Kamer STEUNT de regering Vertrouwen Maak het soldaten opnieuw eerste eis niet lastig O Russen formeren weer blokkade De Sovjets belemmeren het wegverkeer naar Berlijn Klachtbrief van Leopold aan Spaak Protest tegen valse aantijgingen nieuwe bonnen DE STELLINGEN IN CHINA W eerbericht Nog steeds terreur op Java Cijfers over evacué's uit Djokja overdreven De regering antwoordt De opvolger van dr. Beel Tsjang Kai Sjek in Sjanghai? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De replieken NDER DE LOUPE Overvallen in serie Dé eerste netten in zee 71ste JAARGANG DONDERDAG 19 iWjfft 1949 No. 20931 Het Indonesisch debat is weer ten einde. Minister Van Maarse- veen heeft het niet moeilik gehad, daar de instemming van de Kamer toch reeds bij voorbaat vaststond. En overigens had de bewindsman met de gemaakte objecties niet veel moeite, maar dat heeft deze bewindsman feitelijk nooit. De diepste grond der gemaakte moeilijkheden lag in de kwestie van vertrouwen in of wantrouwen tegen de republiek bij de uitwerking van het accoord. De minister meende een grote mate van vertrouwen te moeten stellen in de plaats van het tot nu toe geheerst hebbende wantrouwen aan beide zijden. De tegenstanders konden dit wantrouwen niet overwinnen en prof. Romme meende, bij de reserve die hij maakte, dat het vertrouwen in de .republiek hij de uitwerking van het accoord zou moeten blijken. Daarna hadden nog slechts enige rechtskundige en staatkundige scher mutselingen plaats. Met de parapluie gewapend beklom de 21-jarige Alario Fabre de obelisk van Luxor te Parijs, om, naar zijn zeggen, foto's te maken van de hieroglyphen. Na zes uur werd hij Qelast af te dalen op grond van het verstrekken van onjuiste inlichtingen. Antwoord onbevredigend Dit was het hoogtepunt van het Jeugdspel „Wij willen bouwen", dat gisterenmiddag in het Sparta- stadion te Rotterdam ter gelegenheid van Opbouw dag 1949 werd opgevoerd en dat door Koningin Juliana en Prins Bernhard niet alleen bezocht werd, maar waaraan het Koninklijk Paar enkele minuten daadwerkelijk deelnam. Koningin Juliana en Prins Bernhard trekken met de jeugd mee het hijsblok omhoog om de eerste paal te slaan. Ook de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld (vierde van rechts), nam aandeel in het werk. Generaal Clay woidt door president Truman gecomplimenteerd met de onderscheiding, die hem werd verleend voor zijn belangrijk werk als militair gouvtrneur in Duitsland. Rechts op de achtergrond Dean Acheson. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Tijdens het bezoek van prinses Josephine Charlotte is m de socia listische bladen, dus in de par y- pers van minister-president bpaak, dag aan dag een campagne tegen de koning gevoerd. Die koningsactie was vooral hevig tij dens de jongste besprekingen te Bern, die men hierdoor wilde tor pederen. Thans heeft niemand minder dan de koning zelf tegen de tegen hem gerichte valse aantijgingen gepro testeerd. Hij deed het in een schrij ven aan minister-president Spaak, dat zojuist werd gepubliceerd en waarin hij, na gewezen te hebben op de door de grondwet verleende persvrijheid, waar niet aan getornd mag worden, o.m. zegt, dat de eer der koninklijke familie wordt aan getast. In politieke kringen in Den Haag gaat het stellige gerucht, dat de heer A. H. J. Lovink, secretaris generaal van het departement van Buitenlandse Zaken, ernstig in aanmerking komt voor de functie van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon als opvolger van dr. Beel. OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN DRIE „ONZEN" onder „De Here voorziet het*' NEDERLANDSE DELEGATIE GEEFT NADERE VERKLARING DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.90 ^er kwartaal, 1.30 per maand, f 0 32 per week Directeur; J KUIJRERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J M. HAZELZET Algemeen redacteur: R. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE >DVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. republiek straks zal zijn, namelijk een staat in de Ver. Staten van Indonesië. Waarom er niet gesproken is van deel staat komt, omdat er van dit woord geen behoorlijke Engelse vertaling bestaat. De republiek zal een gelijkwaardige deel staat zijn, die dan geen buitenlandse betrekkingen meer kan onderhouden. Maar dat moet aan de conferentietafel in orde worden gebracht. De suggestie van de heer Oud om geen politiek per soon meer te benoemen tot H.V.K. zal wellicht bevestiging vinden in de benoe ming van de nieuwe H.V.K. door de Koningin. De Canadese ruling, die de minister zeer gelukkig noemde, was het ogenblik voor de Ned. regering om deze koers te gaan. Als vaste overtuiging der regering sprak de minister uit, dat zonder de militaire actie het resultaat dat er nu is, niet bereikt zou zijn; de offers, door a militairen gebracht, zijn niet verge geSpereStbetoogde, dat m^het over^de doordringt? zal" men de strijd kunnen stsksn De voorlichting van leger en marine achtte de minister voldoende en er was geen aanleiding de dienst Legercontacten daarbij uit te schakelen. Aan behoorlijke voorlichting heeft het niet ontbroken en het is vooral de ma rine, die steeds vast achter de Ned regering heeft gestaan, waartoe de mi nister een dagorder citeert van vice- admiraal Pinke Generaal Spoor was zelf naar Djokja gegaan om de troepen aldaar uitleg te geven. Tot de heer Weiter zeide de minister, dat de Linggadjati-overeen-komst van grote betekenis is voor de ontwikkeling van Indonesië Bij de gehele politieke ontwikkeling wordt steeds weer op deze overeenkomst teruggegrepen. Hij be streed diens opvatting van Amerika als vijand in deze aangelegenheid, wijzend op de steun, welke Amerika ons schonk Men moet begrijpen, dat Amerika's visie verband houdt met de bestrijding van het communisme in Oost-Azië. Wat de heer Weiter wilde, het naar zich toe trekken der nationalisten, is door de regering gedaan, alleen het kloppen op de deur door de republiek is achterwege gebleven. Dat de republikeinen zich niet aan hun woord zouden houden, bestreed de minister met vermelding van de loop ond®rt>andelingen, die zeer moeilijk nfH tl notulen zyn er niet. aoïift rin'cht °VeJf excessen van militairen. tï' Vl„Le ,heren Goedhart en Gort- kend, wees de minister deze, voorzover die kwamen van He riirie van de heer Gortzak af, omdat deze een systeem steunt, dat niet het recht had hierop critiek uit te oefenen Excessen komen inderdaad voor. maar alles wordt gedaan om deze tegen te gaan. De minis ter neemt niet aan, dat de autoriteiten in Indonesië hun taak in deze niet zou den verstaan en hij heeft dan ook geen behoefte aan maatregelen, die deze auto riteiten zouden desavoueren. Hierna werd eerst agenda van hamerstukken afgehandeld, waarna de replieken aanvingen. Bij de replieken werd nog zo wat geschermutseld over het plegen van overleg met de Kamer (prof. Bam' me (K.V.P.) Deze was het niet gehee Om half twaalf begon minister Van Maarseveen gistermorgen met het beant woorden van 't debat van eergisteren. Hij zou de sprekers wegens de korte spanne tijds van voorbereiding een voor een beantwoorden, behalve de heer De Groot, die een taal sprak, welke hij niet ver stond. De teneur van deze debatten was re serve en voorzichtigheid en de minister zegde dit te kunnen begrijpen. De toe komst van Indonesië en Nederland staat op het spel en bergt nog zovele gevaren. Op de vraag van de heren Romme en Weiter waarom dit aocoord sprak hij: Ik zou niet oprecht zijn. als ik zei, dat in ternationale noodzaak ons daartoe drong Dit was eenvoudig voor ons de enige weg en spr. hoopte, dat ook de heren Schou ten en Weiter de regering zullen kunnen volgen. Wat de militairen in Indonesië betreft, zei de minister in antwoord op de heer Gerbrandy: Maak het ook met uw oppositie de soldaat niet lastig. Ik zie geen andere uitweg. Waarom de regering dit buiten de Kamer om heeft gedaan, zoals verschillende af gevaardigden (Romme en Schouten) vroe gen, hierop antwoordde de minister, dat alleen de wetgeving en niet de uitvoeren de macht onderwerp kan zijn van over leg. De laatste alleen valt onder de con troierende bevoegdheid der Kamer. In dit geval moest de regering na de Canadese „ruling" op korte tijd besluiten na inge wonnen advies van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en van de voor zitter der Ned. delegatie. Van 23 Maar* af kon de heer Schouten weten, dat te rugkeer naar Djokja mogelijk was. Hij had de parlementaire middelen om zich hiertegen te verzetten. Hij heeft het niet gedaan. Op 6 Mei moest de regering over het tot stand gekomen accoord beslissen, na beraadslaging met de Negen Mannen De beslissing moest genomen worden op zo'n korte termijn, dat het onmogelijk was de Kamer te raadplegen. Indien het maar enigszins mogelijk is, zal de rege ring echter de Indonesische commissie m de Kamer inlichten over het werk der beide subcommissies. In verband me - „bevriezing" bracht de minister het al§_- heel herstel van Djokja ter sprake, Wfar" in Nederland niet wilde treden. Toen werd overeengekomen de status quo te handhaven. Dat was de reden der bevrie zing. Was deze bevriezing wel in over eenstemming met art. 5 van het B.F.O. besluit? prof. Romme). De minister meende van wel. Het gaat er om, wat de positie van de eens met de minister. Hij meende, dat het gemeen overleg behoorde te ge- schiedwi over het algemeen regeerbe- leid en meende dit met een beroep op de historie van 80 jaar geleden, toen deze strijd ten voordele van bet pai- lcment werd beslecht. De bevriezing bleef prof. Romme betreuren, 't B.F.O.- besluit was in Nederland geldend recht, waarmee deze bevriezing in strijd was. Ook de heer Welter (K.N.P.) meende, dat in dit geval de Kamer had moeten worden geraadpleegd. Ondanks aile waardering voor 's. ministers antwoord, kon de heer Weiter het er niet geheel mee eèris zijn. Hij gaf nog eens zijn eigen visie op de Indonesische -ontwikkeling om aan te tonen, dat het uitblijven van de klop op de Federalistische deur door de Republiek een gevolg was van onze eigen fouten. De heer Gortzak (C.P.N.) fulmineerde •vervolgens weer eens tegen de wreedhe den in Indonesië en de heer Schouten (A.R.) meende, dat min. Van Maarseveen zich niet heeft ingespannen om de op positie voor zich te winnen. Verschillen de opmerkingen was hij voorbij gegaan en zijn antwoord was onbevredigend. De bezwaren ingebracht tegen het accoord heeft de minister volgens hem met ont zenuwd. Op dit ogenblik ^wordt de Repu bliek aanvaard in een bijzondere status, onderscheiden van de overige deelstaten. En het is een illusie te menen, dat de Republiek zich vrijwillig zou laten terug zetten tot de status var deelstaat. Spr kan Let kabinet in dit beleid niet vol gen en daaraan geen steun bieden. Wat de beide moties betrof, deelde de heer Schouten mede, dat zijn fractie tegen deze moties zou stemmen. De heer Goedhart (P.v.d.A.) sprekend over de excessen in Indonesië, zeide, dat zijn fractie zelf hierover binnenkort een voorstel zal doen en zeide daarbij geer, behoefte te hebben aan de communist! sche moties. De minister van O. G. a.i. meende, dat de omvang van het overleg met de Sta- ten-Generaai buiten de strijd van 80 jaar geleden was gebleven Dat had zijn waar schuwing gegolden. De minister betwistte de opvatting var. prof Romme, dat art 43 van het B.I.O.- besiuit de Kroon de bevoegdheid niet zou geven het B I O -besluit te wijzigen. Op een andere vraag van prof. Romme meen de dr minister, dat dr. Beel nooit iets had gedaan wat wijziging had gebracht in de Status der republiek tegen de op vatting der regering. Aan de heer Schouten antwoordde de minister nog eens nadrukkelijk, dat de republiek straks dezelfde positie zal moe ten hebben als alle andc-e deelstaten. De beide communistische moties wer den tenslotte z.h.st verworpen met ais enitre voorstemmers de communisten zelf En hiermede was het Trdoncsisch debat nog in de middag ten einde. F.S HP De Russen hebben plotseling nieuwe beperkingen opgelegd aan het Duitse verkeer over de autoweg naar Berlijn. Een 150-tal Dnitse vrachtwagens met goederen voor Berlijn werd Dinsdag avond bij Helmstedt door de Sovjets aangehouden. Ook Nederlandse auto's met verse groenten, bestemd voor Berlijn, moesten te Helmstedt stoppen. Na een oponthoud van zes uur mochten zij de reis voort zetten. De Russische beambten, die de auto's aanhielden, zeiden, dat de vervoerlicen- ties, door' de westelijke autoriteiten uit gegeven, van een speciale aantekening Voor het tijdvak van 22 Mei t.m. Juni 1949 zijn de volgende bonnen aan gewezen: VOEDINGSMIDDELENKAARTÉN 905. 141 /lees (A, B, D): 100 gram vlees. 142 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 143 Vlees (D) 100 gram vlees. 145 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter, margarine of vet. 146 Algemeen (A, B) 500 gram boter margarine of vet. 147 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 148 Algemeen (A, B) 125 gram koffie 152 Algemeen (B) 250 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 154 Algemeen (D) 250 gram boter, margarine of vet. 155 Algemeen (D) 100 gram kaas, of 125 gram korstloze kaas. TABAKSKAARTEN 903. 82 Tabak (QA): 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. 84 Tabak (QC): 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH, 906. (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter N. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Mei worden gebruikt. De bonnen 124, 128, 129, 130, 131 133, 136, 137, 138 en 139 Algemeen det bonkaarten voor voedingsmiddelen kun nen vernietigd worden. Sommige bladen, aldus de koning, heb ben eens te meer uit gerechtelijke dos siers getrokken, of als zodanig voor gestelde, lezingen gepubliceerd, die zij als authentieke verslagen opdienen De koning protesteert tegen die misbruiken en zegt verwonderd te zijn, dat zij geen reacties verwekken bij (je verantwoorde lijke overheidspersonen. Als hoofd der dynastie acht z.M. het als zijn plicht op de ernst van dergelijke methoden te wijzen. Zij doen afbreuk aan de waarde van de Kroon en aan het morele crediet van de monarchie en daardoor in hoge mate van het land zelf, zegt de koning. Na geconstateerd te hebben, dat zijn grondwettelijke positie hem verbiedt zich rechtstreeks of onrechtstreeks in he debat te mengen, richt Leopold III zich thans tot de minister-president met het verzoek hem te laten weten, welke de inzichten zijn van de regering in verband met deze toestand. Tot zover het schrijven van de koning. De socialistische pers was in haar jong ste campagne zover gegaan, uit geheime dossiers van ln onderzoek zijnde geval len van oorlogsmisdadigers beschuldigin gen tegen de koning te putten. Zo publi ceerde zij dezer dagen een zogenaamd geheim getuigenis tegen de koning van de gewezen Duitse militaire gouverneur van België, generaal von Falkenhausen, die als oorlogsmisdadiger in België ge vangen zit. Deze heeft zojuist in een verontwaar digd schrfjven officieel geprotesteerd tegen de beweringen, welke de socialis tische pers hem in de mond legt. De generaal protesteert niet minder hevig tegen de manier, waarop hü op tenden tieuze wfjze door Belgische gerechtelijke personen werd ondervraagd om hem leugens over de koning te doen vertellen Ook dit geval illustreert eens te meer de hatelijke en leugenachtige manier, waarop vooral de socialistische bladen hun campagne tegen de koning voeren. van de Oost-Duitse economische commis sie voorzien moesten zijn. Dit zou* dus betekenen, dat de Russen net vervoer per weg onder hun controle willen stel len. Tevens weigerden de Russen geschenk- zendingen voor Berlijn door te laten, die op andere wijze dan per trein vervoerd worden. Een Britse woordvoerder noemde de houding van de Sovjets een schending van de overeenkomst van New York, daar vóór Maart 1848 geen dergelijke bepaling van kracht was. Een Amerikaanse functionaris is naar Helmstedt gegaan om de zaak te onder zoeken. Gisteren zijn de economische deskundi gen van de vier bezettingsmogëndheden te Berlijn opnieuw bijeen geweest om problemen, ontstaan in verband met de opheffing van de blokkade te bespreken Er werden nog geen tastbare resultaten bereikt. Wel hebben de Russen, in ant woord op westelijke protesten, beloofd met „de grootste spoed" een onderzoek te zullen instellen naar de klachten van de Westelijke geallieerden, dat functio narissen van de Oostelijke zönes de inter zonale handel belemmeren. Volgens deskundigen hebben de nieu we Russische belemmeringen vooral een monetaire achtergrond. De grote invoer van goederen uit het Westen in Berlijn heeft een grotere vraag naar West-Duitse marken doen ontstaan, waardoor da koers is gestegen tot vier en een halve Oostmark tegen één West- mark. De Russen zinnen nu op middelen om de Oostmark op peil te brengen en aldus een betere basis te scheppen voor de onderhandelingen betreffénde het ruil verkeer tussen het Oosten en het Westen. Een nieuwe belemmering wordt gemeld van de zöne-grens op de autoweg in Beieren, waar sedert Woensdagmorgen alle Duitse vrachtwagens met goederen voor Berlfjn door Russische grenswach ten werden tegengehouden, onder me dedeling, dat alle goederen voor Berlijn via Helmstedt moesten gaan, een kleine 300 km. noordwestelijker. Alleen auto's met goederen voor de Sovjetzêne moch ten passeren. Het Amerikaanse blad „Christian l Science Monitor" publiceerde gisteren een speciaal telegram uit Hongkong, waarin verklaard werd, dat Tsjang Kai Sjek „in het geheim" in Sjanghai vertoeft en het bevel over de nationa listische troepen op zich genomen heeft. „Uit het verblijf te Sjanghai van de allerhoogste autoriteiten, kan men con cluderen, dat de nationalistische leiders werkelijk van plan zijn de belangrijke stad tot het uiterste te verdedigen", al dus concludeert het blad. Uit het feit, dat de nationalisten Maandag j.l. het vliegveld Kiangwan, even buiten Sjanghai, hebben ontruimd. De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord en Oost. Dverdrijvende wolkenvelden met een kans op enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 20 Mei: Zon op: 4.40 uur zon onder: 20.34 uur. Maan op 2.31 uur, maan onder 12.20 uur. Zowel uit West-Java als uit Oost-Java wordt nieuwe activiteit van rondtrek kende benden gemeld. Zo had Maandag nacht een overval plaats op het empla cement der onderneming „Tjigombong' in West-Java door een bende van 40 man, die zich na een vuurgevecht mfel de ondernemingswacht terugtrok. Evenals Maandagnacht verjoeg een 60 man sterke bende de vijf bewakers va:i een opslagplaats te Sukabumi en roofde alle daar aanwezige textiel. Zondagavond ontvoerde een bende twee bewoners van een kampong nabij de vliegbasis Andir bij Bandung. Beide ont voerden werden later aangetroffen door de kampongwacht, die de achtervolging had ingezet; de ene was gewurgd, de an dere leefde nog. In Oost-Java deed- Zaterdagnacht een bende een aanval op Modjokerto. Uit alle hoeken en gaten der stad kwa men grtepen ter sterkte van 20 tot 30 man te voorschijn. Zij deden een aan val op het woonhuis van de adspirant- controleur, die echter te Surabaja ver toefde. Het huis van de secretaris van liet regentschapskantoor, werd aange vallen en hij met zijn gezin uit het huis gesleept, waarop de secretaris met bajonetsteken werd vermoord. willen andere waarnemers echter juist het tegengestelde zien. Uit Sjanghai wordt bericht, dat de communistische troepen opgedrongen zijn naar de Oostelijke oever van de Whangpoe, 13 km stroomafwaarts van het centrum van de stad. Volgens de nationalisten, zou deze penetratie teniet gedaan zijn' Dr Soeng, de voormalige Chinese pre mier, die met het 'laaatste vliegtuig van de Pan American Airways dat Sjanghai aan deed de bedreigde staa dverliet, gaat niet zoals hij aanvankelijk aankondigde, naar Parijs, doch naar Brussel. Hiermede komt Soeng's bewering, dat hij in Parijs een medische behandeling moest ondergaan, in een vreemd daglicht te staan. Zoals' bekend, is dr. Soeng een vooraanstaand Chinees deskundige op financieel gebied. Dean Acheson, de- Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft zich gisteren onomwonden uitgesproken tegen een Stille Oceaansverdrag, hoewel hij in de situatie in Azië en bijzon der in die van China „een ernstig gevaar voor de wereldvrede" ziet. De Chinese ambassadeur te Washingon, dr Wellingon Koo, heeft tijdens het on derhoud, dat hij vorige week met Ache son had, een dergelijk pact voorgesteld. Wanneer de een of andere ijverige politie man uit pure plichtsbetrachting zich ter lezing zet van deze Loupe in de veronder stelling, een overtreding te moeten con stateren wegens een verboden gewichts aanduiding, daar er „onzen" staat in I plaats van zoveel grammen, dan kunnen wij hem gerusit stellen: wij wegen elk woordje op een goudschaaltje om zelf niet gewogen en te licht bevonden te wor den. Ook nu; we plaatsen wel drie „onzen" op de weegschaal, doch het zijn geen gewichten maar slechts gewichtige mannen, n.l. „onze" Lieftinck, „onze" In 't Veld en.goed geraden „onze" Mansholt. En hierbij zijn wij in het goede gezelschap van niemand minder dan mi nister-president dr. Drees- Die is op de Int. Socialistische Conferentie te Baam weer zwaar aan het „onzen" geweest; een hebbelijkheid, welke niet-socialisten erg onhebbelijk vinden doch die de socialisten maar niet kunnen afleren. Op die confe rentie had natuurlijk ieder het over zijn eigen land en de door de socialisten be reikte resultaten. Daarbij wilde „onze" Drees dat maakt vier „onzen"; loopt al aardig naar 't ppardon: 500 gram zoals dan gezegd, onze minister-presi dent wilde niet achterblijven en dus vroeg dr. Drees: „Wat denken jelui van 't span netje voor mijn bokkewagen hier in Ne derland?" En hij liet drie socialistische mede-ministers in parade-pas aan de con ferentie voorbij trekken. Voorop U raadt het nooit neen, niet Mansholt dochde minister van Financiën Lief tinck. Volgens dr. Drees mogen de Neder landers deze ministeriële poelier wel, die zó knap zijn. vak verstaat, dat hij zelfs veren weet te plukken van een kikvors. Dat laatste zei onze premier er natuurlijk niet bij; alleen maar, dat Lieftinck, of schoon hij de mensen geld afneemt, popu lair is, omdat hij sterk de gelijkheids- gedachte bevordert. „Populair"en toen werd er niet eens gelachen! Doch wel, vermoeden wij, toen het publiek dit las. Kijk, nu nemen wij dadelijk aan, dat minister Lieftinck een knap financier is en ook zy, die het niet met hem eens zijn, zullen moeilijk kunnen ontkennen, dat zijn beleid schijn baar ons voor veel narigheid heeft behoed. Maar vergeet nu niet, dat wanneer Uncle Sam het Marshall-douceurtje niet had toegestopt, Lieftinck ondanks al zijn knapheid toch bij een lege schatkist zou treuren. Op de tweede plaats vroeg dr. Drees een applausje voor Z. Exc. In 't Veld, de bewindsman van Wederopbouw, die een partijgenoot is en het vertrouwen heeft van het volk. Op de conferentie uiteraard geen stom-verbaasde gezichten, maar er zijn toch, geloven wij, mensen, die van oordeel zijn, dat er te weinig huizen staan in Nederland en oRk krijgen wij wel eens de indruk, dat speciaal de jong-gehuwden over de wederopbouw van Wederopbouw niet zo enthousiast zijn, nademaal zij lie ver huizenblokken zien dan 't veld. Neen dat alle Nederlanders met In 't Veld zo in hun knollentuin zijn, wij voelen dat echt niet aan. Op de derde plaats last not least kwam „onze" Mansholt op de proppen; die kreeg dezelfde complimentjes als zijn collega van Wederopbouw. Wij hebben het al meer geschreven, onze bewindsman van Visserij is best iemand om mee uit vissen te gaan, vooral nu hij zoveel voedselpakketten krijgt van een zekere oom Marshall van overzee. Jammer alleen, dat men aan zijn departe ment nu en dan van distributie-aangele genheden niet meer kaas heeft gegeten dan het zuinigste rantsoen uit de distri butie-periode. Is het wonder, dat daardoor het vertrouwen in de distributie-minister op de bon kwam? Maar goed, sinds wij van „onze" Mansholt door het aflopen van de distributie niet zo veel meer horen, luwt ook de critiek. Als men nu deduc tief redeneert: „er is geen wantrouwen, dus vertrouwen", wel op zo'n manier zou men van de minister van Veeteelt onge twijfeld een parade-paardje kunnen maken. Dr. Drees had verklaard, niet als rege ringsfunctionaris doch als socialist te spreken. Ja, wij dachten al, als minister president heeft dr. Drees wel eens een betere beurt gemaakt. ANALYST Een correspondent van het A.N.P. aan boord van de „Gorredijk" IJM 75, meldt radio-telefonisch, dat schipper Bertus van Duijn van de „Gorredijk" gister middag kwart voor vijf met een krach tig „De Here voorziet het" a}s eerste de netten over boord heeft gezet, bezui den de 57 graden N.B. en ongeveer 3 gr. 25 minuten O.L. Katwijk aan de kop Een .nader radiobericht meldde van morgen nog, dat de netten vannacht on 1 uur werden binnengehaald. Over het geheel was de eerste vangst matig. In de loop van de ochtend gaven de schepen hun vangst over aan de jagers, die nu naar de wal stomen, met naar aüe waarschijnlijkheid de „Karei Doorman" (KW 227) aan de kop. De volgende vangstberichten kunnen reeds gegeven worden: KW 25 15 kantjes; KW 73 14 kantjes (jaagt naar huis met 200 kantjes van 10 schepen): VL 70 15 kantjes; VL 207 10 kantjes; VL 190 5 kantjes. In verband met de verschillende pers berichten over de vraagstukken, die sa menhangen met de evacuatie uit Djokja, welke in brede kringen onzekerheid hebben gewekt en aanleiding hebben gegeven tot misverstanden, heeft de Nederlandse delegatie een verklaring uitgegeven, waarin o.a. het volgende gezegd wordt. Vooropgesteld zij. dat de Nederlandse regering er aan vasthoudt, dat, alvorens de Nederlandse troepen uit Djokja wor den teruggetrokken, allereerst aan al die genen, die in de overtuiging, daarmede hun land en volk het beste te dienen, hun waardevolle medewerking hebben ver leend aan de Nederlandse militaire en ci viele autoriteiten, gelegenheid zal moetep worden geboden desgewenst uit Djokja te evacueren. Ook voor hen, die menen, dat zij gevaar lopen op grond van met de Nederlandse autoriteiten onderhouden betrekkingen, blijft de mogelijkheid open vóór het ver trek van de troepen te evacueren- De delegatie erkent met dankbaarheid, dat terzake van de republikeinse delegatie de grootst mogelijke medewerking wordt ondervonden en heeft met voldoening vernomen, dat de sultan van Djokja heeft toegezegd een verklaring over de hand having van de openbare veiligheid ten behoeve van alle ingezetenen te zullen afleggen als bewijs van de ernstige wil van de republikeinse gezagsdragers om ook hunnerzijds terzake al het mogelijk# te doen. De verklaring zegt verder nog, dat de in de pers genoemde getallen van eva cué's schromelijk zijn overdreven, al zijn er stellig duizenden personen bij betrok ken. Tenslotte zegt de verklaring nog, dat er geen sprake van is, dat na het terugtrekken van de Nederlandse troepen het sultanaat Djokja van het overige Indonesië economisch zou zijn afgesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1