Nieuws nh STAD en OMTREK Zaterdag liep het stadsnieuws over Ruephen Sportnieuws uit SCHIEDAM m Frederik zeven directeuren De vieren en zessen vielen als pepernoten op strooiavond LAATSTE BERICHTEN DOOD gefield Mr. W. Visser vraagt ontslag Een golf van good-willstroomt burgemeester Alberts tegen en de Arbeidsbureau Schiedam Beschietingen en boni op eonvooi-weg De heer Lovink vertrekt 30 Mei door MAANDAG 23 MEI 1949 PAGINA 3 De nieuwe Burgemeester spreekt raadsleden en genodigden toe. fesiPS CONTROLE ECHTHEID SCHIEDAMSE JENEVER tentoonstelling in het MUSEUM GEOPEND OPHALEN HUISVUIL AUTORIJSCHOOL WALDO INTERN. ONTMOETINGEN IN SCHIEDAM MA BRAUN KOMT TRAINEN SCHIEDAM BEHAALT EEN KOSTBARE OVERWINNING Wtj hadden een strip van een hele pagina nodig gehad om alle muzi kanten-en zangers, die hun hulde brachten aan de nieuwe burgemeester op de foto te krijgen. Zoals deze groep de wangen bol blies, zo speelden ook de tientallen andere al of niet geuniformde leden der vijf harmonieën en de schoolkinderen zongen hun matinade met de discipline van een matrozenkoor. De dochtertjes van de gemeente secretaris zijn de eerste burgertjes, die de nieuwe burgemeester de hand drukken. Ze hebben dat met hun wens ook wel verdiend. D. B. W. WANDELNTEUWS BURGERLIJKE STAND H.C.C. 26J VOOR 6 HERMES 260 VOOR 9 AFSLUITING BEURSBRUG Extra beveiliging voor evacuatie van Djogja M. EBERHART ALS BURGEMEESTER VAN DEN HAAG Naar wij vernemen heeft mr. W. A. J. Visser ontheffing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's Gravenhage. Deze ontslag aanvrage vindt haar oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Visser persoonlijk is komen te ver keren en die geen verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oor- mak van bedoelde moeilijkheden schijnt te moeten worden gezien het beschikken over meer deviezen dan op normale wijze voor reizen naar het buitenland kunnen wor den verkregen. Wegens een acute storing in het zenuwgestel is mr. Visser in een zenuwinrichting opgenomen. OUDE MAN DOOR TREIN OVERREDEN DADEG BEKENT OVERVAL OP HAAGS JONGE VROUW KERKMEESTER TOT 15 JAAR VEROORDEELD HOGE PRIJS UIT STAATS LOTERIJ Al om twee uur stonden José en Fran- sien Theeuwes in hun mooiste feestjurk - jes, met zorgvuldig gedraaide pijpen en strikken in hun krullen te wachten op de weg, die Ruephen met de grote weg naar Roosendaal verbindt. Angstvallig hielde» zij de vingers op de fraai geteken de roos, welke de versiering vormde voor hun welkomst-wens. De beide wethouders en de secretaris van de gemeente droegen hot stemmige zwart, dat een uitdaging scheen aan een Mei-zon, die het land van West-Brabant betoverend kleur gaf. Alle afgunst op zo'n standplaats kwamen, door de hyp nose van ruimte en schoonheid naar bo ven. Voor de vreemdeling, die de smalle, maar goed bestrate weg naar de kom van het dorp opreed, was het duidelijk, dat er iets bijzonders te gebeuren stond. Niet alleen omdat de mannen van de rijks politie onder leiding van commandant de Gier alle autoverkeer omlegden, maar nog. meer, omdat van ieder huis de driekleur uithing in een lichte bries. En wie geen houder had voor zijn vlaggestok, zette het nachtkastje voor het zolderraam en zette de stok klem in de laatje. Bij dit feest paste vlagvertoon,. Even voorbij de deerlijk gehavende kerk ketste vrolijke marsmuziek uit een versterker tegen het versierde raadhuis. De toren met een spits, die men wel op Limburgse kaste len, maar niét hier in het West-Brabantse zou verwachten, hield in de stramheid van nieuwe kaarsrecht getrokken voegen de wacht bij de herboren schoonheid van het raadhuis. Veel volk was er nog met op de been tenminste zo scheen het uiterlijk. La ter zou blijken, dat velen zich klaar maak ten voor het grote défilé. Dm even over half drie kwam er aan het wachten van het comité van ontvangst een einde. In de verte blikkerde de zon in de ruit van een auto, die burgemeester Alberts met zijn vrouw en oudste kinderen naar Ruephen braent. De hartelijke begroeting op de grens van de gemeente werd besloten met de opzegging van het welkomst-ge dicht. De harmonie „Nederland en Oran je" en de negen ruiters van de rijveren! - ging „St. Martinus" breed uit gezeten op de roem van Zeeland's paardenfokkerij waren juist op tijd op het ontmoetings punt en zo trok de nieuwe burgemeester onder het getrappel der hoeven en de forse marsmuziek van een der prima mu ziekcorpsen het dorp in. Dit had een rit in een open wagen moe-i ten zijn, want de velen langs de weg had den maar nauwelijks gelegenheid om „hem' eens goed op te nemen. Vandaar, dat zij vooruit-renden om nog eens goed te kijken, hoe de nieuwe burgervader er uitzag. Onmiddellijk na de aankomst op het stadhuis begon de installatie. De secretaris las plechtig alle formulieren voor, waarna de loco burgemeester, Wethouder Com missaris, Burgemeester Alberts, namens het College verwelkomde. Wat burgemeester Alberts reeds aan zijn kennissen in Schiedam verteld had, bleek hier nog eens duidelijk. Hij moest de jong gestorven Ir. v. Mechelen, zijn voorganger gaan vervangen en dat zou niet meeval len. Geen der sprekers liet na te wijzen op de onschatbare verdienste, welke deze idealistische man had. En toen burgemees., ter Alberts in zijn dankwoord eraan herin nerde, dat Ir. v. Mechelen volgens Prof. de Quay, de Commissaris van de Konin gin in Noord-Brabant, een apostolaat ver vuld had. wist hij, wat er ook van hem gevraagd zou worden. Het was een arbeiders-afgevaardigde, die hem namens de Raad verwelkom de. Dit omlijnde nogmaals de taak van zijn opdracht, welke hij zelf noemde: „De vruchten van industrialisatie te brengen naar een bevolking, die gespaard moet blijven van de aanvallen op de Christe lijke Gemeenschap, welke deze industriali satie elders meebracht' „Hij was dan wel geen Brabander, zoals hem door bovenmeester Bastiaanse voor het front van de gehele bevolking later op het bordes werd duidelijk gemaakt, maar hij zou dan ook wel zodanige capa citeiten hebben, dat al die uitstekende Brabantse sollicitanten zonder meer ge passeerd waren. Burgemeester Alberts, liet de ver-Bra- bantsmg niet wachten op de oogst-tijd van een jaren-lang wortel schieten in de goede grond van Ruephen. Hij doorspekte zijn dankwoord met Brabantse achtervoegsels zo gemakkelijk als hij zich vroeger om schiep in zijn toneel-rollen. Met het weg laten van de ..h's" had hij als Schiedam mer geen moeite. Toen de oudste van de vijf Pastoors zijn welkomstwoord tot een Maria-predikatie- maakte, kon Burgemeester Alberts in zijn dankwoord met trots getuigen, dat de M. in zijn serie P. B. M. stond voor Maria, een naam hem door zijn moeder gegeven Om nog een andere reden zouden de Brabanders hem als Noofd-Nederlander aac^rAsrea. Bleek zijn Brabantse opvatting niet uit zijn kindertal. „Maar", aldus de bovenmeester, „dat is geen reden om een hoge borst op te zetten. Het is een begin. Een van de wethouders heeft er zestien" De kiniier-rijkdom van Ruephen del'i leerde voor de nieuwe burgervader, toen alle sprekers in de intieme, maar warme raadzaal hun goede wensen gevoegd had den bij soms collegiale, soms kameraad schappelijke raad. Uit Schiedam hadden Ir. W. H. v. d. Toorn, en Burgemeester Peek het woord gevoerd. Het was een lust om deze rijkdom van de vijf kerk-dorpen Ruephen, Sprundel, S't. Willebrord. Schijf en Zegge te zien voorbij trekken. Ieder dorp aan de kop de eigen harmonie of fanfare en of die goed bliezen! vervolgens alle afdelin gen van de jeugdbeweging, van de spo - verenigingen van de sociale en stands organisatie. De duivensportclub Steeds Sneller was er even goed als de Hand- en kruisboogschutter) De wielerclub de trots van sportief W. Brabant, want wat een kerels! liet evenmin verstek gaan als de Bond van Jonge Boerinnen Ze wa ren er allemaal, om zichzelf voor te stel len en om hun nieuwe burgemeester te zien De kinderen zongen massaal een wel komstlied en de breede straat voor het raadhuis was gpheel bedekt met honder den zingende kinderen. De meisjes met mooie oranje-strikken in het haar; de jongens met de zon in hun weerbarstige kuiven, De blazers van de corpsen behoefden niet bang te zijn voor een droge keel, Want de eerste bestuursdaad van de nieuwe bur gemeester was een verschuiving van hei sluitin.gs-uur: „Ge maakt het maar een uurke later"! Terwijl een eindeloze stoet Rucphenaren de nieuwe burgemeester de hand gingen drukken, wandelden de Echiedammers ais vacan tie-gangers door dit onbekende deei van Nederland. Waar zij keken, overal was het even vriendelijk en mooi. Maar bovenal gingen hun blikken op de Weg terug naar dat prachtige alleen-staande huis, waarin de nieuwe burgemeester de komende jaren zal wonen. Omgeven door kleine percelen denmebossen. een prachtig aangelegde en ruime tuin achter het huis, daaraan grenzend een sportterrein, ruime kamers en een prachtig uitzicht naar alle kanten tot aan de koepel van dé basiliek van Oudenbosch en de vier torens van de kerk van 9t. Willlbrord. Dat was de ambtswoning een droom voor de stad bewoner En deze woning niet als uitzon dering temidden van minder fraaie hui zen. maar als ware magistraats-woning temidden van pronte vriendelijke .een voudige huizen, omgeven door veel groen en beschaduwd door veel jonge bomen. Wat een welkom in Mei als namens de Staats de houtvester van de bossen van het Staatsbosbeheer een nieuwe burger vader officieel in het domein van een permanente zomervacantie verwelkomt! Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoek van dc firma Vrijland v. d. Hoo- gen Co., alhier, om de echtheid te waarborgen van de in haar distillee.derij aan de Noord vest 71, alhier, vervaardigde jenever en om te dien einde onder con trole van de Gemeente Schiedam te worden gesteld; en dat tegen inwilliging van voormeld verzoek binnen acht dagen na heden door belanghebbenden bezwa ren bij hun college kunnen worden inge bracht Schiedam, 23 Mei 1949 In de Aula van het Stedelijk Museum heeft de conservator, de heer G. H Schwagermann. Zaterdagmiddag de ten toonstelling geopend vkn schilderijen en tekeningen van de schilderes E. D. L. I.echner-Oosterman, welke tentoonstel ling tot en met 4 Juni is te bezichtigen. Na een welkomstwoord tot de niet zeer talrijke aanwezigen heeft de heer Schwa germann verteld, dat. mevrouw Lechner- Oos'terman reeds op de H. B. S. een bij zondere aanleg voor tekenen en schilde ren aan de dag legde. Zij ontving, na se H. B. S. te hebben doorlopen, teken les te Arnhem, waarna zij aan de Haag se Academie haar opleiding kreeg tot schilderes, een opleiding, die zij voltooi de en die haar ai dadelijk successen bracht. Want zij won enkele prijzen. Na haar huwelijk woonde zij o.m. te New- York, Singapore, Bangkok, in Japan en tenslotte keerde zij naar ons land terug, waar zij zich eerst te Wassenaar, later in onze stad vestigde. Door de oorlog is een omvangrijk deel van haar oeuvre verioren gegaan, maar uit wat er over is blijkt duidelijk haar talent en het ge tuigt van haar verblijf in verscheidene landen en van haar grote liefde voor de natuur. Bescheiden schilderes als zij is. heeft mevr. Lechner-Oosterman er steeds naar gestreefd, iets vast te leggen van wat God geschapen heeft. Spreker bracht dank voor het afstaan van de tekeningen en schilderijen voor deze tentoonstelling, die naast een aan tal tekeningen verscheidene schilderijen omvat. De heer A. S. H. A. Blaisse gaf aan de opening een bijzonder cachet, door een prachtige vertolking op de vleugel van een Nocturne van Chopin en twee delen uit Preludes van Cl. Debussy. Op plaatsen waar het huisvuil als regel op Donderdag wordt opgehaald, zal dit nu met het oog op de Hemelvaartsdag reeds op de voorafgaande dag plaats vinden. INSTRUCTtURS-DIPtOMA K.N.A.C Verleden jaar Augustus deed 't Hermes DVS-bestuur voor het eerst een poging, om ook in Schiedam internationaal Voet bal te, brengen door het organiseren van 1 een wedstrijd tegen Sint Niklaas. Aan zo'n wedstrijd zijn vanzelfsprekend finan ciële risico's verbonden, maar het Schie- damse publiek toonde dergelijke wed strijden oip prijs te stellen; er was een zeer behoorlijke belangstelling, evenals bij de in April gespeelde wedstrijd tegen de F.C, Turnhout. Hierdoor aangemoedigd besloot het be stuur van Hermes DVS op dc ingeslagen weg ver-der te gaan en het is verheugend thans te kunnen mededelen dat op 14 Augustus het nieuwe voetbalseizoen in Schiedam zal worden geopend met een wedstrijd tegen de bekende Antwerpse voetbalvereniging Berchem Sport, mo menteel een der sterkste Belgische ver enigingen, die in de ere-afdeling van de K B.V B. op de 2e plaats eindigde. Nadere bijzonderheden over het elftal, dat steeds verscheidene spelers aan het Antwerpse elftal levert en waarin o.a. de internatio naals Aernouds en dè Herdt spelen, vol gen te zijner tijd, 2e Pinksterdag neemt Hermes DVS met Stormvogels en de sterke. Engelse Ama teurclub Bromley (winnaar Eng. amateur- cup) aan een door Vitesse te Arnhem uit geschreven tournooi deel. Tijdens de clubavond van de R.K. Zwemvereniging „Start" 2al Ma Braun. de trainster van de Nederlandse zwem ploeg, welke mettertijd aan de Olym pische Spelen zal gaan deelnemen, aan wezig zijn om te speuren naar talent en aanwijzingen te geven. Vanavond dus wordt misschien een stap gezet op deel neming van een Starter op de weg naar Helsinki. Met prachtig honkbalweer en onder tamelijk veel belangstelling, heeft Schie dam gisteren een grote overwinning be haald op het Haarlemse negental Scho ten II. Zoals langzamerhand gewoonte geworden is bij de zwart-witten. was ook ditmaal de start zeer slecht. Na 3 innings gespeeld te hebb-n was de stand reeds 121 in het voordeel van Schoten en ve len waren de mening toegedaan, dat er wel niet veel meer te zien zou zijn. Schie dam zou een flink lesje krijgen. Hoe heel anders is dit uitgekomen. De Schiedam mers kregen meer kijk op de geworpen ballen en begonnen er lustig op los te slaan. Zij liepen steeds meer in en na enkele beurten was hun achterstand weg I gewerkt en wees het scoringsbord 1313 aan. Het ging steeds beter en het eind resultaat van deze uiterst spannende en zeer leerzame wedstrijd wat ten slotte 2719 in het voordeel van de zwart- witten, terwijl zij bovendien nog een slagbeurt te goed hadden, die ze echter 20. „Laten we maai' even wachten me! toveren en zo", zei de notaris. „Ik kan het nog oest een tijdje uithouden als schildpad. Het valt allemaal wel mee als je er eenmaal aan gewesd bent. Laten we maar eerst gaan slapen". Dat vond Frederik ook een goed idee. Na de herbergier vriendelijk een goede nacht gewenst te' hebben, trokken zij zich terug en begaven zich, na elf maal met hun ogen geknipperd en drie maal over hun schouder gespuwd te hebben naar bed Een half uurtje later draaide de her bergier ook in de gelagkamer de lichten uit en waren alle ramen van de herberg donker. v°lgende morgen werden Frederilr en Notaris Zwingelhout al vroeg wakker Direct wist Frederik weer wat er in de afgelopen nacht gebeurd was en met een sprong was hij het bed uit. „Ik heb gedroomd vannacht", vertelde hij opgewext aan Notaris Zwingelhout. „Ik weet nu al hoe het hele avontuur afloopt; Het was een prachtige droom. Ik herinner me nog hoe op school de meester ons vertelde yan de Pharao van Egypte en zijn dromen van die dunne en die dikke koeien. Bij mij was het ook zo iets. Kom, we moeten vlug op s'ap" „Dat is nu wel allemaal prettig voor jou", pruttelde Notaris Zwingelhout, „maar wie geeft me de zekerheid dat die droom van jou geen bedrog is! Je bent in verhalen nooit je leven zeker Kan je me niet vertellen hoe dit avontuur af loopt? en of ik weer de echte Notaris Zwingelhout word met een keurig jasje aan en een gestreepte broek en..." Maar Frederik luisterde al niet meer naar hem; zingende ploeterde hij met een spons in de waskom en kleedde zich daarna haastig aan. „Ik vertel toch niets!" plaagde hij de notaris die mopperend achter hem aan- scharrelde. „Nu gaan we eerst naar het stadhuis en dan zul je zien wat er verder gebeprt. Ik vind u maar een erg nieuws gierige schildpad!" Toen deed hij Notaris Zwingelhout zijn lichtblauwe lintje om de hals en wan delde de herberg uit, naar buiten in het vroege zonlicht Aaneeboilen arbeidskrachten Afd. bouwbedrijven: vloerenlogger. mach. houtbewerkers, meubelmakers; afd. metaalbedrijven: chauffeurs, halfwas electr lasser: afd. alg. bedrijven: boek houders, kantoorbedienden, incasseerder, musici, magazijnbedienden, kellner. por tiers. vertegenwoordigers, ongeschoolde arbeiders, bedrijfsleider chem. wasserij, distillateursknecht.s, winkelbediende, ver- bandmeester, hotel-kok. colporteur, schoenmaker, bontverver; afd. jeugd: aank. bediende. 11 electriciens. 11 auto monteurs. 11 scheepstimmerlieden; afd. vrouwen: leerling verkoopster, werk meisjes. Gevraagde arbeidskrachten Afd. bouwbedrijven: conisch zager, schilders, timmerlieden; afd. metaalbe drijven: bankwerkers, precisiebankwer- kers, electr. lassers (N.V.L. gereedschap makers, constr. monteurs, kopers-lagers, vormers, metaaldraaiers, fraisers, scha vers (geschoold), revolverdraaiers, plaat werkers, scheepsbikkers. pijpenmonïeurs, scheepsijzerwerkers. smeden grof, con structeur staalbouw, biezers; afd. alg. be drijven: letterzetters, boekdrukkers, fa brieksarbeiders, melkknecht (extern), wiinkopersknecht. kleermaker, brood bakker. In de Limburgse mijner kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeffijd 1830 jaar Afd. jeugd: borstelmakers, cartonnage- werkers, drukkers, forceur, glas in lood- zetter, granietwerkers (kunststeen), kur kensnijders, aank. soldeerder, kopersla gers, kopergieters, mach. bankwerkers, vormers, letterzetters, slagersjongen, half was-slager, 1.1. tekenaar 1, 2 kl. M.T.S., leerling voor glasindustrie, 1.1. 'verwar mingsmonteur, U kapper, loopjongens, 11. lakspuiter. 11. timmerman, pakhuis knecht, 11. betonijzervlechter. constr. werkers. 11. metselaar, 11^ meubelmaker stoffeerder. jongste bedienden, banket bakker 3e bediende; afd. vrouwen: dag meisjes, fabrieksmeisjes. 1.1. verkoopster drogisterij, typiste, steno-typiste, strijk ers. wasserijmeisjes, gezinsverzorgster, jongste bediende, cassière. Personen, die wensen te emigreren, dieren zich uitsluitend te wenden tol het Arbeidsbureau niet gebruikt hebben. Ook het tweede team heeft Zaterdag een mooie overwin ning geboekt op RFC II en wel 3911. Men schrijft ons: Zondag trok een grote groep D.B.W.-ers naar Rotterdam om deel te nemen aan de R. W. V. Rond-Rotterdam-mars. Deze mooie tocht werd door allen uitgelopen, waardoor D.B.W. wederom een groeps- pri.js naar Schiedam bracht. De districts-wandeldag op Hemel vaartsdag wordt wat deelneming betreft reeds een enorm succes. Waar blijven de K.A.J. wandelaars? Ook hen verwacht ten de wandelaars op de Districtsdag. Verrijkt uw medaillé-kast met een Dis- trictsgroepsprijs. Individueel ontvangt ieder een diploma ontworpen door een onzer beste Schie- damse kunstschilders GEBOREN: Barbara P., d. van J. H. Hartman en M, C. v. Hoogdalem; Peter. z. van J. R. Sikkens en J. Hoorn; Hya- cintha M., d. van W. H. v. d. Toorn en J. J M. Jansen; Elisabeth C., d. van G. v. Öudheusden en E. J. Baron; Evert, z van P. C. C. Walters en M. Ziel. GEBOREN: Christina d. van W. Over- goor en J. M. Jansen. Wilhelmus C. z. v. Chr. Brussaard en C. M. Balvers. Geer- truida W. d. van G. Donkersloot en M. Klaasse. Robert z. van ,T. Briegoos en A. G. H. Broekhuijsen. Willem J. M. z. v. M. H. L. Koopmans en G. J. Steeman. Jacobus F. z. en Martinus C. z. v. C. Put ters en J. C. M. van Breukelen. Cornelia H. d. van C. H. Bak en M. Kooij. Willem z. van W. Timmermans en E. Stahlmecke. Christiaan C. z. v. J. Bravenboer en M. Slotboom. OVERLEDEN: F. Chr de Koning, 10 maanden. Nog te weinig liefhebbers van „bright- cricket" hebben gisteren aan de Damiaan een buitengewoon spannende strijd aan schouwd tussen de oude rivalen Hermes- DVS en HCC I. Deze match is een stuk cricket-propaganda geworden van for maat. Men zag aantrekkelijk sport, dat de toeschouwers van begin tot einde heeft geboeid. De spanning werd soms ondra gelijk, ontlaadde zich soms in enthousias te aanmoedigingen, maar deed het pu bliek ook de gebeurtenissen in het ve'd doodstil volgen. Het was een match met vele op en dows voor beide elftallen. HCC begon na het winnen van de toss wel zeer overdonderend. De beide ope- ningsbatsmen, P. van Riemsdijk en W. H. Gallois begonnen, na zich rustig inge speeld te hebben, de niet zo sterke Her- mes-aanval geducht onder handen te ne men. Hoe captain Nolet ook changde succes bleeff uit. Vooral Gallois liet tal can fraaie slagen zien en reeds met de luch was het bij een stand van 100 runs duidelijk, dat HCC een groot totaal tege moet ging. Eerst op 154 wist Scheffer van Riemsdijk voor 62 runs te bowlen. Spoe dig daarop kreeg Dellow de steeds vrijer spelende Gallois voor 86 runs i.b.w. Zijn innings bevatte 10 boundaries. De hierna volgende batsmen van HCC kwamen in met de opdracht om zo gauw mogelijk runs te scoren. De bowlerij werd ook ge ducht onder handen genomen. De tele graaf vloog met tientallen omhoog. De 200 verscheen op het bord, HCC speelde verder De 250 kwam op en nog durfde) de HCC-captain de Beus niet te sluiten. Eerst om tien over drie. nadat dus iets meer dan de helft van de speeltijd ge bruikt was, sloot HCC met haar totaal op 264 voor het verlies van 6 wickets J. Scheffer veroverde van deze 6 wickets 4 stuks voor 71 runst, Ruiterman had het wicket van de freehitter Born (34) voor 49 runs, Dellow 1-73, de andere bowlers boekten geen succes Ondanks de lange periode, die Hermes fn het veld had moe ten staan, was het fielden toch zeer „keen" gebleven. Het antwoord van Hermes op dit mam- mouth-totaal van HCC werd niet ver wacht en ook niet voor mogelijk gehou den, maar de heftige repliek heeft deze wedstrijd gemaakt tot een match, waar over nog lang gepraat zal worden en waarvan de herinnering niet spoedig ver vagen zal. Het begin was niet zo bemoe digend, daa*- oo 72 reeds 3 wickets neer waren. n.l. H, Stolk, vliegensvlug gestum- ped door wickelkeeper Rekkers voor 19 runs, W. v. d. Sloot (2) en J, Keuzen- kamp (16). Toen gebeurde het! Op de mat stonden nu D. v. d. Ende en C. Tel- telaar. Deze twee batsmen hebben aan de wedstrijd een heel ander aSpect ge geven. Onbarmhartig werden de slechte ballen van de bowiery onder handen ge nomen, het regende vieren en zessen, rui ten aan de Damiaan sneuvelden, het pu bliek loeide van opwinding. Het totaal vloog de hoogte in, Hermes ging met sprongen op het totaal van HCC af. Tot op 198 de ontgoocheling kwam. Tettelaar ontweek toen een hoog-opkomende bal, draaide een kwart slag en tuimelde In zijn eigen wicket. Uit voov 69 runs, waar onder acht zessen en drie vieren. Spoedig daarop de tweede teleurstelling voor de Schiedammers. Dolf v. d. Ende werd met zijn voet op de lijnij door Rek kers gestumped, zijn score van 87 runs bevatte 13 x 4 en 1 x 6. De telegraaf gaf nu een stand aan van 202 runs voor het verlies van 6 wickets, daar inmiddels ook Ruiterman voor 4 duns had moeten ver trekken. Alles was nu nog mogelijk, de tijd begon ook een woordje mee te spre ken. De runs kwamen nu in een zeer traag tempo, de spanning nam meer en meer toe, de wickets bleven vallen. Het werd 227 voor 7, op 246 sloeg A. Scheep- ker (13) zijn wicket omver. Aanvoerder Nolet stond met zijn rug tegen de muur, scoprde achter elkaar twee vieren recht vooruit. Visser werd voor 2 runs gebowled. de laatste batsman kwam in. De 260 kwam op. Het publiek zat te wachten op een vier. de HCC aanvoerder dekte zijn boundaries af, de HCC'ers fielden als leeVwen. Toen kondigden de umpires de laatste over aan, welke onder ondrage lijke spanning werd uitgespeeld. De wed strijd was in een draw geëindigd, het Hermes-totaal werd 260 runs voor het verlies van 9 wickets. Het was „bright cricket"! De bowlingciifers van HCC waren: C. Bakker 4-79, W. v. d. Bosch 1-40, Mac Donald 1-31. A. M. J. de Beus 0-64 en P. van Riemsdijk 3-22. Hermes-DV 2 behaalde in Utrecht een mooie overwinning mp Hercules Hermes 2 scoorde 193 runs voor het verlies van 8 wickets, waarvan S. v. d. Ende 30, A. van Wieringen 34. S. v. d. Schouw 31, E. v. d. Pol 10, P. Borsboom 21, H. van Meurs 32 en C. v. d. Beek 24. Hercules stelde hier 90 runs tegenover, P. v. d. Hammen veroverde 7 wickets voor 26 runs, H. van Meurs 0-11, P. Borsboom 1-28 en A. Keu zenkamp 2-15. In verband met herstellingswerkzaam heden zal de Beursbrug met ingang van 25 Mei a.s. voor de tijd van ongeveer 2% maand voor alle verkeer zijn afgesloten. Voetgangers kunnen gebruik maken van het aangebrachte nood-rolbrugje. De route van het rijverkeer zal door borden worden aangegeven. Een militaire patrouille, die Zondag ochtend de convooiweg inspecteerde, waarlangs het tweede transport van dui zend evacué's van Djogja naar Magelang zou worden afgevoerd, trof tussen Salam en Medari een grote trekbom in de weg aan. Blijkbaar was bij de plaats, waar de trekbom in de weg was aangebracht, tevens een hinderlaag gelegd, daar de patrouille op deze plaats beschoten werd. Voor het convftoi evacué's arriveerde was de bom opgeruimd. Het eerste convooi, dat Zaterdag naar Magelang reisde, werd 2 km. ten Zuiden van Salam (in het Noordelijk deel van de residentie Djogja) beschoten; dit had geen gevolgen voor de passagiers. Van Nederlandse zijde vernam Aneta, dat ter beveiliging' van de convooien ex tra militaire bewaking te Djogja is aan gekomen. De militaire waarnemers van de UNCI zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Naar wij vernemen zal de nieuwbe noemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, op 30 Mei a.s. naar Indonesië vertrekken. Hij zal op zijn reis worden vergezeld door jhr. H. A. Teixeira de Mattos tweede gezantschapsecretaris. 23) Kalmpjes begaf Katie zich naar, de kleine garderobe De revolver lag nog veilig onder de hoede van de bronzen engel. Die had de politie dus niet meege nomen, En haar blauwe toiletdoosje had ze in haar eigen tasje. Maar waar was nu Steven toch? Katie zag haar cape vlak voor zich aan de kapstok hangen. Met een besliste be weging sloeg ze hem om en ging stille tjes de voordeur uit. De mist was iets opgetrokken en ze kon een eindje voor zich uitzien. De donkere bocht van de oude weg, de kale, natte takken der bomen, de vage, donkere om trekken der struiken, waren te onder scheiden. Ze vond het diepe remspoor, dat de zware wagen door de weke grond had geploegd. Ze wandelde terug, zo goed als ze het kon berekenen, naar de plek, waar het lichaam van Charlotte had ge legen en dwong zichzelf ook diie plek te onderzoeken. Ze bekeek de bomen en struiken aan beide zijden van de weg op de plaats, wnar Charlotte zich opeens voor de wagen had vettoond. Ze keek omhoog en schatte dikte en hoogte der takken, die over de weg hingen. Ze was op de griezelige gedachte ge komen, dat Charlotte misschien ai dood was geweest voordat de wagen haar had overreden én aan een der takken had gehangen. Ais een dun touw aan haar lichaam was gebonden en over een der takken was geslagen, zodat het lichaam midden boven de weg hing, dan kon het best de indruk hebben gegeven, dat ze zich bewoog. De takken boven haar hoofd dropen van de nattigheid en ze kon geen enkel plekje ontdekken, dat de in druk gaf, dat er een draad of touw over heen geschuurd had. Terwijl ze daar naar boven stond te kijken, hoorde zij plotseling een zwak geluid van voetstappen. Ze draaide zich terstond om. Voor haar stond een kleine man met arijs haar en nogal sjofel gekleed, met, hoge jukbeenderen, blozende wangen en bolronde ogen, een echt Beiers type Hij had een krant in zijn hand. Wonen deze mensen hier? vroeg hij, op de krant wijzend Katie zag op het eerste gezicht, dat de opschriften over Charlotte gingen en dat haar portret bo venaan de pagina stond. - Ja, antwoordde ze. Is mi.inheei Steven Fetrie hier.'' Neen op het ogenblik niet Hij keek haar aandachtig met zijn nei- T" derblauwe ogen aan. Hij tikte op de krant en zei: Deze vrouwdeze Charlotte Weinbert, ik heb haar gezien. Zij was in mijn winkelik.... ik Hij hield op en een zekere verlegenheid sprak uit zijn blauwe ogen. Ikweet niet, wat te doen. Katie voelde haar hart bonzen. Zou dit onooglijk mannetje misschien de op lossing kunnen geven van de geheim zinnigheid, die rondom Charlotte hing Ik ben Katie Warren, die de auto bestuurde, zei ze. Kunt u soms 'enige inlichtingen geven Ik heb dringend hulp nodig. Hij knikte, als of hij het met zichzelf ergens over eens was geworden. r Misschien, zei hij. Dat is niet ge makkelijk te zeggen. 'Ik heb ovet dat verhoor gelezen en ik denk. dat Her mann Schmidt wellicht iets over die vrouw kan zeggeniets, dat zelfs haar eigen familie niet weet. Ik vrees, dat ik... een groot onrecht heb be gaan. —En wat is' dat vroeg Katie met vriendelijke belangstelling. ik dacht, dat het maar een grap was, zei hij benauwd. Ik wist het niet voordat die vrouw bij#mij kwam vra gen. Hij brak plotseling af en zijn blauwe ogen keken angstig over Katie's schou ders heen. Katie wendde zich om. Chris en Faul kwamen samen de weg afgewandeld, beidep in gedachten voor zich kijkend, in druk gesprek En zon der een woord te zeggbn, was de kleine vreemdeling in de struiken verdwenen. Verbluft en helemaal in de war, sloeg Katie het paadje door het park in en vermeed aldus een ontmoeting met Chris en Paul. Die vierentwintigste Februari kroop langzaam en somber voorbij. Op die dag was het verhoor gehouden, was Steven verdwenen en het vreemde gesprek met dat zonderlinge mannetje voorgevallen. Katie hoopte, dat hij terug zou komen. Maar hij kwam niet terug, evenmin als Stevdi en Je telefoon ging geen enkele maal voor Katie. Eindelijk was het tijd voor het diner en er was niemand anders dan Clarence, zwijgzaam en mopperend over zijn soep. Heb .ie dat scheermes al terugge vonden vroeg Katie. Neen, ik heb een v'eiligheidsmesje van Paul geleend. Na het diner ging Katie regelrecht naai haar kamer. Maar het was haar onmogelijk de slaap /atten Eindelijk, om elf uur, draaide ze het licht aan en greep naar het doosje capsules, dat de dokter voor haar had achtergelaten. Het bevond zich niet n de lade. waar ze het had gelaten er waar ze nu op de tast in zocht Ze knipperde tegen het felle licht en zag toén eerst het doosje op het tafelje saan, vlak bij de hand. Ze deed het open en aarzelde. En met een wanhopig gebaar sloot ze het weer, zonder een capsule in te nemen. Ze zette het weer in de lade Tenslotte dommelde ze toch in Haar venster was aan de zijde van het meer en stond open. En ze was haast in slaap, toen door de mist en de duisternis van heel ver een gedempt motorgepuf tot haar doordrong. Het was ver weg, zwak, maar regelmatig als een geheimzinnige polsslag, die in de nevel op en neer klopte. Een motorboot, dacht Katie doeze lig. Wie gaat er nu in zo'n nacht in een motorboot uit HOOFDSTUK XII. Het was weer morgen, toen Melissa haar kwam roepen met de boodschap: Daar is de politie alweer, miss Ze willen u dadelijk spreken. Maar Melissa, wat is er dan nu weer gebeurd? vroeg Katie, opeens klaar wak ker. Waarom moet ik zo gauw komen? Er kwam geen antwoord, want Melissa was alweer weg. Maar in haar fluwelen stem had toch iets onrustbarends geklon ken en Katie haastte zich. In de salon bevonden zich verscheidene politiemannen. Clarence was er ook en zag er verwaaid en onrustig uit. Paui en Chris keken heel ernstig en Fanny liep gejaagd heen en weer, haar lange sterke handen ineen wringend en rinkelend met haar sieraden. Goede morgen, miss Warren, zei de detective. Als u wilt, hierheen Het was koud en rommelig in de biblio theek. De detective sloot de deur achter haar. (Wordt vervolgd) De 80-jarige G. Verburgh uit Tiel werd hedenochtend circa kwart voor 7 op de onbewaakte overweg aan de Westroyen- sestraat aldaar door de personentrein die om 6.50 uit Nijmegen in Tiel moest bin nenlopen gegrepen. De man was op slag dood. De man. die Zaterdag in Den Haag een aanslag pleegde op de 28-jarige A. K. zijn vroegere echtgenote waarbij zij ern stig wérd gewond, heeft thans bekend deze daad te hebben gepleegd. Het B. G. te Amsterdam veroordeelde hedenmorgen de 55-jarige H. Kerkmees ter uit Bussum tot 14 jaar gevangenis straf, levenslange ontzetting uit. alle openbare rechten en het recht een lei dende functie te bekleden itn het drukke rij of uitgeversbedrijf. K. heeft de leiding gehad bij het druk ken van „Het Nationale Dagblad", „Volk en Vaderland" en nationaal- socialistische propagandalectuur. Tevens is hij van Juli 1940 tot Mei 1945 opge treden als verantwoordelijk directeur van „De Arbeiderspers". In de 507.de staatsloterij, 1ste klasse. 1ste lijst, is op lot no. 4195 een prijs van f 20.000.gevallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3