Internationale samenwerking vindt treffend voorbeeld in Rdam Bouwcentrum is het trefpunt voor „ons aller werelddeel" R Beulen van Amersfoort in cassatie Eisler's arrestatie gewettigd, meent Engeland Het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag gereed UIT DE SPORTWERELD Frederik zeven directeuren DOOD schuld? w iMlli Europa's bouwers zijn eensgezind vr Deze 17 Mei zal histo rische datum blijken ADIO programma Begin de dag met IVOROL Want schip bevond zich in Britse wateren levenslang en doodstraf Nieuwe provinciaal paters v.h. Allerli. Sacrament Offerblokkenrover in het groot Finland-Engeland B 0-4 en de door DINSDAG 17 MEI 1949 PAGINA 2 De internationale wederopbouw-manifestatie, die van 17 tot en met 2,0 Mei vanwege het Bouwcentrum te Rotterdam wordt georganiseerd, is hedenmiddag te 2 uur ingezet met de officiële opening van het Bouwcentrum zelf als internationaal instituut, nadat het op 23 December j.l. reeds als nationaal centrum in gebruik was genomen. Deze openingsplechtigheid vormt met het bezoek van het Koninklijk Paar op morgen het hoogtepunt van deze interna iicnale wederopbouw-manifestatie, waarvan voorts nog een groot aantal exposities en excursies deel uit maken. Maar ook al betrof het hier alleen maar de internationale ope ning van het Bouw centrum op zich, dan nog was er aanleiding te over om inderdaad van een belangwekkende manifestatie op internationaal bouwgebied te spreken. BERG HEEFT NOG STEEDS GEEN BEROUW Het interieur van htt Bouwcentrum: een architectonisch wonder van een unieke charme. HOLLANDSCHE BETON MIJ Dividend verhoogd tot 8 pet. voor mensenjagers BUNKERBOUWER GEVANGEN genomen WERKRUIMTE VOOR 1800 EMPLOYE'S Het gebouw bleek te klein Sloeg in 21 plaatsen zijn slag Gasfornuizen* a.van woerkom Nu „wij" morgen tegen Enge land Ben., op 16 Juni tegen Finland! M. EBERHART Engels elftal tegen Noorivegen NED. BONDSELFTAL— ENGELAND B PER RADIO De Amerikaanse delegatie naar de conferentie der grote vier is te Parijs gearriveerd. Aankomst van (Wordt vervolgd) dr. Jessup, de leider der delegatie. ting en van onderwijs, kunsten en weten schappen, van de volkshuisvesting, <e rijksgebouwendienst en rijkswaterstaat, de commissarissen van de Koningin in de provincies Zuid Holland en Utrecht, de burgemeesters van 20 Nederlandse steden alsmede de kopstukken uit plaatselijke en nationale, officiële en particuliere kringen van het bouwwezen zelf of daar mee verbonden zijnde. Nadat prof. ir. H. T. Zwiers, voorzit ter van het bestuur van de stichting Bouwcentrum, uitvoerig had uiteengezet, welke gedachten aan het instituut van dit Bouwcentrum ten grondslag liggen, wat doel en wezen er van zijn en met welke middelen men hier tot een oplos sing van de problemen van wederopbouw en volkshuisvesting zal geraken (hierbo ven hebben wij een en ander reeds gere leveerd). werd het woord gevoerd door de voorzitters van de internationale aan nemers- en bouwvakarbeidersorganisa ties, de heren E. Frankignoul en H. Vaes (terwijl er een telegrafische boodschap was van de voorzitter van de internatio nale architectenorganisatie. Sir Abej- crombie), die nadrukkelijk de klemtoon legden op het grote internationale belang van het Bouwcentrum. In alle landen worstelt men met het zelfde probleem: de wederopbouw en volkshuisvesting. Een probleem dat alleen dan kan worden opgelost, wanneer alle landen de handen ineen slaan, wanneer een internationale uitwisseling tot stand komt. wanneer men de beste vindingen en resultaten bij elkaar brengt tot het allerbeste. En dit nu geschiedt in en door het Bouwcentrum, dat inderdaad een cen trum is waar de bouwers der landen el kaar vinden en behulpzaam zijn. Door zijn wetenschappelijke objectieve voor lichting en documentatie betreffende de technische en economische vraagstukken in het bouwwezen, zijn permanente inter nationale verzameling van standaard- bouwmaterialen ,zijn uitgebreide biblio theek, zijn technisch-wetenschappelijke en techmsch-commerciële afdelingen, zijn afdeling voor architectuur, zijn wisselende exposities ter voorlichting van het grote publiek en zijn activiteit ter bevordering van de toeloop van jeugdige arbeidskrach ten naar de bouwnijverheid, door dit alles is inderdaad het Bouwcentrum een uiter mate waardevol instrument bij de studie en de daadwerkelijke aanpakking van de problemen van wederopbouw en volks huisvesting. Als zodanig vindt het ook de volste internationale erkenning en mede werking. En Rotterdam mag er trots op gaan. een Instituut van zo groot belang ..binnen zijn muren" te hebben. Neder land staat op het gebied van de bouwnij verheid in de eerste rijen en Rotterdam weet er alles van een door de oorlog ver woeste stad te zijn; daarom is dit interna tionaal Bouwcentrum hier in Rotterdam zo bij mtstek op zijn plaats. Daarom is deze 17de Mei dan ook door de internationale opening van het Bouw centrum een grote dag voor Rotterdam, maar ook voor heel Nederland, ja voor gans Europa en ver daar buiten. Er was dan ook een overweldigende belangstel ling: 950 der prominentste vertegenwoor digers van het bouwwezen in het alge meen en officiële hoogwaardigheidsbe kleders, onder wie 125 personen uit 14 landen; de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Belgie, de gezanten van Luxemburg, Finland, Italië, Zweden en Oostenrijk, de consuls van Engeland, Frankrijk, Amerika, België, Finland, Oos tenrijk, Zweden en Zwitserland, twee mi nisters uit België, staatssecretarissen uit België, Frankrijk, Engeland, Luxemburg en Zweden, deputaties uit België, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, van Nederlandse zijde de wederopbouw- en volkshuisvesting-mi nister mr. dr. J. in 't Veld, de oud-minis ter L. Neher, de secretarissen-generaal resp. directeuren-generaal van de minis teries van wederopbouw en volkshuisves- Woensdag 18 Mei HILVERSUM n (415 m.)NCRV 7.00 en 8.00 nws, gram; 9.00 V. d. Zieken; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Symph. conc.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Zangrecital; 11.30 HUdebrand- miniaturen; 12.00 Capriccio Italien. Tschai- kowsky; 12.15 Opbouwdag te Rotterdam: 12.33 Alma Musica; 13.00 Nws; 13.15 ..Vrij en blij"; 13.45 Fragm. uit opera's van Bizet en Gounod; 14.40 Spiegeltje aan de wand: 15.00 Piano-duo: 15.15 Kamerork. (Haydn en Schubert); 16.00 Melachrino Strings; 16.15 V. d. jeugd; 17.30 Zapahara's; 17.15 Vulkanen en mensen; 18.00 Koor; 18.30 R.V.V.; 19.00 Nws; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 19.30 Act. geluid; 19.45 Eng. les; 20.00 Nws; 20.05 Opbouwdag te Rotterdam XI: 20.15 Beroemde concerten (Ravel); 2050 Lezing; 21.10 Ens. „Selecta; 21.35 Viool en claveclmbel; 22.15 Geest, liederen; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Licht avondconc. HILVERSUM I (301 m.): VARA 7.00 Nws: ochtendgymn.; 7.30 The Masqueraders; 8.00 Nws; 8.15 Amusementork; 8.50 V. d.vrouw; 9.00 Chicago Symph. ork; 10.00 VPRO; 10.20 V d. vrouw; 11.00 Non-stop; 12.00 The Ram blers; 12.38 Orgel; 13.00 Nws: 13.20 Metropole ork; 14.00 Gesproken portr.; 14.15 Trio (jeugd- conc.); 15.00 V. d. kleuters; 15.15 Het beekje in de muziek (lezing); 18.00 De Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen ru briek; 17.15 Ork Malando; 17.40 Piano-duo; 18.00 Nws; 18.20 Edith Piaf (chansons); 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Gemeentelijke problemen (lezing); 19.15 Sonate voor fluit en piano. Schulhoff; 19.30 VPRO; 20.00 Nws; 20.05 Ned. BondselftalEngeland B (profs), voetbalre portage; 21.00 FransItaliaans operaconc.; 21.50 Kwartet Jan Corduwener; 22.15 Reporta ge Ridderzaal; 2225 Volksliederen; 22.45 Dich ters van deze eeuw; 23.00 Nws: 23.15 Zang en orgel; 23.35 Ork Harry James (gr.). RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI Br: nws; 7.05 gram; 7.30 kron; 7.40 gym; 7.50 gram; 8 00 nws; 8.05 conc; 9.00 Eng LP: nws; 9.10 verz pr'; 10.00 ork Salisbury; 10.30 Eng HS: Sextet Golf; 11.00 div; 12.00 VI Br: chansons; 12 30 weerber; 12 32 ork Beam; 13.00 nws; 13.15 gram; 14.00 Mantovani en Geraldo; 15 00 Eng LP: Ens King (ev 15.15—15 45 PCJ schip v d week); 15.30 mil ork'; 16.00 NWDR: A dams Strijkkwartet; 16.45 v d jeugd: 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr Br: v d sold; 18.30 VI Br: v d sold; 19.00 Fr Br: gram; 19.30 VI Br: Omr symph ork; 1 120.00 Omr ork m sold; 21.00 actual; 21.15 gr; 22.00 nws; 22 15 gram; 22.50 nws; 22.55 gram; 23 00 div' RADIODISTRIBUTIE IV: 7 00 Eng HS nws; 7.15 Ork Reynders; 7.50 Lift up your hearts; 7.55 weer; 8.00 Fr Br: nws- 8.10 conc; 9.00 VI Br; nws; 9 05 gram' 10.00 div; 10.45 Eng LP: orgel- 11 15 voordr; 11.30 Tango ork; 12.15 parle- rnentsoverz; 12.30 BBC Theater'ork; 13.15 Harry Gold en Don Carlos m ork; 14.00 Fr Br: v d vrouw;14.15 Brahms; 15.00 Kalundborg: ork Stegger; 15.35 gram; 16.15 Eng LP: BBC Midland Light Orch; 17.15 „Montmartre Players"; 17.30 Ge raldo en ork; 18.00 orgel; 18.30 mil ork: 19.00 Eng HS: „Teke it from here"; 19.30 Eiig LP: Waterlogged Spa"; 20.00 Fr Br Gr Symph ork; 21.50 Eng LP; verz pr; 22.00 nws; 22.15 ',Way down South"; 23.15 Sextet Erneeco; 23.56 nws. Dan verklaarde minister mr. dr. J. in 't Veld, namens de minister-president W. Drees die door de Kamer-debatten over Indonesië verhinderd was, het Bouwcen trum officieel als internationaal instituut voor geopend. Het was met de volgende wens, dat minister In 't Veld de opening verklaarde: „Moge dit Bouwcentrum uit groeien tot een voorbeeld voor velen van practische Europese samenwerking en tot een der krachtbronnen voor vernieuwing van ons aller werelddeel". Na de opening begaf het gezelschap der 950 binnen- en buitenlandse gasten zich naar het Stadhuis, waar het officieel werd ontvangen door het gemeentebestuur van Rotterdam met aan het hoofd de loco burgemeester we'houder J. van Tilburg (ook burgemeester P. J. Oud was door de Kamer-debatten verhinderd). Bij gelegenheid van deze opening was in het Bouwcentrum (waarvan het interieur niets minder dan een architectonisch wonder van een unieke charme is) een Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. keur van exposities ingerfcht, stuk voor stuk zeer belangwekkend maar ook weer zo veel omvattend dat wij slechts met net noemen er van kunnen volstaan; de inter nationale bouwmaterialenverzameling, de beroepskeuze en vakopleiding in het bouwbedrijf, Engelse scholenbouw, Zwit serse en Amerikaanse model-architectuur, een inzending van het ministerie betr. de rationele volkswoning, een hoogst indruk wekkende karakteristiek van het bran dend woningprobleem In ons land, een maquette van de Maas-kanalisatie, als mede heropbouwplannen van twintig Europese steden met uiteraard Rotterdam op een aparte plaats. De verdere uitingen van deze interna tionale wederopbouw-manifestatie zijn; een tocht door de stad en haven van Rot terdam in de ochtend van 18 Mei, het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in de middag van 18 Mei aan het Bouwcentrum, een tweedaagse excursie door „bouwend Ne derland" op 19 en 20 Mei. Ongewild komt ook nog een ander facet van Rotterdams wederopbouwmoei- lijkheden tot uiting; de hotels zijn op zo veel gasten niet berekend en vol is nu eenmaal vol, zodat een deel van het ge zelschap in Scheveningen is gehuisvest. Twee leden van het groepje Duitsers onder wier „leiding" het kamp Amers foort in de oorlog tot een hel werd ge maakt, verschenen gistermorgen voor de raad van cassatie. Het waren de be ruchte Berg en Kotalla, die beiden door het Amsterdams bijz. gerechtshof tot de doodstraf zijn veroordeeld- Als eerste werd de 42-jarige Karl Peter Berg, die een tijd lang ondercommandant van het kamp is geweest, voorgeleid. Berg had een zeer omvangrijk verweer schrift samengesteld, waarin hij ver klaarde, dat de 77 Russen, die hij had gefusilleerd geen krijgsgevangenen wa ren De president van de raad, prof. Ver zijl vroeg hem of dit snig verschil uit maakte, waarop verdachte antwoordde, dat hij dat eigenlijk niet wist. „Hoeveel Russen heeft u zelf neerge- geschoten?" vroeg de president „10 of 15", antwoordde Berg met ge- Gerhard Eisler, de 52-jarige Duitse com munist, die als verstekeling 0p het Pool se schip „Batory" uit de V. S. vluchtte maar Zaterdag te Southampton door Britse inspecteurs van politie van boord werd gehaald, zal op 24 Mei te Londen terechtstaan voor de rechtbank van Bow- street, de enige instantie, die uitleverings kwesties kan behandelen. Vrijlating van Eisler onder borgtocht werd door de po litierechter geweigerd. Toen Eisler door de politierechter ver hoord werd. hielden communisten buiten het gebouw anti-Amerikaanse betogingen. Er werden borden gedragen waarop leu zen Stonden als; „Geen Amerikaanse me thodes hier!" en „Laat Eisler vrij". Ej: werden geen wanordelijkheden gemeld De Poolse ambassadeur te Londen heeft gisteravond tijdens een onderhoud me' Bevin, de Britse minister van buitenland se zaken, krachtig geprotesteerd tegen „de schending van het internationale recht, inzonderheid de schending van de rechten van de Poolse vlag en die van Eisler, die zich op het schip in veiligheid trachtte te stellen". De ambassadeur noemde het met geweld van boord halen van Eisler „een politieke vluch teling, die geen misdaad tegen Engeland beging en vervolgd werd door het nazi- regiem" een „schending van de men selijke rechten en de beginselen van de internationale zeden". De Britse ambassadeur te Warschau ontving van de Poolse regering een nota van ongeveer dezelfde inhoud. Hierin werd tevens „genoegdoening en bestraf fing van de schuldigen" geëist. Het Britse officiële standpunt is, dat de arrestatie gewettigd is omdat de „Batory" zich in Britse wateren bevond, de arrestatie staat echter los van eeo gerechtelijke beslissing of de Ameri kaanse eis tot uitlevering van Eisler ontvankelijk is. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken was de kapitein van de „Batory" door de Amerikaanse Ambassade te Londen gewaarschuwd, dat de V. S. verbeurdverklaring van zijn schip zouden trachten te verkrijgen, indien Eisler te Southampton niet zou worden overgeleverd. In de op 16 Mei 1949 gehouden verga dering van commissarissen der Holland- sche Beton Mij N.V. te 's-Gravenhage, is b sloten aan de op 27 Mei 1949 te houden algemene vergadering van aandeelhou- ders voor te stellen, over het boekjaar 1948 een dividend van 8 (5) pot uit te keren. bogen hoofd. Prof. Verzijl verklaarde, dat hij de bewering van requirant als zou hij in Amersfoort met de beste be doelingen aan het werk zijn gegaan om „de mensen orde te leren", als volkomen ongeloofwaardig verwierp „Hoorde bij uw opvoedingsmethoden ook het paardje rijden op Joden?" vroeg hij de requirant. „Neen", zei Berg timide. „Beseft u eigenlijk wel, wat u hebt gedaan, hebt u wel enig schuldbesef? .Alleen over de mishandelingen". „U hebt dus geen berouw over de moord op de Russen?" „Nein, das geschah auf Befehl". De raadsman van requiran^ mr. Haak man uit Amsterdam, hield een uitvoerig juridisch betoog ter toelichting van zjjn cassatiemiddelen. Hij achtte Berg niet verantwoordelijk voor de slechte voeding in het kamp en was van oordeel dat de behandeling van de zaak voor het Am sterdamse hof in een sfeer was gevoerd, welke niet geschikt was om de getuigen a decharge objectieve verklaringen te doen afleggen. De pres. verwierp deze voorstelling van zaken en antwoordde op (je verklaring van de raadsman, dat een nieuw onder zoek nodig was, met de opmerking, dat men ook te veel kan vragen De proc.-fiscaal, mr. baron Van Tuyli van Serooskerken, achtte bewezen dat requirant geweten heeft dat hij Russische krijgsgevangenen vermoordde. Hij noem de Berg een moordenaar op grote schaal en concludeerde tot verwerping van het beroep. Onbewogen verliet Berg de zaa] De uitspraak werd bepaaid op 13 juni Vervolgens werd J°sep;, Johann Ko talla de zaal binnengeleid. Deze thans 41-jarige Duitser scheep Z[ch zekerder te voelen dan zijn timide voorganger. Berg, en luisterde met grote aandacht naar de voorlezing van de sententie. Ne derlands verstond hij „pur ein beetje" Zijn raadsman, mr. Hgvi-ns uit Amster dam, betoogde, dat de F»ek Kotalla geen voldoende vooronderzoek heeft gehad. Hij hoopte, dat de raad een nieuw on derzoek door een raadsheer-commisshris zou gelasten. De pres. maakte hem er echter op attent, dat de punten, die hij als onvoldoende onderzocht beschouwde, door het Amsterdamse B. G. niet in haar sententie als bewezen waren opge nomen. De verdediger bestreed ook een aantal bewezen verklaarde mishandelin gen. Daarna werd de zitting tot kwart voor twee geschorst. De raad van cassatie heeft gistermor gen de Amsterdammer G. 'oude Wol- bers) tot levenslange gey- straf veroor deeld Het B.G. te Amsterdam had hem tot 20 jaar veroordeeld, omdat hij als lid van de Amsterdamse politie tijdens de bezetting had dienst gedaan bij het bureau Joodse zaken en meer dan 50 arrestaties had verricht Het beroep van A. Breed uit 's-Gra venhage werd verworpen. B. heeft als „Polizei-Angestellter" personen aan de Duitsers overgeleverd. Voorts was hij als V-man werkzaam voor de Sipo [n totaal heeft hij de dood van 24 Neder landers op zijn geweten. Het Haagse B.G. had hem tot de doodstraf veroor deeld. welk vonnis thans door de raad van cassatie is bevestigd. Op het bijzonder gerechtshof te Am sterdam is gisteren de 43-jar'ge Amster dammer F. v d Meijden Jr., een voor malig bunkerbouwer, die tot dusverre op vrije voeten was gebleven, ter te rechtzitting gevangen genomen en daar na in het huis van bewaring opgesloten. Mr. A. H van der veen. advocaat-fis caal, eistein zijn requisitoir tegen deze verdachte 4 jaar gevangenisstraf met be vel tot onmiddellijke gevangenneming Dit laatste deel van de eis het het Hof onmiddellijk ten uitvoer leggen. Uitspraak volgt op 30 Mei a.s. (Van onze speciale verslaggever). Wie zou in 1919 ooit hebben gedacht, dat de toen pas opgerichte K.L.M. met slechts enkele mensen administratief personeel, die gemakkelijk konden worden ondergebracht in de enkele kantoorlokalen, welke gehuurd wer den aan de Herengracht boven het toenmalige Theater Verkade, nog eens zou uitgroeien tot een bedrijf, waaraan een paar duizend man werkzaam zou zijn? Dank zij de energieke leiding van directeur Plesman breidde het be drijf zich spoedig uit en eind 1942 moest reeds een heel wat ruimer behuizing aan de Hofweg 9 worden betrokken. Maar ook daar groeide ons nationale luchtvaartbedrijf uit, zodat in 1936 plan nen werden gemaakt voor een nieuw kantoor, dat zou verrijzen aan de Raam- weg bij de Wittebrug. In 1939 werd daarvan de eerste vleu gel gebouwd, maar nog was deze niet geheel gereed of de oorlog brak uit. In Mei 1940 vorderde het Rijk het gebouw, zoals het daar stond en interneerde er politieke gevangenen. Later vond het ministerie van Sociale Zaken er een on derdak. In 1943 legde de Duitse bezetter beslag op het gebouw met het doel om het af te breken. Zo ver is het gelukkig niet gekomen. Na de bevrijding werden er Canadese militairen in ondergebracht en eindelijk in Januari 1946 kreeg de K.L.M. weer de beschikking over het gebouw. Drie maanden later kon het na de nodige restauraties als kantoorge bouw in gebruik worden genomen. Inmiddels was gebleken, dat de K.L.M. ongeveer driemaal zo veel kantoorruim te nodig zou hebben als het bestaande gebouw bood. Plannen werden gemaakt om er drie vleugels aan te bouwen en in Maart 1946 stak de kleinzoon van dr. Plesman voor dit werk de eerste spade in de grond. Thans, ruim 3 jaar later, zijn alle drie nieuwe vleugels geheel gereed ge komen en op Dinsdag 24 Mei zal de offioiële opening er van plaats heb ben, waarbij Z. K. H. Prins Bernhard een door H. M. Koningin Jnliana aan geboden historische steen uit de 17de eeuw in het gebouw zal inmetselen. Van de vier vleugels van het K.L.M.- gebouw staan er twee evenwijdig met de Raamweg en twee loodreeht daarop. De hoofdingang van het complex is gelegen aan de Badhuisweg tegenover hotel „Wittebrug". Door de omstandigheid; dat het terrein, waarop het K.L.M.-gebouw is verrezen, wordt doorsneden door de Kwekerij vaart, welke als afwateringskanaal en voor de scheepvaart moest blijven be staan, moest de aan het voorgebouw grenzende vleugel met een waterpoort over de Kwekerijvaart worden heen ge bouwd In vleugel 1, waarin zich de hoofdin gang bevindt, zijn de vervoersbedrijven van de K.L.M. met hun commerciële afdalingen ondergebracht. Vleugel 2 be vat de kantoten van de algemene dien sten. De vleugels 3 en 4 bieden ruimte aan de administratie. De hulpdiensten, zoals-de telefooncentrale, de reproductie- kamer, de onderhoudswerkplaats etc. zijn in de onderverdiepingen gehuisvest. Het K.L.M.-hoofdkantoor bezit pl.m. 10.000 M2. nuttige kantoorruimte en ruim 3000 M2. ten behoeve van de hulp diensten. Het gebouw biedt plaats aan pl.m 1800 employé's. Op de vijfde verdieping van vleugel 2 is de cantine gebouwd, waar het perso neel kan lunchen volgens het z.g.n. „help- your self'-systeem Door het in gebruik nemen van de nieuwe vleugels van het K.L.M -gebouw is een groot aantal panden in de stad, waar het nationale luchtvaartbedrijf tij delijk kantoorruimte in gebruik had. vrijgekomen. Alleen het passage-kantoor aan de Hofweg en het busstation aan de Kalvermarkt blijven daar nog gevestigd. 'SPONSEN MALAIS ©W. DE WITHSTR. 46 R DAM WAGÈNSTR 115 - DEN HAAG Dezer dagen werd uit Rome het bericht ontvangen, dat tot proviciaal van de Ne derlandse Provincie der paters van het Allerh. Sacrament benoemd is de hoog- eerw. pater Joannes Wilhelmus Maria Schrijvers. De nieuwgekozene werd 3 Juni 1903 te Schijndel (N. Br.) geboren, ontving 15 Juli 1928 te Brussel de H. Priesterwijding en was sindsdien werkzaam als leraar in de scholastieaten in Spanje en België. In 1938 volgde zijn benoeming als vicaris van de nieuwe stichting in Fortaleza (Brazi lië); in 1946 werd hjj overgeplaatst als overste naar het nieuwe klooster te Lou- renco Marques (Z. O. Afrika). De hoogeerw. pater Schrijvers vertoeft sinds November in het klooster te Brak- kensteinNijmegen. (Van onze verslaggever) De districtsrecherche van de Amster damse Rijkspolitie heeft in samenwerking met de rijkspolitie uit Weesp de hand weten te leggen op een geraffineerde re cidivist-inbreker uit Amsterdam, die in een en twintig gemeenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht offerblokken in katholieke kerken openbrak en leegroof de. Deze misdrijven pleegde de man sedert Februari jl. Bij de diverse groepen der rijkspolitie stroomden van toen af de aan giften binnen. Laat in de morgen na de H.H. Missen of des middags stapte de man, die zich zelfs niet ontzag collectebussen, waarop duidelijk „voor de armen" te lezen stond van- haar inhoud te ontdoen, de kerk binnen, knielde in een der banken neer en als hij de kans schoon zag, peuterde hij met een schroevendraaier het slot van de offerblokken open en stal het daarin aan wezige geld, dat gemiddeld 40 tot 50 bedroeg. In twee Prot. kerken ledigde hij ook de zéndingsbusjes. Vijf en twintig parochies werden de dupe van zijn practijken. Gebleken is, dat de dader voor dit doel aparte reisjes maakte en zijn operatieterrein steeds ver der uitbreidde, zelfs tot Noord-Scharwou- de. Abcoude, Hilversum en Heerhugo- waard. Het werd zo erg, dat de rijkspoli tie de geestelijkheid in de kleine gemeen ten waarschuwde de kerken te sluiten of de offerblokken op te bergen, als de dien sten waren afgelopen. De wijze van wer ken gaf een aanwijzing, wie de verdachte zou kunnen zijn nl. een 33-jarige Amster- dammer, W. de B. van beroep schilder, die wel eens eerder met dit bijltje gehakt had en daarvoor ook veroordeeld was. Zaterdag jl. is hij door enkele recher cheurs, die zijn gangen nagingen in een woning in de Vinkenstraat te Amsterdam gearresteerd. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij had „gewerkt" in Uithoorn, Aalsmeer, Weesp, Hillegom, Naarden, Laren, Blaricum, Hilversum, Bloemendaal, Diemen, Nederhorst den Berg, Heerhugcwaard, Wormerveer, II- pendam, de Rijp, Jisp, Ouderkerk, Nieu wer Amstel, Noord-Scharwoude, Abcou de en Maarssen. Bij zijn arrestatie bleek hij in het bezit van een grote partij halve centen. Ruime keus vanaf I l07.- BROERSVEID 137-139 SCHIEDAM Al telt een overwinning op het zwakke Finland dan niet zo bijzonder, na de 31 nederlaag van Vrijdag van de Engelse A-ploeg tegen Stockholm komt de 04 zege van de Engelse B-ploeg van Zondag te Helsinki de reputatie van het Engelse voetbal toch wel van pas. Overigens was «et maar een matige wedstrijd .waarin de Engelsen een tech nische superioriteit, een degelijker tac tisch inzicht en een hoger tempo de monstreerden. De tegenstand van de Fin nen was te zwak om deze Engelse B- ploeg tot een grote prestatie te kunnen inspireren. Finland dankt aan zijn doelman Sana- rola (met zijn 33 Jaren bijna een ve teraan) dot de nederlaag met 4O bin nen redelyke cijfers bleef. Pas in de laat ste minuten voor de rust werd het door linksbuiten Mullen (Wolverhampton) 10, in de tweede helft brachten rechts binnen Morris (Derby County) en mid- voor Wilshaw (Wolverhampton) met twee goals, de stand op 40. De Engelse achterhoede kon het spelenderwijs af. En dan is er aan deze opeenvolging van FinlandEngeland B en Nederland .7—Engeland B nog een bijzonder aspect verbonden. Want o.p Donderdag 16 Juni a.s. zal immers het Nederlands elftal te Helsinki tegen Finland spelen....J 15. „Ik zou graag wat willen eten", zei Frederik. „en ik heb een kamer nodig om te slapen. Kunt U mij daaraan hei pen?" De herbergier keek even bedenkelijk „Ik ben eigen-lijk helemaal vol", zei hij. „Mijn ïerberg heeft zeven kamers en die zijn allemaal bezet. Maar als U genoe gen wilt nemen met een klein kamertje, aan liet begin van de gang naast de bad kamer, als U begrijpt wat ik bedoel, dan heb ik we! een kamer voor U. Wat wens! U te eten?" „Een eenvoudig maal" bestelde Frederik. terwijl hij binnen ging met Notaris Zwin- gelhom achter zich'aan, „En wat slablaad jes voor mijn schildhond". „Uw wat?" vroeg de herbergier ver baasd, terwijl hij over Frederiks schouder naar de schildpad keek. „Wat een raar beest is dat. Ik heb zo 'ets nog nooit eerder gezien. Het lijkt wel een schildpad. Om je een ongeluk te iacnen!" Notaris Zwingelhout -blies zich op van kwaadheid. „Moet je nou eens kijken!" gierde d-A herbergier, net alsof dat gedrocht je ver staat! ha! ha!" „Ha! ha! ha!" lachte Notaris Zwingel hout hem na. „Wat een gedrocht! U zult U zelf bedoelen". Toen trok hij zich in zijn schild. De herbergier vouwde bijna dubbel van het lachen. „En nog brutaal ook", brulde hij. Toen bleef hij echter in gebukte hou ding staan en werd langzaam bleek. „Hij praat!" stelde hij aarzelend vast. Frederik was ook even uit zijn even wicht gebracht door het gebrek aan zelt- beheersing van Notaris Zwingelhout. „Hij verstaat alles", legde hij de ontzette her bergier uit. „Het is een heel bizonder beest". „Ah.... juist", mompelde de waard, met een schuwe blik op de schildpad. „Ik zal dan maar even uw eten klaar ma ken. Wilt U zo lang maar wachten. Maar houdt Uw schildhond alstublieft bij U. Is hij gevaarlijk voor mijn zeven andere gasten?" „Nee heer", stelde Frederik hem ge rust, en toen: „U sprak over zeven an dere gasten. Wat zijn dat voor mensen?' De herbergier schoot weer in de lach. 18) Sergeant Cardwell verscheen op de drempel en beduidde mijnheer Craft, dat hij hem dringend moest spreken. De detective ging naar hem toe. Ze zijn er achter, welke wagen gis teren zolang bij het hek heeft gestaan, meldde hij opgewonden, en die door de buschauffeur was opgemerkt. En? Die is eigendom van haar neef Steven Fetrie, die kunstschilder. Was hij dan hier op het ogenblik van de moord? Nog iets anders?.. Ja.... deze brief. Die hebben ze in de lessenaar van miss Weinbert gevonden bij het doorzoeken van haar kamer. De detective mompelde iets onver staanbaars en Cardwell zei luid. Ik zal hem halen. Hij is hier net weggegaan. Glimlachend keerde Craft terug. Ziezo, zei hij tevreden, ik geloof, dat we de brief hebben gevonden, die miss Weinbert vlak voor haar dood heeft geschreven. Wilt u het horen? Het was een vreemde brief. Hij begon zonder opschrift en luidde als volgt: Je kunt die gemene maskarade niet ontkennen. Ik heb er bewijzen voor. hoe brutaal je voordelen trekt uit de gevoeligheden van Mina. Ik zal je die bewijzen laten zien. Het is waar, dat ze er aan gelooft, maar ze voorziet haar lot te goed, om zich door spoken van de wijs telaten brengen. Ze is tengunste van jou beïnvloed; dat is zo. Het viel me gemakkelijk te ont dekken, welke middelen je gebruikte. Ik kan je ieder ogenblik ontmaskeren, maar het is nergens voor nodig, ruzie te maken. Ik stel een wapenstilstand voor tot. laten we zeggen, de zesen twintigste. Mijn voorwaarden zijn eenvoudig: een deel van jouw erfenis voor mijn stilzwijgen. Je beloofde een samenkomst tussen ons te regelen. Ik schrijf dit nu echter voor het geval je weigert me te ontmoeten voor mondelinge bespreking. Mijnheer Craft hield op. Hij is ondertekend: Charlotte Wem- bert. En geadresseerd aan Steven Fetrie. Kaïtie zat als verlamd. Dat was een vergissing.... een afschuwelijke ver gissing. Ik denk. dat ik wel weet. waarom de zes-en-twintigste met zoveel zorg was uitgekozen", vervolgde de detective. Maar ik spreek u beiden later nog wel, voeg de rij er opeens aan toe en was meteen verdwenen. Ook Chris was zonder een woord weg gegaan en Katie voelde, dwt ze Steven moest zien te vinden. In de salon was nieroan<L Maar uit de eetkamer kwam Clarence, die er verfom faaid uit zag. Hij vertelde °P haaJ" vraag, dat Steven en Paul zonder enig bezwaar van de zijde van de politie vf,r" trokken, denkelijk naar de stad. Hij voegde er bij, dat de Kmeh klaar stond en ging loom de trap op- Fanny was ook verdwenen. Ze zat te lunchen met mevr. Fetrie, vertelde Jenks. die er ook ver moeid uitzag. Heeft mijnlheer Steven nog gezegc, waar hij heen ging? vroeg ze aan Jenks. Neen miss. Er was nog slechts één weg, om Ste ven terstond te bereiken en dat was hem in zijn atelier op te belten. Maar da-ar kreeg ze geen anitwoord. En dat bleef zo, ofschoon ze herhaaldelijk op belde. Ze at een beetje en probeerde toen nogmaals Steven aan de telefoon te krij gen. Weer zonder succes. Het werd een vreemde middag; stil en rustig en don ker. De mist werd steeds dikker. Om half vijf was het half duister en de mist hing tegen de vensters. Het was weer erg donker buiten, dacht Katie, co de glibberige weg onder de zware bomen Donker en mistig en koud. Maar er was nu geen sneeuw. Ze wilde nog eens telefoneren. De salon was leeg. In de eetkamer waren de Iicrt- ten uitgedraaid Die geleek op eer- duistere, akelige spelonk. Een beetje huiverig liep ze naar net toestel. Toen ze er bij wilde gaan zit ten, rees een vage, grijze gedaante om hoog en Katie schrok zo, dat haar hart er van stil stond, voordat ze zich bewust was, dat het slechts de kat was. Het dier rekte zdch uit, geeuwde en legde zien weer te slapen. Ka-tie stak haar hand naar het telefoon toestel ui,t en trok die onmiddellijk weer terug. Waarom had Steven's wagen Dij het hek geparkeerd gestaan, precies op het uur, dat Charlotte op haar geheim zinnige wandeling was uitgegaan? En wat betekende die vreemde brief? De kat bewoog zich. In een oogwenk schoot het dier overeind en scheen le staan luisteren en kijken, de ogen ge richt op de ledige, duistere eetkamer. De starende ogen bewogen, alsof ze -n het duister iets volgden en plotseling sloeg de langharige staart heftig neen en weer. Hoorde ze een zwak getinkel in het duister of was het maar verbeel ding? Op datzelfde ogenblik rinkelde de tele foon hard en scherp en'heftig door de stilte. Katie nam de hoorn op en ze; Hallo! Hallo! Er was niet de minste beweging in de duisternis achter haar. Katie! Katie! Ben jij het? Steven. Katie, ik moet je nodig spreken. He is van vreselijk groot belang! Luister.. Wacht even, er is iemand in de eet kamer. Wacht even Zijn stem had haar uit haar verlam mende angst bevrijd. Ze stond op, liep snel naar het lichtknopje en draaide het om Maar in do plotseling helder ver lichte eetkamer en salon was niemana te zien. Katie keek naar de deur, die naar de provisiekamer van de butler voerde. Er was geen beweging waar te nemen Vreemd, dat ze het gevoel had, dat die deur zo juist had bewogen Haar Steven stond te wachten. Ze keerde terug naar het toestel. Toen ze de hoorn opnam, zag ze de kat weer zitten, met haar staart om de stoelpoot geslagen. Katie ging zo zitten, dat ze de hel ver- lichte eetkamer m het oog kon houden. sneven, ik ben al de hele midrino bezig je te zoeken. Steven miduaa M^kShjShetKÜed''ïTaan toch «ditjes, ïviaax jij net goed? Is alles nog in orde' vreemT gebeUrd? slem® klinkt zo Niets! Niets! fluisterde ze. Maar Ste mrond -i- i°u arresteren. Op woviL d\e bnef van Charlotte. En wegens je auto. u trachtte hem alles te vertellen, maar net werd door haar gejaagdheid een ver ward verhaal. O, 'k weet wel, dat het een vrese lijke vergissing moet zijn, maa-r je moet me toch alles eerlijk vertellen, Steven! Katie! Zijn stem klonk kreunend. Kon i-k je maar even zien. Katie, je moet me geloven, wil je? Maar Steven, je weet toch, dat ik je vertrouw. Vertel me nu toch Ook daarom wordt de wedstrijd van morgenavond tussen 't bondselftal en de Engelse B-ploeg met aparte belangstel ling tegemoet gezien. Maar ookom dat ons nog een 82 van November 1946 te Huddersfield op de maag ligt. Men bedenke echter, dat een Engelse B-ploeg nog geen A-ploeg is, dat dit Engels B-elftal heel wat minder is dan de Engelse ploeg van Huddersfield en dat er een héél verschil ligt tussen En geland thuis en Engeland op vacantie- tournée door het vasteland. Niettemin, een „revanche" zou een juichstemming gevenMaar ook zé ver is het nog nietl Hier dan nog het Bondselftal voor morgen; De Munck; Schijvenaar en Van Bun; Staffelen, Terlouw en Van Schijn del; De Harder, Timmermans, Lenstra, Wilkes en Van Overbeek. (Door een abuis is dit bericht niet in ons sportblad van. gisteren, opgenomen). ENGELS B-ELFTAL VOOR AMSTERDAM Voor de wedstrijd tegen het Neder landse Bondselftal, welke Woensdag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, is het Engelse B-elftal als volgt samengesteld: doel: Ditchburn (Tottenham Hotspur); achter: Jones (Liverpool) en Westwood (Manchester City); midden: Harrison (Leicester City), Leuty (Derby County, aanvoerder) en Cockburn (Manchester United); voor: Parsons (Westham United), Gibson (As ton Villa), Bentley (Chelsea), Rowley (Manchester United) en Langton (Pres ton North End), Men kan nier'moeilijk van een B-elf tal spreken, daar niet minder dan vijf spelers van dit elftal, Ditchburn, Cock burn, Bentley, Rowley en Langton, deel uitmaakten van het A-team, dat Vrijdag j.l. te Stockholm met 31 door de Zwe den werd verslagen. Van het B-elftal dat Zondag 15 Mei met 40 van Finland won, zijn slechts vier spelers, nl. West wood, Harrison, Leuty en Parsóns ge handhaafd. Woensdag, dezelfde dag dat het Engels B-elftal te Amsterdam tegen het Ne derlands Bondselftal uitkomt, speelt het Engelse A-team te Oslo tegen Noorwegen Voor deze wedstrijd luidt de samenstel ling" van het Engels elftal: doel: Swift (Manchester City); achter: Ellerington (Southampton) en ASton (Manch. Uni ted); midden: Wright (Wolverhampton), Franklin (Stoke City) en Dickinson (Portsmouth); voor; Finney (Preston). Morris (Derby County), Mortensen (Blackpool), Mannion (Middlesbrough) en Mullen (Wolverhampton). Na de nederlaag tegen Zweden zijn dus enkele ingrijpende wijzigingen aan gebracht. In de achterhoede is alleen Aston gehandhaafd; in de middenlinie behouden aanvoerder Wright en Franklin hun plaats, terwijl in de voorhoede slechts Finney en Mortensen over zijn. Ellerington, Dickinson en Morris zijn de butanten in het officiële Engelse A-elftal, Van de tweede helft van de voetbal wedstrijd Nederlands Bondselftal—Enge land B (profs), welke morgen in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zal morgenavond van 20.05 tot w Jf"" het door Hilversum I over e mster-band uitgezonden radio- programma een reportage te beluisteren *ün. Verslaggever is ir. A. van Emmenes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2