Van Roy en - Rum - Accoord met reserve aanvaard of heftig bestreden Uitwerking van de statements dient afgewacht 1 Mislukte rode goocheltoer in Oost-Duitsland G GS, Weerbericht De hoge taak der intellectuelen Paus over verantwoordelijkheid De treinontsporing te Heerlen ON Verkiezingen voor volkscongres leverden 4 millioen tegenstemmers Italië's koloniën m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Heden antwoord van de minister Alles willen weten is een manie Radio Anno Santo LAGEN Herstelwerkzaamheden vorderen snel Communist no. 1 Negenjarig meisje neergestoken Tegen godsdienstige onverschilligheid 71ste JAARGANG WOENSDAG 18 MEI 1949 No. 2 >ó0 Toen de eerste drie sprekers het sprekersgestoelte hadden verla ten na het hunne te hebben gezegd over de regeringsverklaring van verleden week Donderdag en de nadere verklaring over het aftreden van de ll.V.K., alsmede over de reactie van Sumatra, stond het al vast, dat de regering niet veel last zou hebben om het fiat op het Van Koyen-Rum-accoord van de Kamer te krijgen Het waren achtereenvolgens prof. Romme (K.V.P.), de heren Oud (V.V.D.) en Schermerhorn (P. v.d. A.), die feitelijk hun in stemming met het verkregen accoord betuigden. En daarmee was het pleit al beslecht. Djokja het moeilijke punt Nieuwe hoop Ervaringen stemmen sceptisch Omgeven door de assisterende bisschoppen en in aanwezigheid van het voltallig corps diplomatique (op de voorgrond) en zusters van de orde van de Dochters van de H. Maagd (links), als afgevaardigden, proclameerde de H. Vader Zondagmorgen in de St. Pieter de heilig verklaring van Jeanne de Lestonnec, stichteres van de orde der Dochters van de H. Maagd. PUBLICATIE VAN UIT- SLAGEN VERTRAAGD l VRIJ KOEL WEER VOOR HET VADERLAND gevallen V.N.-besluit over toekomst van een kolentrein te Heerlen. Militairen doen mee AFTREKSELS EN PILLEN EISLER VERSPEELDE 20.000 DOLLAR BORGTOCHT Maar zijn zeereis was hizonder goedkoop Arrestatie verricht Grote campagne te Londen DE KANTOREM zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3 90 "er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Prof. Romme deed dit met enige poli- tieke reserve, na erop gewezen te Lebben, dat de tweede politiële actie niet had be tekend, dat overleg met de Republiek vanaf dat ogenblik was uitgesloten. Men moest zich erover verheugen, dat de toen zo noodzakelijke strijd, welke volkomen gerechtvaardigd was, plaats had gemaakt voor overleg. Hij vroeg echter het gemeen overleg met de Kamer inzake het te volgen re- geerbeleid, dat de Regering in Februari begonnen was, te heropenen, alvorens tot afwijkingen van toezeggingen als deze (Djokja) over te gaan. Het aftreden van dr. Beel lag prof. Romme zwaar op de maaghet lijkt erop, dat het vertrouwen in Indonesië niet is versterkt. Wat het vertrouwen bij de Republiek betreft, hierover kan men verschillend denken, bij de uitwerking der statements zal dit vertrouwen moet blijken. En dit was dan ook het kernvraagstuk van de beschouwingen van Prof. Romme, de uitwerkingen der voorlopige accoor- den. Hij vroeg van het resultaat van deze uitwerking op de hoogte te worden ge steld tot zolang zou de K.V.P.-fractie een reserve maken. Deze reserve had niet de bedoeling de regering het werk moeilijk te maken en hij hoopte zelfs, dat zijn fractie deze reserve spoedig zou kunnen afleggen. Enige bezwaren ontwikkelde Pr0^ Romme ook tegen de bevriezing van de Staatkundige vorming op Sumatrac Waar om deze bevriezing, vroeg prof. Romme? Hierover zwijgen de regeringsverklarin gen. Het ergste vond hij nog, dat in dit punt een innerlijke tegenspraak vervat was, die niet prejudicieert op het zelf beschikkingsrecht der Indonesiërs. Indien de volkswil tot eigen staatkundige ont wikkeling blijkt, is dan het bevriezen daarvan wel in overeenstemming met het zelfbeschikkingsrecht Bovendien is het de vraag of dit wel verenigbaar is met art 5 van het B.I.O.-beslult. Prof. Romme echter te hopen dat men niet zo ver zou «aan de gebieden waar nu de bevrie zing der Staatskundige vorming is inge gaan van de Ronde Tafel Conferentie uit te sluiten. De heer Oud (V.V.D.) meende, dat de internationale verhoudingen de regerin» ertoe drongen tot een accoord te geraken, de terugkeer naar Djokja het moeilijke punt had spreker reeds eerder in een rede voor een congres van zijn partij aan bepaalde voorwaarden gebonden. Hij zag in de overeenkomst Rum van Royen een beginselaccoord, waarin niets te vin den is, wat uitsluit, dat aan de door hem gestelde voorwaarde niet wordt voldaan. Dus ook voorwaarden En die in de' uit werking van deze beginselovereenkomst zullen moeten blijken. De republiek moet komen in federatief verband, maar waar om wordt dan door de regering in haar verklaring niet gesproken over deelstaat? Dit woord is door de regering toch steeds gebruikt. Spr. had in zover vertrouwen in deze overeenkomst, dat het internationaal as pect zich tegen de republiek zou keren, indien zij deze overeenkomst niet zou na komen. Interessant was het daartegenover de menin« van de heer Weiter te horen, die aan het einde van de middag aan het woord was om zijn rede tot de avond af tl breken Hij meende juist, dat hierin geen verbouwen kon worden ges e d. En dat was de basis van deze beoor leimigen. het vertropwen in de reP ,WT>P). de 't gaan, zei de heer Welter (N.K.P.). de heren van de Republiek zullen alles loven in woord en geschrift en zij niets uitvoeren, omdat zij het niet wl^'- en ook niet kunnen. En als zij dan hun verplichtingen niet zijn nagekomen, zul len zij ons aanklagen bij de Veiligheids raad en dan krijgen ze nog gelijk ook. Straks zal de Federatie worden opgelost in de republiek, daar deze laatste een te rugval van Staat tot Deelstaat niet zal accepteren. De republiek krijgt immers haar eigen leger, haar eigen postzegels, haar eigen munt, haar eigen buitenlandse betrekkingen en dat alles zal zij voor de status van Deelstaat niet laten varen. Intussen had de heer Scherrfierhom (P. v d. A.) een zeei uitvoerig pleidooi ge houden over zijn eigen politiek van 1946. Telkens dwaalde hij af naar de vóórge- schiedenis van de Indonesië-politiek, die door de heer Oud het vitium originis werd genoemd. Hij weidde uitvoerig uit over de fouten der politiek van het ge weld en meende, dat dit accoord moest worden aanvaard, omdat vaste garanties feitelijk niet bestonden. Hij was verheugd dat thans 't vertrouwen ging spreken. Hij bracht hulde aan dr. Van Royen en noem de deze regeringsverklaring een bron van nieuwe hoop. Dit is de enige weg uit het moeras. Hij wilde niets zeggen over de vraagstukken, welke het accoord oproept om niemand de handen te binden en wil de zelf de laatste zijn om dit accoord aan of uit te kleden. Ds. Zandt (St. G.P.) meende, dat wij ons moesten verootmoedigen voor de Heer en het pad der zonde verlaten. Hij fulmi neerde hevig tegen Hatta en Sukarno en meende, dat nu Sumatra aan de terreur van Djokja zou worden overgeleverd. Nederland was door Amerika in de hoek gedrongen waar Amerika Nederland wil de hebben. Hij noemde dit accoord het begin van het einde. Wat de heer Weiter trouwens ook deed. Waarom heeft Nederland gebogen vooi de Veiligheidsraad en de United Nations? vroeg de heer Weiter. De schuld Ligt bij ons dioor de inmenging van de Veilig heidsraad te aanvaarden. Nu krijgen wij goedkeurende schoude klopjes van Amerika. jLa,k£Somdat I Intussen moest men zich wel afvragen, - mirabile dictu - van Austrahé ^Omdat hij vond de jongste regeringsverklaring wel niet landsverraderlijk, maar wel zeer schadelijk voor 's lands belang. De hee. Tilanus (C.li.) vond het een moeilijk geval, hij betreurde de ontslag neming van'dr. Beel, het tijdstip van ont slagneming achtte hij zeer ongelukkig. De heer Oud had het 's middags tot juis ter proporties teruggebracht, toen hij betoogde, dat de HV.K. niet dezelfde positie had als een minister, die ontslag moet nemen, als hij het met het beleid niet eens is. En hij vond het dan ook beter als een minder uitgesproken poli tiek persoon H.V.K. zou worden. De heer Schouten kwam vanzelfspre kend ook met allerlei bezwaren. Hij meende, dat punt 7, het handhaven der ambtenaren, tot chaotische toestanden zou leiden, daar er geen onderscheid was gemaakt in de politieke gesteldheid diei ambtenaren. Hij meende voorts, dat de regering had moeten bedingen, dat Neder landse soldaten in Djokja orde en rust zouden handhaven. De republiek wordt beschouwd als een staat, niet als een deelstaat, dat is expresselijk aldus ge formuleerd. Ware er van een deelstaat gesproken, dan had de republiek niet meegedaan. Zo krijgen de Federalen op nieuw een dolkstoot in de rug. Velen zullen zich met bitterheid van zulk een beleid afwenden. Is dit rege ringsbeleid in overeenstemming met het beleid, zoals het op 16 Februari in deze Kamer is uiteengezet? De afwijking van de koers, welke de regering erkent, heeft zij toen gekwalificeerd als een onherstel bare slag. Spr. ontwikkelde hierna de gedachten,gang, dat een diepgaand ver schil in gro-ndovertuigingen van invloed is op de hele visie van het geval. Deze verschillen kan men niet weg-formule- ren, zoals de regering tracht te doen. Het wezenlijke van de wijziging in het rege ringsbeleid heeft betrekking op het her stel der republiek en dan nog wel in een zeer bijzondere status. Evenals prof. Romme vroeg de heer Schouten waarom de regering hierover geen overleg met de Kamer had gepleegd? uitgenodigd de Republiek volledig te er kennen, haar troepen terug te trekken achter de demarcatielijn met daarna ver snelde demobilisatie, de politieke gevan genen onvoorwaardelijk vrij te laten en de vrijheid van politieke meningsvorming en vakbeweging te bewerkstelligen. De Kamer zal deze motie heden natuurlijk laten voor wat zij is. De andere motie kwam van de heer Gortzak (C.P.N.) die hierin de Kamer verzocht, gehoord de berichten over mis handelingen en wreedheden door militai ren in Indonesië, te besluiten een com missie te benoemen bestaande uit van de regering onafhankelijke progressieve personen uit de samenleving, wplke com missie een onderzoek zal moeten instel len naar deze beschuldigingen en zorg dragen voor. de bestraffing. Minister Van Maarseveen zal heden om 11.30 uur antwoorden, dan zal de rege ring wederom op de ingeslagen weg kun nen voortgaan. Ondanks alle bezwaren. Of de uitwerking der overeenkomst zou de regering straks voor verrassingen moeten plaatsen. Maar dat is weer van later zorg. F. S- __x: r> nnilor cnvipf-POT) trnlf» wij onder het Caudijnse juk zijn doorge g£De" indruk die onze zwakheid op Ma- lakka heeft gemaakt, begint zelfs Enge land te prikkelen Hij bracht echter lor aan België voor de ons geschonken steun In een brede visie zette de heer Weiter die buitenlandse, vooral Zuid-Oost-Aziati- sche politiek van Amerika en Engelanc uiteen. Waarom handelde Amerika aldus tegen ons en niet tegenover Engeland en Frankrijk, die dezelfde belangen hebben in Z.O. Azië. Omdat Amerika Engeland en Frankrijk heeft, te ontzien en ons mei. En ik hoop, zeide de heer Weiter, dat de Amerikaanse ambassade dit zal horen en verstaan. Waarom zijn wij onder het juk door gegaan? Wegens economische sancties Waarom houdt de regering de stukken geheim, die in Djokja zijn buit gemaakt en die de onbetrouwbaarheid van de Re publikeinen bewijzen. En teruggrijpend op het antwoord van de minister bij de vorige regeringsverkla ring, toen de minister op een tirade van ??nrf1?er Welter over het sneuvelen van 1600 jonge mannen zeide. dat deze woor den wel niet landsverraderlijk waren, *fer, schandelijk voor 's lands belang, gaf de h-eer Weiter deze repartie: gisteren met nog redevoeringen van De Groot (C.P.N.) en Goedhart (P. v. d. A.) diende, een debat met redev .eringen van een uur en langer, dat tot ver na midder nacht duurde en waarbij het dikwijls scheen, dat de sprekers meer tot hun partijgenoten spraken dan tot de rege ring? Want zonder de mogelijkheid via een motie van zijn afkeuring van het regeringsbeleid te doen blijken, kon deze dag geen enkele andere conclusie bren gen dan het antwo d van de minister hedenmiddag. En daarmee uit. Ondanks de redevoeringen van Van der Goes van Naters, Gerbrandy en Gortzak, die ver na het middernachtelijk uur ook nog eens fris van de lever begonnen. Twee moties Maar de moties kwamen nog en zoals te verwachten was uit de communistische hoek. De eerste was een motie van Paul de Groot, waarin werd verklaard dat de tweede militaire actie aan haar doelstel ling had gefaald en dat het nodig was een einde te maken aan de vijandelijk heden. Het accoord Van RoyenRum opende de weg daartoe niet en daarom moest uit dit falen de conclusie worden getrokken en wel deze, dat de toestand van 18 December 1948 moest worden her steld, reden waarom de regering werd In de Russische zóne van Duitsland en ip Oost-Berlijn zijn Zondag en Maandag ..verkiezingen" gehouden voor het zogenaamde Duitse Volkscon gres, dat door de communisten is op gezet en representatief heet voor ge heel Duitsland. De westelijke geallieer den hebben het Volkscongres in hun zones verboden. De verkiezing was „vrij", doch men kon slechts op één (communistische) lijst zijn stem uitbrengen, een systeem 1 De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland nog enkele buien en hier en daar och tendmist. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij koel. Donderdag 19 Mei: Zon op: 4.41 uur, zon onder: 20.32 uur. Maan op: 2.17 uur; maan onder 11.06 uur. De regering maakt bek0dlg'ejdde tot haar leedwezen de.. „°,rarv. verliezen in Indonesië zijn ge v porteerd: KON. LANDMACHT Gesneuveld 16 April: sold. J. van Beek uit Baarle Nassau. Gesneuveld 2 Mei: sold, roe Jong uit Amsterdam. Gesneuveld 6 Mei: sold. H. van de Ven uit Goirle. Gesneuveld 7 Mei: sold. Ie kl. T Jansen uit Erlecom (gem. Ubber- gen); sold. Ie kl. W. Langenhuizén uit Nistelrode; sold. G. Tervoort uit Santpoort; sold. J- Vermaire uit Wemeldinge; sold. P. Westra uit Rotterdam. Enige dagen geleden ontving de H. Va der een groep Franse Katholieke academi ci in audiëntie. Bij deze gelegenheid hield Paus Pius XII een rede over de taak en de ware houding van de Katholieke in tellectuelen. De H. Vader zeide o.a.: „Met recht wordt vaak beweerd, dat al degenen, die overvloedig met aardse goederen zijn bedeeld, zich in zekere zin als de „bankiers van God", als Zijn zaakwaarnemers bij de armen moeten beschouwen. Met hoeveel meer recht geldt dit voor hen, die door de Vad«r van het Licht rijkelijk met geesteliike gaven zijn bedeeld en die daarom 'de opdracht hebben ontvangen om 0p de juiste wijze van deze gaven, die voor één persoon slechts een verkwisting zou den betekenen, aan anderen mede te delen". Het is zeer duidelijk, dat de wereld van heden meer dan ooit haar dorst naar kennis wil lessen. Deze dorst naar kennis kan niet met die van vroegere tilden die men zo graag maar over,, tijden. ae pphte de donkere mid gens zeer ten onrecnie, uv deleeuwen noemt, vergeleken In die tijd toch kon een ieder zich naast zijn eigenlijke beroepskennis oorj de kennis van alle achtenswaardige aara- se zaken en de voor het eeuwig noodzakelijke inzichten verwerven. - genwoordig wil een ieder eenvoudig - les weten. Zo beweren zij althans. Da - bij stellen zij zich tevreden met ee dun laagje kennis, dat net toereikend is om op te kunnen pochen. Mo-eten wij deze nieuwsgierigheid met goed of kwaad betitelen? Of zij nu goed of slecht is. het is een feit, dat zij be staat en dat de mensen zeer met haar zijn ingenomen. Het is uiterst -ge^jar- bjk en bovendien nog belachelijk, wan neer men zich zonder de nodige voor kennis cn zonder voorbereiding werpt op een of ander gebied van de philoso phic. de sociologie, de economie, de physica, de chemie of de biologie en deze terreinen oppervlakkig wil „doornemen' En toch komt zulks op het ogenblik voor. Deze gang van zaken bepaalt Uw taak cn Uw plicht". „Dit alles-willen-weten is een manie geworden, waaraan zeer velen zich schul dig maken. Zij willen zonder enige in spanning alles weten en hiervan bij hur toehoorders en lezers veel ophef maker en opzien baren. Is hier dan niets tegen te doen? Er is slechts één middel: tege moet komen aan de zuivere geestelijk, behoeften en het intellect een gezonde kost toedienen, waardoor het genoeg „Waardigheid en respect is vervolgens een tweede reden, die U tot gewetens volle en verdiepende arbeid en onderwijs in woord en schrift verplicht. Want wat is in werkelijkheid een geleerde, een schrijver, een leraar, een redenaar, kort weg een intellectueel anders dan een „Homo missus a Deo.ut testimonium perhibeat de lumine" (Joh. I. 7-8)„Een door God gezonden mens, die van het licht getuigenis moet afleggen"? Van deze door God verleende waardigheid moet U zich bewust zijn. U moet echter ook door drongen zijn van het respect en van de achting voor het Eeuwige Licht, welks glans gij over de gehele schepping moet laten afstralen Gij moet ook vervuld zijn van eerbied voor de wetenschap, dat wil zeggen voor de waarheid, die u nooit uit een oogpunt van voordeel, hartstocht, vrees of wat dan ook verdraaien, vermin ken of veranderen moogt om het moge lijke en waarschijnlijke een tint van ab solute zekerheid te geven". dat destijds door Hitier reeds werd ge bruikt en dat thans in de landen achter het IJzeren Gordijn met kennis van za ken gecopieerd wordt. De communisten hoopten op een ge weldige overwinning, zodat de Russische afgevaardigde naar de viermogendheden- besprekingen te Parijs de kwestie van de erkenning van het Volkscongres ter sprake zou kunnen brengen en sterk zou staan met overtuigend cijfermateriaal. De plaatselijke uitslagen, die hier en daar uitlekten, gaven echter blijk van een stevige nederlaag voor de commu nisten. In Bad Freienwalde (Branden burg) stemde 50 pet. der kiezers „neen". In Lichtenberg, Friedrichshain, Treptow en tal van andere plaatsen waren de cijfers nog ongunstiger voor de commu nisten - Er werd dan ook danig getreuzeld met het hekend maken van de uitsla gen. De Russische bevelhebber Vassily Sjoekow scheen nogal uit het veld ge slagen door het falen van de commu nistische propaganda. Hu zou Friedrich Ebert, het hoofd van de Oost-Berlijnse regering, en Arthur Lehmann, hoofd van de Berlijnse verkJ»zingsbureaux, bij zich ontboden hebben om een uit leg van de communistische terugslag te krijgen. Ondanks deze feiten twijfelde niemand er aan, dat de uitslagen uiteindelijk toch een rode overwinning zouden aanwijzen. Journalisten en waarnemers uit de westelijke sectoren van Berlijn werden enkel toegelaten in de officiële telka- mers. De pakken biljetten, die per vrachtauto's werden aangevoerd, werden echter niet direct naar dezï officiële tel- kamers gebracht. Toen jou-nalisten pro beerden de plaats te vinden, waar de bil jetten werden uitgepakt en „gesorteerd", werden zij door suppoosten tegengehou den. De westelijke pers beschuldigde de communistische leiders botweg van falsificatie. De onder sovjet-controle staande bladen gaven ietwat aarzelend verslagen van de stemmingen en lieten doorschemeren, dat er méér tegenstem men waren geweest dan verwacht was. De „Garf" eiste dan ook actie - tegen^ „de agenten van het imperialisme" en dit wordt in het Westen opgevat als de voorbode van arrestaties op grote schaal van anti-communistische elemen ten, een uitbreiding dan van de actie, die reeds enige dagen geleden begon. De „einduitslagen", die pas twintig uur na de telling door het onder sovjet-con trole staande Duitse Nieuwsbureau wer den bekend gemaakt, luidden als volgt: Stemgerechtigden 13'5o7oIi Uitgebrachte stemmen 12.887.„34 Uitgebrachte „ja"-stemmen 7.943 949 Uitgebr. „neen"-stemmen 4.080 272 Ongeldig 863.013 In O.-Berlijn bedroeg het aantal ja- stemmen 58,1 pet. van de uitgebrachte geldige stemmen. Daar meer dan 10 pet. der uitgebrachte stemmen ongeldig was, lag het werkelijke percentage van de ja-stemmen derhalve veel lager. krijgt van alle „aftreksels" en „pillen". Dit is Uw taak! Uw taak met al haar grote moeilijkheden, een taak echter dir. schoon is en groots. Een taak, waaraan U, geachte leraren, Uw leven wijdt. Een taak, jonge studenten, waarop U zich in een fier en heilig streven voorbereidt" Het is natuurlijk veel eenvoudiger de grote massa met mooie woorden af te schepen, die niet met de waarheid ovar eenstemmen en hen daardoor er toe te brengen drogredenen en dwalingen goed gelovig aan te nemen. Uw taak is veel moeilijker en uiteraard veel omvattender. U moet eerst zelf de kennis vergaren verdiepen en haar voortdurend uitbrei den, doch U moogt tevens het contact met' de andere takken der wetenschap met uit het oog verliezen. Dan mpet U deze kennis, om een beeld uit het munt wezen te gebruiken, in zekere zin „ijken", zodat zij door degenen, die ze moeten kunnen opnemen, in omloop kan worden Overzicht van de ravaqe, welke ontstond als gevolg van de ontsporing gebracht, dat wil zeggen aangenomen en i 3 verwerkt worden". De algemene vergadering der V. N. heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan twee resoluties, die bepalen, dat Lybië over tien jaar onafhankelijkheid verkrijgt en Cyrenaica onder trustschap van Engeland wordt gesteld. Aan Ffankrijk werd het trustschap over Fazzan verleend. Het voorstel, Italië na 1951 trustschap over Tripolitanië te verlenen, verkreeg niet de vereiste meerdgrheid van twee derden. Bij het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront kwam bericht binnen, dat het plan om de militairen in Indonesië ook te laten meebouwen aan Radio Anno Santo met groot enthousiasme is omvan gen. De hoofdaalmoezenier schrijft: „De collecte voor Radio Anno Santo oop goed. De tot nu toe binnengekomen re sultaten zijn zeer bemoedigend. Gisteravond tegen middernacht vulde zanger Herbert Ernst Groh de huiskamer met zijn „Du bist meine Sonne". We be hoeven die woorden niet te vertalen. Iedereen begrijpt ze. Over begrijpen geschreven. De H. Vader heeft daarover tot Franse geleerden een hartig woordje gesproken. Men kan elders op deze pagina meer er over lezen. Op enkele punten moge hier nog de bijzondere aandacht vallen. Men wil zon der inspanning alles weten. Daarte gen is de enige remedie: Tegemoet komen aan zuiver geestelijke behoeften en ge zonde kost toedienen. Niet de grote massa met mooie woorden afschepen en haar drogredenen doen aannemen. De Paus karakteriseerde hier weer eens Zijn scherp inzicht in de wereldsituatie. Evenals de H. Vader zulks nog zo pas deed tegenover de katholieke werkgevers, toen Hij in enkele rake lijnen de verhouding schetste tussen ondernemer en arbeider alsmede de enige richting voor de vorming van een nieuwe, gezonde maatschappij. Intellectuelen staan volgens het Pause lijk woord voor een ernstige en zware taak. De wetenschap mag ook derhalve eerbied vragen wegens de leiding en het inzicht. Doch dan zullen de karakters der leidinggevenden navenant moeten zijn. Ook dat behoort tot de afstraling van het Goddelijk Licht. De mensheid moet geluk kiger en volmaakter kunnen worden. Voortrekkers met een opleiding van enkele brochures moeten worden weggewerkt, want zij stichten verwarring, maar geleer den, die gezag eisen en terecht, dienen ervoor zorg te dragen, dat hun innerlijk aan het uiterlijke wordt „geijkt". Dan wordt de volgzaamheid der massa ook gemakkelijker, echter, spontaner, om dat, wanneer de mens eerlijk naar voren treedt, het Goddelijk licht der wetenschap vanzelf feller brandt. Welk een bijdrage voor een gelukkiger wereld kan dus een katholieke geleerde en een naar studie hakende katholiek in het algemeen leveren! Omdat dan de waarheid gediend wordt. De Eeuwige Waarheid. De Waarheid moet gediend worden. Wat „De Waarheid" van de waarheid kan ma ken, is bekend. Eén voorbeeldje. In Hon garije, een van de landen waar het elkan der bespionneren hoogtij viert, waren Zondag „vrije" verkiezingen voor 't par lement. De „Waarheid" laat het Engelse bureau Reuter aan het woord over het verloop. Hier is een proefje: Oude boerenvrouwen, gekleed in hun traditionele Zondagse zwart, wandelden met bijbel en rozenkrans van de kerk direct naar het stembureau. Volgens de wet moest iedere kiezer een stemhokje binnentreden om daar zijn stembiljet in de enveloppe te doen. Bij het uitreiken van het stembilj^ werd de kiezers medegedeeld, dat zij, indien zij voor het Volksfront waren, het stembiljet zonder er iets aan te veranderen in de stembus ■konden werpen. Indien men tegen het Volksfront wilde stemmen, kon men het biljet op een aangegeven plaats met potlood merken. Sommige dorpen hebben reeds medege deeld, dat 90 a 95 pet voor het Volksfront stemden. Hoe bestaat het? We zouden reeds de vorige week hebben kunnen voorspellen, dat eer. dergelijke uitslag voor het gehele land gegarandeerd zou zijn. Maar tja de „Waarheid"-lezers hebben blijkbaar nog niet genoeg van de methode „aftreksels en pillen". HENK VAN DER MAZE :Vv- -v 3 i (Van onze correspondent) Op en nabij het station te Heerlen heeft men gisteren uit alle macht ge werkt om de door de treinbotsing van Maandagavond veroorzaakte strem mingen zo spoedig mogelijk op te het- fen De schade aan het electrische net kori nog in de nacht van Maandag op Dinsdag worden hersteld, zodat Dins dagmorgen het treinverkeer op de lij nen Heerlen—Maastricht en Heerlen— Sittard normaal hervat kon worden. Men hoefde daarvoor slechts het be schadigde deel van het net, dat alleen dienst doet bij het rangeren, buiten be drijf te stellen. Tevens is men er gisteren in geslaagd één van de drie spoorlijnen, welke van Heerlen in de richting Schaesberg lopen, vrij te maken. In de afgelopen nacht kon men deze lijnen weer gebruiken voor het kolenvervoer van de mijnen Laura en Julia te Eygels- hoven en dank zij het feit, dat men een nieuwe wissel heeft ingèlegd, ook voor het vervoer van kolen van de staatsmijn Wilhelmina en van Oranje Nassau II Vandaag zou het personenvervoer 'op de lijn Heerlen—Haanrade waarschijn lijk nog niet hervat kunnen worden, daar men via de vrijgekomen lijn eerst de achterstand in het goederenvervoer wil inhalen. De L.T.M. zou vandaag, evenals gisteren, de reizigers van Heer len naar Haanrade brengen. Van het miliioenenlijntje is alleen het traject HeerlenSchaesberg buiten be- w- j °Pruimingswerkzaamheden bi] de overweg aan de Willemstraat te Heerlen volgens de plannen verlopen, zal heden ook de tweede spoorlijn vrij komen. Langer zal het duren voordat de derde spoorlijn, waarop het meren deel van de ontspoorde kolenwagons ligt opgestapeld, vrij zal zijn. Deze lijn is echter minder belangrijk Naast een ploeg uit Maastricht assis teerde gisteren bij de herstelwerkzaam heden ook een ploeg uit Eindhoven, die een grote hijskraan had meegebracht. Vele arbeiders zijn de hele dag bezig geweest met het opladen van de tonnen eierkolen en kolenslik, waarmee de plaats van het ongeluk na de botsing was be zaaid. Gerhart Eisler, die in Amerika terecht moest staan wegens vervalsing van een paspoort en meineed, doch tegen een borgtocht van 20.000 dollar in voorlopige vrijheid werd gesteld, heeft met zijn vlucht deze som verspeeld. Het districts gerechtshof te Washington heeft het be drag geconfiskeerd. Tevens werd een be vel tot aanhouding van Eisler uitgevaar digd. Volgens de „New York Telegram" is Eisler in New York onder de ogen van agenten van het Federaal Recherchebu reau aan boord van de „Batory" gegaan De rechercheurs waren aanwezig om toe te zien, dat Valentine Goebitsjef, de van spionnage beschuldigde sovjet-Russische imgenieur, niet zou pogen met de „Batory" weg te komen. Eisler had een toegangskaartje ad. 15 cent gekocht voor bezichtiging van ie „Batory" en ging op zjjn gemak aan boord, terwijl immigratie-functionaris sen, agenten in uniform cn rechercheurs in civiel „hun plicht" deden. Maandagavond is het negen-jarig doch tertje van de fam. A v. G., wonende aan de Tilburgseweg te Goirle, aan de Nieu we Kerksedijk door een tweetal voorbij gangers met bloedende verwondingen aangetroffen. Het kind vertelde hun, dat zij was gestoken. Zij werd naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. Hoewel de verwondingen zich aanvankelijk vrij ernstig lieten aanzien, was hedennacht het levensgevaar geweken. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje het slachtoffer is gewor den van een onverlaat. Vroeg in de avond werd het kind door enkele in woners gezien, gezeten op de fiets van een vrü jeugdig persoon. Het meisje, dat zich rond zeven uur naar pianoles begaf, werd onderweg aangesproken door een onbekende man, die haar de weg naar het zwembad vroeg en haar uitnodigde bij hem achter op de fiets te komen zit ten, teneinde de weg, te wijzen. Langs een verkeerde weg is de man daarop met het meisje weggereden en heeft onder de ge meente Goirle zijn daad volbracht. De vermoedelijke aanrander van het 9-jarige meisje, een 20-jarige jongeman uit Tilburg, is door de rijkspolitie aldaax gearresteerd. Hij is overgebracht naar Goirle. Hij heeft nog geen bekentenis afgelegd. De „Church of England" zoals haar offi ciële benaming luidt, is Zaterdag een grote campagne i' Londen begonnen. Een 150 geestelijken en leken ondernamen namelijk een kruistocht op godsdienstig gebied door de millioenenstad tegen de onverschilligheid. Zij zullen 14 dagen lang, in kerken, cp de hoeken der straten, in café'? en waar zi.i maar gehoor vinden, optreden. Zondagavond kon men geestelijken in volle hotelbars aantreffen om in contact met de mensen te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1