De Engelse labourpartij lijdt ernstige nederlaag Landspolitiek bij verkiezingen voor gemeenteraden Den Haag gaat Lekwater drinken m m G GS DE LUCHTBRUG bego„ en ton cacao en koffie in beslag genomen DALING der werkloosheid Katholieke Vacantiehuizen Weerbericht DE ROTATIEPERS JAAR ON de O. L. Vrouw van Fatima DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN lil Tunnelbrand te New-York LAGEN Drieduizend piloten in training Ned. politie grijpt smokkelbende in Frankfort rijkspostspaarbank" Een half millioen tekorf Tekort aan bekwame vaklieden ■ssSSI ■ÜidlS Veertig pleisterplaatsen in a.s. zomer St. Franeiscus-reliek naar Japan 71ste JAARGANG ZATERDAG 14 MEI 1949 No. 20927 DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J KU1JPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redact'eur: H A. PAALVAST DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Het eindresultaat van de gemeenteraadsverkiezingen in Enge land en Wales is nog niet officieel bekend gemaakt, maar de „Daily Herald" geeft als de meest recente cijfers dat de labour- party 822 zetels verloren en 111 gewonnen heeft. In 16 provin ciesteden en in 6 gemeenten in Londen heeft de labourparty haar meerderheid verloren. Aan de andere kant heeft zij in 6 steden een meerderheid verkregen. Deze cijfers werden vannacht om 1 uur gegeven door Morgan Philips, de secretaris van de labour party. VEEL BEWOLKING ER KOMEN BANANEN MILLIOENEN-PLAN KOMT TOT UITVOERING Vrachtauto's in vlammen Up 11 Mei a.s. zal de haringvloot weer uitvaren. In onze vissersplaatsen is men bezig zich op deze start danig voor te bereiden; de schepen krijgen een flinke beurt. 11 Nu de luchtbrug tot een com pleet succes is geworden, vindt men in de Amerikaanse pers allerlei interessante bijzonder heden, die met de techniek van deze geweldigste „Blokkadebre ker" van de wereldgeschiedenis samenhangen. Het onderstaande geeft een duidelijk beeld van de zorg, waarmede de Amerikanen de luchtbrug-operatie hebben voorbereid. Negatief spaarsaldo in April gestegen Pelgrims uit alle landen „DOORGAAN MET DOORBIJTEN" mmsmm. sst De tweemans duikboot van de Duitsers, die in de haven van IJmuïden te voorschijn kwam. Men schat, dat er ongeveer 25 liggen. KARDINAAL VON FAULHABER VOOR HET VADERLAND GEVALLEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hij erkende natuurlijk, dat ernstige ver liezen geleden zijn, maar stelde hierte genover, dat toch nog steeds twee derden van de winsten, die de labourparty na de oorlog heeft gemaakt bij gemeenteraads verkiezingen, behouden zijn gebleven. De resultaten noemde hij evenwel teleurstel lend en hij achtte het nodig, dat de feiten strikt onder de ogen gezien worden. De anti-socialistische bladen verkeren in een jubelstemming, maar de liberale „News Chronicle", die tussen de partijen in staat, waarschuwt ervoor, dat geen overdreven verwachtingen moeten worden gekoesterd door de conservatieven, Want ofschoon de winsten, die deze behaald hebben, zeer belangrijk zijn, is het volgens dit blad duidelijk, dat elke hoop, die zij gekoesterd mochten hebben t.a.v. een labourdébacle, ijdel is, aangezien labour nog steeds 71 van de 392 provinciegemeen ten beheerst, vergeleken bij 90 voor deze verkiezingen. In Londen heeft de labourparty veel terrein verloren. Van de 2 Londense ge meenteraden heeft zij thans in 17 de meer derheid tegen 23 voor de verkiezingen. Hoe ernstig de verliezen, die de la bourparty geleden heeft ook zijn, is er echter geen sprake van een algemeen débacle. De stand van de partijen werd heden morgen vroeg als volgt opgegeven: de labourparty heeft 85 zetels gewonnen en 800 verloren; de conservatieven heb ben 832 zetels gewonnen en 27 verloren; de liberalen hebben er 19 gewonnen en 40 verloren; de communisten hebben 1 zetel gewonnen en 10 verloren; de on- afhankelijken 124 gewonnen en 184 ver loren. Gewoonlijk zijn gemeenteraadsverkie zingen in Engeland wenig beïnvloed I De weervefwachting geldig van I heden- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 15 Mei: Zon op 4.47 uur, onder 20.26 uur; maan op midder nacht, onder 6.14 uur. Maandag 16 Mei: Zon op 4.45 uur, onder 20.28 uur; maan op 0.46 uur, onder 7.17 uur. door de nationale politieke overwegin gen, die bij parlementsverkiezingen een rol spelen en het komt zeer vaak voor, dat de partij, die in het parlement een belangrijke meerderheid heeft en bij tussentijdse parlementsverkiezingen steeds opnieuw successen behaalt, bij gemeen teraadsverkiezingen nederlagen lijdt Zo werden vijftien jaar geleden, toen zij absoluut aan de macht waren en de labourparty een zeer slechte tijd door maakte, de conservatieven te Londen geslagen, zodat de labourparty in het graafschap Londen al die vijftien jaren lang de meerderheid gehad heeft. Ditmaal evenwel is men het er bijna algemeen over eens, dat de gemeente raadsverkiezingen als 'n soort kracht meting beschouwd kunnen worden, in afwachting van de algemene verkie zingen, die op zijn laatst het volgend jaar gehouden worden. Ofschoon de vraagstukken, welke bjj de gemeente raadsverkiezingen aan de orde zijn van geheel andere aard zijn, wordt ditmaal ongetwijfeld de a.s. nationale stembusstrijd als een factor beschouwd, welke invloed uitoefende op de ge meenteraadsverkiezingen De socialisten troosten zich met de overweging, dat een maand geleden bij de verkiezingen voor de graafschappen, die men enigszins kan vergelijken met de provinciale staten in Nederland, de terugslag voor hun partij ernstiger ge weest is dan thans bij de raadsverkie zingen, maar de „Daily Herald" erkent m een hoofdartikel ronduit, dat het re- suitaaat „slecht" geweest is. Op het ogenblik is men doende met de aanvoer in ons land van 1800 ton bana nen van de Canarische eilanden. De lo pende bonnen zullen gehonoreerd worden Over de verdeling van het restant word. beraadslaagd. Met inbegrip van dit kwan tum bedroeg de aanvoer van bananen larr Nederland na de oorlog ongeveer 6000 ton. Het ziet er naar uit, dat de Hagenaar binnen niet al te lange tijd zijn dorst zal kunnen lessen met „gemixed wa ter. Immers wellicht nog deze maand zal worden begonnen met de uitvoe ring van het millioenen-object, dat Lek-duinplan heet en waardoor het mogelijk zal zijn, de voor Den Haag nodige hoeveelheid drinkwater aan te 'vullen met watef uit de rivier de Lek. Het Lek-duinplan is een gevolg van het feit, dat aan de stijgende waterbe hoefte van de residentie niet voldaan kon worden met het zoetwater, dat sinds 1894 uit de duinen tussen Den Haag en Wassenaar wordt gepompt. Het Lek- plan bracht uitkomst. Als het geschikt ste punt voor de onttrekking werd Berg ambacht beschouwd. Het plan is gebaseerd op de veronder stelling, dat ook andere gemeenten in Zuid-Holland drinkwater zullen afnemen. Men heeft zich de nieuwe voorziening als volgt gedacht: Het water wordt bij Bergambacht voor de helft gezuiverd, dan naar 's-Gravenhage gepompt, in de duinen uitgespoten en dan later weer opgepompt en geheel gezuiverd de Haag se burgers aangeboden. Alleen al bij Bergambacht moeten werkzaamheden worden verricht en gebouwen worden opgericht, waarmee een bedrag van ruim 4,5 millioen gulden gemoeid zal zijn. Langs de weg, die over de Lekdijk loopt van Bergambacht naar Krimpen aan de IJssel, is een bepaalde strook grond uit gekozen voor de waterwinning. De uiter waarden zullen daar over een brede strook worden afgegraven, zodat er a h w. een diepe vijver ontstaat. Uit deze vijver, het eerste bezinkingsbekken, wordt het water, door buizen geleid naar het terrein, waar het filtergebouw geplaatst zal worden. Op dat terrein zul len enkele gebouwen en initallaties ver rijzen. Het grootste is een gebouw van 150 bij 30 meter. Na de filtratie te Berg ambacht wordt het water door hoge- drukpompen in de transportleiding ge perst, waarvan de lengte ruim 45 K.M. zal bedragen. De boeren van Bergambacht zijn niét erg ingenomen met het verlies van hun grasland. Het grootste deel echtei van het ruim 3700 inwoners telk/te dorp. verheugt zich -op de grotere bedrijvig heid in zijn landelijk bestaan. Fluistert men niet. dat ruim 800 man gedurende 3 a 4 jaar zullen werken aan deze wa terleiding, die ruim 9 millioen gulden in totaal zal kosten? In.ieder geval zullen zij met belangstelling komen kijken naar ■iet steken van de eerste spade, dat wel licht nog deze maand met het nodige feestelijk vertoon zal geschieden. Dezer dagen is het 100 Jaar geleden, dat de Fransman Hyppolyte ,vr°eS op de eerst® rotatiepers Ter gelegenheid van dit eeuwfeest van een uitviind:ing van zo grote betekenis voor de ontwikkeling van het dagblad is geweest vindt de lezer Werbp een van de allereerste modellen van deze drukmachines. Het is de afbeelding van een Machine die Marinoni in 1866 heeft geconstrueerd In de Holland-verkeerstunnel te New- York heerste gistermorgen een toestand, die aan paniek grensde. Tijdens de drukke ochtenduren spron gen nl. vaten met chemicaliën, die op een vrachtauto stonden, welke in brand was gevlogen. De sterke ventilatoren van de tunnel verspreidden giftige gassen door de tunnel, die een der hoofdver- bindingswegen onder de Hudson tussen Manhattan en Jersey City is. Dertig mensen werden bedwelmd, waar onder 20 brandweerlieden. Sommige f=r,',?PafSa?lers staPten uit en snelden ïfa ,nt van de tunnel, terwijl zij PnliHo u°°r de neus hielden. .Politie en brandweer, uitgerust met gasmaskers, rukten in allerijl uit. mfn nvpralJ aand sPr°ngen de vlam men over op drie andere vrachtauto's, waarna ammoniakgassen zich door de tunnel verspreidden. „Operation Vittles", ofwel de lucht brug begon in Montana, dus ongeveer zes duizend mijlen van Duitsland verwijderd. De stad Great Falls was en is er het trai ningskamp voor de>»piloten, die de C 54's zwaar beladen naar Berlijn vlogen en voorlopig zullen blijven vliegen. Great Falls is een der jongste steden van de jonge staat Montana, een der wei nige gebieden van de Verenigde Staten waar nog iets van het oude, romantische Wilde Westen te bespeuren valt. Montana is een land' van goudzoekers, mijnwerkers en cowboys. Het silhouet van Great Falls, dat zich om zijn overvloedige verlichting „The Electric City" noemt, wordt beheerst door het ontzaggelijke fabriekscomplex der wereldberoemde Anaconda Copper Mining Company, het machtigste en invloed rijkste lichaam in de hele staat. Dit fabriekscomplex heeft een schoor steen, op welks bovenrand een auto kan rondrijden. Voordat hij in 1890 in ge bruik werd genomen, legde men er een dansvloer op en dansten enthousiastelin gen er twee honderd meter boven de be gane grond. Deze schoorsteen ts 's avonds verlicht. Hij dient als lichtbaken en tevens a s oriëntatiepunt voor de leerling-vliegers van „Operation Vittles". Deze leerlin gen zijn reeds ervaren piloten, maar voor het vliegen van de luchtbrug is een bij zondere ervaring en opleiding nodig Sinds de luchtbrug „ernst" geworden was. hield het Amerikaanse leger te Great Falls drie duizend piloten in training en reserve, om de mannen te vervanger, die het hunne gedaan hadden en gees telijk niet langer in staat bleken, om het inspannende en gevaarlijke vliegen dei- zwaar beladen machines van en naar Ber. lijn vol te houden. In de omgeving van Great Palls heelt Modern product van de tegenwoordige Marinoni-fabrieken: een rotatiepers met een uur productie van 180.000 exemplaren ter grootte van 12 pagina s, (eventueel 4 kleurendruk). In de strijd tegen de smokkelarij heeft politie gisteren een slag geslagen, s Z,J tot dusver wel zelden zal heb- „int "en d°en. Elf smokkelaars en tnffiA "*!er dan v>jftien ton cacao en Man «In haar daarb« handen. re^,er?h V" »e rWksPoI>tie en de rijks- reeheiche te Amsterdam, onder com mando van de kapitein der rijkspolitie Jhr B. F de Beaufort, hebben nl. in samenwerking met Amerikaanse politie beambten gisterennacht nabij Frankfort een bende smokkelaars overvallen, toen deze bezig was genoemde party cacao en koffie, afkomstig uit Nederland en be stemd voor Zwitserland, op te slaan. De rijkspolitiemensen te Amsterdam hadden reeds geruime tijd het vermoe den dat een bende smokkelaars, bestaan de uit Nederlanders, Duitsers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Nederland via Duitsland naar Zwitser land smokkelde. Eergisteren vertrok wederom een dergelijk transport per vrachtwagen. Een aantal rijksrecher cheurs en rijkspolitiebeambten hebben het gevolgd. In Frankfort zou het over- geladen worden in een loods. De poli-ie- mannen slaagden er in zich in deze loods verdekt op te stellen en toen de bende, bestaande uit elf smokkelaars, met de goederen arriveerde, werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ont vluchten, bij de achtervolging werd de op de man geschoten, waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. Op een der arrestanten is een Vedrag van 4000 dollar gevonden, hetwelk aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen vervoerde, zou worden uit betaald. Het onderzoek is op het ogen blik nog aan de gang. 1 Bij de Rijkspostspaarbank werd over de maand April j.l. 6.587.246 meer te rugbetaald dan ingelegd. De vorige maand was dit bedrag 3.775.471. Inge legd werd 19.274.988 en terugbetaald 25.862.234, tegen resp. 24.386.964 en 28.162.435 in Maart j.l. men de route van de luchtbrug in dezelf de proporties nagebootst. De schoorsteen van de Anaconda vervult dezelfde rol als een dergelijk obstakel bij het Tempelhof vliegveld van Berlijn, De recruten krijgen een training, waar. In alles wordt nagebootst wat met de luchtbrug te maken heeft, van 't inladen der brandstoffen en levensmiddelen tot de corridors door de Russische zone toe De recruten vliegen aldus, zonder nog ooit een voet in Duitsland te hebben ge zet, de hele route van de luchtbrug, van Frankfort tot Berlijn. En wanneer ze de no-dige bewijzen heb ben afgelegd, dat ze de luchtbrug beheer sen, vliegen ze in dezelfde toestellen, waarmede ze naar Berlijn moeten, dwar« over Amerika en de Atlantische Oceaan naar Europa, bij wijze van voorproef. Aldus kan men in Great Falls, tussen cowboys en mijnwerkers, Zaterdagavonds De centrale recherche te Amsterdam heeft, afgaande op geruchten, een Goois commissionnair in effecten gearresteerd, die door diverse knoeierijen en oplichtin gen een tekort van een half millioen heeft. De man, die voor een faillissement staat op 2 Mei j.l. verleende de reent- bank hem surséance van betaling heeft met de onrechtmatig verkregen gelden een machinefabriek in Hilversum opge kocht en daarin zijn zoon als directeur gezet. Door een geheel verkeerde leiding werden grote verliezen geleden en ging de fabriek langzamerhand op de fles De gearresteerde die ook al geroyeerd is ais lid van de Vereen, voor den Effecten handel, voorzag ongeregistreerde effecten van valse-stukken-verklaringen (bewij zen van eigendomsrecht) Verder beleen de hij een pakket obligaties en aandelen ter waarde van 80.000, eigendom van enkele zijner cliënten voor ongeveer 60.000, welk geld hij door een rijk en weelderig leven geheel opmaakte-, Vierhonderdduizend pelgrims uit Por tugal, Nederland, de Verenigde Staten. Canada, Groot Brittannie. Belgie, Spanje en vele andere landen, onder wie honderd bisschoppen eerden gistesen in een grote processie te Covairia O. L. Vr. van Fatima ter gelegenheid van de herden kingsdag van het feit, dat Zij zich open baarde aan de herders. Het altaar en de grot waren gevuld met duizenden bloemen, die door de pel grims uit Nederland en Amerika als hulde waren medegebracht. De hele Donderdag en Vrijdag weergalmden de heuvels om de grot van het gezang van de pelgrims De processie werd in een boog om de grot gehouden en alle deelnemers droegen eén kaars in de hand. Velen naderden blootvoets de heilige plaats en legden op het altaar geschreven boodschappen neer met verzoek zieken te genezen. Midden op de dag brak een geweldig onweer los en een zware regenvlaag maakte de processie bijna onmogelijk, maar de pelgrims gingen voort en zongen luider. God dankend voor de regen, die een einde maakte aan de lange periode van droogte, die Portugal teisterde. Onder de pelgrims bevonden zich 400 zieken. Dit jaar heeft de grootste processie ge bracht voor O. L. V. van Fatima welke de geschiedenis ooit gekend heeft. In de afgelopen, maand daalde het aantal bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux ingeschreven mannelijke werklo zen van 63240 tot 57524. Dit aantal kan worden gesplitst in 33-091 geheel werk lozen (vorige maand 34.942), 862 wacht gelders (778) en 23.57i Duw-arbeiders (27.520). Deze vermindering van het aantal werklozen uitte zich o.a. in de volgende bedrijfstakken; aardewerk- en steenm- dustrie (van 640 tot 208), bouwnijverheid (van 8499 tot 7205, veenderijen (van 1371 tot 787), landbouw (van 14.344 tot 11.719) en in de groep losse ongeschoolde arbei ders (van 10.197 tot 9507). Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel nam van 26,449 af tot 25.900. De bovenvermelde toeneming van het aantal wachtgelders is een gevolg van geringe werkgelegenheid In de diamant industrie Terwijl er nog steeds een tekort aan vaklieden is, ondervindt de plaatsing van ongeschoolde arbeiders voortdurend meer moeilijkheden. Uitgezonderd in de provincies Utrecht en Noord-Holland daalde de werkloos heid in geheel Nederland. Per 1000 man nelijke inwoners zijn er landelijk gemid deld 12 werklozen. Dit cijfer is 't hoogst in Drenthe, nl. 28 en het laagst m Utrecht: 7. Het aantal werklozen vrou wen daalde van 4084 tot 3852 De vraag nai vrouwelijk personeel nam van 18.#1 toe tot 19.138. de piloten van de luchtbrug zien „passa gieren", die een week later zich verpo zen in de omtrek van Fassburg en Tem pelhof, of in Frankfurt of Wiesbaden var. een kort verlof genieten. Het zenuwstelsel van de luchtbrug be vindt zich dus te G^at Falls, de stad, die vóór de oorlog slechts een provincie plaatsje was en nu, dank zij oliebronnen in de omgeving en de luchtbrug, een oord is, waar het geld als het ware op straat ligt. Het is een der weinige steden in de Verenigde Staten, dit Great Falls, waar de mensen nog met één slag rijk kunnen worden. Enkele maanden geleden ver kocht een inwoner een stuk van zijn land. waar olie was aangeboord, voor drie millioen dollars. De piloten stromen uit Great Falls naar Frankfort, de fortuinzoekers uit alle delen van Amerika naar Great Falls, dat in en kele jaren tijds zijn bevolking zag ver dubbelen Onder de talloze vaderlandse gezegden is die van „alles zal terechtkomen" er een met optimistische inslag. Een frap pant bewijs van de stelling ondervond Donderdag een arbeider te Huddersfiela. In 1917 gedurende de eerste wereld oorlog kreeg de man in de linkerwang een kogel, die in zijn hoofd drong. Hij overleefde de verwonding, terwijl een operatie tot verwijdering 'van het lood- balletje te gevaarlijk werd geacht. Per manent leed de gewonde aan hoofdpijn. Doch dat zal waarschijnlijk zijn afge lopen, aangezien de kogel, toen hij Don derdag hoestte, in zijn mond viel. Zo gelukkig zijn we natuurlijk niet allemaal in onze levensomstandigheden. „Alles zal neg kom" is overigens geen devies om maar bij de pakken neer 'te zitten, als de zaken niet volgens onze eigen projectie vlotten. Ons kan het voorbeeld sterken van onze militairen in Indonesië, die volgens de gisteren gepubliceerde mededeling van generaal Scholten ondanks alle tegenslagen en teleurstellingen hebben gezegd: „Doorgaan met doorbijten". De lieden van de luchtbrug in Berlijn deden niet anders en.ze behaalden de overwinning. Recht op Berlijn aan. Met andere woorden, recht door zee en niet via kronkelpaadjes. Juist die kronkelpaden-politiek, ten einde omhoog te komen, om de naaste omlaag te halen, om de goedkoopte, om het minimum maar niet te overschrijden, stuit de eerlijke mens tegen de borst) verprutst idealisme, verlamt zoveel puike actie, zoveel gezond initiatief. Natuurlijk, elke gedachte, elk verlan gen is niet redelijk, maar we hebben het met de „viering" van de Bevrijdingsdag weer ervaren, hoeveel kringen zich aan de pietepeuterigheid hebben geërgerd. Er is nu weer een actie voor rimboe- kisten voor Indonesië. Kronkelpaden mensjes zullen zich nu beraden-, of 20 gramofoonplaten niet voldoende zouden zijn en waarom bijv. extra binnenballen moeten worden meegezonden. Weg met al dat spinrag der kleinzielig heid. Er moeten duizend rimboe-kisten naar Indonesië. Welnu, die moeten er komen. Onze verplichtingen zijn groot. Geef rekenschap van uw dankbaarhein en bewondering. Help mee. Elke gramc- foonplaat is er een. Er zit muziek in. Neem een aandeel in deze maatschappij van erkentelijk heid. Winst is verzekerd. HENK VAN DER MAZE. u „i.1.... Bjj In de komende zomermaanden zullen voor de katholieke trekkers en treksters ongeveer veertig katholieke vacantiehui zen beschikbaar zijn. Dit resultaat is het gevolg van een actie, welke de Katho lieke Jeugdraad voor Nederland heeft ondernomen. De huizen worden beheerd door een aparte stichting, de Katholieke Vacantiehuizen Centrale. Ze zijn bedoeld voor de jeugd tussen 14 en 25 jaar. De opzet van de katholieke vacantie huizen is de oudere jeugd geen gezin nen een goed en goedkoop vacantie- verblijf le bieden, waar een katholieke sfeer heerst. Toegang wordt verleend op vertoon van speciale vacantie-kaarten. Er bestaan drie soorten kaarten: 1. Kaarten voor personen van 17 tot en met 25 jaar; 2. Kaarten voor personen van 14 tot 17 jaar, die individueel trekken. Deze heb ben speciale toestemming nodig van ouders of voogden om in de vacantiehui zen te worden toegelaten. Bovendien wordt er op gewezen dat jongens tussen 14 en 17 alleen worden toegelaten in huizen, die uitsluitend aan mannelijke personen onderdak bieden, meisjes van deze leeftijd alleen in tehuizen voor meis jes; 3. Kaarten voor leiders van groepen van personen van 14-17 jaar; voor deze lei ders geldt niet de algemene regel van maximum 25 jaar. Vacantiekaarten worden toegezonden op bepaalde voorwaarden. Aanvraagfor mulieren zijn verkrijgbaar aan het Secre tariaat van de K.V.C.: Lange Putstraat 44. Den Bosch. De prijzen zijn zeer matig. Aanvragen van leden der jeugd- en jeugdstandsorga- nisaties dienen te worden ingezonden via de eigen nationale, diocesane, districts- of plaatselijke secretariaten. Het secretariaat van de K.V.C. heeft een rijk geïllustreerde vacantiegids uitgegeven, met nadere bij zonderheden over de ligging en de prijzen der verschillende huizen. Teneinde zo snel mogelijk te slagen in het strc 'en om spoedig te beschikken over een groot net van vacantiehuizen, ontvangt de Katho lieke Vacantiehuizen Centrale gaarne opgaven van huizen, welke in dit net Een reliek van St. Franciscus Xaverius, n.l. een arm van de heilige, is gisteren van Rome per vliegtuig naar Tokio ver voerd. tigheden, welke op het eind van deze maand zullen worden gehouden, ter ge legenheid van het 4de eeuwfeest ter her denking van de landing van de heilige in Japan. kunnen worden opgenomen. In aanmer king komen bovendien gebouwen pa rochiehuizen, scholen en boerderijen welke tijdelijk als vaccntiehuis kunnen worden ingericht. De aartsbisschop van München, Z. Em. Michael Kardinaal von Faulhaber, is op grond van een speciale en persoonlijke uitnodiging van de H. Vader Woensdag morgen naar Rome vertrokken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 4 April: sold. H. Val- linga uit Uitgeest. Gesneuveld 20 April: huzaar le kl. D. Peters uit Hoorn. Gesneuveld 24 April: sold, le kl. G. C. Visser uit Rotterdam. Gesneuveld 26 April; korp. B. van Eek uit Rotterdam. Gesneuveld 27 April: sold. A. J van de Sande uit Sprundel (N.Br.). Gesneuveld 28 April: sold, le kl. L. M. Hoogenkamp uit Rotterdam; sold. A. Uyttenboogaart uit Amster dam. Gesneuveld 29 April: sold. J. Bak ker uit Stadskanaal. Gesneuveld 1 Mei: sold. A. Hoo' uit Leerdam. Gesneuveld 3 Mei: sold. J. E. Kre- mers uit Mill (N.Br.). Kon Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 24 April: Amb. sergt. inf. C. P. Laturiuw; Amb. sold. 2e kl. inf. B. J. A. Loppies. Gesneuveld 26 April: Tim, sold 2e kl. inf. Liat. Gesneuveld 27 April: Man. korp. inf. F. R. Mandagie. Gesneuveld 29 April: Man. sold. 2e kl. inf. J. D. Mottoh; Jav. sold, le kl. inf. Soetidjo. Gesneuveld 30 Anril: Amb sold. 2e kl. inf. J. J. Paais; Amb. sold 2e kl. inf. J Rahangear; sold. 2e kl. inf. P. A. Philipp. De hierboven vermelde gesneu velde militairen van het K.N.I.L waren allen afkomstig uit Indonesië

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1