behoorde. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jozef A., zoon van W- A- GRADUS' WRAAK OP TANTE POS Met een snelheid van circa 80 km per uur en gillend fluitend raasde vanmorgen om kwart voor negen de sneltrein van 8.25 uit Amsterdam naar Enschedé door het station van Naadren-Bussum, terwijl een honderdtal reizigers op het perron, die op de stoptrein naar Amersfoort ston den te wachten, met ontzetting tot de ont dekking kwam, da de spoorbomen langs de overweg vlak achter het station niet waren gesloten, zodat het op dit spitsuur vrij drukke verkeer, onbewust van het dreigende gevaar, zich naar beide zijden over de spoorrails voortbewoog. De spoor baan maakt in het station een vrij scherpe bocht naar links, zodat de mannen op de locomotief, aan de linkerzijde de baan verkennend, eerst halverweg het perron tot de ontdekking kwamen, dat de machine recht op de wielrijders, voetgangers en auto's inreed. De machinist zette de rem men aan en trachtte tegelijkertijd met korte en lange stoten op de fluit het pu bliek te waarschuwen. Het was onmogelijk de trein nog vóór de overgang tot stil stand te brengen en zo vloog de locomotief dwars door het verkeer op de overweg heen. Op het laatste moment wisten en- De staal Israël is gisteren met 37 tegen 12 stemmen bij 9 onthoudingen, toege laten als lid der Verenigde Naties. Het bezet van nu af de 59ste zetel in deze organisatie. Toen de voorzitter der Assemblee de Israëlische minister van buitenlandse za ken, Mosje Sharett, op het spreekgestoelte riep, verlieten de Arabische gedelegeerden en de vertegenwoordigers van India de monstratief de zaal. Tegenover de journalisten zei een lid van de delegatie van Irak heel vaag: „Wij zijn er nu uit! Dat is alles wat wij kunnen zeggen". Toen men hem vroeg of dit be tekende, dat zij (nl. de Arabische staten) zich voor goed uit de Ver. Naties zouden terugtrekken, antwoordde hij: „Wacht maar af". Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende voorziening betreffende het opmaken van akten van overlijden is het volgende ontleend: Onder de ontworpen regeling vallen zij, die tussen 9 Mei 1940 en 1 Juni 1945 in Nederland woonden en worden vermist onder nader omschreven omstandigheden. De ministers van Justitie, van Binnen landse Zaken en van Financiën menen, dat het opmaken van akten ook ten aan zien van vreemdelingen overeenkomstig het onderhavige wetsontwerp, niet in Strijd is met het Ned. internationaal pri vaatrecht. De ministers kunnen niet toegeven, dat de voordelen van het aanvaarden van een fictieve datum van overlijden in het oog springen. Zij kunnen niet inzien, waar om in het algemeen gesproken een erf rechtelijke opvolging met inachtneming van een overlijdensdatum voor alle Jood se vermisten geacht moet worden meer in de geest van deze vermisten te zijn of altijd ten voordele van de belanghebben den te strekken. Voor het algeheel afsnijden van de mo gelijkheid om in de toekomst ook de pro cedure bedoeld in art 70 B.W. toe te pas sen achten de ministers geen termen aanwezig. Bij de beschouwing van de vraag, wat rechtens moet zijn indien de achtergeble ven echtgenote van een vermiste een nieuw huwelijk aangaat en de vermiste terugkeert, moet terdege in het oog wor den gehouden, dat als een belangrijk ar gument voor de wenselijkheid, dat akten van overlijden worden opgemaakt, steeds is aangevoerd, dat het dringend noodza kelijk is voor achtergebleven echtgeno ten de mogelijkheid te scheppen om een nieuw huwelijk aan te gaan. Die mogelijkheid wordt geschapen doordat wordt vastgesteld het overlijden van de vermiste, hetwelk ontbinding van het huwelijk ten gevolge heeft. Die ont binding vervalt, of liever blijkt achteraf niet te hebben plaats gehad als de ver miste terugkeert, behalve indien de ach tergebleven echtgenoot inmiddels een nieuw huwelijk heeft gesloten, in welk geval, volgens artikel 11 van het ontwerp, het nieuwe huwelijk praevaleert. -vrijheid fundamentele rechten, zoals het habeas corpus-recht, een onafhankelijke rechterlijke macht, jury-uitspraak, gods dienstvrijheid en recht van vergadering, ix, Spanje bestond. Niemand wil Spanje de wet voorschrij ven, zei Acheson, doch er kan geen be hoorlijke band bestaan tussen Spanje en de andere landen van West-Europa, voor dat Spanje een begin maakt met het scheppen van een meer democratische toestand. Zolang Spanje dit niet doet, heeft het geen zin een ambassadeur te Madrid tt hebben. Op de vraag, waarom de Verenigde Staten hun ambassadeurs niet terug trokken uit de landen achter het ijzeren gordijn, zei Acheson, dat „wij in 1946 in de Verenigde Naties niet zoveel wisten van het ijzeren gordijn, als nu". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft tegenover journalisten verklaard, dat de Amerikaanse politiek er op gericht is Spanje te doen opnemen in de Europese gemeenschap. Bfj het stem men over de resolutie in de V. N. over het herstel d|:r diplomatieke betrek kingen met Spanje, zou Amerika zich van stemming onthouden. Het ging, zo vervolgde Acheson, om het probleem „overeenstemming in de West-Europese familie te bewerkstelli gen". Het aannemen van een bepaalde houding door Amerka zou niet bijdragen tot het bereiken van een dergelijke overeenstemming. Tot zijn leedwezen kon hij in Spanje geen voortgang zien wat betreft demo cratische idealen. Hij verzekerde echter, dat het „nonsens" was te verklaren, dat Amerika's houding jegens Spanje ingege ven werd door het feit, dat Spanje Rooms-Katholiek was en de Amerikaan se handel had evenmin iets te maken met deze politiek. Het was „van geen belang" of Ame rika in Madrid al dan niet door een ambassadeur of een zaakgelastigde werd vertegenwoordigd. Wat wel van belang was, was, of de resolutie van de V. N. tot zekere hervormingen door generaal Franco had geleid, welke het herstel der diplomatieke betrekkingen uitvoerbaar zouden maken. Dit was niet 't geval ge weest. Spanje te brandmerken als „fas cistisch en dictatoriaal" wat het ze ker is had tot niets geleid. Het was van belang wat er in Spanje zelf gebeurde en wat er gedaan kon worden „om Spanje terug te brengen in de gemeenschap der vrije landen" en het deel te doen nemen aan de inspan ningen op economisch en defensief ge bied. Acheson zeide dat geen der voor de Wandelsportdeskiundigen taxeren het aantal deelnemers, dat zal meedoen aan de wandelmars. welke de K.L.M. op de Tweede Pinksterdag ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan gaat houden, op meer dan 6000. Aan voorspellingen wil ik me niet wagen, zei ons mr. dr. P. G. Schmitz. secretaris van het directoraat vervoer van de K.L.M., die de tocht organiseert, maar wat ik wel kan zeggen, is, dat de inschrijvingen binnenstromen. En het is nog geen 27 Mei, de datum waarop de aanmeldingstermijn wordt gesloten. Hoe de K.L.M. er toe gekomen is een wandelmars uit te schrijven? Kijk, dat zit zo, vertelde de heer Schmitz. We wilden het 30-jarig bestaan van de K.L.M. herdenken, maar de tijden zijn er niet naar om uitbundig feest te vieren. We moeten zuinig zijn als groot bedrijf in dit opzicht een voorbeeld te geven. Eerst werd gedacht aan een ten toonstelling, maar daaraan bleken ver schillende moeilijkheden verbonden. Toen heb ik aan de heer Plesman het plan voorgelegd van een wandelmars, die self supporting zou zijn en waarvan een even tueel overschot aan het Ned. Roce Kruis ten goede zou komen. De heer Plesman gaf er terstond zijn zegen aan. Het is niet de bedoeling door deze tocht een goedkope reclame te maken voor de K.L.M., want de doorsnee-wan delaar is onze klant niet, maar het bedrijf der K.L.M. is populair en ieder Neder lander is er trots op. Nu willen we de wandelaars gelegenheid geven hun ver- txvdenheid met de K.L.M. tot riii ting te bi I ïgen. lit Rotterdam doen mee de Onderzee dienst het korps Mariniers de politie met twee ploegen en de brandweer. Ook de Haagse Amsterdamse en Schiedamse po litie hebben zich reeds aangemeld, verder de P.T.T., de Luchtstrijdkrachten, een détachement Marva's, de Marine lucht vaart en de K.L.M. natuurlijk niet te ver geten. De mars krijgt zelfs een inter nationaal karakter, daar ook personeel van de Belgische, Franse, Noorse en Deense# luchtvaartmaatschappijen mee doen. De deelnemers aan de 30 km route lopen van het K.L.M.-gebouw aan de Raamweg naar Katwij-k, de 40 km-wande- laars gaan door tot Noordwijk, en dan terug; ieder is vrij de route te lopen, die hij of zü wenst. Iedere deelnemer, die de tocht volbrengt, krijgt een herinnerings medaille en verder zijn er verschillende groepsprijzen. Als bijzondere attractie zal per 200 deelnemers of deelneemsters, die de mars hebben volbracht, een K.L.M.-passage- biljet gratis worden beschikbaar gesteld voor een retourvlucht van Schiphol naar Maastricht, Groningen of Leeuwarden, aldus de heer Schmitz. Op 6 Juni krijgen we dus een voor proefje van de Vierdaagse! Het postwisselverkeer is sedert de oor log zeer belangrijk toegenomen. Voor 1940 bedroeg het aantal gestorte post wissels gemiddeld 4 millioen per jaar. In 1946 en 1947 echter werden resp. 10.3 en 11.3 millioen binnenlandse postwissels verzonden. En voor de eerstkomende ja ren wordt nog een vérdere stijging ver wacht. Al deze stukken moeten volgens de wet gedurende 2 jaar en drie maanden bewaard worden. Zodat men verwacht dat binnen afzienbare tijd rond 30 mil lioen uitbetaalde postwissels zullen moe ten worden opgeborgen Daar dit te veel bezwaren oplevert, wordt nu aan de Tweede Kamer een wetswijziging voor gesteld om de bewaringstermijn tot 1 jaar te verminderen. De exploitatie-uitkomsten van de Ned. Kabelfabriek te Delft waren over 1948 blijkens het jaarverslag bevredigend. Het bruto exploitatie-saldo was tengevolge van een nog iets gunstiger bedrijfsbezet ting dan in 1947 ook naar verhouding enigszins hoger. Het voordelig saldo, nu verhoging der reserve voor belastingen, bedraagt f 5.605 346 (V. j. f 5.012.765) Evenals vorig jaar is het nodig geacht Woensdag heeft de subcommissie voor de terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djokja aldaar een bespreking gehouden, welke 20 minuten duurde. De leden der commissie waren in twee vliegtuigen geland op het vliegveld Maguwo. Daar werden zij afgehaald door de commandant der T-brigade. kolonel D. R. A. van Langen, de resi dent J. C. Lycldama en andere autori teiten. Kort na aankomst brachten de republikeinse leden een bezoek aan de- sultan van Djokja, bij welk onderhoud een der leden van de commissie der Ver. Naties aanwezig was. Voordat de gezamenlijke besprekingen aanvingen, hadden er aparte voorbespre kingen plaats tussen de militaire com mandant, kolonel Van Langen, en iie Nederlandse delegatie, de sultan en de republikeinse delegatie. Naar verluidt, iffet het in de bedoeling jhr. mi. W. E. van Panhuys toe te voegen aan de Ned. militaire missie ter Berlijn als consul-generaal in algemene dienst Jhr. Van Panhuys was tijdens de oor log gezantschapsraad te Madrid. Sinds het najaar van 1947 is hij op non-actief geweest, in afwachting van het op Spanje en Portugal betrekking hebbende onder zoek der commissie-Cleveringa. Op grond van de conclusie van het ge noemde rapport en de verklaring van de minister van buitenlandse Zaken te dien aanzien aan de Staten-Generaal kan, naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, bovengenoemde benoeming bin nenkort verwacht worden. De algemene vergadering der Verenig de Naties heeft besloten de bespreking van het Indonesische vraagstuk uit te stellen tot haar volgende zitting in Sep tember. De door de Australische en Indiase de legaties gezamenlijk ingediende resolutie, stt-ekkende tot een verdaging van het debat met het oog op de voorlopige, te Batavia door Nederland en de Indonesi sche republiek bereikte overeenkomst, is met 43 tegen 6 stemmen, bü 3 onthou dingen, aangenomen. d. Steen en M. C. Verheijde; fL H., dochter van S. Balogh en H E. M Dongen; Gerardus T. M.. zoon van O Mourik en P. v. d. Kuil; Magdalena A- M.. dochter van J. W. J. Vollebreg*. M. J. Musters; Josina J., dochter van U C. Luijendijk en C. Valstar; Nicole J. dochter-van C. J. Senteur en M. S >ï- de Heer; Paulina C. M., dochter van J- A Kloos en G. W. de Bont; Hen- j'icus A. H. M., zoon van M. J. Rebers tp G. G. H. Meijer; Geertruida A., doch- j®1" van A. Visser en G. B. v d. Struis; r-rfi? dochter van C. A. Standaari J' Radstake; levenl. kind van K. S. 'Vanenburg en G. v. Loenen. OVERLEDEN: J. N. C. Oudenaarden, 4 j eh; M. E. E. G. Oudenaarden, 14 uren; d. Heiden 52 j„ C. Molenaar, 71 j., van J. J. Krommenhoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3